PDA

View Full Version : ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΑ 130 ΕΥΡΩ!



bobiras46
06/06/2011, 16:17
Για σας παιδια και καλως ηρθα στην παρέα σας,
αν και έχω μηχανακι τα τελευταια 2 χρόνια τωρα αποφασισα να δωσω χρηματα για κρανος και να καταργησω το καπελακι!

Έχω ένα Honda SH μαύρο και θέλω να πάρω κράνος... δε γνώριζα καθόλου για τα κράνη και υπολόγιζα 50-70 ευρα... απ ότι καταλαβαίνω ομως... κάνα "καρπούζι" μόνο παίρνεις με τοσα!


Στην τιμή 130 που θέτω πιστεύετε πως θα βρώ κάτι αξιοπρεπές και ασφαλές!

Περιμένω νώμες και προτάσεις για το τι να πάρω... απ' το διάβασμα που έριξα στο φόρουμ κατάλαβα ότι Agv, Arai και Shoei.. είναι τα καλύτερα. στα χρήματα αυτά όμως υπάρχει κάτι αξιόλογο ή είναι κάνα φτηνιάρικο της εταιρίας για να λες πως έχεις Shoei που έχεις πάρει με 100 ευρώ αλλά είναι μάπα!


Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

angeloti
06/06/2011, 16:23
δε ξερω αν επιτρεπετε η διαφημηση αλλα εκανα παραγγελεια απο το louis.de ενα nolan για την κοπελα μου απο εκει. κοιταξε εκει για προσφορες. και καλυτερα μαζεψε χρηματα κ παρε ενα καλο. τα παραπανω οντως ειναι τα καλυτερα

kokkiklhs
06/06/2011, 16:26
Καλώς τον!!
Σ'αυτά τα λεφτά ξέχνα τις μάρκες που προανέφερες, κοίτα για HJC, Caberg ή LS2...
Tα τελευταία είναι ακόμη πιο φτηνά από τον προϋπολογισμό σου αλλά δείχνουν να έχουν πολύ αξιοπρεπή ποιότητα κατασκευής και καλές προδιαγαφές για τα λεφτά τους...
:wave2:

Sapadak
06/06/2011, 16:27
Δες

ΑΥΤΟ (http://www.louis.de/_300ab6a33aa0bbdf78d2292cbdf793c400/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=837&list_total=172&anzeige=0&page=4&artnr_gr=504168)

ΑΥΤΟ (http://www.louis.de/_300ab6a33aa0bbdf78d2292cbdf793c400/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=837&list_total=172&anzeige=0&page=5&artnr_gr=215026)

ΑΥΤΟ (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/HJC-FG14-Uni/SubProducts/HJC-FG14-Uni-0006)

ΑΥΤΟ (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/HJC-AC11-Yike-III-Chrome/SubProducts/34311-3055659-6)



Δες προσεχτικα ποια νουμερα ειναι ακομα διαθεσιμα (γιατι ειναι σε προσφορα)

bobiras46
06/06/2011, 16:29
Ελάχιστα που έψαξα βρήκα αυτό το Agv K3 Full Face (http://www.toofast.gr/showprod.php?id=248)

και κάνει 120 και είναι και Agv.... δεν με ενδιαφέρει να είναι τελευταιο μοντελο και τετοια.. ενα κρανος αξιοπρεπες να κανει τη δουλειά του!

kokkiklhs
06/06/2011, 16:37
Τα AGV είναι ιταλικές μπούρδες, όπως και τα μηχανάκια που κατασκευάζουν οι συμπαθέστατοι γείτονες (πλην των moto guzzi) :bigcry:
Γενικά στο θέμα του κράνους είμαι της γνώμης να μην κάνεις σε καμιά περίπτωση τηλε-αγορά και ειδικά από εξωτερικό, ΕΚΤΟΣ αν γνωρίζεις το συγκεκριμένο μοντέλο και τις διαστάσεις και το έχεις φορέσει π.χ. σε κάποιο κατάστημα της περιοχής σου και σου κάθετει καλά στο κεφάλι!
Αν το κράνος δεν πατάει όπως πρέπει στο κεφάλι ή αν δε μας βολεύει για οποιοδήποτε λόγο, τότε είναι άχρηστο και μάλιστα συχνά δυσκολεύει πολύ την οδήγηση!
Κάνε μια γύρα στα μαγαζιά, δες τι σου κάθεται και μετά ψάξε Γερμανίες κλπ μήπως και γλιτώσεις μάξιμουμ 10-20 ευρώ σε αυτό το budget, πρέπει να λάβεις υπόψιν σου και ταχυδρομικά και εξυπηρέτηση σχετικά με την όποια εγγύηση αν αγοράσεις από έξω...

bobiras46
06/06/2011, 16:43
φυσικά και δεν παιζει να αγορασω απο ιντερνετ πριν το εχω δοκιμασει....

απλα εγω προσδοκω... απο σας οπως εσυ φιλε μου kokkiklhs αλλα και το αλλο παιδι ο Sapadak να μου προτεινετε καποια μοντελα.. καποιες μαρκες ουτως ωστε οταν θα παω στο μαγαζι μην αρχισει να μου διχνει τις μπουρδες τις ζωης του.... αλλα να του πω θελω να μου δειξεις κράνη που κανουν περιπου τοσο.. και να καταλαβω απο τις μαρκες που θα μου διχνει αν ειναι καλα ή όχι!

Ή ν παω να του πω δείξε μου αυτό... το εχεις.. ταδε μοντελο.. μετα θα παω στο αλλο... μετα στον παραδιπλα.. μεχρι να αποφασισω ποιο θα παρω!

giannis113
06/06/2011, 16:52
agv k4

δες εδω χωρις καθολου σχεδια, ασπρο για να σε βλεπουν,

http://cgi.ebay.com/AGV-CASCO-MOTO-FIBRA-K4-MONO-BIANCO-LUCIDO-WHITE-M-/390315616455?pt=Caschi_Visiere&hash=item5ae09fa8c7

περιπου 150 με τα εξοδα αποστολης

απο κει και περα δυχρωμα στα 180 και τα περιεργα σχεδια (τζαμπα λεφτα) στα 195 στο περιπου παντα

bobiras46
06/06/2011, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
agv k4

δες εδω χωρις καθολου σχεδια, ασπρο για να σε βλεπουν,

http://cgi.ebay.com/AGV-CASCO-MOTO-FIBRA-K4-MONO-BIANCO-LUCIDO-WHITE-M-/390315616455?pt=Caschi_Visiere&hash=item5ae09fa8c7

περιπου 150 με τα εξοδα αποστολης

απο κει και περα δυχρωμα στα 180 και τα περιεργα σχεδια (τζαμπα λεφτα) στα 195 στο περιπου παντα

δηλαδή τα Agv είναι αξιοόπιστα.. ή μπούρδες.. που λέει ο φίλος πάνω!

(άσπρο δε θελω γιατι μου θυμίζω τους Ζάδες)

paramedic
06/06/2011, 17:09
Αν έπαιρνες ένα μεταχειρισμένο καλή μαρκά και σε καλή κατάσταση?

bobiras46
06/06/2011, 17:11
δεν ξερω δεν το εχω σκεφτει... γενικα ειμαι υπερ στα μεταχειρισμενα... αλλα το κρανος ειναι κατι που το φορας.. σαν να λεμε μεταχειρισμενο παντελονι.... δεν ξερω γιατι οχι....

bobiras46
06/06/2011, 17:18
Για την ώρα έχω βρεί ΑΥΤΟ (http://www.louis.de/_40812e437e59ff198010076055cb5c8a5d/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=837&list_total=9&anzeige=0&artnr_gr=204470) που μου αρέσει μεν.. .. κάνει βέβαια 170 δε.... στην ελλάδα.... το κοίταξα στο σκρούτζ... βεβεαια ωραίο το μαύρο ματ... αλλά είσαι νυχτερίδα.. δε σε βλέπει άνθρωπος.. κατα τ' αλλα μου αρεσει.. να δω πως θα ναι και τα οικονομικα μου σε κανα 20 ήμερο που το θέλω!

Joyrider
06/06/2011, 17:22
Δες τα shark S500 και S800 στο fcmoto. Πολύ καλύτερα από LS2 και Caberg.

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Categories/motorradhelme-Helmets/Shark-Helmets/Shark-S500-Air

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Categories/motorradhelme-Helmets/Shark-Helmets/Shark-S800

jimmy10
06/06/2011, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από bobiras46
Για σας παιδια και καλως ηρθα στην παρέα σας,
αν και έχω μηχανακι τα τελευταια 2 χρόνια τωρα αποφασισα να δωσω χρηματα για κρανος και να καταργησω το καπελακι!

Έχω ένα Honda SH μαύρο και θέλω να πάρω κράνος... δε γνώριζα καθόλου για τα κράνη και υπολόγιζα 50-70 ευρα... απ ότι καταλαβαίνω ομως... κάνα "καρπούζι" μόνο παίρνεις με τοσα!


Στην τιμή 130 που θέτω πιστεύετε πως θα βρώ κάτι αξιοπρεπές και ασφαλές!

Περιμένω νώμες και προτάσεις για το τι να πάρω... απ' το διάβασμα που έριξα στο φόρουμ κατάλαβα ότι Agv, Arai και Shoei.. είναι τα καλύτερα. στα χρήματα αυτά όμως υπάρχει κάτι αξιόλογο ή είναι κάνα φτηνιάρικο της εταιρίας για να λες πως έχεις Shoei που έχεις πάρει με 100 ευρώ αλλά είναι μάπα!


Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

πριν δοκιμάσεις διαβασε πρώτα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49734)

είναι σημαντικό όχι μόνο να έχεις κράνος αλλά να είναι και το σωστό

angeloti
06/06/2011, 17:41
Εγώ αυτό αγόρασα για την κοπέλα μου:
http://www.louis.de/_408c4fa0874531e30641195410d0a3fa47/index.php?topic=search&searchterm=21613004+&cmd.x=0&cmd.y=0&lang=en

Καλή τιμή και καλό κράνος.

Τώρα όσων αφορά τα μεγέθη των κρανών υπάρχει και αυτή η σελίδα (σε περίπτωση που ψωνίσεις μέσω ιντερνέτ)

http://www.helmetsetc.com/sizing.asp

danaos75
06/06/2011, 19:38
+10000


Δες τα shark S500 και S800 στο fcmoto

αλλα δοκίμασε πρώτα μέγεθος σε καποιο κατάστημα εδώ.

Το S650, S800 έχω τα τελευταία 7 χρόνια, πολύ ικανοποιημένος
για την τιμή τους πολυ καλα κράνη!

bobiras46
07/06/2011, 23:05
Έχω καταλήξει σε 3 και εδώ θέλω μια βοήθεια ακόμα! Πείτε γνώμες να δούμε που θα καταλήξουμε εν τελει!

1) Bell m1 (http://e-motoendisi.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=4&flypage=vmj_hunk.tpl&product_id=98&option=com_virtuemart&Itemid=62)

2) AGV S-4 (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/AGV-S4-Mat/SubProducts/AGV-S4-Mat-0001)

3) Caberg V2R (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Caberg-V2R-Xhosa/SubProducts/Caberg-V2R-Xhosa-0001)

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ!!!

angeloti
08/06/2011, 21:16
+1 στο AGV

Sapadak
08/06/2011, 21:35
Συνεχιζω να επιμενω σε HJC

skordastm
09/06/2011, 11:53
φιλε μου ειναι το ποσο κοστολογει ο καθενας το κεφαλι του....:winka:
απο 300 ευρω ξεκινανε τιμες για κρανος ασφαλες.....
πριν λιγο καιρο ειχα πτωση με 50-60κμ ,φοραγα κρανος arai των 650 ευρω,σεδον καινουργιο(ειχα αγορασει πριν 3 μηνες)...:uplate:
εσωτερικη αιμοραγια στο κεφαλι και 2 βδομαδες εντατικη,και να φανταστεις οτι το κρανος ειχε μονο μια γρατζουνιτσα 2 εκατοστων:yuck:

Egle
09/06/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
φιλε μου ειναι το ποσο κοστολογει ο καθενας το κεφαλι του....:winka:
απο 300 ευρω ξεκινανε τιμες για κρανος ασφαλες.....
πριν λιγο καιρο ειχα πτωση με 50-60κμ ,φοραγα κρανος arai των 650 ευρω,σεδον καινουργιο(ειχα αγορασει πριν 3 μηνες)...:uplate:
εσωτερικη αιμοραγια στο κεφαλι και 2 βδομαδες εντατικη,και να φανταστεις οτι το κρανος ειχε μονο μια γρατζουνιτσα 2 εκατοστων:yuck:


:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Παντα ορθιος φιλαρακι..!!!

Tedvj23
09/06/2011, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
φιλε μου ειναι το ποσο κοστολογει ο καθενας το κεφαλι του....:winka:
απο 300 ευρω ξεκινανε τιμες για κρανος ασφαλες.....
πριν λιγο καιρο ειχα πτωση με 50-60κμ ,φοραγα κρανος arai των 650 ευρω,σεδον καινουργιο(ειχα αγορασει πριν 3 μηνες)...:uplate:
εσωτερικη αιμοραγια στο κεφαλι και 2 βδομαδες εντατικη,και να φανταστεις οτι το κρανος ειχε μονο μια γρατζουνιτσα 2 εκατοστων:yuck:

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
Παντα ορθιος και να μην σου ξανατυχει ποτε!!!

skordastm
09/06/2011, 16:16
ευχαριστω,, αλλα αλο ειναι το θεμα....:eek:
φαντασου να φοραγα κρανος των 130 ευρω.....:nono:
ο νευροχειρουργος που με ειχε αναλαβει ηταν και αυτος μοτοσυκλετιστης:sun: ,και οταν ειχα ξυπνισει ειχε ερθει να με δει ,και αφησε διπλα μου το arai του κρανος....
γιατρε και γω arai φοραγα του πα.....
αν φοραγες κατι φθηνο ,μου ειπε, τωρα δεν θα εισουνα δω.........:eek: :eek:

Joyrider
09/06/2011, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
απο 300 ευρω ξεκινανε τιμες για κρανος ασφαλες.....

Σιγά κόψε κάτι

skordastm
09/06/2011, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Σιγά κόψε κάτι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
φιλαρακι ειπα και πριν...
ο καθενας κοστολογει το κεφαλι του οσο θελει/νομιζει

Joyrider
09/06/2011, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
φιλαρακι ειπα και πριν...
ο καθενας κοστολογει το κεφαλι του οσο θελει/νομιζει

Κρίμα τότε που δεν έχω άπειρα λεφτά. :rolleyes:

Έίσαι τυχερός που έχεις βάλει όριο για το δικό σου πάντως, αλλιώς δεν θα μπορούσες να βρεις κράνος. :wave2:

skordastm
09/06/2011, 16:36
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Κρίμα τότε που δεν έχω άπειρα λεφτά. :rolleyes:

Έίσαι τυχερός που έχεις βάλει όριο για το δικό σου πάντως, αλλιώς δεν θα μπορούσες να βρεις κράνος. :wave2: [/QUOTE
πωωωωωω
προβλημα θα ειχα αν ο ανθρωπινος εγγεφαλος βρισκοταν στα @ρχιδι@!!!εκει δεν θα εβρισκα κατι σε τοσο μεγαλο μεγεθος να με προστατευσει!!!χαχαχαχαχαχαχαχ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Joyrider
09/06/2011, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
πωωωωωω
προβλημα θα ειχα αν ο ανθρωπινος εγγεφαλος βρισκοταν στα @ρχιδι@!!!εκει δεν θα εβρισκα κατι σε τοσο μεγαλο μεγεθος να με προστατευσει!!!χαχαχαχαχαχαχαχ:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτό το τρομερό επιχείρημα σκεφτόσουν τόση ώρα? :rolleyes:


Η μαλακία είναι πως το κράνος το πήρα προσφορά από 350 στα 300.

Κωρώνα γράμματα το παίζω το κεφάλι μου :sick:

Έπρεπε να περιμένω να ξανανέβει η τιμή γαμώτο :a31:

skordastm
09/06/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Αυτό το τρομερό επιχείρημα σκεφτόσουν τόση ώρα? :rolleyes:


Η μαλακία είναι πως το κράνος το πήρα προσφορά από 350 στα 300.

Κωρώνα γράμματα το παίζω το κεφάλι μου :sick:

Έπρεπε να περιμένω να ξανανέβει η τιμή γαμώτο :a31:

οχι ,η μαλακια ειναι οτι απανταω σε ενα ασχετο παιδακι που δεν μπορει να καταλαβει οτι οταν λεω κρανος απο 300 ευρω ειναι ασφαλες ενοω περιπου 300,
ελεος:a26: :a4:

Joyrider
09/06/2011, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
οχι ,η μαλακια ειναι οτι απανταω σε ενα ασχετο παιδακι που δεν μπορει να καταλαβει οτι οταν λεω κρανος απο 300 ευρω ειναι ασφαλες ενοω περιπου 300,
ελεος:a26: :a4:

Από τις απαντήσεις φαίνεται το παιδάκι :wave2:

Κατά τα άλλα το γιατί θα το πεις? Από πότε η ασφάλεια πάει με την τιμή ρε?

Και αν είναι έτσι γιατί το arai δεν σε έσωσε?

Ένα νούμερο μικρότερο ή ένα μεγαλύτερο φτάνει για να πατάει λάθος το κράνος στο κεφάλι και να σου κάνει το αιμάτωμα που έπαθες.

Και σωστό να είναι το μέγεθος μπορεί πάλι να μην εφαρμόζει σωστά στο εκάστοτε κεφάλι.

Και σωστό να είναι το μέγεθος και σωστά να σου καλουπώνει μπορεί και από μη δέσιμο να είναι ελεύθερο να περιστραφεί γύρω από το κεφάλι και να κάνει πάλι ζημιά.

Αλλά όλα αυτά εσύ που δεν είσαι παιδάκι αλλά ώριμος άντρας τρομάρα σου, τα ξέρεις ήδη υποθέτω και κατέληξες ότι ΜΟΝΟ η τιμή φτάνει για να καθορίσει την ασφάλεια ενός κράνους? Ε?

:wave2:

skordastm
09/06/2011, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Από τις απαντήσεις φαίνεται το παιδάκι :wave2:

Κατά τα άλλα το γιατί θα το πεις? Από πότε η ασφάλεια πάει με την τιμή ρε?

Και αν είναι έτσι γιατί το arai δεν σε έσωσε?

Ένα νούμερο μικρότερο ή ένα μεγαλύτερο φτάνει για να πατάει λάθος το κράνος στο κεφάλι και να σου κάνει το αιμάτωμα που έπαθες.

Και σωστό να είναι το μέγεθος μπορεί πάλι να μην εφαρμόζει σωστά στο εκάστοτε κεφάλι.

Και σωστό να είναι το μέγεθος και σωστά να σου καλουπώνει μπορεί και από μη δέσιμο να είναι ελεύθερο να περιστραφεί γύρω από το κεφάλι και να κάνει πάλι ζημιά.

Αλλά όλα αυτά εσύ που δεν είσαι παιδάκι αλλά ώριμος άντρας τρομάρα σου, τα ξέρεις ήδη υποθέτω και κατέληξες ότι ΜΟΝΟ η τιμή φτάνει για να καθορίσει την ασφάλεια ενός κράνους? Ε?

:wave2:

ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΦΛΩΡΑΚΟ ΕΙΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ
ΑΣΕ ΤΑ (ΡΕ ΚΑΙ Ε?)

Joyrider
09/06/2011, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΦΛΩΡΑΚΟ ΕΙΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ
ΑΣΕ ΤΑ (ΡΕ ΚΑΙ Ε?)

Δεν εννοούσα την ζωή αλλά το αιμάτωμα.

Κατά τα άλλα έχεις να απαντήσεις κάτι για το συμπέρασμα που βγάζεις αυθαίρετα?

Ε?

sovaros_user
09/06/2011, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
φιλε μου ειναι το ποσο κοστολογει ο καθενας το κεφαλι του....:winka:
απο 300 ευρω ξεκινανε τιμες για κρανος ασφαλες.....
πριν λιγο καιρο ειχα πτωση με 50-60κμ ,φοραγα κρανος arai των 650 ευρω,σεδον καινουργιο(ειχα αγορασει πριν 3 μηνες)...:uplate:
εσωτερικη αιμοραγια στο κεφαλι και 2 βδομαδες εντατικη,και να φανταστεις οτι το κρανος ειχε μονο μια γρατζουνιτσα 2 εκατοστων:yuck:

αν το επαιρνες σε ποιο κουλ χρωμα κοντα στα 800 παιζει να μην ειχες παθει τιποτα παντως...





:a014: :a014: :a014: :a014:

Tomahawk
09/06/2011, 20:14
Έτσι, τα μόνα καλά κράνη είναι αυτά που στοιχίζουν 300Ε και πάνω...

Τα midrange κράνη είναι για τα σκουπίδια!

Αν θυμάμαι καλά βέβαια στη πτώση του DimChios η κοπέλα του φόραγε ένα Nitro των 150Ε...
Μάλλον πρόκειται για θαύμα που ζει ακόμη! :rolleyes:

Manitu
09/06/2011, 21:05
Αν κατάλαβα καλά ο άνθρωπος λέει οτι τα κράνη με 5-6 στρώματα Fiberglass και οργανικών υλών και με τις καλύτερες προδιαγραφές ασφαλείας εχουν γύρω στα 300 Εκαι πάνω , μετα είναι αλλοι παράγοντες που ανεβάζουν την τιμή οπως εξαερισμοί , αθόρυβο , αεροδυναμικό και αλλα ...
και ναι είναι λογικό να είναι ποιο ασφαλή αυτα τα κράνη εφοσον πληρούν αυστηρότερες προυποθέσεις ...
Απο εκει και πέρα τύχη να έχουμε να μαστε καλα με υγεία και πάντα όρθιοι .

Υ.Γ. Πέρα απο όμορφο πρέπει να ταιριάζει και στι κεφάλι μας ΣΩΣΤΑ :beer:

Joyrider
09/06/2011, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manitu
μετα είναι αλλοι παράγοντες που ανεβάζουν την τιμή οπως εξαερισμοί , αθόρυβο , αεροδυναμικό και αλλα ...
Ακριβώς.

Η τιμή της κάθε εταιρίας δεν βγαίνει με βάση μόνο την ασφάλεια που προσφέρει το κράνος της γιαυτό και ΔΕΝ αποτελεί δείκτη ασφάλειας.

Όπως επίσης η τιμή δεν περιλαμβάνει μόνο το κόστος που δαπανήθηκε για την ασφάλεια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Manitu
Πέρα απο όμορφο πρέπει να ταιριάζει και στι κεφάλι μας ΣΩΣΤΑ :beer:

Που είναι και πιο σημαντικός παράγοντας ασφάλειας από την τιμή.:a013:


Εκτός αν ένα κράνος των 600 ευρώ είναι κατά 200 ευρώ πιο ασφαλές από ένα των 400 ευρώ.

skordastm
10/06/2011, 09:02
Ένα νούμερο μικρότερο ή ένα μεγαλύτερο φτάνει για να πατάει λάθος το κράνος στο κεφάλι και να σου κάνει το αιμάτωμα που έπαθες.

:sun:
να πω πωςτο νουμερο ηταν οκ :D
ειναι σαν να μην ξερεις τι νουμερο παπουτσια φορας:hypnotize

bentouza
12/06/2011, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
Ένα νούμερο μικρότερο ή ένα μεγαλύτερο φτάνει για να πατάει λάθος το κράνος στο κεφάλι και να σου κάνει το αιμάτωμα που έπαθες.

:sun:
να πω πωςτο νουμερο ηταν οκ :D
ειναι σαν να μην ξερεις τι νουμερο παπουτσια φορας:hypnotize

ρε ανθρωπε καθεσαι και λες παπαριες με το κιλο και προσπαθεις να πεισεις και αλλους.
σου λενε οι απο πανω δεν εχει να κανει με την τιμη η ασφαλεια που προσφερει το κρανος και αν μη τι αλλο δεν μπορεις να βαζεις εσυ ενα οριο τιμης.

λες παπαριες.κοφτο.ειπες την εμπειρια σου ωραια-περαστικα μην συνεχιζεις.
λες και ειμαστε σε κανα χωριο το 1970...

sovaros_user
12/06/2011, 18:16
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:






:a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

skordastm
12/06/2011, 20:34
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
ρε ανθρωπε καθεσαι και λες παπαριες με το κιλο και προσπαθεις να πεισεις και αλλους.
σου λενε οι απο πανω δεν εχει να κανει με την τιμη η ασφαλεια που προσφερει το κρανος και αν μη τι αλλο δεν μπορεις να βαζεις εσυ ενα οριο τιμης.

λες παπαριες.κοφτο.ειπες την εμπειρια σου ωραια-περαστικα μην συνεχιζεις.
λες και ειμαστε σε κανα χωριο το 1970... [/QUOTE

ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ειμαι σιγουρος οτι χειριζεσαι το pc πολυ καλητερα απο μοτοσυκλετα
αν ειμασταν face to face να βλεπα ποσο μαγκας εισαι......
τωρα εγω που λεω παπαριες, δεν προσπαθισα να πεισω κανενα ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΑΣΧΕΤΕ ΕΡΙΣΤΙΚΕ .......
το οριο τιμης το βαζω για τον εαυτο μου

bobiras46
23/06/2011, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από bobiras46
Έχω καταλήξει σε 3 και εδώ θέλω μια βοήθεια ακόμα! Πείτε γνώμες να δούμε που θα καταλήξουμε εν τελει!

1) Bell m1 (http://e-motoendisi.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=4&flypage=vmj_hunk.tpl&product_id=98&option=com_virtuemart&Itemid=62)

2) AGV S-4 (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/AGV-S4-Mat/SubProducts/AGV-S4-Mat-0001)

3) Caberg V2R (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Caberg-V2R-Xhosa/SubProducts/Caberg-V2R-Xhosa-0001)

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ!!!

Συγνώμη αν διακόπτω τη συζήτηση.. .... ... ... αλλά καποια γνώμη για τα κράνη που έχω καταλείξει υπάρχει??

nikos_abel
24/06/2011, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από bobiras46
Συγνώμη αν διακόπτω τη συζήτηση.. .... ... ... αλλά καποια γνώμη για τα κράνη που έχω καταλείξει υπάρχει??

ΟΧΙ!


ΕΣΥ ΠΙΤΣΙΡΙΚΟ ΜΗ ΠΕΤΑΓΕΣΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ!!!

ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΡΕΝΤ;

Πάντως κοίτα και τα KBC ένα κατάστημα είναι στους Αγ. Αναργύρους,
στην Α. Παπανδρέου αν θυμάμαι καλά, με στοκ. Εκεί παίζουν καλές τιμές.

VANDA
24/06/2011, 09:25
Φρόνιμα και επί του θέματος παρακαλώ, χωρίς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη.

latris mixanis
24/06/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
φιλε μου ειναι το ποσο κοστολογει ο καθενας το κεφαλι του....:winka:
απο 300 ευρω ξεκινανε τιμες για κρανος ασφαλες.....
πριν λιγο καιρο ειχα πτωση με 50-60κμ ,φοραγα κρανος arai των 650 ευρω,σεδον καινουργιο(ειχα αγορασει πριν 3 μηνες)...:uplate:
εσωτερικη αιμοραγια στο κεφαλι και 2 βδομαδες εντατικη,και να φανταστεις οτι το κρανος ειχε μονο μια γρατζουνιτσα 2 εκατοστων:yuck:

Το θέμα δεν είναι πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου, αλλά και τι οικονομική δυνατότητα έχει ο καθένας.
Αν δλδ δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι πιο ακριβό καλύτερα να φοράει ένα κράνος οικονομικό παρά τίποτα.
Επίσης ότι είναι ARAI, SHOEI, AGV, MOUFA TV δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι. Εφόσον όλα πληρούν τις προδιαγραφές που έχουν ορισθεί δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=79043) εκεί τελειώνει το ζήτημα.
Η διαφορά της τιμής έχει να κάνει με το αν είναι αγωνιστική σειρά, αν είναι πολυκαρμπονάτο, αν είναι η τάδε εταιρεία, αν έχει 2 ή 3 αεραγωγούς, αν τα γραφικά είναι έτσι, αν το υπογράφει ο τάδε κλπ
Θεωρώ, ότι καμία σοβαρή εταιρεία, που σέβεται τον αναβάτη και το όνομά της φυσικά δεν θα έβγαζε ένα κράνος των 130 αν θες ευρώ που σε μια πτώση ο άλλος θα έχανε την ζωή του ή θα κινδύνευε να την χάσει επειδή είναι φτηνό.


Είναι όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας μας, από ποια γωνία το βλέπει.

Φιλικά

sovaros_user
24/06/2011, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis

Θεωρώ, ότι καμία σοβαρή εταιρεία, που σέβεται τον αναβάτη και το όνομά της φυσικά δεν θα έβγαζε ένα κράνος των 130 αν θες ευρώ που σε μια πτώση ο άλλος θα έχανε την ζωή του ή θα κινδύνευε να την χάσει επειδή είναι φτηνό.



πιστευω οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, η ασπρο η μαυρο... καθε κρανος μπορει να αντεξει διαφορετικες δυναμεις, αλλο το κρανος του λιντλ κ αλλο το σουπερ ντουπερ arai.

Απλως η τιμη αγορας ενος κρανους δεν νομιζω οτι μεταφραζει την ασφαλεια που παρεχει και μονο.


Υγ. εχω βαρεθει να ακουω καγκουρες να συζητανε ποιο κρανος να αγορασουν, arai ή shoei, υπαρχουν κ αλλες εταιριες αξιολογες κ πολλα μοντελα τους ειναι πολυ ανωτερα

smooth criminal
24/06/2011, 17:22
Λοιπον οσο απολλυτο και αν σου ακουγεται καλε μου φιλε bobiras 46,κανε οση οικονομια μπορεις και τραβα Καλλιροης,εκει ειναι ολα στη σειρα,προσωπικα θα σου ελεγα να επιλεξεις κατι σε Α@#i,(προσπαθω να μην κανω διαφημηση,αλλα φανταζομαι καταλαβες την μαρκα),οκ θα βρεις τιμες εκτος budget,για αυτο και σου λεω να κανεις οικονομια,γιατι καλως η κακως οτι αγοραζεις παιρνεις,η συγκεκριμενη μαρκα ειναι απο τις πιο ποιοτικες,εχει παρα πολυ καλη εφαρμογη στο κεφαλι του μεσου αναβατη(υπαρχουν και εξαιρεσεις,οκ,δεκτο)παιζει να εχεις ενα θεματακι με τον ηχο στις μεγαλες ταχυτητες αν τυχει να καβαλησεις κατι πιο δυνατο,εμενα δεν μου εχει φανει ακομα,αλλα απο αποψη προστασιας εισαι "εγκεφαλικα"καλλυμενος σε μεγαλο ποσοστο,και φυσικα δεν στο λεω τυχαια αλλα απο προσωπικη εμπειρια ολιγον τι hard core.Tωρα οσο αφορα τα μοντελα της εν λογω εταιριας μπες και δες.Παντως οτι και να επιλλεξεις μην προσανατολιστεις σε κρανος των 130 ευρω,υπαρχει λογος που υπαρχει διαφορα στις τιμες ανα εταιρια,και αυτος ειναι η ποιοτητα κατασκευης οσο αφορα την προσωπικη μας ασφαλεια.Σου ευχομαι να κανεις την βελτιστη επιλογη:)

bentouza
26/06/2011, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από bobiras46
Συγνώμη αν διακόπτω τη συζήτηση.. .... ... ... αλλά καποια γνώμη για τα κράνη που έχω καταλείξει υπάρχει??

αν εχεις καταληξει οπωσδηποτε σε αυτα τα τρια (υπαρχουν αρκετες λυσεις αν εχεις κουραγιο και υπομονη) τοτε απεκλεισε το Caberg. ειναι απο διαφορετικο υλικο.

δοκιμασε τα αλλα 2 με υπομονη.πριξε το τον υπαλληλο.φορα κανα 10λεπτο και παρε οποιο σου καθεται καλυτερα.

την ιδια βαθμολογια εχουν στο Sharp (αν σου λεει κατι-πολυ δεν το εμπιστευονται)

αν ειναι ακριβως το ιδιο παρε οποιο σου φανει να εχει καλυτερο υφασμα μεσα και εχει και πιο φτηνα ανταλακτικα(ζελατινες κτλ).

pavlaras1
27/06/2011, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
φοραγα κρανος arai των 650 ευρω,σεδον καινουργιο(ειχα αγορασει πριν 3 μηνες)...:uplate:
εσωτερικη αιμοραγια στο κεφαλι και 2 βδομαδες εντατικη,και να φανταστεις οτι το κρανος ειχε μονο μια γρατζουνιτσα 2 εκατοστων:yuck:

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=99&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&discontinued=1

Γιαυτο το επαθες επειδη πηρες Arai.
Η Arai εδω και πολλα χρονια υστερει στις πλαινες προσκρουσεις δεν αποροφαει τους κραδασμους με αποτελεσμα να παθαινεις εσωτερικη αιμοραγια.
Γιαυτο και στα Sharp Test κοβεται συνεχεια και παιρνει κατα μεσαιο ορο 3 αστερια αντι για 4 ή 5 αστερια ασφαλειας.

Θα μπορουσες να το ψαξεις και να παρεις ενα κρανος με 5 αστερια ασφαλειας στα ιδια ή ακομη και με λιγοτερα χρηματα.

Εγω με πτωση απο 180χλμ/ω με κρανος Nolan 4 αστερων ασφαλειας με τιμη 360ευρω και δεν επαθα τιποτα.

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=122&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&discontinued=1

@bobiras46
Σου προτεινω να πας σε αυτο τον συνδεσμο.
Να δεις πια κρανη με 5 αστερια στα χρηματα που θελεις να δωσεις υπαρχει.
Να πας στα καταστηματα που τα πουλανε, να τα δεις, να τα δοκιμασεις και οποιος σου αρεσει πιο πολυ να το αγορασεις ;)

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?order=field_price_value&sort=asc&sharp-make=All&sharp-type=All&sharp-rating=5&discontinued=1

sovaros_user
27/06/2011, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

Εγω με πτωση απο 180χλμ/ω με κρανος Nolan 4 αστερων ασφαλειας με τιμη 360ευρω και δεν επαθα τιποτα.



Ελα ρε Στεφανακη κοψε κατι...

skordastm
27/06/2011, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=99&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&discontinued=1

Γιαυτο το επαθες επειδη πηρες Arai.
Η Arai εδω και πολλα χρονια υστερει στις πλαινες προσκρουσεις δεν αποροφαει τους κραδασμους με αποτελεσμα να παθαινεις εσωτερικη αιμοραγια.
Γιαυτο και στα Sharp Test κοβεται συνεχεια και παιρνει κατα μεσαιο ορο 3 αστερια αντι για 4 ή 5 αστερια ασφαλειας.

Θα μπορουσες να το ψαξεις και να παρεις ενα κρανος με 5 αστερια ασφαλειας στα ιδια ή ακομη και με λιγοτερα χρηματα.

Εγω με πτωση απο 180χλμ/ω με κρανος Nolan 4 αστερων ασφαλειας με τιμη 360ευρω και δεν επαθα τιποτα.

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=122&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&discontinued=1

@bobiras46
Σου προτεινω να πας σε αυτο τον συνδεσμο.
Να δεις πια κρανη με 5 αστερια στα χρηματα που θελεις να δωσεις υπαρχει.
Να πας στα καταστηματα που τα πουλανε, να τα δεις, να τα δοκιμασεις και οποιος σου αρεσει πιο πολυ να το αγορασεις ;)

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?order=field_price_value&sort=asc&sharp-make=All&sharp-type=All&sharp-rating=5&discontinued=1

να μην φοραω nolan γαμωτο..........:rotflmao:
να σου αναφερω οτι στο λινκ που εδωσες δεν εχει καν το μοντελο του κρανους που φοραγα!!!

pavlaras1
27/06/2011, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Ελα ρε Στεφανακη κοψε κατι...
Παυλο με λενε και οχι Στεφανακη ;)
Οπως επισης μιλαω μονο για κεφαλη οτι χτυπησα και δεν επαθα τιποτα και οχι για σπονδυλικη στηλη, χερια ή ποδια.
:)

pavlaras1
27/06/2011, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
arai??
φιλε μου,και γω εχω φαει καπακι με 140κμ ΧΩΡΙΣ κρανος,αυτο κανει το κεφαλι μου 4 αστερων να φανταστω,οσο και το nolan σου!!!


Αμα το κεφαλι σου ειναι τοσο ανθεκτικο χωρις κρανος στα 140χλμ/ω τοτε γιατι φορουσες κρανος?
Ακομη και γιατι ειχες εσωτερικο αιματωμα ενω φορουσες κρανος εαν το κεφαλι σου αντεχει μεχρι τα 140χλμ/ω?

gregogti
28/06/2011, 14:58
πολυ μου αρεσε το nitro aikido και περνει και καλες κριτικες .το βγαζει και σε αλλα χρωματα??

pavlaras1
28/06/2011, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
nolan?????
οντως φιλε εχω καπακωθει με 140κμ και δεν χτυπησα κεφαλι ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΙΣΕ ΚΑΠΟΥ...
τωρα εσυ που λες την εμπειρια σου,στην πτωση με 180 βρηκε το κρανος σου καπου?γιατι με 180 και σιδερενιο να ηταν θα γινοτανε κοματακια..αν ειχε βρει-χτυπησει πανω σε μια μπαριερα ασ πουμε..
ΚΟΙΤΑ-ΜΑΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ-ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΝΕΙ Η SHARP TA TESΤ.......


Ναι βρηκε ολο απο εμπρος μεχρι πισω, εκανα τουμπα και εσπασα σπονδυλο Α7 στον αυχενα, αριστερο χερι, αριστερο εσωτερικο σφυρο ποδι, περα απο κομματια δερματος που εχασα πλατη, χερια, ποδια.

Η Nolan τα κρανη τις τα φτιαχνει απο ενα υλικο που λεγεται LEXAN ειναι πατεντα τις GE και ειναι αλεξιθραυστο υλικο.

Ψαξε για περισσοτερες πληροφοριες στο διαδικτυο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lexan

http://www.sabic-ip.com/gep/Plastics/en/ProductsAndServices/ProductLine/lexan.html

http://www.polymerplastics.com/transparents_lexan.shtml

http://wikipedia.qwika.com/en2el/Lexan

Εαν βλεπεις MythBaster στο Σκαι ειναι το ιδιο υλικο που χρησιμοποιουν για να αποφευγουν τα θραυσματα απο τις εκρηξεις.

Επισης ξερω πολυ καλα πως τα κανει τα τεστ η Sharp και με τι δυναμεις.

Μην παραπονιεσαι για μια κακη επιλογη που εχεις κανει και προσπαθεις με το ζορι να μας την παρουσιασεις ως την καλυτερη.

bentouza
03/07/2011, 17:20
αντε παλι.
ρε παιδια δεν ειναι ωραιο ουτε χρησιμο να λεμε οτι νανε..
οταν δεν ειμαστε σιγουροι ας μη γραφουμε πραγματα ετσι για να γραψουμε

δεν φτιαχνεται απο lexan το κρανος. στην τιμη που λες ειναι φτιαγμενο απο υαλονηματα-ανθρακονηματα και λοιπα νηματα σε μητρα ρητινης. και δεν ξερω καν για ποιο κρανος μιλας.
απο lexan φτιαχνεται η ζελατινα σου ή/και αλλα κομματια. διαφανες πολυμερες υψηλης αντονης. το χρησιμοποιουνε και σε ζελατινες απο κρανη διαφορων αθληματων. πχ χοκει.

Acacius
04/07/2011, 04:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
δεν φτιαχνεται απο lexan το κρανος. στην τιμη που λες ειναι φτιαγμενο απο υαλονηματα-ανθρακονηματα και λοιπα νηματα σε μητρα ρητινης. και δεν ξερω καν για ποιο κρανος μιλας.
απο lexan φτιαχνεται η ζελατινα σου ή/και αλλα κομματια. διαφανες πολυμερες υψηλης αντονης. το χρησιμοποιουνε και σε ζελατινες απο κρανη διαφορων αθληματων. πχ χοκει.

Απ'όσο ξέρω υπάρχουν κράνη με κέλυφος από Lexan, το οποίο είναι είδος polycarbonate. Δεν είναι οι ακριβές σειρές, αντιθέτως μάλιστα, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα μόνο του πιστεύω.

pavlaras1
04/07/2011, 15:47
@Acacius Σε ευχαριστω για την απαντηση που τους εδωσες.
Μιας και δεν ηθελα να το συνεχισω προσωπικα.
Αλλα καποιοι απο εδω μεσα με εχουν πρηξει να με στελνουν προσωπικα μηνυματα.
Οπως τον skordastm και να μου λενε ποσο τελειο ειναι το ARAI
και ολα τα αλλα κρανη ποσο χαλια ειναι και οτι δεν ξερω τιποτα και τα γνωριζει ολα αυτος.

IVX
04/07/2011, 18:08
μονο εγω εχω Schuberth?

on topic

κρανος με 130€ δεν υπαρχει ..... μακαρι να υπηρχε!

skordastm
07/07/2011, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

Αλλα καποιοι απο εδω μεσα με εχουν πρηξει να με στελνουν προσωπικα μηνυματα.
Οπως τον skordastm και να μου λενε ποσο τελειο ειναι το ARAI
και ολα τα αλλα κρανη ποσο χαλια ειναι και οτι δεν ξερω τιποτα και τα γνωριζει ολα αυτος.

επισεις φιλτατε δεν αναφερεις οτι σου ειπα οτι την εχω πιο μεγαλη!:rotflmao:
την μηχανη εννοω

:rotflmao: :rotflmao:

Joyrider
07/07/2011, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από bobiras46
Έχω καταλήξει σε 3 και εδώ θέλω μια βοήθεια ακόμα! Πείτε γνώμες να δούμε που θα καταλήξουμε εν τελει!

1) Bell m1 (http://e-motoendisi.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=4&flypage=vmj_hunk.tpl&product_id=98&option=com_virtuemart&Itemid=62)

2) AGV S-4 (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/AGV-S4-Mat/SubProducts/AGV-S4-Mat-0001)

3) Caberg V2R (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Caberg-V2R-Xhosa/SubProducts/Caberg-V2R-Xhosa-0001)

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ!!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάς γνώμες για κράνη αφού έχεις καταλήξει σε αυτά. Σου πρότειναν, uvex, hjc, shark, nolan και τελικά καταλήγεις σε caberg, bell, agv? :confused:

Για agv δεν έχω δοκιμάσει αλλά απότι μου έχουν πει ο αντιπρόσωπος ελλάδας έχει κλείσει οπότε για ανταλλακτικά κρίμα να πληρώνεις μεταφορικά απέξω. Bell έχω φορέσει για αρκετά χιλιόμετρα το samurai Μ2 και είναι απαίσιο. Αεροδυναμική ταψιού (για γυμνό μηχανάκι πάντα) και τα κουμπώματα του εσωτερικού ακριβώς στις γωνίες του μετώπου για να προκαλούν πόνο. Από caberg έχω φορέσει ένα για λιγότερα χιλιόμετρα από το bell δεν θυμάμαι μοντέλο όμως. Της κοπέλας μου το caberg flower στο εξάμηνο πάνω άρχισε το ξεφλούδισμα και τα μάγουλα έχασαν το μισό τους πάχος λες και τα έτριψες με τρίφτη οπότε byebye εφαρμογή.

HJC και SHARK προτείνω. Πάντως δοκιμάζεις πρώτα πριν αγοράσεις.

Στο mybike δεν σου έχουν απαντήσει ακόμα? :p

schumifer
08/07/2011, 21:23
Χε τώρα το είδα και νιώθω περήφανος
Το κράνος που αγόρασα 150 ευρώ flip up, και με γυαλί ηλίου, πήρε πέντε αστέρια στο Sharp

XA

Caberg Konda

(βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει με 320 km/h ταχύτητα όπως κάποιοι άλλοι και δεν κοστίζει 600 ευρώ όπως κάποιων άλλων, αλλά ...)

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-konda

apolon10
08/07/2011, 22:34
μετα απο πολλα κρανη ακριβα οπως arai rx7, xlite 801, hjc carbon (τα εχω ακομη), κατεληξα σε ενα της MT thermoplastic με εσωτερικη φιμε ζελατινα και επενδυση που βγαινει και πλενεται. Πηρα και μια δευτερη ζελατινα με αντιθαμβωτικη ζελατινα για το χειμωνα και ετσι το φοραω χειμωνα καλοκαιρι.
Και ολα αυτα με 80ευρω το κρανος και καμια 30 την εξτρα με αντιθαμβωτικη.
Λενε λοιπον οτι οτι δινεις παιρνεις και για την ασφαλεια δεν πρεπει να κανουμε εκπτωσεις. Και ρωτω εγω πως αυτο το κρανος συνδιαζει ολα οσα ψαχνει κανεις δηλ ποιοτητα (το φορω συνεχεια και δεν εχει παθει τιποτα ουτε το χρωμα ουτε εχει χαλασει τιποτα), ησυχια (ειναι το πιο ησυχο κρανος που ειχα με το arai kai xlite τα πιο θορυβωδη), ασφαλεια (οι ζελατινες ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει σε θεμα ορατοτητας και σταθεροτητας, του hjc ειχε θαμπα σημεια, του arai δεν στεκοταν στη μεση μονο ανοικτο ή κλειστο, ο θορυβος που δεν ενοχλει) σε αυτα τα χρηματα.
Και ναι για μενα ασφαλεια ειναι να βλεπεις καλα, να μη σε τυφλωνει ο ηλιος και να ψαχνεις για γυαλια (αν παρετε μια φορα κρανος με εσωτερικη φιμε δε θα ξαναπαρετε χωρις) να μη σε ενοχλει ο θορυβος, το κρυο το χειμωνα και η ζεστη το καλοκαιρι.
Και οσο για την προστασια σε περιπτωση πτωσης κανεις δεν θα σου πει ποτε ποσο θα προστατευθεις πραγματικα σε πτωση και αν θα εισαι τυχερος, ασε που πολλες ερευνες δειχνουν οτι τα θερμοπλαστικα δεν υστερουν σε προστασια σε σχεση με πιο εξωτικα υλικα.
Τι να πω, πραγματικα δεν περιμενα να βρω σε αυτα τα λεφτα κρανος που να με ικανοποιει.

klab
08/07/2011, 23:02
apolon10 ποιο μοντέλο της ΜΤ πήρες ;

apolon10
08/07/2011, 23:31
ΜΤ DEFENDER

angeloti
09/07/2011, 10:02
Αγόρασα και 3ο κράνος

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Marushin-TNT888RS-SUMOTORI/SubProducts/Marushin-TNT888RS-SUMOTORI-0003

απο 220 ευρώ 99 + 10 τα μεταφορικά (110 ευρώ για marushin) μετρα το κεφάλι σου (το μέτωπο) και ψάξε μεσα στο site για τα νούμερα. Τα περι "δε θα σου κάνει στο κεφάλι σου" ειναι λίγο μύθος (δικιά μου άποψη)