PDA

View Full Version : Bmw R 100 Gs



george_636
17/08/2005, 11:41
Πρωτη φορα γραφω σε topic οχι μονο για BMW αλλα και γενικοτερα για off-road και ελπιζω οχι και τελευταια...
Θα θελα να ρωτησω λοιπον αν καποιος εχει σχεση/γνωριζει τα μοντελα της "συμπαθους" εταιρειας γυρω στο 90 και αν εχει κατι να προτεινει για χρηση ταξιδιου σε καθε ειδους εδαφος.
Αυτο που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι το R 100 GS το οποιο μου φαινεται συμπαθητικο.
Αν ξερετε λεπτομερειες (η ακομη καλυτερα καποια link) για εκδοσεις (υπαρχει πχ Dakar?) και οτιδηποτε αλλο για το συγκεκριμενο μοντελο,η να προτεινετε καποιο αλλο εκεινης της εποχης θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα καθως ειμαι αδαης στο συγκεκριμενο αντικειμενο.

xifias
18/08/2005, 15:25
γεια σου φιλε.

εχω ενα παλιο bmw του 84, μονο που ειναι της σειρας Κ.

για τα μποξερ δεν ξερω και πολλα.

αυτο που ειναι γνωστο, ειναι οτι το r80 εχει λιγοτερους κραδασμους απ το 100.

η εκδοση dakar εχει μεγαλυτερο ρεζερβουαρ και σταθερο φερινγκ.

το πισω φρενο σ αυτες τις μοτο ειναι σαν να μην υπαρχει.

Τα μοντελα γυρω στο 90 που ψαχνεις εχουν paraveler πισω, αρα καλυτερη οδικη συμπεριφορα

οι αναρτησεις στα τελευταια μοντελα βελτιωθηκαν, αλλα μαλλον αυτο που θα βρεις θα φορα white power, εχουν βαλει σχεδον ολοι.

τα χλμ που θα γραφει ο χιλιομετρητης μη σε ανησυχουν.Το μοτερ αυτο με σωστη συντηρηση παει και 300.000χλμ.

οποτε ψαξε για μερακλη ιδιοκτητη που δεν φαινεται να τσιγκουνευοταν τα σερβις και ξεχνα τα χλμ.

μπες στο horizonsunlimited.com

το ζευγαρι που εχει το site εχει ταξιδεψει ανα τον κοσμο με bmw r80 gs, και εχει λεπτομερη περιγραφη των ζημιων που εβγαλε.μιλαμε ομως για πολυ σκληρες συνθηκες

προσωπικα θα εψαχνα r80gs του 93, που εχει φερινγκ σαν του ντακαρ και 24λιτρο τεποζιτο.

βασικα οτι βρεις και ειναι προσεγμενο παρτο.

καλες αγορες

george_636
19/08/2005, 10:35
xifias, thanks για την απαντηση.

Θελει αρκετο ψαξιμο η υποθεση αλλα δεν με βιαζει και κανεις...
Παντως το πιο πιθανο ειναι να ψαχτω απο Γερμανια η Ιταλια, οπου και περισσοτερα υπαρχουν, και σε καλυτερες τιμες.