PDA

View Full Version : Ελλειπής και... αντιφατικός εξοπλισμός



anf125
26/06/2011, 13:46
Τώρα που μπήκε το καλοκαίρι τα βλέπουμε όλα στους δρόμους... αναβάτες/τριες με σαγιονάρες, βερμούδες, ακόμα και... στρινγκ. Απαράδεκτο αλλά εξηγήσιμο. Ο λεγάμενος/νος αδιάφορος, ανεγκέφαλος, φραγκοφονιάς κλπ.

Το άλλο όμως πώς εξηγείται, να φέρει κάποιος πολύ καλής ποιότητας αξεσουάρ σε ένα μέρος του σώματος και να είναι τελείως ακάλυπτος στο υπόλοιπο. Παράδειγμα:

Χθες το μεσημέρι (που έκανε πολλή ζέστη) είδα τύπο πάνω σε Hornet, με κράνος X-lite (άψογο), καλοκαιρινό μπουφάν Alpinestars (μια χαρά), αθλητικά παπούτσια Nike (acceptable ας πούμε), αλλά χωρίς γάντια (άουτς) και με... βερμούδα (ωχωχ).

Κάποιος που έχει προνοήσει να φοράει ένα καλό κράνος και μπουφάν και δείχνει έμπειρος αναβάτης, είναι δυνατόν να μην ενδιαφέρεται καθόλου για τα χέρια και τα πόδια του;;;

Ζεύκας
26/06/2011, 14:06
ναι

menos
26/06/2011, 14:25
Το έχω κάνει και εγώ...

Σε μικρές βόλτες που κινούμαι σε αργούς ρυθμούς, δεν φοράω γάντια και μπότες...

ΠΕΣΕΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ!!! :lol: :lol:

Αμφίσημος
26/06/2011, 14:25
Αμφιλεγόμενο θέμα. Η αλήθεια είναι μια και την ξέρουμε όλοι. Full εξοπλισμός γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Δεν σου κρύβω όμως πως χτες που πήγα μια χαζή μέχρι το Αλεποχώρι ντύθηκα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (κράνος, γάντια, μπουφάν καλοκαιρινό κ βερμούδα / μαγιό / αντηλιακό).
Μαλακία ναι αλλά το καλοκαιράκι (που καίει η άσφαλτροστ) δεν αντέχω παντελόνι με επιγονατίδα (γιατί ενα απλό τζιν δεν παρέχει καλύτερη προστασία απο τη βερμούδα ή τέλος πάντων οχι πολύ περισσότερη).
Και το αθλητικό παπόυτσι απαράδεκτο είναι μιας και τον αστράγαλο τον έχει εκτός.
Δεν ξέρω, προτείνεται εσείς το best value...

granazi
26/06/2011, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Τώρα που μπήκε το καλοκαίρι τα βλέπουμε όλα στους δρόμους... αναβάτες/τριες με σαγιονάρες, βερμούδες, ακόμα και... στρινγκ. Απαράδεκτο αλλά εξηγήσιμο. Ο λεγάμενος/νος αδιάφορος, ανεγκέφαλος, φραγκοφονιάς κλπ.

Το άλλο όμως πώς εξηγείται, να φέρει κάποιος πολύ καλής ποιότητας αξεσουάρ σε ένα μέρος του σώματος και να είναι τελείως ακάλυπτος στο υπόλοιπο. Παράδειγμα:

Χθες το μεσημέρι (που έκανε πολλή ζέστη) είδα τύπο πάνω σε Hornet, με κράνος X-lite (άψογο), καλοκαιρινό μπουφάν Alpinestars (μια χαρά), αθλητικά παπούτσια Nike (acceptable ας πούμε), αλλά χωρίς γάντια (άουτς) και με... βερμούδα (ωχωχ).

