PDA

View Full Version : Καθαρισμα φιλτρου...



Drake21
07/06/2011, 15:04
Ειμαι κατοχος ενος cbf 1000 abs και εχω πανω φιλτρο kn...
χθες το εβγαλα για να το καθαρισω...μπορει να μου πει καποιος πως???

Ευχαριστω!!!:beer:

dirtbird
07/06/2011, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
Ειμαι κατοχος ενος cbf 1000 abs και εχω πανω φιλτρο kn...
χθες το εβγαλα για να το καθαρισω...μπορει να μου πει καποιος πως???

Ευχαριστω!!!:beer:

Με το κιτ καθαρισμού της ΚΝ.......


so simple.....:)

Drake21
07/06/2011, 15:20
χωρις να θελω να φανω κακομοιρης,σιγα μην χρησιμοποιουν τα μαστορια καθε φορα κιτ καθαρισμου και παπαριες...

αλος τροπος?

αν δεν υπαρχει που το βρισκω και ποσο περιπου κοστιζει?

thalasinos
07/06/2011, 16:32
Δες εδω, ειναι πανευκολος ο καθαρισμος! Υπαρχει και οδηγια χρησης!!
Υπαρχουν πολλα μαγαζια που μπορεις να το βρης!


http://www.moto-accessories.gr/products/sunterese_n_katarismos/k_set_katarismou_piltron

thalasinos
07/06/2011, 16:43
http://www.moto-accessories.gr/img/productimages/preview_k_n_clean1.jpg

chr1s_86
08/06/2011, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
χωρις να θελω να φανω κακομοιρης,σιγα μην χρησιμοποιουν τα μαστορια καθε φορα κιτ καθαρισμου και παπαριες...

αλος τροπος?

αν δεν υπαρχει που το βρισκω και ποσο περιπου κοστιζει?

Σε απασχολεί εσένα το τι χρησιμοποιεί ο κάθε μάστορας; Αφού το κάνεις που το κάνεις, γιατί να μην κάνεις και σωστή δουλειά;
Όπως είδες στο link πιο πάνω έχει €17 το κιτάκι και δεν είναι για μία φορά μόνο... Το έχω κι εγώ και έγω κάνει σερβις 2 φορές στο φίλτρο ΚΝ του BROS και ακόμα έχει...

makis206
08/06/2011, 10:24
Για δες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49029) μήπως βοηθάει, το κιτ καθαρισμού το βλέπω κι εγώ απαραίτητο πάντως..

:beer:

sapila racing
08/06/2011, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Για δες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49029) μήπως βοηθάει, το κιτ καθαρισμού το βλέπω κι εγώ απαραίτητο πάντως..

:beer:

Για ξαναδές το κι εσύ Μάκη. :winka:

makis206
08/06/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για ξαναδές το κι εσύ Μάκη. :winka:

:winka:

:beer: :beer:

Drake21
08/06/2011, 15:02
Φιλε Μακη ησουν κατατοπιστικοτατος!!!ευχαριστω πολυ!!!

Tigas
12/06/2011, 10:46
το φίλτρο μπορείς να το βάλεις στη ''βουτα'' να το καθαρίσεις και μετά να το φυσήξεις και γίνεται σαν καινούργιο, αλλιώς εαν δεν υπάρχει βουτα μπανάκι σε πετρέλαιο και φύσιμα πάλι

Drake21
13/06/2011, 22:29
τι εστι βουτα???

sernodas2
14/06/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
τι εστι βουτα???

μια σκαφή ασ πούμε που εχει μεσα πετρελαιο κ εκει βουτας οτι θες...ακομα κ το κεφάλι χωρίς ανάσα άμα έχεις τόσα που εχω εγω στο δικο μου αυτες της μερες :a018: :a018:



δλδ η βούτα με το σετ είναι το ιδιο?
κ τα δυο κάνουν την ιδία δουλειά?
σίγουρα?η να πάρω το σετ? μην χαλάσω το φίλτρο ρε παιδι............

sapila racing
14/06/2011, 11:24
Προσοχή αυτα που λεει ο tigas είναι για άλλα φίλτρα.

Τα ΚΝ θελουν καθαρισμα με ειδικό υγρό (του κιτ της ΚΝ η αλλο τετοιου τύπου), ξεπλυμα με νερό, στεγνωμα χωρίς φύσημα με αερα και μετα λάδωμα με του κιτ η αλλο τετοιου τύπου.

Αν φυσήξετε το ΚΝ με αερα η το βαλετε σε πετρελαιο, παθαίνει ζημιά.

Drake21
16/06/2011, 00:39
να ρωτησω και κατι αλο ρε παιδες...καθε ποτε θελει αυτο καθαρισμα(ενα μεσο ορο χρονου - χλμ αν υπαρχει)...

και αν εχει υποστει καποια ζημια απο καθαρισμα μαστορα με πετρελεακι η οτιδηποτε αλο(δεν ξερω πως το καθαριζε στο μεγαλο servise)πως θα το καταλαβω??

SAM46
16/06/2011, 07:55
Εγω το φιλτρο το καθαριζω ανα 5000χλμ που αλλαζω λαδια και φιλτρο.Βεβαια αναλογος την περιοχη που βρισκεσαι.Πχ αν εισαι διπλα σε λατομειο θα θελεις πιο συχνα καθαρισμα αν εισαι πχ μονο Αθηνα ανα 5000χλμ ειναι καλα.(κατ εμε παντα)

Εγω θα σου προτεινα να το κανεις μπανιο με χλιαρο νερακι ωστε να μαλακωσει και το παλιο το λαδι αλλα και να φυγει και ολη η μακα απο πανω.Οχι καυτο νερο αλλα χλιαρο και σαπουνι.θα του αλλαζεις το νερακι μεχρι να δεις οτι δεν αφηνει αλλη μακα και οτι εχει αρχισει και αλλαζει χρωμα.(ως συνηθως ειναι κοκκινο και ξεθωριαζει μιας και φευγει το λαδι το οποιο ειναι κοκκινο).

Για εμενα μην χρησιμοποιησεις μπουκαλακι λαδιου που δεν ειναι σε σπρευ.Δλδ απλα να τρεχει γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα βαλεις πολυ ποσοτητα και θα μπουκωσει και το φιλτρο.Να παρεις λαδι σε σπρευ οπως σου εδειξαν και παραπανω.

Για να στεγνωσει οχι ηλιο μπιστολακια και αλλα τετοια..απλα να στεγνωσει μονο του.

Τωρα για το πετρελαιο που λες εγω για καθαρισμα δεν θα το προτεινα ......οσο για το αν εχει γινει ζημια δλδ να καουν οι ινες να το πω ετσι μπορεις οταν το καθαρισεις να του ριξεις μια προσεκτικη ματια να δεις αν εχουν γινει τιποτα τρυπιτσες,δλδ να εχουν καει οι ινες.......

viper1
28/06/2011, 08:21
υγρο πιατων και χλιαρο νερο το στεγνωνεις με αερα και βρες 1 σπρει λαδιου λεπτορευστου το περνας αστο να στραγγιξει και ειναι ετοιμο προς χρηση

:wave2: