PDA

View Full Version : sto dromo gia nea mixani



jimmmm12
19/08/2005, 13:02
kali sas imera kai kales diakopes se osous vriskode se adeia.
Exo ena scooter gillera runner 125 dixrono opos simplirosa kata to registration mou alla prin apo 2 imeres paredose pneuma meta apo 1 dinato pesimo.
Odigo mixani giro sta 8 xronia exodas ginei katoxos to anotero enos 250 ttr.
Ixa tin eutixia na doulepso stin autotek prin apo kapia xronia kai tin timi na odigiso ena ninja 900 enos sintakti se mia ekdromi.
Apo tote dilono erastis tis mixanis an kai den asxoloume kai poli me mixanes genika.
To thema mou einai oti amesa prepei na paro mia nea mixani , distixos xoris katholou prokataboli.
thelo na rotiso an to ninja to 600 montelo 2002-2003 einai empisti san mixani kai poso peripou prepei na mou kostisei.
Paliotera pou ekana tin ereuna auti den evriska zx alla mono cbr sto 90% ton katastimaton pou pigena kai koda sti kalirois.
milontas gia idia xronologia ti na protimiso zx i cbr?
auto pou me endiaferei kirios einai na min exo sinexeis epafi me to mixaniko kai i mixani na ginei i nea mou sintrofos( if you can read this the bitch fell off the bike)
telos thelo na rotiso mipos aksizei telika na pao sti statheri lisi enos kainourgiou runner
to 200ari to 4xrono kostizei peripu 3000euro.
euxaristo para poli.

YS
to mpoufan tou drive to exo akomi kai sixna me rotoun gia to moto

gdevelek
19/08/2005, 13:31
Αν η ανησυχία σου είναι η αξιοπιστία, δεν βλέπω γιατί πρέπει να κοιτάξεις τόσο πρόσφατα μοντέλα, πιστεύω πως και μοντέλο 98 supersport 600 να πάρεις (με περίπου 5000?) δεν θα το μετανοιώσεις (αρκεί βέβαια να το δει ένας μηχανικός πριν την αγορά).

jimmmm12
19/08/2005, 13:44
na ksekathariso oti sigoura me endiaferi kirios i aksiopistia, meta ta 125kibika ta 600 tha mou fanoun theos alla toso palio montelo?
to scooter mou einai tou 98(me taboura) kai exei skouriasei to kato meros..
fovame oti meta apo tosa xronia tha einai ...gria perpatimeni i mixani..an kai sto xt to 550 apo oso ksero den isxiei kati tetio
gia pio montelo milas,
exeis kapio link>

euxaristo gia to grigoro reply, krima ean de piges diakopes ::))

StarSailor
19/08/2005, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Αν η ανησυχία σου είναι η αξιοπιστία, δεν βλέπω γιατί πρέπει να κοιτάξεις τόσο πρόσφατα μοντέλα, πιστεύω πως και μοντέλο 98 supersport 600 να πάρεις (με περίπου 5000?) δεν θα το μετανοιώσεις (αρκεί βέβαια να το δει ένας μηχανικός πριν την αγορά).

Είσαι κι εσύ από τους "τώρα πια δε τα φτιάχνουν όπως τα εφτιαχναν?", δεν κατάλαβα...λες αν θέλει αξιοπιστία να πάρει παλιότερο μοντέλο?? :eyepop:

Γενικά πάντως, αν η αξιοπιστία είναι ψηλά στη λίστα των πρωτεραιοτήτων σου προτίμησε το CBR. Βέβαια είναι και σε τι θα πέσεις, γιατί ένα σκισμένο honda σε σχέση με ένα καλοδιατηρημένο Κawasaki σίγουρα θα σου βγάλει περισσότερα προβλήματα το πρώτο

jimmmm12
19/08/2005, 14:11
kai ego se cbr fovamai oti tha katalikso an kai to ninja einai erotas.
pisteuo kai ego oti tou 98 montelou den exei poli zoi akomi
exeis kapio modelo sigkekrimeno na mou protineis?

gdevelek
19/08/2005, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από StarSailor
Είσαι κι εσύ από τους "τώρα πια δε τα φτιάχνουν όπως τα εφτιαχναν?", δεν κατάλαβα...λες αν θέλει αξιοπιστία να πάρει παλιότερο μοντέλο?? :eyepop:

Ξαναδιάβασε ό,τι έγραψα, λίγο πιο προσεκτικά αυτή τη φορά:

"πιστεύω πως και μοντέλο 98 supersport 600 να πάρεις (με περίπου 5000?) δεν θα το μετανοιώσεις"

Με άλλα λόγια: σίγουρα το μοντέλο 2002/2003 θα είναι αξιόπιστο, αλλά δεν χρειάζεται να δώσεις 8000?, μπορείς να πάρεις αρκετά παλιότερο μοντέλο, θα είναι και αυτό αξιόπιστο, αρκεί να το δει μηχανικός πριν το πάρεις.

Εντάξει τώρα;

Φίλε jimmmm12 σου προτείνω CBR600F3/F4, ετών 98-2000 (98 το F3, 99 και 2000 το F4). Βέβαια την ευελιξία του gilera θα την ξεχάσεις και ίσως τη νοσταλγήσεις!

StarSailor
19/08/2005, 14:19
Ρίξε μια ματιά www.mototriti.gr στα μεταχειρισμένα για να δεις τιμές. Δύο CBR παίζουν το 2002, το F και το F Sport. Το F σκέτο βγαίνει ακόμα και είναι αυτό με τη μονοκόμματη σέλα και το F Sport έχει διπλή σέλα και πολύ μικρές διαφορές (η σέλα, τα χρώματα και μηχανικά μόνη διαφορά τα πιο σκληρά ελατήρια στις βαλβίδες σε σχέση με το F αν δεν κάνω λάθος). Το F Sport αντικατάσταθηκε από το CBR 600 RR το 2003

jimmmm12
19/08/2005, 14:19
pao gia anazitisi
thanks pros to paron
ego edo koitao
http://www.mobile.com.gr/index.asp
kalo einai?

StarSailor
19/08/2005, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ξαναδιάβασε ό,τι έγραψα, λίγο πιο προσεκτικά αυτή τη φορά:

"πιστεύω πως [B]και μοντέλο 98 supersport 600 να πάρεις (με περίπου 5000?) δεν θα το μετανοιώσεις"

Με άλλα λόγια: σίγουρα το μοντέλο 2002/2003 θα είναι αξιόπιστο, αλλά δεν χρειάζεται να δώσεις 8000?, μπορείς να πάρεις αρκετά παλιότερο μοντέλο, θα είναι και αυτό αξιόπιστο, αρκεί να το δει μηχανικός πριν το πάρεις.



Kαλά όσο και αν το δει μηχανικός αν αρχίζει να σου καίει λάδια μετά από 1000 χλμ ο θεός μόνο το ξέρει. Όπως και από πόσα και τι χέρια έχει περάσει μέσα σε 7 χρόνια. Μεταχειρισμένο ειδικά 600άρι του 98 δεν θα έπαιρνα, μόνο από γνωστό που θα ήξερα πως συντηρεί και πως έχει στρώσει το μηχανάκι. Τα περισσότερα 600 SS είναι γεγονός ότι είναι σκισμένα γιατί το ζητάει η ψυχή τους αφού αποδίδουν ψηλά. Αυτό σε συνδιασμό με κακή συντήρηση...τζιζ




Εντάξει τώρα;


Ξέρω εγώ...εντάξει? :p

gdevelek
19/08/2005, 14:52
Διαδικτυακά οι καλύτερες ιστοσελίδες είναι

www.mototriti.gr

www.x-e.gr (χρυσή ευκαιρία)

Γενικά η ΧΕ έχει και τις καλύτερες τιμές, αφού οι πωλητές είναι ιδιώτες, ενώ στο μοτοτρίτη παίζουν πολλά καταστήματα που συχνά ζητάνε όσα τους λείπουν.

jimmmm12
19/08/2005, 15:38
euxaristo poli to psaxno
pados modela 98-99 fenode sto moto triti poli fthina
4000-5000xil to fovame re gmt

gdevelek
19/08/2005, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmmm12
euxaristo poli to psaxno
pados modela 98-99 fenode sto moto triti poli fthina
4000-5000xil to fovame re gmt

Όπως βλέπεις και σ' αυτήν την ίδια την κουβέντα που κάνουμε, τα supersport ξεπέφτουν σε υπόληψη γρήγορα, οπότε μην ξαφνιάζεσαι από τις χαμηλές τιμές. Μόνο εγώ σου προτείνω μοντέλο 7ετίας, ανάμεσα σε τόσους. Τώρα, αν ξεπέφτουν γιατί όντως ξεπέφτουν και σε αξία ή γιατί αυτή είναι η μόδα, αυτό είναι άλλη, πολύ μεγάλη κουβέντα.

jimmmm12
19/08/2005, 17:29
arxika na se euxaristiso pali gia ta reply sou
kai na sou po oti dino simasia sto gegonos oti ise palios xristis.
ego eimai pedi tis texnologias kai de me endiaferei to teleuteo montelo na paro plironontas to analogo.
Auto pou me endiaferei einai mia mixani na mou kratisei me aksioprepeia 2-3-4 xronia kai na pigenei simpathitika.
To teliko mou erotima einai :
me 3000 euro perno kainourgio to gillera to 200 pou fenete kalo
aksizei na doso 4500-5000 kai na paro ena 600 tou '98-'00, giati tora prepei na paro mixani amesa, eimai pezos,
kai pali euxaristo exete poli kali ipostiriksi

gdevelek
19/08/2005, 18:31
Να σου πω την προσωπική μου εμπειρία και να συμπεράνεις μόνος σου;

Έχω ένα CB400SF του 95 (μάλλον) εδώ και 3+ χρόνια. Έχω κάνει περίπου 20500χλμ. Για σέρβις, πέρα από λάδια/φίλτρο, έχω αλλάξει

αλυσιδογράναζα
λάστιχα
μπουζί
μπαταρία
ανορθωτή
τσιμούχες μπροστινού
τακάκια μπροστά

Όπως βλέπεις όλα είναι αναλώσιμα.

Για μένα αν πάρεις "ελεγμένο" 600άρι του '98 supersport πιθανότερο είναι να το μετανοιώσεις για την ευελιξία που θα χάσεις στην πόλη παρά γιατί θα σου βγάλει προβλήματα. Επίσης αν ποτέ πέσεις (φτου-φτου) θα κλάψεις πολλά φράγκα για τα σπασμένα πλαστικά του.

adam_tsouk
19/08/2005, 23:30
Μαλιστα... πάλι τα ίδια....


Φιλαράκο μόνος σου λες ότι βρίσκεις ένα σωρό cbr ενώ κανένα Zx..

Ε, γαι μένα δεν είναι τυχαίο όσο πιο αυξημένες πωλήσεις και αν έχει το cbr.


Από κει και πέρα αφού θες αξιοπιστία και δεν παίζει καινούριο, πας όσο πιο κοντά στο ΄"σήμερα" και ξεχνάς τις μηχανές 6ετίας- 8ετίας κτλ κτλ γιατί στάνταρ κάτι θα βγάλει (ε, τι σκατά κάποια στιγμή όλα χαλάνε -ακόμα και τα honda σας!-), άσε που θα πρέπει να το παντρευτείς ή να το σκοτώσεις.


Από κει και πέρα, εγώ θα κοίταζα τηνξ διαθεσιμότητα της αγοράς (εφόσον το θες άμεσα) και τα οικονομικά μου...

jimmmm12
20/08/2005, 11:04
an kai drepomai gia auto pou tha po , alla meta apo poli skepsi kai epidi de thelo na paro mixani oktaetias, tha katalikso se scooter :(
leo na paro to gillera VXR 200 runner kainourgio me zelatines na miriso kai 1 new mixanaki.
euxaristo gia oles tis apadiseis kai an iparxei protasi gia kapio allo scooter tha ti lavo sobara ipopsi mou

kai pali euxaristo..

"mpampa
mi pefteis "


22013

oulas
20/08/2005, 22:39
Γιατι δεν παιρνεις CBF250 καινουργο με 4000 ευρο;

Σιγουρα δεν ειναι 600 αρι, αλλα πολυ καλυτερο απο ολα τα Gilera Runner.

Ημουν και εγω κατοχος Gilera Runner Fx 125, εχω οδηγησει και το 200 VXR ενος φολου μου πολλες φορες.

Το ΨΒΦ δεν εχει καμια σχεσει με αυτο ποθ πας να παρεις. Μην κανεις το λαθος!

ΚΑι εγω επειδη δεν ειχα λεφτα για 600 μηχανη, φοβομουν το μεταχειρισμενο πηρα, το CBF 250. Einai yperoxo file!!!


22031

oulas
20/08/2005, 22:43
Α επισης να σου πω, οτι στο VXR200 στην εκκινηση το περναγα μεχρι τα 50 χλμ, μετα ετργγα ομως τρελο πουλι..Διχρονιλα και απιστευτη εκκινηση...:lol:

jimmmm12
21/08/2005, 09:55
fenete ligo vari gia 250 kivika
2 xronia tora exo to 125 to runner kai einai mia xara
gia auto leo

oulas
22/08/2005, 09:02
To CBF 140 κιλα ειναι. Δεν ειναι πολυ βαρυ, και ειναι πολυ πιο σταθερο στο δρομο και σε κρατηματα απο το VXR. Πηγαινε με το VXR 130 -140 και ειναι ετοιμο για απογειωση. Φιλε τα δυο μηχανακια δεν εχουνα καμια σχεση! Δες το CBF250 πριν αγορασεις.:wave2:

jimmmm12
22/08/2005, 17:18
pisteuo kai ego oti einai polla 4000 euro ,toso bgenei telika, mazi me 1.5 xrono tokous, gia ena mixanaki 200 kibikon mono kai mono epidi einai scooter.
Pao loipon kai ston pithanon gnosto kai se esas tzibaraki, apo opou exo parei kai ta 2 mixanakia(TT-R kai Runner) pou eixa mexri simera.
Mou kanei ligo kaliteri timi gia to scooter...apisteutos ...alla mou dixnei kai ena cbr 400 tou 2001 se arketa kali katastasi, 3000 euro +400 peripou oi tokoi gia 1.5 xrono
Skeftomai loipon na kano to tzogo kai na to protimiso sigkritika me to scooter, mono kai mono epidi mou aresoun ta street 1000 fores kalitera apo scooter, alla apo tin allli einai metaxirismeno kai malista tou 2001
Akouo lipon ton gdevelek kai simfonisa na to pao se mixaniko na to dei kai an mou pei oti einai OK pao giafto...

Thelo na pisteuo oti simfoneite oti 3000 gia ena 400 tou 2001 einai arketa kali timi. :)

gdevelek
22/08/2005, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmmm12

Thelo na pisteuo oti simfoneite oti 3000 gia ena 400 tou 2001 einai arketa kali timi. :)

Τα 400άρια supersport είναι δύσκολη περίπτωση γιατί συνήθως είναι σκισμένα, αφού τα παίρνουν άτομα "κολλημένα" με την ταχύτητα και βέβαια για να αποδώσει ένα 4κύλινδρο 400 μόλις κ.εκ. πρέπει να το σκίσεις.

Ο μηχανικός που θα το πας θα καταλάβει τι γίνεται.

Η τιμή δεν μου φαίνεται πολύ καλή...

jimmmm12
22/08/2005, 17:53
les e?
:(

gdevelek
22/08/2005, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmmm12
les e?
:(

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, απλά σου είπα τη γνώμη μου.

Συζήτησέ το με το μηχανικό σου και φρόντισε να το ξεκοκκαλήσει το μηχανάκι, όχι απλά να του ρίξει μια ματιά και μετά να σου πεί με περισπούδαστο ύφος "είναι εντάξει".

Θα ακούσεις κι άλλες γνώμες από άτομα με πιο εξειδικευμένες γνώσεις στο συγκεκριμένο μηχανάκι.

ironbum2
23/08/2005, 07:12
Να συμφωνήσω κι εγώ οτι 4000 ευρώ για σκούτερ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Επίσης όντως τα 400 άρια SS είναι όχι απλά σκισμένα...ξεσκισμένα είναι αφού συνήθως τα παίρνουν κ@υλωμένοι πιτσιρικάδες. Μεγάλη προσοχή λοιπόν.

Με αυτά τα χρήματα μπορείς να βρείς ένα σωρό μεταχειρισμένα. (βέβαια δεν έχεις διαυκρινήσει κατηγορία κλπ). Άνετα μπορείς να βρείς προηγούμενο XT για παράδειγμα. Εδώ άτομο του Forum πουλάει AFRIKA 5000 ευρώ και συ θα πας να δώσεις 4000 για σκούτερ??? Λίγο περισσότερο ψάξιμο και λίγο περισσότερο υπομονή και δεν θα το μετανιώσεις!!!

Tigas
23/08/2005, 08:04
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ SS ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΕΔΩΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ, ΠΑΡΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ GILERA ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΟΒΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΧΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ

dimitris74
23/08/2005, 13:22
και γιατι δεν παιρνεις ενα fazer που κανει τα παντα και με την ελευση του καινουριου εχουν πεσει αρκετα, γυρω στα 4-5 βρισκεις καινουρια σχετικα μοντελα μετα το 2001

oulas
23/08/2005, 13:30
Θα συμφωνησω οτι οι τιμες στα metax fazer εινε πεσμενες. Μπες www. x-e.gr κα θα βρεις αρκετα FZ6 μοντελα 02 και 03 με 4500 - 5000 ευρο.

jimmmm12
24/08/2005, 10:46
Einai poli diskoli i teliki apofasi alla an den iparxei to xrima ola ginonte eukola.
Kataligo mallon sto gillera vxr 200 runner me zelatines
Apo oti lete oi perissoteroi montelo 98-00 einai diskolli periptosi kai ade meta na to poulisis.....
allo ena oneiro gia street parameni oneiro..
sas euxaristo kai pali gia to xrono sas.