PDA

View Full Version : Στρίβειν;;;;



skous
17/08/2005, 17:57
Έχοντας πια αηδιάσει και τρελαθεί με το γεγονός ότι δεν μπορώ να στίψω!!!! άρχισα να διαβάζω μερικά άρθρα κτλ μπας και δώ μια άσπρη μέρα.

Βασικά το πρόβλημα το έχω εντοπίσει στα εξής:
α) δεν ξέρω τι γραμμές πρέπει να ακολουθώ (δεν έχω διαβάσει ακόμα τίποτα σχετικό)
β) φοβάμαι τις κλίσεις.

Όλα αυτά εχουν ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να γείρω στις στροφές και να πηγαίνω σαν κότα.

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να ασχοληθώ με το θέμα, διότι δεν το αντέχω άλλο.

Λοιπόν... Διάβασα για το counter steering και το ψυλοκατάλαβα. Το θέμα είναι όμως στην πράξη το δοκίμασα με λίγα χλμ. και ή κάτι έκανα λάθος ή έτσι είναι αλλά το ένιωθα πολύ βίαιο το φαινόμενο. Η μοτό ναι μεν έπαιρνε μια ελάχιστη κλίση αλλά γινόταν τόσο γρήγορα που με έκανε να πιστεύω ότι ίσως να έτρωγα τρελή τούμπα εάν το έκανα με πιο πολλά χλμ.

Μετά απο αυτό το πείραμα αποφάσισα να κάνω ένα άλλο. προσπαθούσα να βγάζω το μισό κωλαράκι έξω από την σέλα προς το εσωτερικό της κάθε στροφής. Αυτό το κατάφερνα και όταν το έκανα, σε δεξια π.χ. στροφή, χαλάρωνα εντελώς το αριστερό μου πόδι και χέρι, έχοντας το αριστερό πόδι να ακουμπάει στα πλάγια του ρεζερβουάρ. Αντίθετα, όταν δεν το έκανα αυτό, σε δεξιά πάλι στροφή, προσπαθούσα να στρίψω και το δεξί πόδι ακούμπαγε και έσπρωχνέ προς τα αριστερά το ρεζερβουάρ.
Τέλος πάντων, με το να βγάζω κωλαράκι, πιστεύω ότι το σώμα μου έπερνε καλύτερη θέση. Επιπλέον όταν το έκανα αυτό δεν αισθανόμουν φόβο για την στροφή και ήμουν πιο χαλαρός. Δεν ξέρω βέβαια εάν έπερνα μεγαλύτερη κλίση απ'ότι πριν, απλά αισθανόμουν πιο ασφαλής.
Άρα πιστεύω ότι ο τρόπος αυτός είναι σωστός, ε;;;;

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Εάν πρόκειται να στρίψουμε κάνουμε πρώτα το counter steering και μετά βγάζουμε το σώμα, ταυτόχρονα ή με ανάποδη σειρά;;
Και εάν υποθέσουμε ότι έχουμε πάρει κλίση, πώς την μεγαλώνουμε/μικραίνουμε; πάλι με counter ή μόνο με το σώμα;;;

Βασικά θέλω απλές συμβουλές, δεν με ενδιαφέρει να γίνω ο υπερ-γρήγορος, απλά να οδηγώ σωστά και με ασφάλεια την μοτό μου.

Έχω σκεφτεί να πάω και σε κάποιο σχολείο, είτε 0-300 έιτε css (αλήθεια για τα απλά πράγματα που θέλω ποιο είναι καλύτερο???) αλλά δυστυχώς αυτό θα γίνει από την νέα χρονιά και μέχρι τότε θέλω να πειραματιστώ λίγο.

Επίσης ίσως ένα πρόβλημα είναι ότι η μηχανή μου είναι λίγο μεγάλη (σε μέγεθος) και για αυτό τον λόγο δεν αισθάνομαι εντελώς οκ, αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα after all.

Αυτά και σορρυ για το πρίξιμο

AFTER
17/08/2005, 18:15
Η μηχανη σου ειναι οτι πρεπει για σχολειο!

1)Δοκιμασε εκτος απο ''κολαρακι'' να βγαλεις ολο σου το σωμα προς το εσωτερικο της στροφης!
Δοκιμασε δηλαδη να φερεις το στομα σου ακριβως σαν να πας να δαγκωσεις τον καθρεπτη!
Ο αγκωνας σου πρεπει να κοιταει το εδαφος!
2)Το γκαζι σταθερο(ή ελαφρα επιταγχυνομενο),και προσπαθησε να στηριξεις το εξωτερικο γονατο στο ρεζερβουαρ εχοντας το εσωτερικο ποδι πανω στο μαρσπιε με την μυτη(ωστε να μην βρει κατω)

Το δευτερο θα το μαθεις με τον καιρο,αλλα πιο σημαντικο να βγαλεις το σωμα-πλατη εξω,απ'οτι το ''κολαρακι''

:wave2:

DEMINIO
17/08/2005, 18:52
Καταρχήν ΞΕΧΝΑ τα κωλαράκια και τις εξόδους και τους αγκώνες και όλα τα συναφή, γιατί θα οδηγηθείς σε σίγουρη και πιθανότατα όχι και ανώδυνη πτώση!!!
Η προσπάθειά σου εφαρμογής αυτών των τεχνικών, όπως εσύ περιγράφεις, είναι εντελώς λανθασμένη, και γενικότερα η οδηγική ικανότητά σου ,πάντα όπως εσύ την περιγράφεις, είναι τέτοια που αυτές οι τεχνικές σου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άχρηστες, προς το παρών τουλάχιστον....
Για αρχή, αφοσιώσου στο γυροσκοπικό φαινόμενο, το οποίο καλό θα ήταν να έχεις και κάποιον να σου δείξει κάνα-δυο πράγματα, (π.χ. πότε το κάνεις, πώς, πόσο κτλ.), γιατί και αυτού η εφαρμογή αν είναι λανθασμένη μπορεί να γίνει και επικίνδυνη!!!

gdevelek
17/08/2005, 18:58
Μετά από 3+ χρόνια οδήγησης και 20.000χλμ έχω βελτιώσει σημαντικά την ταχύτητά μου στις στροφές (αν και παραμένω πολύ αργός σε σχέση με τους περισσότερους στο φόρουμ, πιστεύω) επικεντρώνοντας μόνο στην "σωστή γραμμή" και στο σωστό χειρισμό του γκαζιού. Έχω αναβάλει επ' αόριστον το "σώμα έξω".

AFTER
17/08/2005, 19:16
Το να μπορει να παιρνει δηλαδη τις στροφες με την ιδια ταχυτητα αλλα την μοτοσυκλετα λιγοτερη πλαγιασμενη ειναι κακο ε?
Το να μπορει να πατησει λιγο φρενο ή γκαζι ή να αλλαξει την τροχια της με μια απλη μετατωπιση σωματος,ειναι κακο και αυτο δηλαδη?

Η μοτοσυκλετα οδηγειται με το σωμα,αν τοποθετηθεις σωστα,θα ειναι και πιο ευκολη η στροφη!

DEMINIO
17/08/2005, 19:43
Άσε τις ειρωνίες και διάβασε λίγο καλύτερα το ποστ.
Εδώ δε ξέρει να εφαρμόσει σωστά τα απλά και βασικά, και εσύ του λες να βγει ολόκληρος έξω;;
ΑΝ κατάλαβα καλά, ρωτάει πώς να στρίβει τη μοτοσυκλέτα κι όχι πώς να γράψει το 1:15!!
Ας μάθει πρώτα πώς στρίβουν, και μετά μαθαίνει πώς να το κάνει καλύτερα και πώς να διορθώνει.!

ronin1
17/08/2005, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μετά από 3+ χρόνια οδήγησης και 20.000χλμ έχω βελτιώσει σημαντικά την ταχύτητά μου στις στροφές (αν και παραμένω πολύ αργός σε σχέση με τους περισσότερους στο φόρουμ, πιστεύω) επικεντρώνοντας μόνο στην "σωστή γραμμή" και στο σωστό χειρισμό του γκαζιού. Έχω αναβάλει επ' αόριστον το "σώμα έξω".

μια από ταίδια περίπου
οδηγώ 2 χρόνια περίπου και έχω κάνει γύρω στα 20.000 και εγώ.
Το πρώτο μου ταξιδάκι ήταν στα Γίάννενα....λίγο μετά την κατάρα!Φανταστείτε πως πήγαινα στις στροφές!
Μεγάλο σχολείο όμως.Από τότε έχω βελτιωθεί πάρα πολύ καθώς κάνω μικρά ταξιδάκια και βολτούλες με στροφιλίκια.Διαβάζω απο το φόρουμ και τους πιο έμπειρους, ενημερώνομαι συνεχώς όσο μπορώ, βολτάρω με φιλαράκια πιο έμπειρα και εξασκούμαι.Αυτό είναι πιστεύω το καλύτερο , η εξάσκηση.Βρίσκω κάποιες κοντινές έστω διαδρομές και τις κάνω κάθε μέρα και καλύτερα.Μου βγαίνει από μόνο του.¨εχοντας στο μυαλό μου τη θεωρία και όλα τα οποία έχουν αναφερθεί εδώ κατά καιρούς, βελτιώνω το πρακτικό μέρος.
Εξάσκηση, εξασκηση εξάσκηση.
Η ταπεινή μου γνώμη από την μικρή εμπειρία που έχω

Υ.Γ. πάντως όταν νιώθω κουρασμενος και συναντώ κάποιον συνταξιδευτή και χαιρετιομαστε , που δίνει απίστευτη δύναμη και ηθικό να συνεχίσω ....χαιρετάτε!!!!!

skous
17/08/2005, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
Άσε τις ειρωνίες και διάβασε λίγο καλύτερα το ποστ.
Εδώ δε ξέρει να εφαρμόσει σωστά τα απλά και βασικά, και εσύ του λες να βγει ολόκληρος έξω;;
ΑΝ κατάλαβα καλά, ρωτάει πώς να στρίβει τη μοτοσυκλέτα κι όχι πώς να γράψει το 1:15!!
Ας μάθει πρώτα πώς στρίβουν, και μετά μαθαίνει πώς να το κάνει καλύτερα και πώς να διορθώνει.!

Κάτσε ρε Ντέμίνιε! Το να βγάζω το σώμα έξω, είναι κακό; Αφού με κάνει να νιώθω πολύ μεγαλύτερη σιγουρία.

Για εξηγησε μου λίγο, πώς στρίβουμε λοιπόν? Μόνο με το γυροσκοπικό;
Πές κάτι για να μάθω!

kinhsh
17/08/2005, 20:38
Για το στριβειν εγω προτεινω να μην ασχοληθεις με τη θεση του σωματος αλλα με το να παρεις τη στροφη και να νοιωσεις τη φυγοκεντρο. Σε μικρη ταχυτητα θα νοιωσεις μικρη φυγοκεντρο σε μεγαλυτερη οταν θα νοιωσεις μεγαλη φυγοκεντρο τοτε μπορεις να ασχοληθεις και με το ποσο εξω θα βγαλεις το σωμα.
Οσο για αυτο που σε απασχολει το σωμα βγαινει εξω πριν την στροφη και μετα εφαρμοζεται το γυροσκοπικο.Αν και στην πραξη το γυροσκοπικο που εφαρμοζουμε ειναι λιγο γιατι ακριβως δεν θελουμε να τρομαζουμε τον εαυτομας με αποτομη αλλαγη πορειας,γιατι μπορει τοτε να γλιστρησει και ο μπροστινος .

Xlitos
17/08/2005, 20:43
Βασικά ξέχνα τις ''γραμμές''.Αυτές θα τις δουλέψεις αφού έχεις αρχίσει ν'αποκτάς αίσθηση της μηχανής.Δηλαδή να μπορείς να πλαγιάσεις άφοβα,να δεις πως συμπεριφέρεται η μηχανή σε διαφορετική άσφαλτο,πότε θα γλυστρήσουν αν γλυστρισουν τα λάστιχα και πως να το αντιμετωπίσεις,τι γίνεται με τα φρένα...κτλ.Όπως καταλαβαίνεις θέλει πολλά χιλιόμετρα να γράψεις για να τα κατανοήσεις όλα αυτά.
Αυτό που νομίζω θα σε βοηθήσει είναι να καταλάβεις ότι τα πράγματα είναι απλά,ειδικά για το μηχανάκι που έχεις.Την επόμενη φορά που θα πας βόλτα καθάρισε το μυαλό σου,μην σκέφτεσαι πολύπλοκα πράγματα που διάβασες κάπου ή είδες άλλοι να τα κάνουν.Στις αρχές αυτό έκανα εγώ γι αυτό δεν μου βγαίνανε.Συγκεντρωνόμουν σε ένα πράγμα ενώ είναι συνδιασμός πραγμάτων
Πλησιάζεις την στροφή(δεξιά ας πούμε) με μικρή ταχύτητα και με απαλές κινήσεις σμπρώχνεις με το δεξί σου χέρι το τιμόνι προς τα μέσα και με το αριστερό το τραβάς προς τα πίσω ανοίγοντας απαλά το γκάζι.Όχι δεν θα το κάνεις δυνατά,θα το κάνεις σιγά σιγά έτσι ώστε η μηχανή ν'αρχίσει να πέφτει ομαλά και συγχρόνως θα ανοίγεις το γκάζι σιγά σιγά τη στιγμή που θα το κάνεις...Θα καταλάβεις ότι το τιμόνι στην περίπτωση που συζητάμε τώρα(στάδιο που βρίσκεσαι+μηχανή που έχεις) δεν το ''σφαλιαρώνουμε'' και μετά περιμένουμε να στρίψει αλλά το πιέζουμε συνεχόμενα και απαλά ανοίγωντας το γκάζι μέχρι να πάρει την κλίση που θέλουμε.Με αυτό το τρόπο δεν θα σε τρομάξει κάποιο γλύστρημα.Επίσης θα παρατηρήσεις ότι αν κατα τη διάρκεια της στροφής συνεχίζεις να πιέζεις το τιμόνι η μοτοσυκλέτα σου θα συνεχίσει να παίρνει κλίση.Αναφέρθηκα 2 φορές στο τιμόνι και στο γκάζι γιατί αυτός είναι ο συνδιασμός που πρέπει να πετύχεις και που είναι διαφορετικός(πόσο θα πιέσεις το τιμόνι,πόσο θ'ανοίξεις το γκάζι) για κάθε στροφή(σε μερικές λιγότερο,σε μερικές περισσότερο).Για το σώμα δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο και το λεω μόνο και μόνο για να μην σε αποσπά από τα παραπάνω που έγραψα.Μπορείς να κάνεις το άλλο όμως για να αισθανθείς πιο άνετα.Σε μια αριστερή απλά άνοιξε το αριστερό σου πόδι,σε μια δεξιά το δεξί χωρίς να πάρεις το πόδι σου από το πίσω φρένο γιατί μπορεί να το χρειαστείς να φρενάρεις.
Αυτά :wave2:

AFTER
17/08/2005, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
Άσε τις ειρωνίες και διάβασε λίγο καλύτερα το ποστ.
Εδώ δε ξέρει να εφαρμόσει σωστά τα απλά και βασικά, και εσύ του λες να βγει ολόκληρος έξω;;
ΑΝ κατάλαβα καλά, ρωτάει πώς να στρίβει τη μοτοσυκλέτα κι όχι πώς να γράψει το 1:15!!
Ας μάθει πρώτα πώς στρίβουν, και μετά μαθαίνει πώς να το κάνει καλύτερα και πώς να διορθώνει.!

Ελεος ρε παιδια!
Δεν του εξηγω πως να πηγαινει κομματια!
Απλως η μοτοσυκλετα εχει περισσοτερα περιθωρια φρεναρισματος-επιταγχυνσης-διορθωσης οταν βρισκεται πιο κοντα στην καθετη θεση!
Και αυτη μπορει να επιτευχθει με μια απλη μετατωπιση του σωματος(του πανω μερους) προς το εσωτερικο της στροφης!
Οταν βλεπω οτι ο δρομος γλυστραει(πολυ,εως πατιναζ),βγαζω εντελως ολο το σωμα και αφηνω την μοτοσυκλετα σχεδον καθετη και πιο ασφαλης!

gdevelek
17/08/2005, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από HotDog
Βασικά ξέχνα τις ''γραμμές''.Αυτές θα τις δουλέψεις αφού έχεις αρχίσει ν'αποκτάς αίσθηση της μηχανής.Δηλαδή να μπορείς να πλαγιάσεις άφοβα,να δεις πως συμπεριφέρεται η μηχανή σε διαφορετική άσφαλτο,πότε θα γλυστρήσουν αν γλυστρισουν τα λάστιχα και πως να το αντιμετωπίσεις,τι γίνεται με τα φρένα...κτλ.
Αυτά :wave2:

Φίλε μου χωρίς αμφιβολία είσαι όχι απλώς πιο γρήγορος αλλά πολύ πιο γρήγορος από μένα στις στροφές (και γενικώτερα!) αλλά στο σημείο αυτό πιστεύω πως κάνεις λάθος. Είναι εύκολο για ένα αρχάριο ή σχεδόν αρχάριο να πιάσει τη σωστή γραμμή, αν είναι συγκεντρωμένος θα το πετύχει. Το πλάγιασμα, αντίθετα, είναι ασύγκριτα πιο δύσκολο, αφού ένα λάθος στο πλάγιασμα μπορεί να σημάνει και κυπαρισσάκια αν βγείς στο αντίθετο ρεύμα σε δεξιά στροφή. Προσωπικά δεν γέρνω πάνω από 20-25 μοίρες, δηλαδή πολύ λίγο, γιατί πολύ απλά φοβάμαι. Αν το παρακάνω, μπορεί να πέσω, είναι αρκετά σαφή τα πράγματα, λίγο η άσφαλτος που συνήθως είναι για τα μπάζα, λίγο η ασχετοσύνη μου, το κακό μπορεί κάλλιστα να γίνει. Γι' αυτό όπως έγραψα παραπάνω έχω δώσει την έμφαση στη σωστή γραμμή και έχω πετύχει μεγάλη βελτίωση, στο Διόνυσο που δεν είναι καθόλου εύκολος χωρίς να έχω βάλει και χρονόμετρο είμαι 100% σίγουρος πως πηγαίνω πολύ πιο γρήγορα (και πιο σίγουρα!) από ό,τι την πρώτη φορά που πήγαινα χεσμένος.

Για μένα τα βήματα σε σειρά εκτέλεσης είναι

1. σωστή γραμμή και σωστό γκάζι/φρένο/σασμάν, σε συνδυασμό με περιορισμένο πλάγιασμα

2. σώμα έξω

3. πλάγιασμα μέχρι το ξύσιμο

Xlitos
17/08/2005, 22:38
gdevelek όταν διάβασα για ''γραμμές'' ο νους μου πήγε σε γρήγορη οδήγηση,όπου ξέρεις άμα κάνεις λάθος και δεν ξέρεις το μηχανάκι...
Και μην νομίζεις ότι είμαι κανένας σπουδαίος,απλά έτσι όπως τα έγραψε ο φίλος μας μου θύμησε έντονα την δικιά μου περίπτωση πριν 2 χρόνια που είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και αφού τότε είχα βρει την λύση ένιωσα την ανάγκη να του γράψω κάτι μπας και βοηθήσω. :winka:



Υ.Γ.Άμα βολτάρεις Διόνυσο μαθαίνεις μεν κάποια χρήσιμα πράγματα για το γλύστριμα αλλά κλίσεις δεν πρόκειτε να πάρεις γιατί γλυστράει πολύ.Πιο πάνω είναι η Πεντέλη.Καλή άσφαλτος,με λίγη προσοχή(μπορεί να πεταχτεί κανένας) και καλά λάστιχα-αναρτήσεις μπορείς να παίξεις άφοβα.

Xlitos
17/08/2005, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από HotDog
gdevelek όταν διάβασα για ''γραμμές'' ο νους μου πήγε σε γρήγορη οδήγηση,όπου ξέρεις άμα κάνεις λάθος και δεν ξέρεις το μηχανάκι...
Και μην νομίζεις ότι είμαι κανένας σπουδαίος,απλά έτσι όπως τα έγραψε ο φίλος μας μου θύμησε έντονα την δικιά μου περίπτωση πριν 2 χρόνια που είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και αφού τότε είχα βρει την λύση ένιωσα την ανάγκη να του γράψω κάτι μπας και βοηθήσω. :winka:



Υ.Γ.Άμα βολτάρεις Διόνυσο μαθαίνεις μεν κάποια χρήσιμα πράγματα για το γλύστριμα αλλά κλίση δεν πρόκειτε να πάρεις γιατί γλυστράει πολύ.Πιο πάνω είναι η Πεντέλη.Καλή άσφαλτος,με λίγη προσοχή(μπορεί να πεταχτεί κανένας) και καλά λάστιχα-αναρτήσεις μπορείς να παίξεις άφοβα.

mikeSF
18/08/2005, 10:35
Πρώτον δεν ξέρω τι μηχανή έχεις. Απ' οτι κατάλαβα απο τα συμφραζόμενα έχει ικανότητες.

1. Μήν φοβάσαι να γείρεις. Κατα 99% τα όρια της μοτοσυκλέτας σου είναι πολύ μεγαλύτερα απ' ότι νομίζεις...

2. Κινήσου με σύνεση και διάθεση εξερεύνησης. Ένα βηματάκι την φορά και θα μάθεις...

3. Μάθε να μετακινείς το σώμα σου χωρίς να "βγαίνεις" απο την μοτοσυκλέττα.

4. Υπάρχουν δύο ειδών γραμμές, α. η GP:lol: και η συντηρητική. Η GP:lol: χρησιμοποιεί όλο το ευρος του δρόμου, κάτι που αντεδείκνειται σε δημόσιο δρόμο. Η συντηρητική κινείται στο μέσον και δεξιά της λωρίδας με περιθώρια διόρθωσης λάθους... Άρχισε με την δευτερη.

5. Κοίτα εκεί που θέλεις να πάς και όχι εκεί που φοβάσαι οτι θα πάς.(Βοηθάει πολύ):cool:

6. Το countersteering είναι μεγάλο εργαλείο αλλά θέλει σύνεση γιατί αν το παρακάνεις αποσταθεροποιείς την μοτοσυκλέττα.

Απο τις δικές μου εμπειρίες:

1. Φρένα
2. Φρένα τέλος, countersteering και επιταχυνόμενο γκάζι να πέσει μαζί με πλάγιασμα
3. Μετά την κορυφή σταδιακό άνοιγμα του γκαζιού και μάζεμα του σώματος

Εάν χρειαστεί να φρενάρεις στην στροφή, γιατί πάς γρήγορα πάτα λίγο(λίγο έ) πίσω φρένο και γείρε κι άλλο τραβώντας την μοτοσυκλέττα προς το εσωτερικό της στροφής και κοίτα εκεί που θέλεις να πάς.

Μήν αγχώνεσαι, εγώ είμαι 30, έχω το SF ένα χρόνο(απο τα 14 παπί αλλά δεν βοήθησε και πολύ), και τελειώνω σχεδόν τα λάστιχα χωρίς ιδιαίτερο άγχος. Όλα είναι ψυχολογία, σκέψη και εφαρμογή με σύνεση... Καλύτερα βρές έναν πεπειραμένο, βάλτον μπροστά και μελέτησε τον την ώρα που στρίβει... Θα βοηθήσει πολύ(εμένα πάντως με βοήθησε αρκετά)

Θυμήσου: Λάστιχα, Αναρτήσεις, Φρένα πρέπει να είναι άριστα!

Innersense
18/08/2005, 10:55
Ρε skous τι εγινε; Αθηνα εισαι;

Δεν αφηνεις ρε παλαβιαρη τα "βγάζω το μισό κωλαράκι" (= βγαζω το κωλαρακι μου στο κλαρι κλπ) να παμε για κανα κοψιδι λεω εγω;

DEMINIO
18/08/2005, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
Κάτσε ρε Ντέμίνιε! Το να βγάζω το σώμα έξω, είναι κακό; Αφού με κάνει να νιώθω πολύ μεγαλύτερη σιγουρία.

Για εξηγησε μου λίγο, πώς στρίβουμε λοιπόν? Μόνο με το γυροσκοπικό;
Πές κάτι για να μάθω!

Εκτός του ότι συμφωνώ απόλυτα για τα κοψίδια... :D
Δεν είπα ότι είναι κακό το να βγάζεις σώμα, αλλά λέω ότι δεν σου χρειάζεται κιόλας στη φάση που βρίσκεσαι! Άλλωστε, ο τρόπος που το κάνεις...
Αυτό το κατάφερνα και όταν το έκανα, σε δεξια π.χ. στροφή, χαλάρωνα εντελώς το αριστερό μου πόδι και χέρι, έχοντας το αριστερό πόδι να ακουμπάει στα πλάγια του ρεζερβουάρ. ...δεν δείχνει κι ο πιο ασφαλής!!

Ξεκινώντας λοιπόν, θα σου έλεγα ΝΑΙ μάθε να στρίβεις μόνο με γυροσκοπικό. Η μοτοσυκλέτα έχει, όπως σωστά είπε κι ο mike, πολύ περισσότερα περιθώρια απ' όσα νομίζεις, οπότε μην τρελαίνεσαι ότι θα "τελειώσεις" το μηχανάκι... Αφού εγκληματιστείς και είσαι πιο άνετος, χαλαρός και ασφαλής, τότε (που και πάλι θα είναι πολύ πρίν τα όρια της μοτό..) θα αναβαθμιστείς εγκληματιζόμενος σε καινούριες και πιο ειδικές τεχνικές...!!!

5. Κοίτα εκεί που θέλεις να πάς και όχι εκεί που φοβάσαι οτι θα πάς.

+1 :a013:

Γενικότερα, ξέχνα για λίγο διαδικασίες όπως φρένα-στρίβω-γκάζι (-σούζα-300-φρένα-έντο-ξύνω αυτιά-γκάζι-σούζα-καρό :uplate: :a014: ), πιάσε και κράτα έναν σταθερό ρυθμό τέτοιο ώστε να μην χρειάζεσαι έντονες αντιδράσεις όπως φρένα διορθώσεις και τέτοια, και πειραματίσου με το γυροσκοπικό για να δεις και να διαπιστώσεις καταρχήν το πώς στρίβει η μοτοσυκλέτα μόνη της. Όταν εξοικειωθείς μ' αυτό, θα δεις πώς είναι να νοιώθεις σιγουριά κι ασφάλεια!!! :winka:

DrIoannis
18/08/2005, 16:48
Προσωπικα προτεινω να πας ενα Σαββατο,μια Κυριακη αφου εισαι Αθηνα μια βολτα προς Σερρες.Εκει σε ασφαλες περιβαλλον και ελεγχομενες συνθηκες εξασκησου οσο μπορεις.

Wizard13
18/08/2005, 17:21
Κάθομαι και διαβάζω διάφορα κείμενα, προτάσεις κλπ. και αναρρωτιέμαι αν τελικά πρέπει να διαβάζει κανείς το τι γράφεται εδώ... :confused:

"Μάθε να στρίβεις ΜΟΝΟ με το γυροσκοπικό"

Δηλαδή ρε παιδιά, με ταχύτητες >40χλμ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ να στρίψει η μοτοσυκλέτα???? Τα σχολεία οδήγησης που το εξηγούν, το λένε, το ξαναλένε, το CSS που έχει ένα Fazer με 2ο τιμόνι το οποίο είναι σταθερό, για να αποδείξει στους άπιστους ότι δεν υπάρχει τρόπος να στρίψει το μηχανάκι, όλοι αυτοί είναι βλάκες??? Είναι χαζοί? Ο Eddie Lawson, o Wayne Rainy και δεκάδες άλλοι παγκόσμιοι πρωταθλητές που διαδάσκουν και διδάσκοντε από σχολές οδήγησης, έχουν άδικο και δεν ξέρουν τι λένε?

Παρακολούθησα το CSS και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ειπώθηκε για θέση του σώματος. Αν ήταν τόσο σημαντικό, δε θα το έλεγαν?

Οι γραμμές από την άλλη πλευρά, αναφέρθηκαν ελάχιστα στο 1ο επίπεδο και εκτενέστερα στα άλλα δύο, που σημαίνει ότι ούτε αυτές είναι τόσο σημαντικές.

Στο 1ο επίπεδο διδάσκονται τα εξής με την παρακάτω σειρά που σημαίνει ότι πρέπει να εμπεδώσεις το 1, για να πάς στο 2 κ.ο.κ.:

1. Συνεχώς επιταχυνόμενη κίνηση, από τη στιγμή που πέρνει την τελική κλίση η μοτοσυκλέτα. (ανοιγμα γκαζιού)

2. Σημείο εισόδου στη στροφή. Υπολογίζεις το σημείο που θα ξεκινήσεις το πλάγιασμα. Αν δεν το κάνεις θα μπεις ΣΙΓΟΥΡΑ πιό νωρίς.

3. Αισθητή χρήση του γυροσκοπικού φαινομένου κι ΟΧΙ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ όπως μάθαμε από το ποδήλατο. Να πέφτει το μηχανάκι, γρήγορα στην τελική κλίση.

4. Χαλαροί από τη μέση και πάνω. Μην σφίγκετε το τιμόνι, αναπνέετε κανονικά, και κρατηθείτε μόνο με τα πόδια και τους κοιλιακούς. Οι βραχίωνες, παράλληλοι μεταξύ τους και παράλληλοι με το έδαφος.

5. Κοιτάτε τα σημεία της καμπύλης: αρχή, κορυφή, έξοδος. Επισημαίνετε το σημείο εισόδου, 2'' πριν το φτάσετε γυρνάτε το κεφάλι να βλέπετε την κορυφή και αντίστοιχα, 2'' μετά την έξοδο, έχοντας πάντα το νου σας με την άκρη του ματιού, να περνάτε σωστά από τα σημεία αυτά.

Μέχρι και ασκήσεις υπάρχουν για να κοιτάτε ένα σημείο αλλά να βλέπετε και άλλα γύρω γύρω.

Δεν μπορώ να ακούω και να διαβάζω τον καθένα να λέει το μακρύ του και το κοντό του, με πιθανότητα να κάνει λάθος και να στείλει τον άπειρο οδηγό στο νοσοκομείο, μη έχοντας καμμία ευθύνη ή συναίσθηση του τι κάνει.

Το ότι πατάει κάποιος το λάστιχο μέχρι τέρμα ή το ότι πάει γρήγορα δε σημαίνει ότι οδηγεί και σωστά.




Για εμένα αν θέλεις να μάθεις να οδηγείς γρήγορα και σωστά πλήρωσε και πήγαινε σε κάποιο σχολείο. Κάνε συνέχεια πρακτική σε αυτά που θα μάθεις σε όσο το δυνατόν πιό ελεγχόμενο περιβάλλον (πίστα, ερημικός επαρχιακός δρόμος με περιθώρια διαφυγής) και πάντα με κάποιον άλλο παρόν για βοήθεια σε ότι συμβεί.

Πάρε απόφαση ότι θα πέσεις για να μάθεις. Φόρα πάντα ΠΛΗΡΗ εξοπλισμό και όχι μόνο το κράνος.

Αν δεν έχεις πάρει απόφαση να κάνεις τα παραπάνω, δικαίωμά σου, αλλά μην παραπονιέσαι για ότι μπορεί να συμβεί.

Είπον.

kinhsh
18/08/2005, 17:43
Εχουμε ολισθηρο οδοστρωμα σε μια στροφη και μπαινουμε με ζωηρη ταχυτητα εισοδου και κανουμε γυροσκοπικο,απεναντι κολωνες,δεντρα,βραχια,το κααυμενο το μπροστινο δεν ξερουμε αν θα γλιστρησει και ποσο και αν θα τη βγαλουμε καθαρη η με πτωση.
Θελω να πω ειναι ζωη αυτη μες στο αγχος; Aκομα και ο Ροσσι που ειναι 27 τα εχει βαρεθει και θελει να παει σε κανα αμαξι. Η Harley δεν ασχολειται καθολου με αυτα και βαζει αδυναμα φρενα και χαμηλα μαρσπιεδες προφανως για να κανει τον αναβατη να περναει καλα και να μην αγχωνεται με τα ορια της προσφυσης.
Απλα μια αλλη αποψη για καλυτερη ζωη με τις μηχανες.

skous
18/08/2005, 19:21
Αρχικά να ευχαριστήσω για την ανταπόκριση στο ποστ μου.

Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω τώρα όλα, γιατί πρέπει να φτιάξω μια λάμπα που φωτίζει την καλή μου το βράδυ, ώστε να κοιμηθώ πιο ήσυχος!

Σε καμια ωρίτσα θα επανέλθω.

P.S. η μηχανή είναι ένα Multi620 και η διαδρομή για τεστ είναι η λεωφόρος μαραθώνος από την παλλήνη μέχρι λίγο μετά τον Ν. Βουτσά, κορυφαία άσφαλτος, μπαριέρα παντού και λίγη κίνηση εώς ελάχιστη τις τις ώρες που επιλέγω

skous
18/08/2005, 20:48
Λοιπον διάβασα όλα αυτά που γράφτηκαν...

Όλα συνηγορούν στο εξής: ΣΧΟΛΕΙΟ

το θέμα είναι ότι μάλλον του χρόνου.

Έτσι μέχρι τότε, όχι σκουπίδια, όχι πλαστικα σε θαλασσες και ακτές και μάλλον ελάχιστα πειράματα :(

zireous
17/09/2006, 21:17
:a27:
Η εναλλακτική πρόταση αν δεν μπορείς να πάς σε σχολείο, δεν αρέσει σε πολλούς...

Θέλει εξάσκηση καθημερινή, και στην αρχή είναι πολύ βαρετά τα πράματα αν πεις ότι έχεις ξεδιαλύνει όλα αυτά που έχεις διαβάσει και έχεις βάλει κάτω συγκεκριμένη μέθοδο και έχεις αποφασίσει να τη μάθεις ή να το πετάξεις το ρημάδι.

Το σώμα σου (και το μυαλό σου) συνηθίζει να κάνει πράγματα, άν από μικρό σου έχουνε δώσει σωστές βάσεις, τότε η πρόοδος είναι ραγδαία και μένει ή σύνεση για να μη τρως το κεφάλι σου -γι'αυτό κοπανιέμαι ότι θα γλιτώναμε ένα σκασμό τούμπες άμα κάποιος όταν κάναμε μα#ακίες με ποδήλατα μας μάθαινε πως πάει η μηχανή (που θα τη πάρουμε έτσι κι αλλιώς αργότερα).


Η υπερβολική κλίση, σημαίνει τούμπα, και όταν βγάζεις σώμα έξω η κλίση μειώνεται -άρα λογικά στους ελληνικούς δρόμους θα έπρεπε όπου στρίβεις με πάνω από 80 (λέω ένα νούμερο μη το πάρεις τοις μετρητοίς) να βγάζεις και σώμα. Για να μη παρεξηγηθώ, σώμα έβγαζα και στο παπί, και στο 125, και στο 250, και στο 650, και θα βγάζω και στο επόμενο.

Η σωστή και αναγκαία οδήγηση στη πίστα παίζει με οριακά μεγάλες γωνίες -που αν το έκανες στο δρόμο θα βρισκόσουν πάνω στη διαχωριστική σε δρόμο με δύο λωρίδες στην αρχή της στροφής (δεν είναι πάντα καλή σκέψη)-, πολύ γρήγορες μεταβολές στη κλίση -φαντάσου ότι το γυροσκοπικό διαρκεί κάτι ελάχιστα δέκατα του δευτερολέπτου στη πίστα μέχρι να σταθεροποιηθεί η μηχανή-, και οι κλίσεις των στροφών είναι όλες θετικές και τεράστιες σε σχέση με το δρόμο κλπ.

Στο δρόμο συχνά συμβουλεύουν οι ειδικοί να χτίζουμε ρυθμό και όχι να σακατεύουμε τα φρένα, και να τσεκάρουμε πόσες φορές χάσαμε πρόσφυση σε ποιό λάστιχο -και όχι άδικα γιατί οι κίνδυνοι είναι πολλαπλάσιοι από τη πίστα.



Οπότε, αρχίζεις διαλέγοντας τη διαδρομή που πρέπει να είναι πάντα η ίδια και πάντα άδεια -καλό είναι να έχεις παρέα αλλά να μην ανακατεύεται, ούτε να σε πορώνει, άν οι παλμοί σου είναι υψηλοί δε βελτιώνεσαι είσαι σκλάβος της αδρεναλίνης.

Αριθμείς τις στροφές, και τις απομνημονεύεις. Αρχίζεις να τις διαγράφεις με ελεεινά μικρή ταχύτητα (άν την έχεις πάρει με 100, άρχισε με 35). Για αρχή μη βγάζεις σώμα, συγκεντρώσου να ανοίγεις σταδιακά γκάζι (σταδιακά εννοούμε πολύυυυ αργά) ακριβώς τη στιγμή που η μηχανή φτάνει στο όριο της κλίσης της, και όσο επαναλαμβάνεις τη στροφή ανέβαζε σιγά σιγά ταχύτητα. Όταν αρχίσεις να βγάζεις σώμα, το αντίθετο πόδι με τη στροφή είναι εκείνο που θα πρέπει να σε στηρίζει περισσότερο -βάλε το γόνατο κόντρα, και μην ντραπείς να βγάλεις το άλλο όσο φυσικά βγαίνει, χωρίς να επιδιώκεις να ξύσεις σώνει και καλά. Άν η μηχανή σε πάει ανοιχτά, τα χέρια σου ΔΕΝ είναι χαλαρά στο τιμόνι, λύσε αυτό το πρόβλημα πρώτα, βλέπωντας πως κάθεσαι στη μηχανή.

Η θέση του σώματος ή οι αναρτήσεις ή τα λάστιχα (ή η μηχανή), θα δείξουν κάποια στιγμή τα προβληματάκια τους, εφόσον δε πατάς φρένα στις στροφές και δεν κόβεις πριν από αυτές απότομα, δεν θα χάσεις εύκολα πρόσφυση, αλλά η διαδικασία πρέπει να γίνεται όσο ομαλά γίνεται -χωρίς απότομες κινήσεις, ζεν κατάσταση πως το λένε. Άν χάνεις το πίσω συχνά, όχι λόγω κατεβάσματος, τσέκαρε αναρτήσεις, λάστιχα και θέση σώματος (πχ με λίγο πιο πίσω το σώμα μπορεί να διορθωθεί).

Άν το παρακάνεις κάποια στιγμή και χάσεις το πίσω, θυμίσου να κρατήσεις σταθερό γκάζι και θα ισιώσει μόνο του, στη χειρότερη, κάνε επιτόπου ανάποδο γυροσκοπικό για να σηκωθεί το μηχανάκι και πλάκωσε το όρθιο στα φρένα και ξαναδίπλωσέ το για τη στροφή.

Διαβασε στο παρών φόρουμ περισσότερα, τα παραπάνω δεν ήταν παρά απλά μια περίληψη, εννοείται ότι ο εξοπλισμός είναι απαραίτητος, όπως και εννοείται ότι αλλιώς βγάζεις σώμα σε ένα εντουράκι (πας το σώμα μπροστά ψιλοόρθιος, και κατεβάζεις πόδι όχι γόνατο), τα παραπάνω αφορούν ότιδήποτε η γεωμετρία του το βοηθά να οδηγηθεί όπως περιγράφτηκε. :cool: