PDA

View Full Version : πίσω ανάρτηση



xtasi
28/06/2011, 22:18
γειά
αν σφίξεις την πίσω ανάρτηση μιας μηχανής, δλδ συρρικνώσεις το ελατηρίο, θα ψηλώσει η μηχανή ή απλά θα σκληρύνει η ανάρτηση?

DrBig
28/06/2011, 22:43
γεια, θα ψηλωσει η μηχανη, δεν θα σφιξει η αναρτηση.

dmf
28/06/2011, 22:54
μαλλον θα κοντυνει

Toumpas
29/06/2011, 10:45
Φίλε απλά θα μειωθεί το sag. Στην ουσία όταν θα κάθεσαι πάνω θα βυθίζεται λιγότερο.

Η ανάρτηση σου έχει θεματάκι η πληροφοριακά ρωτάς;

Για να ψηλώσεις την ουρά, είτε φοράς άλλη μακρύτερη ανάρτηση, είτε αλλάζεις το μοχλικό (που δεν το συνιστώ)

sniper
29/06/2011, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Φίλε απλά θα μειωθεί το sag. ...

To στατικό ή το δυναμικό; :smokin:

dmf
29/06/2011, 10:55
Οκ, δικο μου λαθος, θα ψηλωσει. Σορρυ





Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Πάρτε τηλέφωνο (με δική μου χρέωση) ο ένας τον άλλον και συζητήστε το ..:smokin:

Πώς γινεται αυτο το "με δικια σου χρεωση" για να το εχω υποψη? :D

makis206
29/06/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Οκ, δικο μου λαθος, θα ψηλωσει. Σορρυ

Μένει ως έχει..:D

Απλώς συμπιέζεται λιγότερο μόλις χρειαστεί να σηκώσει το βάρος που σήκωνε και πριν. To SAG που προανάφερε κι ο Τούμπας. Τότε βέβαια το ύψος της σέλας γίνεται και πιο ψηλό..

:beer:

Allst@rf
29/06/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
To στατικό ή το δυναμικό; :smokin:

ευκολο...:smokin:

sapila racing
29/06/2011, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μένει ως έχει..:D

Απλώς συμπιέζεται λιγότερο μόλις χρειαστεί να σηκώσει το βάρος που σήκωνε και πριν. To SAG που προανάφερε κι ο Τούμπας.

:beer:

Διαβασμένος ο makis! :beer: :beer:

Οι υπόλοιποι με τον κηδεμόνα τους αύριο! :rotflmao:

makis206
29/06/2011, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Διαβασμένος ο makis! :beer: :beer:

Aς είναι καλά η δεσποινίδα που πέρασε απ'τα χέρια μου κάποτε, τότε βέβαια τον ρόλο του ελατηρίου τον αναλάμβανε ο συμπιεσμένος αέρας μέσα στα φιαλίδια αλλά το SAG παρέμενε SAG (που μετά από κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα άλλαζε ολίγον και χρειαζόταν πρόσθετο τρομπάρισμα...:lol: )

:beer:


230449

xtasi
29/06/2011, 11:12
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.ρωτάω γιατί είδα ένα xr ενός φίλου και ήταν πολύ κοντύτερο από κάθε άλλο xr,ενώ οι αναρτήσεις του ήταν οι μανίσιες και σε άριστη κατάσταση.από τι μπορεί να είναι αυτό?

dmf
29/06/2011, 11:14
Κατσε γιατι τωρα εχω και αλλες αποριες. Ποιος ο ρολος του ελατηριου στην αναρτιση?

α) Για να απορροφα τους κραδασμους μαζι με το αμορτισερ.

β) Δεν απορροφα κραδασμους, αλλα ειναι εκει για να επαναφερει το συμπιεσμενο αμορτισερ στη θεση του

γ) Να προστατευει το αμορτισερ απο τα αδιακριτα βλεμματα


Επομενως συμπιεζοντας το ελατηριο, τί παθαινει το αμορτισερ (Αυτο μεσα στο ελατηριο). Μακραινει, κονταινει, μενει ως εχει?

Και τωρα η αλλη ερωτηση. Επειδη υποψιαζομαι οτι ο ρολος του ελατηριου ειναι το β, τί κερδιζουμε με την προφορτιση? Γινεται γρηγοροτερη η επαναφορα? (γιατι η αποσβεση δεν μπορει να αλλαξει αφου το αμορτισερ μενει ιδιο).

Πειτε γιατι θα παω εξω και θα το ξηλωσω και θα βαλω στη θεση του μασιφ βεργα απο ατσαλι :lol:

sniper
29/06/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Κατσε γιατι τωρα εχω και αλλες αποριες. Ποιος ο ρολος του ελατηριου στην αναρτιση?

α) Για να απορροφα τους κραδασμους μαζι με το αμορτισερ.

β) Δεν απορροφα κραδασμους, αλλα ειναι εκει για να επαναφερει το συμπιεσμενο αμορτισερ στη θεση του

γ) Να προστατευει το αμορτισερ απο τα αδιακριτα βλεμματα


Επομενως συμπιεζοντας το ελατηριο, τί παθαινει το αμορτισερ (Αυτο μεσα στο ελατηριο). Μακραινει, κονταινει, μενει ως εχει?

Και τωρα η αλλη ερωτηση. Επειδη υποψιαζομαι οτι ο ρολος του ελατηριου ειναι το β, τί κερδιζουμε με την προφορτιση? Γινεται γρηγοροτερη η επαναφορα? (γιατι η αποσβεση δεν μπορει να αλλαξει αφου το αμορτισερ μενει ιδιο).

Πειτε γιατι θα παω εξω και θα το ξηλωσω και θα βαλω στη θεση του μασιφ βεργα απο ατσαλι :lol:

Ξεκίνα από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12418) κι αν εχεις ακόμα απορίες, το συζητάμε.

DrBig
29/06/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μένει ως έχει..:D

Απλώς συμπιέζεται λιγότερο μόλις χρειαστεί να σηκώσει το βάρος που σήκωνε και πριν. To SAG που προανάφερε κι ο Τούμπας. Τότε βέβαια το ύψος της σέλας γίνεται και πιο ψηλό..

:beer:

Η πρωτη προταση αναιρει την δευτερη!

Δεν συμπιεζεται λιγοτερο η αναρτηση με την προφορτιση, το ιδιο συμπιεζεται. Το μονο που αλλαζει προφορτιζοντας το ελατηριο ειναι η αναλογια διαδρομης συμπιεσης προς διαδρομη εκτονωσης (αυξανεται). Συνεπακολουθα, αυξανεται το υψος. 'Φαινεται' δε οτι σκληραινει μονο και μονο γιατι μετατοπιζεται βαρος απο το πισω μερος της μηχανης στο μπροστα.

makis206
29/06/2011, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η πρωτη προταση αναιρει την δευτερη!
Δεν συμπιεζεται λιγοτερο η αναρτηση με την προφορτιση, το ιδιο συμπιεζεται. Το μονο που αλλαζει προφορτιζοντας το ελατηριο ειναι η αναλογια διαδρομης συμπιεσης προς διαδρομη εκτονωσης (αυξανεται). Συνεπακολουθα, αυξανεται το υψος. 'Φαινεται' δε οτι σκληραινει μονο και μονο γιατι μετατοπιζεται βαρος απο το πισω μερος της μηχανης στο μπροστα.

Μάλλον τα μπλέξαμε ή που μπερδεύομαι εγώ με τις ορολογίες. Βασικά τώρα νομίζω πως λέμε το ίδιο πράγμα αν και νωρίτερα κατάλαβα κάτι τελείως διαφορετικό. Η μηχανή όντως ψηλώνει όταν αρχίσει να συμπιέζεται το ελατήριο. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι έχουμε ένα αναβάτη 100 κιλών που μόλις κάθεται στη μοτοσυκλέτα έχει ένα SAG 50 χιλιοστών, μόλις σφίξουμε το ελατήριο με το δαχτυλίδι αυτό το SAG μειώνεται άρα και το ύψος της μοτοσυκλέτας -όπως είναι λογικό- ανεβαίνει.

Το πρωί που σε διάβασα κατάλαβα (προφανώς από λάθος δικό μου) πως η σύσφιξη του ελατηρίου μεγαλώνει την απόσταση του αμορτισέρ απ'άκρη σ'άκρη (βίδα-βίδα δηλαδή) και πάνω σ'αυτό διόρθωσα.:winka:

:beer:

DrBig
29/06/2011, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μάλλον τα μπλέξαμε ή που μπερδεύομαι εγώ με τις ορολογίες. Βασικά τώρα νομίζω πως λέμε το ίδιο πράγμα αν και νωρίτερα κατάλαβα κάτι τελείως διαφορετικό. Η μηχανή όντως ψηλώνει όταν αρχίσει να συμπιέζεται το ελατήριο. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι έχουμε ένα αναβάτη 100 κιλών που μόλις κάθεται στη μοτοσυκλέτα έχει ένα SAG 50 χιλιοστών, μόλις σφίξουμε το ελατήριο με το δαχτυλίδι αυτό το SAG μειώνεται άρα και το ύψος της μοτοσυκλέτας -όπως είναι λογικό- ανεβαίνει.

Το πρωί που σε διάβασα κατάλαβα (προφανώς από λάθος δικό μου) πως η σύσφιξη του ελατηρίου μεγαλώνει την απόσταση του αμορτισέρ απ'άκρη σ'άκρη (βίδα-βίδα δηλαδή) και πάνω σ'αυτό διόρθωσα.:winka:

:beer:


τσακο μια κι απο μενα :beer:

Και μια διευκρινηση, (με προφορτιση) το στατικο σαγκ μειωνεται (βαρος της μηχανης), αλλα η διαφορα μεταξυ στατικου σαγκ και δυναμικου (μοτο+αναβατης) παραμενει η ιδια, διοτι η τελευταια εξαρταται μονο απο την σκληροτητα του ελατηριου, η οποια δεν αλλαζει.
Αυτο ισχυει μεχρι να μηδενιστει το στατικο σαγκ. Αν προφορτισουμε περαιτερω, τοτε η παραπανω διαφορα δεν εχει νοημα.