PDA

View Full Version : Το στανιό μου μέσα



georgio
16/06/2011, 21:46
Χθες απογευματάκι πάω να πάρω το μηχανάκι, έχω να το κουνήσω τέσσερις μέρες, το είχα πλύνει, είχα καθαρίσει αλυσίδα, είχα κάνει μικρή βολτίτσα να πετάξει το πετρέλαιο και μετά λίπανση. Και ενώ λύνω κλειδαριές βλέπω στο πίσω λάστιχο κάτι λευκό σαν σημάδι από κιμωλία, κάτι τέτοιο.

Κάνω μια έτσι και βλέπω να λείπει η πλαϊνή μπουζόπιπα του μπροστά κυλίνδρου. :a023:

Το ίδιο είχε γίνει και πριν από κανά δίμηνο, κάποιος είχε πάρει την ίδια μπουζόπιπα...

Νεύρα μέχρι το ταβάνι, σκότωνα άνθρωπο. Το μηχανάκι δεν μπορούσε να ανεβάσει στροφές καλά (είναι δίμπουζο) αναγκάστηκα και πήρα το αμάξι και έφαγα ΤΟ λούκι. Ευτυχώς με βοήθησε ο θεός και δεν έπαιξε κανένα σκηνικό με κλεισίματα και κανένα μπινελίκι στο δρόμο παρόλη την κίνηση γιατί δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα...

Το θέμα μας τώρα: τι παίζει;

Σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση. Και την προηγούμενη φορά, μετά που κοιτούσα το μηχανάκι μην λείπει και τίποτα άλλο είχα δει κάτι σαν σημάδι από κιμωλία στο λάστιχο.

Σενάρια που σκέφτομαι:

1. Άσχετα τα δύο γεγονότα μεταξύ τους. Πιτσιρικάδες -ίσως από την γειτονιά- τον παίζουν.

2. Κάποιο πρόβλημα έχει κάποιος γείτονας μαζί μου και θέλει να μου κάνει κακό. Δεν τσακώθηκα με κανέναν, δεν έπαιξε το παραμικρό πρόβλημα.

3. Κάποιος έχει σταμπάρει το μηχανάκι και παίρνει ό,τι χρειάζεται ο άνθρωπος. Αλλά του κόπηκαν και οι δύο μπουζόπιπες (είναι ίδια και του πίσω κυλίνδρου);

4. Κάποιος μου κάνει χοντρή πλάκα... αλλά δεν έχω τόσο μαλάκες φίλους και η δεύτερη φορά απείχε πολύ από την πρώτη. Κανα-δυο τους ρώτησα χύμα, άμα το κάνετε εσείς πείτε, άμα το μάθω μετά θα γίνουμε μπίλιες.

Γνώμες;

Ψάχνω να βάλω προβολέα με αισθητήρα κίνησης που να κοιτάει προς το μηχανάκι (για το φόβο των Ιουδαίων, εγώ δεν το βλέπω από το σπίτι αλλά φαντάζομαι ότι αν πας αν βουτήξεις κάτι και ξαφνικά ανάβει ένα φως δεν είναι και ότι καλύτερο) και κάποιον συναγερμό. Να το βάλω κάπου μέσα δεν πολυ-παίζει. Δεν υπάρχουν τα λεφτά και εντάξει μπροσάκι είναι... ήταν στον υπολογισμό όταν το πήρα ότι δεν θα ασχολιόταν κανένας. Κλειδωμένο κάθεται βέβαια, λουκέτο στο δίσκο και κουλούρα σε σταθερό σημείο, αλλά άμα αρχίσουν να παίρνουν ό,τι χρειάζονται... δεν γίνεται...

και για το θεό, το μηχανάκι δεν φαίνεται για παρατημένο, να πει κάποιος εντάξει μωρέ για πέταμα το έχει αυτός πάρε κανά ψιλοπράμα, κάθε άλλο, καθαρό και γυαλισμένο είναι.

Ichigo
16/06/2011, 21:55
Δώσε 30-40 eurια/μηνα και εξασφάλισε θέση στάθμευσης για να βρεις την ψυχική σου ηρεμία :wave2:

ή σκέπασέ το με κάλυμμα ή βάλε κάποιον συναγερμό ο οποίος "αντιλαμβάνεται" την όποια παρουσία περιμετρικά της μηχανής :smilea:

karellen
16/06/2011, 22:34
Ο προβολέας με αισθητήρα κίνησης είναι πάμφθηνος.Τράβα σε κανα μαγαζί με ηλεκτρολογικά και διάλεξε έναν.Μάλιστα άν δεν θέλεις πολλά watt το πολύ να σου πάει 15-20 ευρώ.Και ο συναγερμός δεν θα σου πάει πολύ.
Λέω ηλεκτρολογικό μαγαζί γιατί σε Πράκτικερ κλπ αφ'ενός δεν έχουν ποικιλία αφ'ετέρου δεν ξέρουν, κατά κανόνα, να σου εξηγήσουν πως και γιατί. :wave2:

webassasin
16/06/2011, 22:36
Aυτο με τον προβολεα θα τρομαξει τον κλεφτη μια δυο,μετα θα την παρει χαμπαρι.
Προχτες μπηκα σε μια αυλη να κλεψω ενα λεμονι για να αυγοκοψω τη σουπα και αναψε ενας τετοιος προβολεας,χεστηκα πανω μου αλλα αμα χρειαστω παλι λεμονια εκει θα παω.
Καλυτερα χωρο σταθμευσης,ισως το πιο φθηνο.
Αν κοβεσαι πολυ,συναγερμο με αισθητηρα οταν παει καποιος κοντα,αλλα παμε αλλου μετα.
Και ο προβολεας δε θα ειναι και φθηνοτερος..

devil's animal
17/06/2011, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin

Προχτες μπηκα σε μια αυλη να κλεψω ενα λεμονι για να αυγοκοψω τη σουπα και αναψε ενας τετοιος προβολεας,χεστηκα πανω μου αλλα αμα χρειαστω παλι λεμονια εκει θα παω.



:rolleyes: :rolleyes:
γ@μω τα σκεπτικα...

webassasin
17/06/2011, 03:06
μιλαμε για 1 το βραδυ.
δεν το κανω συστημα.

rantanplan
17/06/2011, 03:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Aυτο με τον προβολεα θα τρομαξει τον κλεφτη μια δυο,μετα θα την παρει χαμπαρι.
Προχτες μπηκα σε μια αυλη να κλεψω ενα λεμονι για να αυγοκοψω τη σουπα και αναψε ενας τετοιος προβολεας,χεστηκα πανω μου αλλα αμα χρειαστω παλι λεμονια εκει θα παω.


:rotflmao: :rotflmao:

:a15: :a15:

rockobok
17/06/2011, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
.... αμα χρειαστω παλι λεμονια εκει θα παω....
Πλέον ξέρεις που να πάς και για καμιά μπουζόπιπα:rotflmao:

jimtarasxt660x
17/06/2011, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Προχτες μπηκα σε μια αυλη να κλεψω ενα λεμονι για να αυγοκοψω τη σουπα και αναψε ενας τετοιος προβολεας,χεστηκα πανω μου αλλα αμα χρειαστω παλι λεμονια εκει θα παω.

Ε, πως θα πάει μπροστά η χώρα όταν αντί να πας να βοηθήσεις το μανάβικο της γειτονιάς σου πας και κλέβεις τα λεμόνια του γείτονα?!?!?!

http://www.youtube.com/watch?v=sxOmrknIyh0

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

SoulGR
17/06/2011, 07:50
αυτο με την κιμωλια δεν το καταλαβαινω,γιωργο μαλλον καποιος ψαχvει τζαμπα ανταλακτικα:mad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
μιλαμε για 1 το βραδυ.
δεν το κανω συστημα.

αδερφε 1 το βραδυ καθεσαι και αυγοκοβεις σουπες?:p

vaska
17/06/2011, 08:11
Με τα κλεμμένα λεμόνια η σούπα είναι πιό νόστιμη.

:rotflmao: :rotflmao:

andgeo
17/06/2011, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Aυτο με τον προβολεα θα τρομαξει τον κλεφτη μια δυο,μετα θα την παρει χαμπαρι.
Προχτες μπηκα σε μια αυλη να κλεψω ενα λεμονι για να αυγοκοψω τη σουπα και αναψε ενας τετοιος προβολεας,χεστηκα πανω μου αλλα αμα χρειαστω παλι λεμονια εκει θα παω.
Καλυτερα χωρο σταθμευσης,ισως το πιο φθηνο.
Αν κοβεσαι πολυ,συναγερμο με αισθητηρα οταν παει καποιος κοντα,αλλα παμε αλλου μετα.
Και ο προβολεας δε θα ειναι και φθηνοτερος..
Ε ρε και βάλει τίποτα αλάτι στο δίκανο να δεις γέλια που θα κάνει ο ιδιοκτήτης ... :bawl: :bawl:

devil's animal
17/06/2011, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
μιλαμε για 1 το βραδυ.
δεν το κανω συστημα.

και επειδη ειναι 1 το βραδυ σε κανει νομιμο?:confused:
μα μολις ειπες οτι αμα ξαναχρειαστεις θα πας εκει..., απο μονο του φωναζει οτι θα το κανεις συστημα...αν δεν το εχεις ηδη κανει...:rolleyes:

αλλα το θεμα δεν εισαι εσυ, τα κλεμμενα λεμονια και οι σουπες σου...:lol:



φιλε georgio, προσπαθησε να βαλεις σε καποιο γκαραζ το μηχανακι γιατι μπορει να ειναι οντως πιτσιρικαδες που το ψειριζουν για κανα δικο τους. μην αποκλεισουμε και κανα γειτονικο συνεργειο. (αντι να παραγγειλει, στελνει τον μικρο τα βραδυα και βγαζει μεροκαματο απο τα ανταλλακτικα).

για την κιμωλια στο λαστιχο μπορω να σκεφτω μονο ενα ενδεχομενο. να βαζουν σημαδι με τον δρομο και να την κουνανε μπροστα ή πισω...αλλα και παλι αυτο μπορουσε να ισχυει αν δεν ειχες την κουλουρα σε σταθερο σημειο.

οπως και να εχει ειναι επιφοβη να "πεταξει" ολοκληρη...οποτε παρε τις προφυλαξεις σου...
:wave2:

Μοτορεμαλι
17/06/2011, 09:24
υπάρχουν και αλλες μότο γύρω?συνήθως σημαδεύουν ποια να χτυπήσουν με τέτοιο στιλ,(μολυβιές που να φαίνονται τυχαίες για να γνωρίσει ο πιτσιρίκος που στέλνουν απο ποια να ξύλωση)Στα ψιλοξυλωματα ο συν/μος δεν θα χτυπήσει εκτος και αν όπως ειπε ο φιλος ποιο πάνω ειχει ογκομέτρηση(ενα τσουβάλι λεφτα)Για εμενα βαλε ενα προβολεα με σενσορα (περιπου 50€)αν εχεις κανεναν γατο ηλ/γο ας σου φτιάξει μια τηλεειδοποίηση συνδεμένη με τον σενσορα του προβολεα (περιπου 30€ σε απλο TELE).Απλα προσεχε εκει που θα μπει ο προβολέας με το μάτι να μην φτάνει χέρι γιατι με μια χαρτοταινια τον σβήνεις εύκολα.

chr1s_86
17/06/2011, 10:25
:a37: :a37: :a37:

TROOPER
17/06/2011, 11:08
βαλτο σε ενα κλειστο γκαραζ.

paulopoulos
17/06/2011, 11:22
Ρε συ.. μπας και η γυναίκα σου το κλέβει για να παίρνεις το αυτοκίνητο? :P
Πέραν της πλάκας
Άλλαξε θέση την μηχανή κάπου να την βλέπεις απο το μπαλκόνι..
Καταρχή σε ποιο άλλο μηχανάκι βολέυει αυτό που σου έκλεψαν???
Για να κλέψει κάποιος δυο φορές το ίδιο πράγμα ή είναι πιτσιρικάδες της γειτονιας και κάνουν χαβαλέ, ή κανα συνεργείο που ψάχνει ανταλακτικά :)

webassasin
17/06/2011, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και επειδη ειναι 1 το βραδυ σε κανει νομιμο?:confused:
μα μολις ειπες οτι αμα ξαναχρειαστεις θα πας εκει..., απο μονο του φωναζει οτι θα το κανεις συστημα...αν δεν το εχεις ηδη κανει...:rolleyes:

αλλα το θεμα δεν εισαι εσυ, τα κλεμμενα λεμονια και οι σουπες σου...:lol:

θα του αφησω 50 λεπτα στο περβαζι την επομενη φορα και ενα σημειωμα.

devil's animal
17/06/2011, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
θα του αφησω 50 λεπτα στο περβαζι την επομενη φορα και ενα σημειωμα.


το σωστο θα ηταν να του πηγαινες 2 πιατα απο την αυγοκομμενη σουπα...

faraway
17/06/2011, 18:47
Παίρνε τις μπουζόπιπες μαζί σου κάθε βράδυ και το πρωί ξανακούμπωνε τες και τέλος . :D



Εμένα για κολοπαιδαράκια μου φαίνονται..........;)

CHRISTOF
17/06/2011, 19:15
Βάλε πάνω ωραία - ωραία καινούργιες μπουζόπιπες.
Βρες μια γωνίτσα να μην φαίνεσαι αλλά να βλέπεις τη μηχανή.
Τώρα που έχει καλό καιρό, πάρε ένα ουϊσκάκι, κάθησε και περίμενε.
Καλό βόλι :D

Trans
27/06/2011, 12:12
Πόσα μπουζί έχει η μηχανή; Αν είναι δυο τότε ο φίλος το έκανε το σετ-άκι και δε νομίζω να ασχοληθεί πάλι με αυτό.....