PDA

View Full Version : honda cbf 250 μεταχειρισμένη, χιλιόμετρα....



kyri@kos
10/06/2011, 18:10
Γεια σας,

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και ευελπιστώ , μελλοντικός αναβάτης μιας cbf 250.
Γι αυτό το λόγο θα ήθελα να σας ρωτήσω ένα συγκεκριμένο πράγμα.
Στο ψάξιμο για την αγορά μεταχειρισμένης μηχανής παρατηρώ μηχανές μοντέλου '06
με γυρω στα 40000 χλμ με χαμηλότερη τιμη από παλαιότερα μοντέλα με λιγότερα χιλιόμετρα.
Πιστεύετε πως τα χιλιόμετρα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και εσείς τι θα προτιμούσατε?

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

toyar
10/06/2011, 19:04
τα χλμ είναι σημαντικός παράγοντας όταν είναι πολύ λίγα (οπότε προσπαθείς να βεβαιωθείς αν είναι πραγματικά) ή πάρα πολλά (οπότε μάλλον κοιτάς αλλού)

johnpan
10/06/2011, 22:10
συμφωνώ. Καλύτερα πιο καινούριο μοντέλο κ ας έχει λίγα παραπανω

apoman13
10/06/2011, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyri@kos
Γεια σας,

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και ευελπιστώ , μελλοντικός αναβάτης μιας cbf 250.
Γι αυτό το λόγο θα ήθελα να σας ρωτήσω ένα συγκεκριμένο πράγμα.
Στο ψάξιμο για την αγορά μεταχειρισμένης μηχανής παρατηρώ μηχανές μοντέλου '06
με γυρω στα 40000 χλμ με χαμηλότερη τιμη από παλαιότερα μοντέλα με λιγότερα χιλιόμετρα.
Πιστεύετε πως τα χιλιόμετρα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και εσείς τι θα προτιμούσατε?

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Γεια σου φιλαρακι.. καλως ηρθες. :wave2:
Ακου μια ιστορια.. ο φίλος που κάνουμε ταξιδακια αγορασε πριν κατι μήνες την εν λόγο κυρία. μεταχειρα. δεν θυμαμαι ακριβως τα χιλιομετρα αλλα ηταν καπου στα 40000km αν δεν κανω λαθος. μετα τις πρωτες βολτες αρχισε και εκανε διάφορους θορύβους.. Επισης για να βάλλει νεκρα τραβαγε γκαζιές στο φαναρι για να ξεκουμπωσει... :confused: ο προηγούμενος ιδιοκτητης τον πετυχε τυχαια μια μερα στο δρομο απο τις πινακιδες και του ειπε απλα οτι η μηχανη ειχε πανω της 95.000km. καπακι την πηγε σε μηχανικο που την ανοιξε και τα ειδε όλα..
Την έσπρωξε οσο οσο και τσιμπησε την καινουρια cbr 250 r με 4.500 ευροπουλια. Δες τη. Προσωπικη γνωμη ποτε μα ποτε μεταχειρισμενο μοτορι.. Αν εχεις υπομονη βαζε στην ακρη χρημα και παρε κατι καινουργιο. Μικροι ειμαστε ακόμα..! :smokin: Και εγω εχω σταξει να μαζεψω χρημα.. :bigcry: :cry:

Ελπιζω να μην σε απογοήτευσα περι μεταχειρισμενου αλλα ετσι εχουν τα πραγματα.. πειραγμενα κοντερ και τετοια..

toyar
10/06/2011, 22:32
εντάξει, όχι κι έτσι
στα μεταχειρισμένα υπάρχουν λουλούδια και σε συμφέρουσες τιμές αρκεί να ξέρεις να ψάξεις
άσε που για την ιστορία που αναφέρεις αποκλείεται το μηχανάκι αυτό να έβγαλε 95000χλμ χωρίς να εξαυλωθεί
δηλαδή αν εσύ πάρεις καινούριο και σε 2 χρόνια αποφασίσεις να το πουλήσεις για οποιοδήποτε λόγο θα είναι για πέταμα;

johnpan
10/06/2011, 22:46
το μηχανάκι αυτό τα βγάζει άνετα τα 100.000. Εκ πείρας! Πούλησα το δικό μου με 81.000 και απλά ήθελε κάποια στιγμή δίσκους, τίποτα άλλο :beer:

apoman13
10/06/2011, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
εντάξει, όχι κι έτσι
στα μεταχειρισμένα υπάρχουν λουλούδια και σε συμφέρουσες τιμές αρκεί να ξέρεις να ψάξεις
άσε που για την ιστορία που αναφέρεις αποκλείεται το μηχανάκι αυτό να έβγαλε 95000χλμ χωρίς να εξαυλωθεί
δηλαδή αν εσύ πάρεις καινούριο και σε 2 χρόνια αποφασίσεις να το πουλήσεις για οποιοδήποτε λόγο θα είναι για πέταμα;

Αδερφε δεν διαφωνώ.. Την ιστορία που έζησα λέω.. Ο μάστορας εκτός απο το κοντέρ είχε κάνει και τσαπατσουλιες για να το πουλήσει πιο άνετα.. Για τα χιλιόμετρα που λες ο άλλος δεν είχε λόγο να του πει ψέματα. Ήταν μπατσος και το χρησιμοποιούσε και εκτός αττικης. Γιατι λεσ δυο χρονια; Ηταν πιο παλιό απο 2 χρόνων Απλά θέλω να πω ότι το μεταχειρισμένο είναι αυγό KINDER. Δεν θα επερνα ποτέ μεταχειρα όχι για τους λόγους που μπορώ να φανταστώ αλλά για αυτούς που δεν μπορώ...

Φιλικά :wave2:

kyri@kos
11/06/2011, 01:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια!

Όσον αφορά τα χιλιόμετρα πόσα θεωρείτε πολλά και πόσα φυσικό να έχουν γίνει ανά χρόνο σύμφωνα με την εμπειρία σας??

Και επίσης για καινούρια μηχανή, σε κάποιες αντιπροσωπείες που κοίταξα δεν είδα να υπάρχει cbf 250 παρά μόνο 125? Δεν βγαίνει πια??

Ευχαριστώ.

apoman13
11/06/2011, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyri@kos
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια!

Όσον αφορά τα χιλιόμετρα πόσα θεωρείτε πολλά και πόσα φυσικό να έχουν γίνει ανά χρόνο σύμφωνα με την εμπειρία σας??

Και επίσης για καινούρια μηχανή, σε κάποιες αντιπροσωπείες που κοίταξα δεν είδα να υπάρχει cbf 250 παρά μόνο 125? Δεν βγαίνει πια??

Ευχαριστώ.

Καλημερες
Απο την στιγμη που τα κοντερ πειραζονται οτι και να σου πω...
Εκτος αν βρεις τιποτα απο κανενα φιλο.

Τσεκαρε.

1) http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=64&action=tech
3.950

2) http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=3&model_id=247&model_year=2011
4.730

http://www.youtube.com/watch?v=o5n3LT0Sfgg&feature=related

johnpan
11/06/2011, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyri@kos
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια!

Όσον αφορά τα χιλιόμετρα πόσα θεωρείτε πολλά και πόσα φυσικό να έχουν γίνει ανά χρόνο σύμφωνα με την εμπειρία σας??

Και επίσης για καινούρια μηχανή, σε κάποιες αντιπροσωπείες που κοίταξα δεν είδα να υπάρχει cbf 250 παρά μόνο 125? Δεν βγαίνει πια??

Ευχαριστώ.

5 - 15.000 χλμ το χρόνο είναι το συνηθισμένο

Οχι δε βγαινει καινούριο το 250

kyri@kos
12/06/2011, 20:32
Παιδιά γεια σας και πάλι...

Επειδή δεν πρόκειται να πάρω καινούρια μηχανή λόγω οικονομικών,
πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να πάρω τη μηχανή από κάποιον ιδιώτη, αφού πρώτα την κοιτάξω σε κάποιον μηχανικό ή από αντιπροσωπεία;;
Επειδή, είχα μια συζήτηση με έναν φίλο μου χθες ο οποίος μου είπε ότι οι αντιπροσωπείες κάνουν αρκετές λαμογιές σε σχέση με τους ιδιώτες...

Ευχαριστώ.