PDA

View Full Version : Ερώτηση για συντήρηση συμπλέκτη!



vagraz
13/06/2011, 09:18
Καλημέρα σε όλους ! Όπως καταλαβαίνετε ύστερα απο 1,5 χρόνο συμβίωσεις με το Fazeraki έχω βαλθεί να το αποκαταστήσω πλήρως! Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να ασχοληθώ με το συμπλέκτη καθώς έχει αρχίσει να δείχνει τα 70.000 χλμ + που έχει και τα 7 χρόνια χρήσης του.Περνάω λοιπόν στο ψητό: μαζί με τα friction plates πρέπει να αντικατασταθούν και τα pressure plates και τα compression springs ή μόνο τα friction plates αν δεν υπάρχει κάποια εμφανή φθορά στα άλλα; Η ντίζα του συμπλέκτη δεν έχει εμφανή φθορά αλλά την έχω τεντώσει στο τέρμα να την αλλάξω;

sapila racing
13/06/2011, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagraz
Καλημέρα σε όλους ! Όπως καταλαβαίνετε ύστερα απο 1,5 χρόνο συμβίωσεις με το Fazeraki έχω βαλθεί να το αποκαταστήσω πλήρως! Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να ασχοληθώ με το συμπλέκτη καθώς έχει αρχίσει να δείχνει τα 70.000 χλμ + που έχει και τα 7 χρόνια χρήσης του.Περνάω λοιπόν στο ψητό: μαζί με τα friction plates πρέπει να αντικατασταθούν και τα pressure plates και τα compression springs ή μόνο τα friction plates αν δεν υπάρχει κάποια εμφανή φθορά στα άλλα; Η ντίζα του συμπλέκτη δεν έχει εμφανή φθορά αλλά την έχω τεντώσει στο τέρμα να την αλλάξω;

Aν δεν έχουν φθορά και μετρηθούν εντός ορίων αλλάζεις μόνο τα φιμπερένια.
Την ντίζα αφού την λιπάνεις, αν μαγκώνει εστω και λίγο αλλαξέ την προληπτικά, εκτός του οτι θα έχεις σίγουρα πιο ανετη μανέτα, μπορεί και να σε γλυτώσει απο το να μείνεις ξαφνικά.

toyar
13/06/2011, 10:08
οικονομική συντήρηση είναι να αλλάξεις μόνο τα fiber
έχοντας την καμπάνα ανοιχτή και ανάλογα με το μπάτζετ σου και τις τιμές των ανταλλακτικών αλλάζεις ελατήρια και μεταλλικά δισκάκια
τα παραπάνω και ένα καλό γρασσάρισμα θα κάνουν και την ντίζα σαν καινούρια οπότε την κρατάς

vagraz
13/06/2011, 12:59
τι ανταλλακτικά να αγοράσω; γνήσια-ebc-newfren-κάτι άλλο; Πάντα με γνωμονα την αξιοπιστία-τη μακροζωϊα-την τιμή.