PDA

View Full Version : ερωτηση προς τους ψαγμενους...



GiannisBlessed
09/06/2011, 10:47
γεγονος: η μηχανη οταν ζεστενεται για τα καλα αρχιζει στην "περιοχη" του ρελαντι και δουλευει τραχια ενιοτε μονοκυλινδρη πεφτει το ρελαντι κτλ αν της δωσω μια-δυο γκαζιες καθαριζει μετα στο ρελαντι για λιγα δευτερα ολα καλα μετα παλι τα ιδια.βγαζει και μια μαυριλα στην γκαζια απο πισω.πλουσιο μειγμα δλδ.
βγαζω μπουζι και βλεπω να ειναι λουσμενα με βενζινη.αυτο γινεται μια στον μπροστα κυλινδρο μια στον πισω.οπου να ναι.
υποθετω οτι βρεχεται απο καποια διαρροη η κατι παιζει και του κοβει το ρευμα μονο στο ρελαντι και τελικα βρεχεται??:blush:
η ερωτηση: πως μπορω να συνδεσω την διαρροη μπεζινας απο τα καρμπυρατερ στους αυλους και επιτα στον θαλαμο καυσης με την αυξηση της θερμοκρασιας?μπορει να το προκαλει καπως η θερμοκρασια?το αλλο με το ρευμα παιζει να αλλαζει κατι οταν ζεστενεται?

εχω βγαλει τα καρμπυρατερ πολλες φορες και οι βελονες ειναι οκ.τις εχω δοκιμασει τις βλαμμενες γεμισα βενζινη σε μπουκαλι ψηλα τα συνδεσα και τπτ.τα αδεισα φυσαγα μεσα με δυναμη να νιωσω τυχον διαρροη και παλι δεν περνουσε τπτ...:( :hypnotize :dizzy: :sick:

εχω σκεφτει ενα σεναριο...παιζει να μενει ανοιχτη καμια βαλβιδα εισαγωγης και να πηγαινει προς το καρμπ κυμα αεριων και να κανει κατι εκει και να προκαλει την διαρροη?

βοηθεια παιδες να το λυσουμε αυτο...μια βολτα την βδομαδα την παω ολη και ολη κριμα ειναι να μην την ευχαριστιεμαι!!ευχαριστω απαντες!!:beer:

OldMan
09/06/2011, 11:44
Ανέβασε ένα νούμερο τα μπουζί σου (πιο ψυχρά) και ρύθμισε σωστά το διάκενο ..:winka:

GiannisBlessed
09/06/2011, 11:46
πειραζει να ρωτησω και τι εχεις υποψιν σου οτι θα αλλαξει και γενικα τι συμβαινει??:D :beer:

LKOSTAS
09/06/2011, 12:08
Κατά τη γνώμη μου είναι φως φανάρι ότι η μηχανή πνίγεται στην βενζίνη. Δηλαδή θέλουν ρύθμισμα τα καρμπυρατέρ περισσότερο αέρα και λιγότερη βενζίνη. Αν δεν γνωρίζεις να το κάνεις μόνος σου πήγαινε σε ένα μάστορα να στα ρυθμίσει.
Όσον αφορά για τα μπουζί που είπε παραπάνω ο φίλος δεν νομίζω ότι 1 ή 2 νούμερα στα μπουζί παίζουν ρόλο σε κάτι τέτοιο.
Τα καρμπιρατέρ σου ρίχνουν παραπάνω βενζίνη απ' ότι πρέπει.
Ρύθμιση καρμπυρατέρ και θα είσαι ok.

GiannisBlessed
09/06/2011, 13:44
τωρα μολισ ανεβηκα απο κατω.εβγαλα το τσοκ τελειως μην και φταει αυτο.(ουτως η αλλως δεν δουλευε σωστα)παρατηρησα το εξης...οταν φυσουσα στο ρουξουνι που κανει ατμοσφαιρικη αποκατασταση στο SLIDE εβγαινε βενζινη απο τις τρυπιτσες κατω στην πεταλουδα.(αυτες που φερνουν το μειγμα του ρελαντι)και μετα εβαλα μπροστα και εβλεπα την βενζινη να βγαινει απο την φλογερα.μου φανηκε οτι εβγαινε με το τσουβαλι.:hypnotize
δεν εχω την εμπειρια να καταλαβω αν ετσι πρεπει να ειναι η οχι.νομιζα οτι ατμοποιηται αμμεσως...
old τα μπουζι αν θυμαμαι καλα ειναι 9ρια...

OldMan
09/06/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
νομιζα οτι ατμοποιηται αμμεσως...
Αφού δεν υπάρχει αέρας στην εισαγωγή ρε μάστορα..:winka:

Αν το προβλημα στο κάνει μόνο στο ρελαντί, είναι μάλλον εύκολη περιπτωση γιατί υπάρχει ανεξάρτητο κύκλωμα..
(αν η στάθμη και το πυραυλάκι είναι Ο.Κ..)

OldMan
09/06/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
οταν φυσουσα στο ρουξουνι που κανει ατμοσφαιρικη αποκατασταση στο SLIDE εβγαινε βενζινη απο τις τρυπιτσες κατω στην πεταλουδα.(αυτες που φερνουν το μειγμα του ρελαντι)
Αν η βενζίνη έβγαινε από την πράσινη τρύπα, κάπου έχουν μπερδευτεί τα κυκλώμτα..

Αν έβγαινε από την μπλέ ή/και κόκκινη, ΟΚ...


228745

sniper
09/06/2011, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν η βενζίνη έβγαινε από την πράσινη τρύπα, κάπου έχουν μπερδευτεί τα κυκλώμτα..

Αν έβγαινε από την μπλέ ή/και κόκκινη, ΟΚ...

Πως το δουλεύεις το photoshop ρε ψαγμένε..

:smokin:

GiannisBlessed
09/06/2011, 15:00
εβγαινε απο τις μικρες τρυπες που ηταν απο την μεσα πλευρα της πεταλουδας και εβλεπα που εβρεχε την κατω πλευρα της πεταλουδας.τις σταθμες και το πυραυλακι τις εχω ελεγξει με τους τροπους που ανεφερα παραπανω.αν ξερει καποιος εναν τροπο να τις ελεγξω καπως αλλιως-ενδεχομενως καλυτερα-ας μου πει να το ψαξω.

OldMan
09/06/2011, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πως το δουλεύεις το photoshop ρε ψαγμένε..
Με 256 RAM φιλαράκι δουλέυω ότι γουστάρεις να 'ουμ'... :smokin:

GiannisBlessed
09/06/2011, 15:06
συμφωνα με τα παρακατω φαινεται λογικο αν βαλω πιεση να πεταει απο εκει αερα και οχι καυσιμο.(ισως λιγο στην αρχη οσο εχει η διοδος.)
σωστα?


228749