PDA

View Full Version : Πρόβλημα με μετάδοση σε glx



Drift_King89
13/06/2011, 07:25
Καλησπέρα παιδιά, πρώτο μου ποστ εδώ...

Έχω το εξής πρόβλημα και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων!

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

Κάρτερ αριθμών από glx 50cc
Κάρτερ δεξί από glx 90cc
Καμπάνα από glx 90cc
Σασμάν από glx 50cc
Κύλινδρος και κεφαλή από Astrea

Αφού δέσαμε όλο το μοτέρ με κάτι φίλους, το βάλαμε μπροστά και όλα δουλεύαν ρολόι, είπα να το κάνω βόλτα... Τί το 'θελα? Μόλις κατέβασα το μοχλό των ταχυτήτων μπήκε η ταχύτητα οσο πιο καρφωτή γίνεται και έσβησε! Η βίδα ρυθμίσματος του συμπλέκτη στο πλάι είναι διακοσμητική, οσο κι αν την πειράξαμε δεν αλλάζει κάτι. Με λίγα λόγια, η καμπάνα μου είναι μόνο για μόστρα και δεν κάνει τίποτα.

Λύσαμε πάλι το δεξί καπάκι να δούμε τί γίνεται, τσεκάραμε την καμπάνα από το service manual και δεν λείπει κάτι ούτε είναι τοποθετημένο λάθος. Αν δοκιμάσεις χωρίς καμπάνα όλα δουλεύουν ρολόι, μόλις την βάλεις πάνω (με δισκάκια ή χωρίς) κομπλάρουν τα πάντα ακόμα και με σβηστό μηχανάκι, δεν μπορείς να κάνεις ούτε μπροστά ούτε και πίσω με ταχύτητα. Στην νεκρά όλα ρολόι...

Είναι αρκετά κουλό και η δική μου υπομονή έχει στερέψει αναζητώντας το λάθος και τη λύση!

Bowleno
13/06/2011, 11:39
:a014:


περίμενε να το δει ο oldman....

αν δεν προλάβει να πάθει εγκεφαλικό όλο και κάτι θα έχει να προτείνει..:winka:

notakos600
13/06/2011, 17:02
Πάνω στη καμπάνα έχει τα τέσσερα ελατηριάκια του φυγοκεντρικού, εκεί είναι το πρόβλημα.

notakos600
13/06/2011, 17:05
Αυτά είναι τα ελατήρια:
Αλλιώς κάτι δέσατε λάθος.


228957

Drift_King89
13/06/2011, 18:49
Τα ελατήρια που μου δείχνεις τα εξωτερικά από οσο γνωρίζω είναι για τους κραδασμούς, εκτός αν κάνω λάθος. Όπως και να έχει τα έχουμε τοποθετήσει, όπως και τα από μέσα... Υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι από θέμα σκληρότητας/μήκους αυτών ή των μέσα?

Σημειωτέον: Την καμπάνα την πήρα μεταχειρισμένη και δεν γνωρίζω την προιστορία της. Θα μπορούσε κάτι να είναι χαλασμένο και να την κομπλάρει?!

FRAGISCOS
13/06/2011, 20:42
Aν εχεις τοποθετησει τους δισκους σωστα και αν τα εξω ελατηριακια δουλευουν κιαυτα σωστα,κι αν τα αντιβαρακια ειναι ενταξει τοτε πρεπει η καμπανα να δουλεψει.

Τσεκαρισε τα ελατηρια τα μεσα και επισης τσεκαρισε τα καρε αν ειναι στη θεση τους,γιατι μπορει να μην ειναι σωστα βαλμενα και να σφιγγουν.
Τη ροδελλα την εβαλες σωστα??

Το outside που γραφει να κοιταει εξω.

Σε καθε περιπτωση,λυσε τη και ξαναδεσε την.:wave2:

jorge's garage
13/06/2011, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
:a014:


περίμενε να το δει ο oldman....

αν δεν προλάβει να πάθει εγκεφαλικό όλο και κάτι θα έχει να προτείνει..:winka:




:lol: :lol: :lol:

Drift_King89
13/06/2011, 23:47
Thanks για το χρόνο σου, θα το κοιτάξω από αύριο που είναι μέρα και βλέπουμε, αν και πιστεύω ότι έχουν γίνει σωστά. Μια δεύτερη ματιά όμως με πιο καθαρό μυαλό και πιο συγκεκριμένα σημεία προσοχής ποτέ δεν βλάπτει. ;)

OldMan
14/06/2011, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
:a014:
περίμενε να το δει ο oldman....
αν δεν προλάβει να πάθει εγκεφαλικό όλο και κάτι θα έχει να προτείνει..:winka:
Κάτσε ρε..

Ο άνθρωπος μιλάει σωστά και λογικά...
(εντελώς παραδόξως βέβαια για κάποιον που ασχολείται με GLX..) :winka:

Drift_King89
14/06/2011, 12:13
χα χα χα χα αντιλαμβάνομαι τι εννοείς φίλε Oldman! Παντού υπάρχει ένας κάγκουρας! :P

Σχετικά με το θέμα, τοποθετήσαμε άλλη καμπάνα πάνω από ένα Lifan 110cc και δούλεψε κομπλέ :S

Θα το σπάσω!

OldMan
14/06/2011, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drift_King89
Σχετικά με το θέμα, τοποθετήσαμε άλλη καμπάνα πάνω από ένα Lifan 110cc και δούλεψε κομπλέ :S
Θα το σπάσω!
Πριν το σπάσεις δεν ριχνεις μια ματιά μήπως και κομπλάρει (φρακάρει) ο κεντρικός άξονας της καμπάνας..??
(για την ακριβεια, η υποδοχή του άξονα..)

Drift_King89
14/06/2011, 12:52
Και αν κομπλάρει αυτό είναι θέμα λάθος τοποθέτησης ή βάψιμο μπλέ- πέταμα στη θάλασσα- αγορά άλλου?

OldMan
14/06/2011, 12:54
Μάλλον το δεύτερο ..:(

Drift_King89
18/06/2011, 21:11
Μετά από αλλαγή καμπάνας και συνέχισης του προβλήματος παράτησα την προσπάθεια... Προς το παρόν δεν έχω άλλη υπομονή, αν έχω νεότερα βλέπουμε... Ευχαριστώ!

crazyjohn
15/01/2013, 11:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΠΑΡΟΜΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΑ ΕΙΝΑΙ 53ΜΜ GLX ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ 50ΑΡΑ ΚΑΜΠΑΝΑ ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΤΗΝ 90ΑΡΑ.ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΠΑΤΙΝΑΡΕ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΥΣΤΙΡΙΟΔΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΦΟΡΑΕΙ ΜΠΛΟΚΕ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ... :confused:

OldMan
15/01/2013, 13:12
ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΥΣΤΙΡΙΟΔΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΦΟΡΑΕΙ ΜΠΛΟΚΕ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ... :confused:
ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΤΟ ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΟΔΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΑ ΤΟ 400ΑΡΙ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ (ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ) ΑKΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ GLX 50ΑΡΙ..:cry:

crazyjohn
15/01/2013, 14:05
ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΤΟ ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΟΔΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΤΑ ΤΟ 400ΑΡΙ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ (ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ) ΑKΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ GLX 50ΑΡΙ..:cry:

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ; :cry:

OldMan
15/01/2013, 14:09
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ; :cry:
ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΑΜΕ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ SCANIA..!!:cool:

crazyjohn
15/01/2013, 14:11
ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΑΜΕ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ SCANIA..!!:cool:

Μ'ΑΡΕΣΕΙΣ :evil:

crazyjohn
15/01/2013, 14:16
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;

OldMan
15/01/2013, 14:39
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ..

Η ΠΛΑΚΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΑ "ΓΙΑΤΙ ΤΟ 53ΑΡΙ ΦΟΡΑΕΙ 50ΑΡΑ ΚΑΜΠΑΝΑ ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ 90ΑΡΑ"..;)

crazyjohn
15/01/2013, 14:47
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ..

Η ΠΛΑΚΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΤΑ "ΓΙΑΤΙ ΤΟ 53ΑΡΙ ΦΟΡΑΕΙ 50ΑΡΑ ΚΑΜΠΑΝΑ ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ 90ΑΡΑ"..;)

Ο ΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ,ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΦΗΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΙΝΑΡΙ.ΘΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ.

OldMan
15/01/2013, 15:22
Ο ΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ,ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΦΗΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΤΙΝΑΡΙ.ΘΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ.
ΑΦΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΡΕΙΣ ΠΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΠΑΤΙΝΑΡΕΙ..??

crazyjohn
15/01/2013, 15:31
ΑΦΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΡΕΙΣ ΠΟΥ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΠΑΤΙΝΑΡΕΙ..??

ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΕΝΑΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΘΟΡΗΒΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΤΙΝΑΡΙΣΜΑ...

crazyjohn
21/01/2013, 13:41
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ GLX 90 ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ takegawa ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ;;;

giannisglx
11/09/2015, 14:38
Καλημερα παιδια...:lol:
εχω ενα c50 με κινητηρα λιφαν 110
εδω κι καιρο το μηχανακι δυσκολευοταν να παρει μπροστα οταν ηταν κρυο μεχρι που καποια μερα δεν επερνε καθολου με μανιβελα...μονο κατηφορα:lol::lol:
το μηχανακι δεν ειχε σχεδον καθολου συμπιεση...οποτε λεω οι δισκοι θα ναι...τους αλλαξα εχθες ομως παλι τα ιδια:confused:
ξερω οτι θελει και ρυθμισμα απο τη βιδα που ειναι στο καπακι....αν την εχω τερμα ξεβιδωμενη....η μανιβελα παει σα νερο κατω..δεν γυριζει καν ο κινητηρας....αν τη σφιξω τερμα εχει λιγη συμπιεση αλλα οχι οσο θα πρεπε
αν με βοηθουσε κανεις θα μουνα ευγνομων:lol::)

vaska
11/09/2015, 16:51
Του Βαρουφάκη πρέπει να είσαι και σε έβαλε να τρολάρεις για να μην ασχοληθούμε με το στοίχημα που έβαλε, ναι??

daz
11/09/2015, 19:30
M' αρέσει που αυτό το θρεντ ανασταίνεται κάθε δύο χρόνια. Μάλλον είναι για να παίρνει τη δόση του ο oldman! :D

dimmie_72
11/09/2015, 19:49
το βάλαμε μπροστά και όλα δουλεύαν ρολόι,

μαγική λέξη, διαχρονική αξία. :D