PDA

View Full Version : ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ



Juohmar1
22/06/2011, 20:31
Καλησπέρα σε όλους....

Θα ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με την ανακατασκεύη του κινητήρα της μότο μου (YZF-R1 2002).

Η χρήση της μότο περιόριζεται σε εκδρομούλες αλλά κυρίως track day, για όλα τ'αλλα υπάρχει ο ταπεινός πάπιος.....

Ο λόγος που μπαίνω στο δίλλημα της ανακατασκευης είναι, για το πόσο και αν μπορεί να αντέξει ένας τέτοιος κινητήρας με αρκετά χιλιόμετρα στη πλάτη του (λεέι 42500 εγώ το πήρα με 28000 υποτίθεται το 2009) καθώς και με πολύ <<σκίσιμο>> εντός πίστας.....

Η μηχανή, με ικανοποιεί απόλυτα για αυτά που κάνω και με δεδομένο ότι δε παίζουν φράγκα ούτε για δείγμα για την αντικατάσταση της με κάποια νεώτερη....Ρωτώ τους γνώστες λοιπόν.....Είναι φρόνιμο να την ανακατασκευάσω (και τι εστί ουσιαστικά ανακατασκεύη;;;) Το κόστος είναι μικρότερο από την επισκευή ενός <<σπασμένου μοτέρ>>;; Θα δώ κάποια διαφορά αναφορικά με τη λειτουργία της;;;;

Αυτά....ελπίζω να μην σας κούρασα και να ήμουν κατανοητός.....

Ευχαριστώ

OldMan
22/06/2011, 20:36
Θα μας βοηθούσες αν ήσουν πιο σαφής στο τι θέλεις.

(όχι στο τι θέλεις να ρωτήσεις,,) :winka:

Juohmar1
22/06/2011, 20:44
Θέλω να κάνω ουσιαστικά ανακατασκεύη στο μοτέρ....

Έτσι ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι το μότο θα δουλεύει όπως πρέπει για αρκετά ακόμα χιλιόμετρα....και να μην βρεθώ προ εκπλήξεων.....

Αξίζει η ανακατασκευή;;;Είναι επιβεβλημένη μετά απο κάποια χιλιόμετρα;;;;Το κόστος είναι απαγορευτικό...

Μια γενική ενημέρωση..

Ευχαριστώ πολύ

OldMan
22/06/2011, 20:46
Πολύ ωραίες ερωτήσεις και ευχαριστούμε που μας τις θέσατε..

georgio
22/06/2011, 20:51
Σόρρυ κιόλας, αλλά κάτσε πρώτα να γίνει η ζημιά και μετά την επιδιορθώνεις.

Τι θα κάνεις θα ανοίξεις μοτέρ και θα αλλάξεις πιστόνια, μπιέλες, στρόφαλο προληπτικά; (συν τα αναλώσιμα, τσιμούχες, φλάτζες, ελατήρια κλπ) Είναι ΠΑΡΑ πολλά λεφτά αυτό. Και δεν έχεις και λόγο. Καλά δεν δουλεύει το μηχανάκι;

Juohmar1
22/06/2011, 20:55
Σόρρυ κιόλας, αλλά κάτσε πρώτα να γίνει η ζημιά και μετά την επιδιορθώνεις.

Και να γίνει όταν πάω να ξεκινήσω απο τη πυλωτή....πάει καλά....

Αν γίνει όταν είμαι πατημένος;;;;;

georgio
22/06/2011, 21:03
Δε θα σκάσει σαν χειροβομβίδα το μοτέρ...

ενώ πηγαίνεις ξαφνικά θα ακούσεις έναν θόρυβο, κάνεις δεξιά, οδική.

Τι πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει;

costas_versys
22/06/2011, 21:12
Φίλε μου έχω κυκλοφορήσει μηχανή για 140.000 χιλ, από καινούριο και για μία 10ετία και ποτέ δεν είχα κατά νού ότι "τώρα που είμαι πατημένος .. θα αυτοκονήσει το μοτέρ και θα με στήλει" ή "εαν σκάσει το λάστιχο.. την έκανα" και άλλα τέτοια.

Ισως έχεις κάποια φοβία που είναι κάπως υπερβολική που ίσως να ξεπερνά το θέμα της προληπτικής ασφάλειας κατά την οδήγηση.

Juohmar1
22/06/2011, 21:19
Ρε παιδιά μη το κάνουμε λύσσα το έργο....

Ούτε φοβία έχω ούτε τίποτα....

Μια κουβέντα ήθελα να ανοίξω περί ανακατασκευής κινητήρων επιδόσεων....

Ήθελα και θέλω κάποιες γνώμες από άτομα που γνωρίζουν το θέμα....

Αν δεν έβαζα το δικό μου το μότο....και έλεγα ποιά η γνώμη σας για την ανακατασκεύη ενός κινητήρα, θα ήταν διαφορετικο;;;

FZR1000
22/06/2011, 21:28
Με τα χλμ που εχεις κανει, εστω και σε track days δεν τιθεται θεμα ανακατασκευης. Αλλαζεις τα λαδια, τα φιλτρα και ρυθμιζεις βαλβιδες και το μοτερ ισως αντεξει αλλα 15 χρονια. Πιο πιθανο ειναι να σπασει ενα εντελως καινουριο μοτερ παρα ενα που εχει 40.000χλμ για μενα.

Να ελεγες πως η μηχανη εχει 140.000χλμ να πω οτι θες ανακατασκευη. Εδω το tdm σκεψου οτι πρωτη ρυθμιση βαλβιδων θελει στα 42.000χλμ.

FZR1000
22/06/2011, 21:33
Εξ αλλου για να κανεις πληρη ανακατασκευη θες καπου 2000ευρω. Δλδ καλυτερα να την πουλησεις να βαλεις αλλα 2000 ευρω και να παρεις αλλη, η να αλλαξεις ολόκληρο το μοτερ αντι ανακατασκευης απο καποιο πχ τρακαρισμενο με πχ. 1000 ευρω.

υγ. και το R1 οπως και το tdm στα 42.000χλμ θελει πρωτη ρυθμιση βαλβιδων.

jorge's garage
22/06/2011, 21:44
Καλησπέρα, απο την στιγμή που το μοτέρ δεν σου έχει βγάλει προβλήματα, θα έλεγα να ασχοληθείς περισσότερο με την συντήριση της (όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω) και οχι με ανακατασκευή του μοτέρ σου. Η ανακατασκευή είναι κάτι που στοιχίζει αρκετά (αναλόγως πάντα) και φυσικά αν μπλέξεις με τον λάθος μάστορα μπορεί να σου στοιχίσει ακόμα περισότερα (τεσπα,να μην ξεφυγω κι αλλο). Α και τα km που έχεις δεν είναι πολλά, εγω στο gsxr μου που έχω 157.000km δλδ τι να πω?? :smilea: :beer:

Juohmar1
22/06/2011, 21:54
Στο αρχικό μου post ανέφερα ότι το μότο (λεέι 42500 εγώ το πήρα με 28000 υποτίθεται το 2009) γεγονός πολυ δύσκολο...

Τέλοσπαντων...1000κΜ πάνω 1000κμ κάτω δεν παίζει και μεγάλο ρόλο όπως καταλαβαίνω απο τις απαντήσεις σας..

Οπότε το μότο συνεχίζει κανονικά τις δραστηριότητές του καθώς συνεχίζει κανονικά και τα σερβάκια του...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

FZR1000
22/06/2011, 21:58
Τα χλμ το πιθανοτερο ειναι να ειναι πραγματικα γιατι οι περισσοτεροι τετοιες μηχανες τις εχουν για κυριακες και βολτες και οχι για την πολη. Οι δικοπλακες εχουν πολυ νυχι?

Juohmar1
22/06/2011, 22:00
Η πίσω έχει θέμα....

Οι μπροστινές όχι.....

FZR1000
22/06/2011, 22:27
οι μπροστινες ειναι μαμισιες ομως?

csofos
23/06/2011, 00:06
Όταν μιλάμε για ανακατασκευή κινητήρα, εννοούμε ότι ανοίγουμε τον κινητήρα και αλλάζουμε, ελατήρια πιστονιών (Πιστόνια λίγο σπάνιο να θέλουν αλλαγή). Πρέπει να είναι πολύ χαλια η συμπεριφορά του κινητήρα σου. Επίσης αλλάζουμε μέταλλα μπιελών και βάσεως στροφάλου. Αλλάζουμε τσιμούχες στις βαλβίδες (αλλα και ότι άλλες τσιμούχες έχει ο κινητήρας). Τσεκάρουμε τη στεγανότητα των βαλβίδων και τις περισσότερες φορες η δε θέλουν τίποτα η απλά θέλουν ένα τρίψιμο. Τσεκάρουμε την κατάσταση των εκκεντροφόρων (πολύ σπανια χρήζουν αλλαγής). Ότι φλάντζες υπάρχουν στον κινητήρα, φεύγουν και μπαίνουν καινούριες. Ελέγχουμε για φθορές στα γρανάζια του κιβωτίου ταχυτήτων. Τσεκάρουμε για την κατάσταση της αλυσίδας εκκεντροφόρου στροφαλοφόρου, καθώς και τα γρανάζια τους. Τέλος ρυθμίζουμε τις βαλβίδες στο σωστό διάκενο. Δε συζητάμε για το γεγονός ότι ο κινητήρας λαμβάνει νέα λάδια φίλτρα μπουζί κλπ.
Κάποτε θέλησα να κάνω κάτι ανάλογο στο fzr 400 που έχω. Όταν ρώτησα για τιμές φλαντζών μετάλλων ελατηρίων κλπ κλπ, μου είπαν ένα ποσο γύρω στα 1000E!!!!!!! Και εδώ δε βάζουμε το κόστος συνεργείου γιατί θα την έκανα μονος τη δουλειά. Αμέσως άλλαξα γνώμη και το μονο που άλλαξα ήταν τα ελατήρια πιστονιών και η φλάντζα κεφαλής και καπακιού βαλβίδων. Εξαρτάται πάντα από το ποσο θες να χώσεις το χέρι βαθιά στη τσέπη. Για να είμαι ειλικρινής, θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα παιδιά που σου λένε ότι το μοτέρ σου είναι αστέρι ακόμα! :wave2:

Λευκάδιος
23/06/2011, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
Όταν μιλάμε για ανακατασκευή κινητήρα, εννοούμε ότι ανοίγουμε τον κινητήρα και αλλάζουμε, ελατήρια πιστονιών (Πιστόνια λίγο σπάνιο να θέλουν αλλαγή). Πρέπει να είναι πολύ χαλια η συμπεριφορά του κινητήρα σου. Επίσης αλλάζουμε μέταλλα μπιελών και βάσεως στροφάλου. Αλλάζουμε τσιμούχες στις βαλβίδες (αλλα και ότι άλλες τσιμούχες έχει ο κινητήρας). Τσεκάρουμε τη στεγανότητα των βαλβίδων και τις περισσότερες φορες η δε θέλουν τίποτα η απλά θέλουν ένα τρίψιμο. Τσεκάρουμε την κατάσταση των εκκεντροφόρων (πολύ σπανια χρήζουν αλλαγής). Ότι φλάντζες υπάρχουν στον κινητήρα, φεύγουν και μπαίνουν καινούριες. Ελέγχουμε για φθορές στα γρανάζια του κιβωτίου ταχυτήτων. Τσεκάρουμε για την κατάσταση της αλυσίδας εκκεντροφόρου στροφαλοφόρου, καθώς και τα γρανάζια τους. Τέλος ρυθμίζουμε τις βαλβίδες στο σωστό διάκενο. Δε συζητάμε για το γεγονός ότι ο κινητήρας λαμβάνει νέα λάδια φίλτρα μπουζί κλπ.
Κάποτε θέλησα να κάνω κάτι ανάλογο στο fzr 400 που έχω. Όταν ρώτησα για τιμές φλαντζών μετάλλων ελατηρίων κλπ κλπ, μου είπαν ένα ποσο γύρω στα 1000E!!!!!!! Και εδώ δε βάζουμε το κόστος συνεργείου γιατί θα την έκανα μονος τη δουλειά. Αμέσως άλλαξα γνώμη και το μονο που άλλαξα ήταν τα ελατήρια πιστονιών και η φλάντζα κεφαλής και καπακιού βαλβίδων. Εξαρτάται πάνα από το ποσο θες να χώσεις το χέρι βαθιά στη τσέπη. Για να είμαι ειλικρινής, θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα παιδιά που σου λένε ότι το μοτέρ σου είναι αστέρι ακόμα! :wave2: και πες οτι εχεις τα φραγκα να κανεις ολα αυτα.αντε βρες μηχανικο να τα δεσει σωστα:wave2:

FZR1000
23/06/2011, 01:13
Και να κανει μλκια ο μηχανικος σιγα μην το παραδεχτει...

Ασε που στο R1 και μονο ελατηρια στα εμβολα να θες να αλλαξεις πρεπει να γινει ολο το μοτερ βιδες γτ οι κυλινδροι πανε μαζι με το καρτερ...

Polaris
23/06/2011, 02:08
H δικια μου περιπτωση ειναι ενα Kawasaki ZX-4, 92', 62ps με 57000 χλμ στην καμπουρα του που επεσε στα χερια μου στη τρομακτικη τιμη των 200 Ευρω.Δε με ενοιαζε....Ηθελα να μαθω..και ας με προσπερναγε το ΚΥΜCO 125.


Θα μεινω μονο στον κινητηρα που τον εκανα επισκευη σε συνεργειο.

Λυσιμο,πλανιαρισμα καπακιου,καθαρισμα τρελο απο μακες,παραπλευρες απωλειες(κομμενες βιδες),κυκλοφοριτης,τσιμουχες ,φλαντζες,καπελοτα,ελλατηρια βαλβ,ελλατηρια εμβολων,καδενα,γλυστρα ανω κ κατω.....(βγαινουν διαφορα σιγα -σιγα)

Ηθελε εκκεντροφορο αλλα δε με επαιρνε...ηθελε ο μαστορας και τελειες δουλειες.

Ερχεται η ωρα να πληρωσω...................................................................................... ...........................
.................................................................................................... ..............................
.......................................................................

2100 μαγκες πηγε το μαλλι...μου βουρκωσαν τα ματια....

Δεν εβλεπα μπροστα μου....παρα μονο την μηχανη..

Εγινε καινουργια δε λεω.....

Αλλα μολις καβαλησα το τρακτερι και το ακουγα (να τις μετραει) τα ξεχασα ολα λεμε.....
(αλλα αχνα πολυ αχνα μεχρι τωρα οταν την βλεπω με πιανει κατιτις..)

Μεχρι τωρα οταν την περνω βολτα τα Σ/Κ, η καψα του μοτερ να σου τσουρουφλαει τα ποδια σαν να σου λεει......Σκισε με ειμαι δικια σου τωρα...Δεν περιγραφεται αυτο το πραγμα...

Μιλαμε για δεσμο βενζινης και καυσαεριων.Αυτη με εμαθε, γι αυτο και τα εσκασα...

Ηταν ετοιμοθανατη και τωρα οργωνει..

Μου φαινεται οτι σε καλυψα τουλαχιστον για το διλλημα.

Εγω παντως στη θεση σου...ουτε που θα το σκεφτομουν....απλα θα την εφτυνα να μην την πιασει το ματι......................................!



:rotflmao: :beer: :beer: :rotflmao:

FZR1000
25/06/2011, 01:25
Με 2100 επαιρνες 5 ολόκληρες μηχανές zx-4 γιατί είναι '88 και όχι '92. Το μοτέρ είναι ίδιο με το zxr 400 με την Μονή διάφορα ότι δεν έχει ψυγείο λαδιού, και είναι το μοτέρ που σε 19 χρόνια έχει βγάλει 250.000χλμ στην δική μου μηχανή, με ελάχιστες βλάβες (στο μοτερ) και χωρις ιδιαιτερη συντηρηση.

Αλλαγη λαδιών καθε 7 εως και 20.000χλμ, και ρύθμισμα βαλβίδων κάθε 50-80.000χλμ...

FZR1000
25/06/2011, 01:33
χιχι μαλλον '86 ειναι το zx-4. Tο zxr-400 H1 βγηκε το '88 λολ

http://en.wikipedia.org/wiki/Kawasaki_ZXR400

Polaris
25/06/2011, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Με 2100 επαιρνες 5 ολόκληρες μηχανές zx-4 γιατί είναι '88 και όχι '92. Το μοτέρ είναι ίδιο με το zxr 400 με την Μονή διάφορα ότι δεν έχει ψυγείο λαδιού, και είναι το μοτέρ που σε 19 χρόνια έχει βγάλει 250.000χλμ στην δική μου μηχανή, με ελάχιστες βλάβες (στο μοτερ) και χωρις ιδιαιτερη συντηρηση.

Αλλαγη λαδιών καθε 7 εως και 20.000χλμ, και ρύθμισμα βαλβίδων κάθε 50-80.000χλμ...


ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΟΥΜΠΟ'Ι΄ΛΙΚΙ ΜΟΥ....

Eπειδη λες κιολας οτι επαιρνα ανετα 5....

Ψαχνω ενα <ολοκληρο> για ανταλακτικα. Αμα βρεις σφυρα μου κλεφτικα.

Εγω δεν ηθελα απλα να πηγαινει...αλλα να γινει οπως ηταν τοτε και να ειμαι 100% σιγουρος.

Οτι ζητα ο καθενας ΠΛΕΡΩΝΕΙ.

Να φανταστεις ακομα δουλευω επανω του για τα περιφεριακα και θα το εχω για την κ@υλ@ μου τα Σ/Κ. Στυλ εκθεσιακο.

Εξαλλου αγορα και επισκευή μου πηγε οσο ενα παπι Ιnnova...και εχω ΜΗΧΑΝΗ.

Δεν ξενιτευομαι και με δαφτο. Εχω και το Fazer απεναντι.

Για ημ/νια εχεις δικιο.Λαθος δικο μου.

FZR1000
25/06/2011, 11:36
Τι αντα/κα χρειαζεσαι? Εκκεντροφορους πχ εχω να σου δωσω τζαμπα απο Η1. Παλια ειχα παρει ενα κολλημενο zxr που ειχε κανει 100χλμ μετα απο 1000 ευρω ανακατασκευή (ο θεος να την κανει :rolleyes: ) και βρηκα και ενα τρακαρισμενο με 200 ευρω ολη η μηχανη, για να το φτιαξω, και μου εχουν μεινει ανταλλακτικα...

chr1skap
25/06/2011, 12:08
Εγω παντως που ανοιξα μοτερ οταν μου χτυπησε το γραναζι της 3ης στο dr 650rs που εχω πηγε γυρω στο 2000ρο. Ο μηχανικος φιλαρακι και πηρε εργασια νορμαλ (200 ευρω). Βεβαια πηγε τοσο γιατι μια και ανοιχτηκε το μοτερ αλλαξα προληπτικα πιστονι,ελατηρια,μεταλλα και ρουλεμαν στροφαλου, καδενα εκκεντροφορου και τεντωτηρα, καδενα αντιβαρων και φυσικα ολα τα γραναζια και τις φουρκετες στο κιβωτιο. Με λιγα λογια το μοτερ εγινε καινουριο. Τα πολλα τα φραγκα δεν ηταν το πιστονι κλπ αλλα τα γραναζια και οι φουρκετες του κιβωτιου... Μιλαμε το καθε γραναζι να παιζει γυρω στα 200ευρω και η καθε φουρκετα γυρω στο 100ευρω αν θυμαμαι καλα :eek: :confused: Πληροφοριακα αυτο για μονοκυλινδρο... Για τετρακυλινδρο αστα να πανε...:bawl: :bawl: :sad:

FZR1000
25/06/2011, 13:25
Ενταξει να κανεις ανακατασκευη! Αλλα οχι και στα 50.000χλμ. Εκτος αν εχεις παπι ή διχρονο μοτέρ, η 250 κυβικά και κάτω ή αν εχεις αεροψυκτο μοτερ (πχ. μονστερ αχχαχα)

Polaris
25/06/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Τι αντα/κα χρειαζεσαι? Εκκεντροφορους πχ εχω να σου δωσω τζαμπα απο Η1. Παλια ειχα παρει ενα κολλημενο zxr που ειχε κανει 100χλμ μετα απο 1000 ευρω ανακατασκευή (ο θεος να την κανει :rolleyes: ) και βρηκα και ενα τρακαρισμενο με 200 ευρω ολη η μηχανη, για να το φτιαξω, και μου εχουν μεινει ανταλλακτικα...

O Κινητηρας ειναι ολοκληρομενος εκτος απο:

Τα κολλαρα τα δικα του(εχει επανω αφτερμαρκετ)

Περιφεριακα:

πλαστικα (τα βρησκω στο e-bay αλλα θελω γνησια)

μαρσπιεδες(οι δικοι μου ειναι κομμενοι και ξανακολλημενοι)


Φρενα & δισκοπλακες (με τρομπα,σωληνακια...)Χωρις τακακια :rotflmao: :rotflmao:

Δοχειο παραφλου (το δικο μου ειναι πολυεστερομενο και δε βλεπω τιποτα)

Βεντιλατερ (το δικο μου ειναι επισκευασμενο αλλα με πατεντες)

Ολα αυτα τα ψαχνω γνησια...

Το μοντελο ειναι παραεισαγωγης και δυσκολευομαι.

Ενα ολοκληρο θα με βολευε περισσοτερο αν εβρησκα για ανταλλακτικα.

Οσο για εκκεντροφορο,οταν λυθηκε ειχε κατι σκιες στην πατουρα του.Νταξ!!
:rotflmao: :rotflmao:

FZR1000
25/06/2011, 16:30
Οι δισκόπλακες του Η1 ειναι μεγαλυτερες δεν κανουν. Το βεντιλατερ το εχω και στο δινω τζαμπα αν θες... Μαυρο ειναι? Αν ναι ισως εχω κατι φερινγκ της ουρας...

panos1050
30/06/2011, 17:08
ρε Juohmar1 r1 με 42000 χλμ ειναι ακομα σαν καινουργιο
αυτο ξαναρωτατω μετα απο καμια 100000 χλμ και αν:beer: