PDA

View Full Version : ΜΟΥ ΦΑΓΑΝΕ ΤΟΝ ΔΟΥΚΑ



Leogr
16/08/2005, 16:58
Μια από τις μέρες 12-13-14 / Αυγούστου μου φάγανε το μωρό μου μάρκας KTM DUKE II, χρώμα μαύρο, μοντέλο 04, στην περιοχή Ελληνικού - Αργυρούπολης. Την πινακίδα δεν την είχα φορεμένη γιατί έσπασε η βάση και την έβγαλα για αντικατάσταση. Υπάρχει βέβαια η περίπτωση να έχουν φορέσει ψεύτικη. Αριθμός κυκλοφορίας ΖΧΚ xxx, αριθμός πλαισίου (VBKDUN4094M776xxx) και κινητήρα(458450xxx).
Η μηχανή ήταν παρκαρισμένη σε φωτιζόμενη πυλωτή με κλειδαριά ABUS (την κίτρινη την καλή) στο δισκόφρενο και κουλούρα ABUS (αυτή με τα 100 ευρά) σε σταθερό σημείο. Και τα δύο τα λουκέτα κόπηκαν σαν χαλβάς. Είχε και κλειδωμένο τιμόνι...

Μεγάλη προσοχή αυτές τις μέρες για να μην υπάρξουν άλλα δυσάρεστα.

Αν έχει κανείς την παραμικρή πληροφορία παρακαλώ να ενημερώσει γιατί έχει πέσει βαρύ πένθος.

wild_cat/anima
16/08/2005, 17:00
ευχομαι να βρεθει ........!:(

XTMPAM
16/08/2005, 17:19
ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ?ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΝΑ ΤΗ ΒΡΕΙΣ!!ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑ ΧΤ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΧΩ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ!
ΤΟ ΚΤΜ ΤΩΡΑ ΤΟ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ ΚΛΕΙΣΤΟ!!!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ!:sad:

gtsiros
16/08/2005, 17:20
ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ?!?!? ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΚΛΕΜΜΕΝΗ!!!!!!



Σ Τ Ι Γ Μ Η
Μ Η
Τ Η
Χ Α Ν Ε Τ Ε
Α Π Ο
Τ Α
Μ Α Τ Ι Α
Σ Α Σ

iraklis
16/08/2005, 18:54
Φιλε επειδη και εμενα μου φαγανε το R1 πριν απο λίγες μέρες προσεξε σε περιπτωση που σε παρουνε για λυτρα....ειχα κατι παραξενες ιστοριες.ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΦΙΛΕ

ixnilatis
16/08/2005, 19:21
Κουράγιο.... τι άλλο να πω;
:sad:

Μου κάνει πάντως εντύπωση που ενώ τα λουκέτα σου ήτανε ABUS κόπηκαν όπως λες σαν χαλβάς......

Κι εγώ τέτοια της φοράω και νόμιζα ότι είμαι ok από το θέμα ''λουκέτων'' :sick:

Συναγερμός? τηλεειδοποίηση? :mad: κρίμα ρε γμτ κρίμα....


Μακάρι να βρεθεί

ΟΚΤΑΝΙΟ
16/08/2005, 20:58
να τους φαει ενα πιτμπουλ τα αρχιδια απο τη ριζα

:( :( :( :(

pavlaras1
16/08/2005, 21:23
Ωραια ηρθε η ωρα να σας πω κατι για να σας κουφανω.

Ειμαι πριν 1-2 εβδομαδες στο καταστημα Βασιλακης με τα ηλεκτρικα ειδη στην περιοχη Αμπελοκηποι.

Εχω παει μαζι με εναν παλιο μου συναδελφο μου να επισκευτουμε ενα παλιο μας συναδελφο που δουλευει εκει.

Την ωρα που μιλαμε γυρναει ενα παλικαρι και μας λεει εχετε μηπως ενα ασημενιο honda scooteraki?

Του απανταμε οχι εχουμε και οι δυο 2 Yamaha.

Γιατι τι ειναι?

Ε! Να ειναι δυο που σηκωσανε ενα μηχανακι στα χερια και φευγουνε.

Τον λεω πλακα μας κανεις και παμε να δουμε τι γινετε.

Πραγματι ειχαν σηκωσει ενα μηχανακι με κλειδωμενο τιμονι,αλυσιδα στο αμαξωμα με την ροδα και κλειδαρια στο δισκοφρενο.

Ενας το επιασε απο μπροστα και ο αλλος απο πισω και χαθηκαν μεσα σε εναν στενο.

Τους ρωταω και λεω αυτο εχει ξανα συμβει?

Ναι μου λεει γινεται συχνα τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα.

Λεει εδω παραλαβαναμε τηλεορασεις και μια στιγμη που δεν κοιτουσαμε ετρεξε ενας με καροτσακι βουτηξε την τηλεοραση και εφυγε τρεχοντας μεσα σε ενα στενο και δεν τον ξανα βρηκαν.

Συμπερασμα υπαρχουν σπιτια μεσα στα στενα που κανονιζουν μολις τα βουτηξουν τα πηγαινουν εκει για να μην τα βρισκει κανεις και μολις ηρεμουν τα πραγματα τοτε τα βγαζουν εξω και τα πουλανε ή ακομη τα κανουνε ανταλακτικα.

Απο τοτε δεν ξανα πηγα προς εκεινα τα μερη.

Εγω εχω ενα μηχανακι πενηνταρι.

Του εχω συναγερμο με ξεχωριστη μπαταρια,αλυσιδα,κλειδαρια στο δισκοφρενο της XENAS με εξτρα συναγερμο.

Παλι φοβαμαι μην μου το κλεψουν γιατι ακομη το χρωσταω στην τραπεζα μεχρι το 2010.

Το ειχα κανει δοσεις για 5 χρονια και τον αλλον μηνα κλεινω εναν χρονο.

"Καλο κουραγιο και να ειστε παντα σε ετοιμοτητα".
:wave2:

oulas
16/08/2005, 21:26
πυλωτή με κλειδαριά ABUS (την κίτρινη την καλή) στο δισκόφρενο και κουλούρα ABUS (αυτή με τα 100 ευρά)


Φιλε τα συληπητηρια μου.

Θα μπορουσες να ανφερεισ το ακριβες μοντελο των λουκετων σου, για να ξερουμε και εμεις τι να περνουμε. Εγω παλιθ σε πηλωτη την κλειγωνω με ενα αλυσιδα

Abus Granit power chain 37 με 220 ευρα. Αυτη ειναι η αλυσιδα που λες;

Επισης ασε κανα κινητο, και που ακριβως στο πλαισιο ειναι ο αριθμος πλαισιου χαραγμενος;

afrotwin
16/08/2005, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leogr
Μια από τις μέρες 12-13-14 / Αυγούστου μου φάγανε το μωρό μου μάρκας KTM DUKE II, χρώμα μαύρο, μοντέλο 04, στην περιοχή Ελληνικού - Αργυρούπολης. Την πινακίδα δεν την είχα φορεμένη γιατί έσπασε η βάση και την έβγαλα για αντικατάσταση. Υπάρχει βέβαια η περίπτωση να έχουν φορέσει ψεύτικη. Αριθμός κυκλοφορίας ΖΧΚ xxx, αριθμός πλαισίου (VBKDUN4094M776xxx) και κινητήρα(458450xxx).
Η μηχανή ήταν παρκαρισμένη σε φωτιζόμενη πυλωτή με κλειδαριά ABUS (την κίτρινη την καλή) στο δισκόφρενο και κουλούρα ABUS (αυτή με τα 100 ευρά) σε σταθερό σημείο. Και τα δύο τα λουκέτα κόπηκαν σαν χαλβάς. Είχε και κλειδωμένο τιμόνι...

Μεγάλη προσοχή αυτές τις μέρες για να μην υπάρξουν άλλα δυσάρεστα.

Αν έχει κανείς την παραμικρή πληροφορία παρακαλώ να ενημερώσει γιατί έχει πέσει βαρύ πένθος.


re file mas stenaxorises re gamoto...

vale mia epikiriksi se efimerides periodika tixokolise tin dose ke mia amivi kamia 1000 euro di8en mpas ke vre8i to mixanaki ke ama se paroune tilefono ke sto dinoune vale korious vale ote na parakolou8i to tilefono mpas ke....
dose ena rantevoun na pas na to paris ke idopioise mas na vre8oume eki tixea me tipota kadronia...ke alisidogranaza
na tous desoume ke na tous sernoume gia paradigmatismo

ke to exoume pi oti ke na kanete ama tin valoun sto mati ine xameni min parami8iazeste me louketa ke klidaries afta sas profilasoun apo tous asxetous ke apo tin gripi.....:lol:


pragmatika lipame re file ke sinonomate....:sad:

oulas
16/08/2005, 23:48
Πραγματι ειχαν σηκωσει ενα μηχανακι με κλειδωμενο τιμονι,αλυσιδα στο αμαξωμα με την ροδα και κλειδαρια στο δισκοφρενο

Και δεν ετρεξες ρε να τους σαπισεις; ή να φωναξεις βοηθεια;

gdevelek
17/08/2005, 00:45
Φίλε πολύ κρίμα, ελπίζω και εύχομαι να τη βρεις...

Δεν εκπλήσσομαι που δεν τους δυσκόλεψε το κλειδωμένο τιμόνι, αλλά τα δύο λουκέτα ABUS... Κρίμα, είχα την εντύπωση πως τα λουκέτα της εταιρίας αυτής ήταν πραγματικά ζόρικα...

GeorgeFZR
17/08/2005, 00:54
...Einai na tin vazoume mesa sto ansanser kai tsoup dipla sto krevati....

Kouragio!!!

Kantous Vountou na min tous ksanasikw8ei!

bonepeeler
17/08/2005, 01:05
:( :( :( :( :(

Βρήκαν την ευκαιρία οι κουφάλες να την πάρουν τώρα που όλοι είναι διακοπές.

Σκατά στα μούτρα τους.

sotpag
17/08/2005, 01:46
λυπαμε αλλα ποτε δεν βγαζουμε αριθμους πλεσιου κλπ στη δημοσιοτητα.
εχε το νου σου μη σε παρουν τηλ και σου ζητουν χρηματα για να την παρεις πισω 99% ειναι απατη

ironbum2
17/08/2005, 07:44
κουραγιο και εύχομε να βρεθεί...αν και όπως τα λες μάλλον ήταν επαγγελματίες που την είχαν βάλει στο μάτι...

melsaltas
17/08/2005, 09:49
:sad: :sad: :sad:
:mad: :mad: :mad:
:( :( :(

DrIoannis
17/08/2005, 10:21
Λυπαμαι πραγματικα για οτι εγινε.Ελπιζω να βρεθει.

pepenaxos1
17/08/2005, 10:28
Που να μην σωσουν να διανυσουν παραπανω απο δεκα εκατοστα αυτοι και ολοι σαν αυτους!!! Την τρισκαταρα μου στους τρικαριολους που δεν σεβονται τις ξενες περιουσιες

:a57:

katsai
17/08/2005, 10:41
κουραγιο φιλε
τι να πεις ρε γαμωτο

Alex_Under
17/08/2005, 11:24
Όπως προ-ερωτήθηκε...Συναγερμό είχες?

doni
17/08/2005, 11:34
kouragio file kai mena mu fagane to ktmaki mu...
exei perasei enas minas twra kai i katathlipsei olo kai
xirotereuei oso kikloforo...
psaxe apo tilefwna gnostous...
elpizw na to vreis kai na to pareis.
giati telika apo oti eida edw stin kriti den ftanei na to vreis
prepei na to pareis kai olas apo tous varvarous!!!!

Leogr
17/08/2005, 15:14
Ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση.

Η μηχανή δεν είχε συναγερμό και η γκαραζόπορτα ανοίγει μόνο με τηλεκοντρόλ.

Το λουκέτο στο δισκόφρενο ήταν το Granit Quick 37 με Protection level 15 (75 ευρώ το είχα αγοράσει).

Το μόνο που μου έμεινε να θυμάμαι είναι 2 κομματάκια από το εξωτερικό περίβλημα και ένα κομμάτι από τον πύρο. Είναι κομμένα με κόφτη όπως φαίνεται από την τομή.

Δυστυχώς έλλειπα για διακοπές και δεν ξέρω πιο βράδυ ακριβώς έγινε.

Ο αριθμός πλαισίου αναγράφεται δεξιά του λαιμού και ο αριθμός κινητήρα φαίνεται εύκολα στο αριστερό (η μήπως στο δεξί; δεν θυμάμαι καλά) κάτω μέρος του καρτερ.

Γνωρίζω το θέμα περί εκβιασμού όσο αναφορά τα στοιχεία της μοτοσικλέτας αλλά είμαι σε κατάσταση απόγνωσης. Παραθέτω ότι στοιχεία μπορώ.

Επισυνάπτω φωτο υπολειμμάτων του λουκέτου.

Leogr
17/08/2005, 15:22
Granit Quick 37:


21878

Leogr
17/08/2005, 15:27
Το δεύτερο λουκέτο είναι το ABUS ΣΥΡΜΑΤΟΣΧΟΙΝΟ 1000/170.
Τιμή 100 ευρώ.

Η λύση της αλυσίδας είναι πιστεύω είναι καλύτερη.

Καλή δύναμη σε όσους χάσανε τις μηχανές τους και στον Ηρακλή με το R1.

Ιδού το αποτέλεσμα:


21879

gmakris
17/08/2005, 16:05
Oπως φαινεται τιποτα δεν τους σταματά - η καλυτερη προστασια ειναι η κουκουλα για να μην στην σταμπαρουν......

skous
17/08/2005, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leogr
Ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση.

Η μηχανή δεν είχε συναγερμό και η γκαραζόπορτα ανοίγει μόνο με τηλεκοντρόλ.



Εύχομαι ολόψυχα να την βρεις.
Όσον αφορά την γκαραζόπορτα, νομίζω όλες ανοίγουν και χειροκίνητα από εναν λεβιέ, στην περίπτωση που π.χ. κοπεί το ρεύμα.
Εγώ έχω την επιλογή πυλωτής και ακάλυπτου πάρκινγ, και προτιμώ το δεύτερο γιατι μπορώ να την κλείνω με το αυτοκίνητο.

Αλλά παίδες προσοχή. Εάν πάτε διακοπές, καλύτερα να την πάτε σε κάποιον γνωστό που μπορεί να την φιλοξενήσει!
Εγώ θα την πάω μάλλον σε ένα φίλο που έχει υπόγειο κλειστο γκαράζ.

Ενναλακτικά σε γκαράζ που πληρώνεις!

adam_tsouk
17/08/2005, 17:29
Βασικά... να μην σε σταμπάρουν είναι!

Εγώ τρέμω κάθε φορά που την κλειδώνω στο γκαράζ.

Ποτέ δεν είναι ασφαλής...

fotografos
23/08/2005, 00:40
pw re file! kali tixi kai sou eyxomaste oloi na ti vreis!
ton dimosiografo pou xekleidone louketa pou pernoun to strogylo kleidi me stylo ton eixate dei!
5 asteria asfaleia sou lew meta kai @@!.

fotografos
23/08/2005, 00:42
pados pedia pistevo kali lysi einai synagermos kai koukoula gia na xtypisei prin vroun ta kalwdia arkei na ton akousei kapios!
alla ama einai epagelmaties aytoi vriskoun kai ti sixnotita an goustaroun.

ironbum2
23/08/2005, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
Εύχομαι ολόψυχα να την βρεις.
Όσον αφορά την γκαραζόπορτα, νομίζω όλες ανοίγουν και χειροκίνητα από εναν λεβιέ, στην περίπτωση που π.χ. κοπεί το ρεύμα.
Εγώ έχω την επιλογή πυλωτής και ακάλυπτου πάρκινγ, και προτιμώ το δεύτερο γιατι μπορώ να την κλείνω με το αυτοκίνητο.

Αλλά παίδες προσοχή. Εάν πάτε διακοπές, καλύτερα να την πάτε σε κάποιον γνωστό που μπορεί να την φιλοξενήσει!
Εγώ θα την πάω μάλλον σε ένα φίλο που έχει υπόγειο κλειστο γκαράζ.

Ενναλακτικά σε γκαράζ που πληρώνεις!

Τα γκαράζ που πληρώνεις είναι επικίνδυνα. Διάβασε πρώτα στην απόδειξη που θα πάρεις να δεις για ποια πράγματα φέρει ευθύνη το γκαραζ. ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!! ούτε για κλοπή, ούτε για φωτιά, για τίποτα λέμε. Ποιος λοιπόν σου λέει οτι σε ένα τέτοιο γκαράζ η μηχανή σου είναι ασφαλής??? ποιος σου λέει οτι κάποιος από εκεί μέσα δεν συνεργάζεται με κλέφτες???
Η καλύτερη λύση είναι φυσικά λουκέτα, συναγερμός, κουκούλες κλπ, αλλά αν υπάρχει η δυνατότητα και κάποιο εμπόδιο από πίσω από την μηχανή. Τι εννοώ, αν την παρκάρεις σε μια είσοδο π.χ. πες στον πατέρα σου ή σε κάποιον γείτονα που φεύγει πιο νωρίς από σένα το πρωί να παρκάρει το αυτοκίνητο ακριβώς πίσω από την μηχανή σου.
Γενικά κάνουμε ότι μπορούμε

1) για να μην δίνουμε στόχο (π.χ. κουκούλα)

2) να βάζουμε όσο περισσότερα "εμπόδια" μπορούμε ώστε να χρειάζετε χρόνος για να μας την πάρουν (χρονοκαθυστέρηση που λενε και οι τράπεζες)

oulas
23/08/2005, 14:23
Καλη η κουκουλα παιδια δεν λεω. Αλλα καθε πρωι που ξεκινας απο την πηλωτη σου να εχεις να, ανοιξεις την γκαραζοπορτα, να βγαλεις το λουκετο του δισκοφρενου, να βγαλεις την αλυσιδα, να βγαλεις κουκουλα, να βγαλεις συναγερμο, και υστερα να τα φυλαξης ολα αυτα! Δεν ειναι καταδισκη αυτο που τραβαμε;

ironbum2
23/08/2005, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Καλη η κουκουλα παιδια δεν λεω. Αλλα καθε πρωι που ξεκινας απο την πηλωτη σου να εχεις να, ανοιξεις την γκαραζοπορτα, να βγαλεις το λουκετο του δισκοφρενου, να βγαλεις την αλυσιδα, να βγαλεις κουκουλα, να βγαλεις συναγερμο, και υστερα να τα φυλαξης ολα αυτα! Δεν ειναι καταδισκη αυτο που τραβαμε;

Είναι σίγουρα ταλαιπωρία, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ είναι προτιμώτερο από το ξυπνήσεις και να λείπει το μοτόρι σου.

Alx 84
25/08/2005, 02:20
Κρίμα ρε φίλε κρίμα. Το είχες και καλά δεμένο όπως γράφεις. Άμα όμως το βάλουν στο μάτι, τέλος. εύχομαι να βρεθεί...

ΙΠΠΕΑΣ
25/08/2005, 08:10
Το φαινόμενο έχει καταλήξει σε επιδημία :uplate: . Κουράγιο φιλαράκο και ελπίζω να τη βρεις. Τι κατάντια είναι αυτή ρε γαμώτο. Παλιά στο κλέβανε γιατί βαριόσουν να του βάζεις μία κλειδαριά. Τώρα δίνεις ένα μισθό σε κλειδαριές και δεν είσαι εξασφαλισμένος. Έλεος πια. Πρέπει να επιβληθεί παρόμοια νομοθεσία με αυτή που υπήρχε για τους αλογοκλέφτες στην δύση... κρέμασμα θέλουν :confused: :confused: :confused: :mad:

gian_nykt
25/08/2005, 10:48
Εύχομαι να την βρείς.
Πρέπει να βάζουμε κανεναν μηχανισμό αυτοκαταστροφής κρυφό που αν την κλέψουν με κάποιο κωδικό να σκάει στα μούτρα τους των μπινέδων. Καλύτερα να τους σκάσει στα μούτρα παρά να την διαλύσουν - πουλήσουν. Αϊ σιχτίρ πιά. Δεν μου έχει τύχη ποτέ και εύχομαι να μην μου τύχει αλλά και μόνο στην ιδέα της άδειας θέσης εκεί που είχες αφήσει την μηχανή σου...........φτάνει.

javaneze
04/09/2005, 20:44
Φιλε κουραγιο, εσυ να σαι καλα και θα παρεις καινουρια...

Να πεθανουν ρε γμτ...:mad:

winslow
05/09/2005, 15:21
πω πω ρε φιλε ειλικρινά κουραγιο:( :(

οποτε διαβάζω κατι παρόμοιο (ευτύχως οχι συχνα...το αποφευγω οχι οτι δεν γινονται) με πιανει η καρδία μου, εγω το μωρό μου (και ειναι και το πρωτο στη ζωη μου) το χρωσταω για αλλα 2 χρονια δεν μπορώ να σκεφτω οτι θα ξυπνησω ενα πρωι και δεν θα υπαρχει απ εξω.

επ ευκαιριας ηθελα να ρωτήσω δλδ ο συναγερμος μονο τα junkia εμποδιζει να στη κλεψουν αλλιως ο καθε κλέφτης μπορει να τη παρει? τα λουκετα και τις μαμακιες τσαμπα τα αγορασα

john74
24/09/2005, 19:49
polla peristatika me klopes stin periohi Argiroupoli/Elliniko/Glyfada......to Hayabusa toy aderfoy moy evgale ftera,Argiroupolis kai kato sti piloti ,akrivos to idio..pantos einai speira poy dra edo stin periohi,kai kapoioa paraxena tilefonimata meta oti taha to vrikane kai theloune $$$...vre oyssttttttttt!!Magkes prosohi,einai i periousia mas

lc8ergr1
10/10/2005, 10:52
ΦΙΛΕ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΜΕΝΟ ΔΟΥΚΑ...

Συμμερίζομαι βαθιά τον πόνο και την αγανάκτησή σου.. Κάνε κουράγια έχουν γίνει και χειρότερα.. εσύ να είσαι καλά στην υγεία σου.. ο πάτέρας μου λέει "κάθε εμπόδιο για καλό" και το έχω ζήσει αυτό το έργο.. πάντα για καλό είναι....δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου είχε συμβεί αν τον είχες τώρα... κάνε υπομονή και πάλι το καλήτερο θα βρείς...

Τώρα και σε σχέση με τις κατάρες που άκουσα.. και εγώ καταριέμαι τους κλέφτες:

.....αλλά οι ΚΑΤΑΡΕΣ και οι κατηγορίες ουσιαστικά δεν πάνε στα όργανα - κλεφτρόνια του εγκλήματος - (ναι έγκλημα είναι να κλέβεις τον ιδρώτα του κάθε μοτοσυκλετιστή)

.....δεν άκουσα κανέναν ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΝ και από τα παιδιά που καταραστήκανε για την ρενα του ΗΡΑΚΛΗ ... να στέλνει τισ κατάρες και τις κατηγορίες εκεί που πρέπει στους ΗΘΙΚΟΥΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΥΣ δηλαδή:

ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ

ξέρετε???

- Τις «απαγορευμένες» ζώνες της Αττικής και της Θεσσαλονίκης, τις περιοχές με χαμηλό δείκτη εγκληματικότητας και την πόλη όπου δεν πρόκειται να μας φάνε το μηχανάκι?

- Οτι τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου Δημόσιας Τάξης αναφέρουν μείωση της εγκληματικότητας, αλλά οι επιστήμονες τα αμφισβητούν.?

- Οτι σε προεκλογικές περιόδους εμφανίζεται μειωμένη η εγκληματικότητα.?

- Τις περιοχές όπου δεν υπάρχει καθόλου αστυνόμευση.?

1 - Το πρώτο επτάμηνο του 2005, η μικροεγκληματικότητα στην Αττική, συγκρινόμενη με την αντίστοιχη περίοδο της περσινής χρονιάς, εμφανίζει μείωση, σύμφωνα με το υπουργείο Δημόσιας Τάξης.

2 - Στην Αττική καθημερινά συνέβαιναν κατά μέσο όρο 5 ληστείες, 29 κλοπές αυτοκινήτων και 87 κλοπές και διαρρήξεις. Τους αντίστοιχους μήνες του 2004 είχαμε 6 ληστείες, 32 κλοπές αυτοκινήτων και 90 διαρρήξεις την ημέρα.

3 - Πανελλαδικά από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Αύγουστο του 2005 σημειώθηκαν 2.414 κλοπές, 1.760 μικροκλοπές σε δημόσιο χώρο, 152 ληστείες και 265 ληστείες μικροποσών και κινητών τηλεφώνων.

Ολυμπιακή ανακωχή

Την περσινή χρονιά, όμως, λόγω Ολυμπιακών Αγώνων η Αθήνα ήταν υπό αστυνομική παρακολούθηση, επομένως η σύγκριση δεν μπορεί να θεωρείται αξιόπιστη.

4 - Σε σχέση με το 2003, το υπουργείο εκτιμά ότι οι κλοπές-διαρρήξεις μειώθηκαν κατά 14%, οι κλοπές τροχοφόρων κατά 6%, οι ληστείες τραπεζών κατά 18%. Οι αρπαγές τσαντών, πάντως, εμφανίζουν αύξηση.

5 - Τα παραπάνω στοιχεία που προκύπτουν από τη στατιστική του υπουργείου Δημόσιας Τάξης αμφισβητούνται από αρκετούς έλληνες επιστήμονες που εδώ και χρόνια ερευνούν το θέμα της εγκληματικότητας.

Κι αυτό γιατί... Μέχρι το 1996, οι έλληνες ερευνητές διέθεταν στα χέρια τους ένα σημαντικό εργαλείο δουλειάς: τη «Στατιστική της Δικαιοσύνης». Στα τεύχη της υπήρχαν οι συλλήψεις, τα αδικήματα, οι προσαχθέντες στη Δικαιοσύνη, οι κρατούμενοι κ.λπ. Ενας ερευνητής το έπαιρνε στα χέρια του κι έτσι πραγματοποιούσε μια αξιόπιστη επιστημονική μελέτη, χρήσιμη βάση δεδομένων για την εκάστοτε πολιτική ηγεσία του υπουργείου Δημόσιας Τάξης στη χάραξη της αντιεγκληματικής πολιτικής.

η «Στατιστική της Δικαιοσύνης» έπαψε πια να εκδίδεται κι έτσι οι επιστήμονες δεν έχουν πρόσβαση στα ακριβή στοιχεία.«Χειραγώγηση στοιχείων»


Το 2002 πραγματοποιήθηκε έρευνα του Παντείου Πανεπιστημίου από τους καθηγητές Δ. Καλογερόπουλο, Ι. Φαρσεδάκη, Εφη Λαμπροπούλου και την επιστημονική συνεργάτιδα του Τομέα Εγκληματολογίας Ματίνα Παπαγιαννοπούλου. Παραγγέλθηκε από την Πανελλήνια Ομοσπονδία των Αστυνομικών Υπαλλήλων (ΠΟΑΣΥ) και κατατέθηκε στο υπ. Δημόσιας Τάξης, με θέμα την «Αναδιάρθρωση των Υπηρεσιών της ΕΛ.ΑΣ.».

«Τα βεβαιωθέντα και εξιχνιασθέντα αδικήματα δεν αποτελούν ικανοποιητικούς δείκτες μέτρησης της εγκληματικότητας. Ως εκ τούτου, η αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας του έργου της αστυνομίας δεν είναι σκόπιμο να βασίζεται σε αυτό μόνο, κυρίως διότι είναι σημαντικός ο σκοτεινός αριθμός της εγκληματικότητας. Αλλωστε, είναι πιθανή η χειραγώγηση των στοιχείων από την ίδια την αστυνομία είτε για να φαίνεται αποτελεσματική στην κοινή γνώμη είτε διότι πολιτικοί ή άλλοι λόγοι το επιβάλλουν (ψευδής διαλεύκανση ή μη καταγραφή)».

3 Σε ό,τι αφορά τώρα τα ποσοστά εξιχνίασης, η επίσημη στατιστική για το πρώτο εξάμηνο του 2005 δείχνει ότι:

* Από 21.270 κλοπές-διαρρήξεις αυτοκινήτων και 1.268 απόπειρες, εξιχνιάστηκαν μόλις οι 3.923.

* Από τις 8.357 κλοπές μότο και τις 139 απόπειρες, εξιχνιάστηκαν οι 4.006.

Το 2004 εξιχνιάστηκαν:

* 8.273 από τις 42.397 κλοπές-διαρρήξεις μότο και 1.536 απόπειρες που καταγράφηκαν.

* 566 από τις 4.341 αρπαγές τσαντών σε δημόσιο χώρο.

* 91 από τις 1.172 μικροκλοπές σε συγκοινωνιακά μέσα.

Για το υπουργείο, «τα ποσοστά εξιχνίασης στα περισσότερα αδικήματα κινούνται σε ιδιαίτερα ικανοποιητικά επίπεδα». Ομως, σύμφωνα με την Ε. Λαμπροπούλου: «Εχουμε σταθερή μείωση των εξιχνιασθέντων αδικημάτων, ιδίως των πλημμελημάτων, κατά 18-20% τη δεκαετία του '90». Παρόμοια τάση φαίνεται ότι επικρατεί και τη διάρκεια της δεκαετίας που διανύουμε.

* Ρωτώντας αστυνομικούς γιατί πολλοί δράστες δεν συλλαμβάνονται, πήραμε διάφορες απαντήσεις.
Οι περισσότεροι μας είπαν ότι «δεν πρέπει η αστυνομία να είναι αποκλειστικά υπεύθυνη, πρέπει να δραστηριοποιηθεί η τοπική αυτοδιοίκηση», αλλά και ο ίδιος ο πολίτης.

Φταίνε τα... θύματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η λογική της «θυματοποίησης» τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να κουβεντιάζεται ευρέως. Δηλαδή: «Γιατί κυρία μου είχατε την τσάντα σας στο χειρόφρενο; Εσείς προκαλέσατε το δράστη».

4 Ενδιαφέρον έχει ένα ακόμη στοιχείο: σε προεκλογικές περιόδους παρατηρείται μείωση της εγκληματικότητας. Αυτό δεν σημαίνει ότι ξαφνικά αποφάσισαν να «απεργήσουν» οι παράνομοι, αλλά σύμφωνα με εγκληματολόγους «ακολουθείται η τακτική της μη καταγραφής για λόγους χειραγώγησης και μη πρόκλησης αισθήματος ανασφάλειας στους πολίτες, σε μια τέτοια περίοδο». Τον ισχυρισμό αυτόν, βέβαια, δεν συμμερίζονται οι αρχές.

5 Σε ό,τι αφορά τον τζίρο της εγκληματικότητας, όπως επισημαίνουν αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ., «θρέφεται» κυρίως από Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Ηράκλειο.

* Στην Αττική οι «ένοχες» περιοχές είναι: Πειραιάς, Νίκαια, Κορυδαλλός, Αιγάλεω, Ασπρόπυργος, Μαρούσι, Κηφισιά, Νέα Ιωνία.

* Στη Θεσσαλονίκη, κυρίως τους τελευταίους μήνες παρουσιάζεται ελαφριά αύξηση της μικροεγκληματικότητας κυρίως στην Πυλαία, τη Μαλακοπή, τα Κωνσταντινουπολίτικα και τη Νέα Ελβετία. Προβλήματα, όμως, αντιμετωπίζουν και οι κάτοικοι των Δήμων Πανοράματος, Τριανδρίας, Αγίου Παύλου, Νεαπόλεως.

* Νομοί όπως η Φθιώτιδα και η Ευρυτανία εμφανίζουν χαμηλούς δείκτες εγκληματικότητας όπως και τα νησιά του Αιγαίου τον χειμώνα. Ενώ, στα Τρίκαλα «τσάντες δεν κλέβουν πια», σύμφωνα με τον Γ. Κούτσικο της Ενωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων.

6 Στην έρευνα του Παντείου εξετάστηκε και η διασπορά των αστυνομικών δυνάμεων: «Παρατηρήθηκε συγκέντρωση αστυνομικού προσωπικού σε ορισμένες περιοχές και απουσία σε άλλες». Χαρακτηριστικά αναφέρει:

* Στην Ευρυτανία, Δήμος Αγράφων: πληθυσμός 1012 κάτοικοι, αστυνομικές δυνάμεις μηδέν. Στο Κερασοχώρι (δήμος Βίνιανης, πληθυσμός 1.393 κάτοικοι) 11 αστυνομικοί. Στο δήμο Καρπενησίου με πληθυσμό 8.185, 13 αστυνομικοί.

* Πριν από μερικές μέρες έγινε ένα έγκλημα στη Σχοινούσα. Ο αστυνομικός... ήρθε από άλλο νησί.

* Βέβαια, από το 2002 μέχρι σήμερα, όπως μας εξηγούν, η μόνη «αναδιάρθρωση» έγινε στην Αττική που ήδη συγκεντρώνει πάνω από το 50% της αστυνομικής δύναμης.

«Ξαναλειτούργησαν τα τμήματα Ασφαλείας που είχαν καταργηθεί. Ομως, δεν επανδρώθηκαν με νέο προσωπικό αλλά από το ήδη υπάρχον. Κάναμε αναδιάρθρωση για να βολέψουμε κάποιους όπως και με τη δημιουργία των υποδιευθύνσεων», καταγγέλλει συνδικαλιστής αστυνομικός.

Ενας για όλα

«Στα Χανιά υπηρετεί αρκετά μεγάλη δύναμη, περίπου 450 ατόμων», όπως μας λέει ο Γ. Σαπουνάκης, αντιπρόεδρος του δ.σ. της ΠΟΑΣΥ και μέλος της Ενωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Χανίων. Ομως, η κατανομή των δυνάμεων είναι προβληματική:

«Υπάρχουν τμήματα που στη βάρδιά τους έχουν έναν αξιωματικό υπηρεσίας και έναν οδηγό. Δεν υπάρχει ούτε πλήρωμα ούτε άλλος αστυνομικός. Αυτός ο ένας καλείται να αντιμετωπίσει από ένα απλό τροχαίο μέχρι και μια δολοφονία, ενώ ταυτόχρονα πρέπει να διεκπεραιώσει και τη γραφειοκρατική εργασία».

7 Ως εκ τούτου, το να είσαι «θύμα» και να πιστεύεις ότι ο δράστης θα συλληφθεί, είναι μάλλον ουτοπικό. Ομως, πρέπει να λάβουμε υπόψη και έναν ακόμη παράγοντα που μας επεσήμανε ο Σπ. Κρικέτος από την Ενωση Αστυνομικών Υπαλλήλων Αττικής:

«Πολλοί συλλαμβάνονται καθημερινά και προσάγονται στη Δικαιοσύνη. Ομως οι ποινές που επιβάλλονται είναι τέτοιες που δεν λειτουργούν αποτρεπτικά. Βλέπουμε ανθρώπους που συλλαμβάνονται και μία και δύο και τρεις φορές για το ίδιο αδίκημα».

ελΚ