PDA

View Full Version : Προτάσεις για Ss και γιατί..



Egle
06/06/2011, 13:17
Λοιπον παιδες..Ανοιγω αυτο το post για να ακουσω γνωμες για ss,σε τιμη εως 6000..

Οποιαδήποτε γνωμη καλο θα ηταν να τεκμηριωθεί κιολας , αν εχετε την καλοσυνη και τον χρονο..

sniper
06/06/2011, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Egle
Λοιπον παιδες..Ανοιγω αυτο το post για να ακουσω γνωμες για ss,σε τιμη εως 6000..

Οποιαδήποτε γνωμη καλο θα ηταν να τεκμηριωθεί κιολας , αν εχετε την καλοσυνη και τον χρονο..

Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Το χρήμα δεν προσδιορίζει και την ικανότητα.

Egle
06/06/2011, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Το χρήμα δεν προσδιορίζει και την ικανότητα.

Ναι σωστα..Μιλαω για 1000 κυρίως και οχι για suzuki απο Κ5 και μετα..Εχει τυχει να περασει απο τα χερια μου ενα και λόγω του κοντου μεταξόνιου δεν με βολευει καθοτι λιγο ψηλος..Και απο οσο ξερω ολα τα επομενα πλην Κ8 και δωθε ειναι λιγο πολυ το ιδιο..Για αλλες μαρκες δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω..

DimChios
06/06/2011, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Egle
Λοιπον παιδες..Ανοιγω αυτο το post για να ακουσω γνωμες για ss,σε τιμη εως 6000..

Οποιαδήποτε γνωμη καλο θα ηταν να τεκμηριωθεί κιολας , αν εχετε την καλοσυνη και τον χρονο..


το σωστο ειναι....


















adrenaline junkie

:wave2:


Κατα τα άλλα CBR 1000RR 04-07


:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Egle
06/06/2011, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
το σωστο ειναι....





















adrenaline junkie

:wave2:


Κατα τα άλλα CBR 1000RR 04-07




:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Και γιατι??

devil's animal
06/06/2011, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Egle
Ναι σωστα..Μιλαω για 1000 κυρίως και οχι για suzuki απο Κ5 και μετα..Εχει τυχει να περασει απο τα χερια μου ενα και λόγω του κοντου μεταξόνιου δεν με βολευει καθοτι λιγο ψηλος..Και απο οσο ξερω ολα τα επομενα πλην Κ8 και δωθε ειναι λιγο πολυ το ιδιο..Για αλλες μαρκες δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω..



αν εισαι σε θεση να καταλαβαινεις τις διαφορες του μεταξονιου (http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_GSX-R1000) τοτε πρεπει να καβαλησεις για να δεις τι σε βολευει..

επισης μην μπερδευεις το μεταξονιο με την γωνια των ποδιων και την θεση του σωματος πανω στην μηχανη...
μπορει να εισαι ψηλος και να μην σε βολευε καθως σου εφερνε τα ποδια στο στηθος...αλλα η πλειονοτητα των ss, ετσι ειναι...


η γνωμη μου ειναι να καβαλησεις και να αποκτησεις γνωμη γιατι οτι και να σου πουμε απο το πληκτρολογιο, ακρη δεν θα βγαλεις.

υπ'οψιν: οτι το ss δεν μπορει σε καμια περιπτωση να γινει all around μηχανακι. ειναι κατασκευασμενο για συγκεκριμενη χρηση and that's it.
:wave2:

Egle
06/06/2011, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν εισαι σε θεση να καταλαβαινεις τις διαφορες του μεταξονιου (http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_GSX-R1000) τοτε πρεπει να καβαλησεις για να δεις τι σε βολευει..

επισης μην μπερδευεις το μεταξονιο με την γωνια των ποδιων και την θεση του σωματος πανω στην μηχανη...
μπορει να εισαι ψηλος και να μην σε βολευε καθως σου εφερνε τα ποδια στο στηθος...αλλα η πλειονοτητα των ss, ετσι ειναι...


η γνωμη μου ειναι να καβαλησεις και να αποκτησεις γνωμη γιατι οτι και να σου πουμε απο το πληκτρολογιο, ακρη δεν θα βγαλεις.

υπ'οψιν: οτι το ss δεν μπορει σε καμια περιπτωση να γινει all around μηχανακι. ειναι κατασκευασμενο για συγκεκριμενη χρηση and that's it.
:wave2:

Συμφωνω για την χρηση τους και το γνωριζω..Οσο για το μεταξονιο , δεν εχω προβλημα τοσο με τα ποδια μου και την θεση σωματος , αλλα με το οτι η αποσταση σελας-τιμονι ειναι πολυ ορθη λογω του μεγαλου μου κορμου..και υποθετω πως για αυτο ευθυνεται το μεταξονιο μιας και με Κ4 ή R1 `03 δεν ειχα τετοιου ειδους προβλημα..Απο εκει και περα θα ηθελα πιο πολυ να ακουσω διαφορες γνωμες πιο πολυ κατασκευαστικα..Σιγουρα εφοσον καταληξω σε καποιες μηχανες θα δοκιμαστουν για το αν βολευουν..

:wave2:

panos1050
06/06/2011, 14:47
εγω θα σου ελεγα r1 απο 06 και πισω
για τα κυβικα σου ειναι μια χαρα.
απο γκαζι οσο θες και αξιοποιστο

Egle
06/06/2011, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
εγω θα σου ελεγα r1 απο 06 και πισω
για τα κυβικα σου ειναι μια χαρα.
απο γκαζι οσο θες και αξιοποιστο


Ναι το σκεφτομαι σοβαρα το συγκεκριμενο....

:wave2:

geotriada
06/06/2011, 16:05
με 1500 ε ακομα παιρνεις το μωρο μου,,,, 750 Κ9


228202

Egle
06/06/2011, 19:24
@geotriada:Ευχαριστω φιλαρακι αλλα δεν με παιρνει οικονομικα..

Αλλα ειναι πανεμορφο...:a8:

:wave2:

gixxerpap
06/06/2011, 19:50
ρε σεις, τι δουλειά έχει το μεταξόνιο με τη θέση οδήγησης και την απόσταση σέλας τιμονιού?

Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?

μιας και έχεις οδηγήσει Κ5 και R1, τι σου άρεσε και τι δε σου άρεσε στο καθένα απο αυτά τα δύο?

Egle
06/06/2011, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ρε σεις, τι δουλειά έχει το μεταξόνιο με τη θέση οδήγησης και την απόσταση σέλας τιμονιού?

Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?

μιας και έχεις οδηγήσει Κ5 και R1, τι σου άρεσε και τι δε σου άρεσε στο καθένα απο αυτά τα δύο?

Το R1 σε γενικες γραμμες εμεινα ικανοποιημενος..Αν εξαιρεσουμε το κιβωτιο το οποιο πασχει λιγο στα συγκεκριμενα...Το K5 και το K6 (απλα δεν το αναφερω πιο πανω γιατι θεωρω οτι ειναι τα ιδια) που εχω οδηγησει για ουκ ολιγα χλμ δεν με βολευαν επειδη η θεση μου ηταν αρκετα ορθη οσο λυγισμενοι και αν ηταν οι αγκωνες μου..Αυτο το αναφερω προς αποφυγη απαντησεων τυπου ¨ε, λυγισε και λιγο τα χερακια σου..Δεν οδηγας virago.." :rotflmao:

Δεν παιρνω και ορκο αλλα απ'οσο γνωριζω το μεταξονιο ευθυνεται για αυτο λιγο-πολυ..

Αν κανω λαθος με χαρα να με διορθωσετε για να μην ξεφτιλιστω και πουθενα αλλου...:lol:

:wave2:

devil's animal
06/06/2011, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Egle
Το R1 σε γενικες γραμμες εμεινα ικανοποιημενος..Αν εξαιρεσουμε το κιβωτιο το οποιο πασχει λιγο στα συγκεκριμενα...Το K5 και το K6 (απλα δεν το αναφερω πιο πανω γιατι θεωρω οτι ειναι τα ιδια) που εχω οδηγησει για ουκ ολιγα χλμ δεν με βολευαν επειδη η θεση μου ηταν αρκετα ορθη οσο λυγισμενοι και αν ηταν οι αγκωνες μου..Αυτο το αναφερω προς αποφυγη απαντησεων τυπου ¨ε, λυγισε και λιγο τα χερακια σου..Δεν οδηγας virago.." :rotflmao:

Δεν παιρνω και ορκο αλλα απ'οσο γνωριζω το μεταξονιο ευθυνεται για αυτο λιγο-πολυ..

Αν κανω λαθος με χαρα να με διορθωσετε για να μην ξεφτιλιστω και πουθενα αλλου...:lol:

:wave2:


βασικα το νοημα ειναι να σκυψεις:blush: και μετα ολα τ'αλλα ερχονται αυτοματα...:blush: :lol:

περα απο την πλακα, τραβας τον κωλο σου προς τα πισω, βρισκεις τοιχο και προσπαθεις να κρυψεις το κεφαλι σου πισω απο την ζελατινα.το νοημα ειναι οι πηχεις σου να ειναι, οσο το δυνατον, παραλληλοι με το εδαφος. αν δεν βολευτεις παρε v-strom...:lol:

dond4le
07/06/2011, 00:40
Δεν φταιει το μεταξονιο μονο για το ''προβλημα'' σου και σιγουρα αυτο που θες ειναι σπορτ τουρινγκ αν θες γρηγορη γεομετρια και να μην ασθανεσε σαν αγγουρι πανω στην μηχανη.

Ολα τα ss εχουν σχεδον ιδια γεωμετρια με ελαχιστες διαφορες......................εκτος βεβαια απο το αγγλικο 3κυλινδρο :D (τι διαολο, για ανατολικες χωρες προοριζοταν μονο η παραγωγη του:lol: :lol: ).

motomaniac
07/06/2011, 02:33
καβαλα ενα ν916 που εχει εκει κατω το ντεποζιτο κι ολοι λενε οτι θελει μακρια χερια.. δεν παιζει ρολο το μεταξονιο κανεναν.... η ολη σχεδιαση των τελευταιων σσ ειναι πολυ ρεισινγ και τα κανει αβολα. καβαλησε ενα CBR600F να δεις τι ωραια που στρογγυλοκαθεσαι. δεν λεω να τα αγορασεις.. απλα να δεις διαφορες και που οφειλονται...
[αντως οχι σε 2 ποντους διαφορα στο μεταξονιο.

TROOPER
07/06/2011, 09:05
κ7-κ8.

αν δε βολευτεις κι εκει ξεχνα τα εςες

:wave2:

Egle
07/06/2011, 10:30
@devil's animal:Το θεμα ειναι να μην αρχισω ερωτικες σχεσεις με την ζελατινα..
Δεν μπαινω στον κοπο να σχολιασω ΚΑΝ το V-STROM....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

@dond4le:Ευχαριστω για τον χρονο σου..αν και για τρικυλινδρο.........δεν το νομιζω..Χωρις να θελω να θιξω τους Αγγλοφιλους..Παρ'ολα αυτα σκεφτομαι σοβαρα το fz1..Αν και δεν το εχω καβαλησει...

@motomaniac:Το εχω υποψιν μου το cbr καθως το εχω καβαλισει και αυτο..Γενικα οποιαδηποτε μηχανη απο το '05 και πισω μου ειναι μια χαρα..

@Trooper:Γνωριζω για το K8 αλλα δυστυχως δεν με παιρνει οικονομικα...:wave2:

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τον χρονο σας..:beer: :beer: :beer:

Toumpas
07/06/2011, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
βασικα το νοημα ειναι να σκυψεις:blush: και μετα ολα τ'αλλα ερχονται αυτοματα...:blush: :lol:

περα απο την πλακα, τραβας τον κωλο σου προς τα πισω, βρισκεις τοιχο και προσπαθεις να κρυψεις το κεφαλι σου πισω απο την ζελατινα.το νοημα ειναι οι πηχεις σου να ειναι, οσο το δυνατον, παραλληλοι με το εδαφος. αν δεν βολευτεις παρε v-strom...:lol:

Στο R1 όσο και να σκύψεις, ξάπλα είσαι. Έχει από τις πιο απαιτητικές θέσεις οδήγησης.

Στο αντίποδα είναι τα Gixxer.

To Fz1 είναι σίγουρα πολύ καλό μηχανάκι, αλλά δεν έχει καλή αεροπροστασία, σε γκάζια υστερεί πολύ από τα σύγχρονα SBK και γενικά κάνει τα πάντα αλλά όλα μέτρια - για εμένα στερείτε πολύ στο θέμα άνεσης το 06+ χωρίς να ανταποδίδει ανάλογα σε επιδόσεις σπόρ.

Egle
07/06/2011, 12:07
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
[B]Στο R1 όσο και να σκύψεις, ξάπλα είσαι. Έχει από τις πιο απαιτητικές θέσεις οδήγησης.

Στο αντίποδα είναι τα Gixxer.

Καπου εκει εχω καταληξει και εγω..

Τωρα οσον αφορα το fz1 δεν ξερω για την ανεση του και συμφωνω για το ξυλο που μπορει να τρως απο τον αερα αλλα παρ'ολα αυτα απο κριτικες που εχω διαβασει και εχω ακουσει τα 150hp του αποδιδουν αρκετα καλα για street..Και σχετικα ειναι καλο ζυγισμενο..

Toumpas
07/06/2011, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Egle
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
[B]Στο R1 όσο και να σκύψεις, ξάπλα είσαι. Έχει από τις πιο απαιτητικές θέσεις οδήγησης.

Στο αντίποδα είναι τα Gixxer.

Καπου εκει εχω καταληξει και εγω..

Τωρα οσον αφορα το fz1 δεν ξερω για την ανεση του και συμφωνω για το ξυλο που μπορει να τρως απο τον αερα αλλα παρ'ολα αυτα απο κριτικες που εχω διαβασει και εχω ακουσει τα 150hp του αποδιδουν αρκετα καλα για street..Και σχετικα ειναι καλο ζυγισμενο..


Ναι είναι τίμιο μηχανάκι αλλά όπως είπα κάνεις σε όλα συμβιβασμούς.

Egle
07/06/2011, 12:54
Σιγουρα...

Οσο κουλο και αν ακουγεται μαλλον με κοβω ή για R1 '06 ή για fzr1 αναλογα με ποια πορεια θα αποφασισω να ακολουθησω και την χρηση που θα κανω...

Οπως και να'χει σας ευχαριστω..Η βοηθεια σας ηταν αρκετα πολυτιμη και σαφης..



:wave2: :wave2:

:beer: :beer:

Toumpas
07/06/2011, 13:12
Ότι και να πάρεις καλό θα είναι. Η Ρένα του 06 είναι πολύ καλό μηχανάκι εάν το βρείς.