PDA

View Full Version : Σταμάτησε να δουλεύει το ταχύμετρο. Honda CBF250



infotech
04/06/2011, 20:21
Αγαπητοί μου φίλοι, σήμερα καθώς ήμουν καθ'οδόν σταμάτησε να ανταποκρίνεται το ταχύμετρο μου. Επίσης δεν αθροίζει τα χλμ που κάνω. Το κοντέρ δουλεύει κανονικά και όταν ανάβω τη μηχανή (ΟΝ) οι βελόνες κινούνται (self test). Τί μπορεί να είναι; Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου;

chr1s_86
04/06/2011, 21:06
Για να το φτιάξεις μόνος σου θα πρέπει καταρχήν να ξέρεις από που παίρνει σήμα το κοντέρ σου... ντίζα; μπροστά γρανάζι; κάτι άλλο;

sernodas2
04/06/2011, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από infotech
Αγαπητοί μου φίλοι, σήμερα καθώς ήμουν καθ'οδόν σταμάτησε να ανταποκρίνεται το ταχύμετρο μου. Επίσης δεν αθροίζει τα χλμ που κάνω. Το κοντέρ δουλεύει κανονικά και όταν ανάβω τη μηχανή (ΟΝ) οι βελόνες κινούνται (self test). Τί μπορεί να είναι; Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου;


εκει χαμηλα στην ροδα εμπρος στο μεσα μερος εκει που ειναι ο αξονας κατι θα εχει.......ντιζα...καλωδιακη....δεν ξερω,αν εχει ντιζα κοιτα μην εχει κοπη καπου...ξεβιδωνωντας τη πισω απ το ταχημετρο κ γυρνωντας το τροχο πρεπει να γυρνα...
τωρα αν δεν εχει ντιζα κ εχει καποιο αλλο λαλακι ηλεκτρονικο....πολημετρο κ ψαξημο,δεν ξερω απο ηλεκρονικα ταχημετρα,εγω στην ντιζα ειμαι ακομα......

infotech
04/06/2011, 22:29
Ντίζα δεν θα είναι, λογικά. Ηλεκτρονικό θα πρέπει να είναι το σύστημα, κάπως όπως το δυναμό ας πούμε. Το καλώδιο έρχεται από τον μπροστά τροχό στον σημείο του άξονα. Πιστεύετε ότι είναι περίπτωση απλή όπως ένα ξεκούμπωμα, ας πούμε; Εκτός αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Να θυμίσω ότι μιλάμε για Honda CBF250 του 2006. Έχει κάποιος κάτι να προτείνει;

johnpan
05/06/2011, 15:56
Από τον τροχό ξεκινάει με ντίζα παιδιά, κάπου πίσω από το φανάρι συναντάει μια μονάδα και μετά συνεχίζει με καλώδιο μέχρι το κοντέρ. Ξεβίδωσε τον ατέρμονα και τη μονάδα και γύρνα με το χέρι τη ντίζα να δεις αν έχει κοπεί. Κοίταξε και την φίσα της μονάδας και αυτήν που μπαίνει στο κοντέρ. Θα το βρεις. Αφού κάνει self check η βλάβη είναι έξω από το κοντέρ. :beer:

infotech
05/06/2011, 18:36
Ευχαριστώ πολύ johnpan θα το κοιτάξω και θα σας πω. By the way όποιος άλλος έχει κάτι να προσθέσει ευπρόσδεκτος. Είμαι καινούριος στον χώρο της μοτοσυκλέτας και θέλω να μαθαίνω σε πρώτο χέρι για τεχνικά και χρηστικά θέματα.

infotech
19/06/2011, 20:55
Λοιπόν φίλοι μου μετά από αρκετές μέρες βρήκα χρόνο σήμερα να ασχοληθώ με το πρόβλημα. Έλυσα όλο το σωληνάκι της ντίζας και επάνω και κάτω στον τροχό και όντως η ντίζα είναι κομμένη χαμηλά λίγο πριν συνδεθεί στον μηχανισμό του τροχού. Οπότε πάμε για ντίζα.
Η βοήθεια που θέλω τώρα είναι όποιος ξέρει να μου πει από πού να αγοράσω, τι να αγοράσω και πως να το ζητήσω.

npat
19/06/2011, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από infotech

Η βοήθεια που θέλω τώρα είναι όποιος ξέρει να μου πει από πού να αγοράσω, τι να αγοράσω και πως να το ζητήσω.

Προφανές δεν είναι?

Αντιπροσωπεία χόντα. Ντίζα κοντέρ. Ντίζα κοντέρ για CBF250, μοντέλο τόσο.

notakos600
20/06/2011, 17:02
Ντάξ, και χωρίς κοντέρ να μείνει μη νομίσεις πως θα παραβιάσεις κανένα όριο ταχύτητας. :lol:

infotech
22/06/2011, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ντάξ, και χωρίς κοντέρ να μείνει μη νομίσεις πως θα παραβιάσεις κανένα όριο ταχύτητας. :lol:

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

vaska
23/06/2011, 06:37
Η μαμά Χόνδα θα σου δώσει όλο το σύστημα "ντίζα και εξωτερικό σωληνάκι" και αυτό κάνει κάμποσα. Πήγαινε σε μαγαζί που φτιάχνει κοντέρ και ταχογράφους. Αυτοί έχουν ντίζες με το μέτρο που είναι πολύ οικονομικές. Σημαντικό είναι να πάρεις μαζί σου και τα 2 κομμάτια της κομμένης σου ντίζας. Εκεί θα σου κόψουν όσο χρειάζεται, θα σου τετραγωνίσουν τα 2 άκρα κι εσύ μετά αφού γρασσάρεις καλά περνάς την ντιζούλα στο μακαρόνι και όλα οκ.

:wave2: :wave2: