PDA

View Full Version : Πλυντήριο μοτ/των - ΚΙΝΔΥΝΟΣ



rio
07/06/2011, 22:04
**** ****** για οσους δεν ξερουν ειναι ενα εξειδικευμένο πλυντηριο μηχανων .Ας πουμε πως ειναι ! πηγα την μηχανη μου, bmw1150 για ένα special πλυσιμο τον 40 ευρω! και μου έκανε ζημια 350 ευρώ και φύσικά δεν δίνει μία.θα ηθελα να ξερω εαν την εχει πατήσει και αλλος και τί πρεπει να κανω για να παρω τα λεφτα για την ζημια.



edit by VANDA

THEOD
07/06/2011, 22:06
Πιο συγκεκριμένα για το τι έγινε ??? :rolleyes:

John Steed
07/06/2011, 22:22
Σβήσε καλύτερα τη διεύθυνση της επιχείρησης και γράψε λίγο πιό αναλυτικά τι έγινε...



Αύριο που θα μπει και το εγκληματολογικό κλιμάκιο, θα σε βοηθήσουν καλύτερα...

vagtav
07/06/2011, 22:27
Με 40 ευρώ ρε φίλε δεν το πήγες για πλύσιμο. Για γδάρσιμο το πήγες

DrBig
07/06/2011, 22:42
Yποθετω οτι δεν επερνε μπροστα γιατι περασε νερο στο hall effect sensor.

Υποθετω οτι το πηγες σε γνωστο και αξιοπιστο εξουσιοδοτημενο συνεργειο, μπορει και στην Βουλιαγμενης, οπου σου ειπαν οτι το εν λογω sensor τα επαιξε, και μαλιστα υποθετω οτι σου ειπαν οτι θα σου χαρισουν τα εργατικα.

Υποθετω οτι αλλοι στ'αρπαξανε και οχι το πλυντηριο.

devil's animal
07/06/2011, 22:51
ησουν παρων κατα την ωρα της ζημιας ή απλα την αφησες και οταν πηγες να την παρεις την ειδες?

αν ειναι το δευτερο, ειναι ο λογος σου εναντια στον λογο του στο δικαστηριο.
γιατι καποιος μπορει να ισχυριστει οτι η ζημια υπηρχε και εσυ πας να την φτιαξεις τσαμπα.
και καποιος αλλος, μπορει να πει οτι οντως ο πλυστης (sic!) εκανε μ@λακια και μετα κανει το παγωνι που δεν παγωνει.

στην πρωτη περιπτωση υπαρχει μαρτυρια. η δικια σου. και τα πραγματα περιπλεκονται με τις μηνυσεις...

(βεβαια και αυτος μπορει να φερει μαρτυρες οτι η μηχανη την ειχε την ζημια πριν μπει)

οπως και να εχει καλα ξεμπερδεματα...

:wave2:

rio
07/06/2011, 23:36
Πρώτα από όλα, την άφησα εκεί και την πήρα την επόμενη ημέρα. Αυτός ωστόσο δεν ισχυρίστηκε ότι η ζημια υπήρχε( i.e έκαψε την ηλ. πλακέτα). Μαζι φωνάξαμε μηχανικό από κπ συνεργείο. Ο τύπος, πριν μάθει για το κόστος, είπε ότι θα το πληρώσει αυτός, που σημαίνει ότι ήξερε την μ@λ@κί@ που έκανε. Όταν βέβαια άκουσε το ποσό έκανε το παγώνι. Α, ξεχασα να πω ότι η μηχανή πήγαινε για πούλημα(για αυτό και τα 40) που φυσικά σκάλωσε!!!!!

MikeG
07/06/2011, 23:41
Προφανώς έχουν καεί τα λεγόμενα "μάτια", τα οποία μάλιστα είναι και δύο..
Κλασική ζημιά σε 1150, αν του παίξεις από μπροστά με πίεση το νερό... & ναι το κόστος για το ανταλλακτικό είναι κάπου εκεί. Εκτός αν κάποιος ξέρει κάποιον ηλεκτρονικό που επισκευάζει τα υπάρχον.

DimChios
08/06/2011, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Προφανώς έχουν καεί τα λεγόμενα "μάτια", τα οποία μάλιστα είναι και δύο..
Κλασική ζημιά σε 1150, αν του παίξεις από μπροστά με πίεση το νερό... & ναι το κόστος για το ανταλλακτικό είναι κάπου εκεί. Εκτός αν κάποιος ξέρει κάποιον ηλεκτρονικό που επισκευάζει τα υπάρχον.



+1

:sick:

PortisHead
08/06/2011, 08:08
Μετα το κολλημα του μοτερ των 800 GS πριν τις 30.000 χλμ , ας σημειωθει και αυτο στα πρακτικα .

"Things you should never do to a BMW Motorcycle"

:(

Anty12
08/06/2011, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Προφανώς έχουν καεί τα λεγόμενα "μάτια", τα οποία μάλιστα είναι και δύο..
Κλασική ζημιά σε 1150, αν του παίξεις από μπροστά με πίεση το νερό... & ναι το κόστος για το ανταλλακτικό είναι κάπου εκεί. Εκτός αν κάποιος ξέρει κάποιον ηλεκτρονικό που επισκευάζει τα υπάρχον.


Αν μας πεις τι ακριβώς είναι τα λεγόμενα "μάτια" ή τι ακριβώς κάνουν, μπορεί να του πούμε του ανθρώπου αν επισκευάζονται...:beer:

DrBig
08/06/2011, 08:12
Αν εχεις κεφι να το ψαξεις, τα ιδια ακριβως πηνια του hall effect κοστιζουν περιπου 20 λιρες αγγλιας το ενα απο το Radioshack. Θελουν πριτσινωμα στην υπαρχουσα πλακα με προσοχη διοτι η θεση τους επηρεαζει το χρονισμο.
Αλλη λυση ειναι να αγοραστει το ανταλλακτικο απο το www.motorworks.co.uk σε αρκετα χαμηλοτερη τιμη απο οτι εδω.

DrBig
08/06/2011, 08:20
http://advwisdom.hogranch.com/Wisdom/oilhead_hall_sensors.pdf
http://www.ebbo.org/2av54.php

DimChios
08/06/2011, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν 40€ για πλύσιμο μηχανής;



:beer:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


διαβασε καλα τι εγραψε το παιδι παραπανω! Την εχει για πουλημα και ειπε προφανως να της κανει ενα καλο!

Οπως και να χει, μεσα σε αυτο που του ετυχε δεν ειναι ωραιο να γελαμε ;)

PortisHead
08/06/2011, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
διαβασε καλα τι εγραψε το παιδι παραπανω! Την εχει για πουλημα και ειπε προφανως να της κανει ενα καλο!

Οπως και να χει, μεσα σε αυτο που του ετυχε δεν ειναι ωραιο να γελαμε ;)

Εγω παλια πήγαινα σε αυτο το πλυντηριο , μονο και μονο , για να παιξω με το Jack Russel Terrier , που ειχε εκει , τον Αρη , μεχρι να πλυνουν τη μηχανη.
Καθομουν ισα με κανα 2ωρο :lol:

Ichigo
08/06/2011, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν 40€ για πλύσιμο μηχανής;



:beer:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αν είχε 6 στρώματα ιστορίας επάνω του και απο κάτω φαινόταν τα μέταλλα τότε ναι γίνεται να του πάρει τόσα :D

PortisHead
08/06/2011, 09:05
Και για να τοποθετηθω....

Για μενα ευθύνη δεν φερει το μαγαζι.
Δλδ. το μαγαζι πλενει 50 μηχανακια τη μερα και δεν παθαινουν τιποτα.

Το οτι ενα απο αυτα εμπασε νερα εκει που ΔΕΝ επρεπε και καταστραφηκε κατι τοσο ακριβο , δεν νομιζω πως πρεπει να αναζητηθουν ευθυνες απο το πλυντηριο , αλλα απο την BMW.

Δλδ. πως να το επλενε αν οχι με πιεστικο ? με Αζαξ για τα τζάμια ?


:nono:

Joyrider
08/06/2011, 09:19
Σας παραδίδουμε μια καινούργια μοτοσυκλέτα. Δεν θα πιστεύετε στα μάτια σας!

Αυτό γράφει στο πλύσιμο των 40 ευρώ. Ε νομίζω πραγματοποιήθηκε η υπόσχεση :lol: , τουλάχιστον το δεύτερο μέρος σίγουρα.

Πώ ρε φίλε καλά ξεμπερδέματα :(

SVX
08/06/2011, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Δλδ. πως να το επλενε αν οχι με πιεστικο ? με Αζαξ για τα τζάμια ?


:nono:

κανε ενα Register στο Ducatisti.gr ή στο ApriliaBikers... :a13:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν 40€ για πλύσιμο μηχανής?



:rolleyes:


228486

sniper
08/06/2011, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από rio
**** ****** για οσους δεν ξερουν ειναι ενα εξειδικευμένο πλυντηριο μηχανων .Ας πουμε πως ειναι ! πηγα την μηχανη μου, bmw1150 για ένα special πλυσιμο τον 40 ευρω! και μου έκανε ζημια 350 ευρώ και φύσικά δεν δίνει μία.θα ηθελα να ξερω εαν την εχει πατήσει και αλλος και τί πρεπει να κανω για να παρω τα λεφτα για την ζημια.



edit by VANDA


Nα μιλήσεις με δικηγόρο που είναι και η δουλειά του.

VANDA
08/06/2011, 09:38
Περι καταγγελιών (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026).

rio
08/06/2011, 10:22
καταρχην πρωτη φορα πηγα μηχανη για πλυσημο γιατι υξερα τους κινδινους,αλλα λογο οτι ηθελα να παει για πουλημα ειπα να παω σε καπιον που ξερει τι κανει.οταν τιν πηγα μου ανεφερε οτι 1150 εχουν τον κινδινο να καψουν πλακετα εαν το πας σε κανενα βενζιναδικο να στο πλυνουν ΑΛΛΑ ΕΓΩ Ο SUPER θα κανω αυτο και εκεινο γιατι ξερω.δεν μου ειπε οτι δεν την αναλαμβανω.απο την στιγμη που ξερεις και το αναλαμβανεις και κανεις την π@π@ρια ΓΙΑΤΙ να πληρωσω εγω την νυφη

sniper
08/06/2011, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από rio
καταρχην πρωτη φορα πηγα μηχανη για πλυσημο γιατι υξερα τους κινδινους,αλλα λογο οτι ηθελα να παει για πουλημα ειπα να παω σε καπιον που ξερει τι κανει.οταν τιν πηγα μου ανεφερε οτι 1150 εχουν τον κινδινο να καψουν πλακετα εαν το πας σε κανενα βενζιναδικο να στο πλυνουν ΑΛΛΑ ΕΓΩ Ο SUPER θα κανω αυτο και εκεινο γιατι ξερω.δεν μου ειπε οτι δεν την αναλαμβανω.απο την στιγμη που ξερεις και το αναλαμβανεις και κανεις την π@π@ρια ΓΙΑΤΙ να πληρωσω εγω την νυφη

Aντιλαμβάνομαι το πρόβλημά σου, και έχεις την αμέριστη ηθική υποστήριξή μας.. Αλλά τι ακριβώς ζητάς από το φόρουμ;

AUFGEBRACHT
08/06/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Και για να τοποθετηθω....

Για μενα ευθύνη δεν φερει το μαγαζι.
Δλδ. το μαγαζι πλενει 50 μηχανακια τη μερα και δεν παθαινουν τιποτα.

Το οτι ενα απο αυτα εμπασε νερα εκει που ΔΕΝ επρεπε και καταστραφηκε κατι τοσο ακριβο , δεν νομιζω πως πρεπει να αναζητηθουν ευθυνες απο το πλυντηριο , αλλα απο την BMW.

Δλδ. πως να το επλενε αν οχι με πιεστικο ? με Αζαξ για τα τζάμια ?


:nono:


Ένας γνωστός μου με BMW πέρασε από μια οικοδομή που καλούπωναν και ενώ είχαν περάσει πριν από αυτόν άλλα 7 μηχανάκια, σε αυτόν ΜΟΝΟ έσκασε το λάστιχο...Αυτός ζήτησε ευθύνες από τα μαστόρια που πέταγαν τις πρόκες στο δρόμο, αλλά οι ευθύνες πρέπει ΚΑΘΑΡΑ να αποδωθούν στην BMW, δεν είναι λάστιχα αυτά που φτιάχνει!!!! Άσε το άλλο, που βάλαμε βενζίνη σε ένα βενζινάδικο που τελικά ακούσαμε ότι τη νοθεύει και ένας με BMW έπαθε ζημιά στον ψεκασμό...αλλά εγώ τα έλεγα και τότε, οι ευθύνες ανήκουν στη BMW, δηλ πρέπει να πηγαίνουμε στο Γενικό Χημείο του Κράτους να γεμίζουμε βενζίνη; To γίνεται με αυτή την τρισκατάρατη εταιρεία, το Ινστιτούτο Καταναλωτών κωφεύει; Ο Ευαγγελάτος κι ο Τσιαμτσίκας γιατί δεν μιλάνε; Ένας έντιμος εισαγγελέας δεν έχει μείνει σε αυτή τη χώρα;

PortisHead
08/06/2011, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Ένας γνωστός μου με BMW πέρασε από μια οικοδομή που καλούπωναν και ενώ είχαν περάσει πριν από αυτόν άλλα 7 μηχανάκια, σε αυτόν ΜΟΝΟ έσκασε το λάστιχο...Αυτός ζήτησε ευθύνες από τα μαστόρια που πέταγαν τις πρόκες στο δρόμο, αλλά οι ευθύνες πρέπει ΚΑΘΑΡΑ να αποδωθούν στην BMW, δεν είναι λάστιχα αυτά που φτιάχνει!!!! Άσε το άλλο, που βάλαμε βενζίνη σε ένα βενζινάδικο που τελικά ακούσαμε ότι τη νοθεύει και ένας με BMW έπαθε ζημιά στον ψεκασμό...αλλά εγώ τα έλεγα και τότε, οι ευθύνες ανήκουν στη BMW, δηλ πρέπει να πηγαίνουμε στο Γενικό Χημείο του Κράτους να γεμίζουμε βενζίνη; To γίνεται με αυτή την τρισκατάρατη εταιρεία, το Ινστιτούτο Καταναλωτών κωφεύει; Ο Ευαγγελάτος κι ο Τσιαμτσίκας γιατί δεν μιλάνε; Ένας έντιμος εισαγγελέας δεν έχει μείνει σε αυτή τη χώρα;

:lol: :lol: :lol: :lol:

:beer:

Παντως αν εσενα δεν σε ανυσηχει το γεγονος οτι κανενα αλλο μηχανακι δεν παθαινει τπτ στα πλυντηρια....ε τοτε εισαι κιεσυ "μετοχος".

sniper
08/06/2011, 10:44
Θα παρακαλέσω το παρόν θρεντ να μην γίνει αρένα αντιπαράθεσης για την BMW.

Georgaras
08/06/2011, 10:53
:smokin: :smokin: :smokin: Ε ρε τι βλέπουν τα μάτια μου σήμερα... καλά ξεμπερδέματα τώρα....

sapila racing
08/06/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
:lol: :lol: :lol: :lol:

:beer:

Παντως αν εσενα δεν σε ανυσηχει το γεγονος οτι κανενα αλλο μηχανακι δεν παθαινει τπτ στα πλυντηρια....ε τοτε εισαι κιεσυ "μετοχος".

Ποιος σου είπε οτι άλλα μηχανάκια δεν παθαίνουν τίποτα σε άσχετο πλυντήριο?
Παθαίνουν και παραπαθαινουν μάλιστα.
Αλλα μπορεί να μείνουν επι τόπου, άλλα μπορεί να παρουν νερά σε όργηανα κλπ, άλλα θα τρίζουν σαν χαλασμένοι μεντεσέδες και θα πρέπει να το λύσεις όλο για να το λιπάνεις.

ktmakis
08/06/2011, 11:15
Ακόμα και το πλύσιμο της μοτοσυκλέτας διέπεται από κανόνες. Γενικούς και ειδικούς.
Δεν γίνεται ρε αδερφέ να πάρεις το πιεστικό και να χτυπάς αλυσογράναζα, κέντρα τροχών, λαιμούς ηλεκτρικά μια ώρα και να περιμένεις να μην γίνει στραβή.
Δεν γίνεται να γεμίσεις την εξάτμιση νερά και να δουλεύει το μηχανάκι το ίδιο.

Και επίσης σε μηχανάκια που έχουν ιδιαιτερότητες (και είναι πολλά) πρέπει να τηρούνται ευλαβικά κάποια πράγματα.

takis-kk
08/06/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
......... τον πετυχαμε με ενα μονοκυλινδρο BMW 650 (αυτα τα Funduro νομιζω) με ΜΟΝΟ 650.000 χλμ στην πλατη......

:wave2:


Προφανώς δεν την έπλενε...ποτέ !.

ΥΓ. Και ο μέγας Ναπολέων προτιμούσε τις άπλυτες..:winka:

PortisHead
08/06/2011, 11:22
Ενταξει , εμπειρικά μιλησα και μονο.

Καμια 10ρια μηχανακια που ειχα στην κατοχη μου τα επλεναν απο πακιστανους σε βενζιναδικα της γειτονιας , μεχρι εξειδικευμενα πλυντηρια moto.

Ποτε κανενα δεν επαθε τιποτα.Ουτε οργανα θολωσαν , ουτε ηλεκτρονικες καηκαν.
Θελω να πιστευω οτι το ιδιο συμβαινει κα ιστην πλειοψηφια των μοτοσυκλετων.


(Το γεγονος να μην πλυνεις την εξατμιση εσωτερικα ή να βαρας με το πιεστικο την αλυσιδα να φυγει το γρασσο , νομιζω πως ειναι αυτονοητο.)

:wave2:

chr1s_86
08/06/2011, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

(Το γεγονος να μην πλυνεις την εξατμιση εσωτερικα ή να βαρας με το πιεστικο την αλυσιδα να φυγει το γρασσο , νομιζω πως ειναι αυτονοητο.)

:wave2:

Καλά, μην παίρνεις και όρκο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=35698
:p

nikos_abel
08/06/2011, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Καλά, μην παίρνεις και όρκο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=35698
:p

Χαχα, μόλις πήγα να το ψάξω το πόσταρες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jpag
08/06/2011, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Καλά, μην παίρνεις και όρκο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=35698
:p

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

θεικο θεμα!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

MikeG
08/06/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αν μας πεις τι ακριβώς είναι τα λεγόμενα "μάτια" ή τι ακριβώς κάνουν, μπορεί να του πούμε του ανθρώπου αν επισκευάζονται...:beer:


Ρίξε μια ματιά παρακάτω :



http://www.ebbo.org/2av54.php

rio
08/06/2011, 12:25
φιλε PortisHead
με 40 ευρω πλυσιμο οχι μονο azax και με το χερι και μπατονετες επρεπε να το πλυνει .και μην ξεχναμε οτι η δουλεια του ειναι να πλενει ΜΟΝΟ μηχανες .και αν οι bmw ειναι μπουρδελα οπως λες ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕ

Lupo
08/06/2011, 12:36
Γνωστό πρόβλημα των 1150???
Επειδή πρόσφατα την πήρα, να μην της κάνω αυτό?
http://www.youtube.com/watch?v=NngElIbTboU

Καλά ξεμπερδέματα φίλε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


(Το γεγονος να μην πλυνεις την εξατμιση εσωτερικα ή να βαρας με το πιεστικο την αλυσιδα να φυγει το γρασσο , νομιζω πως ειναι αυτονοητο.)

:wave2:
orizonta , σε ζητάνε!
:D

sovaros_user
11/06/2011, 04:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Και για να τοποθετηθω....

Για μενα ευθύνη δεν φερει το μαγαζι.
Δλδ. το μαγαζι πλενει 50 μηχανακια τη μερα και δεν παθαινουν τιποτα.




:nono:


+φωνω.

εγω οταν πηγαινω για πακιστανικο καθαρισμο την μηχανη, παντα λεω τι να προσεξει

andgeo
11/06/2011, 09:09
Πανοπτικέ πάλι ban ? Το alter ego του banana-Hammock πας να γίνεις !!!

skordastm
11/06/2011, 09:40
και γω ειχα παει το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ MOY χωματερο μηχανακι (αστρωτο)για πλυσιμο σε ενα βενζιναδικο της περιοχης μου,και μου εριξε κατι χημικα πανω που οπου υπυρχε αλουμινιο(ολο το πλαισιο δηλαδη) μεινανε σταμπες:mad:
οταν τις ειδα φρικαρα,αλλα γι αυτον τον λογο ειναι ασφαλισμενα τα βενζιναδικα,τελικα πηρα απο τον τυπο 1500 ευρω ,οχι οτι ηταν αρκετα για να παρω πλαισιο αλλα απαλυνανε τον πονο μου...:sun:
κοιταξε το μηπως βγαλεις ετσι ακρη........

KaTaNaS
11/06/2011, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
αλλα γι αυτον τον λογο ειναι ασφαλισμενα τα βενζιναδικα...

κοιταξε το μηπως βγαλεις ετσι ακρη........

τα βενζινάδικα ειναι υποχρεωτικα ασφαλισμενα για πυρκαγιά, αλλά με τόσα ΓΚΆΦΡΑ που χώνουν στις ασφαλιστικές όλο και κάποιο μαγείρεμα μπορουν να κανουν σε επριπτωση φθοράς ή κλοπής οχήματος απο τον χωρο τους...


άλλο όμως το βενζιναδικο κι αλλο ενα πλυντηριο...