PDA

View Full Version : Διαδρομές στην Πελλοπόνησο....



Dexter
20/08/2005, 11:52
Χαιρετώ την παρέα...
Θα ήθελα να ακούσω τις προτιμήσεις σας σχετικά με τους ωραίους δρόμους τιε Πελλοπονήσου.Ας καταθέσει ο καθένας το top 3 του.Αναφέρομαι σε ασφάλτινες διαδρομές φυσικά.Αν και Πελλοπονήσιος δεν το χω ψάξει σχεδόν καθόλου...:blush:
Ξυλόκαστρο->Διακοφτό->Καλάβρυτα->Δημητσάνα
είναι μια απο τις καλές κατα την γνώμη μου


Υ.Γ. Προσοχη στην στροφή μπαίνοντας στην Δημητσάνα πρίν το γεφυράκι.
Μηδενική τριβή+βουλιαγμένη άσφαλτος=:a018:

KaTaNaS
20/08/2005, 12:49
geia sou file :wave2:



δε ξερω γιατι, ισως επειδή είμαι και απο πελλοπονησο, αλλά τη λατρεύω...


το όμορφο είναι πως μπορείς αυθημερόν να τη γυρίσεις σχεδόν όλη,


τη περασμένη εβδομάδα ξεκίνησα απο μονεμβάσια για να ανέβω πάτρα , έφτασα τρίπολη και απο εκεί απο το λεβίδι ανηφόρησα διασχίζοντας την πελλοπόνησο απο το κέντρο της, κοιτώντας στα δεξιά μου ψηλά τα καλάβρυτα, συνεχώς μέσα στο πράσινο και απο πάνω τις ξερές γκρεμίλες...


ο δρόμος βεβαίως απο εκεί , η άσφαλτος δηλαδή δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, μα για χαλαρά χιλιόμετρα είναι απίστευτη διαδρομή...


ή διαδρομή που λατρεύω είναι


κορινθος επίδαυρος ναύπλιο κωλοσούρτης (αχλαδόκαμπος) τρίπολη μεγαλόπολη καρύταινα και στεμνίτσα δημητσάνα κατέβασμα απο λεβίδι σε εθνική και γυρισμό απο εθνική και αρτεμίσιο, αν και μπορείς απο λεβίδι να συνεχίσεις επαρχιακά για νεμέα οπου και δεν έχω πατήσει ακόμη


ή ενώ κατευθείνεσαι απο τρίπολη προς μεγαλόπολη να στ΄ρίψεις αριστερά που γράφει για Γεωργίτσι και [που σε ανεβάζει σε ταυγετο και κατεβαίνεις απο την άλλη στη σπάρτη


και απο εκεί χαμηλώνεις και άλλο μέχρι βλαχιώτη και απο το βλαχιώτη κάνεις αριστερά για γεράκι ανεβαίνεις κοσμά και κατηφορίζεις τις στενές σερπατίνες μέχρι το λεωνίδιο και απο εκεί τυρό και άστρος έχει σειρά...


απο άστρος ή ξανα περνάς απο ναύπλιοο και επίδαυρο η σε βγάζει στην τρίπολη κια επιστρέφεις απο αρτεμίσιο για να ανοίξεις λίγο...




μα και ήπειρο που βρέθηκα αυτή τη βδομάδα που πέρασε ήταν απίστευτα...


μιλάμε το μόνο που θέλω είναι χρήματα για καύσιμα και ημέρες ελεύθερες, να οργώσω τη χώρα μας όλη, τις ομορφιές μας!


γεια σας παιδιά :wave2:



α ρε DEXTER ακόμη δε γύρισα και με ξεσήκωσες πάλι γαμώτ :beer:

στα ποτήρια νερό απο καμμιά πηγούλα των βουνών!

sotpag
20/08/2005, 13:59
ρε Σταυρο εσυ θα τον κανεις να μην ξαναπαει ....

καλοκαιρι ειναι αστε λιγο τα βουνα και το καθαρο οξυγονο και πιαστε τις παραλιες να μυρισετε λιγο αντιηλιακο....

αν εχεις χρονο φιλε μου κανε μια βολτα στη νοτια πελλοπονησο απο Πυλο Μεθωνη - Φινικουντα - Κορωνη - Καλαματα - Καρδαμηλη - Στουπα (το πραγματικο χωριο του Αλεξη Ζορμπα παραλια καλογριας) - Αεροπολη και απο εκει πας μεχρι Ταιναρο (στην εισοδο του Αδη κατα τους αρχαιους και αλλα πολλα που λεγοντε... - ναος του Ποσειδωνα)

επιστροφη απο δεξια του ποδιου ανεβαινοντας απο Λαγια - Κοτρωνα - Γυθειο - Σκαλα (αν εχεις χρονο πας και μεχρι την Μονεμβασια) ανεβαινεις τον Παρνωνα σταση στον Κωσμα , και μετα Λεωνιδιο - Αστρος - Ναυπλιο - Επιδαυρος και πισω...

για να φτασεις στην Πυλο δεν εχεις παρα να πας Δερβενι (πριν την Ακρατα) για να εχεις και βουνο ....Εβροστινα - Γκουρα - Στυμφαλια στη λιμνη δεξια για Λεβιδι(χοιρινο ρολο) Βιτυνα - Δημητσανα - Καριταινα - Ανδριτσαινα (το καλυτερο βραστο) Κρεστενα - Ζαχαρω (παρε και κολυριο) Κυπαρισσια...

χρονο και χρημα να εχεις.............

KaTaNaS
20/08/2005, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
ρε Σταυρο ...


και χρημα να εχεις.............



Γειά σου ρε Σωτήρη,


μιλάμε με εφτιαξες, άντε ρε δε το ξερα οτι απο Δερβένι βγάζει στο ύψος του Λεβιδίου.



και ο γύρος της μάνης που είπες πολύ καλός, με το που τελειώσει η εξεταστική θα πάω να τον κάνω.

Dexter
20/08/2005, 23:46
Εμένα ξεκιναει σε 10 μέρες..:cry:


Μόλις τελειώσω και στρωθει το δυναμιτάκι μου κάτι θα δοκιμάσω απο αυτά που πρροτείνατε.Thx.....

lospsi
22/08/2005, 12:51
καταρχην, Katanas, το Γεωργιτσι ειναι το χωριο μου!!!!!!!!
Με προλαβες στο να προτινω την διαδρομη Καλαματα _ Σπαρτη απο το βουνο. Πολυ ωραια θεα... Βεβαια, προτινω ανεπιφυλακτα να ακουθηθει απο τον καθε ενδιαφερομενο η διαδρομη μεχρι το χωριο μου (υπαρχουν ταμπελες) που ειναι πολυ ομορφο και να παει στην πλατεια του Αγ.Αθανασιου να πιει ενα καφεδακι κατω απο τον πλατανο.
Κατα τα αλλα, ολες οι διαδρομες ειναι ομορφες.
Ξεχωριζω την διαδρομη για Λαγκαδια (εξοδος Βυτινα απο Εθν. Οδο) καθως και την διαδρομη που περναει απο Ανδριτσαινα - Καλλιθεα κτλ...
Φωτο απο Καλαματα-Σπαρτη


22072

lospsi
22/08/2005, 12:52
αλλη μια


22073

lospsi
22/08/2005, 12:53
κατεβαινοντας για Γεωργιτσι


22074

lospsi
22/08/2005, 12:55
αν ανεβειτε τον δρομο για ΓΕωργιτσι, πριν αρχισετε να κατηφοριζετε θα δειτε εναν χωματοδρομο.
Ακολουθηστε τον


22075

lospsi
22/08/2005, 12:59
και θα βγειτε στο εκκλησακι του Αγ. Παντελεημονα.
Θ Ε Α


22076

lospsi
22/08/2005, 13:01
ειπαμε....ΘΕΑ


22077

ironbum2
22/08/2005, 13:14
Καλαμάτα - Σπάρτη από το βουνό είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ...τύφλα να 'χει η Κορσική!!!!

Και για Πάρνωνα που είπε ο Σωτήρης πάλι ++++++++

Alchimistis
23/08/2005, 15:05
Μετα το δερβενι ετσι οπως πας για Διακοφτο κανε μια σταση Ακρατα!!!!

Tigas
24/08/2005, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
Καλαμάτα - Σπάρτη από το βουνό είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ...τύφλα να 'χει η Κορσική!!!!

Και για Πάρνωνα που είπε ο Σωτήρης πάλι ++++++++

ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΣΟ ΤΗΝ ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΛΗ
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ IRONBUM.

ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΑΥΓΕΤΟ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11451

ΑΛΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΩΡΑΙΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΛΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ.
ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΤΑΒΕΡΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ.

Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ Ο ΖΟROPATRA ΜΕΘΩΝΗ-ΚΟΡΩΝΗ-ΦΟΙΝΗΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΣ ΑΠΟ ΠΥΛΟ ΚΤΛ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ, ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΓΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ.

ΑΛΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΚΡΑΤΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ ΤΣΙΒΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΖΑΧΛΟΡΟΥ, ΕΔΩ ΠΑΤΑΣ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ, ΕΓΩ ΜΕ TO CBR ΔΕΝ ΚΟΛΩΣΑ ΠΑΝΤΩΣ.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΣΩΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΔΟΞΑΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΤΟΝ ΤΑΥΓΕΤΟ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟ, ΕΔΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΟ ΧΩΜΑΤΑΚΙ, ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5-2 KM

ΑΛΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΔΙΑΚΟΦΤΟ - ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΜΕΡΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΙΚΑ ΧΩΡΙΟΥΔΑΚΙΑ ΜΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΟΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΙΧΕΣ ON-OFF ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΑΠΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΤΡΟΣ, ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΚΑΝΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΑΡΕΣΕ.

ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ:wave2:

Dexter
24/08/2005, 22:16
...τις διαδρομες στο βορειοαντολικο ακρο τις εχω ψιλοελεγξει.
..παρελειψα να πω οτι ειμαι απο το Ξυλοκαστρο και ως φοιτητης στην Πατρα την διαδρομη αυτη με ολα τα παρακλαδια της την εχω σκισει.Τσ υπολοιπα κομματια ειναι που μου διαφευγουν.Ευχαριστω για τις απαντησεις , με το που τελιωνει η εξεταστικη την κανω με φορα....:a2:

Xrider
06/06/2006, 10:50
Gia Kalogritsa (an 8umamai kala to onoma)to Boreio-Dytiko akro tis pelloponhsou...uparxei allos dromos ektos apo ekeinon gia Trial moto oste na kateveis se ekeinh tin api8ani paralia??

φατα μουτρα
06/06/2006, 10:58
1. Αντρίτσαινα καρύταινα στεμνίτσα δημητσαάνα .Ιδιέταιρα το Καρυταινα αντρίτσαινα είναι κόλαση

2.Καλαμάτα Σπάρτη

3. Καλαμάτα ΑΚ. Ταίναρο οχι για τρεξιμο αλλα όμορφη διαδρομη αν γουστάρεις ξεραιλα ..

Vasilis_Strom
06/06/2006, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Gia Kalogritsa (an 8umamai kala to onoma)to Boreio-Dytiko akro tis pelloponhsou...uparxei allos dromos ektos apo ekeinon gia Trial moto oste na kateveis se ekeinh tin api8ani paralia??

Μάλλον το Γιαννισκαρι λες και δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Η Καλογριά είναι η παραλία που είναι στο δάσος της Στροφιλιάς και έχει δρόμο κανονικό.

Tsakalaki
06/07/2006, 20:09
Νομίζω οτι βρήκα το τοπικ για να μου λυθούν οι απορίες....


Στις 20 του μήνα, αν όλα πάνε καλά, θα ξεκινήσω απο τη Θεσσαλονίκη για να κατευθυνθώ στη πελοπόννησο, προκειμένου να κάνω τον γύρο.......φιλόδοξος αρκετά....



Με μιαπρώτη σκέψη, τα αρχικά μου πλάνα για τον τρόπο κατεύθυνσης είναι:


Θεσσαλονίκη - Κόρνιθος: Ένας θεός ξέρει πως....

Κόρνθος - Πάτρα: Απο τη παλιά εθνική οδό...

Πάτρα - Πύργος: Απο παραλία...

Πύργος - Καλαμάτα: Απο παραλία...

Καλαμάτα - Γύθειο: " "

Γύθειο - Μονεμβασία: με τον μοναδικό τρόπο που υπάρχει

Μονεμβασιά - Ναύπλιο: το ίδιο

Ναύπλιο - πίσω......


έχω 10 μέρες στη διάθεσή μου
προλαβαίνω;;;
Που να μείνω περισσότερ;;;
Τι να ψάξω



Το ταξίδι θα γίνει απο ένα σώμα (το δικό μου) και δυο ψυχές (η δική μου και ενός V-strom 650)




Ευπρόδεσκτη οποιαδήποτε παρατήρηση, ιδέα, κλπ




Είναι το πρώτο μου ταξίδι με τη μηχανή και θέλω να μου μείνουν ταλάθη μου (για να μάθω) και κάποιες καλές φωτογραφίες....






Αυτά.....

ΙΠΠΕΑΣ
06/07/2006, 22:35
Mπορεί να μου πει κάποιος μία διαδρομή που να αξίζει στα χωριά της Μάνης ; Θα με εξυπηρετούσε να μου πείτε τα πιο σημαντικά χωριά. Σκέφτομαι να μείνω Γύθειο και να κάνω ένα ημερήσιο στα χωριά αυτά. Είχα δει κάτι φοβερές φωτογραφίες αλλά δεν θυμάμαι το topic.

Με ενδιαφέρει να πάω να δω τα χωριά με τα πέτρινα σπίτια-φρούρια !!

dimitrish69
27/12/2008, 18:16
Τι να πρωτοδιαλέξεις από Πελλοπόνησο? Νο1 σίγουρα Σπάρτη-Καλαμάτα ιδίως πριν 12+ χρόνια πριν καεί απο τις φωτιές όλος ο βόρειος Ταύγετος Απλά διαδρομή μαγεία.Νο2 διάσχιση του Πάρνωνα από νότο προς βορρά Ξεκινάς από Κοσμά και διασχίζοντας τον Πάρνωνα στην κορυφογραμμή του περνάς κοντά στα 2 καταφύγια φτάνεις Αγ.Πέτρο,καστρί,Ανω δολιανά(από έξω) και βγαίνεις Τεγέα ή Κερασίτσα 5χιλ. έξω από την Τρίπολη.Νο3 σίγουρα ο γύρος του Μαινάλουκαι άλλη μια διαδρομή από Τρίπολη-Λεβίδι-Βυτίνα-Λαγκάδια-Ολυμπία.Νο4 Τρίπολη-Λεβίδι-δεξιά για 111 και από εκεί Καλάβρυτα για καφέ και μετά μέσω χιονοδρομικού Χελμού στη λίμνη Τσιβλού και πολλές άλλες που πρέπει να γράφω με τις ώρες Καλό είναι να έχεις ON-OFF ή Enduro