PDA

View Full Version : Θερμοκρασία μπουζί.



npat
16/06/2011, 19:30
Πήγα το μηχανάκι για σέρβις
Άλλαξα μπουζί (ο μάστορας δηλαδή)
Κοιτάζοντας την απόδειξη είδα ότι μάλλον έβαλε NGK CR8EH-9
Το μηχανάκι μου (CBF600SA/2005, PC38), απ' όσο ξέρω παίρνει CR9EH-9 (λίγο πιο ψυχρό)
To πιο καινούριο μοντέλο (CBF600/2008-, PC43), παίρνει CR8EH-9

Είτε μπερδεύτηκε ο μάστορας, είτε μπέρδεψε την απόδειξη.

Είναι μεγάλη η διαφορά ή κλάην-μάην?

:confused:

mikes
16/06/2011, 21:41
ασχετα τι γραφει η αποδειξη δεν βεβαιωνεσαι κοιτωντας ενα μπουζι τι τυπος ειναι??

νομιζω πως αν το μηχανακι δε ρεταρει και δουλευει ρολοϊ ειναι κομπλε!!

npat
16/06/2011, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
ασχετα τι γραφει η αποδειξη δεν βεβαιωνεσαι κοιτωντας ενα μπουζι τι τυπος ειναι??


Βρε δίκιο έχεις αλλά πρέπει να βγάζω ρεζερβουάρ και έλεγα μήπως το αποφύγω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike

νομιζω πως αν το μηχανακι δε ρεταρει και δουλευει ρολοϊ ειναι κομπλε!!

Να ρετάρει με ένα νούμερο πιο θερμό μπουζί?

:confused:

mikes
16/06/2011, 22:01
συνηθως αν βαλεις λαθος τυπο μπουζι ρεταρει! βεβαια δεν ξερω τι παιζει με τη κωδικοποιηση καθε εταιρειας! αν η μονη διαφορα στους κωδικους που παρεθεσες ειναι η θερμοκρασια, τοτε δεν νομιζω να εχεις θεμα!

npat
16/06/2011, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
συνηθως αν βαλεις λαθος τυπο μπουζι ρεταρει! βεβαια δεν ξερω τι παιζει με τη κωδικοποιηση καθε εταιρειας! αν η μονη διαφορα στους κωδικους που παρεθεσες ειναι η θερμοκρασια, τοτε δεν νομιζω να εχεις θεμα!

Ναι η μόνη διαφορά είναι η θερμοκρασία.

Το πρώτο νουμεράκι στα NGK είναι η θερμοκρασία από 2 (θερμό) έως 11 (ψυχρό)
Το δεύτερο νουμεράκι είναι το διάκενο, αλλά αυτό είναι σωστό έτσι κι αλλιώς.

sapila racing
17/06/2011, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Πήγα το μηχανάκι για σέρβις
Άλλαξα μπουζί (ο μάστορας δηλαδή)
Κοιτάζοντας την απόδειξη είδα ότι μάλλον έβαλε NGK CR8EH-9
Το μηχανάκι μου (CBF600SA/2005, PC38), απ' όσο ξέρω παίρνει CR9EH-9 (λίγο πιο ψυχρό)
To πιο καινούριο μοντέλο (CBF600/2008-, PC43), παίρνει CR8EH-9

Είτε μπερδεύτηκε ο μάστορας, είτε μπέρδεψε την απόδειξη.

Είναι μεγάλη η διαφορά ή κλάην-μάην?

:confused:

Η διαφορά δεν είναι μεγάλη, είναι το επόμενο νούμερο.
Αν ηταν χειμώνας η αν το οδηγούσε καποιος που δεν το ανοίγει και καθόλου δεν θα ηταν θέμα. Καλοκαίρι με 180ρες στην ΕΟ όμως δεν ειναι και οτι καλύτερο, αν και κατα πασα πιθανότητα δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα. Ηonda είναι στο κάτ ωκάτω!
Δεν βγαίνει κανενα ακριανό να το τσεκάρεις χωρίς να βγάλεις πλαστικά? :wave2:

OldMan
17/06/2011, 10:34
Το πιο πιθανό έιναι να έβαλε το σωστό μπουζί και να χτύπησε λάθος κωδικό στην απόδειξη..
(είτε γιατί τα έχει περασμένα ομαδικά είτε γιατί έχει 8αρια περίσσευμα στην αποθήκη και θέλει να τα διώξει λογιστικά..)

sniper
17/06/2011, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το πιο πιθανό έιναι να έβαλε το σωστό μπουζί και να χτύπησε λάθος κωδικό στην απόδειξη..
(είτε γιατί τα έχει περασμένα ομαδικά είτε γιατί έχει 8αρια περίσσευμα στην αποθήκη και θέλει να τα διώξει λογιστικά..)

:smokin:


229173

Joyrider
17/06/2011, 18:32
Διαβάζω το θρεντ σου και καπάκι λέω δεν πάω να δω και μένα τι γράφουν πάνω, μια που έχω κρατήσει και ένα παλιό μπουζί αλλά και ένα κουτάκι από τα καινούρια...

Ορίστε λοιπόν, μαζί με αυτά που γράφει το μάνιουαλ αλλά και η απόδειξη.:dizzy:

Σύμπτωση :confused:


229201

npat
17/06/2011, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το πιο πιθανό έιναι να έβαλε το σωστό μπουζί και να χτύπησε λάθος κωδικό στην απόδειξη..


Μακάρι να 'ταν έτσι, αλλά δεν! CR8 είναι τα μπουζί που έχω πάνω. Μπέρδεψε το εγχειρίδιο με το αυτό του πιο καινούριου μοντέλου (το παραδέχτηκε όταν τον πήρα τηλέφωνο). Δευτέρα / Τρίτη θα τα αλλάξω. Αν πιστεύετε ότι παίζει να 'χω κανά θέμα κρατώντας τα μέχρι τότε (λέω να πάω μια καμιά βόλτα αύριο), πείτε να λάβω τα μέτρα μου (αν και δεν νομίζω).

Θενκς.

:wave2:

npat
17/06/2011, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Διαβάζω το θρεντ σου και καπάκι λέω δεν πάω να δω και μένα τι γράφουν πάνω, μια που έχω κρατήσει και ένα παλιό μπουζί αλλά και ένα κουτάκι από τα καινούρια...

Ορίστε λοιπόν, μαζί με αυτά που γράφει το μάνιουαλ αλλά και η απόδειξη.:dizzy:

Σύμπτωση :confused:

Εμένα πάντως το μπουζί που ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ είναι CR8, όπως γράφει και η απόδειξη (ενώ θα έπρεπε να είναι CR9).

Joyrider
17/06/2011, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κάτι έχεις μπλέξει: Άλλο γράφει το κουτί και η απόδειξη, και άλλο είναι το μπουζι.

Εμένα πάντως το μπουζί που ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ είναι CR8, όπως γράφει και η απόδειξη (ενώ θα έπρεπε να είναι CR9).

Ναι αυτό λέω και γω, το παλιό μπουζί (της φωτό) που το είχε η μηχανή από το εργοστάσιο είναι ότι γράφει και το manual. CR9

Η απόδειξή λέει ότι μου έβαλε άλλο το οποίο επιβεβαίωσα και από το κουτάκι του καινούριου που πήρα εκείνη την μέρα μετά το σέρβις. CR8 (Το κουτάκι είναι του καινούριου που είναι περασμένο στην μηχανή τώρα).

Joyrider
01/07/2011, 12:22
Ντάξ πάει και αυτό μου τα άλλαξαν τα λάθος μπουζί μπαμ μπαμ αν και είχε αλλάξει τελείως το crew από την τελευταία φορά.

Ώρα να δοκιμάσουμε και ένα τρίτο εξουσιοδοτημένο στην θεσσαλονίκη για να έχουμε μια σφαιρική άποψη :rolleyes:

Μια μπουζί , μια αλυσίδα, μια πλαστικά...για να δούμε, έχει σασπένς πάντως τι θα γίνει κάθε φορά...:evil: