PDA

View Full Version : βοηθεια απο λογιστη?



intruder
12/06/2011, 20:52
εκανα την φορολογικη δηλωση 10000 ετησιο εισοδημα 1 αμαξι 1600 κ.ε κ μια μηχανη αγορα αξιας 10.500 ευρω στο τελευταιο ετος.συμφωνα με τα τεκμηρια διαβιωσης (αμαξι κ μηχανη) φορολογουμε για 16000 κ πρεπει να πληρωσω στην εφορια 430 ευρω(ααααχχχχχχχ, η τσεπη μου):cry: :cry:

μπας κ εκανα καμια μαλακια η θα παθω καρδια κ εμφαγμα γιατι δεν τα γλιτωνω?ετσι θα παει καθε χρονο?.αν ναι τα πουλαω ολα κ ησυχαζω(η παραδιδω πινακιδες)

Acacius
12/06/2011, 21:04
Δεν έχω απάντηση αλλά μου δημιούργησες μία απορία: αν παραδόσεις πινακίδες, δεν εξακολουθείς να είσαι ιδιοκτήτης μοτοσυκλέτας μεγαλύτερης αξίας από το δηλωθέν ετήσιο εισόδημά σου; Δε θα υπολογιστεί δηλαδή στη δήλωσή σου;

intruder
12/06/2011, 21:10
αν παραδωδσ πινακιδες δεν θα τα δηλωνω απλα.το οτι μια μηχανη υπερβει το ετησιο εισοδημα δεν μου δινει το δικαιωμα να το παρω αφου στα 9+ χρονια δηλωμενης δουλεια εκτος απο το αμαξι κ τη μηχανη δεν εχω κατι αλλο?

THEOD
12/06/2011, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
το οτι μια μηχανη υπερβει το ετησιο εισοδημα δεν μου δινει το δικαιωμα να το παρω αφου στα 9+ χρονια δηλωμενης δουλεια εκτος απο το αμαξι κ τη μηχανη δεν εχω κατι αλλο?

Τα τεκμήρια διαβίωσης ΔΕΝ έχουν σχέση με την αγορά.
Δεν έχουν καμία σχέση με το πόθεν έσχες - δηλαδή που βρήκες τα λεφτά για την αγορά.
Έχουν σχέση με την συντήρηση. Δηλαδή η λογική τους είναι (της εφορίας η λογική δηλαδή...) ότι για να είσαι κάτοχος και για να αντέχεις το κόστος ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ αυτών των οχημάτων πρέπει να έχεις το χ εισόδημα...

Acacius
13/06/2011, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από intruder
αν παραδωδσ πινακιδες δεν θα τα δηλωνω απλα.το οτι μια μηχανη υπερβει το ετησιο εισοδημα δεν μου δινει το δικαιωμα να το παρω αφου στα 9+ χρονια δηλωμενης δουλεια εκτος απο το αμαξι κ τη μηχανη δεν εχω κατι αλλο?

Η ερώτηση δεν ήταν τόσο στο αν παίζει ρόλο ότι ξεπερνάει το ετήσιο εισόδημα, αλλά στο ότι είναι "ακριβό" αντικείμενο στην ιδιοκτησία σου, αλλά το σχόλιο του THEOD με έκανε να καταλάβω.