PDA

View Full Version : ΕΞΑΤΜΙΣΗ-ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ?



div400
17/08/2005, 16:44
οκ είχα προβληματικά παιδικά χρόνια γιαυτο και μου βγαίνουν τέτοιες απορίες τώρα:D

λοιπόν πόσο εύκολο είναι φτιάξεις μια εξάτμιση μόνος σου (με βασικές γνώσεις μηχανολογίας-εργαλείων κτλ)?
τι υλικά να χρησιμοποιήσω? το έχει κάνει κανείς από δω μέσα?
δεν μιλάμε βέβαια για hi end τελικό από ανθρακόνημα και τέτοια, αλλά για ένα (δυο δηλ) απλά τελικά για ένα yamaha diversion 400.
τρυπητός σωλήνας με υαλοβάμβακα γύρο γύρο και κάλυμμα από αλουμίνιο. κάπως έτσι!
τι λέτε?

:beer:

AFTER
17/08/2005, 16:52
Το μυστικο ειναι στις σωστες κολλησεις,και απο εκει και περα η φαντασια σου και ο.....θορυβος!! :beer:

Transalper_696
17/08/2005, 17:22
Aπο κατι ψιλα που ξερω δεν ειναι τοσο απλο να φτιαξεις μια εξατμιση ( σωστη )
Θελει μετρημα φιλτρα κ.λ.π. για να δεις ογκο αερα που μπαινει .
το να φτιαξεις απλα μια εξατμιση παντως ειναι εφικτο.
Απλα απο αποδοση πως θα πας μετα ειναι το θεμα.
Δεν πας να παρεις πληροφοριες απο κανενα εξατμισα ????

stefanos
17/08/2005, 18:00
Επειδή έχω φτιάξει τελικό θα σου μεταδώσω την εμπειρία μου.
1. Θα ρίξεις το ατέλειωτο ψάξιμο, παρακάλεμα, τρέξιμο για να βρείς τους κατάλληλους σωλήνες στην κατάλληλη διάμετρο και πάχος, που πωλούνται σε 6μετρα.
2. θα χρειαστείς τόρνο για να φτιάξεις τις τάπες, τουλάχιστον MIG για τις κολλήσεις, και υπομονή και ώρα για το τέριασμα.
Να μην αναφέρω οτι στο δρόμο θα ανακαλύψεις οτι καλύτερα τα σπειρώματα στο αλουμίνιο να μπαίνουνε με helicoil και διαφορα τέτοια τρελλά που θα σου κατεβαίνουν.
3.Με όλα αυτα θα καταλήξεις με ένα τελικό που ίσως δουλεύει σε κάποιες στροφές (εγώ έκανα ένα τεράστιο μπουρί για μονοκύλινδρο 650 που δεν την έψαχνε τόσο για άλογα ψηλά αλλά για κλείσιμο μιας τρύπας στις μεσαίες και έκατσε καλά).
4.Οταν το πάρεις βόλτα θα δεις επείσεις οτι οι μπάτσοι θα σε κοιτάνε με μισό μάτι (η αντίστοιχα θα κόβεσαι απο θόρυβο στον τεχνικό έλεγχο) οπότε θα φτιάξεις με τόρνο μια σειρά απο τάπες με διαφορετικές διαμέτρους για να δείς με πια φωνάζει ανθρώπινα (98db).

Στο τέλος θα δείς οτι είναι ΠΟΛΛΑ τελικά στην αγορά ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ απο όλα τα παραπάνω οπότε καλύτερα να καθόσουν στα αυγά σου και να αγόραζες ένα.

Πάντως νιώθω μια χαρά που το κανα ακόμα και αν τελικά δεν άξιζε τόσο κόπο (και μπύρες):beer:

Stabak
17/08/2005, 18:43
Πάνω κάτω τα είπε ο Στέφανος αλλά αν έχεις τα υλικά και τα εργαλεία δεν είναι και καμιά επιστήμη. Προσπάθησε να διατηρήσεις το μήκος της μαμάς και βάλε μεγαλύτερης διατομής αυλό ή με μεγαλύτερες τρύπες. Αν έχει καζάνι πριν το μηχανάκι δεν έχεις κανένα πρόβλημα από πλευράς απόδοσης...
είχα φτιάξει για ένα TDM850 ανοξείδωτες και δεν είχα κανένα πρόβλημα ακόμα και από πλευρά θορύβου....

Αν καταφέρεις να κάνεις μια κωνικότητα ελαφριάς μορφής προς τα πίσω στον αυλό ακόμα καλύτερα... α είχα φτιάξει και για Φαζερ 1000 πολύ γαμάτο...

μη μασάτε ρε σεις.....

μπορείς να βάλεις και πετροβάμβακα με συρμα, καίγεται πολύ πιο αργά

xifias
18/08/2005, 13:48
εμενα μου ειχε φτιαξει φιλος που δουλευε στα ναυπηγεια εξατμιση για το suzuki gs500

το εκοψε λιγο ψηλα αλλα του εδωσε χαμηλα.Προσωπικα μου αρεσε.

Και ηταν απο καταπληκτικα υλικα.(και βαρος ομως).αθανατη

go for it:beer:

div400
18/08/2005, 14:24
καταρχας να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.
μαλλον ειναι πιο δυσκολο αποτι νομιζα

βασικα σκεφτομουν να κρατησω τις υπαρχουσες κουρμπες και να ανοιξω (χειρουργησω) τα τελικα στα οποια εχουν αρχησει να σαπιζουν τα διαφραγματα, να προσαρμωσω τρυπιτο σωληνα με υαλοβαμβακα κτλ.κτλ......και να παω μετα να παρω τα τελικα της mivv με 300€ να βρω την υγεια μου :D

sonic22
18/08/2005, 14:26
το ερωτημα ειναι γιατι να θελεις να φτιαξεις εξατμιση και τι απετησεις εχεις απο αυτην την εξατμιση..

αν μιλαμε για μια απλη και φθηνη εξατμιση ισα ισα να πηγενει το μηχανημα τωτε τα πραγματα ειναι απλα... απλα αντιγραφεις τις διαστασεις (διαμετρος, μηκος κτλπ) απο την μαμα και φτιαχνεις μια σηδερενια εξατμιση (απο λεμους).

τωρα αν μιλαμε για απαιτησεις και επιδοσεις... τωτε καλυτερα παρε μια ετοιμη...

φυσικα μιλαμε για εξατμιση σε μονοκυλινδρο 4Τ ετσι? γιατι αν μιλαμε για πολους κυλινδρους ή χειροτερα για καζανι 2Τ :uplate: :uplate: καλυτερα να ασχοληθεις με κατι πιο ευκολο οπως την θραυση κωδικοποιημενων μηνυματων του Β'ΠΠ σε γλωσα ναβαχο...

ο πατερας παντοσ εχει δικιο...

[Πάντως νιώθω μια χαρά που το κανα ακόμα και αν τελικά δεν άξιζε τόσο κόπο (και μπύρες)]
:beer: :beer: :beer:

υ.γ. τωρα που ειδα την απαντηση σου... αυτον τον τρυπιτο σοληνα που λες που βρισκεις στην αθηνα? σε μια που εφτιαξα αναγκαστικα και πυραματιστικα με πυκνο συρματοπλεγμα... δουλεψε τελικα αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο...

stefanos
19/08/2005, 09:51
Ο τρυπητός σωλήνας είναι στην κατηγορία παρακάλεμα σε εξατμησά.
Πιθανόν να μην έρχεται πρόσωπο με τον σωλήνα που μπαίνει οπότε δημιουργείς ένα σκαλοπάτι κόντρα στη ροή.
Το καλύτερο είναι διατρητη λαμαρίνα.
Υπάρχει σε πολλές διαστάσεις τρύπας και σε ανοξείδωτο αν θές, σε μαγαζιά που δουλεύουν λαμαρίνες και τέτοια πράγματα.
Μπορεί να βρείς κομμάτι και να το γυρίσεις μόνος σου σε σωλήνα και να το συγκολήσεις.
Μπορεί να το γυρίσεις και σε κώνικό σωλήνα που είναι μάλλον καλύτερο απο άποψη θορύβου.
Η IDS2 που φοράω στο XR έχει ακριβώς τέτοιο πυρήνα διατρητη λαμαρίνα.

sotpag
21/08/2005, 17:19
.....για τα κολυματα το καλυτερο ειναι TIG........οχι MIG

απο υλικα μια και ανθρακονημα , τιτανιο κλπ ειναι δυσκολο να βρεις, αυτα που μενουν ειναι inox και αλουμινιο.....αλλα αν δεν εχεις τα μεσα καλυτερα να παρεις ετοιμα...


τωρα για το αποτελεσμα σε 5-6 μερες που θα ειναι φτιαξω τα δικα μου....

sotpag
07/09/2005, 19:57
και το αποτελεσμα....


23334

sotpag
07/09/2005, 20:00
και akrapovic


23335

sotpag
07/09/2005, 20:02
και προφιλ


23336

sotpag
07/09/2005, 20:04
το αρχικο σταδιο


23337

sotpag
07/09/2005, 20:04
ολα τα λεφτα...


23338

div400
08/09/2005, 08:18
:a20: :a19:

πολυ ομορφες θα ελεγα!
πως δουλευουν πνω στο μηχνακι?

sotpag
09/09/2005, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:a20: :a19:

πολυ ομορφες θα ελεγα!
πως δουλευουν πνω στο μηχνακι?

σε σχεση με τις MIG που ειχα πρωτα ειναι πιο αθορυβες και δινουν χαμηλα, ακομα δεν το εχω παει βολτα για να δω στο συνολο αλλα καλα δουλευουν οπως φενεται:wave2: :wave2:

Aleksakhsxt660
14/09/2005, 21:41
TERMIGNONI TITANIOU gia XT 660 R


23798

Aleksakhsxt660
14/09/2005, 21:42
TERMIGNONI


23799

KeLeYTiS
15/09/2005, 00:21
Για ριξε μια ματια εδω ισως βοηθησει :wave2:

http://www.2strokers.com/forum/viewtopic.php?p=1756&highlight=#1756