PDA

View Full Version : Κατανάλωση VStrom 650 ?



grpal
16/08/2005, 13:40
Παιδιά είχα κάνει μια ερωτηση σε αλλη συζητηση αλλα δεν πηρα απαντηση. Τελικά ξέρει κανείς ποσο ειναι η καταναλωση του Vstrom 650 ?
Είτε σε lt/100km ειτε σε euro/km ?
:confused:

makaronachis
19/08/2005, 02:22
Λοιπόν με ένα λίτρο φτάνει τα 17,66 Km κατά μέσο όρο μέσα στην πόλη.Σε ταξίδι μία φορά το μέτρησα,23 Km το λίτρο.

arhagellos
30/08/2005, 16:28
με ποση ταχυτητα κατα μεσο ορο την ωρα σου τα εκαψε;

makaronachis
31/08/2005, 00:05
Δεν θυμάμαι ακριβώς.Σε επαρχιακό δρόμο πάντως ήταν η διαδρομή οπότε υπολογίζω καμιά 110αριά 120....Km/h

grpal
31/08/2005, 09:11
Απο προσωπικη εμπειρεία πλέον, στα πρώτα 320 km της μηχανης έκαψε 17.7 lt. Ολα τα χιλιομετρα ηταν σε επαρχιακό δρόμο, πολύ λίγα μεσα σε πόλη και ταχύτητες 100-120 (5000-5500 RPM).

Αυτο δηλαδη σημαινει 5.5 lt/100 km.
Αρκετα ανεβασμενο για αυτες τις ταχυτητες. Οταν στρωσει η μηχανη και πηγαινει με 180 ποσο θα φτασει αραγε ? :bigcry:

THEOD
11/10/2005, 21:18
Τι να πω και εγώ με το 1000άρι ....:( :( :(

Άστρωτο ακόμα και χωρίς πίεση στο μοτέρ η πρώτη μέτρηση που πήρα ήταν στα 9λιτρα/100χλμ !!!:eyepop: Σαλτάρησα μιλάμε...

Ευτυχώς όσο περνούσαν τα χιλιόμετρα το μηχανάκι χαμήλωνε κατανάλωση, και σήμερα στα 7.000 χιλιόμετρα μετράω συνήθως 8 -8,5 λίτρα/100χιλιόμετρα στην πόλη, και γύρω στα 7,2-7,7λίτρα/100χιλιόμετρα σε ταξίδι με 150-170χλμ/ώρα στο κοντέρ και σε βόλτες στο επαρχιακό δίκτυο.

Αν όμως μέσα στην πόλη γουστάρεις καγκουριές με σουζίτσες και παντηλίκια, τότε εύκολα βλέπεις τιμές γύρω στα 9,5 λίτρα/100χιλιόμετρα....Η αλήθεια είναι ότι τέτοια νούμερα είχα συνηθίσει να βλέπω μόνο στο αυτοκίνητο...

Γενικά, η overdrive 6η κρατάει χαμηλά τα νούμερα στα σβέλτα ταξιδάκια, στο επαρχιακό δίκτυο ο V2 που δεν χρειάζεται να πιεστεί πολύ για να κινήσει σβέλτα την μοτοσυκλέτα αποδυκνείεται σχετικά οικονομικός για την κατηγορία του, αλλά μέσα στην πόλη δυστυχώς φαίνεται να είναι αρκετά "φαγανός" ακόμα και χωρίς ιδιαίτερη πίεση στο γκάζι...

d-s
12/10/2005, 08:55
Έχω δει από 4.5 λτ σε ήρεμο ταξίδι στον επαρχιακό μέχρι 6,5 λτ στη πόλη

Grammarios
23/01/2006, 00:04
ΜΕ 20 ΛΙΤΡΑ ΚΑΝΩ 360 ΚΜ (ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ ΤΡΙΒΩΝ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ)

costas81
24/01/2006, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΜΕ 20 ΛΙΤΡΑ ΚΑΝΩ 360 ΚΜ (ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ ΤΡΙΒΩΝ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ)


Κατα ποσο ειναι καλο να βαζεις ρυθμιστικα τριβων?
Οκ για τα μεταλλα ειναι καλο υποτιθετε αλλα για τσιμουχες λαστιχακια?

Grammarios
24/01/2006, 14:38
ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟ ΤΡΙΒΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΕΜΠ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ.ΜΟΝΟ ΕΝΑ 10% ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ;ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ INTΕRFLON FIN 25 ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΕΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΚΙΒΩΤΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ.ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ.

Grammarios
26/01/2006, 12:12
ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ.ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

athandim
26/01/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ.ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
Κοίταξε...προσωπικά είμαι άσχετος από μηχανολογικά ζητήματα.

Προσπαθώ να διαβάζω και να εφαρμόζω οτιδήποτε βελτιώνει με ασφάλεια το V-Strom μου...Έτσι, με ενδιαφέρουν πολύ και τα όσα ανέφερες περί ρυθμιστικών τριβών, ειδικά εφόσον στηρίζονται σε μελέτες και πειράματα που έχεις κάνει...

Θα είχε λοιπόν εξαιρετικό ενδιαφέρον να ανοίξεις ένα thread στην ενότητα "Τεχνικά θέματα.." με τα συμπεράσματά σου από τις δοκιμές, δίνοντας έτσι τη δύνατότητα σε περισσότερους φίλους της μοτοσυκλέτας να βελτιώσουν τη μακροζωία των μηχανών τους...(εκεί έχει ¨αυξημένη τηλεθέαση¨:lol: και θα δούμε - πιστεύω - και άλλες τεκμηριωμένες απόψεις στο θέμα ).

Αυτή είναι η γνώμη μου.....:beer: :beer: :beer:


Συμβουλή: Αν έχεις εξεταστική, περίμενε καλυτερα να τελειώσει...:wave2:

costas81
26/01/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟ ΤΡΙΒΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΕΜΠ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ.ΜΟΝΟ ΕΝΑ 10% ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ;ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ INTΕRFLON FIN 25 ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΕΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΚΙΒΩΤΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ.ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ.

Το εχω δει στην πραξη κατα ποσο μειώνει τις τριβες και ειναι πραγματικα εντυπωσιακο!Αυτο ομως που προβληματιζει ειναι κατα ποσο προκαλει η θα προκαλεσει προβληματα στο μελλον!Γιατι δεν το χρησιμοποιουν οι εταιριες που κατασκευαζουν λιπαντικα? Και για να λες οτι μονο ενα 10% κανει δουλεια και δεν προκαλει προβληματα αυτο σημαινει οτι το 90% δημιουργει και δεν κανει σωστη δουλεια!Δεν ειναι λοιπον μεγαλο ρισκο να βαλεις κατι τετοιο μεσα στο κινητηρα σου και να το ρισκαρεις απο την στιγμη που τα βελτιωτικα τριβων ειναι ακομα στην αρχη της εξελιξης τους και δεν εχουμε δει τα προβληματα μετα απο μακροχρονια χρηση?
Σορρυ αλλα εγω οτι και να μου πουνε δεν χρησιμοποιω ενα τετοιο προιον σε κανενα απο τα οχηματα μου!
Γνωστοι που τρεχουν σε αγωνες και μου λενε μακρια μην βαλεις τετοια πραγματα μεσα και δεν τα χρησιμοποιυν ουτε οι ιδιοι!
Και οσο για αυτο που λες οτι δεν θα πουλανε ανταλλακτικα αρα γι αυτο δεν το προτινουν οι εταιριες να ξερεις οτι μια εταιρια την συμφερει οσο δεν φανταζεσε να φτιαξει ονομα "δεν χαλαω με τιποτα" απο το να πουλησει ενα εργοστασιο που εχει μαζι του συμβαση και φτιαχνει τα ανταλλακτικα μερικα κομματια!

Μπορει να μας πει και καποιος αλλος την γνωμη του?

Grammarios
27/01/2006, 12:13
ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ 10% ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ. ΤΟ ΑΛΛΟ 90% ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΙΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΤΑ ΕΞΕΛΙΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΜΑΣΕΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΑΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ Π.Χ. 2500ΚΜ ΗΘΕΛΕΣ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΘΕΣ ΚΑΘΕ 7500ΚΜ! ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΓΩ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ (ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΙ) ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ (HONDA,KAWASAKI,TM K.A.).ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ,ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΣΕΡΒΙΣ ΑΜΕΣΑ! ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ! ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. Α, ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ (ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΜΗΧ/ΓΩΝ ΜΗΧ/ΚΩΝ ΕΜΠ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ). ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΑ ΑΜΕΣΩΣ.

costas81
27/01/2006, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ 10% ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ. ΤΟ ΑΛΛΟ 90% ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΙΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΤΑ ΕΞΕΛΙΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΜΑΣΕΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΑΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ Π.Χ. 2500ΚΜ ΗΘΕΛΕΣ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΤΩΡΑ ΘΑ ΘΕΣ ΚΑΘΕ 7500ΚΜ! ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΓΩ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ (ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΙ) ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ (HONDA,KAWASAKI,TM K.A.).ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ,ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΣΕΡΒΙΣ ΑΜΕΣΑ! ΩΣΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ! ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. Α, ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ (ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΜΗΧ/ΓΩΝ ΜΗΧ/ΚΩΝ ΕΜΠ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ). ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΑ ΑΜΕΣΩΣ.


Οκ μαζι σου!
Κατα ποσο συνεργαζονται σωστα με το υπαρχον λιπαντικο που χρησιμοποιει ο καθενας μας και ειναι διαφορετικο απο μηχανη σε μηχανη και απο προτιμηση ιδιοκτητη η αυτου που προτινει ο κατασκευαστης!
Εχω ακουσει απο διαφορους τα καλυτερα και τα χειροτερα τι να σου πω!
Μεχρι που μου εχουν πει οτι σκετο πανω σε δυο μεταλλα κανει απιστευτη δουλεια και το εχω δει σου λεω σε παρουσιασεις σε εκθεσεις αυτοκινητων κλπ, αλλα οταν θα δουλευτει μαζι με τα λαδια του κινητηρα "νερωνει" το λαδι που χρησιμοποιεις η δεν το αφηνει να κανει την λιπανση που θα εκανε σκετο!

Οι δοκιμες που λες οτι κανετε εσεις υπο τι συνθηκες γινονται(θερμοκρασιας,πιεσης το αναμιγνιετε με διαφορων τυπων λιπαντικα)
Πες μας κανα παραδειγμα γιατι ειμαι πολυ δισπυστος οπως καταλαβες!

Grammarios
27/01/2006, 19:22
ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΣΥΝΘΗΚΩΝ. ΣΕ ΖΕΣΤΗ, ΚΡΥΟ, ΜΕ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟ ΡΥΘΜΟ Κ.Α. . ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ. ΤΑ ΚΑΚΑ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ ΤΡΙΒΩΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΛΑΔΙ ΝΕΡΟ. Ο ΤΥΠΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΩΝ ΤΡΙΒΩΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΛΑΔΙΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΣ. ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΤΥΠΟ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

OldMan
27/01/2006, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Μήπως να το πηγαίναμε στα "Τεχνικά";;

:mad: :D :mad:

Για κάντε καμιά μαλακία, να γελάμε ....

:lol: :rotflmao: :lol:

Grammarios
27/01/2006, 23:23
ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ. ΕΓΩ (ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΑ 5 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ. ΕΓΩ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΩ.

THEOD
27/01/2006, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ. ΕΓΩ (ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ) ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΑ 5 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ. ΕΓΩ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΕΞΑΣΚΗΣΗΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΩ.

Φίλε και ...συνάδελφε
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον αυτά που γράφεις γύρω από τα αντιτριβικά-βελτιωτικά λαδιών γιατί πάντα είχα απορίες σχετικά με αυτά...
Δεν καταλαβαίνω όμως κάτι.
Αφού όπως λές έχεις ψάξει το θέμα σε βάθος διαθέτοντας μάλιστα γνώσεις και εργαστηριακά δεδομένα, έχεις καταλήξει σε τεκμηριωμένα συμπεράσματα, έχεις πείρα - και μάλιστα θετική- από κάποια προιόντα, γνωρίζεις όμως ότι το 90% από αυτά δεν είναι καλά κλπ....
ΓΙΑΤΙ τέλος πάντων δεν γράφεις ποιά από αυτά είναι καλά και ΠΩΣ έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα....???

Τι φοβάσαι ? Μήπως κατηγορηθείς για διαφήμιση ???

Grammarios
28/01/2006, 00:09
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΩ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ (ΑΠΟ ΟΣΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΑΥΤΑ) ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ ΤΡΙΒΩΝ ΛΟΙΠΟΝ (ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ) ΔΙΑΘΕΤΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ INTERFLON (FIN25,NT500,FINGEAR,T251,N251H). ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΛΛΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ (300000ΚΜ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΙΛΩΝ-ΓΝΩΣΤΩΝ).ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΣΕ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ, ΚΙΒΩΤΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΡΥΘΝΙΣΤΙΚΩΝ ΤΡΙΒΩΝ.ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟΝ ΟΡΟ:50%ΑΥΞΗΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ,50% ΜΕΙΩΣΗ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ, 50%ΜΕΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΛΑΔΙΟΥ, 68% ΜΕΙΩΣΗ ΤΡΙΒΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ, 100 ΦΟΡΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΡΙΒΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ,ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΑΠΟ 2,3% ΕΩΣ 15,8%, ΜΕΙΩΣΗ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ (ΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΠΑΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ). ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΜΙΛΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ HONDA, KAWASAKI, MERCHEDES, PORCHE KAI ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΤΕΛΑ! ΤΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ, ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. Α, ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΩΝ ΤΡΙΒΩΝ ΚΑΙ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ SOLIDWORKS- COSMOSWORKS- MATHCAD- VISSIM. ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ WORKSTATION ΝΑ ΤΑ ΤΡΕΞΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΑΣ!)

OldMan
28/01/2006, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
...50%ΑΥΞΗΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ....

:eek: :eek: :eek:



Ρε μ@λάκα athandim, ήθελες να το πάμε και στα Τεχνικά ...

(Ο Νόμος περί Ναρκωτικών είναι πολύ αυστηρός !!!)
:sad: :sad: :sad:

Grammarios
28/01/2006, 00:33
ΓΙΑΤΙ ΘΥΜΩΝΕΙΣ OldMan; ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙ Ο athandim ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

OldMan
28/01/2006, 02:01
Να σΕ πω αγαπητέ μου...

Αντιτριβικό -Βελτιωτικό - όπως στον π@ύτσο θέλεις πεσ'το, που ΑΥΞΑΝΕΙ την συμπίεση κατά 50%, ΔΕΝ είναι για τα Τεχνικά !!!


Υ.Γ.
Και δεν θυμώνω... ΑΠΛΑ
ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ !!!

Grammarios
28/01/2006, 08:25
Η ΑΥΞΗΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΑΥΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΑΚΕΝΑ ΤΡΑΧΥΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΜΒΟΛΩΝ ΔΙΟΣΤΗΡΩΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΦΙΛΜ ΑΠΟ ΠΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗ ΠΟΛΙΚΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΛΥΤΕΤΡΑΦΘΟΡΟΑΙΘΥΛΑΙΝΙΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ Π.Χ. ΤΕΤΡΑΧΛΩΡΟΔΙΒΕΝΖΟΠΑΡΑΔΙΟΞΙΝΟΜΑΓΓΑΝΟΚΥΚΛΟΠΕΝΤΑΔΙΕΝΙ ΛΤΡΙΚΑΡΒΟΝΙΛΙΟΝΙΚΟΤΙΝΟΑΜΙΝΟΦΩΣΦΟΡΟΔΙΝΟΥΚΛΕΟΤΙΔΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ. ΔΕΣ ΤΑ 2 ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΕ ΑΠΛΟ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ + ΕΞΤΡΑ.


35045

Grammarios
28/01/2006, 08:27
ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΩΡΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ


35046

THEOD
28/01/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΩ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ (ΑΠΟ ΟΣΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΑΥΤΑ) ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ ΤΡΙΒΩΝ ΛΟΙΠΟΝ (ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ) ΔΙΑΘΕΤΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ INTERFLON (FIN25,NT500,FINGEAR,T251,N251H). ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΟΛΛΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ (300000ΚΜ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΑ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΙΛΩΝ-ΓΝΩΣΤΩΝ).ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΣΕ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ, ΚΙΒΩΤΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΡΥΘΝΙΣΤΙΚΩΝ ΤΡΙΒΩΝ.ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟΝ ΟΡΟ:50%ΑΥΞΗΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ,50% ΜΕΙΩΣΗ ΕΚΠΟΜΠΗΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ, 50%ΜΕΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΛΑΔΙΟΥ, 68% ΜΕΙΩΣΗ ΤΡΙΒΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ, 100 ΦΟΡΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΡΙΒΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ,ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΑΠΟ 2,3% ΕΩΣ 15,8%, ΜΕΙΩΣΗ ΘΟΡΥΒΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ (ΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΠΑΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ). ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΜΙΛΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΠΩΣ HONDA, KAWASAKI, MERCHEDES, PORCHE KAI ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΤΕΛΑ! ΤΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ, ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ. Α, ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΩΝ ΤΡΙΒΩΝ ΚΑΙ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ SOLIDWORKS- COSMOSWORKS- MATHCAD- VISSIM. ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ WORKSTATION ΝΑ ΤΑ ΤΡΕΞΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΑΣ!)

Με όλο τον σεβασμό στην δουλειά που έχεις κάνει, δεν μπορώ παρά να αμφισβητήσω τα νούμερα...
50% αύξηση συμπίεσης ??? Δηλ. ένα μοτέρ με λόγο συμπίεσης 11 προς 1 ανεβαίνει γύρω στο 16,5 προς 1 ??? Η αλλιώς... τι πίεση ανεβάζει στον θάλαμο καύσης ??? Και με τι καύσιμο δουλεύει μετά ???? Για ντίζελ μου φαίνεται !!!! :eyepop:
50% μείωση καυσαερίων ??? Και κάθονται όλοι οι κατασκευαστές και παιδεύονται με ψεκασμούς, φτωχά μίγματα, καταλύτες κλπ να περάσουν τα καινούργια όρια ???:eyepop:
2,3-15,8% μείωση κατανάλωσης και δεν έχει ξεσπάσει ακόμα 3ος παγκόσμιος πόλεμος για το ποιός θα το πρωτοεκμεταλλευτεί ????:eyepop:
68% λιγότερες τριβές και 100 φορές λιγότερες τριβές κατά την εκκίνηση και ακόμα ασχολούμαστε με ιξώδες λαδιού ανάλογα την θερμοκρασία ???
Και δεν καταλαβαίνω με τόσο προφανή, αποδεδειγμένα και τεράστια πλεονεκτήματα πως οι κατασκευαστές δεν τα περιλαμβάνουν στον στάνταρ σχεδιασμό του κινητήρα παρά ξοδεύονται χοντρά για να λύσουν τα προβλήματα με τους κλασσικούς τρόπους ???
Σόρρυ, αλλά κάποιο λάκκο έχει η φάβα....

jent
28/01/2006, 11:03
Εγώ πάντως που προσπάθησα να διαβάσω το
ΤΕΤΡΑΧΛΩΡΟΔΙΒΕΝΖΟΠΑΡΑΔΙΟΞΙΝΟΜΑΓΓΑΝΟΚΥΚΛΟΠΕΝΤΑΔΙΕΝΙ
ΛΤΡΙΚΑΡΒΟΝΙΛΙΟΝΙΚΟΤΙΝΟΑΜΙΝΟΦΩΣΦΟΡΟΔΙΝΟΥΚΛΕΟΤΙΔΙΟ
πολύ πολύ γρήγορα, μου ανέβηκε στο 100% η συμπίεση.

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

OldMan
28/01/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
Η ΑΥΞΗΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΑΥΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΑΚΕΝΑ ΤΡΑΧΥΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΜΒΟΛΩΝ ΔΙΟΣΤΗΡΩΝ

Λοιπόν κούκλε...

Για να κλείνει εδώ το θέμα (ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΕΙ !!!)....

Το "σύστημα" εμβόλων - διωστήρων ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με την συμπίεση !!!

Τα διάκενα τραχύτητας ΔΕΝ έχουν ανάγκη να τα κλείσει κάτι, γιατί είναι ΗΔΗ κλειστά από το λάδι (για την συγκράτηση του οποίου υπάρχουν...).

Στην δε φρικαλέα περίπτωση που εννοείς ότι το εν λόγω υλικό "μπαίνει"΄στο διάκενο μεταξύ πείρου εμβόλου και κεφαλής διωστήρα (οπότε και το πιστόνι "ανεβαίνει" πιο ψηλά...), απλά άλλαξε ντηλεράκι !!!

Over & Out !!!
:wave2: :wave2: :wave2:

paezano
28/01/2006, 14:35
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ VSTROM 650.Α ΗΛΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΝΩΜΕΣ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΟΠΩΣ:ΠΡΒΛΗΜΑ ΛΑΙΜΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ,ΣΚΟΥΡΙΕΣ,ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΜΠΑΝΑΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΦΗΜΕΣ?

PLEASE HELP !?!
[

Grammarios
28/01/2006, 15:06
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ oldman. ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΠΛΑ ΤΑ ΔΙΑΚΕΝΑ ΜΙΚΡΑΙΝΟΥΝ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΕΧΕΙΣ ΤΡΙΒΗ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΛΑΔΙ Η ΤΡΟΜΠΑ ΛΑΔΙΟΥ. ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΛΕΤΩΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ. ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ THEOD ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΕΝΟΗΣΕΩΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ KAI TI ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.Π.Χ. ΤΟ ΤΗΣ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΗΛ 50% ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΣΤΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ 50% ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΟΛΙΚΗΣ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ, ΔΗΛ ΑΝ ΤΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ 11:1 ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟΥΜΕΝΟ 10,2:1 ΤΟΤΕ Η ΔΙΑΦΟΡΑ*50% ΕΙΝΑΙ 0,4 ΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ 10,6:1 .ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΑΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.( ΤΟ ΠΟΣΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΤΕΟ ΧΑΡΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΥΛΙΚΑ ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ.) ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟ FORUM ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ EMAIL ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ kitselis@otenet.gr. ΥΓ. ΔΕΝ ΕΧΩ DEALER ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ!

THEOD
28/01/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟ FORUM ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ EMAIL ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ kitselis@otenet.gr. ΥΓ. ΔΕΝ ΕΧΩ DEALER ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ!

Σε καμμία περίπτωση δεν θεωρείται "ένταση", τουλάχιστον το ύφος των γραφόμενών μου δεν δηλώνει κάτι τέτοιο...
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει-μπορώ να εκφράσω τις όποιες επιφυλάξεις-αμφιβολίες μου....

Θα με ενδιέφερε να μάθω αν αυτά τα πειράματα αφορούν απλά κάποιες ιδιότητες των προσθέτων σε εργαστηριακές δοκιμές με διατάξεις τέτοιες ώστε να αναδεικνύουν αυτές ακριβώς τις ιδιότητες, ή είναι αποτελέσματα δοκιμών σε πραγματικές συνθήκες λειτουργίας παίρνωντας υπ' όψιν όλες τις παραμέτρους λειτουργίας σε έναν κινητήρα μαζί με τις αλληλεπιδράσεις με το λάδι....

Grammarios
28/01/2006, 18:57
ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΟΔΗΓΟΥΣ. ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΣΟ ΣΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ. ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΣΤΟΝ OLDMAN ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ (ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ) ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ. ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ.

athandim
02/02/2006, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε μ@λάκα athandim, ήθελες να το πάμε και στα Τεχνικά ...

(Ο Νόμος περί Ναρκωτικών είναι πολύ αυστηρός !!!)
:sad: :sad: :sad:

:rolleyes: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Απoφανθέντος Αντωνίου, ουκ έστι ετι χρεία μετακινήσεως :lol:





Γμτ, μου κάηκε η μητρική και χάνω επεισόδια.....Τα νετ καφέ θα μου τα φάνε... :beer: :wave2:

Vstrommer71
12/02/2006, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από grpal
Παιδιά είχα κάνει μια ερωτηση σε αλλη συζητηση αλλα δεν πηρα απαντηση. Τελικά ξέρει κανείς ποσο ειναι η καταναλωση του Vstrom 650 ?
Είτε σε lt/100km ειτε σε euro/km ?
:confused:
Γενικά είναι οικονομικό το μηχανάκι.Ταξιδάκι εγώ βγάζω χαλαρά 370χλμ με τα 22λτ του ρεζερβουάρ με ταχύτητες 110-120χλμ/ώρα.Η ρεζέρβα βγάζει γκαραντί(sic) 80χλμ.Αν ανέβεις σε ταχύτητες 150-160χλμ/ώρα παίζει χοντρικά στα 12-13χλμ/λίτρο.Και πάλι καμμιά σχέση με τα χιλιάρια που ρουφάνε βενζίνη σαν μπεκρήδες:wacko:

nickpar
17/05/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ oldman. ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΠΛΑ ΤΑ ΔΙΑΚΕΝΑ ΜΙΚΡΑΙΝΟΥΝ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΕΧΕΙΣ ΤΡΙΒΗ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΛΑΔΙ Η ΤΡΟΜΠΑ ΛΑΔΙΟΥ. ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΛΕΤΩΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ. ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ THEOD ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΕΝΟΗΣΕΩΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΕΙΞΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ KAI TI ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ.Π.Χ. ΤΟ ΤΗΣ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΗΛ 50% ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΣΤΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ 50% ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΟΛΙΚΗΣ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ, ΔΗΛ ΑΝ ΤΟ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ 11:1 ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟΥΜΕΝΟ 10,2:1 ΤΟΤΕ Η ΔΙΑΦΟΡΑ*50% ΕΙΝΑΙ 0,4 ΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ 10,6:1 .ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΑΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ.( ΤΟ ΠΟΣΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΤΕΟ ΧΑΡΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΥΛΙΚΑ ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ.) ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟ FORUM ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ EMAIL ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ kitselis@otenet.gr. ΥΓ. ΔΕΝ ΕΧΩ DEALER ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ!


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΚΟΠΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙΣ ΛΙΓΟ ΣΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:smilea:

ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ .... ΤΙΣ ΕΧΩ.... ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!
ΓΙΑΤΙ Η ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ??
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΕΙΡΟΥΝ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ??? ΛΕΩ ..ΤΩΡΑ
:confused:

H.A.Balafoutre
11/07/2006, 15:31
Κανένα site με ανάλογες πληροφορίες για τα εν λόγω προϊόντα υπάρχουνε να τα διαβάσουμε?

Και στο κάτω κάτω υπάρχουν προϊόντα τέτοια. Μάλιστα σε μεταμεσονύκτια telemarketing βάζανε κινητήρες χωρίς λάδι να δουλεύουν με τέτοια προϊόντα μόνον για να αποδείξουν του λόγου του αληθές. Στο αμέρικα όλα αυτά. Αν δεν κάνω λάθος, καμία εταιρεία στην αυτοκινητο-μοτοσυκλετοβιομηχανία δεν έδοσε πιστοποίηση για τέτοια προϊόντα για να το μοστράρουν ως επιχείρημα για την ποιότητα του προϊόντος τους.

Εγώ προσωπικά τηρώ τις επιφυλάξεις μου διότι αν στους αγώνες δεν χρησιμοποιούν τέτοια προϊόντα και τους φτάνει η καθαρή αγωνιστική βενζίνη για να πετύχουν την "τέλεια" καύση που θέλουν και με το κατάλληλο λάδι για να προστατέψουν τον κινητήρα, εμείς γιατί να το αγοράσουμε?

beholder
11/07/2006, 15:31
Αυτα τα βελτιωτικα δεν ειναι καινουργια ιστορια Υπαρχουν παρα πολλα χρονια.
Ειναι γνωστο σε όλους εμας που τα εχουμε χρησιμοποιησει, οτι οχι μονο δεν κανουν κακο, άλλα σε καποιες περιπτωσεις βοηθανε πολύ ειδικα σε θεματα τριβων με οτι συνεπαγεται αυτο.

Απλα εξω στον καταναλωτη δεν εφθαναν ευκολα τεκμηριωμενες μετρησεις για να πας πουν ακριβως τη διαφορα απο το να το χρησιμοποιεις, και το να μην το χρησιμοποιεις.

Με το περασμα του χρονου και τη διαδοση του Internet, τα δεδομενα αυτα ειναι πλεον προσιτα στο καθενα που θελει και επιθυμει να το ψαξει.
Εμεις εδω εχουμε εναν ανθρωπο που μας προσφερει τις γνωσεις του και την εμπειρια του και παμε να τον φαμε?

Σοβαρευτειτε ρε παιδια λιγακι
Οποιος θελει το βαζει και οποιος δεν θελει ας μην το βαλει
Αλλα μην την πεφτετε ετσι χυμα στον αλλον που απλως ειπε μια γνωμη τεκμηριωμενη για κατι...:mad:

Και εγω grammarie σε ευχαριστω για την ενημερωση που μου προσφερες. Και προσωπικα θα το χρησιμοποιησω.

Grammarios
11/07/2006, 15:53
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ DEALER. ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ. ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ ΤΡΙΒΩΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΔΩΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.ΦΙΛΕ nickpar ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ, ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΕ "ΕΙΔΙΚΕΣ" ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΓΙΑ ,ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΑ ΘΕΣ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ. anti_grammarios (ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΩ) ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΕΦΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ ΚΑΙ ΜΑΓΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΠΧ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟ BUGATTI VEYRON 16-4 ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ "ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ ΘΑΥΜΑ" ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ!... ΩΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ. ΔΕ ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ Η ΓΙΑ 100& ΑΠΟΔΟΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ. ΔΕ ΔΙΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ ΤΟ FORUM. H.A.Balafoutre ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΟ www.interflon.com ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ PRODUCTS\AUTOMOTIVE ΚΑΙ ΣΤΟ PRODUCTS\ADDITIVES . KAI BEBAIA ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ TETOIA ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Π.Χ. ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ.

OldMan
11/07/2006, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
απλως ειπε μια γνωμη τεκμηριωμενη για κατι...:mad:

Πιθανά να ΜΗΝ συμπίπτουν οι απόψεις μας για την λέξη "Τεκμηρίωση" !!!

:wave2: :wave2: :wave2:

Grammarios
11/07/2006, 16:12
ΥΓ. Τα επίσημα πιστοποιητικά από πολλές εταιρίες που τα χρησιμοποιούν δεν είναι τεκμηρίωση;

OldMan
11/07/2006, 16:31
Και για να μην αρχίσουν πάλι οι χαρακτηρισμοί τύπου: Είρωνας, Απόλυτος κ.λ.π. ......

Αντιπαρερχόμενος τις Μηχανολογικές ΤΕΡΑΤΟΛΟΓΙΕΣ τσιμπάω απλά το :

Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ Π.Χ. ΤΕΤΡΑΧΛΩΡΟΔΙΒΕΝΖΟΠΑΡΑΔΙΟΞΙΝΟΜΑΓΓΑΝΟΚΥΚΛΟΠΕΝΤΑΔΙΕΝΙ ΛΤΡΙΚΑΡΒΟΝΙΛΙΟΝΙΚΟΤΙΝΟΑΜΙΝΟΦΩΣΦΟΡΟΔΙΝΟΥΚΛΕΟΤΙΔΙΟ

Τα νουκλεοτίδια σχηματίζονται με την ένωση των νουκλεοσίδιων στο 5' άνθρακα της πεντόζης με φωσφορικό οξύ (σε πουρίνες ή σε πυριμιδίνες) και είναι δομικές μονάδες των νουκλεϊκών οξέων (DNA και RNA).

Μιλάμε δηλ. για ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ενώσεις, οι οποίες - εκτός του ότι είναι φορείς γενετικών "πληροφοριών" - Καταστρέφονται δομικά σε θερμοκρασίες μεγαλύτερες των 50βC !!!



Υ.Γ.1
Αφήνω έξω τα παρακάτω 2 "παράδοξα":

1. Δεν μπορεί (εργαστηριακά) να επιτευχθεί "σύσταση" νουκλεοτιδίων (αλλοιώς θα φτιάχναμε συνθετικό DNA και τελικά "Ζωή").

2. Η χημική ένωση που αναφέρεται παραπάνω ΔΕΝ "κλείνει" χημικό τύπο (περισσεύουν 3 μη πολωμένες συζυγείς ρίζες και ένα - άγνωστο στην χημική ετυμολογία -"ΔΙΕΝΙΛ" ) !!!

Υ.Γ.2
Ένας Μοριακός Βιολόγος και Χημικός Πλαστικών θα μας τα λέγανε καλύτερα ...

:wave2: :beer: :wave2:

Grammarios
11/07/2006, 16:41
Σε αυτό έχεις δίκιο πρέπει να έκανα κάποιο λάθος στο copy paste.

Nostra
11/07/2006, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
Σε αυτό έχεις δίκιο πρέπει να έκανα κάποιο λάθος στο copy paste.

Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο Grammario τα εξής...


Εκτός από τα interflon ποια άλλα προιόντα δοκιμάζατε στο ΕΜΠ ?

Ποιες χρονιές κάνατε αυτά τα πειράματα?

Με ποιά μηχανή βγάζεις 360km με 20lt ? Με v-strom ή με το intruder 1400 που έχεις στο προφίλ σου?

Εχεις κάποια Link παρόμοιων μελετών ?

Ήσουν ή είσαι ποδηλάτης με συμμετοχές σε αγώνες?
Έχεις χρησιμοποιήσει και σε ποδήλατα αυτά τα προιόντα?
(εννοώ λιπαντικά, καθαριστικά κλπ.)

Φιλικά
:wave2:

Grammarios
11/07/2006, 17:33
Τα πειράματα και οι δοκιμές ξεκίνησαν εδώ και πολλά χρόνια. Η πρώτη μελέτη (πρέπει να έγινε πριν 25-30 χρόνια) ήταν για λιπαντικά και περιελάμβανε πάνω από 30 γνωστά προϊόντα της εποχής. Το αποτέλεσμα απογοητευτικό αφού κανένα από αυτά δεν τηρούσε τις προδιαγραφές που έλεγε. Εγώ ξεκίνησα να πειραματίζομαι από το 2001 σε όσα περισσότερα λιπαντικά μπορούσα. Έγιναν δοκιμές σε πολλά λιπαντικά της αγοράς (Shell, BP, Kluber, Castrol, Motul και πολλά άλλα) και σε πολλά είδη οχημάτων.Η μελέτη γίνεται σε συνεργασία και με άλλα πολυτεχνεία όπως του Eindhoven, του Austin Texas Univercity, του TMU, του ΜΙΤ κ.α. σκοπό τη μείωση των τιβών για εξοικονόμιση ενέγειας. Μια πολύ καλή εφαρμογή είναι αυτή που γίνεται στους "Οικολογικούς μαραθωνίους" της Shell. (Δες www.shell.fr). Το 1999 και το 2000 η Shell έτρεχε σε συνεργασία με την Interflon. Παραθέτω τα αποτελέσματα από το δελτίο τύπου.

Place
ITIS - IPSIA, Istituto Tecnico Industriale Statale “E. MATTEI” (State Institute of Industrial Technology) - Istituto Professionale Statale per l'Industria e l'Artigianato “E. FERMI (State Vocational Institute for Corporations and Small Businesses
Viale Ceramiche 25
48018 FAENZA (RA), Italy
t.: +39 0546 21913
f.: +39 0546 25133
Project coordinator: Ing. Riccardo SILIMBANI

Solution
For both of the shows (1999 + 2000) the same Interflon products were used as follows:
- Fin 25, as an additive to the engine oil;
- Fin Super, on the drive transmission and bearings.

Result
Results of 1999 show, Paul Picard circuit (France):
Distance travelled 545 km with a litre of diesel, representing an approximate 20% increase in performance (the equivalent statistic for 1999 was 457 km/litre);

Results of 2000 show, Nogaro circuit (France):
Distance travelled 626 km with a litre of diesel, an additional improvement of some 20%.

545km και 626km με ένα μόνο λίτρο Diesel δεν είναι και άσχημα,ε;!

Τα 360km είναι σε μεικτή χρήση (εθνική και πόλη) με Vstrom 650. Σε ταξίδι με ταχύτητα 120-140km/h και μερικά ανοίγματα στις 10000rpm για προσπεράσεις η κατανάλωση είναι περίπου 20 λίτρα για 400km.

Ναι, είμαι ποδηλατης και τρέχω σε αγώνες. Και βέβαια χρησιμοποιώ ειδικά λιπαντικά και καθαριστικά στα ποδήλατα τα δικά μου και όχι μόνο τα δικά μου. Γίνονται εφαρμογές από πολλούς αθλητές , την εθνική ομάδα και από κάποιες επαγγελματικές ομάδες στο εξωτερικό.

Nostra
11/07/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
545km και 626km με ένα μόνο λίτρο Diesel δεν είναι και άσχημα,ε;!

Καθόλου άσχημα....

Γενικά πάντως για τα διάφορα ενισχυτικά, λόγω σκοπιμοτήτων των εταιριών που ανταλλακτικά κυρίως τους συμφέρει να πουλάνε δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε τέτοια πράγματα στην πράξη παρά μόνο από προσωπική πρωτοβουλία και έρευνα του καθενός μας με κίνδυνο όμως να εμπιστευτούμε λάθος προιόντα...

Εκτός από τα interflon έχεις δοκιμάσει σε μηχανάκι σου κι άλλα?

thanks για την προηγούμενη γρήγορη απάντησή σου...

:wave2:

Grammarios
11/07/2006, 18:18
Στο Intruder είχα δοκιμάσει πριν αρκετό καιρό ένα που διαφήμιζαν στην τηλεόραση στο telemarketing αλλά δε θυμάμαι πως το λένε. Υπάρχουν περιπτώσεις που για βελτίωση ή κάλυψη κάποιων ατελειών χρησιμοποιούνται αυτά τα προϊόντα από τα εργοστάσια. Οι Opel, Ferrari, Merchedes, Porsche, Audi, Kawasaki,Gas GAs, Honda και άλλοι κατασκευαστές τα χρησιμοποιούν σε διάφορες περιπτώσεις και τα έχουν πιστοποιήσει για χρήση στα οχήματά τους (υπαρχουν επίσημα χαρτιά - approvals)

Desperado
11/07/2006, 20:59
Από ότι είδα τα προιοντα της interflon έχουν teflon μέσα, κυκλοφορεί γενικά μια κακή φήμη για τα πρόσθετα με τεφλον...έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον χωρίς να είμαι ειδικός. Για το Motor Kote τι γνώμη έχετε??

NikdeV82
11/07/2006, 21:14
Πόλη: Με 5ε περίπου βγάζει 90-110χλμ στην πόλη... Πάνω κάτω
με δούλεμα μέχρι 6-7000rpm
Αν δουλέυω μέχρι 5000rpm μέχρι 120χλμ με 5e

Εθνική: Με δύο άτομα μέχρι Θήβα από Αθήνα 180-200χλμ/ωρα συνέχεια 4παύλες στο τεπόζιτο άδειασαν και αναβόσβηνε η τελευταία...:eek:

Περίμενα να είναι πιο οικονομικό πάντως ...:wave2:

alex14
11/07/2006, 21:19
Δηλαδη καιει περιπου 2 ΠΑΥΛΕΣ στα 100 χλμ. :D

Grammarios
12/07/2006, 02:16
Desperado,πρεπει να προσεχει κανει οταν επιλέγει προϊόντα με τεφλόν. Στις προδιαγραφές τους πρέπει να αναφάρεται ξεκάθαρα ότι περιέχουν πολικά και μη πολικά μόρια τεφλόν.
Τότε κάνουν πραγματική δουλειά.

Το τεφλόν έχει κάποιες ιδιότητες που το κάνουν ξεχωριστό: Καταρχήν το μόριό του είναι πάρα πολύ μικρό με αποτέλεσμα να προσαρμόζεται και να εξομαλύνει δραστικά τις τραχύτητες των όποιων επιφανειών έρχεται σε επαφή.

Εκτός από το μικρό του μέγεθος το τεφλόν έχει το μικρότερο συντελεστή τριβής από όλα τα στερεά σώματα (της τάξεως του 10^-8 (=ολισθηρότητα υγρού πάγου!)). Αυτά σημαίνουν ότι όταν χρησιμοποιείται τεφλόν η στατική τριβή είναι ίση με την τριβή ολισθήσεως. Το τι αποτέλεσμα έχει αυτό μπορείτε να το δείτε στην περίπτωση εκκίνησης μηχανών στο ακόλουθο διάγραμμα μακροσκοπικά.

Βλέποντας τα παραπάνω θα έλεγε κανείς ότι όποια τεφλονούχα λιπαντικά και να διαλέξει, ακόμα και τα «οικονομικά», θα έχει άριστη λίπανση. Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Τα πλεονεκτήματά του, δηλαδή το μικρό μόριο του τεφλόν, ο ελάχιστος συντελεστής τριβής και σε συνδυασμό με το ότι πρόκειται για ουδέτερα μόρια, γίνονται μπούμερανγκ αν δεν χρησιμοποιηθεί σωστά, γιατί πολύ απλά αν βάλουμε κάπου τεφλόν αυτό είναι τόσο μικρό και ολισθηρό που θα απομακρυνθεί όταν ασκηθεί φορτίο!

Τι κάνουμε λοιπόν για να επωφεληθούμε από τη χρήση τεφλόν; Χρησιμοποιούμε τεφλόν «ειδικής μορφής».
Λέγοντας «ειδικής μορφής» εννοούμε μόρια τεφλόν που από ουδέτερα έχουν αποκτήσει πολικότητα, μέσω κατάλληλης διαδικασίας (η Interflon εφαρμόζει τέτοια διαδικασία με ιονισμό και πόλωση),άρα υψηλότατη προσκολητικότητα.

Τα πολωμένα μόρια κολλάνε σαν ισχυρότατοι μαγνήτες στις επιφάνειες των μετάλλων και μας προσφέρουν όλα τα πλεονεκτήματα που μπορεί να προσφέρει η λίπανση με τεφλόν. Πιο συγκεκριμένα τα βασικότερα πλεονεκτήματα της χρήσης τεφλονούχων λιπαντικών με πολικά και μη πολικά μόρια φαίνονται παρακάτω.

Λιγότερες τριβές = Μικρότερη κατανάλωση ενέργειας
Μικρότερη επίδραση εξωτερικών παραγόντων
Μείωση φθοράς (Σε αντίθεση με άλλα στερεά λιπαντικά το Teflon δεν αυξάνει τη φθορά κατά τη διάρκεια της λειτουργίας)
Αυξημένη αξιοπιστία λόγω των ιδιοτήτων άμεσης λίπανσης
Σημαντική μείωση του κόστους συντήρησης μέσω της αύξησης του διαστήματος επαναλίπανσης
Μεγιστοποίηση της παραγωγικότητας

Ποιο μοντέλο-προϊόν της Motor Kote συγκεκριμένα?


54832

Desperado
12/07/2006, 09:49
Ευχαριστώ για την απάντηση, έλεγα για το motorkote 100 συγκεκριμένα, το οποίο είναι αντιτριβικο - προσθετικό λαδιού.

Vstrommer71
12/07/2006, 10:21
Κατα τα αλλα ευτυχως που συζηταμε για την καταναλωση του Vstrom!!!!
Nα επανελθουμε λιγο στα καθ΄ημας:
Σε χαλαρο ταξιδακι 90-120 χλμ/ωρα καιει περιπου ενα λιτρο καθε 20 και κατι χλμ(Αυτονομια καπου 400χλμ),οικονομικα
Απο 150 και πανω καει γυρω στα 12χλμ/λιτρο
Στην εντουραδα που ειχαμε παει στα Αγραφα και περιξ εκαψε για 180 χλμ 10 λιτρα βενζινη.
Εχω μεση αυτονομια καπου 350 χιλιομετρακια.Η καταναλωση θα ελεγα οτι κυμαινεται σε καλα επιπεδα:beer:

makaronachis
12/07/2006, 22:23
ο καρέλις που είναι?

Harrys
30/08/2006, 15:30
Εμένα μου καίει μέσα στην πόλη με χαλαρή οδήγηση γύρω στα 6lt/100 και εκτός περίπου 5 λτ/100 με ταχ. 120-130 km.Από Χανιά που γέμισα έκανα 130 km κ μου είχε πέσει μία γραμμή.Πρώτη φορά 'επεσε γύρω στα 90km μετά αφώτου ξεκίνησα.Τελικά με 22 έκανα 350km.Τα τελευταία 150 ήταν μέσα στην Αθήνα.
Καίει δραματικά πάνω από 150 σε σχέση με την κατανάλωση που προανέφερα!!!

panoc
30/08/2006, 21:56
εγω εχω κανει 950 χλμ και εχω γεμίσει 3 φορες.
τη πρώτη πηρε 21λιτρα. τη δευτερη μετα από 340χλμ πηρε 17,5 λιτρα. και τι τριτη μετα από 360 σλμ πηρε 18 λιτρα.
σε ολα αυτα τα χλμ οι αλλαγες γινοταν μεχρι τις 5000στροφες (στρωσιμο).
ολα τα χλμ ειναι μεσα σε πόλη.

beholder
30/08/2006, 22:11
Και εγω σε προσφατη μετρηση ειχα
15,5 λιτρα για 242 κλμ που σημαινει 0,065 λιτρα / κλμ
Οδηγηση σε ανοικτο δρομο Εθνικη κλπ μεχρι 5.500-6.000 στροφες
Το μηχανακι εχει κανει 1.400 κλμ συνολο

kakofonixx
30/08/2006, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
Το μηχανακι εχει κανει 1.400 κλμ συνολο
Καντε ρε κανενα χιλιομετρο! :D
Εγω σε 2 μηνες εχω κανει 3500χλμ.

Μεση καταναλωση πολη-ανοιχτο δρομο γυρω στα 5,5 lt/100km
Δεν ειναι και ασχημα πιστευω :beer:

giatou
31/08/2006, 09:11
μεσα σε 3 βδομαδες εχω κανει 2100χλμ και μου εχει καψει απο 4,5-5,5 λιτρα/100χλμ...το μετραω σχεδον καθε φορα που γεμιζω!
στο στρωσιμο εκαψε σχεδον 4,5 λιτρα/100χλμ και μετα καθως ανεβαζα στροφες......ανεβαινε και η καταναλωση!απολυτως φυσιολογικο!!!!:D

mavro
31/08/2006, 15:07
Δικάβαλος και με μπαγκαζιέρα, απίστευτη κατανάλωση: 14,5 λίτρα για 367 χλμ. !!

Δηλαδή 3,96 λίτρα τα 100χλμ. !!!!!

Φυσικά ποτέ πάνω απο 5000 στροφές καί
εκτός Αθηνών.

Μέσα μου καίει από 5 έως 6 λίτρα τα 100χλμ.

:eek:

panoc
12/07/2007, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro
Δικάβαλος και με μπαγκαζιέρα, απίστευτη κατανάλωση: 14,5 λίτρα για 367 χλμ. !!

Δηλαδή 3,96 λίτρα τα 100χλμ. !!!!!

Φυσικά ποτέ πάνω απο 5000 στροφές καί
εκτός Αθηνών.

Μέσα μου καίει από 5 έως 6 λίτρα τα 100χλμ.

:eek:

μια απο τα ιδια

μολις γυρισα απο ταξιδακι,
δικαβαλος, με βαλιτσα γεματι και tankbag εγραχε 4,08λιτρα/100xlm, με μεση ταχυτητα 120χλμ/ωρα και 6η στο κιβωτιο. σε πολη μεσα γυρω στα 5,7, και στην εγνατια με μεση ταχυτηητα 150χλμ/ωρα παλι δικαβαλος αλλα χωρις αποσκευες επεζε στα 5,5.
για την ισοτιρα γεμισα Ηγουμενιτσα και εφτασα Πυργο και δεν ειχε σβησει ακομα το τελευταιο (περιπου 440χλμ).

MUSTILI
12/07/2007, 10:34
Αν μου πει καποιος πως μπορω να ανεβασω ενα excel με την καταναλωση μου(strom 650) εδω και ενα χρονο θα μας βοηθησει ολους!!!!:beer:

xanoutas
12/07/2007, 10:40
Mustili μπορείς να το ανεβάσεις εδώ (http://www.rapidshare.com) και να μας δώσεις το URL της σελίδας, και το κατεβάζει όποιος θέλει μετά από εκεί.

MUSTILI
12/07/2007, 11:13
ΟΚ Θα προσπαθησω αυριο να ανεβει ( το χω σπιτι-μπαινω ιντερνετ απο δουλεια)
Σας προετοιμαζω (και καλα) Εχει:
1. Γεμισματα λιτρα και Ευρω
Αναλογιες ΚΜ/€ - L/100 km - Km/L
Πινακες με ολα αυτα
Θα σημειωσω και καποια ιδιαίτερα σημεια (πχ ταξιδι με πολλα στο κοντερ):beer:

costas81
12/07/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
ΟΚ Θα προσπαθησω αυριο να ανεβει ( το χω σπιτι-μπαινω ιντερνετ απο δουλεια)
Σας προετοιμαζω (και καλα) Εχει:
1. Γεμισματα λιτρα και Ευρω
Αναλογιες ΚΜ/€ - L/100 km - Km/L
Πινακες με ολα αυτα
Θα σημειωσω και καποια ιδιαίτερα σημεια (πχ ταξιδι με πολλα στο κοντερ):beer: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

MUSTILI
12/07/2007, 16:01
Τι ειναι Costas81? Κουφο?:wave2:

costas81
12/07/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Τι ειναι Costas81? Κουφο?:wave2:


χαράς το κουράγιο σου!

:beer:

MUSTILI
12/07/2007, 17:09
Κοιτα το ξεκινησα απο την πρωτη φορα που το γεμισα(λιγο πολυ και απο πορωση με στατιστικα κλπ κλπ). Μην φανταστεις απλα διαγραμματα ειναι αλλα εχει ενδιαφερον! Αυριο λοιπον:beer: :beer:

MUSTILI
13/07/2007, 09:31
Λοιπον μαγκες η διευθυνση για το excel ειναι αυτη http://rapidshare.com/files/42631248/V_STROM_GAS.xls.html

1.Οπως καταλαβαίνεται το κοστος σχετιζεται και με τις λατρεμενες αυξησεις ή μειωσεις στην τιμη της βενζινης.

2. Υπαρχουν κανα δυο σκαμπανεβασματα. Μια τρελη καταναλωση συνεβη οταν πηγα μονοημερη με αδεια εθνικη χειμωνα με 180 συνεχως...

3. Στην αρχη 3 γεμισματα ειναι το στρωσιμο. Ξεκινησα Αυγουστο 2006

4,Εχω βγαλει και δυο καταναλωσεις στα 420-430 χλμ. Αυτα συνεβησαν επειδη πηγαινα στο αρκετα χαλαρο σε εθνικη και φυσικα δεν εβρισκα βενζιναδικο...

5.Θα πω κατι που εχει συζητηθει(το ανοιξα εγω).Η αυξηση της καταναλωσης και η σταδιακη πτωση θεωρω οτι σχετιζονται αμεσα με την θερμοκρασια της ατμοσφαιρας. Χειμωνα-αυξηση, Καλοκαιρι μειωση.(Αποψη μου ε!)

6.Α! κατω κατω ειναι οι μεσοι οροι.

7.Υπαρχουν και δυο γεμισματα στα 200 και 250 χλμ. Αυτό αν και χαλαει το μεσο ορο το χω βαλει (Αναγκη για βενζινη καθως ειχα να περασω βουνα στην Κρητη)

8.Ελπιζω να χω βαλει σωστα το rapidshare...

costas81
13/07/2007, 16:24
είσαι απίστευτος λέμε!



:a18: :a18: :a18: :a18: