PDA

View Full Version : απλα εφυγε....



jonnyb
19/06/2011, 20:46
παιδια καλησπερα... προχτες εφαγα την πρωτη μου σουπα με ενα diversion που εχω τους τελευταιους 3 μηνες.πηγαινα λευκαδα και ειχε βρεξει και σε μια αριστερη ανοιχτη στροφη με 60-70 χλμ τσεκαρα οτι οι μπαρες ηταν σωστα φτιαγμενες....υπεθεσα οτι για να φυγει με τοσα λιγα χλμ μαλλον τα λαστυχα μου ειναι μαπα....μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο λαστυχο που να μην ξεκολλαει απο την ασφαλτο;ευχαριστω...

npat
19/06/2011, 20:52
Τι λάστιχα είχες και πόσο καιρό τα φορούσες (χιλιόμετρα)?

Πάντως στους ελληνικούς δρόμους με βροχή θέλει πολύ προσοχή. Αναλόγως τη στροφή και την κατάσταση του δρόμου τα 60-70 μπορεί να είναι ΠΑΡΑ πολλά. Ρόλο επίσης παίζουν και οι χειρισμοί (αν έπεσες, για παράδειγμα, στα φρένα πάνω στη στροφή μπορεί αυτό να σε έριξε).

Γενικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να μην φταίνε τα λάστιχα και το μηχανάκι αλλά ο συνδυασμός αναβάτη και δρόμου. Για το τελευταίο λίγα μπορείς να κάνεις, για το πρώτο μάλλον πολλά.

:wave2:

jonnyb
19/06/2011, 21:17
φιλε μου εχω κανει 4000 χλμ και φοραω τα bridgestone bt021....πανω στη στροφη ουτε φρενο πατησα ουτε το εγειρα αποτομα και μου γλυστρισε 3 φορες πριν πεσω.τις δυο τo μαζεψα αλλα η τριτη.....πηγαινα με ενα φιλαρακι και πηγαιναμε αργα γιατι ειχε βρεξει...λεω για τα λαστυχα γιατι το μηχανακι ειναι μοντελο του 9 και εγω το πηρα τωρα....απο'κει και περα δεν ξερω....

npat
19/06/2011, 21:30
Τουριστικό λάστιχο που θεωρείται εξαιρετικό στο βρεγμένο είναι το Michelin Pilot Road 2 (προσοχή το 2, ΟΧΙ το απλό) και εξίσου καλό πρέπει να είναι και καινούριο το Pilot Road 3.

Προσωπικά, για τους ελληνικούς δρόμους, θα πήγαινα σε πιο sport λάστιχα.

Μου άρεσαν πάρα πολύ τα Michelin Pilot Power (και τα απλά και τα 2CT). Πολύ καλά και στο στεγνό και πολύ αξιοπρεπή στο βρεγμένο. Εξαιρετικά "σπορ" κορώνα (αυτό σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι). Έχω κάνει περίπου 60000 χιλιόμετρα με αυτά (προφανώς ΟΧΙ με ένα ζευγάρι).

Τελευταία φόρεσα τα Metzeler M5 τα οποία, μέχρι στιγμής, μου φαίνονται πολύ καλά. Πιο ουδέτερη κορώνα από τα Pilot Power. Σε βρεγμένο έχω κάνει μόνο καμιά 200 χιλιόμετρα με αυτά και μου φάνηκαν μια χαρά.

jonnyb
19/06/2011, 21:51
ευχαριστω φιλε....και εγω για sport λαστιχο παω πλεον.θα τα τσεκαρω αυτα που μου ειπες κ θα βαλω ενα....και εσυ sport tοuring μηχανακι εχεις?

npat
19/06/2011, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jonnyb
ευχαριστω φιλε....και εγω για sport λαστιχο παω πλεον.θα τα τσεκαρω αυτα που μου ειπες κ θα βαλω ενα....και εσυ sport tοuring μηχανακι εχεις?

Για sport-tοuring δεν ξέρω. Honda CBF600 έχω.

arazw.ara.zw
19/06/2011, 22:43
Απλά έχε στο νού σου οτι τα sport touring ελαστικά όπως αυτά που φοράς....είναι καλύτερα στο βρεγμένο απο τα supersport.....προφανώς λόγω περισσότερης χάραξης.....

Στο στεγνό...απλά καμία σχέση!!!!

nihristo
20/06/2011, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jonnyb
παιδια καλησπερα... προχτες εφαγα την πρωτη μου σουπα μ....ευχαριστω...

φίλε δεν είπες αν είχε βρέξει ώρα ή αν είχε ΜΟΛΙΣ βρέξει...Σημαντική διαφορά, καθώς αν είχε βρέξει λίγο και είχε σχηματίσει αυτή τη λάσπη λογικό να το έχασες και κανένα λάστιχο δεν βοηθά...Πάρα πολύ αργά και πολύ προσεκτικά αν έχει βρέξει αλλά όχι αρκετά για να καθαρίσει ο δρόμος...

jonnyb
20/06/2011, 10:57
βασικα δεν εχω σκοπο να ταξιδευω με βροχη οποτε θα κοιταξω πιο πολυ για στεγνο....οσον αφορα για το αν ειχε μολις βρεξει υπεθεσα οτι θα ειχε καθαρισει ο δρομος γιατι για κανα μισαωρο εφαγα πολυ βροχη...το triple του φιλου μου μπηκε αερας.τωρα θα μου πεις βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις...

sniper
20/06/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jonnyb
βασικα δεν εχω σκοπο να ταξιδευω με βροχη οποτε θα κοιταξω πιο πολυ για στεγνο....οσον αφορα για το αν ειχε μολις βρεξει υπεθεσα οτι θα ειχε καθαρισει ο δρομος γιατι για κανα μισαωρο εφαγα πολυ βροχη...το triple του φιλου μου μπηκε αερας.τωρα θα μου πεις βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις...

Πολλά παίζουν ρόλο στο γιατί ένα λάστιχο στη βροχή μπορεί να γλυστρίσει.. κι εσύ μέχρι που έπεσες μια χαρά πήγαινες.. :winka:

devil's animal
20/06/2011, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από jonnyb
βασικα δεν εχω σκοπο να ταξιδευω με βροχη οποτε θα κοιταξω πιο πολυ για στεγνο....οσον αφορα για το αν ειχε μολις βρεξει υπεθεσα οτι θα ειχε καθαρισει ο δρομος γιατι για κανα μισαωρο εφαγα πολυ βροχη...το triple του φιλου μου μπηκε αερας.τωρα θα μου πεις βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις...

μπορει εσυ να μην εχεις σκοπο να ταξιδεψεις με βροχη, αλλα την βροχη δεν την εχεις ρωτησει...:winka:

επισης δεν παιζει ρολο αν ο φιλος σου εχει triple και εσυ diversion. οπως σου ειπαν και πιο πανω, οι παραμετροι για να πεσεις ειναι απειροι. αν βρεχει κιολας, απλα διπλασιαζεις το απειρο. (βεβαια μονο ο Τσακ μπορει να το κανει αυτο, αλλα πηρες μια ιδεα)...
:beer:

nikos_abel
20/06/2011, 12:05
Μπα, ορίζονται άπειρα μεγαλύτερα από άλλα άπειρα.

Π.χ. το σύνολο των φυσικών αριθμών είναι άπειρο αλλά είναι "μικρότερο" άπειρο
από το σύνολο των πραγματικών.














Ωχ! λάθος φόρα.

jonnyb
20/06/2011, 13:30
χαχα...το καναμε πολυ επιστημονικο το πεσιμο μου..! εγω παντως τα λαστιχα θα τα αλλαξω για να ειμαι σιγουρος...!

sniper
20/06/2011, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μπορει εσυ να μην εχεις σκοπο να ταξιδεψεις με βροχη, αλλα την βροχη δεν την εχεις ρωτησει...:winka:

επισης δεν παιζει ρολο αν ο φιλος σου εχει triple και εσυ diversion. οπως σου ειπαν και πιο πανω, οι παραμετροι για να πεσεις ειναι απειροι. αν βρεχει κιολας, απλα διπλασιαζεις το απειρο. (βεβαια μονο ο Τσακ μπορει να το κανει αυτο, αλλα πηρες μια ιδεα)...
:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από jonnyb
χαχα...το καναμε πολυ επιστημονικο το πεσιμο μου..! εγω παντως τα λαστιχα θα τα αλλαξω για να ειμαι σιγουρος...!

Θα σου συνιστούσα να δίνεις περισσότερη σημασία στο τι λέει ο επίσημος βροντολόγος του φόρουμ.

:smokin:

timman
20/06/2011, 13:54
Πάντως τα bt021 είναι ΓΤΠ. Τα είχε από μαμά στο cbf 600 που έχω. (ενός έτους).

Χτες σε βολτούλα Πάτρα – Θέρμο μέσω Ανάληψης προσπάθησα να στρίψω λιγάκι για να εξοικειωθώ με το μηχανάκι αλλά ήταν σχεδόν αδύνατο. Καμία εμπιστοσύνη στο ελαστικό. Το ένοιωσα αρκετές φορές να φεύγει. Ακόμα και μετά από 130χλμ.
Ο ρυθμός ήταν χαλαρός μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία.

jonnyb
20/06/2011, 14:05
oυτε και εγω του εχω εμπιστοσυνη φιλε γιατι μου εχει γλυστρισει πολλες φορες και σε στεγνο....απλα νομιζα οτι στην αρχη εκανα εγω μαλακιες αλλα τελικα δεν ηταν αυτο...πιο εμπειροι απο μενα το επιβεβαιωσαν.τωρα που θα τα αλλαξω αμα ξαναφευγει σημαινει οτι απλα δεν κανω για μηχανες...

nikos_abel
20/06/2011, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα σου συνιστούσα να δίνεις περισσότερη σημασία στο τι λέει ο επίσημος βροντολόγος του φόρουμ.

:smokin:

Βροντολόγος από το "στο βρόντο" να φανταστώ;


Άχου, πάντα μου αρέσανε οι τίτλοι. Θα τον περάσω στο βιογραφικό μου.:cool:

devil's animal
20/06/2011, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα σου συνιστούσα να δίνεις περισσότερη σημασία στο τι λέει ο επίσημος βροντολόγος του φόρουμ.

:smokin:

δεν γεννηθηκαμε ολοι sniper-γυρολογοι-σπαωταρεκορτοεναμετατοαλλο...:sad:

jonnyb
05/07/2011, 23:16
παιδες καλησπερα...τελικα τα sportsmart που εβαλα ειναι πολυ σωστα...ζεσταινονται γρηγορα και εχουν και πολυ καλο κρατημα.δεν εχω κανενα παραπονο...μονο σε βρεγμενο δεν τα εχω παει ακομα αλλα που θα παει....