PDA

View Full Version : κεφαλoνια!



wolfman13
18/08/2005, 22:45
Όλα ξεκίνησαν από τη μέρα που έφυγα από τη δουλεία.
Σαββατόβραδο ακούγοντας μουσικουλα στο μπαλκόνι μου και απολαμβάνοντας τη τελευταία τζούρα από το τσιγάρο μου..
Σκέφτομαι ότι δεν έχω πάει ποτέ διακοπες,δεν είναι καιρός να πάω?
Κοιτάζω τη γρια μου κάτω ναχαμογελα και μου κλεινή το μάτι σαν να μου λέει αγόρι μου είμαι έτοιμη από τη στιγμή που εσύ το αποφασίσεις.
Χωρίς πολύ σκέψη περνώ κράνος και αμολάω για παράλια χρειαζόμουν αέρα και καπνό να φουμάρω και μια μπύρα να ξεδιψάσω….
Στη διαδρομή για παράλια σκεφτόμουν μέρος για της πολυπόθητες διακοπές έστω και 3 μέρες λέω καλές είναι αλλά που?
Άλλαξα ρότα
και την έκανα για το λιμάνι…
Εκεί βλέποντας τα πλοία να φεύγουν ήρθε σαν καταιγίδα στο μυαλό μου…Κεφαλονιά αναφώνησα.
Έτσι και έγινε….
Μια βδομάδα αργότερα αφού ταχτοποίησα της οποίες υποχρεώσεις είχα άρχισα το μάζεμα της γριούλας μου
Λαδακια,φιλτρο,μπουζι,τεντωμα και λάδωμα αλυσίδας ελενχος τακάκια Όλα οκ!!
Βάζω βαλίτσα πάνω και ετοιμάζω τα πράγματα !!!
Ξαφνικό κουδινισμα από το τηλεφωνο!με κόψανε πάνω που χάζευα κάτω από το φεγγάρι τη γριούλα.
Ωπ!γνωστη φωνή μια φίλη που είχα να ακούσω πολύ καιρό!!
αφού περάσαμε τυπικές διαδικασίες χαιρετούρες και τα υπόλοιπα!
Μου είπε ότι θέλει να φύγει για διακοπές αλλά έχει μείνει μόνη της!!
Χωρίς σκέψη βρήκα και την κατάλληλη παρέα για συντροφιά!
Έλα Κεφαλονιά φεύγω τη Παρασκευή και θα γυρίσω Κυριακή!!!
Χωρίς πολλή σκέψη είπε το ναι!
Οκ αύριο σπίτι να κανονίσουμε να περαιτέρω (πέμπτη ξημέρωνε)
Για μια στιγμή τα έχασα μόλις κλείσαμε ωχ!γυναικα που θα βάλει τα πράγματα της, πάλι καλά είχα προνοήσει και πριν λίγες μέρες είχα πάρει από ένα φίλο δανεικά της βαλίτσες του..
Έμεινα στο μπαλκόνι χαζεύοντας πάλι τη γριούλα μου και κάνοντας σκέψεις και όνειρα για το μέλλον.
Με τη γριούλα μου είμαστε σχεδόν 4μηνες μαζί τη παρέλαβα με σχεδόν 59000χλμ και ήδη έχω κάνει 68000χλμ…κοιτάω τα αυτοκολητας της είναι γεμάτη παντού από της εκδρομές που έχει πάει…η γριούλα στα νιατης έχει πάει δυο φορές εξωτερικό δικαβαλη και έχει γυρίσει την Ελλάδα άλλες δυο φορές από άκρη σε άκρη!
Θυμήθηκα τα λόγια του Μάριου έχει κάνει πιο πολλά από αυτά που λέει το κοντέρ κάποτε δεν είχα πάνω.
Πρέπει να προσέχω περισσότερο δεν ξέρω ποτέ θα παραδώσει πνεύμα σκέφτομαι…
Η νύχτα περνά γρήγορα Χωρίς να το καταλάβω.
Επόμενη καιρός να ετοιμασθούμε ήρθε και η φίλη της έδωσα τη μια βαλίτσα και της είπα να πάρει ότι χώρα εκεί και τα υπόλοιπα σε τσάντα σχολική…
Βραδάκι σε παραλιακό μπαράκι πίνοντας μπύρες με τη φίλη και ο νους να ταξιδεύει αλλού….Παρασκευή πλέον ετοιμασία από το πρωί δέσιμο τα πράγματα προσεχτικα,ανεβασμα μια σκάλα ακόμα της ανάρτησης έχει μπόλικο βάρος να κουβαλήσει η γριούλα μου…
Λιμάνι για φευγιό Χωρίς εκπλήξεις ευτυχώς ολλα βαίνουν καλός….
Χαιρετούρα με το φίλο Σπύρο στη καντίνα.
Επιτέλους μετά από λίγη αναμονή μπήκαμε στο πλοίο.
Ανεβήκαμε στο κατάστρωμα θέλαμε να χαζέψουμε τη Πάτρα καθώς θα φεύγει το πλοίο.
Όντως η Πάτρα είναι όμορφη πόλη όταν την βλέπεις με άλλο μάτι…
μετά από 2.30 ώρες φτάσαμε Σάμη.
όμορφη πόλη χάρτη στο ντεπόζιτο και δρόμο, για Αργοστόλι εκεί θα περνάγαμε το τριήμερο μας..
Ωραία διαδρομή ανεβαίνοντας το βουνό και πίσω να χάνουμε τη θάλασσα.
Η Κεφαλονιά
δεν φημίζεται για τη όμορφη φύση της.
έχει όμως καλές εναλλαγές τοπίων σε αυτά τα 20χλμ που μας χώριζαν από Αργοστόλι,
Ο δρόμος καλός αλλά θέλει προσοχή μιας και είναι αρκετά στενός.
Ωπ!αργοστολι κιολλας.ψηλα από το βουνό
φαινόταν πανέμορφο, είναι όντως μια όμορφη πόλη.
Διάλεξα Αργοστόλι μετά από πολλή σκέψη μιας και από εκεί θα ήταν το ορμητήριο μου για να επισκεφτώ όσο περισσότερα μέρη μπορώ.
Βρήκαμε σχετικά εύκολα το ξενοδοχείο ήταν ψηλά σε λόφο από κάτω έβλεπες όλοι την Κεφαλονιά πανέμορφα!!!
Ακριβώς απέναντι μας το κάστρο του Α.Γεωργιου,
Πρώτη μας στάση λοιπόν αφού αφήσαμε πράγματα στο ξενοδοχειο,καστρο Α.Γεωργιου,
Δυστυχώς φτάσαμε αργά εκλεινε,αυριο λοιπόν,
Πάμε βόλτα στο κέντρο του Αργοστολίου μιας και ήδη είχε περάσει η ώρα και άρχισε να νυχτώνει.
Πεζόδρομο λοιπόν Αργοστολίου και βόλτα κάτω από το φεγγάρι.
Καφες,παγωτο,και συναφή και μπόλικη κουβέντα με τη φίλη,
εκεί είδα και έναν φίλο που ήμασταν μαζί φαντάροι πατρινός γαρ,ανοιξε
μαγαζί στη Κεφαλονιά μόνιμος κάτοικος πια αργοστολιου.να σε καλά φίλε μανεση!
Πρωινό ξύπνημα,
κάστρο λοιπόν όλα καλά ανοιχτό πεινούμε ένα καφέ στο καφενεδάκι που είχε καλά και εξερευνήσουμε
κάστρο,
Το έχουν παραμέληση παρά πολλή και δεν μπορώ ότι μου άρεσε το θέαμα πολλή με αποζημίωσε όμως η θέα που είχαμε.
Τη?
με ολλα αυτά ξεχαστήκαμε πήγε 12 μεσημέρι..
Πρέπει να Πάμε για Κανά μπάνιο λοιπον..ρωταμε για καμία καλή παράλια μας προτείνουν μετά από πολλά για πεσαδα.
Περνώντας από πολλά χώρια ανακάλυψα ότι η Κεφαλονιά έχει αρκετή ζωή τα χώρια είναι σχεδόν πάντα γεμάτα από κόσμο και παιδία…
έχουν καλούς δρόμους αν και σε πολλά σημεία ο δρόμος γίνετε κακοτράχαλος από της λακκούβες, ελλαδαρα αναφωνεί η φίλη..
είχε πιαστεί τόση ώρα πάνω στη μηχανή πριν είχαμε πάει και στα αμπέλια του ρομπολη για να αγοράσουμε κρασί.
Επιτέλους ταμπέλα για πεσαδα κόβω μέσα και μπαίνω στο χωριό δεν βρίσκουμε καμία παράλια..
αλλά ένα μικρό Λιμάνι που έφευγε φερυ για Ζάκυνθο
κόβω το κεφάλι μου δεξιά και βλέπω μια απίστευτη παράλια για μπάνιο…ρωτάμε και μας λένε ότι Πρέπει να αφήσουμε τη μηχανή και να Πάμε με τα ποδιά.
Το περπάτημα μας αποζημίωσε με μια κατάπληκτη παράλια..
Καθίσαμε ως αργά και την απολαύσαμε,
Γυρισμό για Αργοστόλι λοιπόν με το ήλιο ακόμα ψηλά..
Δεν είχαμε κοιτάξει ρόλοι ήταν 7 το απόγευμα μια χαρά για μια απογευματινή εξορμηση,μπανιο στο ξενοδοχείο και αγνάντεμα από ψηλά για να βρω το μέρος που θα παμε..στα τυφλά έτσι το ήθελα και το ήθελε και η φίλη μου δε θέλαμε να κοιτάμε χάρτες Πάμε και όπου βγει
Είχε πει πριν μπει να κάνει μπάνιο, συμφώνησα
βρήκα και το μέρος απέναντι μας πάνω στο βουνό ήταν ένα τέλειο φωταγωγημένο χωριό το όνομα του το ξεχνάω τώρα,
Ανηφορήσαμε λοιπόν για εκεί ωπ!μαλακια πήραμε το δρόμο για Ληξούρι, ο δρόμος για προς τα εκεί είναι τελείως κρατά απίστευτα η παιδική χαρά τον μοτέρ και τον ονοφφ για στρητακια ούτε κουβέντα. Βρίσκουμε στο δρόμο ένα αυτοκίνητο σταματημένο ρωτάμε και μας λέει πως έχουμε κάνει λάθος και Πρέπει να γυρίσουμε πίσω γιατί δεν έχει κανέναν παραδρομο που να πηγαίνει προς τα εκεί, πίσω λοιπόν και βουρ για το χωριό στο δρόμο προσπέρασα ένα vstorm θα αναρωτιέται ακόμα αυτός από που έσκασα μύτη!!
Θυμήθηκα και το όνομα δαυγατα λοιπόν το χωριο,ολλα σε ατά τελειώνουν τα χώρια εκεί πάνω.
Υπέροχη θέα αεράκι να φυσά και από ένα παρακείμενο ταβερνάκι να παίζει παλιά καλά λαικα!υπεροχα!
Κατέβασμα μετά από πολλή κουβέντα για Αργοστόλι πάλι!
Ουφ!ειχε πάει 2 ξημερώματα και το στομάχι μου γουργούριζε! Μασά στο χέρι και πηγαιμό για ξενοδοχείο να απολαύσουμε το φαΐ και το κρασί από εκεί ψηλά χαζεύοντας, η φίλη είχε κουραστεί τόσο πολλή που κριαναζε κάποια στιγμη,της πέρασε γρήγορα όταν άρχισε να κατεβάζει το κρασί και να πέφτει το γέλιο της αρκούδας ακουγόμασταν μέχρι το Αργοστόλι (το ξενοδοχείο ήταν στα Σπηλιά).
Επόμενη μέρα βόλτα χαλαρή και βουρ για παράλια κοντινή από το πρωι!απογευματακι
Πάλι στο
δρόμο πλέον όμως για φισκαρδο!απιστευτο μέρος πολλές μηχανές εκει!εκανα και τη μαλακία και λέω θα κάνω μια χεννα στη πλάτη δίπλα από το λύκο μου δυστυχώς αποτυχημένη διότι η κοπελίτσα μου λέει μην φορέσεις την μπλούζα για μίση ώρα να μην χαλασει!αλλα εγώ φόρεσα το τσαντάκι με αποτέλεσμα μια μουτζούρα στη πλατη!αλλα γέλια εκεί!
εκεί είδα και ένα cbx παρακαλώ σε άψογη κατάσταση !!!απλά ομορφιά!
Γυρισμό πάλι για πίσω αφού περάσαμε μια από παράλια μύρτου να χαζέψουμε το ηλιοβασίλεμα!
Χωρίς λόγια εδώ!
Γυρισμός και εμένα να με τρώει το κρύο γιατί ξέχασα το μπουφάν στο ξενοδοχείο!
Άλλος ένα γύρος από κρασί και λιώμα αυτή τη φορά
Και ύπνος βαθύς αύριο πρωινό ξύπνημα η μέρες πέρασαν γρήγορα και όμορφα και ήρθε η Κυριακή!
Φόρτωμα τα πράγματα ταχτοποιημένα
Όπως πάντα.
Εισιτήρια δεν βρίσκουμε στο Αργοστόλι την φάγαμε λέμε, βουρ για Σάμη για καλή μας τύχη βρήκαμε,
καιρός για βόλτα και μπάνιο άπλετο χρόνο μπροστά μας έχουμε αναφωνούμε,
Πρώτη στάση Σπηλιά δρογκαρατη!
Πανέμορφα !η φωτο έχουν να που πιο πολλά από εμένα!
Επόμενη στάση λίμνη μελλισανη!
Μετά από το γύρω γύρω όλοι καιρός για θάλασσα παράλια μύρτου λοιπόν πανέμορφη παράλια απλά υπέροχα κορμιά από γυναίκες!
πίσω λοιπόν για Σάμη και καράβι για φεύγε
Θαύμαζα πάλι από μακριά με όμορφες ανάμνησης !!!
Μετά από λίγες ώρες πίσω στη ρουτίνα βέβαια δεν άντεξα πολλή μόνο μια μέρα στη Πάτρα !φόρτωμα τη μηχανή και βουρ για Ξυλόκαστρο βαλίτσες και την φίλη μαζί μου…Έλα όμως που είχαμε δυσάρεστα γεγονότα,
Λίγο πριν το Κιάτο η γριούλα παρέδωσε πνεύμα!!!!
Λαδιά να χύνονται από παντού καπνοί κακό και τρομερή ζεστοί από το μοτέρ πάει η γριούλα μου……άφησε να εσώψυχα της στο δρόμο.
Δεν μπορώ να πω οτι στεναχωρήθηκα ήξερα ότι είχε φάει τα ψωμιά της και εγώ δεν την είχα αφήσει σε ησυχία.
Οτοστόπ σε νταλίκα Ξυλόκαστρο στο σπίτι του οικογενειακού μου φίλου κωστα!αυτοκηνιτο και στη γριούλα γρήγορα δεν ξέρεις ποτέ ποίος μπορεί να τη βάλει στο μάτι και να την χάσω.
Κατέβασμα σε κατηφόρα στη παλιά εθνική βενζινάδικο κλείδωμα και την άφησα να αποκοιμηθεί!
ήταν να μείνω ένα απόγευμα και κατέληξα σε διήμερο εκεί περάσαμε καλά με κιθάρα και παράλια καλός κιθαρίστας ο Κωστής και άψογος πιανίστας και μουσικός!
Μια βόλτα από τη γριούλα μου να δω αν είναι οκ!κανενα πρόβλημα.

wolfman13
18/08/2005, 22:46
Γυρισμό για Πάτρα επιστράτευση φίλου με βανακι πίσω Ξυλόκαστρο φόρτωμα η γριούλα και σπίτι για να δούμε τη ζημία εχει!τελικα ένα τρυπημένο πιστόνι και φαγωμένο κυλινδρο και μια καμένη βαλβίδα!
Την φίλησα στοργικά και της έδωσα το λόγο μου ότι με την Πρώτη ευκαιρία θα τη κάνω πάλι καλά με καινούργια καρδιά!
Έπρεπε όμως να φύγω πάλι πλέον για να κάνω της δουλείες μου στη αθηνα!αθηνα λοιπόν Μετά από δυο μέρες…….
Τώρα πλέον Πάτρα,
Πέρασα ένα καλό καλοκαίρι με τη γριούλα μου να περνά σε στάδιο ναρκώσεις προς το παρών αλλά εγώ την καμαρώνω και την κοιτάζω με βλέμμα αλλιώτικο Τώρα πια ζωντανό πιο γλυκό και τρυφερο..γριουλα μου έδωσες πνοή στο καλοκαίρι μου και στην πονεμένη μου καρδιά ποτέ δεν θα σε δώσω θα σε σηκώσω και θα σε κάνω δυνατή πάλι και πιο όμορφη !!!!
καλό ταξίδι να έχετε φίλη συνταξιδιώτες οποίος και αν είναι ο προορισμός σας ο δρόμος μας να είναι πάντα ασφαλής και γεμάτη με ροδοπέταλα και αν τύχη και πατήσετε κανένα αγκάθι μην στεναχωριέστε η ζωή είναι όμορφη αρκεί να ξυπνάτε με χαμογελώ!!
Καλό ταξίδι άγνωστε σύντροφε και συνταξιωδιοτη στο Όνειρο!

wolfman13
18/08/2005, 23:43
1


21963

wolfman13
19/08/2005, 10:58
χαρτης


21980

wolfman13
19/08/2005, 11:02
λιγο πριν την αναχωρησει για Σαμη


21981

wolfman13
19/08/2005, 11:05
ηλιοβασιλεμα απο την παραλια μυρτου!


21982

wolfman13
20/08/2005, 19:08
1


22025

wolfman13
20/08/2005, 19:11
aalh mia


22026

wolfman13
20/08/2005, 19:15
kastro


22027

wolfman13
20/08/2005, 19:20
amoudia


22028

wolfman13
20/08/2005, 19:24
omorfies sti pesada


22029

cityfly
22/08/2005, 08:59
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:


και περαστικά στη γριούλα σου

wolfman13
01/09/2005, 11:31
λιγες πληροφοριες που βρηκα για καπια αξιοθεατα που επισκεφτηκα στη κεφαλωνια!


ΜΕΛΙΣΣΑΝΗ (ΚΑΡΑΒΟΜΥΛΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΣΑΜΗ)
Η υπόγεια λίμνη Μελισσάνη είναι ένα από τα αξιοθέατα που προσελκύουν μεγάλο αριθμό επισκεπτών. Ανακαλύφθηκε από το σπηλαιολόγο Γιάννη Πετρόχειλο το 1951 ο οποίος την κατέταξε στην πρώιμη Ελληνιστική Εποχή. Κατά τη διάρκεια ενός μεγάλου σεισμού αποκολήθηκε και κατέρευσε στο εσωτερικό της ένα μεγάλο κομμάτι της οροφής, με αποτέλεσμα να αποκαλυφθεί ένα απερίγραπτης ομορφιάς αξιοθέατο. Ο τρόπος που το φως πέφτει στα βράχια και το βυθό της λίμνης δίνει στο νερό αντανακλάσεις σε τόνους του πράσινου και του γαλάζιου. Καθημερινά μεταφέρονται με βάρκες επισκέπτες σε διάφορα σημεία του σπηλαίου, όπου μπορεί κάποιος να θαυμάσει τους σταλακτίτες που κρέμονται από τα τοιχώματα.
Κατά την αρχαιότητα το σπήλαιο ήταν τόπος λατρείας του θεού Πάνα και της νύμφης Μελλισάνθης. Ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα αρχαιολογικά αντικείμενα που βρέθηκαν στη λίμνη, όπως το αρχαίο ιερό του Πάνα, δίσκος με τη μορφή του θεού, ειδώλιο από πηλό καθώς και η μορφή μιας γυναίκας. Σύμφωνα με το μύθο η νύμφη Μελισσάνη αυτοκτόνησε στη λίμνη γιατί ο Πάνας δεν ανταποκρινόταν στον έρωτά της. Έτσι, συνδέονται και τα δελφίνια με τα οποία έστελνε μηνύματα η νύμφη στον αγαπημένο της και τα οποία έχουν "πετρώσει" στα τοιχώματα της σπηλιάς.

wolfman13
01/09/2005, 11:34
ΔΡΟΓΚΑΡΑΤΗ
Τρία χιλιόμετρα έξω από τη Σάμη βρίσκεται το σπήλαιο της Δρογκαράτης. Οι επισκέπτες αφού περπατήσουν σε ένα κατηφορικό διάδρομο 44 μέτρων φτάνουν σε μια αίθουσα διαστάσεων 30 Χ 40 μέτρα, η οποία είναι στολισμένη με σταλακτίτες και σταλαγμίτες.
Η σπηλιά διαθέτει και μια αίθουσα θαυμάσιας ακουστικής, που ονομάζεται Σάλα της Αποθέωσης και στην οποία διοργανώνονται μουσικές εκδηλώσεις.

wolfman13
02/09/2005, 14:35
η θεα απο το καστρο


22952

wolfman13
02/09/2005, 14:37
αραλικη στη λιμνη


22953

wolfman13
02/09/2005, 14:40
ενα πολυ καλο club που πρεπει να επισκεφτιτε το τιμησα με αρκετες μπυρες


22955

wolfman13
02/09/2005, 14:41
η γριουλα μου μαζι με εμενα!


22957

wolfman13
02/09/2005, 14:45
μεσα στη νυχτα


22958

wolfman13
02/09/2005, 14:48
αγια βαρβαρα


22959

wolfman13
02/09/2005, 14:50
εσωτερικη αποψη


22960

wolfman13
02/09/2005, 14:52
φευγοντας απο πατρα


22961

wolfman13
02/09/2005, 14:56
πριν την αναχωρηση


22962

wolfman13
02/09/2005, 14:59
ηλιοβασιλεμα πηγενοντας για φισκαρδο


22963

wolfman13
02/09/2005, 15:00
ηλιοβασιλεμα στη παραλια μυρτου


22964

wolfman13
02/09/2005, 15:01
ιθακι


22965

wolfman13
02/09/2005, 15:03
καντε μια ευχη στο σπηλαιο δρογκαρατη


22966

wolfman13
02/09/2005, 15:06
καστρο Α.Γεωργιου


22967

wolfman13
02/09/2005, 15:14
καλη!


22968

wolfman13
02/09/2005, 15:19
κατεβενοντας παραλια


22970

wolfman13
02/09/2005, 15:23
κατεβενοντας γιατι λιμνη μελλισανη


22971

wolfman13
02/09/2005, 15:27
μια ματια απο χαμηλα προς ψηλα


22972

wolfman13
02/09/2005, 15:30
λαμπρετα!


22973

wolfman13
02/09/2005, 15:32
μελλισανη


22974

wolfman13
02/09/2005, 15:33
μελλισανη 2


22975

wolfman13
02/09/2005, 15:35
αλλη μια απο τη λιμνη


22976

wolfman13
02/09/2005, 15:38
αλλη μια!


22977

wolfman13
02/09/2005, 15:41
:


22978

wolfman13
02/09/2005, 15:43
2


22979

wolfman13
02/09/2005, 15:45
μεσα στο βραχο στη παραλια μυρτου


22980

wolfman13
02/09/2005, 15:49
το εκκλησακι της Α.Βαραβαρς χτισμενο μεσα στα βραχια


22981

wolfman13
02/09/2005, 15:51
1


22982

tifoefs
02/09/2005, 20:07
πωπωπω !

Ωραια ρε συ ! Υπεροχο μερος !

Κριμα για τη " γριουλα" σου ητανε πολυ πολεμικη οταν σε ειδα στη Πατρα.
Και ευχαριστω για ολα..................

Καλα νασαι

:beer: :beer: :wave2: :wave2:

PanVas
29/06/2010, 04:26
Up και vote for Κεφαλλονιά!!!!





:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


202611

Cpt. Haddock
29/06/2010, 04:37
Μύρτος με ξαπλώστρες, καντίνα, αυτοκίνητα και πούλμαν....

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

PanVas
29/06/2010, 04:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μύρτος με ξαπλώστρες, καντίνα, αυτοκίνητα και πούλμαν....

:yuck: :yuck: :yuck: :yuck:


Πάψε ρε κακιά πεθερά...
Ο Μύρτος φέτος καλύτερά από ποτέ...

Δημοτική επιχείρηση, περιορισμένες ξαπλώστρες, φορητή ταμειακή μηχανή, άπειρος χώρος για να βάλεις την ψάθα σου ή την πετσέτα σου δίπλα στο κύμα, ναυαγοσώστης, με σκάφος και σημαδούρες, ντουζιέρες με !νερό!, αλακτήρια, τουαλέτες...

Το χειμώνα τα ξηλώνουν όλα και μένει η παραλία παρθένα όπως την είδαμε στην ταινία, το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλι...

Και ναι. Ήρθαν και τρία πούλμαν από κρουαζιερόπλοιο. Ας βγάζαμε μηχανές, αυτοκίνητα και τραίνα να τους λέγαμε να πάνε από κει που ήρθαν. Τουρισμό πουλάμε και θα τους φάμε στην μάπα...

Σταμάτα να είσαι αρνητικός και να συμπεριφέρεσαι σαν κακομαμημένη παλιόγρια...

Πότε είχες δει τον Μύρτο χωρίς ξαπλώστρες..; Βαπτίστηκα στην Κεφαλλονιά και πέρασα όλα μου τα καλοκαίρια εκεί...
Άκου με που σε λέω... Φέτος οι Κεφαλλονήτες ώριμοι όσο ποτέ... Η κρίση έχει και τα καλά της...

:beer: :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
29/06/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
[...]Πότε είχες δει τον Μύρτο χωρίς ξαπλώστρες..; Βαπτίστηκα στην Κεφαλλονιά και πέρασα όλα μου τα καλοκαίρια εκεί... [...]

Όταν πρωτοπήγα...

Το 1979 :D :smokin: :D :lol:

Μακάρι να είναι όπως τα λες :beer: :beer: :beer:

PanVas
29/06/2010, 04:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το 1979 :D :smokin: :D :lol:

κωλο:a024:

:a029:




:lol: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

mreth
29/06/2010, 08:29
Το χειρότερο είναι να επιχειρήσεις να πας στο Μύρτο μετά τις 15 Ιουλίου και να εισαι με αυτοκίνητο...

KOSTAS-ER6
13/07/2010, 20:25
φανταστικα...αν πανε ολα καλα κατα τις 20 Αυγουστου θα ειμαι εκει!!!

Γνωριζει κανενας μηπως εχει ferry απο Λευκαδα για Κεφαλλονια ???(για να μην κατεβαινω Κυλληνη, ειναι πολλα χλμ κ ταλαιπωρια)

MG
14/07/2010, 02:49
υπαρχει φερρυ... ψαξε στο διαδικτυο ή παρε τηλ στο Λιμεναρχειο Φισκαρδου να σου πουν λεπτομερειες

GABBER
14/07/2010, 03:19
Υπάρχει. Από Βασιλική - Φισκαρδο .Καμία ωρίτσα με "παντόφλα" .

Βάρδα μην έχει αέρα μόνο:D

george_636
14/07/2010, 05:24
Η αλήθεια είναι ότι φέτος άκουσα και γω καλά λόγια για τους κεφαλλονίτες...

Μακάρι πάντως να άλλαξαν γιατί την τελευταία φορά που πήγα (2002 :D )
αν και ήταν τέλη Σεπτέμβρη σφάζαν κανονικά.....

KOSTAS-ER6
14/07/2010, 12:56
ok σας ευχαριστω πολυ...θα αρχισω το ψαξιμο γιατι οι μερες κοντευουν!!!
Να δω τι θα προλαβω θελω να τα γυρισω ολα (Λευκαδα,Κεφαλλονια,Ζακυνθο) να δω τι θα προλαβω:confused:

andgeo
14/07/2010, 13:29
Λίγα λόγια μόνο για το νησάκι ... Θεϊκό , έχω πάει 3 φορές , δεν έχει σημασία που , παντού είναι χαριτωμένα .

John Steed
14/07/2010, 14:09
Βρε τη γριούλα....

Τι έγινε Wolfman, την έφτιαξες?


Πολύ όμορφο νησάκι φαίνεται, καλά να περάσετε όσοι πάτε!!:wave2: :wave2:

nic mor
14/07/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
φανταστικα...αν πανε ολα καλα κατα τις 20 Αυγουστου θα ειμαι εκει!!!

Γνωριζει κανενας μηπως εχει ferry απο Λευκαδα για Κεφαλλονια ???(για να μην κατεβαινω Κυλληνη, ειναι πολλα χλμ κ ταλαιπωρια)


εχει σιγουρα απο λευκαδα ιθακη,οπου κανεις το μπανακι σου
και το μεσημερι 16:00 την κανεις για σαμη!!!
και εισαι αρχοντας!!:wave2: :wave2:

nic mor
14/07/2010, 14:38
οσο για την κεφαλονια,δεν μπορω να πω οτι ηταν
και τσαμπα,καλυτερα απο αλλες χρονιες (απο τα λεγομενα του φιλου μου που ειναι απο εκει)
αλλα τσιμπαγαν ελαφρα!!οι ξαπλοστρες ειχαν 7,5? στο (σετ 2 ξαπλοστρες και ομπρελα)
μυρτο, 5-6 ? στην υπολοιπη κεφαλονια και 8? στην ιθακη:eyepop: :eyepop:
τα καφεδακια σε πλαστικο 3 με 4,5? και για το φαγητο ειτε ψαρακι (απλα οχι τιποτα βαρβατο)
ειτε κρεας και τα βασικα σαλατα πατατες κτλ 20-25? το ατομο
για τα δωματια δεν ξερω!!
αυτο που μου εκανε τεραστια εντυπωση ειναι τα εισιτηρια του καραβιου(δεν ειχα περασει ποτε αμαξι σε νησι)
125? μετ επιστροφης 2 επιβατες και το αμαξι του φιλου(δεν ηθελε ο μαλακας να παμε με τη μηχανη:evil: )
για μια ωρα διαδρομη και 35-40χμ αποσταση παρα πολλα μου φανηκαν!!
αλλα αφου περασαμε καλα χαλαλι τους!!

lostmember
27/07/2011, 12:13
επειδη πηγαινω καθε χρονο (καταγωγη) κι πολλοι μου ζητουν αποψη

αν ειστε μπακουροι η party animal μην πατε
αν ειστε ζευγαρι (με μηχανη) ιδανικα
αν ειστε με οικογενεια καλα αλλα σχετικα ακριβα

παραλιες ολων των ειδων, οι καλυτερες του ιονιου μαζι με της λευκαδας
οσο για το μυρτο μπορει να ειναι η ομορφοτερη ή η πιο χαλια παραλια αναλογως ΠΟΥ ΦΥΣΑΕΙ
(κανονας που ισχυει σε καθε νησι αλλα εδω ειναι απαραβατος)
αν εχει βορια σηκωνει κυμα κι μαζευει φυκια κι βρωμιες που μενουν κι κανα δυο μερες μετα
αλλιως μαζι με τους πετανους ειναι απιθανες παραλιες αλλα κι επικυνδυνες (ρευματα αποτομα βαθια)
φυσικα σε τετοια περιπτωση η αν εχετε μικρα παιδια παραδιπλα ειναι η ασσος γραφικα με καστρο ταβερνακια στην παραλια

To νησι εχει αξιοθεατα (πχ σπηλαιο μελισσανη ουτε ξερω ομως ποσο εχει παει το εισητηριο, εχω παει καμμια δεκαρια φορες με φιλοξενουμενους )

το νησι δεν ειναι γραφικο (1953 δεν εμεινε κολυμπηθροξυλο οπως λενε κι οι ντοπιοι που ειναι γενικα ευχαριστοι κι χαβαλετζηδες αρκει να βρεις το κουμπι τους) εκτος του κοσμικου κι καλα φισκαρδου
εκει εχει κι μια παραλιουλα μεσα στα πευκα απιθανη ξεχναω το ονομα που ειναι σα μικρο φιορδ
μη οργανωμενη
πολυ γραφικη παραλια κι αρχιτεκτονικη ενα μικρο ψαροχωρι που σωθηκε
κοιτατε τιμες (ειναι υποχρεωση μας οχι απλα δικαιωμα)

Ληξουρι (εκει παω) σαν ορμητηριο δεν πολυβολευει
μια κοινη παραλιακη κωμοπολη χωρις νυχτερινη ζωη
κοντα εχει καλες παραλιες
η νοτια πλευρα εχει μια καλη παραλια με ρηχα νερα κι κοκκινη αμμο πολυ καλη για μικρα παιδια κι αρκετα μεγαλη οργανωμενη επισης πετανοι αλλα τυπου μυρτος
tip αθερας, πλατια αμμος για νεους με αντοχη
ηλιοβασιλεμα κηπουρια

η προφανης επιλογη ειναι αργοστολι αλλα αυγουστο γινεται το ελα να δεις κι απο κινηση
νυχτερινη ζωη εχει αλλα οχι τιποτα ιδιαιτερο κυριως οικογενειες ζευγαρια
για ζευγαρια παρεες καλυπτεσαι πληρως , καλο ορμητηριο
παραλια μακρυς γιαλος πρασινα κρυσταλλινα νερα πευκα αλλα κοσμος κι ακριβες ομπρελλες
(μου θυμιζει χαλκιδικη)
Γενικα η λασση ειναι το πιο τουριστικο μερος με πολλα κι ποιοτικα καταλυματα

σκαλα πολυ ωραια κι μεγαλη παραλια με καλα ξενοδοχεια κι αγγλους (κυριλε οχι καβου- λαγανα) οχι πολυ χαμος αλλα μακρια απο το αργοστολι , θα ηταν μια απο τις επιλογες μου με οικογενεια αν δεν ηθελα να πολυγυρισω
πορος ενταξει αν κι λιμανι
σαμη , η τριτη ΄΄πολη΄΄ (με την φοβερη αντισαμο) καραβομυλος, ωραια μερη για ψαροντουφεκο μικρα κολπακια
σπηλαιο δρογγαρατη πιο γραφικη απο ληξουρι αλλα κι εκει μη περιμενετε πολλα το βραδυ

Γενικα πολλλλλες κι διαφορετικες παραλιες πολλα μερη με κοσμο σε σχετικα μεγαλες αποστασεις με αποτελεσμα πουθενα να μη γινεται ο απολυτος πανικος(καλο η κακο αναλογα)
ουτε για τις μισες δεν εχω πει

με μηχανη ..... καλη ασφαλτος για νησι στριφτερες διαδρομες, θεα ( βορεια πλευρα, αινος )

αχ πιτσιρικας ληξουρι αργοστολι (η γυρα) με νοικιασμενα παπακια αρχικα μαθαμε να γερνουμε ....cbf ... vstrom τωρα αυτοκινητο πιτσιρικι κι κολλημα πισω απο φορτηγο

Αρα ενας πολυ καλος προορισμος που απαιτει μεταφορικο μεσο διαθεση για χαλαρωση κι βολτες ταση για εξερευνηση
μια φορα αξιζει να πατε αρκει να ειναι τουλαχιστον βδομαδα

στην ελλαδα εχουμε τα παντα δε μπορω να διαβαζω κακες κριτικες τυπου στην μυκονο γινεται πολυ βαβουρα
ε τι περιμενες ρε λακαμα να γινεται;