PDA

View Full Version : αλλαγη μπουζι και κραδασμοι



xifias
17/08/2005, 13:22
Πριν κανα διμηνο ειχε αλλαχτει ενα καπελοτο και ειχε γινει συγχρονισμος.Το μηχανακι(bmw k100) ηταν σκετο βελουδο.Αυτο με τα παλια μπουζι τα οποια δε θεωρησα σκοπιμο να τα αλλαξω μια και οπτικα ηταν μια χαρα.

τωρα προ της καλοκαιρινης εξορμησης, περασα καινουρια μπουζι να χω το κεφαλι μου ησυχο και το μηχανακι απεκτησε κραδασμους.

οχι τιποτα σπουδαιο, ενοχλητικο ομως οταν εισαι αρκετη ωρα στην εθνικη.

θα περναγα παλι τα παλια αλλα που να ξερω σε πιο κυλινδρο ηταν το καθενα.

ειμαι παλι για συγχρονισμο?

OldMan
17/08/2005, 14:10
:wave2: :wave2: :wave2:

Αν τα καινούρια μπουζί είναι του ίδιου (θερμικού) τύπου με τα παλιά, τότε ΝΑΙ, είσαι πάλι για συγχρονισμό....

Αν όχι ή θα συνηθίσεις τους κραδασμούς (υποθέτω μόνο στις ψηλές στροφές) ή θα τα αλλάξεις....

:wave2: :wave2: :wave2:

xifias
17/08/2005, 14:41
thanks old man

τα μπουζι ειναι ακριβως τα ιδια.

να ξαναβαλω τα παλια ειναι νομιζω λιγο ρωσικη ρουλετα, αφου πρεπει να μαι πολυ κολοφαρδος να πετυχω τις ιδιες θεσεις.

παιζει καθολου ρολο το διακενο?

OldMan
17/08/2005, 15:04
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Προφανέστατα και παίζει ρόλο το διάκενο (μεγαλύτερο από τον ρόλο που παίζει ο διαφορετικός τύπος μπουζί !!!)

Τσεκάρισέ το με ένα φιλεράκι, γιατί η "κρουστική καύση" ΔΕΝ είναι ότι καλύτερο για ροπάτο αργόστροφο μοτέρ....



:wave2: :wave2: :wave2:

stefanos
17/08/2005, 15:05
??????
Το έχω χάσει όλο το ποστ.
Μπας και μου το μασήσει κανείς να καταλάβω περι τίνως πρόκειται?
Τι συγχρονισαμε?

OldMan
17/08/2005, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
??????τι συγχρονισαμε?

:confused: :confused: :confused:

Τσι κύλινδροι ???

stefanos
17/08/2005, 15:24
μπαααααα

OldMan
17/08/2005, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
μπαααααα

:confused: :confused: :confused:

Όχι ???

:sad: :sad: :sad:

Τι να σε πω μπρε γιαβρούμ, σάμπως ξέρω και γω ο έρμος ???

xifias
17/08/2005, 20:14
τι να τσεκαρω απο δαυτο

εχει 2 ακιδες το μαμημενο.

θελει αλλο εργαλειο, μπλεξιμο...

και να σκεφτεις οτι το μαμα μπουζι ειναι νορμαλ με μια ακιδα.

αλλα δεν μπορω να το εβρω

και αυτος ο αντιπροσωπος ο γιωτοπουλος φερνει μονο τα μπουζια για τα δεκαεξαβαλβιδα και περναει τα ιδια και στα 8βαλβιδα.

τεσπα, νταξει δεν τρεχει και τιποτα, απλα το μαστορι που συγχρονισε τις πεταλουδες το χε κανει το μηχανακι ποιημα.

κριμα τον κοπο του

stefanos
18/08/2005, 11:39
Πέρνα πάλι τα παλιά σε τυχαίες θέσεις (γιατί να παίζει ρόλο το μπουζί?) και δες αν έχεις πάλι κραδασμό.
Αν δεν έχεις τότε βρές τα ίδια η άλλη μάρκα αντίστοιχα και πέτα τις διπλές ακίδες.
Απλό.

xifias
18/08/2005, 13:41
φιλε στεφανε δεν εγινα κατανοητος νομιζω

τα παλια μπουζι που αντικατεστησα ηταν και αυτα με 2 ακιδες, ιδιος τυπος, μαρκα με τα καινουρια.

Δηλ. εβαλα καινουρια μπουζι ιδια με τα προηγουμενα και το μηχανακι εχει τωρα κραδασμους ψηλα.

Υποθετω οτι ο σπινθηρας απο μπουζι σε μπουζι εστω και ιδιου τυπου θα διαφερει ελαχιστα.

ειναι η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω.

εννοειτε οτι τα εχω σφιξει στην κεφαλη.

stefanos
19/08/2005, 10:24
Μυστήριο γιατί δεν νομίζω οτι τα παλιά μπουζί θα ήταν τόσο χάλια ώστε να κάνουν αισθητή διαφορά τα καινούργια.
Ισως βέβαια λόγο ηρεμίας και ταξιδιάρικου χαρακτήρα του μοτέρ να μπορεί να ανυχνεύσεις και τέτοιες αλλάγές στη μηχανή σου.
Οσο για τις διαφορές στα μπουζί μεταξύ τους είναι σίγουρα μη ανιχνεύσιμες.