PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ



thoba19
12/06/2011, 19:57
Γεια σας βγαζω διπλωμα και θα με ενδιαφερε η αγορα καποιου κρανους εχω δει μερικα και ξεχωρισα μερικα:http://www.stelpet.gr/ec-c-aeuia-oco-mt-aaoieiioanuaeioc-ooa-eaoaooiaoa-stelpet-.html
και αυτο http://www.e-racing.gr/index.php?target=products&product_id=69
Τα εχει κανεις ;Το μεγεθος που θα μου κανει πως το βρισκω;

Tedvj23
12/06/2011, 20:30
Η τα δοκιμαζεις η μετρας την περιμετρο του κεφαλιου σου...

1.XS αντιστοιχεί σε περίμετρο κεφαλής 53-54 cm
2.S αντιστοιχεί σε περίμετρο κεφαλής 55-56 cm
3.M αντιστοιχεί σε περίμετρο κεφαλής 57-58 cm
4.L αντιστοιχεί σε περίμετρο κεφαλής 59-60 cm
5.XL αντιστοιχεί σε περίμετρο κεφαλής 61-62 cm
6.XXL αντιστοιχεί σε περίμετρο κεφαλής 63-64 cm
Σε γενικες γραμμες παντος να ξερεις οτι αναλογα την εταιρια και το κρανος υπαρχουν διαφορες στο εσωτερικο τους...Καλο ειναι τα το φορεσεις πρωτα..
:beer:

thoba19
12/06/2011, 20:47
Οποιος εχει να προτηνει κατι μη ντραπη απλα θα ηθελα να ειναι απο ελλαδα
μεχρι 100 -120

p_sapelas
12/06/2011, 21:12
Σε αυτά τα λευτά φίλε μου έχεις τις εξής επιλογές:
α. Κράνος σε κανένα stockαδικο μπας και βρείς τπτ αξιόλογο σε σχέση με τα λεφτά που δίνεις
β. Fc-moto.de και λοιπά internetika που βγάζουν κατά καιρόυς προσφορές.

Η πρώτη λύση θέλει τρέξιμο και γενικά χρόνο. Η 2ρη είναι αρκετά καλή και νομίζω ότι η πλειοψηφία ψωνίζει μέρος του εξοπλισμού της με αυτό τον τρόπο δεδομένου ότι έχουν δοκιμάσει τα προιόντα. Γενικά σε κάποια πράγματα η ελληνική αγορά δεν είναι ανταγωνιστική ακόμα.

thoba19
12/06/2011, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p_sapelas
Σε αυτά τα λευτά φίλε μου έχεις τις εξής επιλογές:
α. Κράνος σε κανένα stockαδικο μπας και βρείς τπτ αξιόλογο σε σχέση με τα λεφτά που δίνεις
β. Fc-moto.de και λοιπά internetika που βγάζουν κατά καιρόυς προσφορές.

Η πρώτη λύση θέλει τρέξιμο και γενικά χρόνο. Η 2ρη είναι αρκετά καλή και νομίζω ότι η πλειοψηφία ψωνίζει μέρος του εξοπλισμού της με αυτό τον τρόπο δεδομένου ότι έχουν δοκιμάσει τα προιόντα. Γενικά σε κάποια πράγματα η ελληνική αγορά δεν είναι ανταγωνιστική ακόμα.
Α)Ξερεις κατι στη καβαλα;
Β)Το πρωτο απορυπτετε για καποια ιντερνετικη ευκερια που ανα φερεις το δευτερο κρανος που βαζω δεν ειναι κατι τετοιο

p_sapelas
13/06/2011, 00:35
To kbc που παραθέτεις δεν είναι προσφορά.. η τιμή του στην Αθήνα είναι εκεί κοντά. Τί μηχανάκι θα οδηγάς? VR είναι η σειρά της KBC που αξίζει (όχι απαραίτητα VR2-R) τα 120 είναι λίγα για ένα κεφάλι πάντως και κάποιοι παράγοντες όπως θόρυβος, αεροδυναμική είναι συνηφασμένοι με την άνεση στα πολλά αλλά και την ασφάλεια, δε σου λέω να δώσεις μια περιουσία αλλά αν έχεις ήδη μηχανή πάρε κάτι λίγο καλύτερο. Αν πάλι έχεις σκοπό να πάρεις μηχανή καθυστέρησε ελάχιστα την αγορά της για να μπορέσεις να πάρεις βασικό εξοπλισμό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. εγώ ακόμα πληρώνω δόσεις για κράνος - μπουφάν - γάντια αλλά χωρίς τα βασικά δεν καβαλάς ούτε παπί.

thoba19
13/06/2011, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από p_sapelas
To kbc που παραθέτεις δεν είναι προσφορά.. η τιμή του στην Αθήνα είναι εκεί κοντά. Τί μηχανάκι θα οδηγάς? VR είναι η σειρά της KBC που αξίζει (όχι απαραίτητα VR2-R) τα 120 είναι λίγα για ένα κεφάλι πάντως και κάποιοι παράγοντες όπως θόρυβος, αεροδυναμική είναι συνηφασμένοι με την άνεση στα πολλά αλλά και την ασφάλεια, δε σου λέω να δώσεις μια περιουσία αλλά αν έχεις ήδη μηχανή πάρε κάτι λίγο καλύτερο. Αν πάλι έχεις σκοπό να πάρεις μηχανή καθυστέρησε ελάχιστα την αγορά της για να μπορέσεις να πάρεις βασικό εξοπλισμό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. εγώ ακόμα πληρώνω δόσεις για κράνος - μπουφάν - γάντια αλλά χωρίς τα βασικά δεν καβαλάς ούτε παπί. ]
Kawasaki kazer 115
Παντος το κρανος στο σιτε λεει τι μηκαταλαγου 189 .
Δεν θα διαφωνισω οτι το ποσο ειναι μικρο αλλα πες μου εσυ τι ειναι καλητερο τα μην φορας τιποτα η να φορας εστω και κατι φτηνω:)

gazijanki
13/06/2011, 12:10
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από thoba19
Γεια σας βγαζω διπλωμα και θα με ενδιαφερε η αγορα καποιου κρανους εχω δει μερικα και ξεχωρισα μερικα:http://www.stelpet.gr/ec-c-aeuia-oco-mt-aaoieiioanuaeioc-ooa-eaoaooiaoa-stelpet-.html
και αυτο http://www.e-racing.gr/index.php?target=products&product_id=69
Τα εχει κανεις ;Το μεγεθος που θα μου κανει πως το βρισκω; [/Q
Αν εισαι κοντα Θεσ/νικη περνα μια βολτα απο το MOTOMARKET που ειναι στη βιομηχανικη περιοχη της Σινδου και θα βρεις κατι στα μετρα σου σηγουρα.Εχει πολλα στοκ κρανοι σε καλες τιμες.Εγω πηρα για τη γυναικα το BELL M4R με 150 γιουργια ;)

thoba19
13/06/2011, 19:09
Στη καβαλα η στη δραμα υπαρχει καποιο καταστημα οπυ μπορω να βρω κατι ;

gazijanki
13/06/2011, 19:50
Παρε το λεωφορειο και πηγαινε Σαλονικη.απο εκει αστικο για Σινδο.το περνεις και αμολας για πισω...εκει κοντα σε σενα δεν ξερω κατι.

p_sapelas
14/06/2011, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoba19
]
Kawasaki kazer 115
Παντος το κρανος στο σιτε λεει τι μηκαταλαγου 189 .
Δεν θα διαφωνισω οτι το ποσο ειναι μικρο αλλα πες μου εσυ τι ειναι καλητερο τα μην φορας τιποτα η να φορας εστω και κατι φτηνω:)

Αν δεν έχεις καθόλου κράνος πάρε κάτι να κάνεις την δουλειά σου. Για παπί όλα καλά δεδομένου ότι θα είσαι προσεκτικός, μην το ψάχνεις αν δεν έχεις ήδη κράνος, αυτά που σου αναφέρω άστα για όταν θα ψάχνεσαι για να αλλάξεις. Κράνος γρήγορα και επειδή δυστηχώς η πλειοψηφία των παπόβιων "ζεσταίνονται εύκολα" και δεν τα φοράνε πάρε ένα ανοιγόμενο να το φοράς πάντα και να μήν έχεις δικαιολογίες :D

Sapadak
14/06/2011, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από thoba19
Στη καβαλα η στη δραμα υπαρχει καποιο καταστημα οπυ μπορω να βρω κατι ;

Πηγαινε στο μοτομαρκετ (στη στοα του Νοτη) στη Καβαλα.

bentouza
17/06/2011, 13:31
δεν ξερω γιατι απορριπτεις την ιδεα της αγορας κρανους απο ιντερνετ..

μπορεις να βρεις πολυ αξιολογα κρανη σε πολυ χαμηλες τιμες.

πχ ειχα παρει πριν καιρο ενα Shark RSI καπου 70-80 λιρες με μεταφορικα.
και Shoei Xspirit με 300+κατι ευρω (600 το εδινε ο τζωρτζοπουλος)

προφανως ηταν ευκαιρια αλλα στα λεφτα που λες αντε λιγο παραπανω υπαρχουν αρκετα κρανη.

και με λιγη βοηθεια απο δω μεσα θα βγαλεις μια χαρα ακρη.

το KBC που λες δεν ειναι ασχημο κρανος (εχει εξαιρετικα υφασματα μεσα) ουτε ειναι πολυ φασαριοζικο.
αλλα παιρνεις κρανος της βασικής κατηγοριας.κατω απο κει αλλαζουν και τα υλικα του κελυφους τους κρανους.
το ειχα καμια 4ετια.

paTman_the
17/06/2011, 17:05
H απόφαση στο τι θα πάρεις και από πού είναι 100% δικιά σου.

Προσωπικά δε βλέπω κανένα λόγο να πας στην καβάλα να πάρεις ένα κράνος των 100-150ε όταν μπορείς με τα ίδια λεφτά να πάρεις ένα κράνος των 300ε και μάλιστα να σου έρθει στην πόρτα σου σε μερικές μέρες:

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/HJC-AC-11/SubProducts/34311-1683898-9

thoba19
17/06/2011, 20:40
Δεν αποριπτω την αγορα απο το διαδυκτιο απλα θελω να να μεινουν τα χρηματα στην ελλαδα ειτε αυτο συνεπαγετε με αγορα απο την τοπικη αγορα ειτε απο εν ελλαδι καταστημα του διαδικτιου

Εχθες περασα απο τα μοτο ματκετ και ειδα για κρανακι (την μτ) και μπουφαν σε καλη τιμουλα και τα συο μαζι

thoba19
17/06/2011, 20:40
Δεν αποριπτω την αγορα απο το διαδυκτιο απλα θελω να να μεινουν τα χεηματα στην ελλαδα ειτε αυτο συνεπαγετε με αγορα απο την τοπικη αγορα ειτε απο εν ελλαδι καταστημα του διαδικτιου

Εχθες περασα απο τα μοτο ματκετ και ειδα για κρανακι (την μτ) και μπουφαν σε καλη τιμουλα και τα συο μαζι

thoba19
19/08/2011, 12:59
http://www.e-racing.gr/index.php?target=products&product_id=1641 το εχει κανεις;
Επισης εχει καποιος κρανος behom h begon δεν θυμαμε καλα την μαρκα