PDA

View Full Version : Σκωτία 2011 - Απορείες & Οδηγίες



Nontas
24/06/2011, 15:13
Καλησπέρα συναναβάτες!

Σχεδιάζοντας τις καλοκαιρινές διακοπές - Ταξίδι του μέλιτος, έπεσε επάνω στο τραπέζι ο προορισμός....... Σκωτία. Θα ήθελα λοιπόν αν κάποιος έχει πάει ή γνωρίζει τα μέρη να μας δώσει συμβουλές, να προτείνει μέρη που ΠΡΕΠΕΙ να επισκεφτούμε, διανομές κλπ. Το ταξίδι προγραμματίζεται για Αύγουστο, θα έχει διάρκεια 2 εβδομάδες, και θα γίνει με 2 μηχανες. Ως αφετηρία θεωρείστε τη Βενετία. Λοιπόν φίλοι μου καμία ιδέα?

cityfly
25/06/2011, 00:15
λοιπόν άκου πρόσφατα έκανα 11 μέρες εκεί με αμάξι όμως και κάναμε 4500 χιλιόμετρα, είδαμε και αρκετές μηχανές σε διάφορα σημεία, κινηθήκαμε από δυτικά προς βορρά και ανατολικά

ένα από τα καταπληκτικά κομμάτια πχ είναι ο Α82 και στις δύο κατευθύνσεις κοντά στο Glencoe
πολύ όμορφη λίμνη είναι η Loch Awe δίπλα στον Α85 και ωραία διαδρομή

η Loch Leven πολύ όμορφη επίσης αν θυμάμαι καλά στην κορυφή αυτής έχει και ενοικιαζόμενα
γενικά για δωμάτια να πάτε να πάρετε (δωρεάν) καταλόγους από τα tourist information και να κοιτάξετε για B&B και Guest Houses υπάρχουν πολλά με γύρω στις 30 λίρες το άτομο τη βραδιά με πρωινό, όχι πάντα και ίντερνετ

πολύ όμορφη και η Loch Earn κοντά σχετικά στο Crieff
αυτές όλες τις γυρίσαμε γύρω γύρω

πολύ όμορφη λίμνη επίσης είναι η Loch Lomond αν μπορείτε να μείνετε κοντά αξίζει να την περπατήσετε λίγο, έχει ένα ωραίο ξενοδοχείο κοντά στη Rowardennan Pier αλλά δεν ξέρω τιμές, είναι όμορφο σημείο της λίμνης όμως μπορείτε απλά να πάτε για βόλτα

Γλασκώβη μην πάτε δεν αξίζει τον κόπο
αντίθετα Εδιμβούργο λέει

αν σας ενδιαφέρουν οι φυσικές ομορφιές γυριστε όσο περισσότερο μπορείτε τα highlands πηγαίνετε εντελώς βόρεια και κινηθείτε στη λογική του ό,τι προκύψει, πηγαίντε στο Duncansby Head που είναι το βορειοανατολικότερο σημείο και περπατήστε 100 μέτρα κάτω από το φάρο, θα περπατήσετε όσο αντέχουν τα πόδια σας με αυτά που θα δείτε

edit: στο λινκ που έβαλε ο lioulios παρακάτω έχει φωτογραφίες από εκεί και από άλλα μέρη, είναι όμορφη η διαδρομή που περιγράφεται


ωραίο σημείο για στάση βορειοδυτικά είναι το durness πχ
γύρω από τη Loch Ness έχει πολλά μέρη να μείνετε φτηνά αλλά κατά τη γνώμη μου οι λίμνες που σου ανέφερα ειναι καλύτερες
Θα ακούσετε ίσως για το Eilean Donan Castle που είναι το πιο φωτογραφημένο κάστρο της σκωτίας. Στην πραγματικότητα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, είναι όμως σε πολύ όμορφο σημείο

Η περιοχή του St Andrews είναι πολύ όμορφη θα δείτε και πλατφόρμες εξόριξης πετρελαίου
Το Black Isle είναι πολύ όμορφο επίσης
γενικά όσον αφορά τα παράλια το δυτικό είναι πιο άγριο και όμορφο από το ανατολικό

θα δείτε ελάφια να περνούν το δρόμο και αρκετά πουλιά (τώρα πέρδικα ήταν φασιανός θα σε γελάσω) μες τη μέση, 2 φορές σταματήσαμε, ήταν μες τη μέση και δεν κουνήθηκε παρά μόνο όταν σταμάτησα μπροστά του, τότε γύρισε με κοίταξε έκανε μεταβολή και χαλαρά έφυγε,
πρόβατα μπόλικα κλπ
α στο Anstruther υπάρχει ένα φισάδικο που είναι βραβευμένο αν θέλετε οπωσδήποτε fish and chips φάτε εκεί είναι καλό (όσο καλό μπορεί να ειναι ένα fish and chips βέβαια)
διάσημο μέρος είναι το Falls of Shin όπου έχει κι ένα εστιατόριο και σερβίρει σολωμό, προσοχή όμως να τσεκάρετε τις ώρες εμείς πήγαμε κυριακή απόγευμα και ήταν κλειστό, έχει ένα μικρό καταράκτη εκεί αλλά πολύ ορμητικό


Γενικά η σκωτία ειναι μαγευτική
η βενζίνη είναι γύρω στο 1.30 λίρες και όσο ανεβαίνεις βόρεια ακριβαίνει και περνάει και το 1.45
οι δρόμοι είναι ικανοποιητικότατοι με πολύ καλή σήμανση, όταν πλησιαζεις πχ περιοχή με όριο 30 (μίλια) σε προειδοποιεί με ανάλογες ταμπέλες
προσοχή στους αγγλάρες στις (λίγες) εθνικές με νησίδα που θα αποφασίσουν να περάσουν το φορτηγό με σκάρτα 60 χωρίς φλας και όποτε τους κάνει κέφι (η περιφραφή δεν είναι καθόλου τυχαία ούτε 500 χιλιόμετρα δεν κάναμε σε τέτοιους δρομους και μας έτυχε δύο φορές και ερχόμουνα με 80 το ένα σε αγγλικό έδαφος το άλλο σκωτία αλλά νότια, βόρεια είναι πιο ευγενικοί και προσεκτικοί στο δρόμο).
οι "κακοί" δρόμοι στους χάρτες είναι απλώς στενοί με τα λεγόμενα passing place και συνήθως σε όμορφες διαδρομές

να έχετε μαζί σας πλαστικά και να τα φοράτε κάθε μέρα (εκτός πια κι αν η πρόβλεψη για τον καιρό είναι τόσο ξεκάθαρη) γενικά ο καιρός είναι ευμετάβλητος εμείς σε 11 μέρες είχαμε τις 2 πρώτες ήλιο τις επόμενες 2 ίσως τον πιο δυνατό αέρα για χρόνια, μετά εναλλασόμενο καιρό από ήλιο σε βροχές και τις 2 τελευταίες ήλιο και ζέστη.

ίσως σου έχω δώσει πολλά μέρη για 2 βδομάδες αν σε αυτά υπολογίζεις και το να φτάσεις σκωτία από βενετία και πίσω αλλά θα το δεις

αυτά καλά να περάσετε
αν έχεις κάποια πιο συγκεκριμένη απορία ρώτα

Lioulios
25/06/2011, 00:21
Μπορεί να σε βοηθήσει
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=118866

Καλό ταξίδι .

:wave2:

cityfly
25/06/2011, 00:22
α ξέχασα να φάτε haggis και black pudding τοπικές σπεσιαλιτέ (ειδικά το πρώτο παραλαγές του black pudding φτιάχνουν και σε άλλες χώρες)
και αν σας αρέσουν τα ουισκάκια πηγαίντε σε αποστακτήρια να πάρετε, πολύ ωραίο είναι το Dalwhinnie, κάνουν και ξεναγήσεις, εμείς δεν κάναμε την ξενάγηση πάντως αλλά αν θέλετε να αγοράσετε είναι φθηνότερα από τα μαγαζιά

Nontas
26/06/2011, 09:50
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το ταξιδιωτικό το είχα διαβάσει και είναι πολύ ενδιαφέρον, όπως και να έχει αν θυμηθήτε τίποτα άλλο, είναι πάντα ευπρόσδεκτο.

siraxanz
26/06/2011, 10:23
Καλο ταξιδι να εχεις και να μας φερεις ινφο!;)

Mariner
27/06/2011, 09:05
Νωντα, βάλε στο πρόγραμμα οπωσδήποτε το Isle of Skye, αξίζει να φας και 2 μέρες εκει πέρα.. Ίσως το πιό όμορφο μέρος που πήγα στην Σκωτία. Επίσης αξίζει να περάσεις μέσα απο το Queen Elizabeth forest park (trossachs) καθώς και απο το speyside μέσα στο cairngorms national park. Γενικότερα όπου βλέπεις ταμπέλα για B road χώσου και δεν θα το μετανιώσεις. :D
Για διαμονή B&B θα βρίσκεις παντού θέλει λίγη προσοχή όμως γιατι ακόμα και σε μέρη με πολλά υπάρχει περίπτωση να έχει υπερβολική κίνηση και να μην βρίσκεις. Εμείς τύχαμε σε μέρα με κακοκαιρία και αναγκαστήκαμε να φάμε γύρω στη 1,5 ώρα ψαχνοντας μέσα στην βροχή.

Aν θέλετε να πάτε σε αποστακτήριο κάντε μια τηλεφωνική κράτηση γιατι συνήθως έχουν πολύ κόσμο και είναι κρίμα να κάθεσαι να περιμένεις 2-3 ώρες χωρίς λόγο. Το αποστακτήριο με το πιο συγχρονο κεντρο επισκεπτών είναι το macallan, προσωπική αδυναμία είναι το θαλασσοδαρμένο Τalisker στο isle of skye (ειναι κ το μοναδικό στο νησί) και ντόπιοι μου είχαν προτείνει κ το edradour που είναι το πιο μικρό αποστακτήριο της Σκωτίας αλλα δεν πρόλαβα να πάω.


Καλούς (και κυρίως στεγνούς :D ) δρόμους :beer:

Nikitaz
30/06/2011, 03:30
Τα είπαν πάρα πολύ καλά τα παιδιά από πάνω και μπράβο τους. Πολύ απλά όσο βορειότερα πηγαίνεις και ψάχνεσαι τόσο καλύτερα τοπία βρίσκεις με άγρια ομορφιά και ωραίους δρόμους. Τσέκαρε χάρτες και ταξιδιωτικούς οδηγούς, τα λένε πάρα πολύ καλά. Να εφοδιαστείτε με καλό ρουχισμό γιατί Αύγουστος στην Σκωτία δεν είναι σόνι και καλά καλοκαίρι. Γύρω στους 15 βαθμούς θα παίζει η θερμοκρασία εκτός κι αν η υπερθέρμανση του πλανήτη κάνει τίποτα τρελά. Παίζει και να πέσεις σε βδομάδα με κατακαλόκαιρο! Επίσης υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι εάν δεν σου αρέσει ο καιρός στην Σκωτία περίμενε πέντε λεπτά. Κι ένα ακόμη που λέει ότι όταν ζεις στην Σκωτία μαθαίνεις πως να χωράς μια ομπρέλα στην τσέπη του παντελονιού σου. Επίσης πρόσεξε ότι στο Εδιμβούργο όλο τον Αύγουστο γίνεται το λεγόμενο φεστιβάλ ( για περισσότερα googlαρέ το και θα βρεις άπειρα γιαυτό) και για να βρεις δωμάτιο για να μείνεις στο ξεκάρφωτο κάνεις αίτηση στο Θεό! Έτσι ήταν τα προηγούμενα χρόνια αλλά ελπίζω τα πράγματα να χαλάρωσαν με την οικονομική κρίση πάντως. Να φανταστείς ότι το νοίκι που πληρώνεις για το ίδιο σπίτι το μήνα εάν το νοικιάσεις μόνο για το φεστιβάλ το πληρώνεις για την βδομάδα. τα Ήμουν 5 χρόνια στο Εδιμβούργο και αφού τελείωσα και το μεταπτυχιακό γύρισα για το φανταρικό και ψάχνομαι και να πάρω σπορ-τουρινγκ αλλά θα ήμουν κι ανοιχτός σε διαφορετικές προτάσεις, μηχανή γύρω στα 3 με 4 χιλιάρικα με νορμάλ χιλιόμετρα και δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο αλλά και να μου πεις πόσο αξιόλογο μπορεί να είναι σε αυτήν την τιμή. Τέλος, επειδή τυγχάνει να είμαι Εδιμβούργο τον Αύγουστο ότι θελήσεις ή εάν δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα θα χαρώ να βοηθήσω κι απο κοντά! :smokin:

Nontas
03/07/2011, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikitaz
Τα είπαν πάρα πολύ καλά τα παιδιά από πάνω και μπράβο τους.......................... Τέλος, επειδή τυγχάνει να είμαι Εδιμβούργο τον Αύγουστο ότι θελήσεις ή εάν δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα θα χαρώ να βοηθήσω κι απο κοντά! :smokin:

Για πρόβλημα ελπίζω να μην σε χρειαστούμε..... Αλλά για καφέ και χαβαλέ......... μέσα με τις μπάντες-)

LOUKILOUK
04/07/2011, 16:28
Μιας και από 1η Σεπτέμβρη θα βρεθώ και εγώ Εδιμβούργο θα ήθελα να μάθω πληροφορίες σχετικά με το πέρασμα Καλέ-Ντόβερ... τιμές, ώρες, κάποιο site σχετικό κτλ. Θα έιμαι με αμάξι και την γυναίκα μου. Από Ντόβερ καμιά πρόταση για την άνοδο;
Ευχαριστώ για την "φιλοξενία" Nonta... καλούς δρόμους... :beer: :wave2:

cityfly
04/07/2011, 17:02
για τσέκαρε εδώ

http://www.aferry.com/seafrance.htm?gclid=CNPjkeT556kCFdoS3wodP23bYA

δεν είμαι βέβαιως ότι είναι το φθηνότερο αλλά μάλλον μόνο με ψάξιμο στο νετ θα βρεις άκρη

ΤΙΝΑ
04/07/2011, 21:15
να πατε οπωσδηποτε ενδιμβουργο ειναι μαγικο
επισης να κανετε το κοπο να βρειτε το αποστακτηριο του dewars μιας και εχει ηλεκτρονικο οδηγο (ξεναγο) στα ελληνικα
αξιζει πραγματικα τον κοπο και αυτο
και φυσικα το μνημειο του ουλιαμ ουαλας αν η ταινια σας εχει στιγματισει

delrules
06/07/2011, 16:23
Οπωσδηποτε Εδινβουργο. Γλασκωβη δεν αξιζει. Highlands επισης οπωσδηποτε, ειναι παρα πολυ ωραια. Στην Loch NEss εχει και το (στο fort agustus αν θυμαμαι καλα) εχει και το καναλι που ανεβοκατεβαζουν τις βαρκες. Εγω θυμαμαι σε Β&Β εβγαινε 50 λιρες για 2κλινο. Καλα να περασετε!!

yiazoo
19/08/2011, 15:02
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους μοτοσυκλετιστές. Ίσως να είναι και το πρώτο μου post εδώ, δεν θυμάμαι αν έχω ξαναγράψει, ήμουν όμως γραμμένος από παλιά μιας και είμαι και εγώ μοτοσικλετιστής.

Δυστυχώς αυτό μου το post είναι ότι πιο δυσάρεστο θα μπορούσε να γραφτεί. Επειδή είδα ότι ο Νώντας είχε εδώ μέσα αρκετά post και ίσως είχε αποκτήσει και φίλους, να σας ενημερώσω ότι ο Νώντας δυστυχώς δεν θα κάνει άλλα ταξίδια με τη μηχανή του. Είμαι ένας συνεργάτης του και φίλος του και πρώτη φορά γράφω κάτι τέτοιο σε forum. Δυστυχώς ο Νώντας σκοτώθηκε σε αυτό το ταξίδι για το οποίο σας ζήτησε τις οδηγίες. Το μάθαμε χθες το απόγευμα.

Το ταξίδι ήταν το γαμήλιό του, η γυναίκα του οδηγούσε τη δική της μηχανή. Φτάσανε Σκοτία και μάλιστα 2 μέρες πριν χαζεύαμε τις φωτογραφίες που ανέβασε στο facebook από εκεί.

Στον γυρισμό όμως κάπου στη Γαλλία, συνέβη το τραγικό. Δεν έχω μάθει λεπτομέρειες, και δεν θέλω να μάθω. Αυτό που έχει σημασία είναι οτι ο Νώντας έφυγε μαζί με τη μηχανή του και θα συνεχίσει τα ταξίδια του σε άλλα μέρη.

Και πάλι συγγνώμη για το θλιβερό Post αλλά σκέφτηκα ότι ίσως κάποιοι εδώ μέσα να έχετε περάσει ωραίες στιγμές σε ταξίδια μαζί του.

Φίλε ελπίζω να πέρασες ωραία μέχρι τη Σκοτία που ήταν και ο προορισμός σου και ο λόγος για τον οποίο άνοιξες αυτό το θέμα.

Καλά ταξίδια εκεί πάνω

yiazoo
19/08/2011, 15:21
τώρα το είδα, οπότε είχα δίκιο, ήταν ΦΙΛΟΣ σας... Όντως τα κακά νέα μαθαίνονται γρήγορα.