PDA

View Full Version : Ο επιμένων ΕλληΝΙΚΑ;;



menos
09/06/2011, 12:49
Ελληνική αγορά Vs Παγκόσμια αγορά..

Πρίν μερικές μέρες κοιτούσα στο ίντερνετ για σαμάρια που θέλω να αγοράσω για την μηχανή μου.
Επέλεξα να τσεκάρω την Ελληνική αγορά για να βάλω και εγώ το φασούλι μου στο σακούλι της Ελλάδας.
Γύρισα μερικά Ελληνικά site και επέλεξα ότι φθηνότερο (με σχετική ποιότητα) μπορούσε να σηκώσει η τσέπη μου.

Σε 1-2 μάλιστα πήρα και τηλέφωνο για να καταλάβω τι άκριβώς θα αγόραζα.
Αφού βρήκα το προϊόν που με ενδιέφερε, σκέφτηκα να κάνω μια σύγκριση τιμών με την Παγκόσμια αγορά.

Οι διαφορές στην τιμή ήταν σχετικές 1€ πάνω - κάτω.
Οι προσφορές στην Παγκόσμια αγορά ήταν πολύ καλύτερες στα προϊόντα που επέλεγα.

Δέν κοίταζα για κινέζικα, κοίταζα για προϊόντα που είχαν ποιότητα και δίνονταν σε αρεστή για την τσέπη μου τιμή.

Να μην πολυλογώ...

Κοίταξα για σαμάρια απο την Ελληνική αγορά και βρήκα στην τιμή των 105€ (3 σαμάρια, συνολικά 80 λίτρα).
Βρήκα τα ίδια ακριβώς σαμάρια απο Γερμανία στα 80€!!
Η διαφορά των 35€ είναι για μένα δελεαστική.

Επίσης σε κάποια άλλα προϊόντα, η Παγκόσμια αγορά υπερείχε στις τιμές σε σχέση με την Ελληνική αγορά.

Γνωρίζοντας πως ο Έλληνας επιχειρηματίας τραβάει ένα χοντρό λούκι, έχοντας να πληρώσει την βιτρίνα του (ενοίκια, ρεύματα, ΤΕΒΕ κλπ κλπ) και συνάμα μια κυβέρνηση που με την σειρά της έχει πέσει σαν το κοράκι στις μικροεπιχειρήσεις για να βγάλει απο την μύγα ξύγκι.. είναι φυσιολογικό η Ελληνική αγορά να αναγκάζεται να ανεβάζει τιμές για να καλύψει τις τρέχοντες ανάγκες.

Πώς όμως να επιζήσει η μικροεπιχείρηση όταν υπάρχει προσφορά χωρίς ζήτηση;;

Ο καθένας μας προσέχει ενα παραπάνω πλέον που θα δώσει το € του.

Το ερώτημα μου (τελικά) είναι...

Βοήθα τον τόπο σου η βοήθα την τσέπη σου;; :look:

McGyver
09/06/2011, 13:14
Προσωπικά μιλώντας, θα "επιμείνω Ελληνικά", αν:
1) Βρω αυτό που θέλω στην εγχώρια αγορά.
2) Η τιμή του είναι σε λογικά πλαίσια, έστω και κατά τι ακριβότερο από το εξωτερικό.
3) Εξυπηρετηθώ με σεβασμό ως πελάτης και καταναλωτής.

Συνήθως όμως, τουλάχιστον στα προϊόντα τεχνολογίας & μοτοσικλέτας στα οποία ψάχνω αρκετά πριν την αγορά...
1) Δε βρίσκω αυτό που θέλω ("δεν το έχουμε φέρει ακόμα", "κατόπιν παραγγελίας", κλπ)...
3) Σε συνέχεια του (1) "δεν έχω ακριβώς αυτό έχω κάτι που είναι όμως καλύτερο", "άσε να σου πω εγώ τι θα πάρεις", "άκουσε εμένα που ξέρω", κλπ...

sniper
09/06/2011, 13:24
Οι Έλληνες επιχειρηματίες, την εποχή των παχιών αγελάδων (δανείων) πουλούσαν ό,τι ήθελαν σε όποια τιμή ήθελαν.. Λίγο το "έλα βρε αδερφέ που να τρέχεις τώρα, λεφτά έχουμε", λίγο η μειωμένη διείσδυση του ίντερνετ στον κόσμο (τότε) τους έφερναν πωλήσεις και κέρδη..

Και σίγουρα έχουν πολλά να πληρώσουν αλλά δεν φταίμε εμείς τίποτα να δίνουμε τα χρήματα που δεν μας περισσεύουν επειδή κάποιοι στο οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης :bawl: :lol: νομίζουν ότι βάζοντας φόρους στα πάντα θα φέρουν έσοδα..

Αν πχ τα σαμάρια τα έβρισκες κι εδώ 80€ θα τα αγόραζες από τον έμπορο εδώ. Αλλά δεν τους κόβει..

Σε λίγο οι μόνες επιχειρήσεις που θα μείνουν στην Ελλάδα θα είναι οι τουριστικές κι αν..

McGyver
09/06/2011, 13:29
Χθεσινό παράδειγμα...

Χρειάζομαι δύο κάρτες Compact Flash, 32GB στα 400Χ.
Η μάρκα δε με πολυενδιαφέρει, αρκεί να είναι κάποια από τις επώνυμες και δοκιμασμένες (Kingston, Transcend, Apacer, κλπ).

Μπαίνω στο site του γερο-τσιγκούνη και ψάχνω.
Η φθηνότερη είναι στα 89.00 και σε κατάστημα στη Θεσσαλονίκη.
Στην Αθήνα οι ίδιες παίζουν στα 95.00 & 99.00.
Η αμέσως ακριβότερη είναι άλλης μάρκας και φεύγουμε πολύ πάνω από τα 100.00...

Σε κανένα από τα 3 δε βλέπω αν υπάρχει διαθέσιμο και πρέπει να πάρω τηλέφωνο.
Σιγά το πράγμα θα μου πεις, έλα μου όμως που είμαι εκτός Ελλάδας και απλά "δε γουστάρω"...

Για αποστολή με ΕΛ.ΤΑ. το πρώτο κατάστημα ζητά 6.00, οπότε πάμε για συνολικό κόστος 184.00.
Στο δεύτερο πάμε για 3 + 3 (αντικαταβολή) = 6.0 άρα για 196.00.
Στο τρίτο, 9.00 τα μεταφορικά οπότε συνολικά 207.00...

Προτίμησα το eBay, 147.10 μαζί με τα μεταφορικά.
Χθες το βράδυ παραγγέλθηκαν, πριν λίγο απεστάλλησαν.

Αν σε ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα:
1) έβρισκα αυτό που ήθελα, ήμουν σίγουρος πως υπάρχει διαθέσιμο χωρίς τηλέφωνα και
2) μου ζητούσαν μέχρι 5 Ευρώ μεταφορικά και τιμή το πολύ μέχρι 75 Ευρώ ανά κάρτα
τότε θα τα έπαιρνα από Ελλάδα...

Τώρα λυπάμαι, χάσατε...

ΥΓ
Τα έξοδα αποστολής από Αγγλία με απλό ταχυδρομείο ήταν 1,2 λίρες...
Για να έρθει κάτι από Θεσσαλονίκη ήθελε 6 Ευρώ...

Manalishi
09/06/2011, 13:38
Σαν φοιτητής 4ης Δέσμης, θυμάμαι χαρακτηριστικά την έκφραση "Ορθολογικός Καταναλωτής"...

Που σημαίνει, μεγιστοποίηση της ικανοποίησης απο την αγορά και εκμετάλλευση των αγαθών με δεδομένο πάντα, το περιορισμένο εισόδημα μας.

makis206
09/06/2011, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τώρα λυπάμαι, χάσατε...

Tώρα βέβαια όλο αυτό κάνει και κύκλους.. γυρνάς -ας πούμε- και μας βρίσκεις όλους άνεργους επειδή δεν μας προτίμησες όταν επέλεξες (άσε στην απ'έξω τις τιμές μας που στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει και το κράτος από πίσω που κατά κάποιο τρόπο "αναγκάζει" να μένουν υψηλές..), αυτό σίγουρα θα έχει αντίκτυπο και σε σένα, οπότε; Χαμένοι απ'τη μια, χαμένοι κι απ'την άλλη..

Όχι προσωπικό σε σένα Τομ, γενικά μιλάω.:beer:

menos
09/06/2011, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
έλα μου όμως που είμαι εκτός Ελλάδας και απλά "δε γουστάρω"...

Για αποστολή με ΕΛ.ΤΑ. το πρώτο κατάστημα ζητά 6.00, οπότε πάμε για συνολικό κόστος 184.00.
Στο δεύτερο πάμε για 3 + 3 (αντικαταβολή) = 6.0 άρα για 196.00.
Στο τρίτο, 9.00 τα μεταφορικά οπότε συνολικά 207.00...

Προτίμησα το eBay, 147.10 μαζί με τα μεταφορικά.
Χθες το βράδυ παραγγέλθηκαν, πριν λίγο απεστάλλησαν.

Αν σε ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα:
1) έβρισκα αυτό που ήθελα, ήμουν σίγουρος πως υπάρχει διαθέσιμο χωρίς τηλέφωνα και
2) μου ζητούσαν μέχρι 5 Ευρώ μεταφορικά και τιμή το πολύ μέχρι 75 Ευρώ ανά κάρτα
τότε θα τα έπαιρνα από Ελλάδα...

Τώρα λυπάμαι, χάσατε...

ΥΓ
Τα έξοδα αποστολής από Αγγλία με απλό ταχυδρομείο ήταν 1,2 λίρες...
Για να έρθει κάτι από Θεσσαλονίκη ήθελε 6 Ευρώ...
Ίδια ιστορία...
Βρίσκομαι εξωτερικό και τα ΕΛΤΑ μου πιάνουν τον Κ... κάθε φορά που θα τολμήσω να κάνω μια αγορά απο Ελλάδα (βάρος και ογκομέτρηση).
Το ελάχιστο ποσό απο Ελλάδα ξεκινάει στα 6€ ανα τεμάχιο!!!!!!!
Απο εξωτερικό η τιμή κυμαίνεται στα 4-5€ όσα και αν παραγείλεις χωρίς να χρεώνουν βάρος και ογκομέτρηση, εφόσον είναι αντικείμενα 5, το πολύ 10 κιλών...

McGyver
09/06/2011, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ίδια ιστορία...

Δεν κατάλαβες...
1.2 λίρες Manchester - Αθήνα, 6 Ευρώ Θεσσαλονίκη - Αθήνα.

McGyver
09/06/2011, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Tώρα βέβαια όλο αυτό κάνει και κύκλους.. γυρνάς -ας πούμε- και μας βρίσκεις όλους άνεργους επειδή δεν μας προτίμησες όταν επέλεξες (άσε στην απ'έξω τις τιμές μας που στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει και το κράτος από πίσω που κατά κάποιο τρόπο "αναγκάζει" να μένουν υψηλές..), αυτό σίγουρα θα έχει αντίκτυπο και σε σένα, οπότε; Χαμένοι απ'τη μια, χαμένοι κι απ'την άλλη..

Όχι προσωπικό σε σένα Τομ, γενικά μιλάω.:beer:

Μάκη μου, ήρθε η ώρα να πληρώσουμε τα λάθη των προηγούμενων ετών.
Δυστυχώς για όλους μας, όταν τα κάναμε δε ρίξαμε βλέφαρο στα "ψιλά γράμματα" για το επιτόκιο.

Cpt. Haddock
09/06/2011, 13:49
Μπουφάν Triumph Steeve McQueen (αφηστε τα σχόλια για αλλο θρεντ :lol: )

Στο επισημο site της Triumph 200 λιρες
Στο εδώ μαγαζι 380 ευρώ :eyepop: :lol: :bigcry:

Στο www.madss.com 180 US dollars....

sniper
09/06/2011, 13:50
Aλλά υπάρχουν άλλα δύο θρεντάκια που μιλάνε για το ίδιο θέμα..

Μην το αναλύσουμε κι εδώ.

toyar
09/06/2011, 13:51
δυστυχώς έλληνας και επιχειρηματίας είναι σαν αλβανός τουρίστας που λέγαμε παλιά
ο σωστός επιχειρηματίας δεν κοιτάζει την αρπαχτή και δεν αναπτύσσεται αλόγιστα
αντίθετα θωρακίζει την επιχειρησή του ώστε να είναι βιώσιμη σε καιρούς κρίσης που πάντα υπάρχουν και διαδέχονται τις καλές περιόδους
επίσης αν η δουλειά του πάει καλά ΔΕΝ παίρνει με τα πρώτα κέρδη καγιεν ούτε χτίζει βίλα στη μύκονο ή σαλε στον παρνασσό
ακόμα σέβεται τον πελάτη του και δεν τον αντιμετωπίζει σαν αγελάδα για άρμεγμα
στην κηφισίας στο μαρούσι ανοίξαν όλοι κυριλέ επιπλάδικα που πριν 3 χρόνια αν έμπαινες μέσα χωρίς κοστούμι σε κοιταζαν στραβά, τώρα δεν υπάρχει ούτε σκαμπώ
οι πελάτες δε αγόραζαν μέχρι πρόσφατα ότι νάναι όσο νάναι
έχω δει αγγελίες με μοτοσυκλέτες 4-5 ετών με ένα σκασμό αξεσουάρ ταξιδιου (τριβάλιτσα, μπαγκστερ, ζελατίνες,πρίζες κλπ) και με 3000 χλμ καφετέριας
για άλλη μια φορά οι καταναλωτές έχουμε τους εμπόρους που μας αξίζουν

Volo
09/06/2011, 13:58
Καλό το ερώτημα σου Meno. Εγώ πιστεύω ότι αν βοηθήσεις τον τόπο σου
βοηθάς και την τσέπη σου. Η διαφορά των 35 ευρώ δεν είναι μικρή σίγουρα
αλλά ίσως να τα δώσεις για τα μεταφορικά από Γερμανία. Εντάξει αυτό είναι
ένα παράδειγμα, ίσως σε κάποια άλλα αγαθά να βρεις πολύ καλύτερες τιμές
στο εξωτερικό. Το θέμα είναι διπλό για εμένα. Πρώτον αν αγοράζεις από το
εξωτερικό τα χρήματα πάνε έξω. Αν στη σύγκριση τιμών η διαφορά είναι
τεράστια τότε λες "είναι απατεώνας θα το πάρω από τον ξένο". Λογικό είναι
αλλά νομίζω και σπάνιο όμως. Αυτό που με καίει εμένα με τις αγορές από
το εξωτερικό είναι ότι 99% των περιπτώσεων θα χρειαστείς πιστωτική
κάρτα. Τουλάχιστον έτσι κάνουν οι πιο πολλοί. Όχι μόνο πάνε τα λεφτά
έξω αλλά χρεώνεσαι και τα σκας στις βρωμοτράπεζες. Αυτή η χρηματοπιστωτική
νοοτροπία μας έφερε εδώ που είμαστε πιστεύω. Αν βρεις τρόπο να αγοράσεις
από το εξωτερικό με μετρητά κάτι το οποίο έχει μεγάλη διαφορά τιμής στην Ελλάδα
τοτέ δεν υπάρχει πρόβλημα.
Υπάρχει και το θέμα της ασφάλειας βέβαια. Άλλο να πηγαίνεις στο μαγαζί να το
βλέπεις από πρώτο χέρι και άλλο να κοιτάς μία φωτογραφία. Στα μεταφορικά
πολλά μπορούν να γίνουν κ.τ.λ.

Gandalf dr685sm
09/06/2011, 14:01
ρε παιδιά... τά έχουμε πεί 10000 φορές.. πρόσφατο προϊόν που πήρα ήταν ενα PS3 videogame απο το eBay.

Κόστος Ελληνικής αγοράς απο 65-71 ευρώ. Κόστος αγοράς απο eBay μαζί με μεταφορικά εφτασε τα 45 ευρώ!! Δεύτερο παιχνίδι που πήρα κόστος 35 ευρώ απο έξω.. 60 ευρώ εδώ το φτηνότερο. Μιλάμε για 100% διαφορά έτσι;;;;... δεν είναι οτι έχουν 23% ΦΠΑ και έξοδα.. το 100% απλά δεν δικαιολογείται με την καμία.

Το ίδιο και σε jeans501, ... κόστος έξω με μεταφορικά 50 ευρώ.. εδώ 85-100 ευρώ. Τι συζητάμε τώρα;... Ναι θα βοηθήσω αν είναι 5-10 ευρώ η διαφορά στο 50αρικο και θα το πάρω απο εδώ. Αλλά εδώ μιλάμε οτι στα 2 αντικείμενα απο έξω παίρνω και ενα τρίτο σε σύγκριση με την εδώ κατάσταση.

Τι να λέμε τώρα;

υ.γ. Volo.. παίζουν και οι χρεωστικές αδερφέ.. δεν είναι ανάγκη να κάνεις χρήση πιστωτικής.

menos
09/06/2011, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Δεν κατάλαβες...
1.2 λίρες Manchester - Αθήνα, 6 Ευρώ Θεσσαλονίκη - Αθήνα.
Ενα παραπάνω λοιπόν....
Τα ΕΛΤΑ χρεώνουν εντός της Ελλάδας, ότι και στο εξωτερικό.

sniper
09/06/2011, 14:03
Αφήστε το οικονομικό κομμάτι του Έλληνα επιχειρηματία αλλά ας δούμε την ίδια την δουλειά του..

Τόσα χρόνια τους τ' ακουμπάγαμε.. λες δεν μπορεί, θα έχουν κάνει τα κουμάντα τους, θα ξέρουν τι τους γίνεται..

Πάω πριν λιγο καιρό στο κατάστημα που πήρα το RX7-GP (δεν θα σχολιάσουμε το γεγονός ότι το αγόρασα από εδώ τώρα) επειδή μου έσπασε το κουμπωμα του μπροστά αεραγωγού..

- Καλησπέρα
- Γεια σου (με ξέρουν)
- Μου έσπασε αυτό
- Ωχ.. GP είναι ε;
- Ε ναι..
- Θα πρέπει να το πας στον Ιταλό..
- Γιατί ρε παιδιά;
- Γιατί τα GP δεν ειναι σαν τα παλιά κι έχουν μανούρα για να γίνουν
- Δλδ δεν ξέρετε να το φτιάχνετε; Μόνο τα μάγουλα αλλάζετε δλδ;
- Ναι, δεν ξέρουμε, να πας στον Ιταλό αλλά απο αύριο.. τωρα θα έχει κλείσει (7μμ)
- Μάλιστα, ευχαριστώ..

Πάω σε μαγαζί πιο κάτω και μου το φτιάξανε σε 10'.. :rolleyes:

Στο ιδιο μαγαζί πιο πάνω.. πάω για ολόσωμη..

- Γεια σας
- Γεια σου
- Ολόσωμη
- Ωραία, έχουμε προσφορές
- Να δω..
- Αυτή.. 690 από 1290
- "μένω άφωνος μ@λάκας"
- "με κοιτάει"
- γιατί αυτή η διαφορά;
- περσινό μοντέλο

Με άλλα λογια τα περιθώρια κέρδους είναι ακόμα τεράστια και μας έχουν γραμμένους.. Στην τσέπη μας κοιτάνε και δεν τους νοιάζει η σχέση εμπιστοσύνης.

PortisHead
09/06/2011, 14:10
Επιμείνετε δεν επιμεινετε ελληνικα , τωρα με την πτωχευση δεν θα εχετε αλλη επιλογη.
:lol:

2 μηχανες εσπρεσο , 4 καφετιερες φιλτρου , 2 mixer/shaker ηλεκτρικα για φραπε , 2 μαρκες ελληνικου καφε , ντεκαφεινε ,τσαι και χαμομηλι σε φακελακια....και ολη η εταιρια μου , πρωϊ-πρωϊ παραγγελνει ΦρεΝτο ΓΚαπουτσινο απο τον Γρηγορη.

Πολυ γουσταρω μια πτωχευση ρε γμτ.

:wave2:

PortisHead
09/06/2011, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπουφάν Triumph Steeve McQueen

Υπαρχει τετοιο πραγμα και ακομα να βάλεις το link ????

:)

menos
09/06/2011, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Tώρα βέβαια όλο αυτό κάνει και κύκλους.. γυρνάς -ας πούμε- και μας βρίσκεις όλους άνεργους επειδή δεν μας προτίμησες όταν επέλεξες (άσε στην απ'έξω τις τιμές μας που στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει και το κράτος από πίσω που κατά κάποιο τρόπο "αναγκάζει" να μένουν υψηλές..), αυτό σίγουρα θα έχει αντίκτυπο και σε σένα, οπότε; Χαμένοι απ'τη μια, χαμένοι κι απ'την άλλη.. Το έπιασε το νόημα ο Μάκης.
Απο την στιγμή που τα χρήματα δεν μένουν στον τόπο τους, αυτό επιβαρύνει τους πάντες!
Ασε δε που το "Γιατί να πληρώνω μια χώρα που δεν με προσέχει" έχει γίνει σύνθημα στο στόμα των περισσοτέρων.
Μήπως οι άλλες χώρες μας προσέχουν?? Προσφορές κάνουν...

Μην ξεχνάμε πως απο την στιγμή που καλομάθαμε στα Carrefour, Praktiker, Louis, Lidl κλπ κλπ. τα λεφτουδάκια μας αποχαιρέτησαν την Ελλάδα λόγω των δελεαστικών τιμών των "Γιγάντων".
Οχι, δεν βγάζω την ουρά μου απ'εξω, απλά βλέπω πως τα αποτελέσματα στα επόμενα χρόνια θα είναι άκρως δραματικά για την Ελληνική αγορά!

sniper
09/06/2011, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Το έπιασε το νόημα ο Μάκης.
Απο την στιγμή που τα χρήματα δεν μένουν στον τόπο τους, αυτό επιβαρύνει τους πάντες!
Ασε δε που το "Γιατί να πληρώνω μια χώρα που δεν με προσέχει" έχει γίνει σύνθημα στο στόμα των περισσοτέρων.
Μήπως οι άλλες χώρες μας προσέχουν?? Προσφορές κάνουν...

Μην ξεχνάμε πως απο την στιγμή που καλομάθαμε στα Carrefour, Praktiker, Louis, Lidl κλπ κλπ. τα λεφτουδάκια μας αποχαιρέτησαν την Ελλάδα λόγω των δελεαστικών τιμών των "Γιγάντων".
Οχι, δεν βγάζω την ουρά μου απ'εξω, απλά βλέπω πως τα αποτελέσματα στα επόμενα χρόνια θα είναι άκρως δραματικά για την Ελληνική αγορά!

Υπήρχε δλδ κρυφό νόημα;

Και για να σε βγάλω από το αδιέξοδο ή τις ενοχές σου.. Όταν μία χώρα δεν παράγει αυτά που καταναλώνει, τότε το χρήμα θα φύγει έξω έτσι κι αλλιώς και θα μείνει πισω χρέος από το εμπορικό ισοζύγιο..

Cpt. Haddock
09/06/2011, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Υπαρχει τετοιο πραγμα και ακομα να βάλεις το link ????

:)

http://www.madss.com/eshopprod_cat_6776-37260-37264-68370_product_1012503.McQueen_Special_Edition_Jacket.htm

Εαν το παραγγειλεις, προσοχη με τα νουμερα, ειναι τα αμερικάνικα (10 κατω) :winka:

menos
09/06/2011, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και για να σε βγάλω από το αδιέξοδο ή τις ενοχές σου.. Όταν μία χώρα δεν παράγει αυτά που καταναλώνει, τότε το χρήμα θα φύγει έξω έτσι κι αλλιώς και θα μείνει πισω χρέος από το εμπορικό ισοζύγιο..
Ναι... σωστό κι'αυτο.

sapila racing
09/06/2011, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Υπήρχε δλδ κρυφό νόημα;

Και για να σε βγάλω από το αδιέξοδο ή τις ενοχές σου.. Όταν μία χώρα δεν παράγει αυτά που καταναλώνει, τότε το χρήμα θα φύγει έξω έτσι κι αλλιώς και θα μείνει πισω χρέος από το εμπορικό ισοζύγιο..

+ 1074

Πάντως υπάρχουν και περιπτώσεις που έβαλαν μυαλό οι Ελληνες μαγαζάτορες αν οχι οι αντιπρόσωποι.

Πριν 2 χρόνια διάβαζα σε μαγαζί φίλου, έντυπο με τις 'νεες' προσφορές της αντιπροσωπείας για λάστιχα γνωστής μάρκας.

Το έντυπο είχε κι ενα κείμενο όπου ανέφερε οτι οι νέες εκπτώσεις είχαν σκοπό να αντιμετωπίσουν το 'πρόβλημα του internet!'.

Οι τιμές που τα έπαιρνε ο φίλος απο την αντιπροσωπεία ήταν πανάκριβες, και φυσικά θα έπρεπε να βγάλει κι αυτός κάτι...
Με την έκπτωση επαιρνε χονδρική το ζευγάρι 120 Ευρώ πιο ακριβά απ ότι τα πήρα απο Αγγλία.
Οπότε σε αυτη την φάση το inernet δεν ηταν το πρόβλημα αλλά η λύση φυσικά.

Σήμερα όμως δύσκολα θα βρεί κάποιος καλύτερη προσφορά σε λάστιχα απ' έξω, απ ότι στις προσφορές γνωστων λάστιχάδων εδώ. Δεν ξέρω απο που τα παίρνουν και τι κάνουν, αλλά εφ όσον οι τιμές είναι εφάμιλλες φυσικό είναι να τα αγοράζω από τον Ελληνα λαστιχά που θα μου τα τοποθετήσει κιόλας κι αν κατσει καμμια στραβή, θα με υποστηρίξει.

menos
09/06/2011, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Η διαφορά των 35 ευρώ δεν είναι μικρή σίγουρα
αλλά ίσως να τα δώσεις για τα μεταφορικά από Γερμανία. Εντάξει αυτό είναι
ένα παράδειγμα, ίσως σε κάποια άλλα αγαθά να βρεις πολύ καλύτερες τιμές
στο εξωτερικό.
Αυτό προσπαθώ να επισημάνω φίλε μου.
Τα μεταφορικά στην ίδια περίπτωση των 5-10 κιλών δεν ξεπερνάνε τα 5€ σε επιχειρήσεις του εξωτερικού. Τα ταχυδρομεία κρατάνε πολύ χαμηλά τις τιμές τους, αντιθέτως με τα ΕΛΤΑ.
Ίσως τα ΕΛΤΑ να ξεψάρωσαν βλέποντας τις τιμές των courier ACS, DHL που σου ζητάνε τα σώβρακά σου για να μεταφέρουν κάτι στο εξωτερικό!!
Τα ΕΛΤΑ παρόλο που είναι "τσιμπημένα" παραμένουν η οικονομικότερη λύση στην Ελλάδα (μετά απο τα δέματα που μεταφέρουμε με τα λεωφορεία.. Το λάδι απο το χωριό, κλπ κλπ).

sniper
09/06/2011, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
....

Σήμερα όμως δύσκολα θα βρεί κάποιος καλύτερη προσφορά σε λάστιχα απ' έξω, απ ότι στις προσφορές γνωστων λάστιχάδων εδώ. Δεν ξέρω απο που τα παίρνουν και τι κάνουν, αλλά εφ όσον οι τιμές είναι εφάμιλλες φυσικό είναι να τα αγοράζω από τον Ελληνα λαστιχά που θα μου τα τοποθετήσει κιόλας κι αν κατσει καμμια στραβή, θα με υποτηρίξει.


Α γεια σου.. :beer:

menos
09/06/2011, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σήμερα όμως δύσκολα θα βρεί κάποιος καλύτερη προσφορά σε λάστιχα απ' έξω, απ ότι στις προσφορές γνωστων λάστιχάδων εδώ. Δεν ξέρω απο που τα παίρνουν και τι κάνουν, αλλά εφ όσον οι τιμές είναι εφάμιλλες φυσικό είναι να τα αγοράζω από τον Ελληνα λαστιχά που θα μου τα τοποθετήσει κιόλας κι αν κατσει καμμια στραβή, θα με υποτηρίξει.
Πλέον όταν κοιτάξω για μεταχειρισμένα λάστιχα για την μηχανή (είπαμε, δύσκολοι καιροί), επιλέγω να αγοράσω απο το Brno της Τσεχίας (60€ το ζευγάρι), που μου βγάζουν άνετα το καλοκαίρι...
Απο Ελλάδα, όσο ήμουν εκεί, έβρισκα μεταχειρισμένα απο 120 έως 150€.. Ε, έχει διαφορα!

sapila racing
09/06/2011, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Πλέον όταν κοιτάξω για μεταχειρισμένα λάστιχα για την μηχανή (είπαμε, δύσκολοι καιροί), επιλέγω να αγοράσω απο το Brno της Τσεχίας (60€ το ζευγάρι), που μου βγάζουν άνετα το καλοκαίρι...
Απο Ελλάδα, όσο ήμουν εκεί, έβρισκα μεταχειρισμένα απο 120 έως 150€.. Ε, έχει διαφορα!

Μεταχειρισμένα λάστιχα και κράνη είναι κατι που ποτέ δεν κατάλαβα.

Πριν 10 μέρες εβαλα Dragon Supercorsa Pro 120-180 με 240 Ευρω, αν σου λεει κάτι. Δεν ξέρω αν διάβασες το κείμενο παραπάνω, αλλά το ζουμί είναι οτι τα τελευταια 2 χρόνια στην αγορά ελαστικών μοτό οι τιμές εχουν αλλάξει ριζικά.

PortisHead
09/06/2011, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μεταχειρισμένα λάστιχα και κράνη είναι κατι που ποτέ δεν κατάλαβα.

Πριν 10 μέρες εβαλα Dragon Supercorsa Pro 120-180 με 240 Ευρω, αν σου λεει κάτι. Δεν ξέρω αν διάβασες το κείμενο παραπάνω, αλλά το ζουμί είναι οτι τα τελευταια 2 χρόνια στην αγορά ελαστικών μοτό οι τιμές εχουν αλλάξει ριζικά.

Σωστος.
Ξαναγυρισα στον λαστιχα μου φετος.
Οσο τα εβρισκα Αγγλια , τα ειχε κιαυτος , ετοιμοπαραδοτα μαλιστα.
Α...και καφεδακι κερασμενο μεχρι να γινει η αλλαγη.
Ευέλικτοι επιχειρηματιες. :)


Βεβαια , επειδη του εχω θαρρος , περισυ που τον ρωτησα , το ταδε λαστιχο ποσο μου το αφηνεις?
ΟΤαν του ειπα ποσο μου στοιχιζει περασμενο κομπλε απο Αγγλια μου ειπε χυμα :
Παρτο απεξω Γιωργο , τι να σου πω. Εγω ουτε χοντρικη δεν το παιρνω τοσο.

Αρα μηπως αλλαξε κατι απο την μερια των αντιπροσώπων ???

menos
09/06/2011, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μεταχειρισμένα λάστιχα και κράνη είναι κατι που ποτέ δεν κατάλαβα.

Πριν 10 μέρες εβαλα Dragon Supercorsa Pro 120-180 με 240 Ευρω, αν σου λεει κάτι. Δεν ξέρω αν διάβασες το κείμενο παραπάνω, αλλά το ζουμί είναι οτι τα τελευταια 2 χρόνια στην αγορά ελαστικών μοτό οι τιμές εχουν αλλάξει ριζικά.
1)Μεταχειρισμένο κράνος δεν παίρνω και ας μου το χαρίζανε!
Μεταχειρισμένο σετ λάστιχα που μπορούν να μου βγάλουν 5 - 6.000 χλμ. με 60 - 80€ για ενα 6μηνο (μετά έρχονται τα κρύα και τα χιόνια στην βορειότερη Ευρώπη και η μηχανή κλειδώνεται το υπόλοιπο 6μηνο), είναι σίγουρα μια καλή αγορά ετησίως... στην δική μου περίπτωση τέλοσπάντων.

2)Σίγουρα οι τιμή των ελαστικών που αγόρασες είναι πολύ καλή, θα έλεγα πως αντιστοιχεί με αυτές του εξωτερικού, κάτι που με χαροποιεί... αλλά μέχρι εκεί. Ελπίζω κάποια στιγμη να κάνουν τις ίδιες τιμές και στα υπόλοιπα προϊόντα :beer:

AUFGEBRACHT
10/06/2011, 10:24
Χτες παρέλαβα ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου που ήθελα για να φοράω με το κράνος, εδώ που είχα ρωτήσει δεν κυκλοφορούσαν, έτσι αναγκαστικά τα παρήγγειλα από Ηνωμένες Πολιτείες...Τα γυαλιά είχαν 70 ευρώ και με τα ταχυδρομικά πήγαινε 103 ευρώ...Περιμένοντας την παραγγελία μπήκα προχτές στο site της εταιρείας και ανακαλύπτω έκπληκτος πως πλέον είχαν και έλληνα αντιπρόσωπο (ενώ δεν υπήρχε όταν έκανα την παραγγελία)...Για να μην τα πολυλογώ, από ΗΠΑ τα γυαλιά έκαναν 70 ευρώ κι εδώ τα πούλαγε απο το site του 140€ !!!!! Ακριβώς διπλάσια τιμή!!!! Ακόμα και με τα μεταφορικά ποιο φθηνά μου ήρθε να τα παραλάβω από Μασσαχουσέτη παρά από Θεσσαλονίκη!!!
Άλλο παράδειγμα...λέω ρε γαμώτο,ναι,να στηρίζουμε τις ελληνικές επιχειρήσεις και προϊόντα.'Επαιρνε η γυναίκα μου τυρί για τόστ που ήταν έμενταλ Γερμανίας και είπαμε να πάρουμε κασεράκι ελληνικό...Ρε παιδιά, 20 φέτες το γερμανικό είχαν 3€ και το κασέρι είχε σχεδόν 5€ η ίδια ποσότητα...έλεος!!!

Εχετλαίος
10/06/2011, 10:35
Με τα λάστιχα όντως κάτι έχει παιχτεί.
Όσο τα βρίσκω από γνωστό site στο Αλλεμάγν, τόσο τα έχω περασμένα στο λαστιχά μου στα Χανιά. Και ευθυγραμμισμένα. Και με επιπλέον 15% έκπτωση αν του πάω 2 αμάξια.
:confused:

devil's animal
10/06/2011, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Επιμείνετε δεν επιμεινετε ελληνικα , τωρα με την πτωχευση δεν θα εχετε αλλη επιλογη.
:lol:

2 μηχανες εσπρεσο , 4 καφετιερες φιλτρου , 2 mixer/shaker ηλεκτρικα για φραπε , 2 μαρκες ελληνικου καφε , ντεκαφεινε ,τσαι και χαμομηλι σε φακελακια....και ολη η εταιρια μου , πρωϊ-πρωϊ παραγγελνει ΦρεΝτο ΓΚαπουτσινο απο τον Γρηγορη.

Πολυ γουσταρω μια πτωχευση ρε γμτ.

:wave2:


ακριβως μια απο τα ιδια και στην δικη μου πρωην δουλεια.
μας προμηθευε η illy με ΟΤΙ θελαμε και σε οτι ΠΟΣΟΤΗΤΑ θελαμε, τσαμπα...
απο καψουλες εσπρεσσο, στιγμιαιο, ελληνικο σε καφεδες και ζαχαρη, κυπελλακια μικρα μεγαλα μεσαια, αναδευτηρες, κουταλακια, καλαμακια και της Παναγιας τα ματια. βουνα ολοκληρα μεσα στα γραφεια. μιλαμε για κουτες με απλα απειρη ποσοστητα...:uplate:
επισης υπηρχε και ψυγειο που υπηρχαν γαλατα και τα ρεστα..και φυσικα εσπρεσσιερα, γαλλικη καφετερια, γκαζακι-μπρικι, φραπεδερια...

ε, ολοι επαιρναν τηλ για να τους φερουν τον ΓΚαϊφε τους των 2€...:sad:

makis206
10/06/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ακριβως μια απο τα ιδια και στην δικη μου πρωην δουλεια.
μας προμηθευε η illy με ΟΤΙ θελαμε και σε οτι ΠΟΣΟΤΗΤΑ θελαμε, τσαμπα...
απο καψουλες εσπρεσσο, στιγμιαιο, ελληνικο σε καφεδες και ζαχαρη, κυπελλακια μικρα μεγαλα μεσαια, αναδευτηρες, κουταλακια, καλαμακια και της Παναγιας τα ματια. βουνα ολοκληρα μεσα στα γραφεια. μιλαμε για κουτες με απλα απειρη ποσοστητα...:uplate:
επισης υπηρχε και ψυγειο που υπηρχαν γαλατα και τα ρεστα..και φυσικα εσπρεσσιερα, γαλλικη καφετερια, γκαζακι-μπρικι, φραπεδερια...
ε, ολοι επαιρναν τηλ για να τους φερουν τον ΓΚαϊφε τους των 2€...:sad:

Ρε mlk σε καφενείο χωρίς καφετζή δούλευες;:look:

PortisHead
10/06/2011, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ακριβως μια απο τα ιδια και στην δικη μου πρωην δουλεια.
μας προμηθευε η illy με ΟΤΙ θελαμε και σε οτι ΠΟΣΟΤΗΤΑ θελαμε, τσαμπα...
απο καψουλες εσπρεσσο, στιγμιαιο, ελληνικο σε καφεδες και ζαχαρη, κυπελλακια μικρα μεγαλα μεσαια, αναδευτηρες, κουταλακια, καλαμακια και της Παναγιας τα ματια. βουνα ολοκληρα μεσα στα γραφεια. μιλαμε για κουτες με απλα απειρη ποσοστητα...:uplate:
επισης υπηρχε και ψυγειο που υπηρχαν γαλατα και τα ρεστα..και φυσικα εσπρεσσιερα, γαλλικη καφετερια, γκαζακι-μπρικι, φραπεδερια...

ε, ολοι επαιρναν τηλ για να τους φερουν τον ΓΚαϊφε τους των 2€...:sad:

Αμ το αλλο ?
-"Φαγαμε κατι παγωτα χτες στο Haagen Daaz (ή πως διαολο γραφεται) , ονειρο..."
-"Εχετε δοκιμασει το Scandal της ΕΒΓΑ , το chocolate orgy ?"
-"ΕΒΓΑ ???? Πας καλα ????"

Ε ρε ΔΙΕΘΝΕΣ που εχετε να φατε.....με το κουταλι :D:D:D:D
Ψωνια Β.Π.

manhunter
10/06/2011, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αμ το αλλο ?
-"Φαγαμε κατι παγωτα χτες στο Haagen Daaz (ή πως διαολο γραφεται) , ονειρο..."
-"Εχετε δοκιμασει το Scandal της ΕΒΓΑ , το chocolate orgy ?"
-"ΕΒΓΑ ???? Πας καλα ????"

Ε ρε ΔΙΕΘΝΕΣ που εχετε να φατε.....με το κουταλι :D:D:D:D
Ψωνια Β.Π.


Το κάτι είναι ελληνικό, δεν το κάνει και απαραίτητα καλύτερο όμως Γιώργο.
Ούτε το αντίθετο φυσικά.

Αλλά όταν υπάρχει κριτήριο, ας πούμε γευσης, έ θα πάρω το ποιο ωραίο.

:beer: :beer:

PortisHead
10/06/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Το κάτι είναι ελληνικό, δεν το κάνει και απαραίτητα καλύτερο όμως Γιώργο.
Ούτε το αντίθετο φυσικά.

Αλλά όταν υπάρχει κριτήριο, ας πούμε γευσης, έ θα πάρω το ποιο ωραίο.

:beer: :beer:

Αδειασε κανα p.m. :wave2:

McGyver
10/06/2011, 11:21
:smokin:


228823

manhunter
10/06/2011, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αδειασε κανα p.m. :wave2:


Done


:D

devil's animal
10/06/2011, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε mlk σε καφενείο χωρίς καφετζή δούλευες;:look:

κατι χειροτερο. σε τηλεοπτικο καναλι. που απο καποια στιγμη και μετα ειχε ΚΑΙ καφετζη. (μπουφετζη δλδ που εφτιαχνε οτι του ζητουσες και ηταν φυσικα τσαμπα)...
ε,και παλι απ'εξω παρεγγελναν τα ψωνακια ρπστμ...:a018: :a018:

BELZEBOYLIS
10/06/2011, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Επιμείνετε δεν επιμεινετε ελληνικα , τωρα με την πτωχευση δεν θα εχετε αλλη επιλογη.
:lol:

2 μηχανες εσπρεσο , 4 καφετιερες φιλτρου , 2 mixer/shaker ηλεκτρικα για φραπε , 2 μαρκες ελληνικου καφε , ντεκαφεινε ,τσαι και χαμομηλι σε φακελακια....και ολη η εταιρια μου , πρωϊ-πρωϊ παραγγελνει ΦρεΝτο ΓΚαπουτσινο απο τον Γρηγορη.

Πολυ γουσταρω μια πτωχευση ρε γμτ.

:wave2:


Γουστάρεις μια πτώχευση για να σταματήσουν οι συνάδελφοι σου να παραγγέλνουν καφέ στο Γρηγόρη ??? Αν είναι να πτωχεύσουμε για να μην σε τρώει η ζήλια , καλύτερα να κάψουμε το μαγαζί ή την εταιρεία που δουλεύεις :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

AUFGEBRACHT
10/06/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:smokin:


Λαλάκης ο εισαγόμενος....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! Σοσιαλιστικής αισθητικής, κατά τα σοβιετικά πρότυπα, στρατευμένη τέχνη στην υπηρεσία της τόνωσης της ελληνικής οικονομίας...Ο Στάλιν είχε τον Sergei Eisenstein και τον Nikolai Cherkasov κι εμείς τον Γιάννη Χαρτοματζίδη και τον Νίκο Παπαναστασίου!!!!

PortisHead
10/06/2011, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Γουστάρεις μια πτώχευση για να σταματήσουν οι συνάδελφοι σου να παραγγέλνουν καφέ στο Γρηγόρη ??? Αν είναι να πτωχεύσουμε για να μην σε τρώει η ζήλια , καλύτερα να κάψουμε το μαγαζί ή την εταιρεία που δουλεύεις :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

Οχι , απλα ηθελα να επισημάνω τι ειδους μυαλα μας παρεδωσαν στα Δ.Ν.Τ. και στις Τροϊκες.

:wave2:

notakos600
10/06/2011, 11:42
Και να φανταστεί κανείς ότι τα δύσκολα και η κανονική κρίση αρχίζει με το μεσοπρόθεσμο και ότι ένα χρόνο τώρα κάναμε προθέρμανση...
Η μεταπολίτευση τέλειωσε ανεπιστρεπτί και από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε, ας πούμε να γίνουμε αυτόνομοι τουλάχιστον στα αγροτικά προ'ι'όντα.
Το στάρι αντί για καπνά, βαμβάκια και λοιπές ανοησίες για αρχή και μετά βλέπουμε.
Πως να προτιμήσω ελληνικά λεμόνια όταν τα Αργεντινής είναι φθηνότερα γιατί πολύ απλά τα δικά μας λόγω μεσαζόντων και μόνο σαπίζουν στις χωματερές.
Ο δρόμος είναι μακρύς σύντροφοι, αλλά μόνο όταν διδαχθούν από τα παθήματα θα μπορέσουν να ζήσουν τα παιδιά μας αξιοπρεπώς, γιατί όπως καταλαβαίνετε εμείς δεν θα προλάβουμε...

Hellspawn
10/06/2011, 13:42
πριν 2 χρονακια όταν είχε παραλάβει το scooter ο junior από μένα χρειάστηκε στο service νέο ιμάντα κίνησης...αναστέναξα εγώ μιας και υποψιάστηκα την συνέχεια που περιελάμβανε επίσκεψη σε συγκεκριμένο πωλητή ανταλλακτικών στην Μυτιλήνη μιας και μόνο εκείνος μπορούσε να φέρει ανταλλακτικά Polini από Αθήνα(λόγω αρκετών "αλλαγών" ο ιμάντας της Piaggio ήταν πολύ μαλακός για το μηχανάκι και ζοριζόταν)...με μισή καρδιά μπαίνω στο κατάστημα έτοιμος να ακούσω τα πάντα (τουλάχιστον έτσι νομιζα).Ε=εγώ,Π=Πωλητής
Ε:Καλημέρα!
Π:Καλώς τον
Ε:Έναν ιμάντα Polini kevlar θέλω για NRG mc3, πόσο κάνει?
Π:Μισό να πάρω στα κεντρικά να ρωτήσω...
(ακολουθεί τηλεφώνημα χωρίς να ειπωθεί κάποιος αριθμός από μέρους του...)
Π:50 με 70...
Ε: Έλα?
Π:50 με 70...
Ε:Δηλαδή τώρα που πήρες τηλέφωνο σου είπανε ότι κάνει από 50 μέχρι 70 ευρώ?(τι σκατα,κυμαινόμενο επιτόκιο έχει? σκεφτομαι...)
Π: Εεε,κάπου εκεί θα πάει με την μεταφορική...
Ε:ΟΚ!(αφού επέμενε και ο πατέρας μου να γίνει γρήγορα η δουλεια για να μην μείνει χωρις μηχανάκι ο μικρός)...και πότε θα έρθει?
Π: Ε, σε καναδυο μέρες μάλλον...
Ε: (ωχ,την γ@μησαμε....καμια βδομάδα θα με τυρανάει ο π**στης μέχρι να μαζευτούν κάμποσα να κάνει μεγάλη παραγγελία) οκ, θα περάσω μεθαύριο

Ευτυχώς ήμουνα τυχερός και είχε ήδη μεγάλη παραγγελια και μου τα έφερε στην ώρα τους αλλιώς θα άκουγα πάλι δικαιολογίες του στυλ "Φιλαράκι δεν φόρτωσε η Aegean"(η συγκεκριμένη είναι η αγαπημένη του δικαιολογία...)Οπότε στην ερώτηση εξωτερικό η Ελλάδα, με διαφορα εξωτερικο αν υπάρχει η δυνατότητα.....και κάτι ενδεικτικό:
Κύλινδρος 220 ευρώ απο γερμανία, 290 από Ελλάδα με 10 ευρώ μεταφορικά έναντι 15 από Αθήνα και παράδοση σε 3 μέρες έναντι 1 εβδομάδας από Αθήνα....
:beer: :beer: :beer:

gcrook
10/06/2011, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε mlk σε καφενείο χωρίς καφετζή δούλευες;:look:



Μακη αν ηξερες μονο ΠΟΣΟ μεσα εχεις πεσει....:lol: :rotflmao: :bigcry:

guzzistas
10/06/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ακριβως μια απο τα ιδια και στην δικη μου πρωην δουλεια.
μας προμηθευε η illy με ΟΤΙ θελαμε και σε οτι ΠΟΣΟΤΗΤΑ θελαμε, τσαμπα...
απο καψουλες εσπρεσσο, στιγμιαιο, ελληνικο σε καφεδες και ζαχαρη, κυπελλακια μικρα μεγαλα μεσαια, αναδευτηρες, κουταλακια, καλαμακια και της Παναγιας τα ματια. βουνα ολοκληρα μεσα στα γραφεια. μιλαμε για κουτες με απλα απειρη ποσοστητα...:uplate:
επισης υπηρχε και ψυγειο που υπηρχαν γαλατα και τα ρεστα..και φυσικα εσπρεσσιερα, γαλλικη καφετερια, γκαζακι-μπρικι, φραπεδερια...

ε, ολοι επαιρναν τηλ για να τους φερουν τον ΓΚαϊφε τους των 2€...:sad:

και περιμένουν μερικοί να αλλάξει η Ελλάδα.... :sad: :sad:

McGyver
10/06/2011, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
και περιμένουν μερικοί να αλλάξει η Ελλάδα.... :sad: :sad:

Θ' αλλάξει, αλλά όχι εκ των έσω και "our way", εκ των έξω και "their way"...

makis206
10/06/2011, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μακη αν ηξερες μονο ΠΟΣΟ μεσα εχεις πεσει....:lol: :rotflmao: :bigcry:

Τι διάολο, τον καμεραμάν του Γεωργίου έκανε;:uplate: :rotflmao:

zolotas
10/06/2011, 16:44
η λυση ειναι μια κυριοι ....ΡΙΞΤΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ οχι την ποιοτητα .....βγαλτε λιγοτερα ρε φουστηδες

οποιος δεν το κανει ειναι απλα ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ

πηγα για 1 μπυρα και μου εφεραν ζεστο σκυλο,πατατακια και σφηνακια ...μονο τσιφτετελια δεν μου χορεψαν

SVX
10/06/2011, 17:02
ο Γερμανος πληρωνει ΤΕΒΕ ? ΦΠΑ 23% ? Ενοικιο 3500-4000 ευρω επειδη "η πιατσα ειναι ακριβη" ?



οτι λεω και για τον "ακριβο" καφε.... βγαλε την "εξωτικη" σερβιτορα , τα ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, Δημ.Τελη, φορος μουσικης και τηλεορασης (πως τολενε) τα "χαρτζηλικωματα" σε δημαρχο και μπατσους...


μπορει στον πελατη να φαινεται ενας απλος καφες....αλλα δεν ειναι...



ετσι και ο εισαγωγεας και ο εμπορος... νομιζετε δεν λαδωνουν στο Τελωνειο? στο Υπουργειο? στην Εφορια? θα μειωσουν το κερδος τους... μετα ομως δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο να το παιξουν "ονοματα" του χωρου

devil's animal
10/06/2011, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μακη αν ηξερες μονο ΠΟΣΟ μεσα εχεις πεσει....:lol: :rotflmao: :bigcry:


:lol: :lol: :lol:
:a013:

fournas
10/06/2011, 17:47
να πω και την δικη μου περιπτωση..

πριν κανα μηνα ψαχνωντας για μποτες της κοπελιας μου (τελικα της αρεσαν οι dainese) , διαπυστωσα με μεγαλη μου εκπληξη οτι δεν εβρησκα διαφορα τιμης απο ξενα site με ελληνικα ! βασικα μου βγηκε πιο φθηνα απο εδω γιατι δεν χρεωθηκα και μεταφορικα ..

επειδη ψαχνω και για κρανος ειδα οτι παλι δεν ειχαν τρομερες διαφορες , εως και καθολου .. αυτα που κοιταγα ηταν για shoei kai arai οι "φτηνες" σειρες .. θα δειξει και για το κρανος ..

PortisHead
10/06/2011, 21:05
Αυτα που ειπε ο SVX πρεπει να τα εχουμε κατα νου πριν κατηγορησουμε τους ντοπιους εμπορους.
Δεν λεω οτι ειναι ολοι με το φωτοστέφανο....αλλα αυτα τα γ@μησιατικ@ υπάρχουν και πρεπει να υπολογιστουν στο κοστος του.
:(

guzzistas
10/06/2011, 21:09
Καλά τα λέει ο SVX... όσοι έχουμε μαγαζιά δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε με την πλάτη στον τοίχο... ;)

Kotsis23
11/06/2011, 01:04
Το καραβι βουλιαξε,βοηθα την τσεπη σου.Οτιδηποτε προσφερεις πια παει χαμενο.

gcrook
11/06/2011, 03:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Το καραβι βουλιαξε,βοηθα την τσεπη σου.Οτιδηποτε προσφερεις πια παει χαμενο.

:a38: :a027:

andgeo
11/06/2011, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπουφάν Triumph Steeve McQueen (αφηστε τα σχόλια για αλλο θρεντ :lol: )


:o :blush:

menos
10/07/2011, 15:32
Πρίν μερικές μέρες παρέγγειλα απο Ελλάδα σέτ αλυσιδογράναζα στην τιμή των 186€.
Στην Γερμανία είχαν το ίδιο σέτ στα 244€!!
Η καμπανιά ωστόσο ήρθε απο τα ΕΛΤΑ, καθώς πλήρωσα για τα μεταφορικά 36,70€!!
Στην τελική πάλι κερδισμένος βγήκα κατά 22€ διαφορά... η αλλιώς ένα τεπόζιτο διαφορά.
Η κατάληξη είναι πως μερικά μαγαζιά απο Ελλάδα μπορούν να είναι ανταγωνιστικά με του εξωτερικού, όμως τα ΕΛΤΑ τα γονατίζουν με τον χειρότερο τρόπο!! Κρίμα, καθώς η Ελληνική αγορά δείχνει να σηκώνει τον ανταγωνισμό στις τιμές...:sad:

thou-vou
12/07/2011, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
οτι λεω και για τον "ακριβο" καφε.... βγαλε την "εξωτικη" σερβιτορα , τα ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, Δημ.Τελη, φορος μουσικης και τηλεορασης (πως τολενε) τα "χαρτζηλικωματα" σε δημαρχο και μπατσους...


μπορει στον πελατη να φαινεται ενας απλος καφες....αλλα δεν ειναι...
θα διαφωνήσω λίγο σχώρα με γιατί,
α) οι καφετέριες πχ είναι Νο1 στη μαύρη (δηλαδή απλήρωτα ένσημα και χάλια μισθοί) εργασία
β) Παίνουν τους καφέδες σε προσφορά γιατί παίρνουν ποσότητα
γ) Έχουν φτηνότερα νοίκια απ' το εξωτερικό στην πλειοψηφία τους
δ) τρελό ξέπλημα συνηθως
ε) σπάνια κόβουν αποδείξεις οπότε ούτε φπα ούτε εφορία
στ) οι μπάτσοι, μπράβοι κτλ είναι ουσιαστικά "λειτουργικά έξοδα" ή συνέταιροι...
ζ) ΜΟΝΟ τα καφενεία έχουν καφέδες με ανθρώπινες τιμές αλλά προφανώς είμαστε "large" για καφενεία...

τα περισσότερα από αυτά ισχύουν για όλες τις επιχειρήσεις (για την πλειοψηφία τους δηλαδή... Ιδίως μαύρη εργασία,αποδείξεις, φόροι κτλ είναι γάματα...
Και σίγουρα αν ένας έμπορος λαδώνει τελωνεία από κάπου τα γλιτώνει έτσι?

Τελικά νομίζω ότι υπάρχει ένας λανθάνων πληθυντικός... Αν δίνουμε παραπάνω λεφτά για ένα προιον δεν πάνε ούτε σε αυξήσεις μισθών ούτε σε αγαθοεργίες. ¨οσα λεφτά βγάζανε ήτανε τσέπη και μόστρα. Μας τα μοστράρανε κιόλα μέσ τη μούρη για να μη γίνει καμια παρεξήγηση... Τώρα το πόσο μαλάκες μας κάνει αυτό εμάς που δουλεύουμε και δίνουμε λεφτά σε όλα αυτά... αστα να πάνε... χτυπάμε κόκκινα...

Εχετλαίος
12/07/2011, 14:39
Καφές...
Τι συζητάμε τώρα ρε κοπέλια;
:sad:

2,5€ στο λιμάνι στα Χανιά στο πόδι, 1,5€ στο κέντρο της πόλης, 1€ με δώρο ένα μικρό μπουκάλι νερό 500 μέτρα πιο κάτω, 0,8€ + λουκουμάκι στο καφενείο της Γεωργίας στα όρια της πόλης.
Τι συζητάμε τώρα ρε κοπέλια;
Tην μυστικιστική ενδελέχεια του καπιταλισμού με άρωμα οργιώδους σοσιαλιστικής πολιτισμικής shock-μπάι κουλτούρας που εδράζεται βαθιά και κάτω και μέσα στο βρακί του καφετζή;
:sad:

Gandalf dr685sm
12/07/2011, 15:38
Σταματώ χθες απο δουλειά σε μαγαζάκι συνοικιακό στα Πατήσια , και κατεβαίνω να φάω κάτι "ψωμοτυροειδές" στο χέρι, στο όρθιο..

Τιμή 2 ευρώ (πεϊνιρλί που έχει απο τιμή > 2,5ευρώ σε άλλα καταστήματα) , καλό σε ποιότητα σχετικά , αρκετά νόστιμο...

Ο άνθρωπος που είχε το κατάστημα επειδή είχε ζέστη μπήκε μέσα και μου έδωσε κερασμένο νεράκι (αυτό΄που είπε και ο Στέλιος πριν).

Κοίταγα χθες διαφήμιση γνωστής φίρμας που απο 1,65 πήγε 1 ευρώ τον καφέ...

Σιγά σιγά αν δεν καταλάβουν πως με μια πώληση δεν θα βγάλουν τα έξοδα του μήνα, διότι πολύ απλά ούτε αυτή δεν θα κάνουν με την κατάσταση που επικρατεί, .. μαθηματικά θα κλείσουν.

Οπότε η πάνε για κέρδος της τάξης του 10-20% και να έχουν πωλήσεις ή του χώνουν λουκέτο.

Υ.Γ. Σουβλατζής που είχε 2.20 το σουβλάκι στην γειτονιά και έφαγε "μαύρο" απο πελατεία παρόλο που ήταν καθαρός και με καλές μερίδες.. το έριξε χθες στο 1.80 και γίνεται χαμός τώρα. Παίρνεις τηλέφωνο για παραγγελία και περιμένεις καμιά ώρα.

koulis25
12/07/2011, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

ΥΓ
Τα έξοδα αποστολής από Αγγλία με απλό ταχυδρομείο ήταν 1,2 λίρες...
Για να έρθει κάτι από Θεσσαλονίκη ήθελε 6 Ευρώ...

Αυτό θα το έστελνα και στο εν λόγω κατάστημα, στη Θεσσαλονίκη.
Ρε τι μου θυμίζει αυτό... :)

g.kounoupis
12/07/2011, 18:12
Και ο γερμανός έχει φπα ,τεβε , ικα και διάφορα άλλα που έχουμε και εμείς μπορεί να έχει πιο μικρά έξοδα αλλά και αυτός έχει. δεν μπορεί η bmw Γερμανίας να πουλάει τον συναγερμό 230 ευρώ και η bmw Ελλάδας να τον πουλάει 400 φευγα .