Κάποιος που έχει προνοήσει να φοράει ένα καλό κράνος και μπουφάν και δείχνει έμπειρος αναβάτης, είναι δυνατόν να μην ενδιαφέρεται καθόλου για τα χέρια και τα πόδια του;;;

θα προσπαθησω να απαντησω με λιγα λογια και λιγο μπακαλιστικα.
απο το να μην φορας τπτ καλο ειναι να φορας εστω το κρανος.
σοβαρο χτυπημα στο κεφαλι= απο θανατο εως σοβαρες αμετακλητες βλαβες
σοβαρο χτυπημα στο θωρακα η τη σπονδυλικη στηλη= απο θανατο εως αμετακλητες βλαβες
σοβαρο χτυπημα στα ακρα= απο ενα απλο εγκαυμα τριβης εως διαδοχικα χειρουργεια αποκαταστασης....
την ωρα που ξεκιναμε απο το σπιτι μας συνειδητα η οχι κανουμε τους υπολογισμους μας και κανουμε ταμειο στο ενδεχομενο κοστος ( χτυπα ξυλο παντα)

Joyrider
26/06/2011, 14:52
Δεν έχουν όλοι πλήρη εξοπλισμό.

Δεν γουστάρουν όλοι και δεν γίνεται κιόλας να είσαι παντού και πάντα σαν τον ρόμποκοπ.

Τουλάχιστον φόραγε κράνος και μπουφάν.. Έχουμε αρχίσει να τους κράζουμε ΚΑΙ αυτούς τώρα?

Μια χαρά ήταν.

Εμένα κάτι τέτοια μου την σπάνε:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114975&highlight=%EE%E5%EA%F1%E1%ED%F9%F4%EF%F2+%EC%F0%EF%F5%F6%E1%ED

αλλά και πάλι ο καθένας ότι νομίζει.

ziggΥ
26/06/2011, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Δεν έχουν όλοι πλήρη εξοπλισμό.

Δεν γουστάρουν όλοι και δεν γίνεται κιόλας να είσαι παντού και πάντα σαν τον ρόμποκοπ.

Τουλάχιστον φόραγε κράνος και μπουφάν.. Έχουμε αρχίσει να τους κράζουμε ΚΑΙ αυτούς τώρα?

Μια χαρά ήταν.

Εμένα κάτι τέτοια μου την σπάνε:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=114975&highlight=%EE%E5%EA%F1%E1%ED%F9%F4%EF%F2+%EC%F0%EF%F5%F6%E1%ED

αλλά και πάλι ο καθένας ότι νομίζει.
++

BLiTzER
26/06/2011, 15:22
Χτες βγήκα για σύντομο καφεδάκι με μπουφάν και γάντια μόνο. Ευτυχώς που δε συνάντησα κάποιον από τους δικαστές ντρεντ του φόρουμ.

ΥΓ. Είναι "ελλιπής". <- grammar police.

Joyrider
26/06/2011, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ευτυχώς που

δεν έπεσες. :beer:

BLiTzER
26/06/2011, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
δεν έπεσες. :beer:

Been there, done that, got the t-shirt ;P

Joyrider
26/06/2011, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Been there, done that, got the t-shirt ;P

Δεν το ξέρω το ρητό :lol: αλλά δεν μιλούσα ειρωνικά να ξέρεις.

Είχες πει κάτι σωστό πριν κάτι μέρες:


Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Όλοι μπορούμε να κράξουμε μωρέ. Το θέμα είναι τι κάνουμε για να εκλείψει το φαινόμενο. Με κράξιμο δεν κάνεις και πολλά.

Γιαυτό σου θύμησα το ενδεχόμενο πτώσης όπου καλύτερα να φόραγες μόνο κράνος. :winka:

BLiTzER
26/06/2011, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
αλλά δεν μιλούσα ειρωνικά να ξέρεις.

Ούτε εγώ. Εννοούσα ότι το χω κάνει κι αυτό :P


Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Γιαυτό σου θύμησα το ενδεχόμενο πτώσης όπου καλύτερα να φόραγες μόνο κράνος. :winka:

Το κράνος (τουλάχιστον) είναι απαραίτητο και το ξέρουμε όλοι μας. Δε θα εμβαθύνω. Αυτό αρκεί.

granazi
26/06/2011, 16:29
και ας το προσεγγισουμε και λιγο χασαπιστικα το θεμα αν θελετε...(και εγω μαζι δλδ)
http://www.youtube.com/watch?v=rNn6J35s9TA&feature=share

webassasin
26/06/2011, 16:35
το εχουμε παρακανει με τη θεωρια μου φαινεται.

Gandalf dr685sm
26/06/2011, 19:06
προσωπικά πηγαίνοντας για παραλία, φορώ φορμίτσα, μπουφανάκι καλοκαιρινό, αθλητικό-style μποτάκι (μοτοσυκλετιστικό) με μια πολύ χαμηλή κάλτσα και γάντια καλοκαιρινά με το κράνος... το σύνολο αυτών μπαίνει πανεύκολα στην τσάντα πλάτης και ούτε ζέστη, ούτε και ταλαιπωρία. Απο εκει και πέρα οτι νομίζει ο καθένας.

John Steed
26/06/2011, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
ακόμα και... στρινγκ.


ΠΟΥ ΠΟΥ ??

:a8: :a8:

giannis113
26/06/2011, 19:32
ενταξει ολοι σκεφτονται οτι μπουφαν (προστεταευει ζωτικα οργανα)

και στα ποδια δε φορανε τιποτα, το θεμα ειναι οτι σε ενα απλο σπασιμο θα προτιμουσαμε χιλιες φορες να σπασουμε χερι παρα ποδι,

σκεφτειτε το

moor
26/06/2011, 19:44
Η οδηγηση της μηχανης απαιτει και τον καταλληλο εξοπλισμο .- Απο εκει και περα ολοι περνουμε τα ρισκα μας αρκει να μην βαζουμε τη ζωη των αλλων σε κινδυνο

dond4le
26/06/2011, 20:33
Και φυσικα ρολογια βερες κλπ σπανε δαχτυλα και καρπους για την πλακα εεεε!!!!!

McTalas
26/06/2011, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
[...] βερες κλπ σπανε δαχτυλα [...]
ωραια δικαιολογια, δεν το ειχα σκεφτει...:D

schumifer
26/06/2011, 22:07
Ρε σεις , μιλάμε έχουμε ξεφύγει. Σε λίγο θα τη λέτε (γραπτώς βεβαίως βεβαίως) ακόμη και όταν ο "ΈΝΟΧΟΣ" δε φοράει μπουφάν τουλάστιχον 300 ευρώ και κράνος τουλάστιχον 400. Πού να βγάλει και κάλτσες η DAINESE,θα γίνουν κι αυτές απαραίτητες.!!!
Συγκρατηθείτε, ο καιρός δεν έχει ζεστάνει τελείως ακόμη.
Να θυμηθούμε ότι ο καθείς έχει την προσωπική του επιλογή να κάνει, και για τους πάντα 100% νόμιμους, υπάρχει ήδη thread...

anf125
27/06/2011, 00:16
Πολλοί με παρεξηγήσανε. Δεν είχα σκοπό να κράξω κανέναν 1) γιατί δεν θα είχε νόημα 2) όστις αναμάρτητος... πρώτος να μάθει μπαλέτο. Απλά μια απορία μοιράστηκα. Προφανώς βλέπει κανείς και χειρότερα.

Επιμέρους απαντήσεις:

- Δεκτό το επιχείρημα ότι αν χτυπήσεις στα άκρα τουλάχιστον δεν πεθαίνεις.
- Ένα τζιν τουλάχιστο προστατεύει από καψίματα από επαφή με την καυτή άσφαλτο.
- Στρινγκ σκέτο δεν έχω δει, να εξέχει πάνω από σορτσάκι μας κάνει;
- Τέλος, σόρρυ για τα ορθογραφικά λάθη αλλά νομίζω πως είναι και φιλολογικό το φόρουμ για να χρειάζεται να ανοίγω λεξικό πριν γράψω κάτι.

Toumpas
27/06/2011, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Τώρα που μπήκε το καλοκαίρι τα βλέπουμε όλα στους δρόμους... αναβάτες/τριες με σαγιονάρες, βερμούδες, ακόμα και... στρινγκ. Απαράδεκτο αλλά εξηγήσιμο. Ο λεγάμενος/νος αδιάφορος, ανεγκέφαλος, φραγκοφονιάς κλπ.

