Σύνδεση

View Full Version : Kεραυνοί



HexDec
17/08/2005, 17:00
Ρε παιδία προχθές γύριζα απο ταξίδι και με πέτυχε μια καλοκαιρινή μπόρα ήμουν στην μέση μιας πεδιάδας και γύρω γύρω γινόταν χαλασμός απο κεραυνούς, πια θα ήταν η ενδεδειγμένη αντίδραση σε αυτή την περίπτωσή;σταματάμε την μηχανή και κατεβαίνουμε ή συνεχίζουμε; δεν υπήρχε χωρίο η κάποιο σημείο να σταματήσω για να προφυλαχτώ.Δέντρα υπήρχαν διάσπαρτα στα χωράφια αυτά σίγουρα τραβούσαν κεραυνούς.
Ακούω προτάσεις ...

AFTER
17/08/2005, 17:09
Πιο πολλες πιθανοτητες εχει να πεσει ο κεραυνος πανω σε δεντρο ή κολονα,παρα σε σενα!

Τωρα βεβαια πεζουν και αλλα πραγματα ρολο!
Π.χ. η μηχανη σου ειναι honδa? :lol:

adam_tsouk
17/08/2005, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Πιο πολλες πιθανοτητες εχει να πεσει ο κεραυνος πανω σε δεντρο ή κολονα,παρα σε σενα!

Τωρα βεβαια πεζουν και αλλα πραγματα ρολο!
Π.χ. η μηχανη σου ειναι honδa? :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ε, δε βλεπεις;


:rotflmao: :rotflmao:


Άμα κινήσαι δεν είναι καλύτερα;

HexDec
17/08/2005, 17:14
Π.χ. η μηχανη σου ειναι honδa?


..............Επόμενη απάντηση.....

sotpag
17/08/2005, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από HexDec
..............Επόμενη απάντηση.....


να αλλαξεις μηχανη για να μην κυνδινευει οχι μονο απο κεραυνους αλλα και απο βροχη

παρε μια yamaha ή και kawasaki ακομα και ολα θα ειναι μια χαρα.




χωρις πλακα τωρα αν δεν εχεις κατι να προφυλαχτεις απλα συνεχιζεις (αποψη μου αυτη) τι να σταματισεις τι οχι δεν αλλαζει τιποτα, αν ειναι να πεσει σε σενα θα πεσει αν οχι θα προσπερασει, τα δεντρα σιγουρα θα τραβουν τους κεραυνους οποτε μακρια απο δεντρα κλπ

crs-k
17/08/2005, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από HexDec
Ρε παιδία προχθές γύριζα απο ταξίδι και με πέτυχε μια καλοκαιρινή μπόρα ήμουν στην μέση μιας πεδιάδας και γύρω γύρω γινόταν χαλασμός απο κεραυνούς, πια θα ήταν η ενδεδειγμένη αντίδραση σε αυτή την περίπτωσή;σταματάμε την μηχανή και κατεβαίνουμε ή συνεχίζουμε; δεν υπήρχε χωρίο η κάποιο σημείο να σταματήσω για να προφυλαχτώ.Δέντρα υπήρχαν διάσπαρτα στα χωράφια αυτά σίγουρα τραβούσαν κεραυνούς.
Ακούω προτάσεις ...


Ξερω να σου πω αρκετα για την προφυλαξη (δεν λεω αντιμετωπιση) οταν εισαι πεζος στην υπαιθρο, πραγμα που δεν ειναι του παροντος ... :wacko:

Με την μηχανη εχεις μια επιπλεον μονωση (το λαστιχο) αλλα κατα την διαρκεια της βροχης κι αυτο το "πλεονεκτημα" χανεται ... :sick:

Το καλυτερο παντος ειναι να προφυλαχθεις σε καποιο οικημα.

Αν δεν ειναι εφικτο, αφηνεις καπου (μακρυα σου) την μηχανη και καθεσαι στις πανω στις φτερνες, στις μυτες των ποδιων σε μια αποσταση απο 10 εως 20 μετρα απο ενα δενδρο (αναλογα με το υψος του), ωστε και να ειναι ψηλοτερο σημειο, απ' οποια κατευθυνση προσεγγισει ο κεραυνος, αλλα και να γλυτωσεις απο το σοκ της ηλεκτροπληξιας. :(

Παντως μεχρι τωρα εχουν αναφερθει πολυ λιγες περιπτωσεις, χτυπηματων πανω σε μηχανη, σε σχεση με πεζους ή (ακομα χειροτερα) λουομενους! :D



Ελπιζοντας να βοηθησα λιγο ...

:smokin: :beer: :wave2:

gmakris
17/08/2005, 23:30
Σταματας το μηχανακι, και καθεσαι (κατω) μακρια απο δεντρα, κολωνες κλπ στην ακρη του δρομου - η ιδανικη σταση ειναι ποδια και χερια στο εδαφος "στα τεσσερα" αλλα καλυτερα να το αποφυγεις μην σε παρει πρεφα κανενα τσοπανοσκυλο και βγαλει το αχτι του.....:lol: :lol:

Για το Honda συμφωνω - αστο να καει - ευκαιρια ειναι......:rotflmao:

Μήτσος1
18/08/2005, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Για το Honda συμφωνω - αστο να καει - ευκαιρια ειναι......:rotflmao:

Πρόεδρε άμα καεί το Honda, τα Υamahaκια θα γίνουν κάρβουνο και μάλιστα φρυγανισμένο !!!

Tigas
18/08/2005, 07:29
YAMAHA ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑ :smokin:

cityfly
18/08/2005, 08:40
α ωραία

ο ένας λέει να κάτσεις στις μύτες
και ο άλλος στα τέσσερα


σωθήκαμε


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
18/08/2005, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
α ωραία

ο ένας λέει να κάτσεις στις μύτες
και ο άλλος στα τέσσερα

σωθήκαμε

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Εγω απλως προσπαθησα να μιλησω λιγο σοβαρα ... :sick:

Αλλα λογω εποχης δικαιολογουνται ολα!

:lol: :rotflmao: :lol:

gmakris
18/08/2005, 09:04
Και ομως η απαντηση μου ειναι σοβαρη.....

Αν βρίσκεσαι απομονωμένος σε μια επίπεδη έκταση και νιώθεις να σηκώνονται τα μαλλιά σου, αυτο δηλωνει οτι σε λιγο θα εκδηλωθει κεραυνος, κάνουμε βαθύ κάθισμα, και ακουμπουμε τα χερια στο εδαφος. Ετσι (ελαχιστοποιουμε και την επιφάνεια του σώματός μας). Εαν μας χτυπησει κεραυνος το ρευμα θα φυγει γρηγοροτερα απο το σωμα μας απο τα πανω και κατω ακρα....(καλο ειναι να πετάξουμε και ολα τα μεταλλικα αντικείμενα απο πάνω μας.)


Οι κεραυνοί χρησιμοποιούν το κυκλοφορικό και το νευρικό σύστημα του ανθρώπου μέχρι να αποφορτιστούν στη γη. Ενας κεραυνος προκαλει καρδιακή και πνευμονική ανακοπή και, παρόλο που η καρδιά ξαναρχίζει να χτυπά, η αποκατάσταση της αναπνοής δεν ειναι παντα εφικτη γι'αυτο και οι περισσοτεροι πεθαινουν απο ασφυξια....

ΟΚΤΑΝΙΟ
18/08/2005, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Για το Honda συμφωνω - αστο να καει - ευκαιρια ειναι......:rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
18/08/2005, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Και ομως η απαντηση μου ειναι σοβαρη.....

Αν βρίσκεσαι απομονωμένος σε μια επίπεδη έκταση και νιώθεις να σηκώνονται τα μαλλιά σου, αυτο δηλωνει οτι σε λιγο θα εκδηλωθει κεραυνος, κάνουμε βαθύ κάθισμα, και ακουμπουμε τα χερια στο εδαφος.


Λαθος! :nono:

Αν θελουμε να εχουμε μεγαλυτερη επιφανεια επαφης (για αποφορτηση, οπως λες) τοτε δεν εχουμε παρα να ξαπλωσουμε!

ΔΕΝ θελουμε ομως αυτο, μιας κι αν περασει απ' το σωμα μας ο κεραυνος ειμαστε κατα 99,9% νεκροι !!! :(


Καθομαστε δε καθισμα βαθυ πατοντας ΜΟΝΟ στις μυτες των ποδιων (οχι και στις φτερνες) ετσι ωστε να εχουμε την ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ δυνατη επιφανια επαφης με το εδαφος !!! :winka:

Η καλυτερη προφυλαξη σε ανοικτο μερος ειναι ο "τριγωνομετρικος" υπολογισμος, που ειπα σε προηγουμενο ποστ, ωστε να εχουμε ψηλοτερο προσεγγισιμο σημειο και ταυτοχρονα να απεχουμε απο το πρωτογενες σοκ.


Το σηκωμα των μαλιων, οντως προδιδει εντονο ιονισμο του αερα και επικειμενη εκτονωση (κεραυνο), συναισθημα που εγω το εχω ζησει ΤΡΕΙΣ φορες ! :(

gmakris
18/08/2005, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Λαθος! :nono:

Αν θελουμε να εχουμε μεγαλυτερη επιφανεια επαφης (για αποφορτηση, οπως λες) τοτε δεν εχουμε παρα να ξαπλωσουμε!

ΔΕΝ θελουμε ομως αυτο, μιας κι αν περασει απ' το σωμα μας ο κεραυνος ειμαστε κατα 99,9% νεκροι !!! :(


Καθομαστε δε καθισμα βαθυ πατοντας ΜΟΝΟ στις μυτες των ποδιων (οχι και στις φτερνες) ετσι ωστε να εχουμε την ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ δυνατη επιφανια επαφης με το εδαφος !!! :winka:

Η καλυτερη προφυλαξη σε ανοικτο μερος ειναι ο "τριγωνομετρικος" υπολογισμος, που ειπα σε προηγουμενο ποστ, ωστε να εχουμε ψηλοτερο προσεγγισιμο σημειο και ταυτοχρονα να απεχουμε απο το πρωτογενες σοκ.


Το σηκωμα των μαλιων, οντως προδιδει εντονο ιονισμο του αερα και επικειμενη εκτονωση (κεραυνο), συναισθημα που εγω το εχω ζησει ΤΡΕΙΣ φορες ! :(


Οπως φαινεται εχουμε διαβασει διαφορετικα βιβλια......:lol: :lol: :rotflmao:

(Aυτο για τις μυτες δεν ειναι και πολυ εφικτο, δοκιμασε να κατσεις ετσι, πανω απο 30 δευτερολεπτα δεν θα αντεξεις.....)

:wave2:

crs-k
18/08/2005, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Οπως φαινεται εχουμε διαβασει διαφορετικα βιβλια......:lol: :lol: :rotflmao:

(Aυτο για τις μυτες δεν ειναι και πολυ εφικτο, δοκιμασε να κατσεις ετσι, πανω απο 30 δευτερολεπτα δεν θα αντεξεις.....)

:wave2:



Εγω πρεπει να εχω διαβασει τα σωστα μαλλον, μιας και τα εχω εφαρμοσει κι ολας σε αρκετες περιπτωσεις, εχοντας βρεθει εκατονταδες φορες στην υπαιθρο, μεσα σε (καλοκαιρινη κυριως που ειναι κι η πιο επικινδυνη) καταιγιδα. Ορειβατης γαρ. :winka:


Στις μυτες σηκωνεσαι μονο οταν αισθανθεις τον ιονισμο του αερα, αλλιως μενεις απλως καθισμενος. :wacko:



:smokin: :beer: :wave2:

gmakris
18/08/2005, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Λαθος! :nono:

ΔΕΝ θελουμε ομως αυτο, μιας κι αν περασει απ' το σωμα μας ο κεραυνος ειμαστε κατα 99,9% νεκροι !!! :(


Τελικα βρηκα το βιβλιο Χρηστο και δεν κανω λαθος... Επισης αναφερει οτι :


Oι κεραυνοι σπανια ειναι θανατηφόροι, σε αντίθεση με όσα πιστεύουν οι περισσότεροι. Αυτό απέδειξε ένα ερευνητικό πρόγραμμα στο Πανεπιστήμιο του Ιλινόις, στο Σικάγο. Οι ειδικοί κατέρριψαν το μύθο περί θανάτων και αποκάλυψαν ότι το 90-97% των θυμάτων από κεραυνούς επιβιώνουν. To ποσοστο των θανατων απο χτυπημα κεραυνου κυμαινεται το πολυ μεταξυ 3 εως 10%.....


:wave2:

crs-k
18/08/2005, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Τελικα βρηκα το βιβλιο Χρηστο και δεν κανω λαθος επισης αναφερει οτι :


Oι κεραυνοι σπανια ειναι θανατηφόροι, σε αντίθεση με όσα πιστεύουν οι περισσότεροι. Αυτό απέδειξε ένα ερευνητικό πρόγραμμα στο Πανεπιστήμιο του Ιλινόις, στο Σικάγο. Οι ειδικοί κατέρριψαν το μύθο περί θανάτων και αποκάλυψαν ότι το 90-97% των θυμάτων από κεραυνούς επιβιώνουν. To ποσοστο των θανατων απο χτυπημα κεραυνου κυμαινεται το πολυ μεταξυ 3 εως 10%.....


:wave2:



Συμφωνα με καινουργιες θεωριες, ΔΕΝ ειναι απαραιτητο ο Κεραυνος να χτυπησει στο ψηλοτερο σημειο!

Αλλα αυτο ειναι μαλλον κατι το οποιο χρηζει επιστημονικης αναλυσης και δεν ειναι το θεμα της κουβεντας μας, οπως κι αυτο το αποσπασμα που παραθετεις.

Οι δικες μου εμπειριες και γνωσεις παντως ερχονται σε συγκρουση με την ερευνα του Πανεπιστημιου του Ιλινόις, και προτιμω να ΜΗΝ με χτυπησει, ακομα κι αν εχω μεγαλη πιθανοτητα επιβιωσης ...

:lol: :rotflmao: :lol:

adam_tsouk
18/08/2005, 10:09
Με λίγα λόγια καλύτερα να συνεχίσει κανείς τη πορεία του πάνω στη μηχανή παρά να σας ακούσει γιατί τότε.... χάθηκε! :lol: :lol:

gmakris
18/08/2005, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Με λίγα λόγια καλύτερα να συνεχίσει κανείς τη πορεία του πάνω στη μηχανή παρά να σας ακούσει γιατί τότε.... χάθηκε! :lol: :lol:

:lol: gmakris - crs-k the lightning masters...... :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :wave2:

crs-k
18/08/2005, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Με λίγα λόγια καλύτερα να συνεχίσει κανείς τη πορεία του πάνω στη μηχανή παρά να σας ακούσει γιατί τότε.... χάθηκε! :lol: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
...........................
Με την μηχανη εχεις μια επιπλεον μονωση (το λαστιχο) αλλα κατα την διαρκεια της βροχης κι αυτο το "πλεονεκτημα" χανεται ... :sick:

Το καλυτερο παντος ειναι να προφυλαχθεις σε καποιο οικημα.

Αν δεν ειναι εφικτο, αφηνεις καπου (μακρυα σου) την μηχανη και καθεσαι στις πανω στις φτερνες, στις μυτες των ποδιων σε μια αποσταση απο 10 εως 20 μετρα απο ενα δενδρο (αναλογα με το υψος του), ωστε και να ειναι ψηλοτερο σημειο, απ' οποια κατευθυνση προσεγγισει ο κεραυνος, αλλα και να γλυτωσεις απο το σοκ της ηλεκτροπληξιας. :(
............................



Να τα (ξανα)πουμε ??? :wacko:


:lol: :rotflmao: :lol:

adam_tsouk
18/08/2005, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Να τα (ξανα)πουμε ??? :wacko:


:lol: :rotflmao: :lol:



:a22: :a22:



:a31: :a31: :a31:



:a01: :a01: :a01: :a01: :a01: :a01:

div400
18/08/2005, 11:44
ωραια λοιπον:

εισαι στην υπαιθρο εν μεσο καταιγιδας, σταματας την μηχανη ,κατεβαινεις, καθεσε στα τεσσερα στον δρομο ωστε να μην σε χτυπησει ο κεραυνος .... και σε παταει το διερχομενο αυτο/το-φορτιγο κτλ που δεν σε εχει δει!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εχουν δικιο οι στατιστικες οι κεραυνοι σπανια ειναι θανατηφοροι!:D :wave2: :rotflmao: