PDA

View Full Version : (Πολλη) σκουρια στο ρεζερβουαρ..



Lio
11/06/2011, 09:32
Ολο το αναβαλλω, αλλα προχτες αρχισε να ψιλοχανει το ρημαδι...
Εχει κανεις καποια προταση για υλικα πλαστικοποιησης, που τα βρισκουμε κλπ?
(Να δω πως θα βγαλω το ρουμπινετο, του οποιου οι βιδες δεν φαινονται να συγκινουνται με τιποτε..)

Hellspawn
11/06/2011, 09:45
Σκουριασμένες βίδες νομίζω ρίχνεις coca cola το αφήνεις 3-4 λεπτάκια και ξεπλένεις με paraflu.
(ελπίζω να μην είπα μλκία και με εκτελέσει ο Oldman) :blush: :blush:

Drift_King89
13/06/2011, 23:53
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101346

Αυτό είναι το ένα τόπικ φίλε και επίσης αν ψαχτείς υπάρχει και άλλο ένα συγκεκριμένα για ντεπόζιτα στο Τεχνικά Θέματα Tips & Tricks. Καλό θα είναι να κάνουμε μια αναζήτηση πριν ποστάρουμε. :)

Polaris
14/06/2011, 01:42
.Sorry ,αλλα τωρα ειδα οτι λεει για διαρροη.Τεσπα. Τωρα οσο για το απο πανω μηνυμα τι να πω.. Γιατι πεφτει τοσο κραξιμο??Δεν το καταλαβαινω καθόλου.Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωσει να εχει ψαξει και να μην εχει καλυφθει? Ο όρος Foroum τι σημαινει? Ψαχω και βρήσκω?? Αν ηταν ετσι να το κλεισουμε και να παταμε το Google.



Φιλε εαν εννοεις ,σκουρια μεσα στο ντεποζιτο, μου ετυχε και σε μενα σε ενα ΖΧ-4 92'.

Ειχε μπολικο πραμα μεσα και η σκουρια δε διακρινοταν μονο σε σκουρο χρωμα αλλα σε μεγαλουτσικα κομματια.

Το τοπικ αναφερεται σε απομακρυνση σκουριας αλλα για ολοκληρο ντεποζιτο δε γνωριζω.

Εγω εκανα το παρακατω:

Ελυσα το ντεποζιτο,και του πεταξα μεσα Οξαλικό Οξύ.

Το συγκεκριμενο δεν απομακρυνει τη σκουρια αλλα την εξουδετερωνει και σαν να την <καιει>.

Με αποτελεσμα να υπαρχει αλλα να μην συνεχιζει να σου τρωει το ντεποζιτο με κινδυνο να τρυπησει.

Μετα απο 30 λεπτα το ξεπλυνα με νερο και το αρχισα με μια μακρια ευκαμπτη συρματοβουρτσα

περνωντας τη απο την ταπα επανω και απο κατω απο την τρυπα του ρουμπινετου(αφου το εβγαλα)

Εως τωρα σκουρια τελος,το μονο σιγουρο.Τωρα μενει με επιμονη τριψιμο και ξεπλυμα με αφθονο

νερο.Οταν ικανοποιηθηκα με το αποτελεσμα το φυσηξα και γρηγορα το μονταρα το φουλαρα

βενζινη για να μην αρχισει παλι η οξειδωση.

Τωρα μπορει αρισμενοι να γρινιαζετε αλλα εδω και 3 χρονια δεν μου εχει ξαναβουλωσει φιλτρο και

ουτε να μου βουλωσει καμια ψειρα στα carbs.

Αυτο το οξυ το χρησιμοποιουμε στα βαπορια γι αυτο και το ξερω καλα.

(AΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕΡΑΚΙ)

Ελπιζω να βοηθησα και να σε προβληματισα.Τωρα για εξωτερικες σκουριες τα πραγματα ειναι πολυ <απλα>

LKOSTAS
14/06/2011, 08:24
Η πιο οικονομική και αποτελεσματική λύση είναι η εξής επειδή το έκανα σε ρεζερβουάρ από XR 125L που μόνο εγώ δεν ήμουν μέσα στο ρεζερβουάρ του.

1) Βάζεις 1 μέτρο αλυσίδα μέσα στο ρεζερβουάρ και αρχίζεις να το κάνεις φραπέ για όση ώρα μπορείς. Η αλυσίδα ξύνει τη σκουριά. Μην βάλεις βίδες ή σκάγια που λένε μερικοί διότι δεν θα μπορείς να τα ξαναβγάλεις.

2) Αφού κουνήσεις αρκετή ώρα το ρεζερβουάρ βγάζεις την αλυσίδα και το ξεπλένεις με λίγη βενζίνη.

3) Αγοράζεις ένα μπουκαλι σκουροφάγο (εγω το βρήκα στο Πρακτικερ 6€) το ρίχνεις όλο μέσα και αφου κλείσεις την τάπα το κάνεις φραπέ λίγη ώρα. Το αφήνεις για 2 λεπτά για να δράσει στα τοιχώματα και μετά ξανά κούνημα.

4) Τέλος αδειάζεις το ρεζερβουάρ αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Πρόσεχε που θα το πετάξεις το υγρό διότι είναι καυστικό και να πλύνεις τα χέρια σου. Θα πάθεις πλάκα με το τι θα βγει από το ρεζερβουάρ!!!!

5) Ξεπλένεις καλά με νερό το ρεζερβουάρ και το αφήνεις στον ήλιο να στεγνώσει λίγες ώρες. Χρησιμοποίησε αν έχεις αέρα (κομπρεσέρ) μέσα στο ρεζερβουάρ για υπολοίματα νερού.

Θα δεις μετά το ρεζερβουάρ σου μέσα και δεν θα το πιστεύεις!!!!

OldMan
14/06/2011, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Night_Rider
Σκουριασμένες βίδες νομίζω ρίχνεις coca cola το αφήνεις 3-4 λεπτάκια και ξεπλένεις με paraflu.
(ελπίζω να μην είπα μλκία και με εκτελέσει ο Oldman) :blush: :blush:
Αν τα 3-4 λεπτάκια τα κάνεις 3-4 ώρες (τουλάχιστον), την γλυτώνεις την εκτέλεση .. :winka:

al_tzamp
14/06/2011, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από LKOSTAS
Η πιο οικονομική και αποτελεσματική λύση είναι η εξής επειδή το έκανα σε ρεζερβουάρ από XR 125L που μόνο εγώ δεν ήμουν μέσα στο ρεζερβουάρ του.

1) Βάζεις 1 μέτρο αλυσίδα μέσα στο ρεζερβουάρ και αρχίζεις να το κάνεις φραπέ για όση ώρα μπορείς. Η αλυσίδα ξύνει τη σκουριά. Μην βάλεις βίδες ή σκάγια που λένε μερικοί διότι δεν θα μπορείς να τα ξαναβγάλεις.

2) Αφού κουνήσεις αρκετή ώρα το ρεζερβουάρ βγάζεις την αλυσίδα και το ξεπλένεις με λίγη βενζίνη.

3) Αγοράζεις ένα μπουκαλι σκουροφάγο (εγω το βρήκα στο Πρακτικερ 6€) το ρίχνεις όλο μέσα και αφου κλείσεις την τάπα το κάνεις φραπέ λίγη ώρα. Το αφήνεις για 2 λεπτά για να δράσει στα τοιχώματα και μετά ξανά κούνημα.

4) Τέλος αδειάζεις το ρεζερβουάρ αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Πρόσεχε που θα το πετάξεις το υγρό διότι είναι καυστικό και να πλύνεις τα χέρια σου. Θα πάθεις πλάκα με το τι θα βγει από το ρεζερβουάρ!!!!

5) Ξεπλένεις καλά με νερό το ρεζερβουάρ και το αφήνεις στον ήλιο να στεγνώσει λίγες ώρες. Χρησιμοποίησε αν έχεις αέρα (κομπρεσέρ) μέσα στο ρεζερβουάρ για υπολοίματα νερού.

Θα δεις μετά το ρεζερβουάρ σου μέσα και δεν θα το πιστεύεις!!!!


Μετά από αυτή τη δουλειά δεν θέλει και προστασία για να μην ξανασγουριάσει????
Πλαστικοποίηση που έχω υπόψη, (κάπου εδώ τη διάβασα) η αν υπάρχει κάτι άλλο?