Το άλλο όμως πώς εξηγείται, να φέρει κάποιος πολύ καλής ποιότητας αξεσουάρ σε ένα μέρος του σώματος και να είναι τελείως ακάλυπτος στο υπόλοιπο. Παράδειγμα:

Χθες το μεσημέρι (που έκανε πολλή ζέστη) είδα τύπο πάνω σε Hornet, με κράνος X-lite (άψογο), καλοκαιρινό μπουφάν Alpinestars (μια χαρά), αθλητικά παπούτσια Nike (acceptable ας πούμε), αλλά χωρίς γάντια (άουτς) και με... βερμούδα (ωχωχ).

Κάποιος που έχει προνοήσει να φοράει ένα καλό κράνος και μπουφάν και δείχνει έμπειρος αναβάτης, είναι δυνατόν να μην ενδιαφέρεται καθόλου για τα χέρια και τα πόδια του;;;
Έτσι γουστάρει ο κόσμος να κυκλοφορεί, λογαριασμό θα σου δώσουμε ρε.

menos
27/06/2011, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
- Ένα τζιν τουλάχιστο προστατεύει από καψίματα από επαφή με την καυτή άσφαλτο.
Αν πέσεις με την μηχανή;;

Ξέχνα το!!

Στην άσφαλτο σκίζεται σαν καλσόν!!

DimChios
27/06/2011, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125

- Ένα τζιν τουλάχιστο προστατεύει από καψίματα από επαφή με την καυτή άσφαλτο.



Νομιζεις!


230061

DimChios
27/06/2011, 10:42
...για να μη σου δειξω τα αποτελεσματα!

:wave2:

makis206
27/06/2011, 11:17
Κάνω κι εγώ μαλακιούλες του στυλ "κράνος-μπουφάν-μπότες" αλλά στα πόδια τζιν και η αλήθεια είναι πως καμμιά φορά (πολύ σπάνια αυτό) το παρακάνω όπως χτες που βγήκα εθνική οδό με το κοντομάνικο, τη βερμούδα και το αθλητικό παπούτσι. Ναι μεν ΜΕ κράνος και για καμμιά 15αριά χιλιόμετρα όλα κι όλα αλλά αν συνέβαινε καμμιά στραβή..

Μπορεί να κάνεις τα αδύνατα δυνατά να το αποτρέψεις, (χαμηλές ταχύτητες, ιδιαίτερη προσοχή) αλλά ποτέ δεν ξέρεις, εδώ του vaska η κοράκλα την έπαθε τόσο κοντά απ'το ίδιο της το σπίτι.. τι να λέμε.

Δεν μπορώ να είμαι και πάντα σαν τον αστακό ρε γαμώτο, ούτε την ίδια τη βόλτα με τη μοτοσυκλέτα δεν ευχαριστιέμαι αν χρειάζεται να ντύνομαι κάθε φορά τόσο βαριά για να πάω απλά για μια βουτιά.. θα μου πεις βέβαια και με το δίκιο σου μάλιστα όλα αυτά που μπορεί να συμβούν στη διαδρομή αυτή και στη χειρότερη, το πόσο εύκολο είναι να μη δεις την ίδια τη θάλασσα για όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι με μια αναποδιά της στιγμής..

Δεν θέλω το αυτοκίνητο, με τίποτα. Ούτε και να κάτσω σπίτι όμως. Ούτε και να ταλαιπωρούμαι κουβαλώντας τριβάλιτσα για να αφήνω τον εξοπλισμό εκεί που πάω να ρίξω μια βουτιά.

Ρισκάρω, αναγκαστικά. Δεν γίνεται διαφορετικά. Έτσι κι αλλιώς ρισκάρεις με τη μοτοσυκλέτα απλώς κάποιες φορές ρισκάρεις παραπάνω. Έχεις όμως ακόμα κι έτσι τον τρόπο να μειώνεις τις πιθανότητες..

Εχετλαίος
27/06/2011, 11:36
Για μπάνιο επηγαίναμε, 7-8 νομάτοι,
τον ήλιο μας να πάρουμε, άντε και κάνα μάτι,
στο Ακρωτήρι, στη στροφή, έξω απ τα Χωραφάκια,
επλάγιασε το Fazer σιμά στα σαμαράκια,
από την άλλη έρχονταν, και πήγαινε γαμιwντας,
κόκκινο Lada έξαλλο, και ο οδηγός ρωτώντας,
αν έχει πιεί πολλές ρακές, ή πάει σαν το βόδι,
στο άλλο ρέυμα πέρασε και χτύπησε στο πόδι,
τον οδηγό του Fazer, εγώ συνεπιβάτης,
και οι δυο με κράνη λαμπερά, μα μόνο ο ένας γάτης,
το βρόντο τονε πρόβλεψα και δίδω σάλτο πάνω,
τη μηχανή εγκατέλειψα την άφησα και χάνω,
τον κόσμο από τα πόδια μου μα δε με γνοιάζει μία,
το έδαφος εξάνοιγα, εμέτρουνα με βία,
το πως θα σκάσω σαν σακί ή τούμπες να αρχίσω,
μη σπάσω κάνα κόκκαλο, το δέρμα μου να σκίσω.
Ήρθε η άσφαλτος ζεστή, και με αγκαλιάζει κάργα,
και απ τση πολλές τση τούμπες μου ελάλησα αλάργα.
Και μια και δυο σηκώνομαι, ψαχούλεψα το σώμα,
πράμα δε μου συνέβηκε, ζω και αναπνέω ακόμα,
κάπου εκειά εγύρεψα το έτερο κοπέλι,
τον οδηγό του Fazer που ήτονε μέσ' τα αμπέλι,
απέναντι εσούρθηκε, και μπρούμυ, και με πλάτη,
και απ την τριβή στην άσφαλτο δεν έκανε χαγιάτι,
το δέρμα όλο κάηκε και έγινε σαν πέτσα,
μαύρη και κόκκινη μαζί, σημάδι πως έτσα
δεν ήτονε καλό, και πόνα και χτυπιώταν,
μα το κεφάλι άθικτο, σαν το γερό το ρόγδι,
μα ούλα τα άλλα κάηκαν, μαζί τους και το πόδι,
απου το χτύπο έφαγε από τη λαμαρίνα,
αφού επίστευε καλό σαν πας για τη μαρίνα,
εξοπλισμός δεν κρένεται, κάνει και μια ζέστη,
που να φοράς τα κόρντουρα! θες να σε λένε χέστη;
Έκτοτε έμαθε πολλά, και έπαθε άλλο τόσα.
Και μπάνιο πάντα έρχεται, ντυμένος σαν την κλώσσα!

Αληθινό γεγονός.
:wave2:

nikos_abel
27/06/2011, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για μπάνιο επηγαίναμε, 7-8 νομάτοι,

.
.
.
.

Και μπάνιο πάντα έρχεται, ντυμένος σαν την κλώσσα!

Αληθινό γεγονός.
:wave2:

Μου φαίνεται πως θα αρχίσω να παίρνω το μέρος τσι άλλοι.

Μη φτάσουμε στο άλλο άκρο, κράνος και οι πεζοί στο διάδρομο του σπιτιού!

(αν και χτες ο γυιός μου με έφαγε να φορέσω το κράνος στο διάδρομο για το σπίτι της γιαγιάς
του, για να φοράει και αυτός το δικό του. Σημ. είναι 2 χρονών)

Εχετλαίος
27/06/2011, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Μου φαίνεται πως θα αρχίσω να παίρνω το μέρος τσι άλλοι.

Νο λάικ κραν αντ ρεστ ικουιπμεντσ ον δι μπάικ το γκο του δι μπιτς? Μπικοζ ιτ ισ χοτ ιτ μινς γιου νο φολ?
:confused:

nikos_abel
27/06/2011, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Νο λάικ κραν αντ ρεστ ικουιπμεντσ ον δι μπάικ το γκο του δι μπιτς? Μπικοζ ιτ ισ χοτ ιτ μινς γιου νο φολ?
:confused:

Ειλικρινά, σε όλες τις ανάλογες κουβέντες είμαι αδιάλακτος. Αλλά μια φορά και γω ας κάνω τον
devil's advocate.

Όλα αυτά που λέμε, τα πεσίματα, τα χτυπήματα, τα ξεκεφαλοκοιλιάσματα, είναι οι εξαιρέσεις.
Συνήθως, όταν καβαλάμε και πάμε κάπου, δεν πέφτουμε.
Αν ήταν έτσι, δε θα υπήρχε μηχανόβιος ζωντανός ή αρτιμελής.

Δε θέλω να ξεχνάμε ότι όλη η ιστορία είναι βάση πιθανοτήτων.

ΆΜΑ πέσεις απροστάτευτος, γίνεσαι τοστάκι με αυγό μάτι.

ΘΑ πέσεις κάποια στιγμή, να είσαι ντυμένος τότε.

Έχει νόημα να παίζεις με τη τύχη σου;




Αυτό μόνο μια φορά θα το πω και δε θα το ξαναακούσετε από μένα.


Καμμιά φορά, δε γμται......

Εχετλαίος
27/06/2011, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Αυτό μόνο μια φορά θα το πω και δε θα το ξαναακούσετε από μένα.


Καμμιά φορά, δε γμται......

Άκου αυτό μπας και ξεκουρκουτιάσει η κεφαλή σου:
http://www.youtube.com/watch?v=7zDOn9o8_Rk&feature=related
:wacko:

nikos_abel
27/06/2011, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άκου αυτό μπας και ξεκουρκουτιάσει η κεφαλή σου:
http://www.youtube.com/watch?v=7zDOn9o8_Rk&feature=related
:wacko:

:beer: :beer: :beer:

Μόλις πάω σπίτι θα σου απαντήσω μουσικά...

:beer: :beer:

Αλλά πες μου. ΠΟΤΕ δηλαδή δεν ξεπαρκάρεις ΧΩΡΙΣ να φοράς τη ζώνη στο αμάξι;

Tpap
27/06/2011, 13:05
...την νέα μόδα, τώρα τελευταία, την έχετε προσέξει...?

Νταινέσε από πάνω με κράνος και από κάτω φόρμα γυμναστηρίου με νάικ πορτοκαλί/φωσφοριζέ/ροζ....?

Τι στον μπότσ@ ρε μάγκες...? :confused:

BLiTzER
27/06/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Μπορεί να κάνεις τα αδύνατα δυνατά να το αποτρέψεις, (χαμηλές ταχύτητες, ιδιαίτερη προσοχή) αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Ρισκάρω, αναγκαστικά. Δεν γίνεται διαφορετικά. Έτσι κι αλλιώς ρισκάρεις με τη μοτοσυκλέτα απλώς κάποιες φορές ρισκάρεις παραπάνω. Έχεις όμως ακόμα κι έτσι τον τρόπο να μειώνεις τις πιθανότητες..

Κάπως έτσι νιώθω κι εγώ. Γι'αυτό έχω κόψει τις παραλίες με το μηχανάκι. Μου είναι αδύνατο να κουβαλάω κράνη και εξοπλισμό και, από την άλλη, δε θέλω να καβαλάω με μαγιώ και παντόφλα. Άσε που αν δεν έχω άμεση οπτική επαφή με το μηχανάκι μου δεν κάθομαι πουθενά. Αμαξάκι και μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις. Ή σπίτι φίλου εκεί κοντά.

Καλώς ή κακώς, το καλοκαίρι στην Ελλάδα είναι ανυπόφορο, ακόμα κι όταν είσαι γυμνός. Από κει και πέρα, ο καθένας ρισκάρει για την άνεση ή όχι.

Εχετλαίος
27/06/2011, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Αλλά πες μου. ΠΟΤΕ δηλαδή δεν ξεπαρκάρεις ΧΩΡΙΣ να φοράς τη ζώνη στο αμάξι;

Nαι, ποτέ.
:wave2:

nikos_abel
27/06/2011, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Nαι, ποτέ.
:wave2:

Έλα τώρα, πες μου, στείλε μου π.μ. Ποτέ;:nono:

Εχετλαίος
27/06/2011, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Έλα τώρα, πες μου, στείλε μου π.μ. Ποτέ;:nono:

Ναι, γιατί; Μα γιατί φαίνεται σε όλους τόσο δύσκολο; Αν δεν κάνει κλικ δεν παίζει μιζιά. Ομοίως και με το μηχανάκι. Αν δεν φορεθεί και δεθεί κράνος, κλειδί δεν "μπαίνει" στη μίζα.
:confused:

DrIoannis
27/06/2011, 13:21
Φίλος έπεσε και έσπασε καρπό,ράμματα κεφάλι όταν αφού έπλυνε την μηχανή έκανε το τετράγωνο γύρω από το σπίτι του για να στεγνώσει αλυσίδα και φρένα σωστά.Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χτυπήσει η ατυχία γιαυτό πάντα σωστό ντύσιμο!

nikos_abel
27/06/2011, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ναι, γιατί; Μα γιατί φαίνεται σε όλους τόσο δύσκολο; Αν δεν κάνει κλικ δεν παίζει μιζιά. Ομοίως και με το μηχανάκι. .
:confused:

1ον
Με ταξίδεψες σε άλλες εποχές με τον Ρος Ντέιλυ... (στη δουλειά δεν έχω ήχο, το απόλαυσα τώρα)
:beer: :beer:

Υπάρχει κι άλλος κακομοίρης που τιμάει αυτή η χώρα με τη παρουσία του όσο δε ξέρουμε εμείς :

Ά ρε Δαυίδ με τις καραμούζες σου.... (http://www.youtube.com/watch?v=F906QJ71nU8)

Αλλά αυτά είναι για άλλο θρεντ.

2ον
Δεν είναι δύσκολο.
Είναι πανεύκολο και μπορεί να είναι τόσο μέρος της καθημερινότητας όσο και η αναπνοή.

ΑΛΛΑ

Δε μιλάω για το κανόνα :

"Αν δεν φορεθεί και δεθεί κράνος, κλειδί δεν "μπαίνει" στη μίζα"

Σύμφωνοι. Το επεκτείνω όμως :

"Αν δεν φορεθεί και δεθεί κράνος, μπουφάν, γάντια, παντελόνι, μπότες , κλειδί δεν "μπαίνει" στη μίζα."

Μιλάω για την εξαίρεση.

Όταν ανοίγω το φούρνο να δω αν είναι έτοιμα το αρνάκι, δε θα φορέσω
το γάντι κάθε φορά. Μια φορά θα το κάνω χωρίς, ξέροντας ότι αν πεταχθεί λάδι θα καώ.

Στα μηχανουργεία-συνεργεία κλπ, απαγορεύεται να πετάει ο ένας στον άλλο εργαλεία.

-Μήτσο, πέτα ρε συ το γαλλικό.
Μια στο τόσο, υπάρχει η πιθανότητα να ανοίξει το κεφάλι.

Στη θάλασσα δε πέφτουμε αν δεν έχουν περάσει τουλάχιστον 3 ώρες από το τελευταίο γεύμα
ή αν έχουμε πιει.
Ε, δε θα πέσεις και μετά από 2 ώρες κάποια φορά ή έχοντας πιει μια μπυρίτσα;


Για να καταλήξω :

Απολυτότητα δεν υπάρχει απλά πουθενά. Οι κανόνες είναι για να έχουμε ένα μπούσουλα
ενάντια στις πιθανότητες.

Δεν θα επανέλθω επ΄αυτού, δεν μπορώ να υποστηρίξω περισσότερο μια τέτοια θέση
και ούτε το θέλω. Απλά καταννοώ τις εξαιρέσεις.

The End

panos1050
27/06/2011, 15:59
ο καθενας ρισκαρει οσο και οπως γουστερει

μην γινομαστε υπερβολικοι και δικαστες για ενα παντελονι

ενταξει ο τυπος δεν ειχε μποτες και παντελονι και αν επεφτε αφου ειχε τα υπολοιπα

το πολυ πολυ να εκαιγε κανα κωλαρακι.

τωρα αν μιλαμε για πιο χοντρες στουκες οτι και να φορας σε κλαινε οι ρεγγες:beer: