PDA

View Full Version : Ερωτηση για ενοικιο



Boxer
04/06/2011, 18:16
Παιδια θελω βοηθεια απο κανα δικηγορο...

Εχω ενα σπιτι στο κιατο και ψαχνω να το νοικιασω σε κανενα δασκαλο η καθηγητη για 10-11 μηνες , απο 15/9 εως 15/7 του επομενου , επιπλωμενο , ουτως ωστε να κατεβαινω τον Αυγουστο να κανω και κανενα μπανιο και να παιρνω και δυο ευρα τωρα που ειναι δυσκολοι οι καιροι...

Η ερωτηση μου ειναι τι παζει με το συμβολαιο... απ'οτι ξερω τα μισθωτηρια κατοικιας ειναι διετη... δεν βρισκω κατι σχετικο στο νετ...

Ευχαριστω εκ των προτερων... (αν και ξερω τι παλιοπαιδα κυκλοφορουν εδω μεσα...:lol: )

sergiosm
04/06/2011, 19:41
Τριετή είναι

αλλά τίποτα δεν σε εμποδίζει να συμφωνήσεις ότι τον Αύγουστο θα μπορείς να το χρησιμοποιείς εσύ (ή έστω και εσύ).

Αρκεί να βρεις άνθρωπο που θα τιμήσεις ό,τι συμφωνήσετε.

:wave2:

Boxer
04/06/2011, 19:58
εγω θα το τιμησω... αυτος φοβαμαι μη μου κατσικωθει... γιατι οπως καταλαβαινεις η τιμη θα ειναι χαμηλωτερη απο αυτην που θα το νοικιαζα κανονικα...

paTman_the
04/06/2011, 20:07
Δεδομένου ότι τα συμβόλαια όταν δεν τηρούνται πρέπει να ακουλουθηθεί η νόμιμη οδός, δηλαδή δικηγόροι κ δικαστήρια, ακόμα και αν υπάρχει τρόπος να σε καλύπτει το συμβόλαιο (πχ σαν συμφωνιτικό) για να το "επιβάλεις" (νόμιμα...) στην καλύτερη θα είχες χώρο για τα μπάνια του επόμενου χρόνου σου και πιθανό να σου είχαν φαγωθεί και τα λεφτά που είχες βγάλει στο 8-11 μήνες. Επίσης τα εισοδήματα από ακίνητα φορολογούνται διαφορετικά οπότε ψάξτο και αυτό.

Ως ενοικιαστής ποτέ δεν προστατεύτηκα όπως και ούτε ως σπιτονοικοκύρης... Ευτυχώς ή δυστυχώς αν δεν είσαι σταρχιδιστής και ίσως και λίγο ή πολύ τραμπούκος τα πράγματα μπορούν να είναι περίεργα. Καλύψου όσο μπορείς νομικά αλλά ακόμα περισσότερο προσπάθησε να δείς ποιος θα μπει μέσα.

Boxer
04/06/2011, 20:10
Ευχαριστω πολυ...