PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ Bmw F650 Dakar H Transalp 650 ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ



NDIAKAK
24/06/2011, 14:50
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΜΕΤΑΞΥ ΒΜW F 650 DAKAR KAI TRANSALP 650 ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2004 ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ. ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ ΕΙΜΑΙ 33 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΑΝΩ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΣΥΝΘΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΔΗΓΟΥΣΑ BMW. EIXA ENA ATYXHMA ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΒΜW 1100 GS POY ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΕΓΙΝΕ ΑΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΑ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΠΟΔΙ ΤΟ ΟΠΙΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΖΩΡΙΣΟ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΒΑΡΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΕΣΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΥΛΛΗΜΑ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ.

makis206
24/06/2011, 15:12
Σε κάθε άλλη περίπτωση θα σου πρότεινα το Τρανσάλπ, εκτός βέβαια κι αν έψαχνες αποκλειστικά για μηχανάκι πόλης ανάμεσα σ'αυτά τα δυο. Απ'τη στιγμή όμως που υπάρχει το θέμα με το πόδι νομίζω ότι το BMW θα σε βολέψει καλύτερα αφού είναι πιο μαζεμένο και θα σου δίνει τη δυνατότητα να πατάς κάτω με μεγαλύτερη ευκολία χωρίς να το επιβαρύνεις τόσο..

Περαστικά και σιδερένιος! :beer:

AUFGEBRACHT
24/06/2011, 19:50
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω,το BMW είναι πιο μαζεμένο,πιο user friendly...δεν ξέρω το ύψος σου αλλά εάν είσαι μέχρι 1.74 το BMW έχει διαστάσεις που βολεύουν τα χαμηλότερα αναστήματα,ενώ και η σέλα του είναι ανετότερη από του transalp...επίσης,μιας και πλέον ζούμε σε εποχές μνημονιακές και μεσοπρόθεσμες,το BMW έχει μακράν καλύτερη κατανάλωση από το transalp,ιδιαίτερα το δίμπουζο από 2004 και μετά,ενώ σε ταξιδάκι με χαλαρούς ρυθμούς μέχρι 100-110χ.α.ω. καίει σχεδόν αέρα...μου έχει τύχει με ένα ρεζερβουάρ να κάνω δικάβαλος 350χλμ. μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα.Περαστικά και σιδερένιος από εδώ και πέρα.

nobody
24/06/2011, 20:39
να ρωτησω γιατι ειδκα το dakar και οχι το απλο bmw 650 gs?

NDIAKAK
24/06/2011, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
να ρωτησω γιατι ειδκα το dakar και οχι το απλο bmw 650 gs?

γιατι ειμαι 1,87 στο υψως και το dakar me βολευει και μου κουμπωνει καλυτερα απο το απλο gs

NDIAKAK
24/06/2011, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω,το BMW είναι πιο μαζεμένο,πιο user friendly...δεν ξέρω το ύψος σου αλλά εάν είσαι μέχρι 1.74 το BMW έχει διαστάσεις που βολεύουν τα χαμηλότερα αναστήματα,ενώ και η σέλα του είναι ανετότερη από του transalp...επίσης,μιας και πλέον ζούμε σε εποχές μνημονιακές και μεσοπρόθεσμες,το BMW έχει μακράν καλύτερη κατανάλωση από το transalp,ιδιαίτερα το δίμπουζο από 2004 και μετά,ενώ σε ταξιδάκι με χαλαρούς ρυθμούς μέχρι 100-110χ.α.ω. καίει σχεδόν αέρα...μου έχει τύχει με ένα ρεζερβουάρ να κάνω δικάβαλος 350χλμ. μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα.Περαστικά και σιδερένιος από εδώ και πέρα.
να σαι καλα ευχαριστω

NDIAKAK
24/06/2011, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σε κάθε άλλη περίπτωση θα σου πρότεινα το Τρανσάλπ, εκτός βέβαια κι αν έψαχνες αποκλειστικά για μηχανάκι πόλης ανάμεσα σ'αυτά τα δυο. Απ'τη στιγμή όμως που υπάρχει το θέμα με το πόδι νομίζω ότι το BMW θα σε βολέψει καλύτερα αφού είναι πιο μαζεμένο και θα σου δίνει τη δυνατότητα να πατάς κάτω με μεγαλύτερη ευκολία χωρίς να το επιβαρύνεις τόσο..

Περαστικά και σιδερένιος! :beer:

να σαι καλα ευχαριστω

taisteal
25/06/2011, 00:36
ντακαρ!!!!πιο ευκολο,πιο οικονομικο,και με φθηνοτερα σερβις.βεβαια δεν ειμαι αμεροληπτος:wacko: :beer: :beer: :beer:

panos1050
26/06/2011, 05:41
βουρ για ντακαρ

μην το σκεφτεσαι καθολου