PDA

View Full Version : Ψάξιμο για αγορά μηχανής! Πείτε γνώμες παιδιά η εμπειρία σας μετράει!



Nikitaz
30/06/2011, 03:50
Ψάχνω να αγοράσω μηχανή έως 4.000€. Δεν θέλω supersport είμαι των πιό sport-touring και on/off αλλά τα χρήματα που διαθέτω για αυτόν τον σκοπό είναι περιορισμένα και δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο με νορμάλ χιλιόμετρα αλλά να μου πεις πόσο αξιόλογο με αυτά τα χρήματα! Πείτε καμιά ιδέα. Σκεφτόμουν Suzuki V-Strom 650, Suzuki Bandit 650S, Yamaha Fazer 600 S2, BMW F650 CS Scarver, BMW F800ST, Honda CBR 600 F, Honda CBF 600, Aprilia Shiver 750 GT. Όσο για το ABS καλό θα ήταν να υπήρχε. Κυρίως η χρήση του θα γίνεται σε επαρχιακή πόλη όπου οι διαδρομές είναι πάνω κάτω χαλαρές χωρίς κίνηση και ειδικά το καλοκαίρι θα γίνονται μικροεκδρομούλες. Καταλαβαίνετε πάνω κάτω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :smokin:

sovaros_user
30/06/2011, 04:37
για την πολη το θελεις ? για ταξιδακια ? κ τα δυο ?

το ABS σε ενδιαφερει ? Αν οχι υπαρχουν απειρες προτασεις στα χρηματα που διαθετεις

Nikitaz
30/06/2011, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
για την πολη το θελεις ? για ταξιδακια ? κ τα δυο ?

το ABS σε ενδιαφερει ? Αν οχι υπαρχουν απειρες προτασεις στα χρηματα που διαθετεις


Τα πρόσθεσα στο αρχικό μήνυμα μου και για τους υπόλοιπους. Το ABS πιστεύω ότι κάνει δουλειά γιαυτό και το βάλανε. Είμαστε και στο 2011 όχι στο '95 κι αυτό δυσκολεύει το γεγονός να πάρω κάτι χωρίς ABS. Τα ταξιδάκια δεν είναι ο αρχικός σκοπός μου αλλα από ότι βλέπω θα γίνουν τελικά με καλή παρέα και διάθεση από φίλους κι όλους εσάς εδώ μέσα! :beer:

menos
30/06/2011, 11:09
Για sport-touring μέ 4.000 προτείνω χωρίς φόβο αλλα με πολύ πάθος, CBR XX... :D

Ρίξε μια ματιά και στις τιμές...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?make=22&offer_type=sale&or=d&pg=1&so=dm&variant=cbr+1100+xx

sovaros_user
30/06/2011, 11:18
ωραια, πες μας τωρα κ εμπειρια για να ειναι ολοκληρωμενη η ερωτηΞη σου.

:beer:

Sapadak
30/06/2011, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Για sport-touring μέ 4.000 προτείνω χωρίς φόβο αλλα με πολύ πάθος, CBR XX... :D

Ρίξε μια ματιά και στις τιμές...


Για SP και εγω το ΧΧ ΑΝ ομως εχεις προηγουμενη εμπειρια με μοτοσυκλετες και μονο...γιατι ειναι ΚΤΗΝΟΣ

Nikitaz
30/06/2011, 12:41
Έχω εμπειρία αλλά μέχρι κατηγορία 600cc. Όσο για τις μηχανές τα φοβάμαι λιγάκι τα 1000cc, επειδή όπως λένε δεν συγχωρούν, πόσο μάλλον τα μεγαλύτερα αλλά ίσως φοβάμαι κι άδικα. Εκτός αυτού δεν θα ήθελα κάτι με μεγάλα τέλη και κόστος συντήρησης. Τι έχετε να πείτε για τις μηχανές που παρέθεσα;

Επίσης, μέχρι πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα να πάρω; Κοιτάω γενικότερα μέχρι τις 20.000 αλλά τα περισσότερα εχουν και 30 και 40 και 50. Το car.gr το έχω πεθάνει και σε λίγο πρέπει να μου κόβουν ποσοστά επισκεψιμότητας εδώ και πάνω απο 1 χρόνο!

sovaros_user
30/06/2011, 14:27
οσο λιγοτερα χιλιομετρα τοσο καλυτερα, στα 20.000 ειναι καλα, παραπανω μην πας καλυτερα. :beer:

thalasinos
30/06/2011, 14:44
Με 4000ευρω θα σου προτεινα κανα Varadero 1000, βρισκεις και ψεκαστο με αυτα τα λεφτα !!
Αξιοπιστο και σε παει οπου θες! θελει ομως ψαξιμο! πιο ευκολα θα βρης V-STROM 1000 επισης καλη μηχανη!!!!

Nikitaz
30/06/2011, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
Με 4000ευρω θα σου προτεινα κανα Varadero 1000, βρισκεις και ψεκαστο με αυτα τα λεφτα !!
Αξιοπιστο και σε παει οπου θες! θελει ομως ψαξιμο! πιο ευκολα θα βρης V-STROM 1000 επισης καλη μηχανη!!!!

Όπως προείπα δεν θέλω 1000 για το συναφές κόστος που κουβαλάνε μαζί τους συν τα καύσιμα! Βρήκα ένα CAGIVA RAPTOR 650 σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν βρίσκεις ανταλλακτικά αλλά έχει κινητήρα suzuki sv650. Τα ηλεκτρονικά όμως;;;

Sapadak
30/06/2011, 16:13
παρε bandit 650

Nikitaz
30/06/2011, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
παρε bandit 650

Το μονο που με κολαει ειναι τα 250 κιλα με τα 85, αν θυμαμαι καλα, αλογα..Που τα βαλανε οι π@π@ρες τοσα κιλα;;;

menos
30/06/2011, 16:48
Δοκίμασε και το CBF 600.. οικονομικό στις βενζίνες και σκυλί στα ταξίδια.

panos1050
30/06/2011, 17:13
μπορεις να παρεις ολα τα 600αρια μονοκυλινδρα που υπαρχουν,
μια χαρα ειναι για την χρηση που το θελεις,
αν θες δυκυλινδρο τα dl και transalp ειναι πολυ καλες λυσεις
μπορεις ακομα να παρεις caponord και να παρεις και ρεστα
η ακομα kai tdm:wave2:

Nikitaz
30/06/2011, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
μπορεις να παρεις ολα τα 600αρια μονοκυλινδρα που υπαρχουν,
μια χαρα ειναι για την χρηση που το θελεις,
αν θες δυκυλινδρο τα dl και transalp ειναι πολυ καλες λυσεις
μπορεις ακομα να παρεις caponord και να παρεις και ρεστα
η ακομα kai tdm:wave2:

Αγαπητε αν βρεις caponord με abs με 4000 πεστο και σε μενα οσο πιο γρηγορα μπορεις! Επισης το ιδιο ισχυει και για TDM με abs...Δικυλινδρο θελω να παρω υποψιν! Τα DL καλά κι αυτα αλλα και παλι δεν βρισκεις κατι αξιολογο σε τετοια τιμη. Δυστυχως. :bawl:

PetranGR
30/06/2011, 20:41
Να πω την προταση μου?


επεσα πανω σε αυτα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1379151/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1589364/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1523367/

πιστευω ειναι στα λεφτα σου ...

με ABS :) Και σχετικα προσφατα μοντελα :)

Nikitaz
30/06/2011, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
Να πω την προταση μου?


επεσα πανω σε αυτα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1379151/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1589364/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1523367/

πιστευω ειναι στα λεφτα σου ...

με ABS :) Και σχετικα προσφατα μοντελα :)


Κι εγω εκει καταληγω. Στο Bandit εννοω οσον αφορα αυτα που προσφερει και την τιμη του. Εχει το καλυτερο value for money. Αν και θα ηθελα κατι με full fairing και κατι πιο ελαφρυ αλλα τι να κανουμε θα συμβιβαστουμε.

Danke schon :beer:

panos1050
30/06/2011, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikitaz
Αγαπητε αν βρεις caponord με abs με 4000 πεστο και σε μενα οσο πιο γρηγορα μπορεις! Επισης το ιδιο ισχυει και για TDM με abs...Δικυλινδρο θελω να παρω υποψιν! Τα DL καλά κι αυτα αλλα και παλι δεν βρισκεις κατι αξιολογο σε τετοια τιμη. Δυστυχως. :bawl:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1533054/
δεν νομιζω να εχεις προβλημα για 300 ευρω?http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1514094/

Nikitaz
01/07/2011, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1533054/
δεν νομιζω να εχεις προβλημα για 300 ευρω?http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1514094/

Nα'ξερες απο ποσες φορες τις εχω δει ολες αυτες. Αφου πλεον μπαινω στο car και οτι αγγελιες ψαχνω ειναι με αλλο χρωμα τα γραμματα που σημαινει οτι τις εχω ανοιξει ηδη! Να'σαι καλα! Παντα ορθιος :)

Υ.Γ. Εσυ θα επαιρνες Bandit 650S με 10.000 χιλιομετρα 4000 με ABS μοντελο του 2008 ή αυτό το Caponord???

panos1050
01/07/2011, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikitaz
Nα'ξερες απο ποσες φορες τις εχω δει ολες αυτες. Αφου πλεον μπαινω στο car και οτι αγγελιες ψαχνω ειναι με αλλο χρωμα τα γραμματα που σημαινει οτι τις εχω ανοιξει ηδη! Να'σαι καλα! Παντα ορθιος :)

Υ.Γ. Εσυ θα επαιρνες Bandit 650S με 10.000 χιλιομετρα 4000 με ABS μοντελο του 2008 ή αυτό το Caponord???

πριν απο κανα 2 μηνες ειχα βαλει εδω στο φορουμ το εξης θεμα
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=116253

και εγω στα χρηματα αυτα ημουν και πιο κατω
πιστευω οτι με τις επιλογες αυτες αποκτας -πολυ μηχανη με λιγα χρηματα-
ειναι μηχανακια που κανουν για ολες τις δουλειες,
απο το να πας για καφε ανετα και ωραια
μεχρι να το φορτωσεις τιγκα και να πας δυκαβαλο στην κινα
βεβαια περι ορεξεως.......................... :beer:

Nikitaz
01/07/2011, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
πριν απο κανα 2 μηνες ειχα βαλει εδω στο φορουμ το εξης θεμα
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=116253

και εγω στα χρηματα αυτα ημουν και πιο κατω
πιστευω οτι με τις επιλογες αυτες αποκτας -πολυ μηχανη με λιγα χρηματα-
ειναι μηχανακια που κανουν για ολες τις δουλειες,
απο το να πας για καφε ανετα και ωραια
μεχρι να το φορτωσεις τιγκα και να πας δυκαβαλο στην κινα
βεβαια περι ορεξεως.......................... :beer:

Καλο το Caponord αλλα διαβασα τοσα και τοσα για ανορθωτες, πολλαπλασιαστες και τα χιλια δυο αλλα παρεμφερη που δεν θα ηθελα να μπω στον κοπο να φτιαχνω και να φτιαχνω και να φτιαχνω. Αν και μου αρεσε να πω την αληθεια. Επειδη δεν ξερω και παρα πολλα εκτος απο τα βασικα και λιγα παραπανω για μηχανες οσον αφορα ηλεκτρολογικα-μηχανολογικα και τα συναφη πρεπει καποιος που ειχε Caponord και τα ξερει ολα με το νι και με το σιγμα να ελεγξει το συγκεκριμενο Caponord για να μην εχω προβληματα ετσι ωστε να το παρω. Δεν θα ηθελα να συμβιβαστω απολυτως με την γνωμη κανενος μηχανικου. Ειδα στο apriliabikers ενα παλικαρι που ειχε παρει ενα και το ειχε λυσει και το εκανε καινουργιο. Τον ζηλεψα! Εαν καποιος θα μπορουσε για λογαριασμο μου να το δει και να μου πει ισως και να το επαιρνα. Αν και ο τυπας λεει οτι ειναι αριστο και δεν χρειαζεται απολυτως τιποτα.Το bandit ειναι στην πολη μου και σχεδον καινουργιο. Αντε τωρα αποφασισε!

Ευχαριστω παιδια !

Υ.Γ. Επισης σκεφτομουν επειδη δεν περασα τα 25 ακομα μηπως το Bandit ταιριαζε καλυτερα και το Caponord θα ειναι βαρετο; χαχαχα !

dimzan
01/07/2011, 09:28
Ειμαι 23 κι εχω bandit. Μια χαρα μηχανακι ειναι, οικονομικο και αξιοπιστο. Απο τα ελαχιστα made in japan.

Βασικα σε αυτα τα λεφτα δε βρισκεις πιο πληρες. Πολυ σημαντικο το abs που μεσα στην αθηνα εινια σωτηριο.

Το cbf δεν το προτεινω γιατι σε αυτα τα χρηματα παιζει το παλιο με το καρμπυρατερ που καιει πιο πολυ απο το bandit και ειναι και πιο αργο.


Αν εισαι του sport touring θα σου προτεινα να κοιταξεις το vfr-800 . Πιο ελαφρυ, λιγο πιο επιθετικη οδηγηση, βρισεκεις με abs σε νορμαλ χρηματα, και αμα ακουσεις τον κινητηρα του θα μεινεις με το στομα ανοιχτο. Ειναι και honda.

Nikitaz
01/07/2011, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Ειμαι 23 κι εχω bandit. Μια χαρα μηχανακι ειναι, οικονομικο και αξιοπιστο. Απο τα ελαχιστα made in japan.

Βασικα σε αυτα τα λεφτα δε βρισκεις πιο πληρες. Πολυ σημαντικο το abs που μεσα στην αθηνα εινια σωτηριο.

Το cbf δεν το προτεινω γιατι σε αυτα τα χρηματα παιζει το παλιο με το καρμπυρατερ που καιει πιο πολυ απο το bandit και ειναι και πιο αργο.


Αν εισαι του sport touring θα σου προτεινα να κοιταξεις το vfr-800 . Πιο ελαφρυ, λιγο πιο επιθετικη οδηγηση, βρισεκεις με abs σε νορμαλ χρηματα, και αμα ακουσεις τον κινητηρα του θα μεινεις με το στομα ανοιχτο. Ειναι και honda.

Να'σαι καλα αγορινα, αν και δεν ειμαι απο Αθηνα και κινουμαι περισσοτερο στην Μακεδονια. Δραμα, Καβαλα, Θεσσαλονικη κτλπ...Ναι το κοιτούσα και το VFR η αληθεια ειναι. Βρηκα μονο αυτο στα 3.500 και στα λιγοτερα χιλιομετρα που μπορεσα τα οποια ειναι 34.000. Αριστη κατασταση λεει με καινουργια αναλωσιμα, μοντελο του 2002! Εχει ABS ομως; Κατι διακρινω να λεει στο φτερακι μπροστα αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1439357 :sun:

alex14
01/07/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikitaz
Να'σαι καλα αγορινα, αν και δεν ειμαι απο Αθηνα και κινουμαι περισσοτερο στην Μακεδονια. Δραμα, Καβαλα, Θεσσαλονικη κτλπ...Ναι το κοιτούσα και το VFR η αληθεια ειναι. Βρηκα μονο αυτο στα 3.500 και στα λιγοτερα χιλιομετρα που μπορεσα τα οποια ειναι 34.000. Αριστη κατασταση λεει με καινουργια αναλωσιμα, μοντελο του 2002! Εχει ABS ομως; Κατι διακρινω να λεει στο φτερακι μπροστα αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1439357 :sun:

Δεν πρεπει να εχει ABS, δεν βλεπω σενσορα.
Τα 34.000 χλμ δεν ειναι καθολου πολλα. Μη σου πω και τα 50-70.000 χλμ

:wave2:

sovaros_user
01/07/2011, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Δεν πρεπει να εχει ABS, δεν βλεπω σενσορα.
Τα 34.000 χλμ δεν ειναι καθολου πολλα. Μη σου πω και τα 50-70.000 χλμ

:wave2:

συνηθως ο λογος που λεμε οτι ειναι "πολλα" τα χιλιομετρα... ειναι για τα αναλωσιμα, αν αρχισει να ζηταει δισκακια συμπλεκτη, δισκοπλακες, ντιζες, ρυθμιση βαλβιδων, λαστιχα, αλυσιδες κλπ... ξεφευγει η τιμη. :beer:

Sapadak
01/07/2011, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikitaz
Κατι διακρινω να λεει στο φτερακι μπροστα αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Dual
Combined Brake System

Λεει



Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Δεν πρεπει να εχει ABS, δεν βλεπω σενσορα.
Τα 34.000 χλμ δεν ειναι καθολου πολλα. Μη σου πω και τα 50-70.000 χλμ

:wave2:

Δεν εχει abs σιγουρα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
συνηθως ο λογος που λεμε οτι ειναι "πολλα" τα χιλιομετρα... ειναι για τα αναλωσιμα, αν αρχισει να ζηταει δισκακια συμπλεκτη, δισκοπλακες, ντιζες, ρυθμιση βαλβιδων, λαστιχα, αλυσιδες κλπ... ξεφευγει η τιμη. :beer:

Τα οποια βεβαια παιζει να εχουν αλλαχτει/ρυθμιστει




Αν σε ενδιαφερει για vfr abs με φορτωμενα πολλλλα εξτρα και τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις ειναι "ελαστικα προς τα πανω" στειλε πμ να σε φερω σε επικοινωνια.

dimzan
01/07/2011, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikitaz
Να'σαι καλα αγορινα, αν και δεν ειμαι απο Αθηνα και κινουμαι περισσοτερο στην Μακεδονια. Δραμα, Καβαλα, Θεσσαλονικη κτλπ...Ναι το κοιτούσα και το VFR η αληθεια ειναι. Βρηκα μονο αυτο στα 3.500 και στα λιγοτερα χιλιομετρα που μπορεσα τα οποια ειναι 34.000. Αριστη κατασταση λεει με καινουργια αναλωσιμα, μοντελο του 2002! Εχει ABS ομως; Κατι διακρινω να λεει στο φτερακι μπροστα αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1439357 :sun:


Αν κινεισαι εκτος πολης το vfr θα σου κατσει γαντι. Πιο ελαφρυ απο το bandit , πιο επιθετικο αλλα σιγουρα ξεκουραστο σε ανοιχτους δρομους. Νομιζω βεβαια οτι καιει λιγο παραπανω. Προσωπικα το προτιμω απο το bandit γιατι ειναι ολοκληρωμενα πιο σπορ. Δες και 2 βιντεακια να απολαυσεις ηχο

http://www.youtube.com/watch?v=cA9Zh8RRhNo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=zZpHY4yRqiQ&feature=related

Στο συγκεκριμενο που δειχνεις μου φαινονται κι εμενα λιγα τα χλμ αναλογικα με την ηλικια του. Αν τα δικαιολογησει σωστα ο ιδιοκτητης δεν ειναι απιθανο.

alex14
01/07/2011, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
συνηθως ο λογος που λεμε οτι ειναι "πολλα" τα χιλιομετρα... ειναι για τα αναλωσιμα, αν αρχισει να ζηταει δισκακια συμπλεκτη, δισκοπλακες, ντιζες, ρυθμιση βαλβιδων, λαστιχα, αλυσιδες κλπ... ξεφευγει η τιμη. :beer:

Εξαρταται τον ιδιοκτητη. Υπαρχουν μηχανες με 50-70.000 χλμ που ειναι αστερια, οπως επισης υπαρχουν μηχανες με 10.000 χλμ που θελουν πολυ χρημα για συμαζεμα.

:beer:

teo_g7
01/07/2011, 13:20
φιλαρακι πάρε το bandit χωρίς πολλή σκέψη...το μηχανάκι τα κάνει όλα και συμφέρει!και εγώ 23 είμαι και πρίν καταλήξω στο ληστή είδα πολλά μηχανάκια!απο ον οφ μέχρι ςς αλλά κανένα δεν είχε το σύνολο του μπάντιτ!

πας βολτα γρήγορη-πολεμική,

στρίβει(να ναι καλα το Μ5),

πας ταξιδάκι (εως ταξιδάρα) δικάβαλος

τα κανει όλα...:beer: :beer:

panos1050
01/07/2011, 13:45
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ BANDIT ?????

alex14
01/07/2011, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ BANDIT ?????

Γιατι οχι ?

Δεν τα κανει τελεια. Ε και ? Για ενα μεσο αναβατη ειναι αρκετα τιμια επιλογη.

:beer:

panos1050
01/07/2011, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Γιατι οχι ?

Δεν τα κανει τελεια. Ε και ? Για ενα μεσο αναβατη ειναι αρκετα τιμια επιλογη.

:beer:

:beer: :beer:

Nikitaz
07/07/2011, 14:06
Τι λετε για το Fazer S2 ABS ? Αναμεσα σε αυτα τα 2 ειμαι...πιο πολυ γκαζι αλλα ισως καιει πιο πολυ...Δειτε εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=119449

:smokin:

menos
07/07/2011, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo_g7
φιλαρακι πάρε το bandit χωρίς πολλή σκέψη...το μηχανάκι τα κάνει όλα και συμφέρει!και εγώ 23 είμαι και πρίν καταλήξω στο ληστή είδα πολλά μηχανάκια!απο ον οφ μέχρι ςς αλλά κανένα δεν είχε το σύνολο του μπάντιτ!

πας βολτα γρήγορη-πολεμική,

στρίβει(να ναι καλα το Μ5),

πας ταξιδάκι (εως ταξιδάρα) δικάβαλος

τα κανει όλα...:beer: :beer:

Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ BANDIT ?????
Πάει.... το πούλησα το μαυροπούλι..:lol: :lol: :lol:

pakosgemistos
07/07/2011, 16:05
αν και έχω V STROM 650, σου προτείνω και γώ το Bandit!!! δεν το έχω οδηγήσει ποτέ,αλλά πείστηκα απο τους παραπάνω!!!:beer: :beer: :beer: :rotflmao:

TROOPER
07/07/2011, 19:13
ασε τη μαουνα το μπαντιτ και δες το σιμπιεφ.

EVI
07/07/2011, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ασε τη μαουνα το μπαντιτ και δες το σιμπιεφ.

eno to cbf den einai maoyna ena pragma :rotflmao: :p :p :p

TROOPER
07/07/2011, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
eno to cbf den einai maoyna ena pragma :rotflmao: :p :p :p

σε σΚεση με το μπαντιτ.....:winka:

2 Wheel Blues
11/07/2011, 10:49
Καλημέρα στην παρέα....

Πρώτο post και μένα και είπα να μην ανοίγω καινούριο μιας και βλέπω ότι ο OP έχει τις ίδιες ανησυχίες με μένα.

Η (δεύτερη) γιαγιά μου (zephyr 750), μετά από 13 χρόνια συμβίωσης, μου έχει ζητήσει επανηλλειμένως (και τελευταία, έντονα) να πάει να ηρεμήσει λίγο κάπου ήσυχα και σιγά-σιγά να ξαναφτιαχτεί (ναι, μόνη της, όπως και η Christine :D ).
Με έχει κουβαλήσει, την έχω κουβαλήσει, με έχει και την έχω ρίξει και γενικώς είμαστε δύο καλοί φίλοι οπότε και σκέφτομαι να σεβαστώ την επιθυμία της για προσωρινή ανάπαυση.

Και έτσι έχω μπει κι εγώ στο τριπάκι της αναζήτησης.
Και ως κλασσικά πρωκτικώς καθηλωμένος (όντας στα δεύτερα -άντα), κοιτάζω τα πάντα, μου αρέσουν τα πάντα και μου ξινίζουν κάπου όλα. Και πάλι με το zephyr σπίτι ........

Ποιά είναι τα κριτήρια;
Να μου κάνει κλικ
Να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα πλαστικά
Να έχει κάποιο σοβαρό ground clearance (ναι, ανεβαίνουμε και πεζοδρόμια)
Να έχει λογικό βάρος (κάτω από 200)
Να είναι άνετο για δύο άτομα
Να ελισσεται στη πόλη ικανοποιητικά
Να είναι οικονομικό (και στη βενζίνη και στην απόκτηση)
Και καλό είναι να έχει abs

Το ταξίδι δεν το θεωρώ ζητούμενο κριτήριο γιατί όλες οι μηχανές ταξιδεύουν αν θέλετε να τις ταξιδέψετε.;)

Με τα παραπάνω καταλήγω στο CBF600 αλλά το γυμνό (αν και θα το ήθελα με διπλές εξατμίσεις). Που δυστυχώς όμως υπάρχουν ελάχιστα στην Ελλάδα. Και οι τιμές των ελάχιστων μεταχειρισμένων ............ :mad:

Κοίταξα και το Bland it. Άθραυστος κινητήρας, τα δίνει όλα με ελάχιστα, μέτρια θέση ο συνεπιβάτης, ψιλοαδιάφορη η μηχανή αλλά πολλή λογική επιλογή (αν όχι η λογικότερη)

Κοίταξα και το Breva. Ένα παπάκι 750 κυβικών. Τα κάνει όλα. Αλλά μου τη σπάει το ένα δισκόφρενο, η μάλλον αδιάφορη αισθητική και ....... το στενό (σχετικά) πίσω λάστιχο :) . Και στην αντίστοιχη τιμή παίρνεις Ιαπωνικό με πολλά έξτρα και ABS.

Κοιτάξαμε και το Diversion. Δεν με χάλασε (αν και με το φέρινγκ με χάλαγαν οι γωνίες) αλλά δεν άρεσε (ιδιαίτερα το κάθισμα) στο έτερο ήμισυ.

Κοίταξα και το BMW F800S. Και τα έχει όλα εν αφθονία (και εκείνο το μονόμπρατσο μου ξυπνάει τα εφηβικά όνειρα για RC30). Η Γερμανική αισθητική και ότι είναι BMW (ναι, είμαι ρατσιστής :p ) είναι αυτά που με χαλάνε.

Το Mana ακριβό, το Transalp πλέον ευτραφές, τα Bulldog, xjr, cb1300, zrx κουκλάρες αλλά μεγάλα (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΕ 750 ?), τα Ducati για μονοκάβαλη Επίδαυρο, τα Hornet μια χαρά αλλά θέλω και θέση για τη γυναίκα μου και τα TDM είναι ωραία all-rounders αλλά δυστυχώς στο μυαλό μου έχουν χαρακτηριστεί από μια ειδική κατηγορία ιδιοκτητών τους και δεν μου πάει με τίποτα ρε γαμ..... Και πόσο μου άρεσε (και με κορόϊδευαν) όταν έλεγα το 91 πόσο ωραίο ήταν. Μέχρι που έγινε μόδα... Τεσπά.

Τα GSR δεν ξέρω. Έτσι κι έτσι....

Παιδιά είστε ελεύθεροι (ή μάλλον ευπρόσδεκτοι) να με μπερδέψετε κι άλλο αν θέλετε.

(σόρρυ για το μακροσκελές του πρώτου post)

Sapadak
11/07/2011, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2 Wheel Blues

Κοίταξα και το BMW F800S. Και τα έχει όλα εν αφθονία (και εκείνο το μονόμπρατσο μου ξυπνάει τα εφηβικά όνειρα για RC30). Η Γερμανική αισθητική και ότι είναι BMW (ναι, είμαι ρατσιστής :p ) είναι συτά που με χαλάνε.
[/SIZE]

:smokin:


231202

sovaros_user
11/07/2011, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2 Wheel Blues
[B] τα Hornet μια χαρά αλλά θέλω και θέση για τη γυναίκα μου


Για τα αλλα δεν ξερω, αλλα με το χορνετ ποτε δεν ειχα θεμα με το δικαβαλο.

Αφου εισαι κ στα δευτερα αντα, δεν παιρνεις ενα στρωμα να εισαι αρχηγος...

2 Wheel Blues
11/07/2011, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
Για τα αλλα δεν ξερω, αλλα με το χορνετ ποτε δεν ειχα θεμα με το δικαβαλο.

Αφου εισαι κ στα δευτερα αντα, δεν παιρνεις ενα στρωμα να εισαι αρχηγος...
α) Προσωπικά (και μόνο)το Vstrom το θεωρώ άσχημο.
β) Ο κώλος μου είναι γαλουχημένος με πολύωρες οδηγήσεις σε σέλες (η χειρότερη, ένα Ευρωπαικό ταξίδι πάνω σε ένα VT250) και δεν μασάει τόσο εύκολα. Απλώς μεγαλώνοντας, δεν βρίσκω πλέον λόγο να κάνω τον Ινδό πάνω στο στρώμα με καρφιά.
γ) Το Hornet αφού, το λες, θα το ξαναδώ με την συμβία και άμα κάθεται...... Μου αρέσουν τα γυμνά. Είναι αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου στο λήμμα "Μηχανή".

http://en.club-honda.eu/graphics/gallery/full/364_cbf600n_1.jpg

Nikitaz
11/07/2011, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2 Wheel Blues
Καλημέρα στην παρέα....

Πρώτο post και μένα και είπα να μην ανοίγω καινούριο μιας και βλέπω ότι ο OP έχει τις ίδιες ανησυχίες με μένα.

Η (δεύτερη) γιαγιά μου (zephyr 750), μετά από 13 χρόνια συμβίωσης, μου έχει ζητήσει επανηλλειμένως (και τελευταία, έντονα) να πάει να ηρεμήσει λίγο κάπου ήσυχα και σιγά-σιγά να ξαναφτιαχτεί (ναι, μόνη της, όπως και η Christine :D ).
Με έχει κουβαλήσει, την έχω κουβαλήσει, με έχει και την έχω ρίξει και γενικώς είμαστε δύο καλοί φίλοι οπότε και σκέφτομαι να σεβαστώ την επιθυμία της για προσωρινή ανάπαυση.

Και έτσι έχω μπει κι εγώ στο τριπάκι της αναζήτησης.
Και ως κλασσικά πρωκτικώς καθηλωμένος (όντας στα δεύτερα -άντα), κοιτάζω τα πάντα, μου αρέσουν τα πάντα και μου ξινίζουν κάπου όλα. Και πάλι με το zephyr σπίτι ........

Ποιά είναι τα κριτήρια;
Να μου κάνει κλικ
Να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα πλαστικά
Να έχει κάποιο σοβαρό ground clearance (ναι, ανεβαίνουμε και πεζοδρόμια)
Να έχει λογικό βάρος (κάτω από 200)
Να είναι άνετο για δύο άτομα
Να ελισσεται στη πόλη ικανοποιητικά
Να είναι οικονομικό (και στη βενζίνη και στην απόκτηση)
Και καλό είναι να έχει abs

Το ταξίδι δεν το θεωρώ ζητούμενο κριτήριο γιατί όλες οι μηχανές ταξιδεύουν αν θέλετε να τις ταξιδέψετε.;)

Με τα παραπάνω καταλήγω στο CBF600 αλλά το γυμνό (αν και θα το ήθελα με διπλές εξατμίσεις). Που δυστυχώς όμως υπάρχουν ελάχιστα στην Ελλάδα. Και οι τιμές των ελάχιστων μεταχειρισμένων ............ :mad:

Κοίταξα και το Bland it. Άθραυστος κινητήρας, τα δίνει όλα με ελάχιστα, μέτρια θέση ο συνεπιβάτης, ψιλοαδιάφορη η μηχανή αλλά πολλή λογική επιλογή (αν όχι η λογικότερη)

Κοίταξα και το Breva. Ένα παπάκι 750 κυβικών. Τα κάνει όλα. Αλλά μου τη σπάει το ένα δισκόφρενο, η μάλλον αδιάφορη αισθητική και ....... το στενό (σχετικά) πίσω λάστιχο :) . Και στην αντίστοιχη τιμή παίρνεις Ιαπωνικό με πολλά έξτρα και ABS.

Κοιτάξαμε και το Diversion. Δεν με χάλασε (αν και με το φέρινγκ με χάλαγαν οι γωνίες) αλλά δεν άρεσε (ιδιαίτερα το κάθισμα) στο έτερο ήμισυ.

Κοίταξα και το BMW F800S. Και τα έχει όλα εν αφθονία (και εκείνο το μονόμπρατσο μου ξυπνάει τα εφηβικά όνειρα για RC30). Η Γερμανική αισθητική και ότι είναι BMW (ναι, είμαι ρατσιστής :p ) είναι αυτά που με χαλάνε.

Το Mana ακριβό, το Transalp πλέον ευτραφές, τα Bulldog, xjr, cb1300, zrx κουκλάρες αλλά μεγάλα (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΕ 750 ?), τα Ducati για μονοκάβαλη Επίδαυρο, τα Hornet μια χαρά αλλά θέλω και θέση για τη γυναίκα μου και τα TDM είναι ωραία all-rounders αλλά δυστυχώς στο μυαλό μου έχουν χαρακτηριστεί από μια ειδική κατηγορία ιδιοκτητών τους και δεν μου πάει με τίποτα ρε γαμ..... Και πόσο μου άρεσε (και με κορόϊδευαν) όταν έλεγα το 91 πόσο ωραίο ήταν. Μέχρι που έγινε μόδα... Τεσπά.

Τα GSR δεν ξέρω. Έτσι κι έτσι....

Παιδιά είστε ελεύθεροι (ή μάλλον ευπρόσδεκτοι) να με μπερδέψετε κι άλλο αν θέλετε.

(σόρρυ για το μακροσκελές του πρώτου post)

Καλο το CBF αλλα να το κανανε λιγο πιο ομορφο..λιγο πιο δυναμικο, σαν το 1000. Εγω ή σε Bandit ή μαλλον σε Fazer θα καταληξω.

2 Wheel Blues
11/07/2011, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikitaz
Καλο το CBF αλλα να το κανανε λιγο πιο ομορφο..λιγο πιο δυναμικο, σαν το 1000. Εγω ή σε Bandit ή μαλλον σε Fazer θα καταληξω.
Ναι όντως το 1000άρι είναι πιο ωραίο (λόγω και διπλών εξατμίσεων :D ) αλλά όπως είπα, μου αρέσουν περισσότερο οι γυμνές. Γιατί είναι ΜΗΧΑΝΕΣ. Απλά, ξεκάθαρα, χωρίς σεμνοτυφίες ή ανησυχίες στυλ "αχ και προσοχή υπάρχει turbulance στα 153χλμ σε αναβάτες πάνω 1,763cl ύψος", ή "μου αρέσει που το χειμώνα με τη μηχανή μου, μέχρι να φτάσω στη δουλειά ρίχνω τη κουβέρτα στα πόδια και πιάνω στο καντράν τον Αυτιά και δεν κατάλαβα πως πέρασε η διαδρομή βρε παιδί μου" .

Και μου αρέσουν οι καμπύλες και όχι οι γωνίες.
Καθότι
α) στα θηλυκά μου αρέσουν οι καμπύλες
β) οι γωνίες μου χαλάνε το Feng Sui των στροφών και του πρωινού χαζέματος και διαλόγου "φτου σου βρε, κούκλα είσαι. Άντε να πάμε μια βόλτα και σήμερα"
γ) μου αρέσει η αγωνία (για λίγο μόνο μην πάθουν και τίποτα τα παιδιά) των υπερφουσκωμένων all-around good-for-nothing onoffroad, να μείνουν στις στροφές της Επίδαυρου μπροστά από το γυμνό που περιφρονητικά προσπέρασαν πριν λίγο στην ευθεία.
Και θεωρώ και εαυτόν συντηρητικό ψιλοκουλό.:cool: