PDA

View Full Version : Πρόβλημα με συναγερμό...



R0t0ras
22/06/2011, 21:02
Λοιπόν μπαίνω κατευθείαν στο ψητό διότι παιδευεομαι 2μερες τώρα..

Τοποθέτησα μόνος μου έναν συναγερμό με τηλεειδοποιηση και απομακρυσμένη εκκίνηση,αλλα δεν μπορώ να τον κάνω να πάρει μπροστά..το μηχανάκι είναι Ένα Suzuki SV K3 650S.
Αν δεν παταω το Συμπλεκτη δεν παίρνει μπροστά και μου βγάζει και FI στο καντραν..να το σβησω απο το χειριστήριο μπορώ,όπως και όλες τις λοιπές λειτουργίες..
Έχω παρακάμψει το kill switch μέσω του συναγερμού,όπως έλεγε στις οδηγίες αλλα παρόλα αυτά μιζαρει ξερά..μαλλον χωρίς να δουλεύει η αντλία βενζίνης..

Καμία πρόταση;;;

nikos_abel
22/06/2011, 21:29
Δοκίμασές να το βάλεις έχοντας νεκρά ή έχεις ταχύτητα μέσα;

McGyver
22/06/2011, 21:34
To μηχανάκι (όχι ο συναγερμός) έχει immobilizer;

banditgr
22/06/2011, 22:28
Ακριβώς αυτό...έχει immo οπότε θέλει κλειδί για να πάρει.
Μην το παλεύεις άδικα...δεν γίνεται

R0t0ras
22/06/2011, 22:37
Εννοείται ότι το δοκίμασα με νεκρά και απο όσο ξέρω δεν έχω immobilizer..το δοκίμασα όμως και με το κλειδί επάνω..και τζίφος..άρα δεν έχω immobilizer..μπορώ κάπως να παρακαμψω το πάτημα του συμπλεκτη για πάρει..;;Γιατί μάλλον εκει κολλάει..

dmf
22/06/2011, 22:40
Αμα βαλεις το κλειδι μεσα και το γυρισεις στο ON, χωρις να πατησεις μιζα. Ασε με να μαντεψω αναβει κανονικα με το χειριστηριο ε?

R0t0ras
23/06/2011, 06:26
Δεν ξέρω...δοκίμασα με το κλειδι στο off μόνο..δοκιμάσω σήμερα μόλις γυρίσω απο την δουλεια.ξαναλεω οτι δεν νομίζω τα SV να είχαν το 2003 immobilizer..

R0t0ras
23/06/2011, 15:54
Λοιπόν δοκίμασα με το κλειδι στο ON και απλά δεν κάνει τίποτα..αν δεν έχω τα κλειδιά επάνω και παταω συμπλεκτη όμως μιζαρει αλλα δεν στελνει βενζίνη βγάζοντας στο καντραν FI.
Μπορώ να παρακαμψω το πάτημα συμπλεκτη και να το κάνω να στείλει βενζίνη για να πάρει μπροστά;;;

R0t0ras
29/06/2011, 07:02
Λοιπόν το μηχανάκι δεν έχει immobilizer 100%!!είδα το manual..καμία λύση στο πρόβλημα μου;;δεν έχουμε κανένα ηλεκτρολόγο εδώ;;

PortisHead
29/06/2011, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από R0t0ras
Λοιπόν το μηχανάκι δεν έχει immobilizer 100%!!είδα το manual..καμία λύση στο πρόβλημα μου;;δεν έχουμε κανένα ηλεκτρολόγο εδώ;;

Ηλεκτρολογο όχι.
Εχουμε ομως , πολιτικούς αναλυτές , επιστημονες εναλλακτικων μορφών ενεργειας , οικονομοτεχνικους αναλυτές , εκπαιδευτές οδηγών αγωνων , μπράβους , ανθρωπιστές ,
αντιρατσιστές...οτι γουσταρεις.
:lol: :lol: :lol: :lol:




Υ.Γ.
Δες εδω ---> http://www.gixxer.com/forums/showthread.php?t=229153

και οπως πολυ σωστα λεει ο captain χρησημοποιησε το Google (bypass suzuki clutch starting)
:wave2:

banditgr
29/06/2011, 08:28
ρε φίλε εχεις κάνει λάθος συνδεσμολογία.
Το Kill switch γιατι να το παρακάμψεις?
Ο συναγερμος στην ουσία την ώρα που πατάς να μιζάρει κάνει 2 πράγματα.
Δίνει ρεύμα στο μηχανάκι , και πατάει την μίζα για 2-3 δευτ.
Προφανλως εχεις κάνει λάθος την συνδεσμολογία δεν δίνεις ρευμα στην σωστή γραμμη στο μοτο..δεν δουλευουν τρόμπες κλπ. και απλά μιζάρει.

παράνω πληροφορίες για το τι έκανες δεν ξέρω και έτσι δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.
Πάντως το έχω κάνει παλίά σε μοτο και δουλεύει,αλλα είναι επικύνδυνο...αν κατι πάθει ο συναγερμος,ή το ρελε στν πορεία και είσαι σε δυσκολη θέση θα σβησει η μοτο με όποιο αποτέλεσμα.

R0t0ras
29/06/2011, 21:10
Λοιπόν έχω παρακάμψει το kill switch διότι ο συναγερμός έχει και απομακρυνσμενο σβήσιμο κινητήρα εκτός από εκκίνηση..θα δοκιμάσω να δώσω ρεύμα από αλλού στο καντραν...θα δω..

Nostradamus
30/06/2011, 14:03
μαρκα συναγερμου?

OldMan
30/06/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από R0t0ras
Λοιπόν έχω παρακάμψει το kill switch διότι ο συναγερμός έχει και απομακρυνσμενο σβήσιμο κινητήρα εκτός από εκκίνηση..
Καλά κάνει αλλά στην περίπτωση τούμπας θα ψάχνεις το χειριστήριο να σβήσεις την μηχανή ..??

(και μην μου πεις: ετσι έλεγε στο manual..)

CHRISTOF
30/06/2011, 14:38
Την τεχνολογία την χρησιμοποιούμε μέχρι εκεί που μας κάνει τη ζωή εύκολη...
Από εκεί και πέρα :a018:
Πάντως γνώμη μου είναι να πας να δώσεις τριάντα όσα ευρώ σε έναν ειδικό να στο φτιάξει.
Και θα μάθεις πέντε πράγματα και δεν θα παίζεις με επικίνδυνες καταστάσεις όπως kill switch και FI.
Προσοχή στον ''ειδικό'' όμως :wave2:

SpeakeasyBlues
30/06/2011, 15:46
Πσστ, R0t0ras, αυτός ο ποιο πάνω ο OldMan είναι ο ανθρωπός σου...
Κάνε search στα posts για να καταλάβεις, να μην σου πω οτι μπορει νανε δικός του ο συναγερμός.

R0t0ras
01/07/2011, 20:20
Όχι το kill switch δουλεύει και κανονικά και με το χειριστήριο..άρα δεν έχω πρόβλημα..καλά θα ψάξω εκτενεστερα τα ποστ του εν λόγω κυρίου(oldman)επειδή και εγώ κάπου εκεί την μυριζομαι την λύση..έχουμε και κανέναν σωστό ειδικό εδώ στη Θεσσαλονίκη;;;;

OldMan
04/07/2011, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από R0t0ras
Λοιπόν έχω παρακάμψει το kill switch διότι ο συναγερμός έχει και απομακρυνσμενο σβήσιμο κινητήρα εκτός από εκκίνηση..

Αρχικά δημιουργήθηκε από R0t0ras
Όχι το kill switch δουλεύει και κανονικά και με το χειριστήριο..
Δεν εχεις παρακάμψει τελικά το kill switch.. :winka:

(κατι έχεις κάνει εσυ εκεί πέρα με την παράλληλη σύνδεση, αλλά...)

R0t0ras
04/07/2011, 21:05
Ναι έχω κόψει το ένα καλώδιο του kill switch και το περνάω μέσα από το συναγερμό.αν νεκρωσει ο συναγερμός δεν περνει μπροστά με την καμία..το πρόβλημα δεν είναι εκεί όμως..αλλά στο ότι δεν μπορώ να παράλογη την εργοστασιακή ασφάλεια πατηματος του συμπλεκτη και δεν μου κάνει και τσέκ όταν προσπαθώ να το βάλω με τον συναγερμό..και βγάζει FI από ότι κατάλαβα δεν δουλεύει η αντλία βενζίνης αλλά δεν ξέρω γιατί...

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός..