PDA

View Full Version : Γνώμη για Bridgestone BT45



ChrisDerbi
29/06/2011, 14:50
Παιδιά γειά σας,

ποια είναι η γνώμη σας για λάστιχα Bridgestone BT 45 για Derbi Senda SM 125?

Acacius
29/06/2011, 21:21
Τα έχω στο Freewind μου εδώ και 5000+ Km και κατά τη γνώμη μου είναι άψογα.

Στη δική σου μοτοσυκλέτα δεν είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάξουν. Ο λαστιχάς μου είχε ενδοιασμούς για το αν θα ζεσταίνονται γρήγορα, γιατί συνήθως φοριούνται σε πιο βαριές μοτό - δεν έχω θέμα αλλά η δική σου μηχανή πρέπει να είναι πανάλαφρη. Γενικά το λάστιχο είναι τουριστάδικο και όχι μαλακό. Εσύ μπορείς να διαλέξεις κάτι πολύ πιο σπορ, τόσο λόγω βάρους/ιπποδύναμης όσο και λόγω πιο "εύκολων" διαστάσεων (17άρες ζάντες υποθέτω). Εγώ θα κοιτούσα για κάτι τέτοιο (http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/themes/motorcycletires/supermoto/twist_sm/twistsm_en.html), που είναι φτιαγμένο για μηχανάκια σαν το δικό σου.


Τώρα τι φοράς; Επίσης, αν θέλεις να ακούσεις και εναλλακτικές προτάσεις, πες καλύτερα τις ακριβείς διαστάσεις που κοιτάς.

ChrisDerbi
29/06/2011, 22:52
Καλησπέρα Acacius

ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τώρα με βάζεις σε σκέψεις. Όντως, το μηχανακι είναι 130 kg και μέγιστη ταχύτητα 120 χλμ. περίπου. Το θέμα είναι ότι ξεκίνησα για metzeler lasertec, στα οποία υπήρχε έλλειψη σε διαστάσεις στο πίσω λάστιχο. Στη συνέχεια πήγα για pirelli sports demon, στα οποία και εδώ υπήρχε έλλειψη και η τιμή τους είναι αρκετά υψηλή επίσης. Υπήρχε πρόταση για michelin pilot activ η sporty, αλλά για τα συγκεκριμένα michelin δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, ότι γλυστρούν κλπ. Βρήκα έτσι τα bridgestone σε μια νορμάλ σχετικά τιμή, αλλά όντως ο δείκτης τους είναι s, δηλαδή για μεγάλες μηχανές. Σήμερα έδωσα την παραγγελία μετά από πολλές αλλαγές, ίσως αύριο πρέπει να την ακυρώσω. Οι εργοστασιακές διαστάσεις είναι 110/80/17 μπροστά και 130/70/17, αλλά μου είπαν ότι μπορώ να βάλω και 100/80/17 μπροστά. Αυτή τη στιγμή φοράει μαμίσια Vee Rubber τα οποία έχουν ξεραθεί και γλυστράνε απίστευτα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Πιστεύεις ότι θα έχω πρόβλημα με τα bridgestone? Τα continental δεν τα είχα κοιτάξει καθόλου.

chr1s_86
29/06/2011, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ChrisDerbi


Κάποιο λάθος πρέπει να έχεις κάνει μιας και τα ΒΤ45 έχουν δείκτη Η όπως και τα Continental που λες.

ChrisDerbi
29/06/2011, 23:22
Ναι όντως h ήθελα να γράψω, sorry. Ποια είναι η άποψη σου;

chr1s_86
29/06/2011, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ChrisDerbi
Ναι όντως h ήθελα να γράψω, sorry. Ποια είναι η άποψη σου;

Αν είχα ξεραμένα Vee Rubber (:uplate: ) θα τα έβαζα (τα bridgestone) και δεν θα το σκεφτόμουν και πολύ...

ChrisDerbi
29/06/2011, 23:44
Μάλιστα. Και με το θέμα του οτι αργουν να ζεσταθουν γιατι είναι για μεγαλύτερες moto? Θα έχω μεγάλο πρόβλημα, να γλυστράνε κλπ. ή μόνο αν πήγαινω το μηχανάκι στο όριο?

chr1s_86
29/06/2011, 23:59
Δες στο manual/βιβλιαράκι της Derbi (αν έχεις) τι γράφει για τα λάστιχα, αν πρέπει να είναι S ή Η ο δείκτης. Πάντως η Pirelli τώρα που τσέκαρα προτείνει τα Sport Demon για αυτό το μηχανάκι τα οποία είναι H άρα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα :beer:

ChrisDerbi
30/06/2011, 00:12
Σε ευχαριστώ πολύ!

Acacius
30/06/2011, 22:16
Τα BT45 είναι καλά λάστιχα και συμπεριφέρονται καλά ακόμα και κρύα, ποτέ δεν ένοιωσα ανασφάλεια (αλλά είμαι κουλάντζα :p). Σίγουρα θα είναι καλύτερα από τα ξερά που φοράς, απλά επειδή δε θα αλλάξεις λάστιχα για κάμποσο καιρό, καλό είναι να το ψάξεις και δεν ξέρω αν αυτά είναι ιδανικά.

Μην τσιγγουνευτείς στα λάστιχα, επειδή όμως την οικονομία ουδείς εμίσησε, κοίτα και online αν μπορείς να τα βρεις με σημαντική διαφορά τιμής. Έχει συζητήσεις εδώ μέσα αναφορικά με τέτοιες αγορές. Αν βέβαια τα θέλεις εδώ και τώρα, σε καταλαβαίνω.

Έριξα μια ματιά σε ένα τεστ 125ριών SM του Motorrad (http://www.motorradonline.de/de/motorraeder/tests/vergleichstests/vergleichstest-125er-supermotos/333049?seite=3) και όπως φαίνεται από το εργοστάσιο στα άλλα φοριούνται Pirelli Diablo & Sport Demon και Michelin Pilot Sporty. Δεν είναι υποχρεωτικά τα καλύτερα αλλά πάρε ιδέες.

Υπάρχουν και τα Heidenau K66 Cup (http://www.reifenwerk-heidenau.de/modules/reifenliste/view.php?point=3&rtyp=20&profil=140&pic=59), αλλά δεν ξέρω αν εισάγονται και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι νόμιμα, γιατί ο κατασκευαστής τα έχει στα αγωνιστικά λάστιχα.