PDA

View Full Version : Ελαστικά δείκτες h ή s



ChrisDerbi
23/06/2011, 19:27
Καλησπέρα,

καταρχάς έχω ένα derbi senda 125 superm motard του 2005. Πρόκειται να αλλάξω λάστιχα και επέλεξα τα pirelli sport demon. Ωστόσο, λόγω και τιμής καταλήξαμε σε λάστιχο με δείκτη h μπροστά και σε πίσω λάστιχο με δείκτη s. Ο πωλητής είπε ότι δεν παίζει ρόλο καθώς το μηχανακί είναι μικρό και θα είχα μόνο πρόβλημα μονο αν ήταν κανα 1000αρι. Ποια είναι η γνώμη σας, θα έχω πρόβλημα;

Daemon
23/06/2011, 19:38
Ειναι δεικτες ταχυτητας.. ταχυτητα που δεν θα δεις ποτε με αυτο το μηχανακι.. Απλος αυτο που πιστευω ειναι οτι μεχρι να ζεσταθει καπως το λαστιχο θα εχεις φτασει εκει που θελεις.. :dizzy:

ChrisDerbi
23/06/2011, 19:41
Daemon εννοείς το πίσω λάστιχο; Αρα είναι καθαρά θέμα ταχύτητας, δεν έχει να κάνει με θέμα συμπεριφοράς της μηχανής, ευστάθειας κλπ;

npat
23/06/2011, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ChrisDerbi
Daemon εννοείς το πίσω λάστιχο; Αρα είναι καθαρά θέμα ταχύτητας, δεν έχει να κάνει με θέμα συμπεριφοράς της μηχανής, ευστάθειας κλπ;

Είναι θέμα μέγιστης ταχύτητας την οποία "αντέχει" το λάστιχο. Το Η είναι μέχρι 210km/h το S είναι μέχρι 180km/h. Όσο "μεγαλύτερο" δείκτη ταχύτητας έχει ένα λάστιχο, τόσο πιο "δύσκολα" ζεσταίνεται. Για σένα, λοιπόν, σωστότερο είναι το S (και εντελώς σωστό, αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο χρήσης).

ChrisDerbi
23/06/2011, 21:36
Κατάλαβα τι λέτε.
Απλά θέλω να μου διευκρινίσετε όμως αν θα έχω πρόβλημα με h μπροστά και s πίσω

Bowleno
23/06/2011, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ChrisDerbi
Κατάλαβα τι λέτε.
Απλά θέλω να μου διευκρινίσετε όμως αν θα έχω πρόβλημα με h μπροστά και s πίσω


Απλή και λογική σκέψη θέλει...:sick:

όταν το S θα έχει (ψιλο) ζεσταθεί και το Η θα είναι ακόμα "κρύο" (γιατί το 125αρακι ταχύτητες άνω των 130 ΠΟΛΥ δύσκολα θα δει)

Τι συμπεριφορά θα έχει το μηχανάκι νομίζεις;

ChrisDerbi
23/06/2011, 22:48
Κατάλαβα. Αυριο ακύρωση της παραγγελίας.

Bowleno
23/06/2011, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ChrisDerbi
Κατάλαβα. Αυριο ακύρωση της παραγγελίας.


Και που είσαι.... βρες αλλον λαστιχά

ChrisDerbi
25/06/2011, 12:50
Παιδιά τελικα παρήγγειλα τα pirelli sport demon με δείκτη h εμπρος και πίσω για να είναι ομοιόμορφα. Δυστυχώς τα λάστικα με δείκτη s είναι σε έλλειψη.