PDA

View Full Version : Απορίες για το CBF-600S



javaneze
17/08/2005, 19:40
Αφου διαβασα αρκετα τοπικς για το 600ς και το fazer θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα τους κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου που δυστυχως δεν εχω βρει (εμπειρικες) απαντησεις ως τωρα...
Αναφερω οτι ενδιαφερομαι να περασω σε αυτη την κατηγορια, του ταξιδιαρικου μεν, πολης δεν, στρητ με ανεμοκαλυψη, θελοντας να ξεφυγω απο το εντουρο-ψευτο-σουπερ-μοταρντ μονοκυλινδρο κουραστικο για μεγαλες αποστασεις χωρις καλυψη αερα (ουφ), που εχω...
Κλασικα οι 2 πασιφανεστατες επιλογες ειναι τα CBF 600s και Fazer αλλα δηλωνω φανερα την προτιμηση μου στο πρωτο λογω εμφανισης και παρουσιας ΑΒS...

α) Το μηχανακι ειναι ψοφιο? Τι παει να πει ρε παιδια οτι "δεν ειναι για γκαζια" ?
Το οτι δλδ εχει 20-30 αλογα λιγοτερα απο το fazer, παει να πει οτι ειναι και λιγα τα 70? Σε αντιδρασεις θα ειναι πιο γρηγορο απο το ΧΤ? σε προσπερασεις κλπ...
Με απλα λογια επειδη μονο αυτο εχω σαν μετρο συγκρισης, αν τα βαλουμε κατω, το ΧΤ-ψευτο-μοταρντ με ενα CBF 600s υπαρχει περιπτωση να υπερτερει καπου το ΧΤ? (στριψιμο/κοντρα/προσπεραση/ρεπριζ/κτλ...)

β) Το οτι το μοτερ ειναι καρβυλατερατο θα επρεπε να με απασχολησει καπου, και να επηρεασει την επιλογη μου? (δεν εχω αποψη και γνωσεις πανω στο θεμα απλα ολοι οι φιλοι μού λενε "παρε με ψεκασμο επειδη ειναι πιο καινουριο")...

γ)Αυτο για την χαλια αντιπροσωπεια της HONDA ειναι αληθεια? και αν ναι, ειναι κατι τοσο τραγικο που να σε αποτρεψει απο καποια αγορα?

δ)Υπαρχουν ενδειξης βενζινης και θερμοκρασιας στο κοντερ? υπαρχει καθολου ωφελιμος χωρος κατω απο την σελα για κρυπτοναητ κλπ...

ε)Το ΑBS οσοι το εχετε ειναι ευχρηστο? ειναι αληθεια οτι το χωμα ειναι απαγορευτικο? (για πατημενο χωματακι λεω οχι κοτρονια :p )

Ευχαριστω για τον χρονο σας;)
Νικολας.

SAM46
17/08/2005, 20:43
Φιλε μου μπες στο www.fazerclub.gr και ρωτα οτι θελεις πιστευω οτι θα σου λυθουν πολλες απορειες οσο αφορα το fazer φυσικα

n1k3man
17/08/2005, 20:47
ψηφος στο Fazer απο μενα..

javaneze
17/08/2005, 22:51
SAM46 thanx για το λινκ φιλε μου... αλλα δυστυχως δεν εχω καμια απορια που να αφορα το fazer... οι αποριες που διαβασες ειναι για το CBF 600S...
thanx anyway;)

n1k3man εγω παλι στις επομενες λεω να ψηφισω Λεβεντη:p ... Δεν ψαχνω ψηφους ρε φιλε μου ... το ξερω οτι ΟΛΟΙ οσοι δεν εχουν ηδη cbf θα ψηφησουν fazer...
ελα που εγω ειμαι με τους αλλους ομως...:lol:

n1k3man
17/08/2005, 23:05
ρε javaman μου φανηκες σα να ψαχνεσαι γι'αυτο εριξα ψηφο :lol:

τωρα για τις αποριες σου μπορω να σε βοηθησω λιγο στην 3η αν και υπαρχουν πολλες αποψεις επι του θεματος..

απο εξυπηρετηση δεν ειναι χαλια ο Σαρακακης. οι τιμες ομως στα ανταλλακτικα ειναι ακριβες..

επισης για την 2η ξερω οτι ακριβως επειδη το injection ειναι σχετικα καινουρια τεχνολογια σε μηχανες παρουσιαζει καποιες παιδικες ασθενειες χωρις ομως τπτ το σοβαρο. προσωπικα θα προτιμουσα ψεκασμο.. :p

gdevelek
17/08/2005, 23:38
Γενικά αν σε ενδιαφέρουν γκάζια και επιδόσεις παίρνεις Fazer, όχι CBF600S (υπό την προϋπόθεση ότι έχεις μόνο αυτές στο μυαλό σου)

Σκέψου όμως και τα Ζ...

johnpan
18/08/2005, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze

α) Το μηχανακι ειναι ψοφιο? Τι παει να πει ρε παιδια οτι "δεν ειναι για γκαζια" ?
Το οτι δλδ εχει 20-30 αλογα λιγοτερα απο το fazer, παει να πει οτι ειναι και λιγα τα 70? Σε αντιδρασεις θα ειναι πιο γρηγορο απο το ΧΤ? σε προσπερασεις κλπ...
Με απλα λογια επειδη μονο αυτο εχω σαν μετρο συγκρισης, αν τα βαλουμε κατω, το ΧΤ-ψευτο-μοταρντ με ενα CBF 600s υπαρχει περιπτωση να υπερτερει καπου το ΧΤ? (στριψιμο/κοντρα/προσπεραση/ρεπριζ/κτλ...)


Το μηχανάκι ασφαλώς και δεν είναι ψόφιο. Ίσως δεν μπορείς να περιμένεις το ''μπραφ'' του μονοκύλινδρου ΧΤ που έχεις, αλλά σίγουρα είναι καλύτερο σε μεγάλα ρεπρίζ, π.χ. 50-150, σε προσπεράσματα με >120, κλπ γενικά πάνω από τα 100 η διαφορά θα είναι ολοφάνερη.

Σε στρίψιμο, αν μιλάς για σφιχτό ορεινό στροφιλίκι, σίγουρα το ψηλοτερο κέντρο βάρους του ΧΤ και η ροπή του από χαμηλά λόγω 1κυλίνδρου, θα το κάνουν πιο γρήγορο. Αλλά αν μιλάμε για μεικτό δρόμο με στροφές για πάνω από 80χαω, ανοιχτές καμπές, εθνική, κλπ τότε το cbf θα περάσει μπροστά, και μάλιστα πιο απολαυτικά και πολύ πιο ξεκούραστα.



β) Το οτι το μοτερ ειναι καρβυλατερατο θα επρεπε να με απασχολησει καπου, και να επηρεασει την επιλογη μου? (δεν εχω αποψη και γνωσεις πανω στο θεμα απλα ολοι οι φιλοι μού λενε "παρε με ψεκασμο επειδη ειναι πιο καινουριο")...


Εδώ δεν έχω σοβαρή άποψη. Προσωπικά, για ένα στριτ προτιμώ τα καρμπυρατέρ είναι πιο στρωτά σε απόκριση πιστεύω. Για ένα ον-οφφ δε θα με πείραζε ο ψεκασμός.




γ)Αυτο για την χαλια αντιπροσωπεια της HONDA ειναι αληθεια? και αν ναι, ειναι κατι τοσο τραγικο που να σε αποτρεψει απο καποια αγορα?


Εκνευριστικές καθυστερήσεις, ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις, αλλά δε θα με εμπόδιζε να πάρω τη μηχανή που μου αρέσει.




δ)Υπαρχουν ενδειξης βενζινης και θερμοκρασιας στο κοντερ? υπαρχει καθολου ωφελιμος χωρος κατω απο την σελα για κρυπτοναητ κλπ...


ε)Το ΑBS οσοι το εχετε ειναι ευχρηστο? ειναι αληθεια οτι το χωμα ειναι απαγορευτικο? (για πατημενο χωματακι λεω οχι κοτρονια :p )


Δεν έχω το 600, δεν ξέρω. Αλλά το ABS του είναι από τα πιο φιλικά και πιο σωστά στο δούλεμα. Για το χώμα δεν πιστεύω να είναι απαγορευτικό, αν σκεφτείς ότι στο χώμα με το 600 απλά θα πηγαίνεις κυλητός, με το πολύ πολύ 40χαω.

javaneze
18/08/2005, 00:57
thanx guys

iziogas
18/08/2005, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Tο μηχανάκι ασφαλώς και δεν είναι ψόφιο. Ίσως δεν μπορείς να περιμένεις το ''μπραφ'' του μονοκύλινδρου ΧΤ που έχεις, αλλά σίγουρα είναι καλύτερο σε μεγάλα ρεπρίζ, π.χ. 50-150, σε προσπεράσματα με >120, κλπ γενικά πάνω από τα 100 η διαφορά θα είναι ολοφάνερη.

Σε στρίψιμο, αν μιλάς για σφιχτό ορεινό στροφιλίκι, σίγουρα το ψηλοτερο κέντρο βάρους του ΧΤ και η ροπή του από χαμηλά λόγω 1κυλίνδρου, θα το κάνουν πιο γρήγορο. Αλλά αν μιλάμε για μεικτό δρόμο με στροφές για πάνω από 80χαω, ανοιχτές καμπές, εθνική, κλπ τότε το cbf θα περάσει μπροστά, και μάλιστα πιο απολαυτικά και πολύ πιο ξεκούραστα.


Φίλε μου εγώ έχω το CBF600SA και συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω παράθεση.

Εχω φίλους και με ΧΤ και με Fazer. Μ'αρέσουν και τα τρία. Το καθένα με τα πλεονεκτήματά του. Το ζήτημα είναι τι θές εσύ.

Εγώ ήθελα να μπορώ να πηγαίνω στην δουλειά μου κάθε μέρα, να κάθεται η γυναίκα μου πίσω και να το ευχαριστιέται, και να μπορώ να κάνω ταξιδάκια ακόμα και στο εξωτερικό (αχ... του χρόνου την άνοιξη το υπολογίζω για Αυστρία, Ελβετία).

Καθοριστικό παράγοντα έπαιξε για μένα το ABS (ναι... δουλεύει, ναι... με έχει σώσει σίγουρα μια φορά, ίσως και δεύτερη) και η εξωτερική εμφάνιση. Στο κάτω κάτω θές να περιφανεύεσαι για αυτό που καβαλάς.

johnpan
18/08/2005, 15:02
ψάχνω μια μηχανή που να είναι ικανή να ταξιδέψει εξωτερικό και να μη λέει όχι σε λίγο χώμα... αχ βαχ, μεγάλος μπελάς. Μόνο το GS 1200 έχω σκεφτεί αλλά είναι πανάκριβο και δεν κάνει για πόλη. Μάλλον πάω προς GS650. Περιμένω να δω τι θα βγάλουν και φέτος.... Άστα έχω κάψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα!!! Καλά ταξίδια φίλε μου