PDA

View Full Version : r6 2001 ΒΟΗΘΕΙΑ



SAKALOM
27/06/2011, 00:18
Γεια σας παιδια θελω τα φωτα σας!!εχω ενα ρ6 2001 με 30000 χλμ και εχω το εξης προβλημα!οταν παω να ανοιξω την πρωτη κ την δευτερα το μηχανακι μου κλωτσαει σαν παλιαλογο..πανω απο τις 5000 στροφες!απο 3η μεχρι 6η ολα καλα ρολοι το μηχανακι!!τι μπορει να φταιει?μηπως δισκοι?ποσο λετε να υπολογιζω το κοστος??ευχαριστω

Acacius
27/06/2011, 01:46
Γίνε λίγο πιο σαφής αν μπορείς. Τι εννοείς κλωτσάει; Πες λεπτομέρειες.

Η λογική μου λέει ότι οι δίσκοι καταπονούνται λιγότερο στις χαμηλές σχέσεις για να μεταφέρουν τα φορτία, οπότε αν είχαν πρόβλημα θα φαινόταν πιο εύκολα στις μακρύτερες και όχι στην πρώτη/δευτέρα.

Κάνω μια υπόθεση ότι η μοτό σου έχει σένσορα που ρυθμίζει την απόκριση/απόδοση στις πρώτες σχέσεις για να μειώσει τις πιθανότητες απώλειας ελέγχου. Αν δε λέω μπούρδες (όσοι ξέρετε κράξτε ελεύθερα), θα κοιτούσα μήπως έχεις θέμα εκεί.

SAKALOM
27/06/2011, 02:57
ευχαριστω για την απαντηση!!πως να στο εξηγησω..δεν πατιναρει απλα οταν παω να ανεβασω στροφες και πιανει την ροπη μου κανει κλωτσιματα σαν να χανει απο καπου την μεταδωσει και να μην το αφηνει να κυλισει φυσιολογικα!!δεν ξερω αν σε βοηθησα!!

pilotos_xtreme
27/06/2011, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAKALOM
ευχαριστω για την απαντηση!!πως να στο εξηγησω..δεν πατιναρει απλα οταν παω να ανεβασω στροφες και πιανει την ροπη μου κανει κλωτσιματα σαν να χανει απο καπου την μεταδωσει και να μην το αφηνει να κυλισει φυσιολογικα!!δεν ξερω αν σε βοηθησα!!

φιλε μου, ισως το μηχανακι να χει βαρεσει δισκους 2ας. ιδιο προβλημα ειχε ρ6 φιλου ακριβως ιδιας χρονολογιας και απο τα 40000 δεν εμπαινε η 2α. μακαρι να μην ειναι αυτο γτ ειναι μπελας αλλα ψαχτο λιγο .

SAKALOM
27/06/2011, 14:14
εμενα μπαινει κανονικα κ η πρωτη και η δευτερα χωρις δυσκολια!!αλλα οταν παω να ανεβασω στροφες εχω αυτα τα κλωτσιματα χωρις ομως να μου πεταει την ταχυτητα απλα κλωτσαει κ συνεχιζει..

trelamenoss
01/07/2011, 01:09
den 8elw na se stenaxwrisw alla mallon sou exei faei ta granazia apo to sasman 1hs kai 2as h kamia fourketa...eixan 8ema ayta ta modela ews to 2002 me to sasman.eixa tetoi mhxanaki kai to exw psaksei.dwksa to 8eo emena de mou ekane kix.alla se pollous allous nai...den petane thn taxythta synh8ws sthn arxh apla klwtsane giati ta granazia einai fagwmena kai molis zwristoun ligo apo kapies strofes kai panw "pidane" dodia:(
rwta kai kapion mhxaniko alla....perastika file mou:rolleyes:

SAKALOM
01/07/2011, 04:39
ευχαριστω για την απαντηση φιλαρακι!!και εγω αυτο υποψιαζομαι δυστηχως....μηπως ξερεις απο κοστος τι λεει??

snow
01/07/2011, 07:29
to idio provlima eixa kai egw...an den einai i alisida,tote einai ta granazia tou sasman..
..i allagh olon ton granazion ,mazi me katevasma kinitira ktl...mou eixe kostisei 1200:uplate: :hypnotize :look:

SAKALOM
01/07/2011, 13:55
θα παθω εγκεφαλικο μου φαινεται!!θα κοιταξω σημερα κ την αλυσιδα αν κ δεν νομιζω!!κ οτι ειναι ενημερωνω...

trelamenoss
01/07/2011, 16:01
an hatan h alysida 8a h to granazi mprosta px 8a to ekane kai se alles taxythtes logika.:sad: koita an xreiastei katebasma-anoigma o kinitiras ektos apo to sasman afou 8a noixtei pou 8a anoixtei kalo einai na tou allakseis kai tpt elathria ktl mia kai kalh mias kai exei kapia xlm h mhxanh.gia tsimouxakia kai trypsimo balbides den to syzhtame kan,ENOEITE!!!alla den xreiazete na tou allakseis olo to sasman (pou einai panakribo) mono ta granazia ths 1hs k 2as h an einai kai kamia fourketa.mono se ayta ypeferan ta r6,ektos an deis kai einai olo koskino pou to blepw polu dyskolo.kai mh sou poune paparies tou typou paei olo mazi ktl,99% mporeis na ta pareis kai ksexwrista ta granazia san antalaktiko kai an oxi apo edw apo kanena kseno sait.enoeite oti oti allakseis 8a to baleis kainourio(den paizoune me ayta)!!!bebaia yparxei kai h lysh na breis ena metaxeirismeno moter apo kapion me antalaktika kai oi pio polu sou dinoun kai kapia eggyhsh alla molis teleiwsei ti kaneis???:confused: padws na ksereis oti to r6 pleon den pianei me tpt panw apo 2.500E san mhxanh pleon(kai ase na zhtane 3 k 4000 sto car) twra gia to poso 8a paei h episkeyh-allagh moter kai an se symferei einai ka8ara sthn krish sou!sorry an kourasa apla exw faei polles foles kai prospa8w na boh8isw oso mporw:rolleyes:

epishs mporeis na pareis kai kati tetoio olo to paketo(moter,hlektrika,psekasmo ktl)an se symferei. na to baleis panw(mpainei)kai na hsyxaseis giati apo to 03 kai meta den bgalane 8ematakia.
http://www.car.gr/parts/view/1328715/

SAKALOM
01/07/2011, 19:08
ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου βοηθησες πολυ..οταν κανω οποιαδηποτε κινηση θα ενημερωσω για οποιον ενδιαφερεται ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις!!!!

MavrosPan
01/07/2011, 19:17
φιλε μου παρομοιο θεμα ειχα και εγω, μονο στην δευτερα αν θυμαμαι καλα, στις ψηλες μονο. Σε ρ1 του 03. Φαγωμενο γραναζι δευτερας και φουρκετα. Κοιταξε το ενδελεχως γιατι εγω κοντευα να σκοτωθω σε αποτομα ανοιγματα ετσι που κλωτσαγε.

SAKALOM
02/07/2011, 03:20
thanks φιλαρακι!!να πω και κατι που ξεχασα..οτι οταν το ανοιγω με πολυ σταθερο γκαζι δλδ κρατωντας σταθερο το γκαζι και αφηνοντας να ανοιξη μονο του!!δεν μου κλωτσαει τι στο διαλο ρε π..στη!!!φιλε MavrosPan θυμασαι ποσο σου ειχε κοστισει η αλλαγη γραναζιου μαζι με εργασια??

MavrosPan
02/07/2011, 11:21
αν ειναι οντως το γραναζι σου, ειναι φυσιολογικο να μην σου κλωτσαει στα σταθερα ανοιγματα, γιατ ιδεν ζοριζεται το γραναζι. Ή εσυ ή ο προηγουμενος, ( ή και οι 2 :cool: ) του ηπιαν το αιμα στις σουζες - καρφωτες και σιγα σιγα την ακουσε το γραναζι.

Εγω αλλαξα και της πρωτης γιατι ηταν αρκετα φαγωμενο το γραναζι της 2ας με αποτελεσμα μερικες φορες αν κλωτσαγε πολυ μου την πεταγε την 2α και κουμπωνε πρωτη. Καταλαβαινεις τωρα κινουμενος θανατος. Αναγκαστικα πηγαινα απο πρωτη σε τριτη για να μην μου φυγει πουθενα.
Εμενα μου ειχε βγει καπου γυρω στο χιλιαρικο, γραναζι 1ης, 2ας και φουρκετα.
Μαζι με λαδια, φλατζες ανοιγμα κλεισιμο μοτερ και τα σχετικα. Εψαχνα να βρω το τιμολογιο του μηχανικου μου γιατι μου τα πληρωσε η ασφαλεια ολα αλλα τωρα δεν το βρισκω :S.
Παντως κοιταξε το αμεσα μηπως την βγαλεις καθαρη μονο με το γραναζι.

SAKALOM
02/07/2011, 15:28
Την πατησαμεεεεεεε!!κ η βλακεια ειναι οτι το θεματακι ειναι απο τον προηγουμενο!!αντε να δουμε..