PDA

View Full Version : υψηλη θερμοκρασια μετα απο αλλαγη εκκεντροφορου



orion
06/06/2011, 23:35
Οτι λεει ο τιτλος, πριν καμια εβδομαδα αλλαξα εκκεντροφορο στο lc4 κι εβαλα λιγο πιο αγριο (rally) και το μηχανακι ζεστενεται πολυ γρηγορα,πριν παει στο μηχανικο θα ηθελα μια γνωμη αν αυτο ειναι φισιολογικο, πχ ανεβηκε η συμπιεση και το κανει αυτο?

Ευχαριστω :wave2:

nihristo
07/06/2011, 00:35
καμιά συμπίεση δεν ανέβηκε καρντάση, η πίεση του όλντμαν θα ανέβει άμα το δει.

Άμα ο κινητήρας λειτουργεί με φτωχό μείγμα, σε περίπτωση δηλαδή που άλλαξες εκκεντροφόρους αλλά δεν ρύθμισες καρμπυρατέρ, είναι επακόλουθο να ανεβάζει θερμοκρασία. Υπάρχουν κ άλλοι λόγοι αλλά νομίζω ότι κάπου εδώ είσαι..

Όταν λες υψηλή θερμοκρασία, για δώσε κανένα στοιχείο ακόμα

πι.εσ. :δεν είναι καλό το ότι ανεβάζει θερμοκρασία.

orion
07/06/2011, 10:42
Οταν λεω υψηλη θελω να πω οτι ανεβαζει ευκολα και γρηγορα (μεσα στην πολη κυριως αυτο) και στην ενδειξη μενει μια παυλα πριν το τερμα,και μετα δε λεει να πεσει. Αν τωρα με τα 30αρια που κανει ο καιρος αναβει ετσι ευκολα αμα κανει 40αρια θα το καψω σιγουρα.
Α! Το μηχανακι φοραει εξατμιση competition φιλτρο dna.

camen
07/06/2011, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Οταν λεω υψηλη θελω να πω οτι ανεβαζει ευκολα και γρηγορα (μεσα στην πολη κυριως αυτο) και στην ενδειξη μενει μια παυλα πριν το τερμα,και μετα δε λεει να πεσει. Αν τωρα με τα 30αρια που κανει ο καιρος αναβει ετσι ευκολα αμα κανει 40αρια θα το καψω σιγουρα.
Α! Το μηχανακι φοραει εξατμιση competition φιλτρο dna.

Ποσο βεβαιος εισαι οτι δεν ειναι το προβλημα στο συτημα ψυξης?!

OldMan
07/06/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
καμιά συμπίεση δεν ανέβηκε καρντάση, η πίεση του όλντμαν θα ανέβει άμα το δει.
Ευχαριστώ πάρα πολύ, ειλικρινά αλλά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Άμα ο κινητήρας λειτουργεί με φτωχό μείγμα, σε περίπτωση δηλαδή που άλλαξες εκκεντροφόρους αλλά δεν ρύθμισες καρμπυρατέρ,
κάνεις και συ ότι μπορείς να ανέβει η ρημάδα η πίεση ...


Με τους "αγριους" εκκεντροφόρους μπαινοβγαίνει περισσότερο (ποσοτικά) καύσιμο μίγμα αλλά δεν αλλαζει η σύστασή του (φτωχό, κανονικό, πλούσιο κ.λ.π.)

(την αλληλεπίδραση της μεγαλύτερης θερμογόνας ενέργειας ανά κύκλο σε σχέση με την αυξημένη ψύξη του θαλάμου καύσης λόγω μεγαλύτερης ποσότητητας μίγματος και καλύτερης κένωσης των κατάλοιπω κάυσης, ας την αφήσουμε για κάποιο συμπόσιο..) :winka:

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η εξάτμιση και το φίλτρο μπορεί να την καναν την δουλειά ή απλά έχουμε μια άλλη τυπική συμπεριφορά ΚΤΜ ...:winka:

camen
07/06/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η εξάτμιση και το φίλτρο μπορεί να την καναν την δουλειά

Εννοεις οτι μπορει να στεγνωσε λογω εξατμισης/φιλτρου και να μην ψυχεται επαρκως ο θαλαμος απο το καυσιμο?!


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
απλά έχουμε μια άλλη τυπική συμπεριφορά ΚΤΜ ...:winka:

Τι φταινε κ αυτα τα καημενα:sad: :sad: :sad:

OldMan
07/06/2011, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εννοεις οτι μπορει να στεγνωσε λογω εξατμισης/φιλτρου και να μην ψυχεται επαρκως ο θαλαμος απο το καυσιμο?!
Όχι ρε μηναροΛάκη ...:smokin:

Εννοώ ότι μπορέι να έχει αρκετά φτωχό μίγμα και να ανεβάζει θερμοκρασία (και επερχόμενο τρύπιο σφυρήλατο Mahle..)

camen
07/06/2011, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Εννοώ ότι μπορέι να έχει αρκετά φτωχό μίγμα και να ανεβάζει θερμοκρασία (και επερχόμενο τρύπιο σφυρήλατο Mahle..)

Α νταξει τοτε:smokin:

OldMan
07/06/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Α νταξει τοτε:smokin:
Έχω δηλαδή την άδειά σου να συνεχίσω να το ισχυρίζομαι ..?? :blush:

orion
07/06/2011, 14:00
Η εξατμιση και το φιλτρο υπηρχαν απο πριν και ηταν ρυθμισμενο σωστα,απο την αλλαγη του εκκεντροφορου και μετα παρατηρησα γρηγορη ανοδο θερμοκρασιας σε σχεση με πριν. Το καρμπυρατερ φοραει mainjet 165 και βελονα 4η θεση σηκομενη οποτε δε νομιζω να ειναι φτωχο (αν κανω λαθος διορθωστε).
Το πηγα παντος πριν απο λιγο και μου λενε ειναι φυσιολογικο να ζεστενεται λιγο πιο γρηγορα γιατι αλλαξε ο χρονισμος και ζωριζεται περισσοτερο το μοτερ.

camen
07/06/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Το καρμπυρατερ φοραει mainjet 165 και βελονα 4η θεση σηκομενη οποτε δε νομιζω να ειναι φτωχο (αν κανω λαθος διορθωστε).


Oχι ενταξει εισαι ,εγω με ολοσωμη εξατμιση και με μαμα φιλτρο αλλα ανοιχτο φιλτροκουτι ειχα 162,5 και ηταν κομπλε...:winka:

camen
07/06/2011, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Oχι ενταξει εισαι ,εγω με ολοσωμη εξατμιση και με μαμα φιλτρο αλλα ανοιχτο φιλτροκουτι ειχα 162,5 και ηταν κομπλε...:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
ειναι φυσιολογικο να ζεστενεται λιγο πιο γρηγορα

Το ανεβαζει μια παυλα πριν το τερμα και να μην πεφτει δεν ειναι φυσιολογικο οχι.Το φυσιολογικο ειναι οι 4 παυλες αντε 5 αν το εχεις σκησει στο δρομο κ μετα κολλησεις στην κινηση αλλα μολις ξεμπλοκαρεις πρεπει να ξαναπεσει στις 4. Εγω στο δικο μου για να καταλαβεις 5 ειχα δει 2-3 φορες maximum...:winka:


Απο συστημα ψυξης,υγρα κλπ εισαι ΟΚ σιγουρα?!

orion
07/06/2011, 14:30
Ναι ρε γαμωτο κομπλε ειμαι,και το βεντιλατερ δουλευει αλλα αργη πολυ να κατεβαση το μηχανακι.
Camen 5 παυλες παει για την πλακα μεσα στη κινηση και χωρις να τι σκισω,εκει που ηθελα 1 χιλιομετρο περιπου να το δουλεψω για να φτασει σε σωστη θερμοκρασια λειτουργιας (3 παυλες) τωρα ανεβαινει οταν κανω 200 μετρα και φρικαρω,και δεν εχουμε ακομα πιαση 40αρια να πω οτι παραεχει ζεστη.

dirtbird
07/06/2011, 15:07
Μάλλον πρόκειται για κλασσική περίπτωση hot εκκεντροφόρου, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο..... :)








































:D :D

camen
07/06/2011, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Ναι ρε γαμωτο κομπλε ειμαι,και το βεντιλατερ δουλευει αλλα αργη πολυ να κατεβαση το μηχανακι.
Camen 5 παυλες παει για την πλακα μεσα στη κινηση και χωρις να τι σκισω,εκει που ηθελα 1 χιλιομετρο περιπου να το δουλεψω για να φτασει σε σωστη θερμοκρασια λειτουργιας (3 παυλες) τωρα ανεβαινει οταν κανω 200 μετρα και φρικαρω,και δεν εχουμε ακομα πιαση 40αρια να πω οτι παραεχει ζεστη.

Κατι δεν παει καλα φιλε... :look: Μεσα κινηση αν εισαι κομπλε απο ψυκτικο κλπ επρεπε να μενει στις 4 παυλες αντε στα ΠΟΛΥ(ακινητος σε κινηση οχι να πηγαινεις σιγα σιγα) δυσκολα να ανεβαζει 5 και να περνει μπροστα το βεντιλατερ. Το δικο μου τουλαχιστον ετσι δουλευε...

Εκτος και αν το δικο σου ειναι εντελως διαφορετικο τι να πω:sick: :sick: :sick:

orion
07/06/2011, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μάλλον πρόκειται για κλασσική περίπτωση hot εκκεντροφόρου, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο..... :)

hot εκκεντροφορος??? :confused:

devil's animal
07/06/2011, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μάλλον πρόκειται για κλασσική περίπτωση hot εκκεντροφόρου, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο..... :)



κατι τετοιο εννοεις συντροφε...:D


228400

OldMan
07/06/2011, 16:57
Ρε Σωτήρηηηηηηηηηηη... :smokin:

(ζημιά σκέτη είσαι ρε..) :winka:

nihristo
07/06/2011, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ευχαριστώ πάρα πολύ, ειλικρινά αλλά...


κάνεις και συ ότι μπορείς να ανέβει η ρημάδα η πίεση ...


Με τους "αγριους" εκκεντροφόρους μπαινοβγαίνει περισσότερο (ποσοτικά) καύσιμο μίγμα αλλά δεν αλλαζει η σύστασή του (φτωχό, κανονικό, πλούσιο κ.λ.π.)

:

έκανα ότι μπορώ! Μα γιατί δεν αλλάζει η σύσταση; Δεν επιμένω, εγκυκλοπαιδικά ρωτάω. Το καρμπ κάνει λογικά κάποιες διορθώσεις λόγο της αλλαγής της ποσότητας του αέρα, αλλά δεν θα ήθελε κάτι περαιτέρω;


Καντάσιε αν είσαι σωστά από ρυθμίσεις κοίτα για μεγαλύτερο ψυγείο...Η δεύτερο βεντιλατέρ αν χωράει...Η κουμπάκι να το ανάβεις εσύ. Αυτιά

OldMan
07/06/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
Μα γιατί δεν αλλάζει η σύσταση; Δεν επιμένω, εγκυκλοπαιδικά ρωτάω. Το καρμπ κάνει λογικά κάποιες διορθώσεις λόγο της αλλαγής της ποσότητας του αέρα, αλλά δεν θα ήθελε κάτι περαιτέρω;
Να σΕ το τεκμηριώσω μετά μεγίστου επιστημονικού υποβάθρου ...


Απαξ και φύγεις μετά το καρμπ να 'ουμ', αποχαιρέτα το το μίγμα που χάνεις..:winka:

(με την καλή έννοια πάντα..) :blush:

Tigas
07/06/2011, 20:06
μάλλον λάθος επιλογή εκκεντροφόρου, έπρεπε να κομπώσεις με επίστρωση χλωροφθωράνθρακα για να αντέχει τις θερμοκρασίες :cool:

orion
07/06/2011, 23:23
Μαλιστα.... δε περιμενα με εναν εκκεντροφορο να αλλαξουν τοσο τα δεδομενα της μηχανης
Θα ριξω και μια ματια στο θερμοστατη για να σιγουρευτω και μαλλον θα βαλω δευτερο βεντιλατερ.

notakos600
08/06/2011, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Μαλιστα.... δε περιμενα με εναν εκκεντροφορο να αλλαξουν τοσο τα δεδομενα της μηχανης
Θα ριξω και μια ματια στο θερμοστατη για να σιγουρευτω και μαλλον θα βαλω δευτερο βεντιλατερ.

Κι όμως φίλε μου, ένας εκκεντροφόρος μεταμορφώνει ένα άκακο αρνάκι σε κακό λύκο...

OldMan
08/06/2011, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Κι όμως φίλε μου, ένας εκκεντροφόρος μεταμορφώνει ένα άκακο αρνάκι σε κακό λύκο...
είπε η Κοκκινοσκουφίτσα και έδειξε τον δονητή της...:winka:

notakos600
08/06/2011, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
είπε η Κοκκινοσκουφίτσα και έδειξε τον δονητή της...:winka:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σαν δε ντρεπόμαστε...

sotpag
08/06/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Σωτήρηηηηηηηηηηη... :smokin:

(ζημιά σκέτη είσαι ρε..) :winka:


εγω τι εκανα παλι;;;;

OldMan
09/06/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εγω τι εκανα παλι;;;;
Αν εξαιρέσουμε το ότι είσαι Πατρινός, τι άλλο χειρότερο μπορούσες να κάνεις ..?? :smokin:

vaska
09/06/2011, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν εξαιρέσουμε το ότι είσαι Πατρινός, τι άλλο χειρότερο μπορούσες να κάνεις ..?? :smokin:


Μαζέψου..............

:smokin: :smokin: :smokin: