PDA

View Full Version : Σας εχει τυχει ποτε...



Hornet_08_ABS
06/06/2011, 21:39
Σας εχει τυχει ποτε, σε γρηγορη οδηγηση απο 3η ή 4η σχεση να μπει νεκρα κ μετα να ακουγεται το γραναζι που κοπαναει κ στο τελος να μπαινει με θορυβο ?

(χωρις να κανετε τιποτα απολυτως !) :beer: :beer:


Ξερει κανεις τι παιζει ?

nihristo
06/06/2011, 21:48
κατασκευαστική ατέλεια στο σχεδιασμό του συστήματος παίζει :eyepop:

αυτό που άκουγες, το "γρανάζι" που λες είναι, ανατριχιαστικό(!) όπως και ο μετέπειτα θόρυβος...Να είσαι πιο αποφασιστικός στις αλλαγές σου να μην γίνονται τέτοια...

Το πάθαινα σε ένα kle 250 που είχα.


(όταν κουνάς το λεβιέ μετακινείται μια ιστορία που "γαντζώνει" την επόμενη ταχύτητα με κατι δοντάκια. Άμα δεν τον κουνήσεις τον λεβιέ σε όλη την διαδρομή του είναι πιθανό να μην "γαντζώσει" και τα δοντάκια αυτά να τρίβονται..) Άμα θέλει ο ολντμαν θα σου πει για κωνικούς συμπλέκτες, κόμπλερ και τα συναφή.

Hornet_08_ABS
07/06/2011, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπααα... δεν τον κόβω και πολύ ορεξάτο ... :a55:


μπορει να ειναι κατασκευαστικο λαθος ? να υπολογιζω στην εγγυηση δλδ η καποια μαλακια κανω !

το 2ο ε :lol:


το πολυ 3-4 φορες να εχει γινει κ ολες σε γρηγορες αλλαγες, οχι σε περιπατο δηλ

McGyver
07/06/2011, 11:04
Στη γρήγορη οδήγηση θα πρέπει να συντονίζεις το ίδιο γρήγορα το αριστερό χέρι με το αριστερό πόδι :winka: ...

Hornet_08_ABS
07/06/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Στη γρήγορη οδήγηση θα πρέπει να συντονίζεις το ίδιο γρήγορα το αριστερό χέρι με το αριστερό πόδι :winka: ...

σωστο αλλα ασχετο με το θεμα πιστευω ! :beer:

OldMan
07/06/2011, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08_ABS
σωστο αλλα ασχετο με το θεμα πιστευω ! :beer:
Μάλλον πολύ σχετικό ...:winka:



(κοίτα ρε που κατάντησα να δίνω δίκιο στον Θωμάκο στα Τεχνικά..) :a53:

STOYBI
07/06/2011, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo

Να είσαι πιο αποφασιστικός στις αλλαγές σου να μην γίνονται τέτοια...


(όταν κουνάς το λεβιέ μετακινείται μια ιστορία που "γαντζώνει" την επόμενη ταχύτητα με κατι δοντάκια. Άμα δεν τον κουνήσεις τον λεβιέ σε όλη την διαδρομή του είναι πιθανό να μην "γαντζώσει" και τα δοντάκια αυτά να τρίβονται..) Άμα θέλει ο ολντμαν θα σου πει για κωνικούς συμπλέκτες, κόμπλερ και τα συναφή.

Αυτο !!!!

:beer: :beer:

Joyrider
07/06/2011, 12:06
Ρε παιδιά και μένα μου έχει τύχει να μην κουμπώσω καλά την δευτέρα και μετά να προσπαθώ να την βάλω από νεκρά αλλά λόγω λάθος στροφών είτε να την πετάει είτε να μπαίνει με δυνατό κρακ.

Γίνεται όμως να πετύχεις νεκρά μεταξύ 3ης και 4ης? :confused:

johnpan
07/06/2011, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Ρε παιδιά και μένα μου έχει τύχει να μην κουμπώσω καλά την δευτέρα και μετά να προσπαθώ να την βάλω από νεκρά αλλά λόγω λάθος στροφών είτε να την πετάει είτε να μπαίνει με δυνατό κρακ.

Γίνεται όμως να πετύχεις νεκρά μεταξύ 3ης και 4ης? :confused:

το husaberg το έκανε συνέχεια. Μέχρι που έφερα άλλο κιβώτιο από Καναδά. Φαγωμένη φουρκέτα και φθορά στο μύλο... :beer:

VALES
07/06/2011, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
αμα εχεις rc8 pantou vriski mia nekra







:lol: :rotflmao: :lol:

Πανόπτ, ότι σου είπε ο McGyver για αρχή. Τα λάδια σου πόσα χιλιόμετρα έχουν και τι μάρκας είναι?

dmf
07/06/2011, 13:55
Εμενα δεν μου εχει τυχει μεχρι σημερα.

Hornet_08_ABS
07/06/2011, 15:01
gps 15-50 αλλα δεν νομιζω να εχει σχεση το λαδι.

Εγω αν δεν μπει καλα η δευτερα, κοβω ταχυτητα, μαρσαρω κανα δυο φορες στα γρηγορα κ βαζω ταχυτητα με λιγο ανοιχτο γκαζι, μπαινει μια χαρα η δευτερα.

sapila racing
07/06/2011, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08_ABS

Ξερει κανεις τι παιζει ?

Πρέπει να μάθεις να αλλάζεις σωστά ταχύτητες. Να πιέζεις τον λεβιέ στον σωστό χρόνο και με την απαιτούμενη δύναμη και να εχεις σωστό συγχρονισμό.
Παίζει και να θέλει ρύθμιση ο λεβιές ωστε να σε βολεύει καλύτερα.
Παντως μην συνεχίσεις αυτο το :a022: γιατι θα :a021: το κιβώτιο.

Joyrider
07/06/2011, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hornet_08_ABS
Εγω αν δεν μπει καλα η δευτερα, κοβω ταχυτητα, μαρσαρω κανα δυο φορες στα γρηγορα κ βαζω ταχυτητα με λιγο ανοιχτο γκαζι, μπαινει μια χαρα η δευτερα.

Αυτό εννοούσα παραπάνω με το "λάθος στροφές". Πρέπει να συγχρονίσεις το κιβώτιο με τον τροχό για να βάλεις από νεκρά την δευτέρα(σόρρυ αν δεν το λέω καλά, έτσι το καταλαβαίνω :p ). Όπως είπες, είτε θα αυξήσεις τις στροφές του κινητήρα με το μαρσάρισμα, είτε θα μειώσεις του τροχού κόβοντας ταχύτητα, για να συγχρονιστούν τα δυο τους..

Αυτό τώρα από 3η σε 4η δεν ξέρω πως το καταφέρνεις :dizzy:

Ίσως αφήνεις πιο νωρίς τον συμπλέκτη πριν ολοκληρώσεις την κίνηση με τον λεβιέ, ή όπως είπαν πιο πάνω δεν την κουμπώνεις απο-φασιστικά :rotflmao: .

Μήπως είναι θέμα ιδεολογίας τώρα που το ξανασκέφτομαι? :lol:

dmf
07/06/2011, 16:30
εγω εχω ακουσει μερικους με χορνετ να λενε οτι στην σουζα αλλαζουν ταχυτητα χωρις συμπλεκτη για να μην "πεσει". Οκ γαμας το κιβωτιο, αλλα με την ιδια λογικη δεν θα επεφταν και αυτοι σε νεκρα?:confused:

sapila racing
07/06/2011, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
εγω εχω ακουσει μερικους με χορνετ να λενε οτι στην σουζα αλλαζουν ταχυτητα χωρις συμπλεκτη για να μην "πεσει". Οκ γαμας το κιβωτιο, αλλα με την ιδια λογικη δεν θα επεφταν και αυτοι σε νεκρα?:confused:

Στο ανέβασμα χωρίς συμπλέκτη μπαίνουν καλύτερα από οτι με συμπλέκτη.
Αν ξέρεις τι κάνεις μπαίνουν τέλεια και δεν γίνεται καμμια ζημιά στο κιβώτιο, αλλά θέλει καλό συγχρονισμό.
Δοκίμασέ το και θα καταλάβεις.

Μονο στα ανεβάσματα ε! :wave2:

Joyrider
07/06/2011, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
εγω εχω ακουσει μερικους με χορνετ να λενε οτι στην σουζα αλλαζουν ταχυτητα χωρις συμπλεκτη για να μην "πεσει". Οκ γαμας το κιβωτιο, αλλα με την ιδια λογικη δεν θα επεφταν και αυτοι σε νεκρα?:confused:

Γίνεται αλλά θέλει συγχρονισμό. Πρέπει να κλείσεις στιγμιαία το γκάζι για να σταματήσουν οι στροφές να αυξάνονται και τότε να σπρώξεις τον λεβιέ.


Edit

Αυτός με το 900άρι Hornet όλο με προλαβαίνει.:mad:

Θα το πουλήσω το 600 και θα πάρω το cb1000r και θα δεις :lol: :beer:

p@nos
09/06/2011, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Στη γρήγορη οδήγηση θα πρέπει να συντονίζεις το ίδιο γρήγορα το αριστερό χέρι με το αριστερό πόδι :winka: ...


deksi xeri me aristero podi 8es na pis profanos kai o oldman diabase la8os kai se epikrotise



:a13: :a13: :a13:

McGyver
09/06/2011, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
deksi xeri me aristero podi 8es na pis profanos kai o oldman diabase la8os kai se epikrotise

:a13: :a13: :a13:

Αναφερόμουν στο συμπλέκτη, εσύ εννοείς το γκάζι.
Οπότε το πλέον πλήρες είναι ο συντονισμός δεξιού & αριστερού χεριού και αριστερού ποδιού...

:wave2:

Hornet_08_ABS
09/06/2011, 10:02
το γκαζι δεν ειναι τοσο τραγικο, τυχαινει να ψηλομαρσαρει στις αλλαγες ειδικα οταν σφιξω τον συμπλεκτη στις πρωτες γρηγορες αλλαγες, το εχω παρατηρησει κ σε βιντεακια με καγκουρες που τρεχουν σαν χαζοι.

Hornet_08_ABS
09/06/2011, 10:07
Ποιος ειπε για χαλαρο συμπλεκτη... :hypnotize

ERRIKA
09/06/2011, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user

Και κατι απο περιεργεια, αν υποθεσουμε οτι το σκισεις το κιβωτιο με αυτον τον τροπο, τι συμπτωματα θα βγαζει αργοτερα ?

Συμπτώματα Εκφυλιστικής Γραναζοπάθειας...... :rolleyes: :lol: :lol:

smooth criminal
03/07/2011, 18:07
Απο 3η σε 4η,να μπει νεκρα πρωτη φορα το ακουω δεν μου χει τυχει ποτε αλλα και σε κανενα γνωστο μου,(βασικα δεν ξερω και αν στεκει μηχανολογικα,οχι οτι ξερω πολλα,αλλα το ολο συστημα συμπλεκτης-κιβωτιο δεν ειναι οπως στο αυτοκινητο,για να πεις απο 3η δεν εβαλα καλα 4η και επιασε νεκρα).

camen
03/07/2011, 18:13
Mια χαρα περνουν νεκρα αν κανεις μαλακια... ΜΟυ 'χει τυχει κ μενα να παω να παρω φουρκετα να κατεβαζω 2 πριν και το δευτερο πατημα να μην το κανω καλα,να περνει νεκρο χωρις να αναψει το λαμπακι της νεκρας και να χανω το φρενο του κινητηρα... Ε και τα πουρναρακια τα γλιτωσα στο τσακ...:lol:

menelaos46
03/07/2011, 18:17
Μπαίνει νεκρα γιατί δε συγχρονίζεις σωστα το δεξί χέρι με το αριστερό πόδι όπως είπαν και οι προηγούμενοι....
Μπορείς να κάνεις αλλαγές γρήγορα χωρίς συμπλέκτη, εγώ αυτό κάνω πλέον σε όλα τα ανεβάσματα με ένα πολύ μικρό μετρίασμα στο γκάζι.
Βεβαίως αυτό απαιτεί πολύ εξάσκηση και καλό συνχρονισμό.

Lio
04/07/2011, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από smooth criminal
Απο 3η σε 4η,να μπει νεκρα πρωτη φορα το ακουω δεν μου χει τυχει ποτε αλλα και σε κανενα γνωστο μου,(βασικα δεν ξερω και αν στεκει μηχανολογικα,οχι οτι ξερω πολλα,αλλα το ολο συστημα συμπλεκτης-κιβωτιο δεν ειναι οπως στο αυτοκινητο,για να πεις απο 3η δεν εβαλα καλα 4η και επιασε νεκρα).

Πως φαινεται οτι δεν εχετε οδηγησει ποτε ιταλικο μηχανακι των 80's (και οχι μονο...)

smooth criminal
05/07/2011, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Πως φαινεται οτι δεν εχετε οδηγησει ποτε ιταλικο μηχανακι των 80's (και οχι μονο...)
Mε απλα μαθηματικα ειναι λιγακι δυσκολο να εχω οδηγησει 80s μηχανακι,τοτε ημουν ολιγον τι παιδι και αγνοουσα την υπαρξη τους,και τωρα(για μενα προσωπικα μιλαω),δεν βρισκω το νοημα,και ναι σε μονιμη βαση μονο honda και μονο σχετικα τωρινα μοντελα,so what?