PDA

View Full Version : Προβλημα με τα οργανα (FZS 600 mod 2003)



fazerelec
13/06/2011, 22:41
Καλησπέρα σε όλους,


Έχω το εξής προβλημα.Το μηχανακι αγοραστηκε καινουργιο και πριν λιγο καιρο σταματησε να δουλευει το κοντερ.Παρουσιαζε ομως το εξης περιεργο.Δεν μετρουσε στο ψηφιακο χιλιομετρητη τα χλμ καθόδον αλλα τα προσθετε συνολικα στο τελος της διαδρομης.Μετα σταματησε να κινειται και η βελονα αλλα και ο ψηφιακος χιλιομετρητης.Το στροφομετρο τωρα μια ειναι νεκρο,μια δειχνει τις σωστες στροφες και μια εκει π.χ που ειναι σβηστο το μηχανακι - δειχνει 11000 rpm.Μπορειτε να βοηθήσετε?


Ευχαριστω

mars696
14/06/2011, 01:45
Για τον ψηφιακο χιλομετρητη δεν ειμαι σιγουρος να σου πω κατι, αλλα για το στροφομετρο που σκαλωνει, τσεκαρε αν ειναι σωστα ρυθμισμενο το TPS σου, η αν εχει παρει υγρασια-νερα.:beer:

fazerelec
14/06/2011, 21:51
Απ'οτι ξερω το μοντελο που εχω (2003) δεν ειναι ψεκαστο.Οπότε θεμα με το tps δεν παιζει νομιζω.Οποιαδηποτε αλλη ιδεα ευπροσδεκτη



Ευχαριστω και παλι

Εχετλαίος
14/06/2011, 21:56
Aτέρμονας; Έκανες αλλαγή μπροστινού ελαστικού πρόσφατα;
:confused:

fazerelec
14/06/2011, 22:15
λαστιχο δεν εχω αλλαξει προσφατα.Νομιζω οτι ατερμονα δεν εχει το μοντελο αλλα καποιους αισθητηρες.Συγχωρεστε με για τυχον βλακωδεις απαντησεις αλλα δεν εχω πολλες γνωσεις επι τεχνικων θεματων

mars696
15/06/2011, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerelec
Απ'οτι ξερω το μοντελο που εχω (2003) δεν ειναι ψεκαστο.Οπότε θεμα με το tps δεν παιζει νομιζω.Οποιαδηποτε αλλη ιδεα ευπροσδεκτη



Ευχαριστω και παλι

Ναι δεν ειναι ψεκαστο,αλλα εχει TPS.Απο την δεξια πλευρα των καρμπ(οπως καθεσαι),ειναι ενα μαυρο βυσμα με 2 βιδες.
Για να δεις αν ειναι σωστα ρυθμισμενο,γυρνα το κλειδει στο on, και βγαλε το βυσμα,μετα απο 2-3 δευτερολεπτα πρεπει το στροφομετρο να σου δειξει 3000rpm.Οταν ξαναβαλεις το βυσμα θα πρεπει να σου δειχνει 5000rpm.Αν σου δειχνει οτιδηποτε αλλο, πχ 11000, θα πρεπει να ξεβιδωσεις τις 2 βιδες που εχει και με απαλες κινησεις να το κουνησεις η πανω η κατω ωστε το στροφομετρο να σου δειξει 5000.
Στο λεω γιατι κι εμενα μου ειχε κανει κατι τετοια κολπα το στροφομετρο και το προβλημα ηταν απο αυτο.(2001 μοντελο)
Αν παλι ειναι σωστες οι ενδειξεις τοτε,πηγαινε σε ενα βενζιναδικο και αφου βγαλεις το βυσμα,ριξε αερα,ωστε να φυγει τυχον υγρασια-νερα.Το προβλημα στο στροφομετρο ειναι καθαρα ηλεκτρικο.
Ελπιζω να βοηθησα!:beer: