PDA

View Full Version : Ο ΒΩΜΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑ



lakou636
27/06/2011, 19:54
δεν ειναι σχετικο με μοτο αλλα μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον ρεπορταζ.ιδεα δεν ειχα .....



http://newsdom.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3030:-12-&catid=84:attica&Itemid=171

Cpt. Haddock
27/06/2011, 20:11
Προτάσεις πολιτών

Παραθέτονται οι προτάσεις των ενεργών πολιτών για τη μη κατάχωση του βωμού σχετικά με την επαναλειτουργία του σταθμού και την εξυπηρέτηση των πολιτών.

α) Λειτουργία κυλιόμενου δαπέδου (σύμφωνα με τα πρότυπα των ευρωπαϊκών αεροδρομίων) που θα καλύπτει την απόσταση των 452 μέτρων.

β) Μετατόπιση σιδηροδρομικού άξονα.

γ) Υπογειοποίηση της σιδηροδρομικής γραμμής (με κατάλληλη αξιοποίηση της τεχνογνωσίας και του εξοπλισμού της «ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Α.Ε.»)

δ) Υπερύψωση της σιδηροδρομικής γραμμής (κατ' αντιστοιχία με την από 29/01/91 απόφαση ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/5485/83 Υπουργείου Πολιτισμού για την έγκριση της κατασκευής του αυτοκινητόδρομου Αθηνών - Κορίνθου με γεφύρωση και όχι με επιχωμάτωση στην θέση «Γαλότα» και αξιοποίηση της γνωστής σχετικής μελέτης ΚΟΡΡΕ).

ε) Χρήση λεωφορείου για την μετακίνηση του επιβατικού κοινού μεταξύ των σταθμών Θησείο-Μοναστηράκι.

στ) Εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού με μία σιδηροδρομική γραμμή της Η.Σ.Α.Π. Α.Ε.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:

alex14
27/06/2011, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:

:rotflmao: :lol:

blackrose
27/06/2011, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ποιος εκανε αυτες της μελετες;:look:

χιλιες φορες να μην επαναλειτουργησει αυτος ο σταθμος!

Boxer
28/06/2011, 09:13
Πως κανουν ετσι για δυο λιθαρια ;:lol:

vagtav
28/06/2011, 09:19
αντί να γελάμε με την απάντηση του υπουργού

Συνεπώς ερωτάται ο αρμόδιος Υπουργός: Τί προτίθεται να πράξει προκειμένου να μην καταχωθεί ένα τέτοιο μείζονος σημασίας αρχαιολογικό ντοκουμέντο που βρίσκεται στην καρδιά της Αγοράς της Αρχαίας Αθήνας;»
Η απάντηση ήρθε από τον αναπληρωτή υπουργό Πολιτισμού Τηλέμαχο Χυτήρη οποίος απάντησε: «Ο Βωμός των 12 Θεών στο Θησείο, δεν πρόκειται να ξεχαστεί. Θα παραμείνει ωστόσο καταχωμένος στο έδαφος, προκειμένου να προστατευτεί, μέχρι την ώρα που θα γίνει κατορθωτό να αναδειχθεί όπως πρέπει, μετά την νέα μελέτη για τις σιδηροδρομικές γραμμές.»


γελάμε με τις προτάσεις (άστοχες; δύσκολες να πραγματοποιηθούν; αστείες; ασύμφορες για τα συμφέροντα των εργολάβων; ) των πολιτών....

Και μετά ρωτάμε τί φταίει σε αυτή τη χώρα ρε πστ μου :( :(

McGyver
28/06/2011, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
αντί να γελάμε με την απάντηση του υπουργού

Φυσικά και γελάμε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Και μετά ρωτάμε τί φταίει σε αυτή τη χώρα ρε πστ μου :( :(

Μεταξύ άλλων, φταίει και το γεγονός ότι νομίζουμε πως επειδή πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια έζησαν εδώ κάτι αξιόλογα καρντάσια σήμερα μας χρωστάνε όλοι...

el_hymador
28/06/2011, 10:14
:confused:

Ρε την παλευετε μερικοι;

Ειλικρινα... ειναι για γελια και για χαβαλε η ολη ιστορια;

Οκ, αντιλαμβανομαι το οτι οι δωδεκαθεϊστες λενε τα δικα τους και γινονται γραφικοι, αλλα επι της ουσιας αυτη τη στιγμη το κρατος δεν λειτουργει διαφορετικα απο τον τυπο που σηκωνει σπιτι, ανακαλυπτει αρχαια στα θεμελια και τα τσιμεντωνει μαυρα μεσανυχτα...

Cpt. Haddock
28/06/2011, 10:34
H ιστορία δεν ειναι για γέλια ισως, για γέλια είναι οι προτάσεις των πολιτών πιο πάνω. Ειναι όλες απο ανεδαφικές (τεχνικα) έως αστειες

:wave2:

Gandalf dr685sm
28/06/2011, 10:37
εγώ ως ενας άσχετος με το θέμα... να πω οτι ίσως να ήταν εφικτή η μεταφορά του ναού;... κάτι σαν την μεταφορά των Καρυάτιδων ας πούμε;... Απλά μια σκέψη που δεν ξέρω και πόσο εφικτή είναι!

Εχετλαίος
28/06/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εγώ ως ενας άσχετος με το θέμα... να πω οτι ίσως να ήταν εφικτή η μεταφορά του ναού;... κάτι σαν την μεταφορά των Καρυάτιδων ας πούμε;... Απλά μια σκέψη που δεν ξέρω και πόσο εφικτή είναι!

Tεχνικά πολύ εύκολο.
Λαμογιο-οικονομικο-εργολαβικά θα υποφέρει το θέμα...
Οπότε C20-25 και τελειώσαμε.
:wacko:

menos
28/06/2011, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Οπότε C20-25 και τελειώσαμε.
:wacko:
+1000

Έχουμε παραθέσει τόσους χώρους πιά για την αναβίωση κάθε αρχαιολογικής κοτρώνας που δεν έχουμε πια χώρο να βιώσουμε εμείς. :mad:

John Steed
28/06/2011, 11:45
Είναι πάρα πολύ εύκολο να μετακινηθεί, και το πιο λογικό.

[free interpretation mode on]

Το κακό είναι πως χάνεται η ενεργειακή πύλη που υπάρχει από κάτω, κι έτσι ο βωμός μετά τη μεταφορά του, θα είναι ένα μάτσο πέτρες και όχι ένας δίαυλος επικοινωνίας με τις ενέργειες των προγόνων μας....

[/free interpretation mode off]

nikos_abel
28/06/2011, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Είναι πάρα πολύ εύκολο να μετακινηθεί, και το πιο λογικό.

[free interpretation mode on]

Το κακό είναι πως χάνεται η ενεργειακή πύλη που υπάρχει από κάτω, κι έτσι ο βωμός μετά τη μεταφορά του, θα είναι ένα μάτσο πέτρες και όχι ένας δίαυλος επικοινωνίας με τις ενέργειες των προγόνων μας....

[/free interpretation mode off]

Να σπαμάρω, να μη σπαμάρω....:rotflmao:

spyro
28/06/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
+1000

Έχουμε παραθέσει τόσους χώρους πιά για την αναβίωση κάθε αρχαιολογικής κοτρώνας που δεν έχουμε πια χώρο να βιώσουμε εμείς. :mad:

δε σου φταίνε οι "κοτρώνες" φίλε μου για την μη ομαλή "βίωση" σου

:wave2:

John Steed
28/06/2011, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Να σπαμάρω, να μη σπαμάρω....:rotflmao:

Κρατήσου, κρατήσου :bigcry: :bigcry:

Aggelos_SV
28/06/2011, 12:05
γ) Υπογειοποίηση της σιδηροδρομικής γραμμής (με κατάλληλη αξιοποίηση της τεχνογνωσίας και του εξοπλισμού της «ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ Α.Ε.»)

δ) Υπερύψωση της σιδηροδρομικής γραμμής (κατ' αντιστοιχία με την από 29/01/91 απόφαση ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/5485/83 Υπουργείου Πολιτισμού για την έγκριση της κατασκευής του αυτοκινητόδρομου Αθηνών - Κορίνθου με γεφύρωση και όχι με επιχωμάτωση στην θέση «Γαλότα» και αξιοποίηση της γνωστής σχετικής μελέτης ΚΟΡΡΕ).



Ναρκωτικά παίρναν οι "πολίτες" που ζητούν τα παραπάνω?Και υπογέιοποίηση και υπερήψωση για παράκαμψη ενός βωμού επιφάνειας ...πόσο? 40 τ.μ.???
:rotflmao: :rotflmao:
Πολύ θα ήθελα να τους γνωρίσω προσωπικά...

Με μια τοπική υπερύψωση μήκους 200-300 μέτρων θεμελιωμένης σε σειρά πασσάλων σκυροδέματος και έδραση της γραμμής πάνω σε μεταλλική γέφυρα από προκατασκευασμένα τμήματα το θέμα λύνεται εύκολα γρήγορα και οικονομικά.

Ααααα σόρυ ...λάθος Ακτωρ βλέπω....ας ρίξουμε 32.000.000 κυβικά ΜΠΕτό ...το μπετό ,του μπετού,τω μπετώ (δοτική:rotflmao: ),το μπετό ,Ω μπετό

:rotflmao: :rotflmao:

Α ρε Ελλάδα με τις κατασκευαστικές σου αγκιλώσεις :sad:

nikos_abel
28/06/2011, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Κρατήσου, κρατήσου :bigcry: :bigcry:

Δεε...εεν μπο..ρ..ώ γμτι μο..υ:bigcry:


230260

vagtav
02/07/2011, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
..........
Μεταξύ άλλων, φταίει και το γεγονός ότι νομίζουμε πως επειδή πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια έζησαν εδώ κάτι αξιόλογα καρντάσια σήμερα μας χρωστάνε όλοι...


:confused: :confused: :confused:

TROOPER
04/07/2011, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Δεε...εεν μπο..ρ..ώ γμτι μο..υ:bigcry:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bonnie
04/07/2011, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Είναι πάρα πολύ εύκολο να μετακινηθεί, και το πιο λογικό.

[free interpretation mode on]

Το κακό είναι πως χάνεται η ενεργειακή πύλη που υπάρχει από κάτω, κι έτσι ο βωμός μετά τη μεταφορά του, θα είναι ένα μάτσο πέτρες και όχι ένας δίαυλος επικοινωνίας με τις ενέργειες των προγόνων μας....

[/free interpretation mode off]


οχι μονο δεν θα σπαμαρω, συμφωνω κιολας...

να πουμε κ την αληθεια ομως, δεν νομιζω οτι καποιος θα κατσει να ασχοληθει αυτη τη στιγμη με αυτο το εργο.
τα κονδυλια στο υπουργειο πολιτισμου εξανεμιζονται προς καθε κατευθυνση, κ σιγουρα οχι σε καποια σωστη.
καινουριες δουλειες δεν ανοιγουν, τα οικοπεδα που δουλευαν κλεινουν αρον αρον, απολυεται κοσμος.
οποτε... ας περιμενει κ αυτο το αρχαιολογικο ευρημα μαζι με ενα τονο ακομα που εχουμε παρατημενα κ θαμμενα κ εκτεθειμενα κ οπως να ναι, μεχρι να αποδοσουμε λιγη αξια στον πολιτισμο μας και σταματησουμε να ειμαστε τοσο μεγαλα λαμογια.

John Steed
04/07/2011, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
οχι μονο δεν θα σπαμαρω, συμφωνω κιολας...

να πουμε κ την αληθεια ομως, δεν νομιζω οτι καποιος θα κατσει να ασχοληθει αυτη τη στιγμη με αυτο το εργο.
τα κονδυλια στο υπουργειο πολιτισμου εξανεμιζονται προς καθε κατευθυνση, κ σιγουρα οχι σε καποια σωστη.
καινουριες δουλειες δεν ανοιγουν, τα οικοπεδα που δουλευαν κλεινουν αρον αρον, απολυεται κοσμος.
οποτε... ας περιμενει κ αυτο το αρχαιολογικο ευρημα μαζι με ενα τονο ακομα που εχουμε παρατημενα κ θαμμενα κ εκτεθειμενα κ οπως να ναι, μεχρι να αποδοσουμε λιγη αξια στον πολιτισμο μας και σταματησουμε να ειμαστε τοσο μεγαλα λαμογια.

Το να τα ξαναθάψουν, μην το κρίνετε λάθος. Είναι μια σωστή λύση για να σωθούν ευρήματα που υπό άλλες προϋποθέσεις δεν θα λάμβαναν τη σοβαρότητα που τους αξίζει.

menos
04/07/2011, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
δε σου φταίνε οι "κοτρώνες" φίλε μου για την μη ομαλή "βίωση" σου

:wave2: Όταν σου τρώνε τον χώρο που θές να φτιάξεις το σπίτι σου.... φταίνε!
Δέν είναι λίγοι αυτοί που μπαζώσαν όπως όπως τα θεμέλια που έιχαν (5 κοτρώνες και ενα πυθάρι) προτού τους πάρει χαμπάρι η Αρχαιολογική υπηρεσία...

Εχετλαίος
04/07/2011, 14:17
Nα μιλήσω...
Να μη μιλήσω...
:mad:

nikos_abel
04/07/2011, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Nα μιλήσω...
Να μη μιλήσω...
:mad:

Να μιλήσεις, να μιλήσεις...

gregogti
04/07/2011, 17:38
δυστυχως για αλλη μια φορα η ελλαδα (θαβει)τους θυσαυρους ενω θα επρεπε να τους αναδεικνυει και να τα κονομαει κιολας (τουρισμος) αλλα δυστυχως........

bonnie
04/07/2011, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Το να τα ξαναθάψουν, μην το κρίνετε λάθος. Είναι μια σωστή λύση για να σωθούν ευρήματα που υπό άλλες προϋποθέσεις δεν θα λάμβαναν τη σοβαρότητα που τους αξίζει.


δεν διαφωνω καθολου...
η καταχωση ενος μνημειου - ευρηματος μεγαλου μεγεθους, συνηθως ειναι μια καλη λυση...
οπως ακριβως λες κ εσυ....
απ το να βγει στην επιφανεια κ να το χωσουν μεσα στην αποθηκη για παντα ή να καταστραφει...
απλα το να γινει ενα τετοιο εργο αυτη τη στιγμη κ να χρηματοδοτηθει απο το υπουργειο, νομιζω οτι ειναι σχεδον αστειο... απλα επειδη τα βλεπω απο μεσα, δεν ανοιγουν πλεον δουλειες... πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, οπου μεσολαβει εργολαβος... αλλα πλεον κ αυτο δυσκολο... :(

ας μην πω για το ποσα ευρηματα πολυ σημαντικα εχουν δει τα ματια μου σε αποθηκες επαρχιακων μουσειων - ανασκαφων, παρατημενα κ φυσικα οχι συντηρημενα... πιθανως ουτε καν καταγεγραμμενα...
ή ποσα αρχαια πηγαδια κ ταφους ξαναμπαζωμενα...

ειμαι συντηρητρια αρχαιοτητων... εδω κ μια δεκαετια... εχω οργωσει ολες τις επαρχιακες ανασκαφες... κ φυσικα εδω και αρκετο καιρο ειμαι ανεργη, ετσι? μονο απ αυτο, καταλαβαινεις νομιζω λιγακι... :smokin:

John Steed
04/07/2011, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
ειμαι συντηρητρια αρχαιοτητων... εδω κ μια δεκαετια... εχω οργωσει ολες τις επαρχιακες ανασκαφες... κ φυσικα εδω και αρκετο καιρο ειμαι ανεργη, ετσι? μονο απ αυτο, καταλαβαινεις νομιζω λιγακι... :smokin:

Μόνο από αυτό, καταλαβαίνω πολλά, αν και τα ήξερα ήδη. Γνωστοί μου στην Εφορία εδώ κάτω μου τα λένε....

Εσύ γνωρίζεις αρκετά περισσότερα από εμένα! :beer:



Καλύτερα θαμμένα λοιπόν, γιατί αξιοποιήσιμα δεν θα γίνου με τίποτα :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
04/07/2011, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
[...]ειμαι συντηρητρια αρχαιοτητων... εδω κ μια δεκαετια... [...]


Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Μόνο από αυτό, καταλαβαίνω πολλά, αν και τα ήξερα ήδη. Γνωστοί μου στην Εφορία εδώ κάτω μου τα λένε....
Εσύ γνωρίζεις αρκετά περισσότερα από εμένα! :beer:

Τα μηχανάκια της εννοεί :smokin:

el_hymador
04/07/2011, 21:25
Τελικά δύο οχήματα χρειάζονται...

...μια μπετονιέρα για να μπαζώσει το γ@μωαρχαιολογικό εύρημα που μας χαλάει το μετρό και ένα βοθρατζίδικο για να ρουφήξει τα σκατά που ξεχειλίζουν από το κεφάλι μας...


:winka: :wave2:

John Steed
04/07/2011, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τελικά δύο οχήματα χρειάζονται...

...μια μπετονιέρα για να μπαζώσει το γ@μωαρχαιολογικό εύρημα που μας χαλάει το μετρό και ένα βοθρατζίδικο για να ρουφήξει τα σκατά που ξεχειλίζουν από το κεφάλι μας...


:winka: :wave2:

Αν ήξερες μονάχα το τι ευρήματα καταστράφηκαν κατά τη δημιουργία του σταθμού στο μοναστηράκι, αυτό θα σου φαινόταν πταίσμα...

Φυσικά δε συμφωνώ σε αυτού του είδους τις πρακτικές και αν περνούσε από το χέρι μου, θα ήθελα το ιστορικό κέντρο να ήταν όλο ένας τεράστιος αρχαιολογικός χώρος.

Το πως αντιμετωπίζουν τις αρχαιότητες στην Ελλάδα που τις έχουμε πολλές είναι ένα θέμα. Όπως και ήταν θέμα η αντιμετώπιση πολλών μη κλασσικών αρχαιοτήτων από τους εμπειρικούς στα τέλη του 19ου αιώνα.

Όταν έχεις να κάνεις με τόσα πολλά ευρήματα, δουλεύεις επιλεκτικά. Η επιλογή πολλές φορές δεν έγκειται στη σημασία του ευρήματος αλλά στη θέση/επιρροή/χρήματα του εκάστοτε αρχαιολόγου ή εφορίας.

Βάλε και τους παράγοντες εργολάβος/φακελάκι/νακανωτηδουλειαμουβρεαδερφε και καταλαβαίνεις.

Για την περίπτωση όπου οι αρχαιότητες "ενοχλούν" έχουν δημιουργηθεί και εκτελούνται οι λεγόμενες σωστικές ανασκαφές. Τα βγάζεις όλα όσο πιο γρήγορα μπορείς (αυτό εξαρτάται από τον εκάστοτε υπεύθυνο αρχαιολόγο) εκτιμάς τη σημασία των ευρημάτων και αν είναι μείζονος σημασίας η ανασκαφή σταματά να είναι σωστική και γίνεται κανονική.

Αν είναι ελάσσονος σημασίας, μαζεύεις ό,τι θεωρείς σημαντικό και τα υπόλοιπα τα παίρνει η μπουλντόζα. Σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μπορεί το εύρημα να μετακινηθεί σε χώρο που μπορεί να αναδειχθεί ή στο χαντάκι του παραδίπλα χωραφιού του κυρ Δημήτρη ο οποίος ήθελε πάντα ένα κορινθιακό πρωτοβυζαντινό κιονόκρανο για να κόβει τα ξύλα πάνω του.




Α, συγχαρητήρια για το μέλι! :wave2:

el_hymador
04/07/2011, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Αν ήξερες μονάχα το τι ευρήματα καταστράφηκαν κατά τη δημιουργία του σταθμού στο μοναστηράκι, αυτό θα σου φαινόταν πταίσμα...

Φυσικά δε συμφωνώ σε αυτού του είδους τις πρακτικές και αν περνούσε από το χέρι μου, θα ήθελα το ιστορικό κέντρο να ήταν όλο ένας τεράστιος αρχαιολογικός χώρος.

Το πως αντιμετωπίζουν τις αρχαιότητες στην Ελλάδα που τις έχουμε πολλές είναι ένα θέμα. Όπως και ήταν θέμα η αντιμετώπιση πολλών μη κλασσικών αρχαιοτήτων από τους εμπειρικούς στα τέλη του 19ου αιώνα.

Όταν έχεις να κάνεις με τόσα πολλά ευρήματα, δουλεύεις επιλεκτικά. Η επιλογή πολλές φορές δεν έγκειται στη σημασία του ευρήματος αλλά στη θέση/επιρροή/χρήματα του εκάστοτε αρχαιολόγου ή εφορίας.

Βάλε και τους παράγοντες εργολάβος/φακελάκι/νακανωτηδουλειαμουβρεαδερφε και καταλαβαίνεις.

Για την περίπτωση όπου οι αρχαιότητες "ενοχλούν" έχουν δημιουργηθεί και εκτελούνται οι λεγόμενες σωστικές ανασκαφές. Τα βγάζεις όλα όσο πιο γρήγορα μπορείς (αυτό εξαρτάται από τον εκάστοτε υπεύθυνο αρχαιολόγο) εκτιμάς τη σημασία των ευρημάτων και αν είναι μείζονος σημασίας η ανασκαφή σταματά να είναι σωστική και γίνεται κανονική.

Αν είναι ελάσσονος σημασίας, μαζεύεις ό,τι θεωρείς σημαντικό και τα υπόλοιπα τα παίρνει η μπουλντόζα. Σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μπορεί το εύρημα να μετακινηθεί σε χώρο που μπορεί να αναδειχθεί ή στο χαντάκι του παραδίπλα χωραφιού του κυρ Δημήτρη ο οποίος ήθελε πάντα ένα κορινθιακό πρωτοβυζαντινό κιονόκρανο για να κόβει τα ξύλα πάνω του.




Α, συγχαρητήρια για το μέλι! :wave2:


Αν στο ετος 4.523 ανακαλυψουν το σπιτι μου και τα αλλα παραδιπλα, αντιλαμβανομαι το οτι θα ειναι μηδαμινης σημασιας ως αρχαιολογικα ευρηματα...ως εκ τουτου το λογικο ειναι στην καλυτερη περιπτωση να παρουν οτι εχει απομεινει και να το πανε σε καμμια αποθηκη η να συνεχισουν ανενοχλητοι τη δουλεια τους...οκ μεχρι εδω και θα συμφωνουσα να γινει το ιδιο και στη συγκεκριμενη περιπτωση, αν αντι του βωμου των 12 Θεων, ο ντορος γινοταν για το πλυσταριο μιας Αντιγονης ενος Ετεροκλη, σιγα τη μαλακια...

αλλα δεν προκειται για ενα πλυσταριο:

Πρόκειται για τον Βωμό των Δώδεκα Θεών, στην Αρχαία Αγορά των Αθηνών, ένα από τα αρχαιότερα μνημεία της πόλης, που αποτελούσε ορόσημο και θεωρούνταν ουσιαστικά το κέντρο της, εφόσον χρησιμοποιούνταν ως αφετηρία για τη μέτρηση των αποστάσεων. Ηταν η «Πλατεία Συντάγματος» της αρχαίας Αθήνας, όπως λένε χαρακτηριστικά αρχαιολόγοι.

Οι αρχαιολόγοι μιλούν για μία ανακάλυψη υψίστης σημασίας, ικανή να ανατρέψει τη ματιά μας πάνω στη διαμορφούμενη τοπιογραφία της αρχαίας πόλης. «Λίγα μνημεία των αρχαίων Αθηνών αναφέρει ο Θουκυδίδης στην ιστορία του», λέει η αρχαιολόγος Ανδρονίκη Μακρή. «Από αυτά ακόμη λιγότερα έχουν βρεθεί και υπάρχουν μέσα στους αρχαιολογικούς χώρους της ασφυκτικά χτισμένης σύγχρονης πόλης. Αν κάποιος μας ρωτούσε, “ποια στάση πρέπει να έχουμε προς αυτά τα μνημεία εμείς οι σημερινοί Ελληνες”, η απάντηση είναι προφανής. Να τα διαφυλάξουμε ως κόρην οφθαλμού. Να τα αναδείξουμε και να τα προβάλουμε με κάθε τρόπο».

Ο Βωμός των Δώδεκα Θεών (ένα μικρό τμήμα του είναι ορατό στην Αρχαία Αγορά) βρίσκεται σχεδόν στο σύνολό του κάτω από τις γραμμές του τρένου. Οι ΗΣΑΠ δεν επιθυμούν να δώσουν χρόνο στους αρχαιολόγους να συλλέξουν τα απαραίτητα στοιχεία και να ωριμάσει η σκέψη για τον χειρισμό της κατάστασης. Κατά τους αρχαιολόγους, η ανακάλυψη είναι 100% ασφαλής ως προς την ιστορική της ταυτοποίηση, δεν επιδέχεται δηλαδή αμφισβήτηση, διότι ο Βωμός είναι από τα έντονα μαρτυρημένα μνημεία από φιλολογικής απόψεως.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_12/02/2011_432380

John Steed
04/07/2011, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
..οκ μεχρι εδω και θα συμφωνουσα να γινει το ιδιο και στη συγκεκριμενη περιπτωση, αν αντι του βωμου των 12 Θεων, ο ντορος γινοταν για το πλυσταριο μιας Αντιγονης ενος Ετεροκλη, σιγα τη μαλακια...

Μαζί σου.

Για τους αρχαιολόγους, η προοπτική κατάχωσης αυτού του εξαιρετικού ευρήματος προκαλεί απογοητευτικές σκέψεις για τις βασικές επιλογές μας ως κοινωνίας. Καλούμαστε να διαχειριστούμε ένα παρελθόν, λένε, του οποίου αποδεικνυόμαστε κατώτεροι, ακόμη και σε επίπεδο αδυναμίας κατανόησής του.

«Είναι υποχρέωσή μας προς τον εαυτό μας, προς τα παιδιά μας και προς τον υπόλοιπο κόσμο και μάλιστα του δυτικού πολιτισμού του οποίου οι ρίζες καυχιόμαστε ότι βρίσκονται εδώ», λέει η αρχαιολόγος Ανδρονίκη Μακρή.

Αν γίνει κατάχωση, τότε «ως κοινωνία θα έχουμε παραδεχθεί ότι δεν μπορέσαμε, ότι άλλοι υπαγορεύουν τους κανόνες, όσοι καταλήστευσαν τον τόπο και, το κυριότερο, όσοι εκμαύλισαν τους ανθρώπους, όσοι συνέβαλαν να χάσουν οι Ελληνες την αξιοπρέπεια της φτώχειας και της ολιγάρκειάς τους, όσοι ξεπούλησαν τη συνείδηση του εμείς αντί του εφήμερου εγώ, όσοι συστηματικά διέσυραν, ευτέλισαν και κατέστησαν το παρελθόν ανυπόληπτο αντί του δανείου ευμαρούς παρόντος», λέει χαρακτηριστικά ο κ. Αγγελος Π. Ματθαίου. Οι αρχαιολόγοι προτείνουν υπερύψωση της γραμμής ή μεταφορά του βωμού

:wave2: :wave2:

benny
05/07/2011, 01:48
δεν θα μπορουσε να γινει αλλιως. η ελλαδα συνεχιζει ακαθεκτη το δρομο της παρακμης και οποιοδηποτε παραστρατημα ειναι τυχαιο γεγονος. η κουλτουρα και η παιδεια του μεσου ελληνα δεν του επιτρεπει ν' ασχοληθει με τετοια πραγματα και οταν ασχολειται το κανει με τροπο ανεπαρκη και γελοιο.η ολη ιστορια μοιαζει με σεμιναριο γκουρμε μαγειρικης στη σιερα λεονε.
ξεκολλατε χουντα εχουμε.λειπουν βασικοτερα πραγματα.

nikos_abel
05/07/2011, 06:13
Εξάλλου, πάντα μπορεί να κάνει παρέα στα Ελγίνεια...

WebD
05/07/2011, 08:19
Τη στιγμή που υποτίθεται ότι ζητάμε πίσω τα μάρμαρα του Παρθενώνα, την ίδια στιγμή καταστρέφουμε ότι κατά λάθος βγει στην επιφάνεια.

Εκτός του ότι καταρρέουν όλα τα επιχειρήματα μας για την επιστροφή των μαρμάρων, αποδεικνύουμε για ακόμη μια φορά ότι είμαστε ένας λαός δειλών και βολεμένων!!

Για να μη χάσει το βόλεμα της, η αγέλη νεοελλήνων που έχει κατακλείσει το λεκανοπέδιο, είναι πρόθυμη να εξαφανίσει οτιδήποτε την ενοχλεί ή της σταθεί εμπόδιο, ξεχνώντας κάθε φορά ότι όλα αυτά τα κληρονόμησε και δεν τα δούλεψε!!!

Αν περάσει κανένας δρόμος από το σπίτι μας ή το χωράφι μας θα γυρίσουμε τον κόσμο ανάποδα!! αλλά για αυτές τις ασήμαντες πέτρες.... σιγά μην ασχοληθούμε.

Να θυμίσω στους Θεσσαλονικείς πως όταν έφτιαχναν τη δυτική πύλη της πόλης, που ξεκινάει από τα δικαστήρια, έβαλαν πάνω σε ράγες μια εκκλησία και την μετέφεραν... αλλά ποιος τολμούσε να το αρνηθεί στους ρασοφόρους;

Και τώρα αν πχ. στο ίδιο σημείο υπήρχε καμιά γούρνα που είχε πλύνει τα πόδια του ο Σαούλ, θα είχαν γυρίσει τον κόσμο ανάποδα και για κάποιους θα ήταν και αυτονόητη λύση το κλείσιμο του σταθμού μέχρι νεοτέρας...

Αλλά δεν μπορεί να περιμένει κανείς τίποτα διαφορετικό από έναν λαό που έχει αρχίσει να ξεπουλάει τα πάντα, μόνο και μόνο για να σώσει τον κώλο του!!!

edit.... επειδή ο καφές δεν με έπιασε ακόμη... έγραψα για μεταφορά εκκλησίας.... αλλά ήταν σιδηροδρομικός σταθμός.... η μεταφορά εκκλησίας πρέπει να έγινε κάπου στην Αττική...

nikos_abel
10/07/2011, 17:42
Ενδιαφέρον αν μη τι άλλο :

Kymatica (http://www.youtube.com/watch?v=FMC1r_624fU&feature=related)