PDA

View Full Version : Περί παρκαρίσματος



madanasta
18/06/2011, 22:45
Καλησπέρα σε όλους

Έχω βάλει το KLE 250 διαγώνια, σε περιοχή που υπάρχει άφθονο parking, σε απόσταση περίπου 1 μέτρο από το πίσω αυτοκίνητο και μπροστά κενός χώρος για δύο αυτοκίνητα άνετα. Έρχεται τύπος που προσπαθώντας να το παίξει ευγενικός, μου λέει ότι κακώς παρκάρω εδώ, θα έπρεπε να παρκάρω στο πεζοδρόμιο (!!!), και τέλος πάντων αν δεν θέλω στο πεζοδρόμιο να παρκάρω κάθετα γιατί όταν αφήνω τη μηχανή για πέντε μέρες (!!!) τρώω θέση αυτοκινήτου (!!!) (ακριβώς και κατά λέξη). Για το πεζοδρόμιο ούτε λόγος, αλλά για το "θέση αυτοκινήτου" έχει καμία βάση αυτό που λέει? Πρέπει δηλαδή η μηχανή να είναι παρκαρισμένη σώνει και καλά κάθετα στο πεζοδρόμιο για να καταλαμβάνει τον λιγότερο δυνατό χώρο? (Κάτι που σημαίνει ότι θα την ακουμπήσουν, θα την ρίξουν, κ.τ.λ.) Προσωπικά πόνεσε ο εγκέφαλός μου να καταλάβω τι μου έλεγε το άτομο, αλλά είπα να ρωτήσω κιόλας μήπως είμαι εγώ ο περίεργος :).

BLiTzER
18/06/2011, 22:51
Ο νόμος επιβάλλει να παρκάρεις παράλληλα στο πεζοδρόμιο, όπως όλα τα οχήματα. Πες του να πάει να γαμηθεί. Ευγενικά όμως.

ziggΥ
18/06/2011, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ευγενικά όμως.
γιατί?

Allst@rf
18/06/2011, 23:29
για να έχει και λίγο ρομάντζο η ιστορία...

Bowleno
19/06/2011, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
για να έχει και λίγο ρομάντζο η ιστορία...




:bawl: :bawl: :lol: :lol:

BLiTzER
19/06/2011, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
γιατί?

Ήταν σαρκασμός για λίγους ;P

SVX
19/06/2011, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από madanasta
Καλησπέρα σε όλους

Έχω βάλει το KLE 250 διαγώνια, σε περιοχή που υπάρχει άφθονο parking, σε απόσταση περίπου 1 μέτρο από το πίσω αυτοκίνητο και μπροστά κενός χώρος για δύο αυτοκίνητα άνετα. Έρχεται τύπος που προσπαθώντας να το παίξει ευγενικός, μου λέει ότι κακώς παρκάρω εδώ, θα έπρεπε να παρκάρω στο πεζοδρόμιο (!!!), και τέλος πάντων αν δεν θέλω στο πεζοδρόμιο να παρκάρω κάθετα γιατί όταν αφήνω τη μηχανή για πέντε μέρες (!!!) τρώω θέση αυτοκινήτου (!!!) (ακριβώς και κατά λέξη). Για το πεζοδρόμιο ούτε λόγος, αλλά για το "θέση αυτοκινήτου" έχει καμία βάση αυτό που λέει? Πρέπει δηλαδή η μηχανή να είναι παρκαρισμένη σώνει και καλά κάθετα στο πεζοδρόμιο για να καταλαμβάνει τον λιγότερο δυνατό χώρο? (Κάτι που σημαίνει ότι θα την ακουμπήσουν, θα την ρίξουν, κ.τ.λ.) Προσωπικά πόνεσε ο εγκέφαλός μου να καταλάβω τι μου έλεγε το άτομο, αλλά είπα να ρωτήσω κιόλας μήπως είμαι εγώ ο περίεργος :).

πες του οτι πληρωνεις τελη κυκλοφοριας...
στο πεζοδρομιο αμα θελει να παρκαρει τη μανα του ο "σεριφης" :evil:

John Steed
19/06/2011, 01:19
Η μοτοσυκλέτα δικαιούται μία ΚΑΝΟΝΙΚΗ θέση στάθμευσης, όπως ένα ΙΧ :wave2:

devil's animal
19/06/2011, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Η μοτοσυκλέτα δικαιούται μία ΚΑΝΟΝΙΚΗ θέση στάθμευσης, όπως ένα ΙΧ :wave2:


+1
:beer:

PetranGR
19/06/2011, 10:12
συμφωνώ και εγώ :beer:

BLACKGAS
19/06/2011, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
πες του οτι πληρωνεις τελη κυκλοφοριας...
στο πεζοδρομιο αμα θελει να παρκαρει τη μανα του ο "σεριφης" :evil:

+1
Να το πεις ευγενικά όμως, με κατάλληλο ηχόχρωμα του λόγου. :smokin:

Joyrider
19/06/2011, 10:29
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=36505

Το θέμα είναι το ρισκάρεις με τόσους μαλάκες?

Έχω πετύχει διάφορους να πάνε να την κουνήσουν και με κλειδωμένο τιμόνι..:rolleyes:

Καλά αν την ρίξουν και δεν τους πετύχεις, μην τους είδατε...:evil:

John Steed
19/06/2011, 13:13
Όχι δεν ρισκάρεις να παρκάρεις έτσι, απλά ξέρεις ποιο είναι το σωστό για να μπορείς να κάνεις τον έξυπνο σε κάτι πιθήκους σαν κι αυτόν

:bigcry: :bigcry:

madanasta
19/06/2011, 16:38
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Τουλάχιστον τώρα ξέρω τι ισχύει βάσει νόμου.

Όμως αυτό δε λύνει το πρόβλημα: το ότι ήρθε και μόνο ο τύπος και μου είπε αυτά που μου είπε, σημαίνει πως όχι απλά δε γνωρίζει τους σχετικούς νόμους, αλλά και πως δεν καταλαβαίνει από μόνος του ότι αυτό που μου ζήτησε είναι λάθος και παράλογο. Αρα, δεν πρόκειται να καταλάβει ό,τι και να του πω. Άρα, τις ώρες που είναι παρκαρισμένη η μηχανή μου, η "σωματική ακεραιότητά" της είναι στη διακριτική του ευχέρεια (όπως ήταν και το φλας μου πριν κάτι μήνες).

Με τέτοιους τύπους έχω μάθει να μην συζητάω (btw, όποτε συζητάω, ευγενικά το κάνω ;)). Σε κάθε περίπτωση, θα συνεχίσω να παρκάρω διαγώνια και προσπαθώντας να μην πιάνω χώρο που δε χρειάζομαι. Τώρα, αν π.χ. φύγει ο μπροστινός και έρθει ένας άλλος και παρκάρει σε απόσταση 3 μέτρα από εμένα, δε θα φταίω εγώ, αλλά στα μάτια του τύπου που μου την είπε, η χαμένη "θέση αυτοκινήτου" θα είναι δική μου υπαιτιότητα. Lose-lose situation :)!

Ξανά ευχαριστώ!

nikos_abel
19/06/2011, 21:03
Νομίζω ότι αυτό το θρεντ αποτελεί την απάντηση σε αυτό :

100% Νομιμοι Οδηγοι
(http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=118733&highlight=%ED%FC%EC%E9%EC%EF%F2G)

TROOPER
20/06/2011, 11:12
και δε μου λετε ρε καμποιδες ποσοι απο σας παρκαρουν καθετα και αμα τους πει και κανεις καμια κουβεντα μιλανε τα 6σφαιρα σας???

sniper
20/06/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και δε μου λετε ρε καμποιδες ποσοι απο σας παρκαρουν καθετα και αμα τους πει και κανεις καμια κουβεντα μιλανε τα 6σφαιρα σας???

Όλοι ρε συ.. :lol:

SVX
20/06/2011, 11:20
πριν απο αρκετα χρονια ... στην Λεωφ.Νικης (παραλια) στην Θεσσαλονικη.... ειχε βγει ο γερανος του δημου και μαζευε οσα Scooter και μηχανακια ηταν διαγωνια (ουτε καν καθετα)


ειχαν μαζεψει κι ενα Typhoon ενος κολλητου κι ετσι ανακαλυψα εγω περι της "νομοθεσιας"


απο κει και περα το πιθανοτερο ειναι ο κουτακιας να θεωρει παντα αδικια το να πιανεις μια κανονικη θεση παρκινγκ με το "μηχανακι" σου, κι ας αγορασεις 3 αυτοκινητα σαν το δικο του με τα λεφτα που εδωσες για το Gixxer π.χ.



εχω μια υποψια οτι τα μηχανακια που "πεφτουν" κατα την διαρκεια παρκαρισματος γκαβου οδηγου ειναι απο εκδικητικοτητα και οχι απο απροσεξια

TROOPER
20/06/2011, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όλοι ρε συ.. :lol:

καλα το φανταζομαι απλα ειπα να ρωτησω προς επιβαιβεσωση !!!

:wave2: