PDA

View Full Version : Περι Acrapovic....κολοκυθοπιτα...



Polaris
22/06/2011, 06:49
Θελωντας λοιπον να ξεφιμωσω τη μηχανη και μην γνωριζοντας πραγματα σας παραθετω τα παρακατω.

Μη εχοντας καθολου εμπειρια απο εξατμισεις το μοναδικο κριτηριο που εχω μεχρι τωρα ,να φανταστειτε,ειναι η εμφανιση και τα γραφήματα που δημοσιευουν οι εκαστοτε εταιρειες.

Τυχαιαν επελεξα να μπλεχτω με την Αcrapovic .Μιας και ειναι του γουστου μου.

Εχω το Fazer 8 και λεω:

Να παρω μια ολοσωμη με 1200$ ? Η μόνο το τελικό με 800$?

Θα δω διαφορα με τελικο μονο,η θα ξενερωσω με κεφι?
Μιας και η μηχανη ειναι πληρως Factory Settings και ουτε προκυται να αλλαξει.

Θα χρειαστει tuning στα μιγματα ή θα βγαζω φλογες απο πισω?

Την κουμπώνω και φεύγω?

Επισης ριξτε μου τα φωτα σας στο παρακατω που δε καταλαβαινω γρι,με αυτους τους ορους.

Πειτε μου κιολας και πως σας φαινονται τα ποσα.(e-bay,ανευ αποστολης ακομα)

Αυτα τα ολιγα για την ωρα...


229753

Highsider
22/06/2011, 17:08
Μόνο με τελικό δεν πρόκειται να καταλάβεις κάποια μεγάλη διαφορά. Αν θέλεις να δεις μια διαφορά η λύση είναι ολόσωμη και ρύθμιση στο μείγμα σου για να μη δουλεύει χάλια η μηχανή. Διαλέγεις και παίρνεις.

dimitris_speed
22/06/2011, 19:42
Ακριβως οτι ειπωθηκε. Αν δεν μπορεις για οικονομικους λογους να τα κανεις ολα μαζι,παρε και βαλε την ολοσωμη αρχικα, και μην το πας κοφτες το μηχανακι γιατι εκει ειναι που στεγνωνει απο μιγμα. Επισης μεχρι να βαλεις pc κρατα το μαμισιο φιλτρο,και οταν πας για ρυθμιση ,τοτε βαζεις ενα πιο ελευθερο. :wave2:

Polaris
24/06/2011, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Highsider
Μόνο με τελικό δεν πρόκειται να καταλάβεις κάποια μεγάλη διαφορά. Αν θέλεις να δεις μια διαφορά η λύση είναι ολόσωμη και ρύθμιση στο μείγμα σου για να μη δουλεύει χάλια η μηχανή. Διαλέγεις και παίρνεις.

Δηλαδη στην περιπτωση της ολοσωμης θελουν σονι και ντε, ρυθμιση τα μιγματα?

Δυστυχως τετοιο ρισκο δεν το παιρνω μιας και ειναι καινουργιος ο κινητηρας
(σαν κατηγορια για το Fazer) δεν εχει περπατησει ακομα πολυ...

Δεν το κανω απο τσιγκουνια αλλα παρα ειναι καινουργιο για να βαλεις χερι στο μοτερ.

Απλα πιο πολυ θελω να ξεφορτωθω αυτη τη μ@λ@κι@ που ειναι σαν μπαουλοντιβανο,να βαλω κατι ομορφο χωρις να ψαχνομαι για παραπανω αλογα και να ειναι ο κινητηρας υγιης.

Ζηταω πολλα μου φαινεται......:beer: :beer: :beer:

cosgili
24/06/2011, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polaris
Δηλαδη στην περιπτωση της ολοσωμης θελουν σονι και ντε, ρυθμιση τα μιγματα?

Δυστυχως τετοιο ρισκο δεν το παιρνω μιας και ειναι καινουργιος ο κινητηρας
(σαν κατηγορια για το Fazer) δεν εχει περπατησει ακομα πολυ...

Δεν το κανω απο τσιγκουνια αλλα παρα ειναι καινουργιο για να βαλεις χερι στο μοτερ.

Απλα πιο πολυ θελω να ξεφορτωθω αυτη τη μ@λ@κι@ που ειναι σαν μπαουλοντιβανο,να βαλω κατι ομορφο χωρις να ψαχνομαι για παραπανω αλογα και να ειναι ο κινητηρας υγιης.

Ζηταω πολλα μου φαινεται......:beer: :beer: :beer: Δεν ζητάς πολλά...ψάχνεις πολλά. Από τη στιγμή που δεν σε απασχολούν οι επιδόσεις κοίτα να αγοράσεις μία εξάτμιση (τελικό μόνο) που να σε ικανοποιεί οπτικά και να είναι ποιοτική. Με την ακραπα θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά ΤΖΑΜΠΑ!!!. Αν μιλουσαμε για tuning τα δεδομένα θα ήταν άλλα. Υπάρχουν πολλές καλές επιλογές και με πολύ λιγότερα χρήματα:winka:

Highsider
24/06/2011, 23:09
Ακριβώς αφού σε ενδιαφέρει μόνο να ομορφύνει βρες ένα τελικό που σου αρέσει και βάλτο

Polaris
25/06/2011, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cosgili
Δεν ζητάς πολλά...ψάχνεις πολλά. Από τη στιγμή που δεν σε απασχολούν οι επιδόσεις κοίτα να αγοράσεις μία εξάτμιση (τελικό μόνο) που να σε ικανοποιεί οπτικά και να είναι ποιοτική. Με την ακραπα θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά ΤΖΑΜΠΑ!!!. Αν μιλουσαμε για tuning τα δεδομένα θα ήταν άλλα. :winka:

Επιασες το point με τη μια ομως...

Εχεις δικιο πολλα τα λεφτα για φινετσα μονο.

Υπάρχουν πολλές καλές επιλογές και με πολύ λιγότερα χρήματα

Οπως? Θα με βοηθουσες πολυ σε αυτο.

Gandalf dr685sm
25/06/2011, 08:40
οι Acrapovic απο μόνες τους , το μόνο που θα σου δώσουν είναι λιγότερο βάρος απο τις μαμίσιες εξατμίσεις και περισσότερο θόρυβο.. επίσης επειδή δεν ξέρω που έχει καταλύτη το μηχανάκι σου.. ίσως και περισσότερους ρύππούς.

Για να δουλέψουν σωστά, θέλουν και ρύθμιση σε μείγμα και φίλτρο ελεύθερο για να σου μην κρεμάει σε κάποιο φάσμα στροφών αλλά και γενικά για να ζωντανέψει το μοτέρ σου.

Σε κάθε περίπτωση πάντως.. ΤΙΣ ΜΑΜΙΣΙΕΣ ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΣ!... Δεν απέχει πολύ το ΚΤΕΟ μηχανών και είναι πιθανόν να έχεις προβλήματα αν είσαι μόνο με τις Acrapovic.

cosgili
25/06/2011, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polaris
Επιασες το point με τη μια ομως...

Εχεις δικιο πολλα τα λεφτα για φινετσα μονο.

Υπάρχουν πολλές καλές επιλογές και με πολύ λιγότερα χρήματα

Οπως? Θα με βοηθουσες πολυ σε αυτο. GPR, Scorpion, mivv, leo vince και πάμπολλες άλλες. Ρίξε μια ματιά στο net και θα βρεις πολλές επιλογές. Όσο για την ακραπα στο Ebay full carbon τελικό 550usd. Ψάξου...:wave2:

irinia
25/06/2011, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
οι Acrapovic απο μόνες τους , το μόνο που θα σου δώσουν είναι λιγότερο βάρος απο τις μαμίσιες εξατμίσεις και περισσότερο θόρυβο.. επίσης επειδή δεν ξέρω που έχει καταλύτη το μηχανάκι σου.. ίσως και περισσότερους ρύππούς.

Για να δουλέψουν σωστά, θέλουν και ρύθμιση σε μείγμα και φίλτρο ελεύθερο για να σου μην κρεμάει σε κάποιο φάσμα στροφών αλλά και γενικά για να ζωντανέψει το μοτέρ σου.

Σε κάθε περίπτωση πάντως.. ΤΙΣ ΜΑΜΙΣΙΕΣ ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΣ!... Δεν απέχει πολύ το ΚΤΕΟ μηχανών και είναι πιθανόν να έχεις προβλήματα αν είσαι μόνο με τις Acrapovic.




ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ ΑΥΤΑ..........





Θά πώ ότι πρίν βάλω τήν Άκράποβιτς στό Χαγιαμπούζα όλόκληρη άπό λαιμό
έπικοινώνησα μέ τήν έταιρεία άφού δέ μέ κάλυπταν αύτά πού έγραφαν στό site...!!
Στό όποίο άν μπείς θά δείς ότι οί έξατμίσεις τους φοριούνται σέ stock μοτό
ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ...!!
Παραθέτουν δέ καί γραφήματα μέ τίς άποδόσεις τών έξατμίσεων.
Έπαναλαμβάνω χωρίς καμμία μετατροπή....!!
Στή δική μου περίπτωση γιά τό χάγια γλύτωσα περίπου 20 κιλά,ή όλόσωμη είχε
σημείο γιά τόν αίσθητήρα Λάμδα καί στό γράφημα φαινόταν ή αύξηση τής ίπποδύναμης
περίπου 10-11 άλογα στά ψηλά βέβαια.
Ύπάρχει τάπα πού βγαίνει μέ άλλεν καί περιορίζει πολύ τό θόρυβο..!!
Λίγο πάνω άπό τήν κανονική άκούγεται ,καί αύτό πολύ ψηλά.
Έπίσης γράφουν ότι άν θές νά τή συνδυάσεις μέ commander καί τέτοια
ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ..........
ΔΕΝ φέρουν εύθύνη γιά ότιδήποτε ......
Αύτά μού τά έπανέλαβαν καί κατόπιν έπικοινωνίας.
ΣΥΝΕΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ.
Ούτε άλλαγή φίλτρου....!!
Σέ δέ έρώτηση μου μού είπαν ότι μπορώ νά τήν μετρήσω άνά πάσα στιγμή
σέ δυναμόμετρο...
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.........
Τά ύπόλοιπα είναι γιά νά ΟΙΚΟΝΟΜΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ....!!

Άντιθέτως σέ έπικοινωνία μέ τήν Γιοσιμούρα μού διευκρίνισαν ότι
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ............

Αύτά πρός ένημέρωσιν.......

Άν είναι ψεύτες μιά τέτοια έταιρεία........??
Γιατί νά μήν είναι όλοι αύτοί πού παριστάνουν τούς είδικούς..??
Δέν λέω ,ούτε αύτοί βέβαια ότι δέν θά έπαιρναν παραπάνω άπόδοση
μέ φίλτρα ,commander κ.λ.π.....
Έκεί όμως θέλει καί ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ...!!
Άν πετύχεις τόν γνώστη καί δέ στό κάνει τό μηχανάκι κιμά...!!
Μέ λίγα λόγια ή Άκράποβιτς προσφέρει .....
ΩΡΑΙΟ ΗΧΟ, 4-5% ΑΥΞΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ,
ΚΑΛΟ ΞΑΛΑΦΡΩΜΑ..........καί τό σπουδαιότερο..??
ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ,κινδυνεύοντας νά πάρεις τό μηχανάκι
στό χέρι καί χάνοντας πολύ χρήμα.


7 ΧΡΟΝΙΑ καί στά δύο χάγια πού είχα, φορούσα τήν ίδια έξάτμιση,τώρα βέβαια
τή νέα γιά τό μοντέλλο +8
ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΤΙΠΟΤΕ...!!


Αύταααααααά........γιά Άκράποβιτς




:wave2:

Polaris
25/06/2011, 23:42
Καταρχην σας ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον..

Βλεπω οτι οι γνωμες διυστανται....και εχουν μπει ολα στη ζυγαρια του μυαλου μου και γινεται χοντρο παζαρι τωρα....

Με την καμμια δεν θελω να μπω σε εξτρα περιπετειες(και ποιος θελει?τεσπα) ενω εγω δεν τις αναζητω.

Δηλαδη παραπανω αλογα ,μιγματα και τετοια...

Η αποψη του Terens ειναι πιο κοντα σε μενα ,που περιπου τα ιδια υποπτευομουν απο πριν...

Τωρα δεν ξερω εαν παιζει ρολο ο τυπος ψεκασμου της μηχανης για ενα τελικο ετσι ωστε να μην εχεις προβληματα με μιγματα.

Δηλαδη. Η μοτο μου ειναι injection.Παιζει καποιο ρολο αυτο?Θα αποφυγω τιποτα?

Για να ειμαι ξεκαθαρος απεναντι σας ολο αυτο το κανω γιατι εχει καει η γουνα μου με μαστορες και συνεργεια και δεν εμπιστευομαι ουτε τον κ.... μου.
Πηρα την αποφαση να παρω κουτα μηχανη και να μεινει ετσι.Δε θελω για καθαρα αισθητικο ρολο να παιζουμε με μιγματα προγραμματα και ιστοριες.Και στη ΥΑΜΑΗΑ που πηγαινω...τρεμω!Σε κανενα συνεργειο δεν εχω δει ακομα εναν σοβαρο πρωτα ανθρωπο και μετα μηχανικο.
Ολο κατι μαγκακια πιτσιρικια η πιο μεγαλους ασοβαρους τυπους.

Καλα η παραπανω παραγραφος δεν χρειαζοταν αλλα δεν αντεχω αλλο...


Και καθομαι και σας ρωταω γιατι παντα βγαινει κατι καλο απο εδω μεσα.

Αλλα πρεπει να μαθω τα μειονεκτηματα κ πλεονεκτηματα γιατι αμα τη παρω και δε μου κανει τα κεφι..Εφαγε σουτ για Αιγαιο μερια


PS:Εδω σκεφτομουν μπας και ευρισκα και ταιριαζε καμια μαμα απο FZ1 που ειναι πιο συμπαθητικη.
Αλλα σκεφτομαι οτι μαλλον θα τη φαω στο κεφαλι και θα βουρκωσω.

Να στε καλα ολοι!

PortisHead
26/06/2011, 00:01
Ρε παιδια ?
Τι νομιζετε οτι ειναι οι after market εξατμισεις ?
Ειδικα ανταλακτικα , σχεδιασμενα και μελετημενα απο τη NASA ???

Απλοι σωληνες ειναι χωρις διαφραγματα μεσα.
Τα υπολοιπα ειναι , να χουμε να λεμε.

Και προς θεου , ξεκολλατε απο την πλυση εγκεφαλου που γινεται, acrapovic ,mivv, remus κλπ κλπ

Αν ψαξεις στο νετ θα βρεις 45 κατασκευαστες (εξατμισεων οχι πλυντηριων) , μικρες οικογενειακες επιχηρήσεις που ασχολουνται χρόνια με το θεμα αυτο , και παιρνεις γαμάτη εξατμισουλα με 200 ευρω κομπλε.

Υποθετω , οτι το θεμα Κρανος-Μπουφαν-Γαντια-Μποτακια το εχεις ήδη λυσει και ψαχνεις για εξατμιση ετσι ?

:beer:

Εχεις και π.μ.

Gandalf dr685sm
26/06/2011, 08:46
Terens.. το 4-5% της απόδοσης που αισθάνεσαι είναι απο την μείωση βάρους.. δεν είναι και λίγο τα -20 kgr... στο ΧΤΧ μου είναι -14kgr.

Τώρα για άλογα κτλ.. μην το πείς σε κανένα μηχανικό γιατί θα γελάει καμιά εβδομάδα.. οι σωλήνες δεν μπορούν να δώσουν παραπάνω ιπποδύναμη.. σκέψου το λογικά. Τι σχέση έχει το θέμα δύναμης μοτέρ και οι σωλήνες πέρα απο την πιο ελεύθερη εξαγωγή καυσαερίων;

Για να σου δώσει πρέπει να αναπνέει καλύτερα και να κάνει καλύτερη καύση... αυτό δεν το κάνουν οι εξατμίσεις.. βγάζουν μόνο τα προϊόντα καύσης έξω απο το μοτέρ. Για να κάνεις καλύτερη καύση θες και φίλτρο και μείγμα...Οπότε .. .πείραγμα.

Απο εκεί και πέρα , ναι.. υπάρχουν δεκάδες εργαστήρια και βιοτεχνίες, αλλά καλό είναι να έχεις κάτι δοκιμασμένο και φυσικά να μπορείς να βρείς ανταλλακτικό αν χρειαστεί και οχι να κάνεις παραγγελία και να σου έρθει.. όποτε σου έρθει.

Polaris
27/06/2011, 04:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Και προς θεου , ξεκολλατε απο την πλυση εγκεφαλου που γινεται, acrapovic ,mivv, remus κλπ κλπ

Αν ψαξεις στο νετ θα βρεις 45 κατασκευαστες (εξατμισεων οχι πλυντηριων) , μικρες οικογενειακες επιχηρήσεις που ασχολουνται χρόνια με το θεμα αυτο , και παιρνεις γαμάτη εξατμισουλα με 200 ευρω κομπλε.

Υποθετω , οτι το θεμα Κρανος-Μπουφαν-Γαντια-Μποτακια το εχεις ήδη λυσει και ψαχνεις για εξατμιση ετσι ?

:beer:


Κρανακι Νολαν , Μπουφαν ενα της 3Μ περιεργο,Γαντια χειμωνιατικα,με τα παππουτσια δεν τα παω καλα.Εχω και ποδι γονδολα ειναι και το υψος 1,92 ,που να με κανω ζαφτι.

Tον δρομο αυτον τον γνωριζω..
Ειναι και η RaceTech Ελληνικο πραμα στα ιδια λεφτα και δοκιμασμενη κιολας στην παλια μου μηχανη.

Δεν ψαχνω το φθηνο αλλα μια εκξατμιση να την βαλω πανω ,και μονος μου ακομα, και να μην μου δημιουργησει προβληματα του τυπου ρυθμισεις και τετοια.

Ποιο ελληνικα συγχωρεστε με αλλα δε μπορω.Ξερω οτι πανω κατω ολες ιδιες ειναι αφου ειναι ελευθερου τυπου.Σωστα?

Δεν θελω μαστορα να γαργαλισει το μοτερ μου ._(Που ειναι ο REINMASTER ):rotflmao: :rotflmao:

Σε μενα αραγε πως θα αντιδρασει μια ελευθερας στη μηχανη.

Σας εχω βγαλει την πιστη λιγο μου φαινεται....

irinia
27/06/2011, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Terens.. το 4-5% της απόδοσης που αισθάνεσαι είναι απο την μείωση βάρους.. δεν είναι και λίγο τα -20 kgr... στο ΧΤΧ μου είναι -14kgr.

Τώρα για άλογα κτλ.. μην το πείς σε κανένα μηχανικό γιατί θα γελάει καμιά εβδομάδα.. οι σωλήνες δεν μπορούν να δώσουν παραπάνω ιπποδύναμη.. σκέψου το λογικά. Τι σχέση έχει το θέμα δύναμης μοτέρ και οι σωλήνες πέρα απο την πιο ελεύθερη εξαγωγή καυσαερίων;

Για να σου δώσει πρέπει να αναπνέει καλύτερα και να κάνει καλύτερη καύση... αυτό δεν το κάνουν οι εξατμίσεις.. βγάζουν μόνο τα προϊόντα καύσης έξω απο το μοτέρ. Για να κάνεις καλύτερη καύση θες και φίλτρο και μείγμα...Οπότε .. .πείραγμα.

Απο εκεί και πέρα , ναι.. υπάρχουν δεκάδες εργαστήρια και βιοτεχνίες, αλλά καλό είναι να έχεις κάτι δοκιμασμένο και φυσικά να μπορείς να βρείς ανταλλακτικό αν χρειαστεί και οχι να κάνεις παραγγελία και να σου έρθει.. όποτε σου έρθει.





ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ.....??




http://www.akrapovic.com/motorcycle-exhaust/faq/exhaust-recommendations/


Προτιμώ νά έμπιστεύομαι τήν Άκράποβιτς καί νά άφήνω τά μαστόρια
νά ξεκαρδίζονται...
Ή Άκράποβιτς δίνει έξατμίσεις σέ αύτοκίνητα καί μοτό έχοντας πάρει
πολλούς παγκόσμιους τίτλους....!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ...!!

Καί δέ θά ρισκάριζε ποτέ τή φήμη της γράφοντας ΨΕΜΜΑΤΑ...!!


Μεταφράζω λοιπόν άπό αύτό πού σού παρέθεσα......ότι


ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ
είναι μέ stock ΜΗΧΑΝΕΣ.....!!
Δές λοιπόν τά 12,1 άλογα στό δυναμόμετρο γιά τό Χαγιαμπούζα
σέ STOCK μηχανή.....!!!
Δέν είμαι Άκράποβιτς.........ίσως οί σωλήνες πού λές δέν μπορούν νά δώσουν,
ΑΛΛΑ νά έλευθερώσουν ίπποδύναμη......!!!
Μή πιάσουμε τό θέμα μηχανικούς......έγώ θά τούς άφήσω νά γελάνε
άλλά παράλληλα θάχω άξιόπιστο τό μηχανάκι μου καί προπαντός θά.....
ΞΕΚΑΡΔΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ Η ΤΖΕΠΗ ΜΟΥ......!!!
Μή μπούμε στή διαδικασία νά συγκρίνουμε τό Μήτσο καί τόν Κίτσο μέ ένα
έργοστάσιο ή βιοτεχνία όπως θές πές την, πού είναι κορυφαία σέ όλα τά
παγκόσμια....!!






http://www.akrapovic.com/motorcycle-exhaust/products/suzuki/model/gsx-r-1300-hayabusa/racing-60/






ΚΑΛΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ...............άλλά πλέον δέν έχει δράκους....!!!


Σέ αύτή τή ζωή ό καθένας μασάει τό παραμύθι πού τού άρέσει....
Έγώ μάσησα άρκετά τό παραμύθι τού μπάρμπα Μήτσου τής γειτονιάς.
Μετά άπό τόσα χρόνια στό κουρμπέτι.....έχω πλέον καταλήξει
ΑΚΡΑΠΟΒΙΤΣ...........ΑΚΡΑΠΟΒΙΤΣ.........ΑΚΡΑΠΟΒΙΤΣ......
Ούτε φίλτρα,ούτε ζιγκλέρια,ούτε πειράματα καί μοτέρ στό χέρι,
ούτε καρμπυρατέρια,ούτε ήλεκτρονικές......ούτε διαχειρίσεις καυσίμων.....

Οί καιροί είναι πιά δύσκολοι.....
Καί τό νά πετάς χρήμα ,χρόνο καί άξιοπιστία τό σπουδαιότερο τής μοτό...

ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ..............ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ.....!!!




:wave2:

DrBig
27/06/2011, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Terens.. το 4-5% της απόδοσης που αισθάνεσαι είναι απο την μείωση βάρους.. δεν είναι και λίγο τα -20 kgr... στο ΧΤΧ μου είναι -14kgr.

Τώρα για άλογα κτλ.. μην το πείς σε κανένα μηχανικό γιατί θα γελάει καμιά εβδομάδα.. οι σωλήνες δεν μπορούν να δώσουν παραπάνω ιπποδύναμη.. σκέψου το λογικά. Τι σχέση έχει το θέμα δύναμης μοτέρ και οι σωλήνες πέρα απο την πιο ελεύθερη εξαγωγή καυσαερίων;

Για να σου δώσει πρέπει να αναπνέει καλύτερα και να κάνει καλύτερη καύση... αυτό δεν το κάνουν οι εξατμίσεις.. βγάζουν μόνο τα προϊόντα καύσης έξω απο το μοτέρ. Για να κάνεις καλύτερη καύση θες και φίλτρο και μείγμα...Οπότε .. .πείραγμα.

Απο εκεί και πέρα , ναι.. υπάρχουν δεκάδες εργαστήρια και βιοτεχνίες, αλλά καλό είναι να έχεις κάτι δοκιμασμένο και φυσικά να μπορείς να βρείς ανταλλακτικό αν χρειαστεί και οχι να κάνεις παραγγελία και να σου έρθει.. όποτε σου έρθει.


Λαθος! Τα χαρακτηριστικα της εξατμισης (και ειδικα της ολοσωμης) επηρεαζουν την ταχυτητα εξαγωγης καυσαεριων απο το θαλαμο καυσης και την αντισταση που βλεπει το εμβολο κατα την διαρκεια αυτης της διαδικασιας. Αναλογα τον κινητηρα και την εξατμιση, η διαφορα στην ισχυ μπορει να ειναι απο μικρη εως τεραστια.

Stabak
27/06/2011, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Λαθος! Τα χαρακτηριστικα της εξατμισης (και ειδικα της ολοσωμης) επηρεαζουν την ταχυτητα εξαγωγης καυσαεριων απο το θαλαμο καυσης και την αντισταση που βλεπει το εμβολο κατα την διαρκεια αυτης της διαδικασιας. Αναλογα τον κινητηρα και την εξατμιση, η διαφορα στην ισχυ μπορει να ειναι απο μικρη εως τεραστια.

+1


και θα συμφωνήσω με τον Τερενς σε αρκετά περι ακράπας ΑΛΛΑ...

να ξερετε οτι τα γραφηματα και οι δυναμομετρήσεις γινονται με συγκεκριμένα μηχανάκια, σε συγκεκριμένες συνθηκες σλοβενιας ας πουμε και δυναμόμετρα, και πολλές φορές με μηχανάκια προπαραγωγής....

μεχρι ενα τελικο και αν δεν αφαιρείται ο καταλύτης δυνηθως δεν χρειάζεσαι τίποτε και οι εκτιμησεις πεφτουν μπαμ (κυριως της ακραπας)

Στις ολόσωμες ομως οπου εκει υπάρχει η διαφοροποίηση των αυλών εξαγωγής, εκεί συνηθως εχουμε θέμα μιας και ουτε ολα τα μηχανακια ειναι ιδια, ουτε την ιδια καυση κανουν, ουτε σε ιδιες συνθηκες δουλεύουν..... φυσικά μια καυσανάλυση τα εμφανιζει αυτα τα θέματα και αν χρειάζεται ρύθμιση μιγματος το μοτέρ. Το πιθανότερο ειναι να χρειάζεται ρυθμιση για σωστό δουλεμα του μοτέρ. Πολλοι βλέπουν οτι χρειάζονται μια μικρη διόρθωση οπότε δεν μπαινουν στην διαδικασια χαρτογράφησης για τα εξτρα 2 αλογα πχ (και καλα κάνουν κατ εμε) αλλα πολλοι χάνουν κιολας ολη την αξία της μετατροπής χωρίς την ρυθμιση, οπου και επιβάλεται μια σωστη χαρτογράφηση και καυση...

irinia
27/06/2011, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
+1


και θα συμφωνήσω με τον Τερενς σε αρκετά περι ακράπας ΑΛΛΑ...

να ξερετε οτι τα γραφηματα και οι δυναμομετρήσεις γινονται με συγκεκριμένα μηχανάκια, σε συγκεκριμένες συνθηκες σλοβενιας ας πουμε και δυναμόμετρα, και πολλές φορές με μηχανάκια προπαραγωγής....

μεχρι ενα τελικο και αν δεν αφαιρείται ο καταλύτης δυνηθως δεν χρειάζεσαι τίποτε και οι εκτιμησεις πεφτουν μπαμ (κυριως της ακραπας)

Στις ολόσωμες ομως οπου εκει υπάρχει η διαφοροποίηση των αυλών εξαγωγής, εκεί συνηθως εχουμε θέμα μιας και ουτε ολα τα μηχανακια ειναι ιδια, ουτε την ιδια καυση κανουν, ουτε σε ιδιες συνθηκες δουλεύουν..... φυσικά μια καυσανάλυση τα εμφανιζει αυτα τα θέματα και αν χρειάζεται ρύθμιση μιγματος το μοτέρ. Το πιθανότερο ειναι να χρειάζεται ρυθμιση για σωστό δουλεμα του μοτέρ. Πολλοι βλέπουν οτι χρειάζονται μια μικρη διόρθωση οπότε δεν μπαινουν στην διαδικασια χαρτογράφησης για τα εξτρα 2 αλογα πχ (και καλα κάνουν κατ εμε) αλλα πολλοι χάνουν κιολας ολη την αξία της μετατροπής χωρίς την ρυθμιση, οπου και επιβάλεται μια σωστη χαρτογράφηση και καυση...






ΜΕ ΜΙΑ ΔΥΟ...............ΞΕΡΟΓΚΑΖΙΕΣ









Όλα στρώνουν......:lol:
Κανά μπάμ καί λίγη φλόγα.........:rotflmao:







:wave2:

Gandalf dr685sm
27/06/2011, 10:54
DrBig.. δηλαδή αυτό που κοροϊδεύουμε και λέμε πως αν βάλεις ενα μπουρί γίνεσαι γρήγορος και σπίθας.. ισχύει;...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ..

Σοβαρά τώρα.. στην δική μου σκέψη πάντα έχει να κάνει με την "ζωντάνια"-"άρπαγμα" του κινητήρα αυτό που λές, παρά με το οτι δίνει ιπποδύναμη. Δηλαδή η απαγωγή καυσίμων με ταχύτερο ρυθμό που αναφέρεις μπορεί να ζωναντεύει στο άρπαγμα, αλλά αμφιβάλω οτι ανεβάζει άλογα.,.. κάτι που ειπώθηκε πριν.

DrBig
27/06/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
DrBig.. δηλαδή αυτό που κοροϊδεύουμε και λέμε πως αν βάλεις ενα μπουρί γίνεσαι γρήγορος και σπίθας.. ισχύει;...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ..

Σοβαρά τώρα.. στην δική μου σκέψη πάντα έχει να κάνει με την "ζωντάνια"-"άρπαγμα" του κινητήρα αυτό που λές, παρά με το οτι δίνει ιπποδύναμη. Δηλαδή η απαγωγή καυσίμων με ταχύτερο ρυθμό που αναφέρεις μπορεί να ζωναντεύει στο άρπαγμα, αλλά αμφιβάλω οτι ανεβάζει άλογα.,.. κάτι που ειπώθηκε πριν.


Το παραπανω αρπαγμα συνηθως μεταφραζεται (οχι παντα) σε παραπανω ροπη, αρα παραπανω αλογα στην περιοχη που αυτο συβαινει. Σε γενικες γραμμες, με ελευθερη εξατμιση και την αναλογη αλλαγη στο μιγμα εχεις ενα 5-10% παραπανω max ισχυ. Σε καποιες μηχανες μπορεις και να εχεις+10 αλογα μονο με εξατμιση με το καλημερα. Το bandit 1200 ηταν περιφημο γι αυτο. Με τελικο και μονο επερνε 15 αλογα. Στο 954 που ειχα, με ελευθερο τελικο εβλεπα διαφορα μονο πανω απο 8000-9000 στροφες, ενω απο κει και κατω εχανε σημαντικα σε σχεση με την μαμισια. Το 950/990 εχει τελειως διαφορετικη συμπεριφορα με 2-2 εξατμιση απ'οτι με 2-1. Σε γενικες γραμμες η εξατμιση κανει μεγαλες διαφορες, αλλα θελει να εισαι σιγουρος οτι το μιγμα ειναι σωστο. Πραγμα που στα ψεκαστα ειναι πιο απιθανο να συμβαινει απ'οτι σε μηχανες με καρμπυρατερ υποπιεσης.

irinia
28/06/2011, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
DrBig.. δηλαδή αυτό που κοροϊδεύουμε και λέμε πως αν βάλεις ενα μπουρί γίνεσαι γρήγορος και σπίθας.. ισχύει;...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ..

Σοβαρά τώρα.. στην δική μου σκέψη πάντα έχει να κάνει με την "ζωντάνια"-"άρπαγμα" του κινητήρα αυτό που λές, παρά με το οτι δίνει ιπποδύναμη. Δηλαδή η απαγωγή καυσίμων με ταχύτερο ρυθμό που αναφέρεις μπορεί να ζωναντεύει στο άρπαγμα, αλλά αμφιβάλω οτι ανεβάζει άλογα.,.. κάτι που ειπώθηκε πριν.





E ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΑΓΕ..............ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΤΕ





Έκεί στήν Άκράποβιτς τά 12,1 άλογα πού δείχνουν στό δυναμόμετρο...??

Είδες τίς σελίδες πού σού παρέθεσα..??


Τώρα γιά αύτά πού γράφει ό φίλος γιά δικές τους μοτό...?:confused:
Δηλαδή τί..??
Έπιλέγουν μοτό γιά νά βγάλουν τά 12 άλογα στό δυναμόμετρο..??
Έντάξει τό ότι τά 12 άλογα άπαιτούν συγκεκριμμένες κλιματολογικές
συνθήκες είναι γνωστό.
Αύτοί όμως γράφουν τό ΜΕΓΙΣΤΟ....
Καί δέν άναφέρονται πουθενά στό ότι άν κάποιος φορέσει μιά όλόσωμη
Άκράποβιτς πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ νά γίνει ρύθμιση μίγματος
άλλιώς τό μηχανάκι έχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ....!!
Γράφουν βεβαίως ότι μπορεί ή άπόδοση νά είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ
προτείνοντας τή Ντάινοτζετ.........ΑΛΛΑ
τονίζουν ότι ΔΕΝ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ
μέσω τής παραπάνω έταιρείας γιά τήν ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ τής μοτό.....!!!


ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.............ΔΙΚΑ ΣΑΣ...!!







:wave2:

Stabak
28/06/2011, 08:58
Ρε συ Τερενς, πολλές εταιρίες παραχωρούν τα «προπαραγωγής» μοντέλα είτε στις εταιριες των εξατμίσεων είτε στα δημοσιογραφικά τεστ, τα οποια ας πουμε οτι ειναι λίγο πουσαρισμενα ή εχουν προχειρα μπαλωμενες ατέλειες... δεν λεει τιποτε αυτο, στο παρελθόν δε, οι διάφοροι οικοι χρησιμοποιούσαν το επιχείρημα οτι αγοράζουν τα μηχανάκια που εξελίσουν...

τωρα κατα πόσο γίνεται αυτο δεν ξέρω να σου πω...

Απο την άλλη κοινη λογική ειναι να μην μπορεί η εταιρια να σου εγγυηθει το αποτέλεσμα 100% όσο και σοβαρη να είναι. Ο λόγος; Εχουν διαπιστωθεί διαφορές δυναμης σε μοντελα παραγωγής 6% μέχρι και 10% στο παρελθόν.... απο την μανα τους δηλαδη. Αρα τι να σου εγγυηθει;

Ειπαμε, ιδιως η ακράπα και στα τελικά της, ειναι εγγυηση. Απο κει και περα τα ολόσωμα συστήματα παρουσιαζουν ευλογες διαφοροποιήσεις. Ο κάτοχος που θέλει να εχει το κεφάλι του ήσυχο ή να αποζητά την τέλεια καυση ή την ηθελημένη καυση ανα περιοχη... προχωρά σε κάποια ρυθμιση.
Δεν ειναι καμια σκευωρία και αποκρυφο μυστικό δηλαδη... απλά ειναι τα πράγματα.

Αν δεν γινει μια ανάλυση της καυσεως όλα τα άλλα ειναι τριχες που μιλάμε και εικασίες.

irinia
28/06/2011, 11:04
NOMIZΩ ΟΤΙ.............ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΥΣΗ




Όπως τήν άποκάλεσες..........ΔΙΟΤΙ
τά μηχανάκια μας είναι γιά τούς δρόμους.
Έδώ άπό πίστα σέ πίστα τά μηχανάκια θέλουν ρύθμισμα
γιατί ή μία έχει μεγάλες εύθείες καί ή άλλη στροφιλίκι...!!
Έν πάσει περιπτώσει .........
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ.........

ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΑΚΡΑΠΟΒΙΤΣ.............ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΤΙΠΟΤΕ...!!


Καί μόνο ό ήχος καί τά 20 κιλά μείον μού φτάνουν.
Τώρα άμα είναι νά χάσει άντί νά πάρει καί καμμιά δεκαριά άλογα
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.............έτσι κι άλλιώς έχει τόσα πολλά...!!


ΑΛΛΑ ΕΓΩ...........ΤΟ ΧΑΓΙΑΜΠΟΥΖΑ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.................ΜΠΑΡΜΠΑ....!!



:wave2: