PDA

View Full Version : Αναλογικές Φωτογραφικές Μηχανές



MikeG
09/06/2011, 17:54
Ψάχνομαι για το παραπάνω, ότι γράφει ο τίτλος.
Φιλμ, δηλαδής. Αν κάποιος έχει άποψη & έχει να προτείνει συγκεκριμένα μοντέλα ας πει. Το κόστος είναι σχετικό. Από ένα ψάξιμο που κάνω βλέπω ότι είναι αρκετά ανεκτό.
Σας παρακαλώ μη με ρωτήσετε γιατί αναλογική και όχι DSLR και τα σχετικά. I know :winka:

Επίσης θα αγοραστεί και film scanner. Μέχρι στιγμής έχω πέσει σε αυτό

http://plustek.com/oeu/products/opticfilm-series/opticfilm-7600i-ai/specs.html


Ας μιλήσουν οι έχοντες γνώση.


:beer: :beer: :wave2:

ziggΥ
09/06/2011, 18:03
nikon f3-f4-fm (διαφορετικού τύπου βέβαια αλλά δεν ζήτησες και κάτι συγκεκριμένο στο θέμα, όλες φτηνές πλέον (σχετικά με την αξία τους πάντα), όλες πολύ καλές, και συνήθως τις βρίσκεις σε πολύ καλή κατάσταση)


για το σκάνερ δεν έχω ιδέα.. αλλά σίγουρα μη περιμένεις ποιότητα που θα δεις αν τις σκανάρεις σε ένα frontier πχ σε φωτογραφείο.. αξιόλογη μεν, αλλά καμία σύγκριση πιστεύω

αυτά, δώσε και καμιά πλΕροφορία παραπάνω για το τι ψάχνεις ακριβώς:wave2:

MikeG
09/06/2011, 18:08
Αυτό για το scanner το υποθέτω και εγώ και σαφώς το θεωρώ λογικό.
Τώρα όσον αφορά τη μηχανή, θα με ενδιέφερε να έχει autofocus, από τα λίγα που ξέρω, αλλά εδώ να πω ότι τη μηχανή θα τη χρησιμοποιεί και έμπειρος ερασιτέχνης φωτογράφος.
Αν με ρωτάς τι θέματα θα φωτογραφίζονται, θα έλεγα μάλλον γενικά σταθερά αντικείμενα, τοπία και όχι τόσο action.

Αν υπάρχει κάποιο guide να διαβάσω ευχαρίστως. Μπορεί να ακούγομαι άσχετος με το θέμα & όντως είμαι. Όμως θέλω να αγοράσω μια αρκετά καλή μηχανή μιας και θα είναι και κάτι σαν έκπληξη.

:winka:

ziggΥ
09/06/2011, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αυτό για το scanner το υποθέτω και εγώ και σαφώς το θεωρώ λογικό.
Τώρα όσον αφορά τη μηχανή, θα με ενδιέφερε να έχει autofocus, από τα λίγα που ξέρω, αλλά εδώ να πω ότι τη μηχανή θα τη χρησιμοποιεί και έμπειρος ερασιτέχνης φωτογράφος.
Αν με ρωτάς τι θέματα θα φωτογραφίζονται, θα έλεγα μάλλον γενικά σταθερά αντικείμενα, τοπία και όχι τόσο action.

Αν υπάρχει κάποιο guide να διαβάσω ευχαρίστως. Μπορεί να ακούγομαι άσχετος με το θέμα & όντως είμαι. Όμως θέλω να αγοράσω μια αρκετά καλή μηχανή μιας και θα είναι και κάτι σαν έκπληξη.

:winka:
autofocus? :o τι είν αυτό? :lol: :lol:
απ'αυτές που σου είπα, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, πρέπει να έχει μόνο η f4

δες και καμία eos5 που είναι τελευταίας τεχνολογίας (αν εξαιρέσεις το φιλμ :lol: )

ziggΥ
09/06/2011, 18:23
http://www.squidoo.com/search/results?q=100+Cameras+Project

δες κι εδώ, έχει αναλυτικά review για όλες :wacko:

ziggΥ
09/06/2011, 18:31
ξέχασα κι αυτή:
nikon f-601 (http://www.ps2netdrivers.net/manual/nikon.f-601.af/)

αν δε κάνω λάθος η dslr που έχεις nikon δεν είναι?
νομίζω πως δουλεύουν κανονικά οι φακοί dx, κάτι που αν ισχύει θα σου φανεί πολύ χρήσιμο :ninja:

cityfly
09/06/2011, 18:56
για μηχανή δεν έχω να προτίνω τίποτα
αλλά ριξε μια ματιά σε αυτό, μπορεί να σου φανεί ενδιαφέρον

http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/index%202.html

Αμφίσημος
09/06/2011, 23:48
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον ziggY σχετικά με τα Nikon's όπως επίσης και για την σπουδαιότητα του σωστού σαρώματος.
Βέβαια μιας και προορίζεται περισσότερο για φωτογραφία τοπίου κτλ. μπορείς να ανέβεις ενα σκαλοπάτι και περίπου με τα ίδια λεφτά να βρεις μια μεταχειρισμένη μεσαίου φορμά για να γουστάρει στο έσχατο. Τσέκαρε αγγελίες, πωλούνται κάποια παροπλισμένα set κοψοχρονιά.
Το scanner φαίνεται ικανό αλλά μόνο στην πράξη θα δείξει μιας και πέρα απο το σωστό hardware (ακόμα και η ποιότητα / απόσταση του film holder είναι ουσιώδης) το σωστό σετάρισμα / καλιμπράρισμα επιβάλλεται και πίστεψε με μπορείς να χάσεις εύκολα τη μπάλα.
Όπως και να'χει καλές φωτογραφίες!

MikeG
09/06/2011, 23:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αμίσημε, τι ακριβώς είναι το μεσαίο φορματ που λες? :blush:

el_hymador
10/06/2011, 00:08
Αν ηξερες που πας να μπλεξεις!!! :lol:

Nikon FM2 / FE2 προτεινω εγω. Βασικα κατι σε Nikon η Canon και οσο το δυνατον πιο τελευταια μοντελα. Μετα βλεπεις... απλα να ξερεις οτι η αναλογικη στις μερες μας απαιτει και αναλογικα περισσοτερα λεφτα απο την ψηφιακη...

Operater
10/06/2011, 00:15
nikon f5 και τα μυαλά πελτές στα κλείστρα! αν βρεις και την επετειακή... λαχείο!

η f3 και η fm εχουν autofocus? :confused:

gcrook
10/06/2011, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αμίσημε, τι ακριβώς είναι το μεσαίο φορματ που λες? :blush:

Θα σου προτεινα να κοιταξεις οπως ειπε και ο χυμαδορ για Nikon αλλα την FE την απλη.
Μπορει να παρει ολους τους νικον φακους σειρας A και AI ενω οι μεταγενεστερες μπορουν μονο απο AI και μετα.Θελει ψαξιμο το πραγμα οπως και να'χει και για autofocus δεν ειμαι σιγουρος οτι θα το εχεις (και βασικα καλυτερα κατα την γνωμη μου).

Επισης μπορεις και να κοιταξεις και για παλια pentax μηχανη σαν τις spotmatic και τις διαφορες SP που βγηκαν αλλα πρεπει να ψαξεις και λιγο στο ιντερνετ να δεις ποια και γιατι.Το καλο (και κακο συναμα) με τις Pentax ειναι οτι πρεπει να κθνηγησεις φακους με μονtουρα τυπου Μ42.Εγω προσωπικα τετοιους φακους χρησιμοποιω στην ψηφιακη Canon μου και τους λατρευω αλλα και παλι θα εισαι χωμενος στο ebay μεχρι τα μπουνια.

Ισως καλυτερα με την Νικον να ξεμπερδεψεις και να βρεις και εναν καλο φακο ζουμ τυπου 24-135 και κανα δυο primes, 50αρη και κανα 18αρη αναλογα βεβαια τι θες.

el_hymador
10/06/2011, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater

η f3 και η fm εχουν autofocus? :confused:

Οχι...

el_hymador
10/06/2011, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Θα σου προτεινα να κοιταξεις οπως ειπε και ο χυμαδορ για Nikon αλλα την FE την απλη.
Μπορει να παρει ολους τους νικον φακους σειρας A και AI ενω οι μεταγενεστερες μπορουν μονο απο AI και μετα.Θελει ψαξιμο το πραγμα οπως και να'χει και για autofocus δεν ειμαι σιγουρος οτι θα το εχεις (και βασικα καλυτερα κατα την γνωμη μου).

Επισης μπορεις και να κοιταξεις και για παλια pentax μηχανη σαν τις spotmatic και τις διαφορες SP που βγηκαν αλλα πρεπει να ψαξεις και λιγο στο ιντερνετ να δεις ποια και γιατι.Το καλο (και κακο συναμα) με τις Pentax ειναι οτι πρεπει να κθνηγησεις φακους με μονtουρα τυπου Μ42.Εγω προσωπικα τετοιους φακους χρησιμοποιω στην ψηφιακη Canon μου και τους λατρευω αλλα και παλι θα εισαι χωμενος στο ebay μεχρι τα μπουνια.

Ισως καλυτερα με την Νικον να ξεμπερδεψεις και να βρεις και εναν καλο φακο ζουμ τυπου 24-135 και κανα δυο primes, 50αρη και κανα 18αρη αναλογα βεβαια τι θες.

Και μετα απο αυτο καταλαβα τι παμε να του κανουμε του ανθρωπου...ντροπη μας!

Λοιπον, τσιμπα μια μτχ dslr, κατι σε Nikon D40/D60 η Canon EOS 350/400 και κατεβασε το Alien exposure σε plug in για το Photoshop... το τι Kodachrome και Velvia θα δουν τα ματια σου δεν λεγεται!

gcrook
10/06/2011, 00:29
H apla psakse gia mesaiou format na ksemperdeueis. :rotflmao: :rotflmao:

Ti sto mpoutso epathe to plhktrologio mou?

Operater
10/06/2011, 00:30
..και αν παρεις νικον (ετσι το κόβω :lol: ) χώσε χρήμα για αυτες τις φακουδάρες: 35-70mm f 2.8D AF και 80-200mm f 2.8D ED AF της Nikkor. όλα και συμφέρουν!

Operater
10/06/2011, 00:33
Mετανοείτε, άπιστοι! :lol:


228783

ziggΥ
10/06/2011, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αμίσημε, τι ακριβώς είναι το μεσαίο φορματ που λες? :blush:
άλλο φιλμ, 120άρι (φορμά 6x6 ή 6x9)..
δεν είναι κακό, αλλά μιας και το είχα ψάξει αρκετά (γιατί λόγο πορτραίτου μ'έφτιαχνε το τετράγωνο) νομίζω δεν έχεις και πολλές επιλογές (σε μηχανή, σε φίλμ, γενικά να πειραματιστείς)

ziggΥ
10/06/2011, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Nikon FM2 / FE2 προτεινω εγω
δεν έχουν AF αν θυμάμαι καλά :look: :look:

ziggΥ
10/06/2011, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
nikon f5 και τα μυαλά πελτές στα κλείστρα! αν βρεις και την επετειακή... θα πρέπει να κερδίσεις το λαχείο!
:alien: :p

nikonian
10/06/2011, 07:47
Όπως δείχνει και το nick μου, έχουν περάσει καμιά 15αριά nikon απ'τα χέρια μου.
Τρεία προτάσεις σε AF:

F90x. Ο άριστος συνδιασμός απόδοσης,στιβαρής κατασκευής, εργονομίας.

f4 πολύ βαριά, θορυβώδες και αργόAF, απολύτως αλεξίσφαιρη, πολύ καλή εργονομία.

F70. Ήταν το απόλυτο value for money,τώρα πια δεν έχει καμιά σημασία.

Από τον Αύγουστο που θα είμαι Αθήνα, μπορείς να περάσεις να δοκιμάσεις όσες μου έχουν μείνει.

DrBig
10/06/2011, 08:29
Αν παρεις αναλογικη, καντο σωστα και παρε καμια Leica.
Nikon Canon και τα ρεστα ειναι μπανανοφλουδες μπροστα της.

Εχετλαίος
10/06/2011, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
nikon f3-f4-fm

:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
10/06/2011, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν παρεις αναλογικη, καντο σωστα και παρε καμια Leica.
Nikon Canon και τα ρεστα ειναι μπανανοφλουδες μπροστα της.

:beer:

Και όχι μονο


228793

DrBig
10/06/2011, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:beer:

Και όχι μονο


χεχε...κλασσικ!

Ακομα εχω μια kiev της ενδοξης αυτης εποχης...

Cpt. Haddock
10/06/2011, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
χεχε...κλασσικ!

Ακομα εχω μια kiev της ενδοξης αυτης εποχης...

Απο αναλογικές εχω 3. Μια Κανον πιο συγχρονη, μια Zorki (κλασσικο λουκ - δες φωτο) και την ανωτέρω εικονιζόμενη Lubitel

Kαποια στιγμη πρέπει να τις επαναφέρω σε χρήση :beer:


228794

nikonian
10/06/2011, 09:51
Ρε σεις, ο άνθρωπας ψάχνεται σοβαρά. Γιατί τον τρελένετε;
Lubitel, zorki, kiev και γενικά ο υπαρκτός σοσιαλισμός, ήταν ...στα 10 φίλμ και μια μηχανή δώρο.

Η Leica, για μερικούς ήταν κορυφή. Οι περισσότεροι την αγόραζαν επειδή ήταν η ακριβότερη και μόνον.
Όταν στα εργαστήρια της Hasselblad άρχισαν να γίνονται MTF tests, καταρρίφθηκε ο μύθος της Leica.
Nikon & Leica όμως , σε κάθε περίπτωση , ήταν η κορυφή, μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '90, που σοβαρεύτηκε η cannon και απλά τους εξαφάνισε όλους.

DrBig
10/06/2011, 09:57
Εγω εχω μια και μονο μια την kiev (η οποια δεν εχει παθει τιποτα και ειναι 40 ετων μηχανη φιλε nikonian)
























Αλλα ο πατερας μου εχει καπου 200 (δεν κανω πλακα) μεταξυ αλλων και αρκετες hasselblad, leica, contax. Αν ηταν λιγο πιο της μοιρασιας θα εκανε μουσειο.

el_hymador
10/06/2011, 10:18
To Autofocus ειναι λιγο κουλο να το θελεις σε αναλογικη μηχανη, αν σε καίει πάντως πάρα πολύ, οι Leica και γενικά όλες οι τηλεμετρικές εστιάζουν απίστευτα καλά, ενώ κορυφαίο συστηματάκι ήταν αυτό με το split screen που χρησιμοποιούσαν οι Olympus OM (νομίζω στα πιο πρόσφατα μοντέλα).

Γενικά η σειρά OM της Olympus είναι από τις πιο "μαζεμένες" σε διαστάσεις και από τις πιο εύχρηστες αναλογικές που υπάρχουν. Στα θετικά και οι Zuiko φακοί που ακόμη και σήμερα τους χρησιμοποιούν στις ψηφιακές για την εξαιρετική τους ποιότητα.

Δεν πας και μια βολτίτσα από το dpgr.gr που έχει ξεχωριστό section για φιλμ και αναλογικές; :wave2:

bulmont
10/06/2011, 10:26
Mήπως να το πάλευες λίγο περισσότερο
γιά μία CANON A1;;;;;;;;

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

nikonian
10/06/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εγω εχω μια και μονο μια την kiev (η οποια δεν εχει παθει τιποτα και ειναι 40 ετων μηχανη φιλε nikonian)





Αλλα ο πατερας μου εχει καπου 200 (δεν κανω πλακα) μεταξυ αλλων και αρκετες hasselblad, leica, contax. Αν ηταν λιγο πιο της μοιρασιας θα εκανε μουσειο.

Οι kiev, zenit κλπ Έχουν δυο πολύ σοβαρά προβλήματα:
1) Όταν πατάς το κουμπί του κλείστρου, ακούγεται σαν να κουμπώνεις πρώτη σε kawasaki.
Eίναιτέτοιο το ταρακούνημα από τον καθρέφτη , που δεν μπορείς να τραβήξεις ακούνητη φωτό με ταχύτητα κάτω από 1/30.
2) Σοβαρό πρόβλημα με το μηχανισμό προώθησης του φιλμ, που τα παίζει και προωθεί λιγότερο απ'ότι θα'πρεπε, με αποτέλεσμα να πέφτει το ένα καρέ , εν μέρει, πα΄νω στο άλλο. Αργά ή γρήγορα όλες το παθαίνουν, ανάλογα με τη χρήση.



Να ψήσεις το μπαμπά να ανοίξει το ντουλάπι , να΄ρθουμε να χαζέψουμε.

MikeG
10/06/2011, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Δεν πας και μια βολτίτσα από το dpgr.gr που έχει ξεχωριστό section για φιλμ και αναλογικές; :wave2:


Έχω ήδη πάει..

Τώρα έχουμε στη κατοχή μας μια Olympus με AF, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι μοντέλο. Θα έλεγα ότι βγάζει αρκετά καλές φωτογραφίες για μηχανή 25ετιας. Είναι από ότι καταλαβαίνω set με το φακό με όχι και αρκετά μεγάλο zoom.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Κουμούτσες και γενικά υπερκατασκευές απορρίπτονται. Όπως έγραψα θα προτιμηθεί με AF αλλά αυτό από ότι καταλαβαίνω έχει να κάνει με το φακό.




:wave2:

DrBig
10/06/2011, 10:45
Mike, φιλος στο Ηρακλειο εχει Α1 που δεν νομιζω να χρησιμοποιει. Αν θες τον ρωταω αν την πουλαει και ποσο.

nikonian
10/06/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχω ήδη πάει..

Τώρα έχουμε στη κατοχή μας μια Olympus με AF, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι μοντέλο. Θα έλεγα ότι βγάζει αρκετά καλές φωτογραφίες για μηχανή 25ετιας. Είναι από ότι καταλαβαίνω set με το φακό με όχι και αρκετά μεγάλο zoom.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Κουμούτσες και γενικά υπερκατασκευές απορρίπτονται. Όπως έγραψα θα προτιμηθεί με AF αλλά αυτό από ότι καταλαβαίνω έχει να κάνει με το φακό.




:wave2:

Στις nikon , ο μηχανισμός του AF βρίσκεται στο σώμα. Απλά για να δουλέψει χρειάζεται φακούς AF , με τις ηλεκτρ. επάφές του AF. Όμως το μεγάλο πλαονέκτημα της εταιρείας είναι ότι όλες οι μηχανές συνεργάζονται με όλους τους φακούς. Απλά για να λειτουργήσει το AF, πρέπει σώμα και φακός να είανι AF

MikeG
10/06/2011, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Mike, φιλος στο Ηρακλειο εχει Α1 που δεν νομιζω να χρησιμοποιει. Αν θες τον ρωταω αν την πουλαει και ποσο.


Αν δεν είναι κόπος & τύχει να μιλήσετε, στείλε μου ένα πμ, για τη τιμή.
Danke :winka:

DrBig
10/06/2011, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Οι kiev, zenit κλπ Έχουν δυο πολύ σοβαρά προβλήματα:
1) Όταν πατάς το κουμπί του κλείστρου, ακούγεται σαν να κουμπώνεις πρώτη σε kawasaki.
Eίναιτέτοιο το ταρακούνημα από τον καθρέφτη , που δεν μπορείς να τραβήξεις ακούνητη φωτό με ταχύτητα κάτω από 1/30.
2) Σοβαρό πρόβλημα με το μηχανισμό προώθησης του φιλμ, που τα παίζει και προωθεί λιγότερο απ'ότι θα'πρεπε, με αποτέλεσμα να πέφτει το ένα καρέ , εν μέρει, πα΄νω στο άλλο. Αργά ή γρήγορα όλες το παθαίνουν, ανάλογα με τη χρήση.



Να ψήσεις το μπαμπά να ανοίξει το ντουλάπι , να΄ρθουμε να χαζέψουμε.


Ο μπαμπας να ανοιξει τα ντουλαπια δεν παιζει με τιποτα. Θα προτιμουσε να πεθανει.

Αυτο που λες για την kiev δεν το εχω παρατηρησει να σου πω την αληθεια, αλλα οποτε εχω τραβηξει με κατω απο 1/60 παντα βαζω τριποδο. Για το μηχανισμο προωθησης τωρα που το λες πρεπει να μου το ειχε κανει πριν 20 χρονια και ειχα παρει αλλο σωμα. Εκτοτε εχει δει ελαχιστη χρηση, μια και το χομπυ αλλαξε σε αλλου ειδους μηχανες.

Αρα εχεις δικιο, τα παιζουν. :beer:

nikonian
10/06/2011, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν δεν είναι κόπος & τύχει να μιλήσετε, στείλε μου ένα πμ, για τη τιμή.
Danke :winka:
H A1 ήταν πολύ καλή μηχανη, όμως:
Δεν έχει AF
Παρότι χειροκίνητη είναι γεμάτη ηλεκτρονικά, πράγμα κακό για μια μηχανή 25 χρόνων και μην ξεχνάμε ότι δεν είναι και Nikon.
Είναι Cannon και δεν βρίσκεις εύκολα φακούς, σε αντίθεση με Νικοn, που έχει γεμίσει η Ελλάδα με άριστους μεταχειρισμένους.

MikeG
10/06/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
H A1 ήταν πολύ καλή μηχανη, όμως:
Δεν έχει AF
Παρότι χειροκίνητη είναι γεμάτη ηλεκτρονικά, πράγμα κακό για μια μηχανή 25 χρόνων και μην ξεχνάμε ότι δεν είναι και Nikon.
Είναι Cannon και δεν βρίσκεις εύκολα φακούς, σε αντίθεση με Νικοn, που έχει γεμίσει η Ελλάδα με άριστους μεταχειρισμένους.




Να γιατί άνοιξα thread εδώ :winka: :D

So μπορείς να μου γράψεις κάποια συγκεκριμένα μοντέλα με AF που προτείνεις?


:wave2:

nikonian
10/06/2011, 11:03
AAAAAA!!!
BTW
Αν κάποιος έχει : NikonFM2, ή Olympus OM1(ο μεγάλος μου έρωτας), OM2


την ανταλλάσω με Nikon f90x με vertical grip πλάτη (1.5 κιλό πράμα λέμε)

Άντε να σας δω...

nikonian
10/06/2011, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να γιατί άνοιξα thread εδώ :winka: :D

So μπορείς να μου γράψεις κάποια συγκεκριμένα μοντέλα με AF που προτείνεις?


:wave2:

Σου έγραψα παραπάνω ότι δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλλίτερο από την Nikon F90x.
Αν και δεν τραβάω πλέον ,είναι η μόνη AF που κράτησα (αν θυμάμαι καλά , γιατί λείπω ένα χρόνο στην επαρχία).

Βρίσκεις εύκολα άριστους φακούς σε καλές τιμές. Κυρίως όμως βρίσκεις φακούς με κρύσταλα που δεν γερνάνε.Μπορείς να εμπιστευθείς έναν παλιό Νικον , έστω κι αν είναι 30 ετών.
Τέλος πάντων, όταν έρθει η ώρα για φακούς , ρώτα με πμ, κάτι μπορεί να ξέρω.

sapila racing
10/06/2011, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Οι kiev, zenit κλπ Έχουν δυο πολύ σοβαρά προβλήματα:
1) Όταν πατάς το κουμπί του κλείστρου, ακούγεται σαν να κουμπώνεις πρώτη σε kawasaki.
Eίναιτέτοιο το ταρακούνημα από τον καθρέφτη , που δεν μπορείς να τραβήξεις ακούνητη φωτό με ταχύτητα κάτω από 1/30.
2) Σοβαρό πρόβλημα με το μηχανισμό προώθησης του φιλμ, που τα παίζει και προωθεί λιγότερο απ'ότι θα'πρεπε, με αποτέλεσμα να πέφτει το ένα καρέ , εν μέρει, πα΄νω στο άλλο. Αργά ή γρήγορα όλες το παθαίνουν, ανάλογα με τη χρήση.



Να ψήσεις το μπαμπά να ανοίξει το ντουλάπι , να΄ρθουμε να χαζέψουμε.

χμμμ αυτό που λες με το κούνημα στην kiev4 που χρησιμοποιούσα παλιά το είχα δεί να συμβαίνει, αλλά οχι και κάτω από 1/30, ασε που εχει ταχύτητα 1250!
Αυτό με το καρέ το ένα παν στο άλλο το έκανε πάντως.

Εχω κι εγω μια κούτα μηχανές, μια Lubitel σαν την απο πάνω αλλά με σπασμένο καπάκι, την kiev που δουλευει μια χαρά, μια Agfamatic50 (η πρωτη δικια μου), εχω κινηματογραφική κουρδιστή Bell & Howell 333 8mm με τριπλό φακό, και αντίστοιχη προβολής, εχω και σε ταινία τα βαφτίσια μου :lol:, μετα εχω και μια Canon Super8, και αντίστοιχη προβολής, και μια Canon ηλεκτρονική που την γλύτωσε φτηνα αφού δεν την έσπασα στο Sachsenring το 2001 που είχα στηθεί απέναντι απο τα πιτς του Rossi κι εβγαλε ενα Error κι ουτε μια φωτό... :evil: Δεν είχα το manual μαζί βλέπεις...


Δεν είχα παρει χαμπάρι οτι το nick είχε να κανει με Nikon. :wave2:

nikonian
10/06/2011, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
χμμμ αυτό που λες με το κούνημα στην kiev4 που χρησιμοποιούσα παλιά το είχα δεί να συμβαίνει, αλλά οχι και κάτω από 1/30, ασε που εχει ταχύτητα 1250!
Αυτό με το καρέ το ένα παν στο άλλο το έκανε πάντως.

Εχω κι εγω μια κούτα μηχανές, μια Lubitel σαν την απο πάνω αλλά με σπασμένο καπάκι, την kiev που δουλευει μια χαρά, μια Agfamatic50 (η πρωτη δικια μου), εχω κινηματογραφική κουρδιστή Bell & Howell 333 8mm με τριπλό φακό, και αντίστοιχη προβολής, εχω και σε ταινία τα βαφτίσια μου :lol:, μετα εχω και μια Canon Super8, και αντίστοιχη προβολής, και μια Canon ηλεκτρονική που την γλύτωσε φτηνα αφού δεν την έσπασα στο Sachsenring το 2001 που είχα στηθεί απέναντι απο τα πιτς του Rossi κι εβγαλε ενα Error κι ουτε μια φωτό... :evil: Δεν είχα το manual μαζί βλέπεις...


Δεν είχα παρει χαμπάρι οτι το nick είχε να κανει με Nikon. :wave2:

Αυτή την κούτα να την κρατήσεις, αλλά πέταξε τη lubitel , μου χαλάει το κάδρο.:rotflmao:

DrBig
10/06/2011, 11:45
Το AF σε παλιες αναλογικες ειναι πολυ αργο, δεν ξερω τι σε εχει πιασει με δαυτο. Εκτος αν το θελεις για κατασταστασεις αδυνατου φωτισμου. Αλλα και παλι παιζει να κανεις εκτιμηση με το ματι. Ασε που πλεον οι φακοι θα ειναι ποιο ακριβοι.

Εμενανε προσωπικα οι all time fav αναλογικες ηταν οι ΝΙΚΟΝ F και F2. Μοναδικο ηλεκτρονικο το φωτομετρο και πολυ καλη ποιοτητα μηχανισμου.

OldMan
10/06/2011, 12:34
Μιχαλιό, με μια Minolta 5000 ΑF θα είσαι μπρούκλης ...:wave2:

(Μην πάρεις την 7000, εκτός αν την βρεις στην ίδια τιμή και κατάσταση με την 5000) :winka:

ziggΥ
10/06/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μιχαλιό, με μια Minolta 5000 ΑF θα είσαι μπρούκλης ...:wave2:

(Μην πάρεις την 7000, εκτός αν την βρεις στην ίδια τιμή και κατάσταση με την 5000) :winka:
ναι.. και αν θες κανα φακό αργότερα προσπάθησε να κουμπώσεις κανέναν sony :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

με εταιρία που έχει κλείσει μη μπλέξεις, όσο καλή κι αν ήταν η 5000, όλο και κάτι θα χρειαστεί κάποια στιγμή και θα ψάξεις πολύ για να το βρεις.. και αν.. :ninja:

Greg61
10/06/2011, 12:56
Έχω απ' το 1995 τη Nikon F4s http://www.kenrockwell.com/nikon/f4.htm, (βάλε απ' ευθείας τα λίνκ στον browser, δουλεύουν! ) αγορασμένη τότε πακέτο με τον Nikkor 80-200/2.8 AF http://www.kenrockwell.com/nikon/80-200mm-f28-af.htm.

Στά θετικά της, αναφέρω οτι συνεχίζει και δουλεύει κανονικότατα σήμερα, παρά τις πάνω απο 360.000 (τριακόσιες εξήντα χιλιάδες) λήψεις που έκανε στα χέρια μου, ήτοι πάνω απο 10.000 φίλμς και σλάϊντς μέσα σε περίπου 13 χρόνια επίπονης χρήσης.

Μηχανισμό κλείστρου πλήρη της άλλαξα (στο Δαμκαλίδη και φθηνά σχετικά) περίπου προ πενταετίας κι αφού ο πρώτος είχε "γράψει" ήδη πάνω απο 300.000 λήψεις.

Σήμερα, το σώμα το βρίσκεις στο ηλεκτρονικό εμπόριο πάνω - κάτω στα 500 Ευρώ. Περίπου εκεί και κάτι λιγότερο, κινείται κι ο φακός που προανέφερα.

Η μηχανή έχει απο τότε ήδη τρία διαφορετικά συστήματα φωτομέτρησης ήτοι spot, centerweihted και matrix, φούλ αυτόματη εστίαση, δουλεύει AF μ' όλους τους φακούς με "κατσαβίδι", είναι πλήρως λειτουργική με φακούς σειράς "D" ήτοι μ' όσους έχουν χειροκίνητο δακτύλιο διαφράγματος και λειτουργεί στα modes "P" & "S" με τους νέους AF-S φακούς "G" χωρίς "κατσαβίδι".

Τα ηλεκτρονικά της βρίσκονται προστατευμένα μέσα σε χυτορητίνη και δέν υπέπεσε ποτέ στην αντίληψή μου κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία τους ακόμα και μετά απο αλεπάλληλες πτώσεις, αναφερθέν στο ίντερνετ απο τους κατόχους της.


Άν πρόκειται να πάς για φιλμάτη "τάνκ", στη συνιστώ ανεπιφύλακτα σάν αγορά.

Σάν πρώτο φακό μαζί της, σου συνιστώ τον Nikkor AF-S 28-70 D 2.8 http://www.kenrockwell.com/nikon/2870afs.htm, εκτός κι άν έχεις ήδη προσδιορίσει τις ανάγκες σου προς κάτι διαφορετικό σε εύρος εστιακών αποστάσεων.

gcrook
10/06/2011, 13:19
Ρε συ μαικτζι δεν χτυπας καμια polaroid λεμε να ξεμπερδευεις με φακους και σκανερ;
Ασε που εχει αρχισει να τυπωνεται παλι film για polaroid και πωλειται κανονικα.
http://the-impossible-project.com/

ziggΥ
10/06/2011, 13:21
κι έχω και μιά λόμο άμα θες για δεύτερη :wacko: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

latris mixanis
10/06/2011, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Όπως δείχνει και το nick μου, έχουν περάσει καμιά 15αριά nikon απ'τα χέρια μου.
Τρεία προτάσεις σε AF:

F90x. Ο άριστος συνδιασμός απόδοσης,στιβαρής κατασκευής, εργονομίας.

f4 πολύ βαριά, θορυβώδες και αργόAF, απολύτως αλεξίσφαιρη, πολύ καλή εργονομία.

F70. Ήταν το απόλυτο value for money,τώρα πια δεν έχει καμιά σημασία.

Από τον Αύγουστο που θα είμαι Αθήνα, μπορείς να περάσεις να δοκιμάσεις όσες μου έχουν μείνει.

Δεν θα μπορούσε να κοιτάξει και την F75 ?



@Μιχάλη έχω και την F70 και την F75 αν έρθεις προς τα πάνω έλα να τις δοκιμάσεις

the who
10/06/2011, 14:13
Μαικ αν θελεις αξιοπιστια με λιγα λεφτα παιρνεις μια F,FE,FM (1,2,3) και τελειωνεις.Ουτε ηλεκτρονικα,ουτε κολληματα.Οπλιζεις και τραβας.Μια φορα στα χιονια στον Παρνασο κολησανε ολες οι autofocus λογω θερμοκρασιας.Η fm τραβηξε δυο φιλμακια χωρις προβλημα.
Φακους μεταχειρισμενους βρισκεις παμφθηνους.Αν παλι θελεις καινουργιους η sigma εχει ατελειωτη γκαμα με αρκετα καλη ποιοτητα (παντα σε σχεση με την τιμη).
Επισης αν βρεις μπορεις να χρησιμοποιησεις ρωσσικους φακους με βιδωτη μοντουρα (για zenith) και ανταπτορα σε μπαγιονετ με κανονικη φωτομετρηση.
Αν βρεις ρωσσικο 100αρι η 105 παρτον με τη μια.Ειναι απο τους καλυτερους φακους για πορτραιτα (ειναι πολυ μαλακος φακος και καλυπτει ατελειες πανω στη ληψη.Τυφλα ναχει το φωτοσοπ).
ΜΗΝ παρεις ζουμ φακους,δεν αξιζουν τα λεφτα τους.

Υ.Γ Εχω δει μια νικον fe που ειχε φαει σφαιρα (Βιετναμ).Ο τυπος συνεχισε να τραβαει κανονικα (ειχε αγιο λεμε) αφου η σφαιρα εξοστρακιστηκε στο ατσαλι του σωματος.:alien:

arxaios
10/06/2011, 14:24
Αν θες έλα να σου δώσω να δοκιμάσεις μια Minolta Dynax 505si που έχω με φακό 28-80 να δεις τα τι και τα πως .... πριν δώσεις χρήματα ....

:wave2:

gcrook
10/06/2011, 14:32
Καθιστε ρε μαγκες γιατι μου εχετε βγει ολοι vintageαδες εδω μεσα.
Και ρωταω!

















































Μπας και παιζει κανας Kiron 105mm 2.8 η κανας Helios 85 1.5 η εστω κανας παλιος Zeiss tessar η planar;
Και με bayonet kowa βολευομαι μια χαρα, και αμα υπαρχει και κανενας βιδωτος αναμορφικος δεν σνομπαρω.
Και τους tacumar του αγαπαω δε λεω.
Αν υπαρχουν ολοι αυτοι ανταλασσονται με SV650 και δωρο χρηματικο ποσο της αρεσκειας σας.






:lol: :lol: :a018: :a47: :a47: :a47: :a47:

Operater
10/06/2011, 14:47
αναλογική με Polaroid πλάτη! :dizzy:

ΜΟΖΑΡΤ
10/06/2011, 18:02
συμφωνω και εγω αν μπεις στη διαδικασια να γινεις αναλογικος παρε μεσαιο φορμα .

τωρα απο νικον fm2 η καλυτερη μανιουαλ για μενα, δουλεμενη ασταματητα στο μαγαζι για πανω απο 30 χρονια.

και μετα αυτοματη θα σου ελεγα f5 ή f6.

ή f4 αν και σκλητροχειλη και με κουμπια που βολευαν πολυ να ειναι εντελως μανιουαλ. ειχε πολυ αργη εστιαση.


φιλμ σκανερ νομιζω καλυτερο απο αυτο που συνοδευει το noritsu mini lamp δεν θα βρεις στην αγορα.
εγω εχω στο μηχανημα το ls-1100. οποτε θα σου προτεινα να πας σε ενα φωτογραφειο να σου τα σκαναρει

ΜΟΖΑΡΤ
10/06/2011, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καθιστε ρε μαγκες γιατι μου εχετε βγει ολοι vintageαδες εδω μεσα.
Και ρωταω!






Μπας και παιζει κανας Kiron 105mm 2.8 η κανας Helios 85 1.5 η εστω κανας παλιος Zeiss tessar η planar;
Και με bayonet kowa βολευομαι μια χαρα, και αμα υπαρχει και κανενας βιδωτος αναμορφικος δεν σνομπαρω.
Και τους tacumar του αγαπαω δε λεω.
Αν υπαρχουν ολοι αυτοι ανταλασσονται με SV650 και δωρο χρηματικο ποσο της αρεσκειας σας.






:lol: :lol: :a018: :a47: :a47: :a47: :a47: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Greg61
10/06/2011, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καθιστε ρε μαγκες γιατι μου εχετε βγει ολοι vintageαδες εδω μεσα.
Και ρωταω!

Μπας και παιζει κανας Kiron 105mm 2.8 η κανας Helios 85 1.5 η εστω κανας παλιος Zeiss tessar η planar;
Και με bayonet kowa βολευομαι μια χαρα, και αμα υπαρχει και κανενας βιδωτος αναμορφικος δεν σνομπαρω.
Και τους tacumar του αγαπαω δε λεω.
Αν υπαρχουν ολοι αυτοι ανταλασσονται με SV650 και δωρο χρηματικο ποσο της αρεσκειας σας.
:lol: :lol: :a018: :a47: :a47: :a47: :a47:
Φέρε φιλμάτο σώμα εσύ με μοντούρα F-mount και... μ' ό,τι σου υπογράμμισα, θά' χεις να παίζεις για πολλές μέρες.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Και μή ξεχάσεις να φέρεις και φιλμάκια! (Να δούμε και τί απίδια πιάνει ο μάστορας... μπάς και μάθουμε και τίποτα!)

gcrook
11/06/2011, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
Φέρε φιλμάτο σώμα εσύ με μοντούρα F-mount και... μ' ό,τι σου υπογράμμισα, θά' χεις να παίζεις για πολλές μέρες.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Και μή ξεχάσεις να φέρεις και φιλμάκια! (Να δούμε και τί απίδια πιάνει ο μάστορας... μπάς και μάθουμε και τίποτα!)

Ψηφιακη EOS εχω και την χρησιμοποιω περισσοτερο για βιντεο παρα για στατικη φωτογραφια,εξ'ου και η αναζητηση παλιων μανιουαλ φακων,για την πρακτικοτητα του focus και του διαφραγματος, αλλα κυριως για την αισθητικη του vintage γυαλιου.
Το motto μου: "Αμα ειναι multicoated, ειναι για το μπεο" :lol: :smokin:

Χωρις πλακα τωρα αμα εχεις τον συγκεκριμενο helios και κανεναν καλο tacumar μετα χαρας να ερθω να παιξω.:wave2:

the who
13/06/2011, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ψηφιακη EOS εχω και την χρησιμοποιω περισσοτερο για βιντεο παρα για στατικη φωτογραφια,εξ'ου και η αναζητηση παλιων μανιουαλ φακων,για την πρακτικοτητα του focus και του διαφραγματος, αλλα κυριως για την αισθητικη του vintage γυαλιου.
Το motto μου: "Αμα ειναι multicoated, ειναι για το μπεο" :lol: :smokin:

Χωρις πλακα τωρα αμα εχεις τον συγκεκριμενο helios και κανεναν καλο tacumar μετα χαρας να ερθω να παιξω.:wave2:

Παρε ναχεις


228942

lamoun
13/06/2011, 15:16
Mike αν το σκέφτεσαι και για μεταχειρό film scanner, έχω έναν Nikon LS-2000.

To extra σε σχέση με αυτόν που έβαλες είναι η λειτουργία scratch removal (scannαρει σε IR και κάνει αφαίρεση) το μείον είναι ότι είναι SCSI αλλά έχω μια κάρτα PCI για να το τακτοποιήσεις το θέμα άν πρόκειται να μπει σε desktop. (Και φυσικά οι αναλύσεις είναι χαμηλότερες [2700dpi -> 10Mpixels] αλλά και τα 7200dpi είναι μάλλον υπερβολή)

EDIT: Άκυρο και αυτό έχει scratch removal. Σε τi τιμή το βρήκες Mike?

gcrook
13/06/2011, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Παρε ναχεις

Ειχατε πολλους τετοιους σα κειθε που δουλευες αγαπη μου; :lol:

el_hymador
13/06/2011, 17:53
Τωρα θυμηθηκα οτι η Fujifilm βγαζει απο το 2010 και την GF670, σε 6X6 και 6X7 μεσαιο format. Σκληροπυρηνικη, με σταθερο φακο 80mm και κομματακι ακριβη...

...αλλα πολλοι ειναι αυτοι που θελουν να κανουν sex μαζι της απο οτι διαβαζω, οποτε μπορει να εμπιπτει στα γουστα σας...

http://www.gf670.co.uk/technical.php

csofos
18/06/2011, 00:52
Δεν έχω κάτι να προτείνω από αναλογικές μηχανές. Το μονο που θα πω, είναι να ψάξεις (τόσο εσύ, όσο και οποιος άλλος ενδιαφέρεται) πολύ καλά την αγορά. Το είχα δει στην Ελλάδα, το βλέπω τώρα (πολύ πιο έντονα) στην Αυστραλία: τρομερές διαφορες στις τιμές!!!
Ένα φακό που θέλω να πάρω για τη δικη μου μηχανή, τον βρήκα από $269 μέχρι $620!!! Και όχι μονο. Αργότερα που θέλω να πάρω τη Nikon D7000, τη βρήκα από $1026 ως $1600 (το σώμα μονο). Ότι και να θέλεις να αγοράσεις, ψαξτο πολύ καλά λοιπόν, σε όσα περισσότερα site μπορείς. Καλές αγορές :wave2:

the who
18/06/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ειχατε πολλους τετοιους σα κειθε που δουλευες αγαπη μου; :lol:

Αν εννοεις στα διαφημιστικα ναι.Ο Καραμανος ειχε ολοκληρη σειρα για 16 και 35 κι οχι μονο μια σειρα.