PDA

View Full Version : Yzf-r1 Πέφτει το ρελαντί



papaioannoug
28/06/2011, 11:08
Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό κ πάλι........

Λοιπόν αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με το ρελαντί.... Όταν το μηχανάκι είναι κρύο, όλα κομπλέ πάνω από 1500 στροφές. Όταν όμως ζεσταθεί πέφτει στις 1000 με 1100 στροφές χωρίς να είναι σταθερό, δλδ παίζει συνέχεια. Αυτό κ φαίνεται στο στροφόμετρο, αλλά και ακούγεται στον ήχο. Αποτέλεσμα είναι ότι για να ξεκινήσω πρέπει να χαϊδέψω κ το γκάζι λίγο γιατί χωρίς γκάζι σβήνει.
Επίσης πολλές φορές όταν είμαι "χαμηλά" (λίγο πάνω από το ρελαντί) το μηχανάκι κλοτσάει.

Σημειώσεις:
1) Καμπάνα συμπλέκτη καινούργια
2) Δίσκοι συμπλέκτη αντέχουν ακόμα 5.000 χλμ έπειτα από έλεγχο
3) Βενζίνα από χιλιο-ελεγμένο πρατήριο ΕΚΟ πάντα 100άρα
4) "Ψηλά" το μηχανάκι σκοτώνει.
5) Μπαταρία κ μίζα ΟΚ (μπαταρία πριν μιζάρω 12.8 κ πέρνει με την πρώτη χωρίς προβλήματα κ "τραβήγματα" της μίζας.......

Αυτά....

Έχει κάποιος καμιά ιδέα??????

Toumpas
28/06/2011, 11:22
Όλα νορμάλ μου ακούγονται. Το Ρ1 ξεκινάει δύσκολα σε σχέση με ένα πολιτικό streetfighter και θέλει πολύ περισσότερο συμπλέκτη, λόγω ελαφρύτερου αντίβαρου.

Ανέβαζε 100 στροφές το ρελαντί σου πάντως.

Πιο δύσκολο να στολάρει μετά από υψηλές στροφές - κλείσιμο γκαζιου - χαμηλές στροφές/ρελαντί. Κάτω από τις 1000 ο κινητήρας θα σβήνει σε αρκετές περιπτώσεις.


Τα 07-08 έχουν ένα κουσούρι πάντως. Κάποιες φορές σε τράβηγμα συμπλέκτη + κλείσιμο γκαζιού για κατέβασμα ταχύτητας σε πορεία (μεσσαίες - ψηλές στροφές), το μηχανάκι σβήνει.

Η Yamaha το επικυρώνει οτι συμβαίνει σε αυτά τα μοντέλα αλλά μετά από σχεδόν 4 χρόνια δεν έχουν βρεί την αιτία :a31:

Toumpas
28/06/2011, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug

Επίσης πολλές φορές όταν είμαι "χαμηλά" (λίγο πάνω από το ρελαντί) το μηχανάκι κλοτσάει.



Εννοείς οτι μόλις ανοίξεις το γκάζι ένα 5% ασ πούμε, αρχίζει να κάνει ένα ήχο σαν να αγκομαχάει/ σαν να αναπνέει;

Έχεις αφαιρέσει καταλύτη + ελεύθερη εξάτμιση;

papaioannoug
28/06/2011, 12:01
Νορμάλ σίγουρα δεν είναι. Το έχω 5 χρόνια (αγορασμένο καινούργιο) κ πρώτη φορά συμπεριφέρεται έτσι.

Φοράει ανοιχτές Ακράπες μαζί με Υ από τα 10.000χλμ (τώρα είμαι στα 55.000). Όταν λέω κλωτσάει εννοώ κάτι σαν πατινάρισμα στην αρχή κ απότομη σύμπλεξη μετά.

Τις στροφές τις ανεβάζει μόνο μηχανικός ή είναι κάτι εύκολο κ γίνεται κ από το καντράν????

Thanx toumpas!!!!! :)


PS. Σε άλλο φορουμ μου λένε για πολλαπλασιαστή... :sick:

Toumpas
28/06/2011, 13:26
Η μόνη ιδέα που έχω είναι οτι όταν το μηχανάκι είναι κρύο, θέλει 2-3 να τραβήξεις συμπλέκτη πριν αρχίσει να δουλεύει σωστά ο συμπλέκτης.

Κατα τα άλλα; Χμμμ... δοκίμασε την ίδια ερώτηση στο r1-forum.com.

Toumpas
28/06/2011, 13:28
Το ρελαντί θα το ρυμίσεις από το "πομολάκι" στα αριστερά, λίγο πάνω από το γόνατο. Σήκωσε το στα 1250 αφού ζεσταθεί. Και βλέπεις.

GIXXERAKIAS
28/06/2011, 13:32
Δυστηχώς (η ευτυχώς για τους μηχανικούς) τηλεδιάγνωση δύσκολα κάνει κανείς.Το πιό ασφαλές για την μηχανή σου είναι να το δει μηχανικός.:winka:

Από τα χιλιόμετρα πάντως παίζει και να δυσλειτουργεί κάποιο μπέκ του ψεκασμού και να θέλει καθάρισμα (σε μηχανικό πάντα).Ο πολλαπλασιαστής συνήθως καίγεται εντελώς και σε αφήνει με ένα μπουζί λιγότερο από το ρελαντί εώς τους κόφτες.:wave2:

OldMan
28/06/2011, 14:35
Ακούγεται σαν να εχει πρόβλημα ο αισθητήρας της θερμοκρασίας εισαγωγής...

alexk
28/06/2011, 22:16
Γεια σου ρε αλάνι Γιώργο !

Υποθέτω είναι είτε TPS ή θερμοκρασίας εισαγωγής όπως είπε και ο φίλος.

Θυμάσαι ότι όλα τα 05 είχαν θέμα με το TPS.
Και το δικό μου είχε θέμα και κάμποσες φορές έσβηνε μέχρι που το είχα αλλάξει.
Στα 55χιλ. χλμ είναι απολύτως φυσιολογικό το TPS να έχει βγει off, μιας και είναι αναλώσιμο (έχει μηχανικές φθορές).

papaioannoug
29/06/2011, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Γεια σου ρε αλάνι Γιώργο !

Υποθέτω είναι είτε TPS ή θερμοκρασίας εισαγωγής όπως είπε και ο φίλος.

Θυμάσαι ότι όλα τα 05 είχαν θέμα με το TPS.
Και το δικό μου είχε θέμα και κάμποσες φορές έσβηνε μέχρι που το είχα αλλάξει.
Στα 55χιλ. χλμ είναι απολύτως φυσιολογικό το TPS να έχει βγει off, μιας και είναι αναλώσιμο (έχει μηχανικές φθορές).



Καλημερά Άλεξ από Ελλάντα!!!!
Το TPS που είχε θέμα το είχα αλλάξει όταν το ανακοίνωσε η YAMAPA. Λες να θέλει πάλι???? Εννοείς το TPS που ανοίγει τις πάνω πεταλούδες?????
Μπορείς να μου πεις από το service manual ποιά είναι αυτά τα δύο που λες? (TPS + Θερμοκρασίας εισαγωγής)

Thanx boy... Άντε να σε δούμε κ καθόλου Ελλάδα!!!!!

Toumpas
29/06/2011, 08:42
Τον αισθητήρα θερμοκρασίας εισαγωγής είναι εύκολο να τον τσεκάρεις εάν δουλεύει.