PDA

View Full Version : ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ-ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ



caesarsk
17/08/2005, 17:56
Ρε παιδιά στην Εκθεση - Μοτοσυκλετάς 2005 στο Ολυμπιακό στάδιο, λίγο πριν την έξοδο της έκθεσης, ήταν ένα περίπτερο με αξεσουάρ μοτοσυκλέτας. Στο συγκεκριμένο περίπτερο είχε μια επιγονατίδα για κατάλληλη για κακώσεις του γόνατου, ενώ παράλληλα άφηνε το πόδι να λυγίζει για το καβάλημα της μοτοσυκλέτας, και προσφέρει και προστασία...Τι λέω τώρα εεε??

Επειδή εκείνο τον καιρό δεν την είχα ανάγκη δεν κράτησα κανένα προσπέκτους...Ουτε ποιο μαγαζί ήταν, ούτε τη μάρκα ήταν....


ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΧΡΕΙΖΟΜΑΙ ΓΜΤ!!!!!!!!!!!!!


Ρε παιδιά αν κανείς ξέρει κάτι ας απαντήσει σε αυτό το post θα βοηθήσει κάποιον παλαβωμένο μοτοσυκλετιστη να ξανακαβαλήσει ποιό γρήγορα......


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ

Asotos
17/08/2005, 18:03
Ρίξε μια ματιά στο Τζωρτζόπουλο. Σε ένα διαφημιστικό του φυλλάδιο είχα δει αρκετές επιγονατίδες, από απλές μέχρι ρυθμιζόμενες.

Συγγνώμη, αλλά δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό ...

gdevelek
17/08/2005, 18:20
Επιγονατίδες σαν αυτές που περιγράφεις πήρα από τον Παπασταύρου, Καλιρρόης 30, πολύ κοντά στον Τζωρτζόπουλο, οπότε με μια βόλτα βλέπεις τι έχουν και οι δύο. Τις πήρα 35Ε. Μόνο πρόσεξε, ό,τι κι αν πάρεις, γιατί πιθανότατα υπάρχει βίδα που απειλεί να γρατζουνίσει το τεπόζιτό σου!!

koursaros7
17/08/2005, 18:21
ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ Π.Μ. ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΦΕΡΝΩ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΧΟΝΤΡΙΚΗΣ,ΑΠΛΑ ΑΠΟ 29/8 ΠΟΥ ΞΑΝΑΔΟΥΛΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ

adam_tsouk
17/08/2005, 22:49
Εγώ με την βοήθεια μέλους του φλόρουμ πήρα τις alpinestar και μΕ αρέσουν πολύ!!! :smokin:

Α! Και η τιμή (του φίλου) 70 euros....

gdevelek
17/08/2005, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Εγώ με την βοήθεια μέλους του φλόρουμ πήρα τις alpinestar και μΕ αρέσουν πολύ!!! :smokin:

Α! Και η τιμή (του φίλου) 70 euros....

Κρίμα, και νόμιζα πως ήμουν ο μόνος στην Ελλάδα που φοράει τέτοια πράγματα...

:beer:

adam_tsouk
18/08/2005, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Κρίμα, και νόμιζα πως ήμουν ο μόνος στην Ελλάδα που φοράει τέτοια πράγματα...

:beer:


Με απλούς υπολογισμούς είσαι τουλάχιστον 4ος!



:lol: :lol: :lol:

Tigas
18/08/2005, 13:15
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΔΕΥΕΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ,ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ 35ε ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ ΠΛΑΚΑΣ, ΟΙ ALPINESTARS ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ

ΠΑΡΤΕ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10002&perpage=15&pagenumber=1

caesarsk
19/08/2005, 14:10
OK ρε παιδια...τις εχω δει τις ALPINESTAR (αυτές με τα 90Ε) αλλα μου φαινεται οτι κανει μονο για προστασία από πέσιμο....Κρατάει καθόλου το γόνατο σταθερό???

gdevelek
19/08/2005, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
OK ρε παιδια...τις εχω δει τις ALPINESTAR (αυτές με τα 90Ε) αλλα μου φαινεται οτι κανει μονο για προστασία από πέσιμο....Κρατάει καθόλου το γόνατο σταθερό???

Αν αυτή είναι η προτεραιότητά σου πρέπει να απευθυνθείς σε κατάστημα ορθοπεδικών ειδών και όχι ειδών μοτό.

Asotos
19/08/2005, 14:39
Αυτές εννοούσα, αλλά οι τιμές τους .........


21986

caesarsk
19/08/2005, 16:12
asote σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ _ΠΟΛΥ!!!!!!


ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ


ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ

mbjp
19/08/2005, 19:06
αυτη η SX01 φαινεται καλη..οι τιμες ειναι αραγε για το ζευγαρι;
Γνωριζει κανεις εαν βολευουν για χρηση καθημερινα στην πολη; (να μην εμποδιζουν στο περπατημα βασικα)

Tropeas
19/08/2005, 21:09
Μην σνομπάρετε και τα κολάρα...
για τα ταξίδια είναι σωτήρια επιπρόσθετη αγορά !!!

caesarsk
22/08/2005, 14:44
ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΤΡΑΓΙΟΟΟΟΟΟ......


Τελείωσε πρέπει να το πάρω απόφαση οτι δεν θα φυγω διακοπες φετος....Ο ΤΖΩΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 28/8

και απο το Ιντερνετ τις βρήκα μόνο απο Αμερική που κάνει 15 μέρες να έρθουν...


Αρα....

Μεινε στην Αθηνα μα...κα και ταξιδι του χρόνου.....

gdevelek
22/08/2005, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΤΡΑΓΙΟΟΟΟΟΟ......


Τελείωσε πρέπει να το πάρω απόφαση οτι δεν θα φυγω διακοπες φετος....Ο ΤΖΩΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 28/8

και απο το Ιντερνετ τις βρήκα μόνο απο Αμερική που κάνει 15 μέρες να έρθουν...


Αρα....

Μεινε στην Αθηνα μα...κα και ταξιδι του χρόνου.....

Πρώτον, αν επέζησες δίχως αυτές ως τώρα, ίσως δεν είναι τόσο κακό να παρατείνεις την αγορά κατά δύο εβδομάδες και να πάς το ταξίδι σου δίχως επιγονατίδες

Δεύτερον, ίσως μπορείς να συμβιβαστείς με εκείνες του Παπασταύρου που τυχαίνει να χρησιμοποιώ, αν και κάποιος παραπάνω τις χαρακτήρισε μάπα ή κάτι τέτοιο. 35? έχουν, δεν θα χάσεις τίποτε σπουδαίο.

Tigas
25/08/2005, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Πρώτον, αν επέζησες δίχως αυτές ως τώρα, ίσως δεν είναι τόσο κακό να παρατείνεις την αγορά κατά δύο εβδομάδες και να πάς το ταξίδι σου δίχως επιγονατίδες

Δεύτερον, ίσως μπορείς να συμβιβαστείς με εκείνες του Παπασταύρου που τυχαίνει να χρησιμοποιώ, αν και κάποιος παραπάνω τις χαρακτήρισε μάπα ή κάτι τέτοιο. 35? έχουν, δεν θα χάσεις τίποτε σπουδαίο.

ΑΜΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ALPINESTARS ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΕΣ ΜΕ 35ε ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ , ΩΝΤΟΣ ΜΑΠΑ, ΜΠΕΣ ΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΕΤΣΙ, ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΟΜΑΙ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΜΕΤΑ ΚΑΝΑ ΓΟΝΑΤΟ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΤΣΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ:wave2:

gdevelek
25/08/2005, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΑΜΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ALPINESTARS ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΕΣ ΜΕ 35ε ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ , ΩΝΤΟΣ ΜΑΠΑ, ΜΠΕΣ ΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΕΤΣΙ, ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΟΜΑΙ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΜΕΤΑ ΚΑΝΑ ΓΟΝΑΤΟ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΤΣΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ:wave2:

Οι δικές μου (από τον Παπασταύρου) δεν είναι AlpineStars, είναι Pollisport, και μου φαίνονται τουλάχιστον αξιοπρεπείς, καλύπτουν καλά γόνατο και άνω κνήμη, είμαι βέβαιος πως μπορούν να με γλιτώσουν από μπελάδες αν κάτσει στραβή. Σε σύγκριση με τις AlpineStars, μοιάζουν πολύ περισσότερο με τις Bionic MX Knee Guard από ό,τι με τις Reflex knee guard.

Σημειώνω πως, σύμφωνα με μελέτες, το πρώτο μέρος του σώματος που πλήττεται σε ατύχημα με μηχανή είναι το πόδι (25% κάταγμα ποδιού).

Tigas
26/08/2005, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Οι δικές μου (από τον Παπασταύρου) δεν είναι AlpineStars, είναι Pollisport, και μου φαίνονται τουλάχιστον αξιοπρεπείς, καλύπτουν καλά γόνατο και άνω κνήμη, είμαι βέβαιος πως μπορούν να με γλιτώσουν από μπελάδες αν κάτσει στραβή. Σε σύγκριση με τις AlpineStars, μοιάζουν πολύ περισσότερο με τις Bionic MX Knee Guard από ό,τι με τις Reflex knee guard.

Σημειώνω πως, σύμφωνα με μελέτες, το πρώτο μέρος του σώματος που πλήττεται σε ατύχημα με μηχανή είναι το πόδι (25% κάταγμα ποδιού).

ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ :lol:

gdevelek
26/08/2005, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ :lol:

Αν σου πώ πως σήμερα κλείνει ένας χρόνος που έσπασα το πόδι μου...

Γι' αυτό εξάλλου έψαξα το θέμα "επιγονατίδες" και "μπότες"...

:(

apolon10
30/08/2005, 15:33
εγω πηρα αυτες που μου προτεινε ο gdevelek. Tις θεωρω πολυ καλες για τα λεφτα τους. Επισης τις φορω κατω απο τζιν παντελονι για να μην μου γδαρουν το τεποζιτο ( η τσαλακωσουν το παντελονι:D ). Ειδα και τις bionic alpinestars. Δεν νομιζω οτι διαφερουν σε τιποτα απο τις pollisport εκτος βεβαια απο την τιμη που ειναι σχεδον διπλασια και το πανω δεσιμο στον μηρο που σε εμενα τουλαχιστον δεν αρεσε αφου ειναι στο πανω ακρο της επιγονατιδας και συνεχεια κατεβαινε (στη συντομη δοκιμη που εκανα στο μαγαζι). Οι επιγονατιδες αυτες εχουν ολες σχεδον την ιδια τεχνολογια (δεν μιλω για αυτες που εχουν €πολλα δηλ 300 και πανω) και δεν εχει σημασια τι μαρκα ειναι αρκει να εφαρμοζουν καλα στο ποδι σας. Την εφιδρωση τοπικα δεν την γλυτωνεται παντως στο ταξιδι, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι σχετικα ανετες και δεν ενοχλουν το περπατημα.