PDA

View Full Version : τη γνωμη σας για Klr 650



geoJ
20/08/2005, 09:22
καλημερα παιδες ψαχνομαι για αγορα μοτο on-off και θα ηθελα τη γνωμη σας για το klr 650.Ειμαι απο κρητη και θα το εχω για μικρες βολτες... με ενδιαφερει πιο πολυ η αξιοποστια και το οτι ειναι τσαμπα σε σχεσει με τον ανταγωνισμο(5450)????Το θελω για πολυ περιορισμενη χρηση.Τι λετε?????

OldMan
21/08/2005, 12:15
:wave2: :wave2: :wave2:

Παρά το γεγονός ότι τα KLR μου προκαλούν (εξηγήσιμη αλλά μη διαθέσιμη) ΑΠΕΧΘΕΙΑ, θα έλεγα (ειδικά για την δουλειά που το θέλεις και τα λεφτά του), να το πάρεις με "κλειστά τα μάτια" !!!

:wave2: :beer: :wave2:

geoJ
21/08/2005, 16:46
:wave2: Νασε καλα Oldman.Επειδη εδω οι αποστασεις που σκοπευω να διανυω ειναι σχετικα μικρες και με αρκετες δυσπροσιτες παραλιες σκεφτηκα το klr 650 η καποιο μεταχειρισμενο xt 600 η Freewind.
Ευχαριστω για την απαντηση.

panos_sin
24/08/2005, 18:23
Για την τοσο χαμηλή τιμή του (καινούργιο) το KLR είναι μονόδρομος...:sun:

geoJ
25/08/2005, 03:37
:beer: Και φαινεται να ειναι πιο χωματινο απο το xt600 το οποιο ακομα με δελεαζει (μεταχειρισμενο του 2002-2003 γυρω στις 3000-4000 ευρω).To Freewind,το οποιο εχω οδηγησει,μου αρεσε πολυ αλλα δεν λεει για την δουλεια που το θελω τελικα.
Εννοειται πως αν παω για καινουργιο,θα ειναι το klr650 μετα και την ανεπιφυλακτη προτροπη σας (παντα γι'αυτα που ζητω).
Ενα κριτηριο ακομα ειναι πως με ενα Service manual θα αποφυγω κατα 90% των περιπτωσεων τα συνεργεια μιας και ο κινητηρας ειναι οτι απλουστερο στα μονοκυλινδρα.
Αν εχει καποιος αντιρρηση γι'αυτο το γαμο ας την καταθεσει γιατι μετα τον Δεκεμβρη θα ειναι αργα.


:wave2:

dimitris74
25/08/2005, 09:09
για την δουλεια που το θελεις ειναι μια χαρα, σαφως θα το προτιμουσα απο ΧΤ μιας και υδροψυκτο, επισης τα ΧΤ ειναι υπερ του δεοντως υπερεκτιμημενα αφου ζητανε παλαβα λεφτα για τα μεταχειρισμενα,
στην κρητη στο μονο δρομο που θα χρειαστεις κατι μεγαλυτερο ειναι απο χανια μεχρι καστελι, το υπολοιπο δικτυο ειναι φτιαγμενο για τετοιου ειδους μηχανες.

ironbum2
25/08/2005, 10:31
Το ΚουLούRι είναι ότι πεις για την χρήση που το θέλεις...

από τις λίγες μηχανές που πληρούν τον όρο ON-OFF αφού η αναλογία πλησιάζει στο 50-50.

Φτηνή αγορά, φτηνή και εύκολη συντήρηση, τέρας στην σκληρή μεταχείριση, Σε λίγα πράγματα θα σου πει όχι. Το σκεφτόμουνα σοβαρά να την πάρω σαν δεύτερη μηχανή αλλά εν'οψη γάμου μας τα έφαγε τα λεφτά το σπίτι...

να το πάρεις το κορίτσι, να το πάρεις και όταν με το καλό κατέβω Κρήτη (η καταγωγή της γυναίκας βλέπεις) θα κεράσεις ρακές....
:beer: στην αφεντιά σου σύντεκνε:)

geoJ
25/08/2005, 12:22
Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο που διαθεσατε.Αν και ειχα διαβασει Reviews στο Vehicle reviews (για το US model ομως),οπου ειχε εξαιρετικες κριτικες,καταληγω τελικα στο klr μετα απο τις ουσιαστικες κατα την γνωμη μου παρατηρησεις σας.
:wave2:

OldMan
25/08/2005, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από geoJ
καταληγω τελικα στο klr μετα απο τις ουσιαστικες κατα την γνωμη μου παρατηρησεις σας.
:wave2:

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ !!!

:wave2: :lol: :wave2:

geoJ
25/08/2005, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ !!!

:wave2: :lol: :wave2:

:eyepop: Θα το παρω σαν ευχη.Η ΟΧΙ.:confused: ;) :wave2:

spiridaus
03/08/2008, 21:56
Ξέθαψα αυτό το θέμα γιατί έμαθα μόλις σήμερα ότι υπάρχει αυτό το μηχανάκι.
Ωραίο εμφανισιακά , καβασάκι μετράει, και πολύ φτηνό(4990). Ισως λίγο αδύναμο, δεν ξέρω.
Γιατί όμως δεν κυκλοφορεί/πουλάει καθόλου ; Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω δεί ποτέ.
Ξέρετε κάτι παραπάνω γιατι δεν βρίσκω πουθενά πρόσφατες πληροφορίες και με ενδιαφέρει αρκετά το συγκεκριμένο;

nikonian
04/08/2008, 09:07
Το KLR έχει 2 επικεφαλής εκκεντροφόρους, που του δίνουν τη δυνατότητα να ανεβάζει πολλές στροφές, αλλά και να ταξιδεύει ακούραστα σαν δικύλινδρο.

Έχει ΔΥΟ αντικραδασμικούς άξονες και ταξιδεύει βελούδινα (για μονοκύλινδρο).

Είναι υγρόψυκτο.

Η ιπποδύναμη έχει αυξηθεί σημαντικά στα τελευταία μοντέλα, μετά το 2003 και χτυπάει στα ίσα το ΧΤ 660, για το ΧΤ 600 δεν συζητάμε.

Η αξιοπιστία του είναι δεδομένη αφού είναι το μόνο μηχανάκι που αγοράζει κατά χιλιάδες ο αμερικάνικος στρατός τα τελευταία 20 χρόνια. Επίσης στην αγορά της Αμερικής είναι κάτι σαν το δικό μας ΧΤ.

Θα σου πουλούσα το δικό μου, αλλά μένεις Κρήτη.:beer: :beer: :beer:

spiridaus
04/08/2008, 09:34
Η τιμή του σε μεταχειρισμένο που κυμαίνεται;Εσύ πόσο το δίνεις ας πούμε και σε τι κατάσταση είναι;
Μου αρέσει πιο πολύ από το ΧΤ, κυκλοφορεί και λιγότερο και δε θα κινδυνεύει πολύ για κλοπή πιστεύω, δεν θέλω να μου κλέψουν και άλλο μηχανάκι!
Στα ταξίδια πώς είναι;

nikonian
04/08/2008, 10:01
Η τιμή του παίζει μεταξύ 2500 και 3500, για τα μοντέλα της τελευταίας πενταετίας, αναλόγως κατάστασης.



Στο ταξίδι, ενώ το μοτέρ μπορεί να ταξιδεύει όλη μέρα με 140-150, ο αναβάτης δεν μπορεί.

Η κατάσταση είναι λίγο καλλίτερη από τα περισσότερα πραγματικά on-off , αλλά όχι τέλεια.

Δεν υπάρχουν πολλοί κραδασμοί, αλλά όταν φυσάει το καταλαβαίνεις. (εγώ έχω κατασκευάσει ζελατινάκι)

Επίσης λόγω του μερικώς χωματινου προορισμού, η σέλα είναι μεγάλη μεν, σκληρή δε.



Όσο για το δικό μου, θα σου στείλω π.μ.

nikonian
04/08/2008, 13:51
Δείγμα

http://www.postimage.org/image.php?v=aV2iXLhi

http://www.postimage.org/image.php?v=aV2iZdzA

vestromas
04/08/2008, 14:13
Το μηχανακι ειναι πολυ τιμιο, γι αυτο μην το σκεφτεσε καθολου.
Θα σε καληψει με το παραπανω γι αυτο που το θες.:beer: :wave2:

apav
04/08/2008, 14:24
5.000? το KLR, 5.900? το XTR.

Το KLR είναι μοντέλο 2004 που έχει ξεμείνει στην αποθήκη για 4 ολόκληρα χρόνια με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό για κινητήρα, κινούμενα μέρη, τσιμούχες, ρουλεμάν, λάστιχα. Και εγώ KLR έχω αλλά συγνώμη με αυτή την τιμή δεν θα πάρω. Γιατί δεν παίρνετε το ψεκαστό, σύγχρονο XTR για να μην ρυπαίνεται και να έχετε μία καλύτερη βάση για τα επόμενα χρόνια;

vestromas
04/08/2008, 14:30
Εδω θελουμε να ξαναμπουν τα διχρονα στο παιχνιδι κ εσυ μιλας για οικολογικα μηχανακια;:lol: Αν θελουν να σωσουν το περιβαλον να κλεισουν το Las Vegas και κατι τετοιες ενεργοβορες πολεις οι κωλοαμερικανοι.:lol: :beer: :wave2:

apav
04/08/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εδω θελουμε να ξαναμπουν τα διχρονα στο παιχνιδι κ εσυ μιλας για οικολογικα μηχανακια;:lol: Αν θελουν να σωσουν το περιβαλον να κλεισουν το Las Vegas και κατι τετοιες ενεργοβορες πολεις οι κωλοαμερικανοι.:lol: :beer: :wave2:

Έχεις ένα δίκιο με την υπερκατανάλωση, αλλά αφού τώρα αγοράζουμε μηχανάκι, γιατί να μην πάρεις κάτι καλύτερο-"οικολογικό"; Συν ότι ο νέος τρόπος υπολογισμού φόρων και τέλων κυκλοφορίας θα έχει να κάνει με τους ρύπους του οχήματος.

nikonian
04/08/2008, 14:52
Το ΧΤ 660 , είναι ένα μηχανάκι τόσο προβληματικό , που κάνει τα Ducati , KTM κλπ να φαντάζουν σούπερ αξιόπιστα.
Μέτρα τώρα:
Προβλήματα σε ψεκασμό (όλο τα λύνουν κι όλο άλυτα), TPS, σέλα, αλυσογράναζα, φρένα, αυτοκόλητα και πλαστικά γενικά.
Το ΜΟΤΟ που το προωθούσε τρελά επί 3 χρόνια, στο τελευταίο συγκριτικό , το έβγαλε χειρότερο και από το FMX.

To KLR μπορεί να είναι 20 χρόνια στην αγορά, αλλά αν εξαιρέσεις την εμφάνιση, είναι ΥΠΕΡ-σύγχρονο. Πόσα μηχανάκια σ'αυτήν την κατηγορία έχουν σήμερα: υγρόψυξη ,2ΕΕΚ και δυο αντικραδασμικούς; Μόνο το Gs 650.
Επιπλέον , εγώ σε όλα μου τα μηχανάκια ψηφίζω καρμπυρατέρ, δαγκωτό. Απροβλημάτιστη λειτουργία , ακόμα και με νοθευμένη βενζίνη και εύκολος καθαρισμός-συντήρηση.

Road67
04/08/2008, 15:52
Φυσικα και θα προτιμουσα το XTR απο το παρωχημενο KLR, αλλα αν ειχα 6000 just δικα μου λεφτα και δεν ηθελα να εμπλακω με τραπεζες και καλυτερα να μη μπλεκει κανενας, θα προτιμουσα το KLR και με τη διαφορα θ' αγοραζα καινουργιο full εξοπλισμο, θα κατακευαζα κι ενα ζελατινακι σαν το παραπανω, μπορει να 'βαζα και κανα καγκελο [αν μπαινει] η καμια μπαγκαζιερα.

PortisHead
04/08/2008, 16:09
Το οτι το μηχανάκι βγαινει 20 και... χρονια χωρις ουσιαστικες αλλαγές λέει πολλά.
Ενα φιλαρακι μου απο Λαρισα...εχει ενα του 1991 ασπρο-μπλέ ...πηγαινοερχόταν Κομοτηνη-Λαρισα...και ακόμα το εχει...πρεπει να εχει γυρίσει 40 φορες το κοντερ :lol:
Σκυλος !

XJR_Billy
04/08/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Το ΧΤ 660 , είναι ένα μηχανάκι τόσο προβληματικό , που κάνει τα Ducati , KTM κλπ να φαντάζουν σούπερ αξιόπιστα.
Μέτρα τώρα:
Προβλήματα σε ψεκασμό (όλο τα λύνουν κι όλο άλυτα), TPS, σέλα, αλυσογράναζα, φρένα, αυτοκόλητα και πλαστικά γενικά.
Το ΜΟΤΟ που το προωθούσε τρελά επί 3 χρόνια, στο τελευταίο συγκριτικό , το έβγαλε χειρότερο και από το FMX.

To KLR μπορεί να είναι 20 χρόνια στην αγορά, αλλά αν εξαιρέσεις την εμφάνιση, είναι ΥΠΕΡ-σύγχρονο. Πόσα μηχανάκια σ'αυτήν την κατηγορία έχουν σήμερα: υγρόψυξη ,2ΕΕΚ και δυο αντικραδασμικούς; Μόνο το Gs 650.
Επιπλέον , εγώ σε όλα μου τα μηχανάκια ψηφίζω καρμπυρατέρ, δαγκωτό. Απροβλημάτιστη λειτουργία , ακόμα και με νοθευμένη βενζίνη και εύκολος καθαρισμός-συντήρηση.

Φίλε μου, δεν ξέρω που έχεις ακούσει ότι είναι ΤΟΟΟΣΣΟΟ προβληματικό το XT660R, για να λες ότι τα Ducati, και τα ΚΤΜ είναι πιο αξιόπιστα!:lol: :lol: Μήπως από το ΜΟΤΟ?

Προβλήματα στον ψεκασμό εννοείς τις "αρρυθμίες" που ΕΙΧΕ το XT660R του 2004. Που διορθώθηκαν (σε τρομερό βαθμό), και που ποτέ δεν έσβηνε (όπως πολλά ΧΤ660Χ).
Για την σέλα δεν έχω ακούσει προβλήματα από πολλούς φίλους που το έχουν από το 2004.
Η αλυσίδα που έχει από μαμά δεν είναι η καλύτερη, αλλά ΧΤ έχουν βγάλει και 30000+ χλμ. πριν αλλαχτεί προληπτικά. Το παν είναι η χρήση.
Τα φρένα του είναι αρκετά καλά χωρίς να κοκαλώνουν για πλάκα.

Τώρα αν θεωρείς τα αυτοκόλλητα και τα πλαστικά μη αξιόπιστα... ουδεν σχόλιον. Άσε που άλλαξαν ριζικά προς το καλύτερο με το μοντέλο του 2007.

Τώρα, αν το ΜΟΤΟ έβγαλε το FMX καλύτερο από το ΧΤ660... :rolleyes: :rolleyes: ΕΧΧΧΧΜΜΜ...:lol: :lol: :lol: Το ΜΟΤΟ ξέρεις ότι δεν φημίζεται για την αντικειμενικότητα των παρουσιάσεών του. Και το FMX..... εμένα μου αρέσει, εμφανισιακά, αλλά δεν κάνει για ταξίδι.

Προφανώς δεν είσαι πωλητής γιατί το πρώτο που μαθαίνεις είναι να μην βρίζεις τον ανταγωνισμό.

Εγώ, προσωπικά, θεωρώ το KLR650 την πιο τίμια και συμφέρουσα πρόταση αγοράς καινούργιας ον-οφφ στην Ελλάδα. Αλλά τα πάντα είναι θέμα γούστου... Τα πάντα.

Πολύ φιλικά,
Σαλιγκάρης!!:wave2:

panavour
04/08/2008, 18:23
Aντε να πω και γω μια γνωμη μια και υστερα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα εδω και δυο μηνες περιπου και εγω σε ενα μεταχειρισμενο KLR 650 του 2005 με 5300 χλμ.
Προερχομαι απο μηχανακια αμιγως street μικρου- μεσαιου και μεγαλου κυβισμου εδω και περιπου (αν θυμαμαι καλα -ειναι και το αναθεματισμενο το ALTSHAIMER) 30 χρονια.
Μολις λοιπον ανεβηκα στο KLR επαθα πολιτισμικο σοκ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ολη μου η μοτοσυκλεττικη ζωη ηρθε τα πανω-κατω.Ωρε τιν τουτο δω ειπα στον εαυτο μου??
Τι ωραια ψηλα καθουμαι ωρε ζαγαρια και βλεπου τους αλλς απο ψηλα σαν του γαιδαρου στο χωριο????
Και τι ωραια που μπισταει του μηχανακι κατου και δεν καταλαβαινει τιπτς απο λακουβες νεροφαγωματα πετρες γατες σκυλους κλπ.
Ωρε και τι ρουπακλα ειν αυτη ωρε ζαγαρια ωρε????????
Οτι ταχυτητα και ναχεις ωρε ανοιγεις του γκαζ και μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρ τα καταπινεις ουλα ωρε.Και δεν πινει και σαν νερουφιδα 4,5- 6 κατοσταρακια (λιτρα ηθελα να πω) αμα το πηγαινεις σαν την τσιτα.Και πως στριβει ετσι του ατιμου.Δωστου στροφιλικακι χουριατικο-επαρχιακο βουνησιο και θα κανει πολλους να κοκκινησουν σαν τον κωλο της μαιμους.
Και φρενακι καλο και προοδευτικο εχεi ,οχι ομως σαν street αλλα για την αφεντομουτσουναρα μου αυτο ειναι καλο στους ελληνικους γυαλινους δρομους.
Και τωρα ωρε λυκοπιασματα που λεει και ο καραγκιοζης να πουμε και τα κακα.
Αυτη η σελλα ωρε μετα απο μια ωρα ωρε, με τα κιλα μου βεβαια αρκετα πιο πανω απο 100 ,την βγαζω ωρε απο τον κ@λ@ μου.Στο γαιδαρο πιανομουνα λιγοτερο.Θα την φτιαξου ομως στον σαμαρα και πιστευω να γινει καλυτερη.
Επισης το μηχανακι ειναι ψηλο και σε ταχυτητα πανω απο 130 χεσε ψηλα κι αγναντευε,δηλ σε τρωει ο αερας και αμα εχει και βαρδαρη κοντρα χεσε μεσα Πολυχρονη πουδεν γιναμε Ευζωνοι.
Τα μηχανικα τωρα δεν μπορω σε δυο μηνες να τα ξερω ουλα αλλα εκεινο που εχω να πω ειναι οτι με ενα συνθετικο εξτρα παρθενο λαδακι (ΑΜSOIL 20-50 ) που το ταιζω ειναι σαν βελλλουδο και στο μοτερ και στο σασμαν.

Τα φωτα του το βραδυ καλα για μονοφθαλμο που ειναι και λογω εξατμισης δεν κανει πολυ θορυβο.
Αμα του αλλαξεις κ@λ@τρυπιδα τοτε θα κλανει καλυτερα και θα τρεχει και πιο γρηγορα,αλλα θα κανει και πιο πολυ φασαρια.

Αυτα λοιπον ωρε κουμπαροι στους δυο μηνες παντρειας.
Στο μελλον θα τα ξαναπουμε πιοτερο.
Το μηχανακι το προτεινω ιδιαιτερως για επαρχια βουνα λογγους χωρια και παραλιες και σαν αυτο αλλο δεν ειναι στα λεφτα του.
Δεν ειναι τυχαιο οτι εδω και 20 χρονια ειναι το πιο καλοπουλημενο μηχανακι στο ΑΜΕRIKA ανεξαρτητως κυβικων.

ΑΥΤΑ ΩΡΕ ΖΑΓΑΡΙΑ:a26: :a26: :a26: :a26:

spiridaus
04/08/2008, 21:31
Το άκουσα και αλλού οτί πουλάει τρελλά στην αμερικη κκαι το προτιμάνε οι αμερικάνοι και ο στρατός τους.
Για καλό το λέτε αυτό; :beer:

panavour
04/08/2008, 22:14
Εσυ τι λες για καλο το λεμε η για κακο?:lol:

nikonian
05/08/2008, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε μου, δεν ξέρω που έχεις ακούσει ότι είναι ΤΟΟΟΣΣΟΟ προβληματικό το XT660R, για να λες ότι τα Ducati, και τα ΚΤΜ είναι πιο αξιόπιστα!:lol: :lol: Μήπως από το ΜΟΤΟ?

Προβλήματα στον ψεκασμό εννοείς τις "αρρυθμίες" που ΕΙΧΕ το XT660R του 2004. Που διορθώθηκαν (σε τρομερό βαθμό), και που ποτέ δεν έσβηνε (όπως πολλά ΧΤ660Χ).
Για την σέλα δεν έχω ακούσει προβλήματα από πολλούς φίλους που το έχουν από το 2004.
Η αλυσίδα που έχει από μαμά δεν είναι η καλύτερη, αλλά ΧΤ έχουν βγάλει και 30000+ χλμ. πριν αλλαχτεί προληπτικά. Το παν είναι η χρήση.
Τα φρένα του είναι αρκετά καλά χωρίς να κοκαλώνουν για πλάκα.

Τώρα αν θεωρείς τα αυτοκόλλητα και τα πλαστικά μη αξιόπιστα... ουδεν σχόλιον. Άσε που άλλαξαν ριζικά προς το καλύτερο με το μοντέλο του 2007.

Τώρα, αν το ΜΟΤΟ έβγαλε το FMX καλύτερο από το ΧΤ660... :rolleyes: :rolleyes: ΕΧΧΧΧΜΜΜ...:lol: :lol: :lol: Το ΜΟΤΟ ξέρεις ότι δεν φημίζεται για την αντικειμενικότητα των παρουσιάσεών του. Και το FMX..... εμένα μου αρέσει, εμφανισιακά, αλλά δεν κάνει για ταξίδι.

Προφανώς δεν είσαι πωλητής γιατί το πρώτο που μαθαίνεις είναι να μην βρίζεις τον ανταγωνισμό.

Εγώ, προσωπικά, θεωρώ το KLR650 την πιο τίμια και συμφέρουσα πρόταση αγοράς καινούργιας ον-οφφ στην Ελλάδα. Αλλά τα πάντα είναι θέμα γούστου... Τα πάντα.

Πολύ φιλικά,
Σαλιγκάρης!!:wave2:

Προβλήματα στον ψεκασμό εννοώ, να σου σβήνει το μοτέρ, την ώρα που κατεβάζεις για να στρίψεις, δικάβαλος.
Αλυσίδες έχουν σπάσει στα 15.000 χλμ εν κινήσει (κίνδυνος-Θάνατος)

Πριν από 2 χρόνια πήγα να πάρω το ΧΤR 660 , πιστεύοντας τα περιοδικά που το έβγαζαν ΑΣΤΕΡΙ, έδωσα τα χαρτιά και περίμενα το μηχανάκι.
Την τελευταία ώρα , έψαξα σε ξένα SITES διάβασα τα άπειρα προβλήματα. Ακύρωσα την αγορά την τελευταία στιγμή.
Το ΜΟΤΟ εκθείαζε το ΧΤ όσο δεν πέρνει (ξέρουμε τη σχέση του περιοδικού με τη Μοτοδυναμική), και έθαβε το FMX.
Μέχρι που πήραν για long term και τα δυο μηχανάκια (2007)και τους γύρισε το μάτι ανάποδα. Στο επόμενο συγκριτικό δεν άντεξαν και έγραψαν κάποια από τα στραβά του ΧΤ ιταλίας και το έβγαλαν τελευταίο στο συγκριτικό, λόγω δυσλειτουργιών.

Πίστεψέ με, είμαι ο πρώτος που θα ήθελε το ΧΤ να είναι αξιόπιστο και γιαπωνέζικο, γιατί είναι πανέμορφο δίπλα στο παλαιομοδίτικο KLR.


:beer: :beer: :beer:

panavour
05/08/2008, 21:33
Και κατι ακομα το βασικωτερο ισως ωρε ζαγαρια.
Το κουλουρακι ειναι το μονο που κατασκευαζεται εξ ολοκληρου στην Ιαπωνια.
Αυτο λεει πααααρα πολλα για την αξιοπιστια του εν σχεσει με τα αλλα που κατασκευαζονται στην Ευρωπη.:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

vestromas
05/08/2008, 22:15
Με αυτη την τιμη, το κουλουρι δινει πολυ παραπανω απ οτι υποσχετε.
Το μηχανακι εχει τρελο βιογραφικο και εχει δωσει γυρω στα 20 χρονια εξετασεις.
Ψηφιζω κουλουρι με τα 1000.:beer: :wave2:

XJR_Billy
06/08/2008, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Προβλήματα στον ψεκασμό εννοώ, να σου σβήνει το μοτέρ, την ώρα που κατεβάζεις για να στρίψεις, δικάβαλος.
Αλυσίδες έχουν σπάσει στα 15.000 χλμ εν κινήσει (κίνδυνος-Θάνατος)

Πριν από 2 χρόνια πήγα να πάρω το ΧΤR 660 , πιστεύοντας τα περιοδικά που το έβγαζαν ΑΣΤΕΡΙ, έδωσα τα χαρτιά και περίμενα το μηχανάκι.
Την τελευταία ώρα , έψαξα σε ξένα SITES διάβασα τα άπειρα προβλήματα. Ακύρωσα την αγορά την τελευταία στιγμή.
Το ΜΟΤΟ εκθείαζε το ΧΤ όσο δεν πέρνει (ξέρουμε τη σχέση του περιοδικού με τη Μοτοδυναμική), και έθαβε το FMX.
Μέχρι που πήραν για long term και τα δυο μηχανάκια (2007)και τους γύρισε το μάτι ανάποδα. Στο επόμενο συγκριτικό δεν άντεξαν και έγραψαν κάποια από τα στραβά του ΧΤ ιταλίας και το έβγαλαν τελευταίο στο συγκριτικό, λόγω δυσλειτουργιών.

Πίστεψέ με, είμαι ο πρώτος που θα ήθελε το ΧΤ να είναι αξιόπιστο και γιαπωνέζικο, γιατί είναι πανέμορφο δίπλα στο παλαιομοδίτικο KLR.


:beer: :beer: :beer:

Φίλε μου, αυτό ακριβώς σου είπα, έχω την XTR660 και έχω κάνει 10500χλμ. Δεν μου έχει σβήσει ούτε μία φορά. Όπως σου είπα και προηγουμένως, το ΧΤΧ ήταν το μοντέλο που έκανε σβησίματα, όχι το R. Οι αλυσίδες, σε όλα τα μηχανάκια, θέλουν την προσοχή τους και την συντήρησή τους. Αν κάνεις συνέχεια σούζες και γενικά ζορίζεις την αλυσίδα και δεν την λαδώνεις ποτέ, παρά μόνο σε κάθε σέρβις, πως περιμένεις να σου αντέξει?

Πολλοί κάτοχοι ΧΤR θα μιλήσουν για την αξιοπιστία του. Και τις αρετές του.

Επειδή είχα διαβάσει το συγκριτικό κι εγώ, είχαν το ΧΤΧ όχι το R στο ΜΟΤΟ.

Τεσπα, κι επειδή και πριν συμφώνησα για την αγορά του KLR, θα συμφωνήσω πάλι. Εξαιρετική αγορά για τα χρήματά του. Όπως και το V-Strom και το Bandit650, και το XT660R, που το παίρνεις σήμερα με 5800.

Up KLR!!!:beer: :beer:

golis
06/08/2008, 09:00
Είχα (δυστηχώς) για ένα ενάμιση χρόνο XT660 R 04 με το οποίο έγραψα πάνω απο 25.000 χλμ.
Δύο αλυσίδες ψόφησαν, η μια παρ ολίγο να ψοφήσει κι εμένα μαζί της.
Αυτοκόλλητα χαρτοπόλεμος...
Πλαστικά πιο χάλια κι απο Ξιντζιαν-πά-τσουλί.
ΣΚΟΥΡΙΑ στις κολλήσεις του πλαισίου σε καινούργια μοτοσυκλέτα...
Δύο G. T.P.S αλλάγμένα στην εγγύση,τα ίδια σκατά.(με K&N & μαμά εξατμίσεις)
ΑΘΑΝΑΤΗ ΣΤΡΑΝΤΖΑ το XT 660 λέμε !!! :bigcry: :yuck:

Κουλούρι Δαγκωτό !
Μπεστ βάλιου φορ μάνει

XJR_Billy
06/08/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Είχα (δυστηχώς) για ένα ενάμιση χρόνο XT660 R 04 με το οποίο έγραψα πάνω απο 25.000 χλμ.
Δύο αλυσίδες ψόφησαν, η μια παρ ολίγο να ψοφήσει κι εμένα μαζί της.
Αυτοκόλλητα χαρτοπόλεμος...
Πλαστικά πιο χάλια κι απο Ξιντζιαν-πά-τσουλί.
ΣΚΟΥΡΙΑ στις κολλήσεις του πλαισίου σε καινούργια μοτοσυκλέτα...
Δύο G. T.P.S αλλάγμένα στην εγγύση,τα ίδια σκατά.(με K&N & μαμά εξατμίσεις)
ΑΘΑΝΑΤΗ ΣΤΡΑΝΤΖΑ το XT 660 λέμε !!! :bigcry: :yuck:

Κουλούρι Δαγκωτό !
Μπεστ βάλιου φορ μάνει

Φίλε μου, χωρίς παραξήγηση, αν άκουγα τους πρώην ιδιοκτήτες ΧΤ, τον τρόπο που λένε πόσο κορόιδα πιάστηκαν και πόσο μισούν το μηχανάκι που υμνούσαν όταν το είχαν...

Τα χειρότερα λόγια... Αλλά έτσι είναι με όλα τα μοντέλα. Εξαρτάται τι απαιτήσεις έχεις και τι περιμένεις να σου δώσει η μηχανή που διάλεξες.

Όταν την πάρεις την υμνείς και την εγκωμιάζεις και όταν την πουλήσεις, κλαις τα λεφτά που'δωσες, και το μπορντέλο που καβαλούσα, και πως δεν με σκότωσε... κ.λ.π.

Τα Yamaha έβγαλαν την φήμη τους σαν σκυλιά κ.λ.π. από ιδιοκτήτες που τα φρόντιζαν και τα κυκλοφορούν ακόμα, μετά από δεκαετίες.

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι δεν κάνουν καλή έρευνα αγοράς και περιμένουν παπάδες από την μηχανή που πήραν, χωρίς να έχουν ξεκαθαρίσει μέσα τους τις ανάγκες τους και τη χρήση για την οποία παίρνουν μηχανή.

Για εμένα, (νομίζω και για πολλούς), η XTR είναι άριστο μηχανάκι, με αποδεδειγμένη αξιοπιστία, φτηνή συντήρηση και ανταλλακτικά, αρκετά γκάζια (πάντα μιλώ για μένα, είμαι και σαλίγκαρος:lol: ), και καρακουκλάρα του κερ@τ@.

Το ότι δεν έχω τίποτα από τα προβλήματα που ανέφερες παραπάνω στο μοντέλο του '07, δεν νομίζω να οφείλεται σε καθαρή τύχη...

Αυτά για το ΧΤ... :beer: :beer: :wave2:

golis
06/08/2008, 10:16
Δεν έκανα λόγο ούτε για την ποιότητα κύλισης αλλά ούτε και για τις επιδόσεις του,
που πραγματικά είναι πολύ καλές για την κατηγορία του.
Τα ΧΤ είχαν φήμη αξιοπιστίας και ποιότητας κατασκευής μέχρι πριν το 660.
Απο εκεί και μετά άρχισε η κουτρουβάλα.
Εμπάθεια με το ΧΤ δεν έχω καμμία,το αντίθετο μάλιστα γιατί σέβομαι το όνομα του.
Έτσι όμως έπεσα στην παγίδα(πιθανόν κι εσύ)του ονόματος και μου φορτώθηκα ένα
μηχανάκι κατώτερο των προσδοκιών που απορέουν απο το όνομα ΧΤ=αθάνατο.
Αυτά με τους παπάδες που περίμενα με την αγορά του,
δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα κατασκευής.
Άλλο οι παπάδες ΧΤ=ποιότητα κατασκευής κι άλλο να σου βγεί παπαδιά απο το ξεφλούδισμα του σκελετού.
Πλημελής συντήριση,στην περιπτωσή μου τουλάχιστον,δεν ισχύει...
Μακάρι όταν θα γράψεις κι εσύ κοντά στα 30.000 χλμ,να έχεις την ίδια ποιότητα που έχεις τώρα

XJR_Billy
06/08/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Δεν έκανα λόγο ούτε για την ποιότητα κύλισης αλλά ούτε και για τις επιδόσεις του,
που πραγματικά είναι πολύ καλές για την κατηγορία του.
Τα ΧΤ είχαν φήμη αξιοπιστίας και ποιότητας κατασκευής μέχρι πριν το 660.
Απο εκεί και μετά άρχισε η κουτρουβάλα.
Εμπάθεια με το ΧΤ δεν έχω καμμία,το αντίθετο μάλιστα γιατί σέβομαι το όνομα του.
Έτσι όμως έπεσα στην παγίδα(πιθανόν κι εσύ)του ονόματος και μου φορτώθηκα ένα
μηχανάκι κατώτερο των προσδοκιών που απορέουν απο το όνομα ΧΤ=αθάνατο.
Αυτά με τους παπάδες που περίμενα με την αγορά του,
δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα κατασκευής.
Άλλο οι παπάδες ΧΤ=ποιότητα κατασκευής κι άλλο να σου βγεί παπαδιά απο το ξεφλούδισμα του σκελετού.
Πλημελής συντήριση,στην περιπτωσή μου τουλάχιστον,δεν ισχύει...
Μακάρι όταν θα γράψεις κι εσύ κοντά στα 30.000 χλμ,να έχεις την ίδια ποιότητα που έχεις τώρα

Αδερφέ μην με παρεξηγείς. Δεν έγραψα παραπάνω προσωπικά για σένα.:beer: Μιλούσα γενικά.

Και δεν αμφιβάλλω ότι είχες τα προβλήματα. Αλλά υπάρχουν ένα σωρό ιδιοκτήτες που δεν τα έχουν. Και μένα μου χάλασε το βεντιλατέρ. Όταν πήγα στη Yamaha, μου είπαν ότι ήταν η πρώτη φορά που είχαν δει αυτό το πρόβλημα. Αστοχία υλικού.

Επίσης ακούω από ιδιοκτήτες ΧΤΧ ότι ακόμα σβήνουν. Αλλά όχι από XTR.

Θέλω να σου πω ότι όντως, υπήρχαν κάποια προβλήματα στα πρώτα ΧΤ, (κακώς βέβαια), αλλά αυτά όσο γνωρίζω έχουν λυθεί. Αστοχία υλικού είναι φυσιολογικό να υπάρχει σε ένα μηχανάκι από τα χιλιάδες που βγαίνουν παραγωγή. Και δεν οφείλονται μόνο στην συντήρηση...

Να'μαστε καλά, στα 30000 ελπίζω να έχω την ίδια γνώμη που έχω και τώρα!!!

Κυριακή πρωί φεύγω για Βουλγαρία (2500χλμ πήγαινε έλα), και ελπίζω να βγω ασπροπρόσωπος:D !!

Καλό και ασφαλές καλοκαίρι να'χουμε και καλές βόλτες με το KLR, ένα παρεξηγημένο και εξαιρετικό μηχανάκι σε σούπερ τιμή!!!:beer: :beer: :wave2:

notakos600
06/08/2008, 11:12
Κυριακή πρωί φεύγω για Βουλγαρία (2500χλμ πήγαινε έλα), και ελπίζω να βγω ασπροπρόσωπος:D !!

Καλό και ασφαλές καλοκαίρι να'χουμε και καλές βόλτες με το KLR, ένα παρεξηγημένο και εξαιρετικό μηχανάκι σε σούπερ τιμή!!!:beer: :beer: :wave2: [/B][/QUOTE]


Καλό ταξίδι, καλά να πας και καλά να 'ρθείς φιλαράκι.
Καλό καλοκαίρι.

golis
06/08/2008, 11:20
Καλό ταξίδι και καλή επιστροφή :wave2:

XJR_Billy
06/08/2008, 11:24
Να' μαστε όλοι καλά, και ασφαλείς, για να κοντραριζόμαστε εδώ μέσα:lol:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2: