PDA

View Full Version : Όταν λέμε δικύλινδρος κινητήρας τι εννούμε?



Σελίδες : [1] 2

PetranGR
12/06/2011, 21:51
Γειά σας απο εμένα...

ήθελα να ρωτήσω κάτι τι οποίο δεν γνωρίζω και θέλω να μάθω...

Tι ειναι οταν η μηχανη εχει και ειναι δικυλινδρη ?

Οι περισσοτερες μηχανες τι ειναι ?

Ποιαη διαφορα με τετρακιλινδρη ?

(Παραδειγμα η TDM 900 A,τι κερδος εχει με το δικυληδρο κινητηρα?)

Ευχαριστώ :)

:D

SVX
12/06/2011, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
Γειά σας απο εμένα...

ήθελα να ρωτήσω κάτι τι οποίο δεν γνωρίζω και θέλω να μάθω...

Tι ειναι οταν η μηχανη εχει και ειναι δικυλινδρη ?

Οι περισσοτερες μηχανες τι ειναι ?

Ποιαη διαφορα με τετρακιλινδρη ?

(Παραδειγμα η TDM 900 A,τι κερδος εχει με το δικυληδρο κινητηρα?)

Ευχαριστώ :)

:D


δικυλινδρος ειναι ο κινητηρας με 2 κιλυνδρους ( 2 πιστονια δηλαδη)

εχει περισσοτερους κραδασμους , δουλευει πιο εντονα αντιθετα με τους 4 κυλινδρους (οχι τοσο εντονα οσο ενας μονοκυλινδρος π.χ. XT660)


οι περισσοτεροι 2κ κινητηρες υπερεχουν στα "κλειστα" κομματια και εχουν καλυτερο "τραβηγμα" σκαλωμα απτους 4κ ...


αντιθετα, στην εθνικη ειναι πιο κουραστικοι απο εναν 4κ (πχ CBF)


228924

PetranGR
12/06/2011, 22:00
εαν σου πω να μου το κανεις πιο λιανα θα φταιω ?

Γιατι, προσωπικα δεν γνωριζω και πολλα μαθαινω με τον καιρο για αυτο ρωταω.

Πχ το CBR 125 ,1 κιλυνδρο δεν εχει ? τι ρολο παιζει ?

Το TDM δηλαδη που εχει 2 κιλυνδρους τι κερδος εχει και σε ποιο τομεα ,καιει παραπανω κτλ ?

Το 4 κιλυνδρο σε τι μηχανες το βρισκεις και τι κερδος εχει ?

:(

SVX
12/06/2011, 22:00
Τετρακυλινδρος κατω... επισης ψαξε στο Youtube να συγκρινεις και ηχο μεταξυ των 2


τα καλα και απο τους 2 κοσμους εχει καταφερει να συνδυασει η Triumph με τρεις κυλινδρους....στρωτο δουλεμα δηλ. και μπολικη ροπη/δυναμη


228925

PetranGR
12/06/2011, 22:06
εψαξα αλλα δεν βρισκω κατι ουσιαστικο .

Ο δικυλινδρος ειναι ποιο "καταναλωτικος" απο εναν τετρακιλυνδρο ?

Πχ... το Hornet εχει 4 κιλυνδρους , το TDM εχει 2 κιλυνδρους, δεν χουν καμια σχεση η μηχανες,αλλα οι κινητηρες τους τι προσφερουν στο 1 και τι στο αλλο ? :cry:

el_hymador
12/06/2011, 22:27
Ο κυλινδρος ειναι ενας... κυλινδρος μεσα στον οποιο παλινδρομει το πιστονι. Στην κορυφη του κυλινδρου εισερχεται καυσιμο μιγμα, το πιστονι ανεβαινει προς τα πανω, το συμπιεζει και τοτε το μπουζι δινει ενα σπινθηρα, γινεται καυση του μιγματος και τα αερια που παραγονται σπρωχνουν το πιστονι προς τα κατω. Μετα εχει και αλλους χρονους λειτουργιας αλλα μην ασχολεισαι προς το παρον.

Αυτο λοιπον γινεται μεσα σε καθε κυλινδρο, παραγεται θερμικη ενεργεια η οποια στην συνεχεια μετατρεπεται σε κινητικη.

Μια μηχανη μπορει να εχει εναν, δυο, τρεις, τεσσερις και πιο σπανια εξι κυλινδους και σε καθε μια απο αυτες τις περιπτωσεις υπαρχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα που αφορουν στους κραδασμους, στην ωφελιμη περιοχη της αποδοσης (ψηλα η χαμηλα) στην ροπη και στην ισχυ.

Toumpas
12/06/2011, 22:30
Δικύλινδρος:
-------------------

Ροπή=Δύναμη από χαμηλά + Τράβηγμα σε όλο το εύρος στροφών.
Λίγες στροφές = γρήγορες αλλαγές γιατί φτάνεις στα κόκκινα πιο γρήγορα
Χαμηλότερη ιπποδύναμη
Μικρότερη κατανάλωση


Τετρακύλινδρος:
--------------------------

Δύναμη ψηλά / νεκρά φύση χαμηλά = συμπλεκτάρισμα κάργα από φανάρια
Μεγαλύτερο εύρος στροφών = λιγότερες κινήσεις αλλαγών ταχυτήτων
Μεγαλύτερη ιπποδύναμη
Μεγαλύτερη κατανάλωση

Acacius
12/06/2011, 22:32
Μέχρι να σου απαντήσει κανένας γνώστης: (έντιτ - μέχρι να το γράψω με πρόλαβαν)

Αυτό είναι ένας κύλινδρος

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/4StrokeEngine_Ortho_3D_Small.gif

Η παλινδρομική κίνηση του εμβόλου μετατρέπεται σε... περιστροφική να το πω, στο στρόφαλο, και μετά μεταφέρεται μέσα από το κιβώτιο στο γρανάζι (ή τον άξονα) κίνησης και μετά στον τροχό.

Τα μονοκύλινδρα έχουν μόνο ένα κύλινδρο να παλινδρομεί. Τα πολυκύλινδρα περισσότερους.

Στα παραδείγματα του SVX βλέπεις ένα δικύλινδρο σε διάταξη "V" και ένα τετρακύλινδρο με διάταξη "σε σειρά". Θα δεις ότι όλοι οι κύλινδροι μεταφέρουν την κίνησή τους στον ίδιο στρόφαλο (τον άξονα χαμηλά) και είναι συνδεδεμένοι μέσω αυτού και όχι ανεξάρτητοι.

Στα 4χρονα, κάθε κύλινδρος χρειάζεται τέσσερεις χρόνους (= 2 περιστροφές του στρόφαλου) για ολοκληρωθεί ένας κύκλος. Τελείως μπακαλίστικα:

1 - Κάτω (εισαγωγή καυσίμου-αέρα)
2 - Πάνω (συμπίεση μείγματος από έμβολο)
Μπουζί, σπινθήρας και ΜΠΑΜ
3 - Κάτω (εκτόνωση, τα αέρια της έκρηξης πιέζουν με βία το έμβολο προς τα κάτω. Ο μόνος χρόνος που βγάζει ισχύ, οι άλλοι "τρώνε από τα έτοιμα")
4 - Πάνω (εξαγωγή καυσαερίων προς εξάτμιση)
1 - Κάτω (εισαγωγή καυσίμου-αέρα)
κλπ κλπ


Σε ένα 1κύλινδρο λοιπόν, για κάθε 2 περιστροφές στροφάλου έχεις 1 ΜΠΑΜ. Για ίδια συνολικά κυβικά, με 2 μικρότερους κυλίνδρους, στις ίδιες 2 περιστροφές έχεις 2 ΜΠΑΜ, με 4κύλινδρο 4 ακόμα μικρότερα μπαμ. Η ροή ισχύος είναι λοιπόν διαφορετική (1 γερή κλωτσιά, 2 ή 4 πιο ψιλές), με κάθε επιλογή να έχει αρνητικά και θετικά.


Επιπλέον (μπακαλίστικα λόγω κανόνων της φυσικής), όσο μικρότερος ο κύλινδρος, τόσο περισσότερες στροφές μπορεί να ανεβάσει χωρίς να σπάσει/καταστραφεί. Τα 4κύλινδρα ανεβάζουν ένα σκασμό παραπάνω στροφές σε σχέση με ένα 1κύλινδρο γιατί είναι πολύ μικρότεροι οι κύλινδροι για τον ίδιο κυβισμό(τέσσαρα μισόλιτρα αντί για ένα δίλιτρο μπουκάλι νερού ένα πράμα). Αλλά: όσο περισσότερες στροφές έχεις, τόσο πιο συχνά και τα μπαμ (αφού βασίζονται στις περι-στροφές), γι'αυτό και χονδρικά, πιο πολλές στροφές=πιο πολλή ισχύς για τα ίδια κυβικά πάντα. Και μεγαλύτερη κατανάλωση, αφού θέλει πιο συχνά καύσιμο.


Ελπίζω να σε κάλυψα κάπως.

PetranGR
12/06/2011, 22:33
@ el_hymador : δεν το γνωριζα καθολου αυτο που μου περιεγραψες οποτε σε ευχαριστω πολυ.

@ Toumpas : έδωσες την καλύτερη απάντηση που με κατατόπισε πλήρως,μόνο στο τετρακίλυνδρο δεν καταλαβα τις 2 πρωτες προτασεις ετσι οπως τις ειπες... :bigcry:

vagtav
12/06/2011, 22:35
Διάβασε αυτό και έλα για απορίες

link (http://lyk-vatheos.eyv.sch.gr/Ergasies/2010-2011/ErgasiesAtaxi-2010/MHXANESathanasiou-marinov.htm)

:beer:

PetranGR
12/06/2011, 22:36
@ Acacius : ναι,αρκετά τα διάβασα όλα όσα μου έγραψες άρα σε κάθε κινητρήρα υπάρχουν υπερ-κατά,και γενικά όσα πιο πολλά μπαμ και στροφές έχουμε τόσο λιγότερη δύναμη παίρνουμε,εξού και το οτι με 1 κίλυνδρο έχουμε πιο λίγα μπαμ ,ενώ με ποιο πολλά έχουμε περισσότερα μπαμ και άρα μεγαλύτερη κατανάλωση σωστά ? :evil:

THEOD
12/06/2011, 22:40
Καλύτερα να ξεκολήσεις από τα μπαμ και τα μπούμ...Για μοτέρ μιλάμε και όχι για καραμπίνες... :smokin:

PortisHead
12/06/2011, 22:52
Ξεσκονισε τα Αγγλικα σου αν χρειαζετε....και ξεκινα απο εδω.

Link... (http://auto.howstuffworks.com/engine.htm)

Σιγα , σιγα θα μαθεις πολλα.
:wave2:

el_hymador
12/06/2011, 22:54
Γιατι βρε συ δεν γινεσαι λιγο πιο συγκεκριμενος; Ποιες μηχανες σε ενδιαφερουν και τι θα ηθελες απο αυτες;

Αν το ενδιαφερον σου ειναι εγκυκλοπαιδικο, ψαξου λιγο στο internet θα εκπλαγεις απο την ποσοτητα και την ποιοτητα των πληροφοριων!

:wave2:

intruder
12/06/2011, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Καλύτερα να ξεκολήσεις από τα μπαμ και τα μπούμ...Για μοτέρ μιλάμε και όχι για καραμπίνες... :smokin:


μου φυγε ο καφες απτις μυτες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

PetranGR
12/06/2011, 23:11
εγκυκλοπαιδικες αλλα και συγκεκριμενες.

Εχουμε μια διαμαχη με τον αδερφο μου ,θελει TDM θέλω Hornet αλλα θα παρουμε 1 μηχανη και προσπαθω να υπερισχησω απεναντι του να του δειξω οτι καλυτερα να παρουμε ενα 600κιβ παρα 900 κιβ,και να μας φευγει ο κουκος αηδονι στην βενζινη και γενικα,σαν "μαουνα".Ξερω δεν εχουν καμια σχεση,οι μηχανες αυτες αλλα εκει κολλαμε :P

Απλα προσπαθω να καταλαβω αυτο το ρημαδι το TDM γιατι εχει δικυλινδρο κινητηρα που ολοι στολιζουν με πολλα επιθετα?

PortisHead
12/06/2011, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
εγκυκλοπαιδικες αλλα και συγκεκριμενες.

Εχουμε μια διαμαχη με τον αδερφο μου ,θελει TDM θέλω Hornet αλλα θα παρουμε 1 μηχανη και προσπαθω να υπερισχησω απεναντι του να του δειξω οτι καλυτερα να παρουμε ενα 600κιβ παρα 900 κιβ,και να μας φευγει ο κουκος αηδονι στην βενζινη και γενικα,σαν "μαουνα".Ξερω δεν εχουν καμια σχεση,οι μηχανες αυτες αλλα εκει κολλαμε :P

Απλα προσπαθω να καταλαβω αυτο το ρημαδι το TDM γιατι εχει δικυλινδρο κινητηρα που ολοι στολιζουν με πολλα επιθετα?

1ον : Αδερφια ? Και να μοιραζονται την ιδια μηχανή ? ----> :lol:

2ον : Μη ρωτας εδω μεσα για TDM. Δεν θα παρεις αντικειμενικες αποψεις για το ειδος της μηχανης (παρα μόνον για τους αναβατες της , την πλειοψηφια τους δηλαδη).

:wave2:

PetranGR
12/06/2011, 23:18
ναι αναγκαστικα δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως για αυτο.

Γιατι,εδω μεσα ειναι ολοι υπερ της TDM ?κυριως εγκυκλοπαιδικα θελω να μαθω και μετα τα υπολοιπα... :eek:

keepdreaming
12/06/2011, 23:20
Υπερ των TDM? :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Παντως ως προς την ερωτηση σου. Εγω θα πηγαινα με 1000 για Hornet! Τα εχω οδηγησει και τα 2 και το Hornet ειναι αρκετα καλυτερο σε αισθηση και καταναλωση.

PetranGR
12/06/2011, 23:26
και εγω μαζι σου ειμαι....

αλλα πρεπει να βρω επιχειρηματα εναντιων του TDM ωστε να περασει το δικο μου ;)

keepdreaming
12/06/2011, 23:42
Ειναι βαρκες, ειναι για καγκουρες με ασπρα γυαλια-βερμουδα-σαγιοναρα, δεν στριβουν, ειναι αθλια σε εμφανιση, ο ηχος τους ξυπναει και πεθαμενο με τον ασχημο τροπο ομως (αθλιος ηχος)...

Στην τελικη, παρτον και πηγαιντε μια βολτα στην παραλιακη στην Αθηνα αυτες τις μερες και θα τα δεις ολα αυτα ζωντανα μπροστα σου :sun: :beer:

Για Ζ750 δεν το ψαχνεις καθολου ε? Αρκετα οικονομικο, γρηγορο, ομορφο.

PetranGR
12/06/2011, 23:45
το Ζ750 είναι η ερωμένη που δεν θέλω να πάω μαζί της...

Το Hornet Με έχει κερδίσει εδώ και καιρό ,και όταν το είδα και απο κοντά απο άτομο που μιλήσαμε (JoyRider) όλα πήγαιναν ρολόι... και πάνε .

Αλλά κόλλημα είναι το TDM ,και όχι τίποτα άλλο πρέπει να ακούσω και λίγο παραπάνω γιατί όσο να'ναι δεν θέλω να χαλάσω χατήρι αδερφός μου είναι ;) με καταλαβαίνετε πιστεύω.Αλλά όχι και να περάσει πλήρως το δικό του... :rotflmao:

devil's animal
12/06/2011, 23:46
αν ο αδελφος σου ειναι ποζερας, ΠΡΕΠΕΙ να παρει TDM...και να βαλει και ακραπες επανω...
απο την αλλη θελετε να μοιραστειτε μια μηχανη---->:rotflmao: :rotflmao:

στο θεμα μας.
ο δικυλινδρος εχει μεγαλυτερη επιταχυνση και καλυτερο τραβηγμα στον δρομο στις χαμηλες και στις μεσαιες στροφες. δλδ μεταξυ 2χιλ και 7χιλ στροφων.
ο τετρακυλινδρος εχεις μεγαλυτερη επιταχυνση και καλυτερο τραβηγμα στον δρομο στις ψηλες στροφες. δλδ απο 7-8 μεχρι 12-13.


με την καταναλωση δεν μπορεις να ξερεις τι γινετε. μπορεις να δουλευεις ενα τετρακυλινδρο στις 4χιλ στροφες με 6η ταχυτητα (χωρις να σκορτσαρει) και να σου καψει πολυ λιγοτερο απο εναν δικυλινδρο που δουλευει επισης στις 4χιλ στροφες και 6η.

επισης αν δεν οδηγησετε ενα δικυλινδρο και ενα τετρακυλινδρο δεν θα τα καταλαβετε ολα αυτα που σας λεμε εδω μεσα...
:ninja:

PetranGR
12/06/2011, 23:48
όχι δεν είναι αυτό ειδικά δεν είναι με τίποτα,αλλά είναι το όνειρο του εδώ και χρόνια για αυτό έχει τέτοιο κόλλημα,αυτό και το V-Strom αλλά εμένα δεν μ'αρέσει καθόλου το V!To ΤDM δεν με χαλάει αλλά σαν την σφίγκα δεν είναι...

Ναι,κατάλαβα το θέμα με τον κινητήρα και διαβάζω ένα κείμενο απο ένα λινκ που μου έδωσε μέλος απο εδώ μέσα.


:winka:

keepdreaming
12/06/2011, 23:56
Για τι χρηση το προοριζετε? Γιατι μεσα στην πολη, V-strom και TDM ειναι αρκετα πιο δυσκολα να τα κουμανταρεις και να τα οδηγησεις απο ενα Hornet.

el_hymador
12/06/2011, 23:56
Ρε τον αδερφο! :lol: Και V-Strom και TDM; To Varadero πως και δεν του αρεσει; :lol:

Να σου πω κατι; Πρωτα απο ολα αν δεν εχετε ξαναοδηγησει μηχανη, μην παρετε καμια απο αυτες. Μοιραστειτε τα χρηματα και παρτε δυο μεταχειρισμενα με λιγοτερα κυβικα. Γιατι το σεναριο του να μοιραζεστε μια μηχανη απλα δεν παιζει (ακτος αν ειστε σιαμαιοι) και θα μαθετε με μεγαλυτερη ασφαλεια, ασε που αμα παρετε ενα δικυλινδρο και ενα τετρακυλινδρο θα διαπιστωσε τις διαφορες απο πρωτο χερι. Οχι 600 τετρακυλινδρο η δικυλινδρο 900 για πρωτη μηχανη, ειναι too much!

PetranGR
13/06/2011, 00:15
αρκετή πόλη καθημερινά και εξορμίσεις το Σ/Κ απο εμένα και κανένα ταξιδι Αθηνα,οταν θα κατεβαινει εκεινος με την μηχανη..

Δεν ειναι 1η μηχανη ουτε για εμενα ουτε για εκεινον,και εκεινος εχει παρει βολτα αυτες που θελει για αυτο εχει κολλησει,εγω δεν τις εχω παρει και ουτε θελω.Απλα απο κοινου και κυριαρχος θα ειμαι εγω επειδη θα τηνεχω παραπανω εντος πολης επειδη μενει εκεινος Αθηνα,οποτε οταν ερχετε εκεινος θα την παιρνει η οταν θα την κατεβαζει κατω αθηνα.

zisisx
13/06/2011, 00:16
μαλιστα....
καλα ειναι κ το 2 που θελετε ρε παιδες αλλα το θεμα με το μοιρασμα δεν θα βγει σε καλο....
πιτσιρικαδες καποτε μοιραζομασταν ενα παπακι κ ολο μπουνιες κ κλωτσιες επεφταν.......
μαζεψτε φραγκα κ αγοραστε ο καθενας την δικια του κ ουτε γατα ουτε ζημια.......

devil's animal
13/06/2011, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
αρκετή πόλη καθημερινά και εξορμίσεις το Σ/Κ απο εμένα και κανένα ταξιδι Αθηνα,οταν θα κατεβαινει εκεινος με την μηχανη..

Δεν ειναι 1η μηχανη ουτε για εμενα ουτε για εκεινον,και εκεινος εχει παρει βολτα αυτες που θελει για αυτο εχει κολλησει,εγω δεν τις εχω παρει και ουτε θελω.Απλα απο κοινου και κυριαρχος θα ειμαι εγω επειδη θα τηνεχω παραπανω εντος πολης επειδη μενει εκεινος Αθηνα,οποτε οταν ερχετε εκεινος θα την παιρνει η οταν θα την κατεβαζει κατω αθηνα.

σαν να τα μπερδευεις...
αυτος δεν ειναι Αθηνα και θα την παιρνει οταν ερχεται.
καλα μεχρι εδω.
εσυ (που εισαι Αθηνα) θα την εχεις για την πολη.
μια χαρα και εδω.
αυτος πως θα την κατεβαζει Αθηνα, αφου δεν θα την εχει εκει που ειναι εφ'οσον εσυ την εχεις στην Αθηνα?:hypnotize

εκτος αν εννοεις οτι θα την παιρνει και θα την πηγαινει εκει που μενει και μετα θα στην κατεβαζει...
αυτο θα ειναι ενδιαφερον για σενα...πολυ...:lol:
συνηθισμενος απο την μηχανη, θα ερχεται αυτος θα την παιρνει, θα την ανεβαζει εκει που μενει και μετα απλουστατα δεν θα κατεβαινει Αθηνα ποτε. και ΑΝ κατεβει...δεν θα το κανει με την μηχανη, γιατι θα το 'χει ξεχασει...εντελως τυχαια...:lol: :bawl:

τοτε εσυ θα αναγκαζεσαι να πηγαινεις εκει που ειναι αυτος για να την παρεις..και μαζι με αυτην θα πεφτουν και τιποτα κλωτσομπουνιδια...και θα την παιρνεις και θα την κρατας Αθηνα..και οταν ερχεται αυτος να την παρει θα συνεχιζονται τα κλωτσομπουνιδια...
και γενικα θα ειστε μια αγαπημενη οικογενεια, σε μια ωραια ατμοσφαιρα...
:rotflmao: :rotflmao:

εχω πολυ ορεξη ο κΙορατας, βραδυατικο... :p

Toumpas
13/06/2011, 00:27
Ο δικύλινδρος έχει καλύτερη ροπή από χαμηλά λόγω τις αδράνειας.

Τα πιστόνια που χρησιμοποιούν είναι πολύ μεγαλύτερα άρα και βαρύτερα. Τα βαριατά τους επίσης.

Οπότε λόγω τις αδράνειας, επειδή είναι βαριά, με το που ξεκινάνε την κίνηση τους, χρειάζεται ένα ΠΟΛΥ μεγαλύτερο φορτίο να τα σταματήσει ή να το πω ρεαλιστικά - να τα ανακόψει σε σχέση με τα ελαφρύτερα/μικρότερα τετρακύλινδρα πιστόνια.

Σκέψου το σαν μια αμαξοστοιχία που μπορεί να κινείται με 1εκ το δευτερόλεπτο αλλά οτι και να μπεί μπροστά το παρασέρνει λόγω τις τεράστιας αδράνειας λόγω του βάρους της.

Σαν αποτέλεσμα έχει το μειονέκτημα οτι λόγω του αυξημένου βάρους των εσωτερικών της δικύλινδρης μηχανής, δεν μπορεί να αυξήσει τις ίδιες στροφές με μια τετρακύλινδρη.

Μια δικύλινδρη μηχανή σε ίδιες υψηλές στροφές όπως μια τετρακύλινδρη - π.χ. 10.000 στροφές, και στα ίδια κυβικά π.χ. 600, αποδίδει πολύ λιγότερο έργο και καταναλώνει παραπάνω καύσιμο για να διατηρήσει τις στροφές της σε σχέση με τις σημαντικά ελαφρύτερες - ανα πιστόνι - τετρακύλινδρες μηχανές.


Ξεκαθάρισε το τοπίο περισσότερο τώρα;

PetranGR
13/06/2011, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
σαν να τα μπερδευεις...
αυτος δεν ειναι Αθηνα και θα την παιρνει οταν ερχεται.
καλα μεχρι εδω.
εσυ (που εισαι Αθηνα) θα την εχεις για την πολη.
μια χαρα και εδω.
αυτος πως θα την κατεβαζει Αθηνα, αφου δεν θα την εχει εκει που ειναι εφ'οσον εσυ την εχεις στην Αθηνα?:hypnotize

εκτος αν εννοεις οτι θα την παιρνει και θα την πηγαινει εκει που μενει και μετα θα στην κατεβαζει...
αυτο θα ειναι ενδιαφερον για σενα...πολυ...:lol:
συνηθισμενος απο την μηχανη, θα ερχεται αυτος θα την παιρνει, θα την ανεβαζει εκει που μενει και μετα απλουστατα δεν θα κατεβαινει Αθηνα ποτε. και ΑΝ κατεβει...δεν θα το κανει με την μηχανη, γιατι θα το 'χει ξεχασει...εντελως τυχαια...:lol: :bawl:

τοτε εσυ θα αναγκαζεσαι να πηγαινεις εκει που ειναι αυτος για να την παρεις..και μαζι με αυτην θα πεφτουν και τιποτα κλωτσομπουνιδια...και θα την παιρνεις και θα την κρατας Αθηνα..και οταν ερχεται αυτος να την παρει θα συνεχιζονται τα κλωτσομπουνιδια...
και γενικα θα ειστε μια αγαπημενη οικογενεια, σε μια ωραια ατμοσφαιρα...
:rotflmao: :rotflmao:

εχω πολυ ορεξη ο κΙορατας, βραδυατικο... :p

χαχα όχι εγώ μένω Θεσσαλονική και εκείνος Αθήνα...οπότε όταν την κατεβάζει αυτό εννοώ! :)

@ Τουμπας : ναι παραπανω ξεκαθαρισε τωρα ακομα παραπανω,να'σε καλα :)

webassasin
13/06/2011, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


τοτε εσυ θα αναγκαζεσαι να πηγαινεις εκει που ειναι αυτος για να την παρεις..και μαζι με αυτην θα πεφτουν και τιποτα κλωτσομπουνιδια...και θα την παιρνεις και θα την κρατας Αθηνα..και οταν ερχεται αυτος να την παρει θα συνεχιζονται τα κλωτσομπουνιδια...
και γενικα θα ειστε μια αγαπημενη οικογενεια, σε μια ωραια ατμοσφαιρα...
:rotflmao: :rotflmao:

εχω πολυ ορεξη ο κΙορατας, βραδυατικο... :p

εχω πεθανει!

John Steed
15/06/2011, 20:00
Απάντηση:
































Δύο μονοκύλινδροι!!

:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Hellspawn
15/06/2011, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από keepdreaming
Ειναι βαρκες, ειναι για καγκουρες με ασπρα γυαλια-βερμουδα-σαγιοναρα, δεν στριβουν, ειναι αθλια σε εμφανιση, ο ηχος τους ξυπναει και πεθαμενο με τον ασχημο τροπο ομως (αθλιος ηχος)...

Στην τελικη, παρτον και πηγαιντε μια βολτα στην παραλιακη στην Αθηνα αυτες τις μερες και θα τα δεις ολα αυτα ζωντανα μπροστα σου :sun: :beer:

Για Ζ750 δεν το ψαχνεις καθολου ε? Αρκετα οικονομικο, γρηγορο, ομορφο.

Καλά όλα τα άλλα...... όχι και άθλιος ήχος το V2
:look: :look: :look:

daz
15/06/2011, 20:44
Άντε γεια! (http://www.youtube.com/watch?v=XOjtSd8lXv4&feature=related)

camen
15/06/2011, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Άντε γεια! (http://www.youtube.com/watch?v=XOjtSd8lXv4&feature=related)


K αυτο τοτε τι ειναι καλε? :sick: :sick: :sick:


http://www.youtube.com/watch?v=q21_fJqPCOA

SVX
15/06/2011, 20:59
τα δικυλινδρα ειναι μονο για φιγουρα .... :rolleyes:

στην σουζα εχουν προβλημα πεφτουν τα λαδια στον πισω κυλινδρο και κανει γαργαρες.... :evil:


229091

sotpag
15/06/2011, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Δικύλινδρος:
-------------------

Ροπή=Δύναμη από χαμηλά + Τράβηγμα σε όλο το εύρος στροφών
Λίγες στροφές = λιγότερες κινήσεις αλλαγών ταχυτήτων



Τετρακύλινδρος:
--------------------------

Δύναμη ψηλά / νεκρά φύση χαμηλά = συμπλεκτάρισμα κάργα από φανάρια
Μεγαλύτερο εύρος στροφών = γρήγορες αλλαγές



ετσι ειναι λιγο καλυτερα


αν και τα υπολοιπα θελουν λιγο κουβεντα :wave2:

sotpag
15/06/2011, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
τα δικυλινδρα ειναι μονο για φιγουρα .... :rolleyes:

στην σουζα εχουν προβλημα πεφτουν τα λαδια στον πισω κυλινδρο και κανει γαργαρες.... :evil:


οχι σε αυτο....


229093

daz
15/06/2011, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
τα δικυλινδρα ειναι μονο για φιγουρα .... :rolleyes:

στην σουζα εχουν προβλημα πεφτουν τα λαδια στον πισω κυλινδρο και κανει γαργαρες.... :evil:

Που πήγε το πλαίσιο οέο? :cool:


Yg. Υπάρχουν και τα δικύλινδρα εν σειρά για όσους έχουν τέτοια προβλήματα. :lol:

camen
15/06/2011, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
οχι σε αυτο....


Τι ειναι αυτο ρε μορτη? Ενα wannabe Ducati?! :look:
Γτ για τετοιο μου μοιαζει :smokin:

chr1s_86
15/06/2011, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ενα wannabe Ducati?! :look:



Ακριβώς αυτό! :p (Yamaha TRX)

sovaros_user
15/06/2011, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
μου φυγε ο καφες απτις μυτες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ποσον χρονων πρεπει να εισαι για να γελασεις με αυτα ρε γμτ... 12 ?




Ωραια αυτα που λετε οι γνωστες, εχουν πολυ ενδιαφερον. Κρατησα αυτο περισσοτερο

"Μια δικύλινδρη μηχανή σε ίδιες υψηλές στροφές όπως μια τετρακύλινδρη - π.χ. 10.000 στροφές, και στα ίδια κυβικά π.χ. 600, αποδίδει πολύ λιγότερο έργο και καταναλώνει παραπάνω καύσιμο για να διατηρήσει τις στροφές της σε σχέση με τις σημαντικά ελαφρύτερες - ανα πιστόνι - τετρακύλινδρες μηχανές." :beer: :beer:

camen
15/06/2011, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user


"Μια δικύλινδρη μηχανή σε ίδιες υψηλές στροφές όπως μια τετρακύλινδρη

Δεν γινεται αυτο το πραγμα...Εκει που σταματανε τα δικυλινδρα ξεκινανε τα 4κυλινδρα...:winka:
Χοντρικα ετσι... Στο ειπαν κ πιο πριν οτι τα 4κ δουλευουν στον Θεο,για αυτο κ χαμηλα ειναι ψοφια ....


Το TDM για εμενα και μιας το εχω οδηγησει αρκετα απο φιλο μην το παρετε.Προσωπικα και το εχω ξαναπει ειναι οτι πιο ασχημο οδηγικα εχω οδηγησει ποτε...:yuck:

Επισης προσωπικη αποψη,για Ελλαδα οτι καλυτερο ειναι το 2κ...:winka:

PortisHead
15/06/2011, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Ακριβώς αυτό! :p (Yamaha TRX)

Οχι ακριβως.
:nono:

Αυτο δεν χαλάει.

:D

chr1s_86
15/06/2011, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οχι ακριβως.
:nono:

Αυτο δεν χαλάει.

:D

Μα γι' αυτό λέμε είναι wannabe ! :lol: :lol:

ziggΥ
15/06/2011, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
σαν να τα μπερδευεις...
αυτος δεν ειναι Αθηνα και θα την παιρνει οταν ερχεται.
καλα μεχρι εδω.
εσυ (που εισαι Αθηνα) θα την εχεις για την πολη.
μια χαρα και εδω.
αυτος πως θα την κατεβαζει Αθηνα, αφου δεν θα την εχει εκει που ειναι εφ'οσον εσυ την εχεις στην Αθηνα?:hypnotize

εκτος αν εννοεις οτι θα την παιρνει και θα την πηγαινει εκει που μενει και μετα θα στην κατεβαζει...
αυτο θα ειναι ενδιαφερον για σενα...πολυ...:lol:
συνηθισμενος απο την μηχανη, θα ερχεται αυτος θα την παιρνει, θα την ανεβαζει εκει που μενει και μετα απλουστατα δεν θα κατεβαινει Αθηνα ποτε. και ΑΝ κατεβει...δεν θα το κανει με την μηχανη, γιατι θα το 'χει ξεχασει...εντελως τυχαια...:lol: :bawl:

τοτε εσυ θα αναγκαζεσαι να πηγαινεις εκει που ειναι αυτος για να την παρεις..και μαζι με αυτην θα πεφτουν και τιποτα κλωτσομπουνιδια...και θα την παιρνεις και θα την κρατας Αθηνα..και οταν ερχεται αυτος να την παρει θα συνεχιζονται τα κλωτσομπουνιδια...
και γενικα θα ειστε μια αγαπημενη οικογενεια, σε μια ωραια ατμοσφαιρα...
:rotflmao: :rotflmao:

εχω πολυ ορεξη ο κΙορατας, βραδυατικο... :p
:a53: :a53: :uplate: :bawl: :bawl: :bawl:

Lioulios
16/06/2011, 01:17
Εμένα πάντως μια φορά που έπεσε στα χέρια μου ένα ΤιΝτιΕμ μου φάνηκε ψόφιο χαμηλά .:smokin:

7gibernau
16/06/2011, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Εμένα πάντως μια φορά που έπεσε στα χέρια μου ένα ΤιΝτιΕμ μου φάνηκε ψόφιο χαμηλά .:smokin: στις ψηλες ομως ε.......σπερνει.....θεριζει......

Hellspawn
16/06/2011, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7gibernau
στις ψηλες ομως ε.......σπερνει.....θεριζει...... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
16/06/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
σαν να τα μπερδευεις...
αυτος δεν ειναι Αθηνα και θα την παιρνει οταν ερχεται.
καλα μεχρι εδω.
εσυ (που εισαι Αθηνα) θα την εχεις για την πολη.
μια χαρα και εδω.
αυτος πως θα την κατεβαζει Αθηνα, αφου δεν θα την εχει εκει που ειναι εφ'οσον εσυ την εχεις στην Αθηνα?:hypnotize

εκτος αν εννοεις οτι θα την παιρνει και θα την πηγαινει εκει που μενει και μετα θα στην κατεβαζει...
αυτο θα ειναι ενδιαφερον για σενα...πολυ...:lol:
συνηθισμενος απο την μηχανη, θα ερχεται αυτος θα την παιρνει, θα την ανεβαζει εκει που μενει και μετα απλουστατα δεν θα κατεβαινει Αθηνα ποτε. και ΑΝ κατεβει...δεν θα το κανει με την μηχανη, γιατι θα το 'χει ξεχασει...εντελως τυχαια...:lol: :bawl:

τοτε εσυ θα αναγκαζεσαι να πηγαινεις εκει που ειναι αυτος για να την παρεις..και μαζι με αυτην θα πεφτουν και τιποτα κλωτσομπουνιδια...και θα την παιρνεις και θα την κρατας Αθηνα..και οταν ερχεται αυτος να την παρει θα συνεχιζονται τα κλωτσομπουνιδια...
και γενικα θα ειστε μια αγαπημενη οικογενεια, σε μια ωραια ατμοσφαιρα...
:rotflmao: :rotflmao:

εχω πολυ ορεξη ο κΙορατας, βραδυατικο... :p

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

OldMan
16/06/2011, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Ο δικύλινδρος έχει καλύτερη ροπή από χαμηλά λόγω τις αδράνειας.

Τα πιστόνια που χρησιμοποιούν είναι πολύ μεγαλύτερα άρα και βαρύτερα. Τα βαριατά τους επίσης.

Οπότε λόγω τις αδράνειας, επειδή είναι βαριά, με το που ξεκινάνε την κίνηση τους, χρειάζεται ένα ΠΟΛΥ μεγαλύτερο φορτίο να τα σταματήσει ή να το πω ρεαλιστικά - να τα ανακόψει σε σχέση με τα ελαφρύτερα/μικρότερα τετρακύλινδρα πιστόνια.

Σκέψου το σαν μια αμαξοστοιχία που μπορεί να κινείται με 1εκ το δευτερόλεπτο αλλά οτι και να μπεί μπροστά το παρασέρνει λόγω τις τεράστιας αδράνειας λόγω του βάρους της.

Σαν αποτέλεσμα έχει το μειονέκτημα οτι λόγω του αυξημένου βάρους των εσωτερικών της δικύλινδρης μηχανής, δεν μπορεί να αυξήσει τις ίδιες στροφές με μια τετρακύλινδρη.

Μια δικύλινδρη μηχανή σε ίδιες υψηλές στροφές όπως μια τετρακύλινδρη - π.χ. 10.000 στροφές, και στα ίδια κυβικά π.χ. 600, αποδίδει πολύ λιγότερο έργο και καταναλώνει παραπάνω καύσιμο για να διατηρήσει τις στροφές της σε σχέση με τις σημαντικά ελαφρύτερες - ανα πιστόνι - τετρακύλινδρες μηχανές.
Μάλιστααααααα....

Πολύ σωστά και διαφωτιστικά όλα αυτά αλλά τι σχέση έχουν με την ροπή..?? :confused:

sapila racing
16/06/2011, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Ο δικύλινδρος έχει καλύτερη ροπή από χαμηλά λόγω τις αδράνειας.

Τα πιστόνια που χρησιμοποιούν είναι πολύ μεγαλύτερα άρα και βαρύτερα. Τα βαριατά τους επίσης.

Οπότε λόγω τις αδράνειας, επειδή είναι βαριά, με το που ξεκινάνε την κίνηση τους, χρειάζεται ένα ΠΟΛΥ μεγαλύτερο φορτίο να τα σταματήσει ή να το πω ρεαλιστικά - να τα ανακόψει σε σχέση με τα ελαφρύτερα/μικρότερα τετρακύλινδρα πιστόνια.

Σκέψου το σαν μια αμαξοστοιχία που μπορεί να κινείται με 1εκ το δευτερόλεπτο αλλά οτι και να μπεί μπροστά το παρασέρνει λόγω τις τεράστιας αδράνειας λόγω του βάρους της.

Σαν αποτέλεσμα έχει το μειονέκτημα οτι λόγω του αυξημένου βάρους των εσωτερικών της δικύλινδρης μηχανής, δεν μπορεί να αυξήσει τις ίδιες στροφές με μια τετρακύλινδρη.

Μια δικύλινδρη μηχανή σε ίδιες υψηλές στροφές όπως μια τετρακύλινδρη - π.χ. 10.000 στροφές, και στα ίδια κυβικά π.χ. 600, αποδίδει πολύ λιγότερο έργο και καταναλώνει παραπάνω καύσιμο για να διατηρήσει τις στροφές της σε σχέση με τις σημαντικά ελαφρύτερες - ανα πιστόνι - τετρακύλινδρες μηχανές.


Ξεκαθάρισε το τοπίο περισσότερο τώρα;

Οχι δεν ξεκαθάρισε καθόλου! Σαλάτα τα έκανες για την ακρίβεια.

Αν ανεβάσουν τις ίδιες στροφές, όπως λες στην τελευταία παράγραφο, δεν εχει λόγο να παράξει λιγότερο έργο ο δικύλινδρος απο τον τετρακύλινδρο. Αντιθέτως μάλιστα!

Τα 'βαριατά' τι είναι πάλι? Μηπως εννοείς τον σφόνδυλο (βολάν) ?

npat
16/06/2011, 14:14
Ρε μάγκες, όλη αυτή η κουβέντα για να αποδείξουμε ότι πρέπει να πάρει Hornet αντί για TDM??

:eyepop: :eyepop:

(που και να είχε κανά κανονικό μηχανάκι σαν εναλλακτική)

PortisHead
16/06/2011, 14:20
Απο τα συμφραζόμενα, πρόκειται για νεο και νεαρο αναβατη.
Οπότε μην εμβαθύνετε την κουβεντα σε τετοιες λεπτομερειες.

Το θεμα ειναι οτι με τα 4κυλινδρα 600ρια θα πρεπει να ανεβασει πρωτα 22.500 στροφες για να ξυπνησει το μοτερ , ενω με το TDM απο 3-6000 rpm θα τα εχει ολα στο πιατο.

Αν βγαλετε τις παρωπιδες , όσοι φορατε , το TDM ειναι καλυτερη λυση για νεο αναβατη.

OldMan
16/06/2011, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
να παράξει
Αν ο Μπαμπινιώτης ταίριαζε καπελώτα όπως μιλάς εσύ τα Ελληνικά, ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος...:sun:

sapila racing
16/06/2011, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Απο τα συμφραζόμενα, πρόκειται για νεο και νεαρο αναβατη.
Οπότε μην εμβαθύνετε την κουβεντα σε τετοιες λεπτομερειες.

Το θεμα ειναι οτι με τα 4κυλινδρα 600ρια θα πρεπει να ανεβασει πρωτα 22.500 στροφες για να ξυπνησει το μοτερ , ενω με το TDM απο 3-6000 rpm θα τα εχει ολα στο πιατο.

Αν βγαλετε τις παρωπιδες , όσοι φορατε , το TDM ειναι καλυτερη λυση για νεο αναβατη.

Δεν νομίζω να έχω παρωπίδες, αλλά το TDM δεν μου λεει τίποτα.
Εχει καλό μοτέρ (το 900 μόνο) και .... μέχρι εκει. Καθεσαι τόσο μακριά από το μπροστινό που ακόμα και το Bandit που καβαλάς είναι αγωνιστικό μπροστά του σε αίσθηση. Επίσης εχει όγκο χωρός λόγο.
Αυτό μεταφράεται σε :
'Οταν είναι να φυγει το μπροστινό θα σε πληροφορήσει αφού την έχεις φάει.' :wave2:

PortisHead
16/06/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν νομίζω να έχω παρωπίδες, αλλά το TDM δεν μου λεει τίποτα.
Εχει καλό μοτέρ (το 900 μόνο) και .... μέχρι εκει. Καθεσαι τόσο μακριά από το μπροστινό που ακόμα και το Bandit που καβαλάς είναι αγωνιστικό μπροστά του σε αίσθηση. Επίσης εχει όγκο χωρός λόγο.
Αυτό μεταφράεται σε :
'Οταν είναι να φυγει το μπροστινό θα σε πληροφορήσει αφού την έχεις φάει.' :wave2:

Πολυ σωστα , αλλα εδω δεν μιλαμε για σενα ,μιλαμε για εναν νεο αναβάτη (αν δεν κανω λαθος).
Και επιπλεον δεν νομιζω αν παρει ειτε TDM ειτε CBF να τα οδηγαει στο οριο για να χασει το μπροστινο κλπ κλπ.
:wave2:

sapila racing
16/06/2011, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Πολυ σωστα , αλλα εδω δεν μιλαμε για σενα ,μιλαμε για εναν νεο αναβάτη (αν δεν κανω λαθος).
Και επιπλεον δεν νομιζω αν παρει ειτε TDM ειτε CBF να τα οδηγαει στο οριο για να χασει το μπροστινο κλπ κλπ.
:wave2:

Το όριο το πιάνεις πολύ εύκολα στρίβοντας πχ με 15-20 χλμ/ωρα από Αγ.Μελετίου στην Πατησίων με βροχή.
Ξερω τι λέω, δεν μιλάω για οδήγηση στα όρια. Το CBF είναι πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα γενικά για αρχάριο. Το TDM δεν ξέρω σε τι ειναι καλό, για μένα σε τίποτα.
Απλά το CBF δεν πουλάει μούρη. :winka:

sapila racing
16/06/2011, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν ο Μπαμπινιώτης ταίριαζε καπελώτα όπως μιλάς εσύ τα Ελληνικά, ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος...:sun:

:blush:

makis206
16/06/2011, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το CBF είναι πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα γενικά για αρχάριο. Το TDM δεν ξέρω σε τι ειναι καλό, για μένα σε τίποτα.
Απλά το CBF δεν πουλάει μούρη. :winka:

Αν βγάλεις το "αρχάριο" θά'λεγα ότι στον χτεσινό καφέ με την παρέα μού'χες βάλει κοριό!:uplate:

Συμφωνώ απόλυτα πάντως, το ΤDM μόνο για καμμιά ευθεία (και χωρίς σαμαράκια στην άσφαλτο)..:lol: :beer:

Bowleno
16/06/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το όριο το πιάνεις πολύ εύκολα στρίβοντας πχ με 15-20 χλμ/ωρα από Αγ.Μελετίου στην Πατησίων με βροχή.
Ξερω τι λέω, δεν μιλάω για οδήγηση στα όρια. Το CBF είναι πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα γενικά για αρχάριο. Το TDM δεν ξέρω σε τι ειναι καλό, για μένα σε τίποτα.
Απλά το CBF δεν πουλάει μούρη. :winka:


Ax αυτό το τρίπτυχο Αγ. Μελετίου-Πατησίων-βροχή....:uplate:

όσο το θυμάμαι πονάωωωωωω:cry: (χ5 φορές κιόλας!:bawl: )

sniper
16/06/2011, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το όριο το πιάνεις πολύ εύκολα στρίβοντας πχ με 15-20 χλμ/ωρα από Αγ.Μελετίου στην Πατησίων με βροχή.
Ξερω τι λέω, δεν μιλάω για οδήγηση στα όρια. Το CBF είναι πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα γενικά για αρχάριο. Το TDM δεν ξέρω σε τι ειναι καλό, για μένα σε τίποτα.
Απλά το CBF δεν πουλάει μούρη. :winka:


:a19:

Εχετλαίος
16/06/2011, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Συμφωνώ απόλυτα πάντως, το ΤDM μόνο για καμμιά ευθεία (και χωρίς σαμαράκια στην άσφαλτο)..:lol: :beer:

Λόπις!
http://www.youtube.com/watch?v=NlTuHsxwXCY

ziggΥ
16/06/2011, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Λόπις!
http://www.youtube.com/watch?v=NlTuHsxwXCY
ο σφακιανάκης με μαλί, μουστάκι και τδμ :hypnotize :bawl: :bawl:

makis206
16/06/2011, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Λόπις!
http://www.youtube.com/watch?v=NlTuHsxwXCY

Θα παρατήρησες βέβαια ότι το "wake me up" του τραγουδιού έπεσε πάνω στο σημείο που έβαζε το kill switch στο off ε;;:bigcry:

ziggΥ
16/06/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα παρατήρησες βέβαια ότι το "wake me up" του τραγουδιού έπεσε πάνω στο σημείο που έβαζε το kill switch στο off ε;;:bigcry:
στο wake το βάζει στο off και στο up το ξανανάβει.. δεν έβγαινε αλλιώς το ποστ-προντάκτιον :wacko: :bawl: :bawl: :bawl:

sapila racing
16/06/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αν βγάλεις το "αρχάριο" θά'λεγα ότι στον χτεσινό καφέ με την παρέα μού'χες βάλει κοριό!:uplate:

Συμφωνώ απόλυτα πάντως, το ΤDM μόνο για καμμιά ευθεία (και χωρίς σαμαράκια στην άσφαλτο)..:lol: :beer:

Κοριό ή ενδοσυνεννόηση που πιάνει Αθήνα Κρήτη? :lol: :rotflmao:

:wave2:

makis206
16/06/2011, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
στο wake το βάζει στο off και στο up το ξανανάβει.. δεν έβγαινε αλλιώς το ποστ-προντάκτιον :wacko: :bawl: :bawl: :bawl:

Kαλά, το ότι η τοποθέτησή του στο off ήταν τελείως άκυρη ας τ'αφήσουμε ασχολίαστο..:lol: :rotflmao:

makis206
16/06/2011, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κοριό ή ενδοσυνεννόηση που πιάνει Αθήνα Κρήτη? :lol: :rotflmao:
:wave2:

:look:

Αφού δεν φορούσα κράνος μένω ήσυχος :lol: :beer:

ziggΥ
16/06/2011, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Kαλά, το ότι η τοποθέτησή του στο off ήταν τελείως άκυρη ας τ'αφήσουμε ασχολίαστο..:lol: :rotflmao:
δεν έβγαινε λέμε αλλιώς το μοντάζ.. ήθελε να δώσει αυτή την αίσθηση της αγριάδας :rotflmao:
οπότε εκεί που τα χώνει το κρέιζη-χέβυ-πάουερ μέταλ που έχει βάλει :lol: αντί να πατήσει μίζα, κλείνει και ανοίγει κουμπάκια για να το παίξει πιλότος :bigcry:

και τώρα σταματάω να μιλάω :bawl:

costas81
16/06/2011, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αν βγάλεις το "αρχάριο" θά'λεγα ότι στον χτεσινό καφέ με την παρέα μού'χες βάλει κοριό!:uplate:

Συμφωνώ απόλυτα πάντως, το ΤDM μόνο για καμμιά ευθεία (και χωρίς σαμαράκια στην άσφαλτο)..:lol: :beer:


http://www.youtube.com/watch?v=qNMZP-G35-c

ziggΥ
16/06/2011, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
http://www.youtube.com/watch?v=qNMZP-G35-c
αχάσου :mad: και τα χα στο τέρμα ο μ@λάκας :evil: :evil:

costas81
16/06/2011, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
αχάσου :mad: και τα χα στο τέρμα ο μ@λάκας :evil: :evil:


ναι ξέχασα να πω για τον ήχο...:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:winka:

makis206
17/06/2011, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
http://www.youtube.com/watch?v=qNMZP-G35-c

Kωστή CBF-600 έχεις οδηγήσει; Θα καταλάβαινες αμέσως αυτό που λέμε με τον Σαπίλα.:winka:

sovaros_user
17/06/2011, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Αν βγαλετε τις παρωπιδες , όσοι φορατε , το TDM ειναι καλυτερη λυση για νεο αναβατη.


παναγια μου :hypnotize :eyepop:

προσεχετε τι γραφετε, μη τα δει κανας ξενος αυτα, γιατι οι περισσοτεροι θα σε ρωτανε αν κατασκευαζεται ακομα αυτη η αρχαιολογια. :beer:

daz
17/06/2011, 16:36
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουμε μπει στην διαδικασία να συζητάμε αν ένα μηχανάκι παλαιάς κοπής είναι καλύτερο από ένα άλλο καινούριας σχεδίασης. Ειδικά απ' την στιγμή που το δεύτερο δεν έχει να ζηλέψει τίποτε απ' το πρώτο ούτε σε επιδόσεις, ούτε σε αξιοπιστία. Αντιθέτως σε πολλούς τομείς υπερέχει ξεκάθαρα και πέρα κάθε αμφιβολίας.

Ήταν ωραίος ο 900αρης κινητήρας στην εποχή του! Τώρα θεωρείτε βαρύς και υπολείπεται σε επιδόσεις.

Άθλια θέση οδήγησης και γεωμετρία που γ@μιέται εντελώς όταν θα βάλεις 2ο άτομο πίσω.

Abs στο μέσο όρο.

Από θέμα ποιότητας κατασκευής, αξιοπιστίας, κατανάλωσης και περιφερειακών δεν υπερέχει έναντι του cbf.

Γιατί λοιπόν το συζητάμε?

Επειδή έχει δικύλινδρο κινητήρα και ροπή από χαμηλά? Δλδ ένας τετρακύλινδρος δεν μπορεί να ρυθμιστεί να τραβάει απ' το μηδέν? Τόσο "τρύπιο" είναι το cbf στα χαμηλά? Δεν το έχω οδηγήσει, αλλά δεν νομίζω να είναι. Το tdm όμως το ξέρω αρκετά καλά και δεν με ενθουσίασε τίποτε πάνω σε αυτό το μηχανάκι εκτός απ' τον ήχο του.

Και αν αυτός που θα το πάρει είναι άσχετος τι σημαίνει? Το γεγονός πως δεν μπορεί να εκτιμήσει κάποια πράγματα σημαίνει πως πρέπει να πάρει κάτι χειρότερο απ' αυτό που θα μπορούσε να έχει?

Καλά κάνει η Yamaha και το βγάζει ακόμα αφού πουλάει! Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Γι' αυτό και στους ιδιοκτήτες έχει η βγει η ρετσινιά της καφετέριας και της σαγιονάρας. Γιατί πλέων αυτοί που το επιλέγουν, το επιλέγουν για λόγους που δεν έχουν καμία σχέση με την συζήτηση που γίνεται εδώ. (Εξαιρέσεις υπάρχουν, πάντα θα υπάρχουν μην μου βάλετε τις φωνές).

:beer:

PortisHead
17/06/2011, 16:39
Αλλα λογια να αγαπιομαστε......

Τρεχα τωρα να παρεις κανα Suzuki...που το αφεντικο τρελλαθηκε....και ασε τους κυλινδρους.

:lol:

:beer:

ERRIKA
17/06/2011, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν ο Μπαμπινιώτης ταίριαζε καπελώτα όπως μιλάς εσύ τα Ελληνικά, ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος...:sun:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:blush:

Mη ντρέπεσαι, έλα ένα βήμα μπροστά, ΜΙΑ ΧΑΡΑ το είπες...


Α! Και θα απέρριπτα το TDM λόγω όγκου και παρωχημένης αισθητικής... ;)

sapila racing
17/06/2011, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
:nono: :nono:


Mη ντρέπεσαι, έλα ένα βήμα μπροστά, ΜΙΑ ΧΑΡΑ το είπες...



Το ξέρω, απλά μου έκανε κομπλιμαν ο Αντώνης, γι αυτό κι εγω :blush:

:lol:

Hellspawn
17/06/2011, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Λόπις!
http://www.youtube.com/watch?v=NlTuHsxwXCY

Εκει που έχει κάνει blending(δε ξέρω πως λέγεται στα ελληνικα, ας πει ο λέττας :D ) τη σούζα με το άλογο νομίζω ότι δάκρυσα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

trelf
17/06/2011, 20:29
το TDM κερδιζει τη μαχη στα σημεια με το HORNET οπως και με τις περισσοτερες μηχανες....γι αυτο εξ αλλου ειναι και τοσο εμπορικο μηχανακι....οποιος λεει το αντιθετο ειναι απλα κολλημενος....

ειναι πολυ πιο ανετο στη πολη απο το hornet....

μαζεμενη-λεπτη σιλουετα....ψηλα το τιμονι(πανω απο τους καθρεπτες)....με καλυτερα μπαμ 0-300 που τα χρειαζεσαι στην πολη....

και σε ταξιδι....ικανοποιητικη σταθερη ταχυτητα πορειας (160-180χμ/ω)....πιο ανετο δικαβαλο....φορτωνεται περισσοτερο....

αποδεδειγμενη αξιοπιστια....λιγοτερη καταναλωση απο τα 600cc τετρακυλινδρα (280-320 χιλ. μεσα στη πολη 16+4 λιτρα ρεζερβα)...
τα αρνητικα του ειναι οτι επειδη ειναι τοσο εμπορικο...το κυνηγουν τα κλεφτρονια....και ειναι ενα μηχανακι που κανει τα παντα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ....αλλα τιποτα ΤΕΛΕΙΑ....

απορω γιατι λετε μερικοι οτι το hornet ειναι καλυτερη λυση........

devil's animal
17/06/2011, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
το TDM κερδιζει τη μαχη στα σημεια με το HORNET οπως και με τις περισσοτερες μηχανες....γι αυτο εξ αλλου ειναι και τοσο εμπορικο μηχανακι....οποιος λεει το αντιθετο ειναι απλα κολλημενος....

ειναι πολυ πιο ανετο στη πολη απο το hornet....

μαζεμενη-λεπτη σιλουετα....ψηλα το τιμονι(πανω απο τους καθρεπτες)....με καλυτερα μπαμ 0-300 που τα χρειαζεσαι στην πολη....

και σε ταξιδι....ικανοποιητικη σταθερη ταχυτητα πορειας (160-180χμ/ω)....πιο ανετο δικαβαλο....φορτωνεται περισσοτερο....

αποδεδειγμενη αξιοπιστια....λιγοτερη καταναλωση απο τα 600cc τετρακυλινδρα (280-320 χιλ. μεσα στη πολη 16+4 λιτρα ρεζερβα)...
τα αρνητικα του ειναι οτι επειδη ειναι τοσο εμπορικο...το κυνηγουν τα κλεφτρονια....και ειναι ενα μηχανακι που κανει τα παντα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ....αλλα τιποτα ΤΕΛΕΙΑ....

απορω γιατι λετε μερικοι οτι το hornet ειναι καλυτερη λυση........


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

trelf
17/06/2011, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


επιχειρηματα εχεις;;;

:beer: :beer:

sapila racing
17/06/2011, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
επιχειρηματα εχεις;;;

:beer: :beer:

Τί εξατμίσεις έχεις? Για να ξέρουμε με ποιόν μιλάμε. :beer:

sapila racing
17/06/2011, 21:07
Μετα πες και τί άλλα μηχανάκια έχεις καβαλήσει. :smilea:

John Steed
17/06/2011, 21:11
Τόσο χάλια ρε παιδιά?

Κι έλεγα αν με αξιώσει ο από πάνω να αγοράσω ένα 850 να το κάνω ταξιδιάρικο εργαλείο... :bawl:

trelf
17/06/2011, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τί εξατμίσεις έχεις? Για να ξέρουμε με ποιόν μιλάμε. :beer:

τι εξατμισεις εχω;; αυτες που βλεπω σε ΧΧ,ktm adventure και σε πολλα αλλα μηχανακια,επειδη οι οδηγοι τους θελουν after market εξατμιση για διαφορους λογους...οδηγικη συμπεριφορα,ασφαλεια λογω ηχου,μοστρα,αισθηση κινητηρα....κτλ

τι σημαινει αυτο δηλαδη;;

εχω οδηγησει...

-v-strom 650
-fazer 600
-africa-twin XRV 750
-tiger 1050
-gsxr 1000 k8
-cbr 1000
-xt 600
-super tenere 750
-z750 2008
-ducati 1150 hypermotard
-bmw f650 gs
-bmw 650x moto


Και αλλα διαφορα....σε καλυπτουν;;

σοβαρα επιχειρηματα κατα του τι-ντι-εμ περιμενω...

daz
17/06/2011, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
το TDM κερδιζει τη μαχη στα σημεια με το HORNET οπως και με τις περισσοτερες μηχανες....γι αυτο εξ αλλου ειναι και τοσο εμπορικο μηχανακι....οποιος λεει το αντιθετο ειναι απλα κολλημενος....
To ίδιο εύκολο είναι και σε μένα να πω, πως είναι κολλημένος κάποιος που υποστηρίζει πως ένα μηχανάκι που έχει μείνει ίδιο εδώ και τόσα χρόνια, είναι καλύτερο από πολύ πιο φρέσκα μοντέλα.


ειναι πολυ πιο ανετο στη πολη απο το hornet..
Γιατί? :confused:


μαζεμενη-λεπτη σιλουετα....ψηλα το τιμονι(πανω απο τους καθρεπτες).
Σιγά την μπαλαρίνα. Πιο ψηλά απ' του cbf και πόσο?


....με καλυτερα μπαμ 0-300 που τα χρειαζεσαι στην πολη....
Με τι το συγκρίνεις, με τα 600άρια? Ξεχνάς πως είναι 900? Το βάζουμε δίπλα στα 1000άρια να δούμε τι ψάρια πιάνει και στα 0300 και στα 300-0?


και σε ταξιδι....ικανοποιητικη σταθερη ταχυτητα πορειας (160-180χμ/ω)....πιο ανετο δικαβαλο....φορτωνεται περισσοτερο....
Από που ως που?


αποδεδειγμενη αξιοπιστια... Ενω το cbf είναι ζημιάρικα. Δεν θέλουμε τα θετικά του. Τα ξέρουμε. Σε τι υπερτερεί θέλουμε να μας πεις.


.λιγοτερη καταναλωση απο τα 600cc τετρακυλινδρα (280-320 χιλ. μεσα στη πολη 16+4 λιτρα ρεζερβα)...
Δεν νομίζω.

τα αρνητικα του ειναι οτι επειδη ειναι τοσο εμπορικο...το κυνηγουν τα κλεφτρονια....και ειναι ενα μηχανακι που κανει τα παντα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ....αλλα τιποτα ΤΕΛΕΙΑ.... Και όμως υπάρχει κάτι που το κάνει τέλεια αλλά δεν λέω ποιο.
Μόνο αυτά είναι τα αρνητικά του? Για την θέση οδήγησης τι έχεις να πεις? Για τις επιδόσεις του 900άρι κινητήρα? Για το βάρος? Για την γεωμετρία, που χαλάει περισσότερο από κάθε άλλο που έχω οδηγήσει, όταν κάθεται συνεπιβάτης? Για τις βάσεις των πλαστικών που μπορούν να σπάσουν ακόμα και από μια λακούβα?

απορω γιατι λετε μερικοι οτι το hornet ειναι καλυτερη λυση........
Νομιζω πως το cbf θα ήταν καλύτερη επιλογή αντί του tdm.

Έγραψα και παραπάνω κάποια πράγματα αλλά τα προσπέρασες. Μπορείς να μας πεις σε τι πραγματικά υπερτερεί σε σχέση με το cbf? Ας μην ασχοληθούμε αν το τιμόνι περνάει πάνω απ' τους καθρέπτες ή αν οι καθρέπτες είναι πιο έξω και έχεις καλύτερη ορατότητα προς τα πίσω. Νομίζω πως έχουμε και σημαντικότερα να συζητήσουμε για το εν λόγο μηχανάκι.
Μπορείς να μας πεις πόσο σημαντική θεωρείς την θέση οδήγησης σε μια μηχανή και πως σου φαίνεται αυτή του tdm?
Θέλεις να σχολιάσεις τις επιδόσεις του 900άρι κινητήρα?
Ειλικρινά μόνο σε ήχο πιστεύω πως υπερτερεί.

daz
17/06/2011, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf

σοβαρα επιχειρηματα κατα του τι-ντι-εμ περιμενω...

Τα ανέφερα παραπάνω. Στο πρώτο ποστ. Φυσικά τα είπαν κι άλλοι πριν από μένα.

Για την θέση οδήγησης που είναι ότι χειρότερο υπάρχει σε αυτό το μηχανάκι δεν μας είπες τίποτα.
Αυτό από μόνο του είναι αρκετό αλλά εγώ εξίσου σημαντικό θεωρώ την συμπεριφορά της μηχανής με δεύτερο άτομο. Ειδικά αν την συνδυάσεις με την θέση οδήγησης που έχει.
Για τι γεωμετρία μιλάμε?
Τι πληροφόρηση?

Θέλεις και άλλο ένα που δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό?

Επιδόσεις! Ναι έχει μείνει πίσω.

Βάρος?

Αν κάποιο έχει τόσα προβλήματα (σοβαρά κατά την γνώμη μου) και δεν υπερτερεί σε τίποτε από κάποιο άλλο ποιο ο λόγος να το επιλέξω?

Γιατί δεν υπερτερεί σε κάτι από το cbf. Νομίζω? Τουλάχιστον όχι σε κάτι τόσο σημαντικό που να αντισταθμίζει τα προαναφερθέντα αρνητικά του.

Για παίξε μπάλα.

devil's animal
17/06/2011, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
επιχειρηματα εχεις;;;

:beer: :beer:

δες μια εδω (http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_tdm_900_2011.php)

και στα αναλυω ενα ενα με την σειρα...

αλογα 85...στον στροφαλο, που σημαινει οτι στην ροδα ειναι καμια 70αρια,αντε 75...
για εννιακοσαρι δικυλινδρο ειναι απλα αστεια..λοιπον. δες τον ανταγωνισμο, δεν το συνεχιζω...

αναρτησεις, συμβατικο μπροστινο και χαλια πισω...

φρενακια συμπαθητικα αλλα μαλλον υστερουν στα πολλα χλμ..

λαστιχα..εδω γελαμε. 120/70 και 160/60. αυτες τις διαστασεις τις εχει και το XR μου, που ειναι μονοκυλινδρο και 650cc...

βαρος...οσο ενας ελαφαντας...σε ενδιαφερουσα...

μηκος...ε, ειναι λιγο πιο μικρο απο αεροπλανοφορο...:lol:

αλλα το θεμα δεν ειναι μονο οι αριθμοι. το θεμα ειναι η γνωμη που εχουν ΟΛΟΙ οσοι το εχουν καβαλησει και ειναι αντικειμενικοι χωρις να εχουν την μυτη στον Θεο απο το τουπε και την ποζερια.(οι οποιοι παρεπιπτοντως δεν εντυπωσιαζονται με τον ηχο των ξεταπωτων εξατμισεων).

πραγματικα το μονο που μπορει να κανει καλα το TDM ειναι να παραγει ηχο. αυτο.

:wave2:

p@nos
17/06/2011, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf

εχω οδηγησει...

-v-strom 650
-fazer 600
-africa-twin XRV 750
-tiger 1050
-gsxr 1000 k8
-cbr 1000
-xt 600
-super tenere 750
-z750 2008
-ducati 1150 hypermotard
-bmw f650 gs
-bmw 650x moto



meta ta:
fazer
tiger
gixxer
cbr
z
hyper:lol:



de katalabes ti kabalas?


se rotao sobara ksero an8ropo poy eixe meze 250 kabalise monster 696 ke de katalabe diafora afto ine ali8ia de to leo gia plaka :lol: :lol: :lol: :lol:

devil's animal
17/06/2011, 22:37
α,μολις ειδα και την τιμη του...




ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

10 χιλ ευρω γι'αυτο το μηχανακι, πραγματικα ειναι κλεψια...

απορω που το προτεινετε κιολας να το παρει ο κοσμος.:confused:


επισης δεν υπαρχει λογος να αποδειξεις τα αναποδεκτα. δες το λογικα. δεν μπορει ενα μηχανακι που πρωτογβηκε το 2002 να μπορει να ανταγωνιστει καινουργια μηχανακια. μιλαμε για 9 χρονια. εχουν γινει αλματα στον τομεα των μοτοσυκλετων απο τοτε μεχρι σημερα.


ολα αυτα φιλικα για να μπορεσεις να τα δεις τα πραγματα πιο σφαιρικα.
:beer: :beer:

daz
17/06/2011, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
α,μολις ειδα και την τιμη του...
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

10 χιλ ευρω γι'αυτο το μηχανακι, πραγματικα ειναι κλεψια...


Είσαι τρελός? Και ακριβότερο να ήταν πάλι θα πούλαγε! Αν δεν είσαι κολλημένος την τιμή δεν την κοιτάς. :lol:


Νομίζω πως αν αυτό συνεχιστεί θα αφήσουμε τα v-strom στην ησυχία τους και θα αλλάξουμε θύμα. :lol:

PortisHead
17/06/2011, 23:57
Ειπα να μην ασχοληθω αλλο , γιατι χωρις λογο με μαθηματικη ακριβεια θα παμε στις αντιπαραθεσεις.
Απο την αλλη πάλι...εχω απλετο χρονο τωρα
:lol:

Λοιπον φιλε Trelf.

20-30 ατομα στο moto.gr που κατακρινουν το TDM , δεν ειναι ο κοσμος όλος.

Αν παρατηρησεις απο τα γραφομενα τους , ειναι ατομα που γουσταρουν την αγωνιστικη οδήγηση (και πολυ καλα κανουν) , βλεπουν moto gp ανελλιπώς , ξερουν απεξω τους κωδικους καθε στροφης πιστας Μεγαρων και Σερρων , ποσα κλικ δεξια θελει η αναρτηση για βελτιστο κρατημα στην K342342 στροφη κ.ο.κ.

Δλδ. κρινουν με γνωμονα αποκλειστικα την συγκεκριμενη οδηγηση.
Γιαυτο και οι εκφρασεις "δεν στριβει" , "δεν φρεναρει" κλπ
Αν δεν εστριβε και δεν φρεναρε και δεν ταξιδευε διπλο με 500χλμ σερι τη μερα το συγκεκριμενο μηχανακι , 1.000.000 κοσμος που οργωνει τον κοσμο με αυτο θα ειχε πεσει και θα ειχε σκοτωθει.

Μοτοσυκλετες οπως οι Χαρλευ , τα 3τροχα MP3 , το TDM και τα λοιπα , απλα δεν θα επρεπε να υπαρχουν.

ΔΕΝ αγοραζουν ολοι μια μοτοσυκλετα για τον ιδιο σκοπο.

Τα 80 αλογα του TDM ειναι λιγα...ενω τα 80 αεροψυκτα ιταλικα απο 1000cc (βλεπε ducati και moto guzzi) των 12.000 + ευρω παιρνανε στο ντουκου.

Το θεμα ειναι οτι εχετε επηρεαστει απο την γενικη εικονα της πλειοψηφιας των κατοχων TDM που οντως ειναι τραγικη και θαβεται ενα μηχανακι βασει αυτου.

Δλδ. το ζευγαρακι που θα παρει την σκηνουλα του και τα sleeping bag , θα τα φορτωσει στο TDM και θα παει διακοπες , θα δυσανασχετισει ?
Θα εκνευριστει με την ελλειπή πληροφορια του μπροστινου ? Με τα φρενα που δεν σταματανε τραινο ? Με τα 82 αλογα του μοτερ που δεν ξηλωνουν την ασφαλτο ?

Το TDM και το V-Strom ειναι η μεση λυση , για τον μεσο αναβατη στην Ελλαδα , που δεν κατεχει ουτε ιδιαιτερες ικανοτητες στην οδηγηση ουτε θελει να ασχοληθει πιο περα απο μια ωραια βολτα για καφε και ενα ησυχο ταξιδακι με την κοπελα του.

Σε αυτα ειναι τελεια και γιαυτο πουλανε τρελλα.


:beer:

g_m900
18/06/2011, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δες μια εδω (http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_tdm_900_2011.php)

και στα αναλυω ενα ενα με την σειρα...

αλογα 85...στον στροφαλο, που σημαινει οτι στην ροδα ειναι καμια 70αρια,αντε 75...
για εννιακοσαρι δικυλινδρο ειναι απλα αστεια..λοιπον. δες τον ανταγωνισμο, δεν το συνεχιζω...

αναρτησεις, συμβατικο μπροστινο και χαλια πισω...

φρενακια συμπαθητικα αλλα μαλλον υστερουν στα πολλα χλμ..

λαστιχα..εδω γελαμε. 120/70 και 160/60. αυτες τις διαστασεις τις εχει και το XR μου, που ειναι μονοκυλινδρο και 650cc...

βαρος...οσο ενας ελαφαντας...σε ενδιαφερουσα...

μηκος...ε, ειναι λιγο πιο μικρο απο αεροπλανοφορο...:lol:

αλλα το θεμα δεν ειναι μονο οι αριθμοι. το θεμα ειναι η γνωμη που εχουν ΟΛΟΙ οσοι το εχουν καβαλησει και ειναι αντικειμενικοι χωρις να εχουν την μυτη στον Θεο απο το τουπε και την ποζερια.(οι οποιοι παρεπιπτοντως δεν εντυπωσιαζονται με τον ηχο των ξεταπωτων εξατμισεων).

πραγματικα το μονο που μπορει να κανει καλα το TDM ειναι να παραγει ηχο. αυτο.

:wave2:

http://www.youtube.com/watch?v=b7BUg9JBxTY

ναι μωρε το μπουρδελο δεν στριβει καθολου!
εντελως μαμα το μηχανακι με τις ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΤΑΤΕς αναρτησεις που αναφερεις και οπως βλεπεις δεν παει καθολου! μετα το 4ο λεπτο που εχω ζεστανει λαστιχα δες.
ενταξει δεν ειναι KTM η DUCATI σε ευστροφια αλλα καλα παει για τα δικα μου στανταρ τουλαχιστον!

θα συμφωνησω ομως οτι δεν αξιζει πλεον η αγορα του παρα μονο σαν μεταχειρω!
δεν εχει αλλαξει τιποτα απο το 2002 και ασε που τα πρωτα μοντελα και μεχρι το 2006 που εγινε μαυρος ο κινητηρας ειναι πιο δυνατα...! ελαχιστα αλλα ειναι.

Χρηστο (Trelf) μαλακια ειπες!
δεν το πιανουμε το Hornet πουθενα!
μας ριχνει στα αυτια και ειναι και πιο παιχνιδιαρικο.
απλα δεν τα συγκρινεις γιατι δεν εχουν καμμια σχεση.

το cbf1000 ζαχαρωνα πριν παρω το tdm αλλα πολυ μα πολυ βαρος βρε παιδι μου!
ακομα και το 600.

ομως απο κινητηρα ειναι γαματο. ομαλο και με πολυ ροπη!

Hellspawn
18/06/2011, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από g_m900
http://www.youtube.com/watch?v=b7BUg9JBxTY

ναι μωρε το μπουρδελο δεν στριβει καθολου!
εντελως μαμα το μηχανακι με τις ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΤΑΤΕς αναρτησεις που αναφερεις και οπως βλεπεις δεν παει καθολου! μετα το 4ο λεπτο που εχω ζεστανει λαστιχα δες.
ενταξει δεν ειναι KTM η DUCATI σε ευστροφια αλλα καλα παει για τα δικα μου στανταρ τουλαχιστον!

θα συμφωνησω ομως οτι δεν αξιζει πλεον η αγορα του παρα μονο σαν μεταχειρω!
δεν εχει αλλαξει τιποτα απο το 2002 και ασε που τα πρωτα μοντελα και μεχρι το 2006 που εγινε μαυρος ο κινητηρας ειναι πιο δυνατα...! ελαχιστα αλλα ειναι.

Χρηστο (Trelf) μαλακια ειπες!
δεν το πιανουμε το Hornet πουθενα!
μας ριχνει στα αυτια και ειναι και πιο παιχνιδιαρικο.
απλα δεν τα συγκρινεις γιατι δεν εχουν καμμια σχεση.

το cbf1000 ζαχαρωνα πριν παρω το tdm αλλα πολυ μα πολυ βαρος βρε παιδι μου!
ακομα και το 600.

ομως απο κινητηρα ειναι γαματο. ομαλο και με πολυ ροπη!


Αν είναι δικό σου το βιντεάκι εσύ δεν έχεις γράψει αυτό το σχόλιο?:
"εμενα εχει 17αρα μπροστινη ζαντα γιαυτο και βαζω τετοια λαστιχα. στο μαμα δεν μπαινουν. τωρα βεβαια εχω αλλαξει και την πισω ζαντα και ειναι και αυτη απο R1 1999 οπως και εχω βαλει USD απο R1 παλι του 1999 με σταυρο και τιμονοπλακα απο FZ1. το μηχανακι για αυτο που ειναι απο θεμα πλαισιου - κινητηρα απλα εχει μεταμορφωθει!" Άρα ποιό μαμά?το μισό μηχανάκι R1 είναι...Μπορεί να κατάλαβα και λάθος, sorry αν έγινε κάτι τέτοιο.

IVX
18/06/2011, 10:50
Εγω παντως ολες τις μηχανες τις γουσταρω και τις χαζευω!
Παλιες, καινουργιες, Ευρωπαικες, Ιαπωνικες, Αμερικανικες ολες εχουν ψυχη!
Σιγουρα καποιες ειναι πιο γρηγορες, αλλες πιο αξιοπιστες, αλλες ειναι πιο φιλικες ....
Ολες εχουν τη Κ@υλ@ τους!!

Καλους δρομους να χετε Brothers και χωρις σουταρες!

AUFGEBRACHT
18/06/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από IVX
Εγω παντως ολες τις μηχανες τις γουσταρω και τις χαζευω!
Παλιες, καινουργιες, Ευρωπαικες, Ιαπωνικες, Αμερικανικες ολες εχουν ψυχη!
Σιγουρα καποιες ειναι πιο γρηγορες, αλλες πιο αξιοπιστες, αλλες ειναι πιο φιλικες ....
Ολες εχουν τη Κ@υλ@ τους!!

Καλους δρομους να χετε Brothers και χωρις σουταρες!


+πολλά!!!!!!

Δυστυχώς οι μοτοσυκλέτες έχουν χάσει τη χρηστικότητά τους,έχουν πάψει να είναι όχημα απόδρασης και διασκέδασης-αναψυχής και έχουν μετατραπεί σε status symbol επίδειξης, οι αναβάτες έχουν εγκλωβιστεί από τεχνοκράτες και διαφημιστές των εταιρειών...αλλάζουμε μοτοσυκλέττα μόλις βγει καινούριο μοντέλο με μισό ίππο παραπάνω και καινούριο χρωματάκι στα πλαστικά.Η συντριπτική πλειονότητα έχει χάσει την ουσία του μοτοσυκλετισμού και με το επιπρόσθετο επιβαρυντικό ότι ζούμε σε μια χώρα με μηδενική μοτοσυκλετιστική κουλτούρα.Όλοι σπεύδουν να προπαραγγείλουν μοντέλα που έχουν δει σε μια φωτογραφία και δεν τα έχουν καβαλήσει καν...και οι μοτοσυκλέτες έχουν γίνει φαλλικές προεκτάσεις εχόντων φαλλικό σύνδρομο, "η δική μου είναι η καλύτερη και η απόδειξη ότι την έχω αγοράσει εγώ!!!"
Πάρτε το ρε χαμπάρι,οι μοτοσυκλέτες δεν είναι καπελάκι από τη λαϊκή one size fits all...Ο άλλος έχει ας πούμε Varadero και την προτείνει σε κάποιον με ύψος 160,50 κιλά με τα ρούχα, που η μεγαλύτερη διαδρομή που κάνει είναι σπίτι δουλειά 6 χιλιόμετρα και το ΣΚ μέχρι Ναύπλιο το πολύ...

daz
18/06/2011, 11:08
Εγώ αντιθέτως λέω να ασχοληθώ λίγο ακόμα μήπως και διαχωριστεί και πάμε αντιπαραθέσεις γιατί έχουμε μουχλιάσει. :cool:

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως καμία σχέση δεν έχω με πίστες. Ούτε με αυτές σαν των Σερρών, ούτε με τις άλλες των σκυλάδικων.

Δεύτερον να ξεκαθαρίσω πως κανένας δεν είπε πως δεν στρίβει ή δεν φρενάρει. Νομίζω πως όλοι εννοούν πως όλα αυτά τα κάνει χειρότερα από κάποια άλλα.

Το να βάζουμε βιντεάκια με tdm σε πίστες δεν λέει τίποτα. Και εγώ μπορώ να βάλω με Ρ1 να περνάει ποτάμια και ερήμους φορτωμένο. Και λοιπόν? Έχω ένα βιντεάκι με ένα χερά που στρίβει το xtz 660 μέσα σε πίστα, σαν να ήταν σουπερ μοτάρντ! Και λοιπόν? Τι σημαίνει αυτό? Πως μπορώ να λέω ότι το μηχανάκι μου στρίβει? Με τι? Με 21" τροχό εμπρός? Με τι πληροφόρηση? Για ποια γεωμετρία να μιλήσω κατά το φρενάρισμα? Από που να το πιάσω?
Όλα αυτά δεν σημαίνουν τίποτα. Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι πως όλα τα μηχανάκια στα κατάλληλα χέρια και με την σωστή τεχνική κάνουν τα πάντα.

Το ζευγαράκι δεν θα δυσανασχετήσει με τίποτα αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν καλύτερα μηχανάκια γι' αυτή τη δουλειά. Ή αν θέλεις υπάρχουν μηχανάκια που κάνουν το ίδιο καλά αυτή τη δουλειά και καλύτερα όλες τις υπόλοιπες.

Το v-strom είναι η λύση για όλα. To tdm όχι. Έχει μείνει πίσω ρε μάγκες. Αν είχε εξελιχθεί έστω και λίγο θα μιλάγαμε σε τελείως διαφορετική βάση. Και η τιμή του δεν του επιτρέπει να είναι ανταγωνιστικό σε τίποτα.

Αυτό με την πληροφόρηση απ' το μπροστινό γιατί το περνάτε στο ντούκου? Υπάρχει πιο σοβαρό πράγμα πάνω σε μια μηχανή? Το ζευγαράκι που πάει βολτούλα δεν θα το απασχολήσει αυτός όμως που θα προσπαθήσει να φρενάρει στο βρεγμένο θα πάει στο σπίτι του με άσπρες τρίχες. Αυτός που θα πάει σόλο βόλτα σε ορεινό στροφιλίκι θα έχει θέμα.

Και αν θέλετε τα κάνω όλα γαργάρα. Αναρτήσεις, τιμή, βάρος, επιδόσεις, γεωμετρία, τα πάντα. Γι' αυτή την θέση οδήγησης που είναι σαν να οδηγείς χάρλεη τι έχετε να πείτε? Ούτε τα σκουτερ δεν έχουν τόσο χάλια θέση οδήγησης με τόσο άθλια πληροφόρηση.

Το να γράφουμε γενικά πως το tdm είναι καλό και κάνει καλά κάτι δεν λέει τίποτα! Φυσικά και κάνει κάτι. Όλα κάνουν. Το θέμα είναι συγκριτικά με τι? Με τι το συγκρίνεις και είναι καλύτερο? Τι είναι αυτό που κάνει καλύτερα? Σε τι υπερέχει?

Όσοι αγοράζουν tdm πλέων το αγοράζουν μόνο λόγο εμφάνισης. Και καλά κάνουν! Είναι ο No1 λόγος που επιλέγουμε μια μηχανή. Αν η μηχανή μας μας αρέσει, συμβιβαζόμαστε με όλα τα αρνητικά της και την απολαμβάνουμε. Είτε βλεποντάς την απέναντι απ' την καφετέρια που πίνουμε το καφεδάκι μας φορώντας σαγιονάρα είτε μέσα σε μια πίστα. Και απ' την στιγμή που μπορούμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε με αυτό που μας αρέσει ξεχνάμε και τους συμβιβασμούς που κάναμε και είμαστε ευτυχισμένοι. Όταν όμως βαρεθούμε την εμφάνιση τα αρνητικά έρχονται και πάλι στην επιφάνεια. Ψάχνουμε να βρούμε όλα αυτά με τα οποία συμβιβαστήκαμε για να τα χρησιμοποιήσουμε σαν αφορμή για να πάρουμε κάποια άλλη που μας έκανε κλικ όταν την είδαμε.

Αν όμως θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί σε μια συζήτηση είμαστε υποχρεωμένοι να αναφέρουμε όλες τις παραμέτρους. Εκτός και αν μας αρέσει να κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας.

Με επιχειρήματα λοιπόν το tdm δεν είναι καλύτερο από κανένα της κατηγορίας του.
Κάνει πολλά πράγματα αλλά τα κάνει χειρότερα από οτιδήποτε άλλο. Νταξ εκτός από θόρυβο. :lol:

Καλά χλμ με ότι και αν καβαλάτε.


229270