PDA

View Full Version : Πρωταρης εδω, καντε ντου..



FestoNero
20/08/2005, 15:06
Χαιρετε :wave2:.
Ενδιαφερομαι να εισχωρησω στο θαυμαστο (καινουργιο) κοσμο των μηχανων.
Ειμαι 19 χρονων, κλεινω τα εικοσι τον Οκτωβρη.
Ξεκιναω μαθηματα για διπλωμα την Τριτη..
Μηχανη δ ξερω αν θα παρω ακομα η οχι, εξαρταται απο πολλα πραγματα. .
Αυτο που με ενδιαφερει, ειναι το ετησιο κοστος που θα πληρωνω..
Εκτος απ'το σεβαστο κοστος αποκτησης μοτοσυκλετας,
ποια ειναι τα "κρυμμενα" εξοδα που εχουν οι μηχανες;
Τα ασφαλιστρα μου ποσα θα ειναι πανω κατω;
Τα σερβις συνολο ποσο θα στοιχισουν;
Θα πληρωνω φορο οπως τα αμαξια;
Τα λαστιχα με λογικη χρηση (οχι -πολυ- αποτομα φρεναρισματα, οχι burn out σε θαλασσες κ ακτες) καθε ποτε θα τα αλλαζω;
Γενικα, ποσα θα πληρωνω βρε παιδι μου; :confused:
Στοχευω κατι σε naked μεχρι 600 κυβικων (αντε, μεχρι 750 Z) :hypnotize :D :D :D ,
αφου πρωτα θα ελεγξει ο διδασκαλος τις ικανοτητες μου στην οδηγηση..
Ο δασκαλος τωρα που το εφερε η κουβεντα, μου λεει να παρω enduro/sm για να μαθω, κ μετα να παρω street..
Ποια η αποψη σας για αυτο;
Οσο για τη μαρκα, οποιο στρατοπεδο με προλαβει κ αναλογα με το τι θα μου προσφερει.. (οι ντουκατοι θα με δωσουν ιταλιδες, κ οι ασιατες, ασιατισσες; :nono: μπρρρ ντουκατι θα παρω!)

gdevelek
20/08/2005, 15:12
Φίλε καλώς ήλθες, πιάσε καρέκλα και θα περάσεις καλά...

Το θέμα "είμαι αρχάριος και 19 χρονών, τι μηχανή είναι κατάλληλη για μένα" αλλά και το "πόσο κοστίζει η συντήρηση/λάστιχα/ασφάλιστρα" έχουν συζητηθεί αναρίθμητες φορές, κάνε ένα κόπο και ψάξε και θα βρείς πολύτιμες πληροφορίες, κρίμα είναι να γράφονται, να αποθηκεύονται και να μην αξιοποιούνται ποτέ αλλά αντίθετα να επαναλαμβάνονται από την αρχή....

gtsiros
20/08/2005, 15:17
Γειά σου νέε μου!!!

gd, Προτείνω να γράψουμε ένα άρθρο σχετικά με το ζήτημα του συνολικού κόστους απόκτησης + κατοχής μοτοσυκλέτας... και να το κάνουμε sticky

gtsiros
20/08/2005, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek Φίλε καλώς ήλθες, πιάσε καρέκλα και θα περάσεις
καλά...

Μη το τρομάζεις το παιδί, Γιώργο...

Lazio
20/08/2005, 15:27
Αρχαριος και θες στριτ 600 κυβικα η Ζ750?
Χμμμμ .... αυτο δεν μου ακουγεται και πολυ σωστο. Πρωτα προεχει η ασφαλεια μας και πιστευω οτι ειναι λιγο ρισκο να πας στα πολλα κυβικα χωρις την αναλογη εμπειρια. :sick: :sick:

Αλλα αμα εισαι **βλωμενος με τα 2 τροχα ολα γινονται.

Καλως μας ηρθες :beer: :beer:

KaTaNaS
20/08/2005, 15:37
γειά σου φιλαράκο :wave2:



καλως όρισες !


να σε πληροφορήσω αν κάνεις κλίκ πάνω δεξιά στη σελίδα πάνω στη λέξη εύρεση , με μια λέξη κλειδί μπορείς να βρείς όλες τις συζητήσεις που έχουν προηγηθεί στο εκάστωτε θέμα, περισσότερο για να μπείς στο νόημα , όχι οτι κάποια πράγματα θεωρούνται ντε φάκτο πλέον...



ένεκα ηλικίας προς το παρών κάτι μέχρι τα 125 μπορείς να πάρεις πάντως...



απο εκεί και έπειτα έξοδα σε σέρβις ελαστικά και λοιπά αναλώσημα εξαρτώνται απο την κάθε μοτοσυκλέτα και τα χιλιόμετρα, τη χρήση δηλαδή που θα της κάνεις!


τα εντουράκια είναι ελαφρύτερα, έχουν και καρατιμόνα και είναι γενικώς πιο προσητα σε εναν νέο αναβάτη.


ο γνώμονα όμως στην απόφαση της διαλογής μοντέλου θα πρέπει να βρίσκεται στην προσωπική σου αισθητική και στη χρήση που προδιατείθεσαι να κάνεις...



σε μικρού κυβισμού μοτοσυκλέτες η κατανάλωση είναι ιδιαιτέρως μειωμένη.



άνω των 400 κυβικών και ανάλογα με το μοντέλο τη χρονολογία και τη χρήση ξεπερνούν την κατανάλωση της συντηρητικης οδήγησης ενός τετράτροχου οχήματος.


σε μία μοτοσυκλετα 600 κυβικών φυσική φθορά των ελαστικών έπέρχεται μετα ττα 14000 διανυθέντα χιλιόμετρα σε φυσιολογικές συνθήκες.


μέσα στη πόλη τετραγωνίζονται (φθείρεται το πίσω ελαστικό ) πολύ πιο γρήγορα!


αφού εσύ ξεκινάς ορθόδοξα και πέρνεις το δίπλωμα πρώτα


συνέχισε να σκέπτεσαι και ορθόδοξα και υπολόγισε ένα σεβαστό χρηματικό ποσό για το προστατευτικό εξοπλισμό που δε θα αποφύγειςνα αποκτήσεις.


ένα κρανος προδιαγραφών

ένα μπουφάν με προσταρευτικά σε ώμους και αγκόνες (τα σημεία που χτυπάς πρώτα και κυριότερα σε μια ενδεχώμενη πτώση)

ένα ζευγάρι μποτάκια μοτοσυκλετιστικά με ενίσχυση στους αστραγγάλους.

ένα ζευγάρι γαντάκια


επίσης για βόλτες πιο μακρινές προσωπικά θα πρότεινα μια ζώνη μεσης καθώς και ένα ζευγάρι επιγονατίδες αν δεν έχεις δερμάτινο παντελόνι με ενισχύσεις.


το σύνθημα μας είναι ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ


διαλογήσου για το τι σου αρέσει, και άν δεν είσαι τόσο κατασταλλαγμένος ακόμα διότη δεν έχιες την ελάχιστη εμπειρία ή ιδέα πλησίασε το πιο εμπορικό μοντέλο για να μπορείς να κάνεις μια ενδεχώμενη λιγοτερο έξοδη αλλαγή....



με το εντουράκι οι ρυθμοί σου θα είναι αργοί, στις στροφές όμως θα το διασκεδάζεις εξήσου...


θα έχεις και τη δυνατότητα να ανακαλύψεις τις ομορφιές της οδήγησης πάνω στη γυμνή γή.


με ένα στρήτ μηχανάκι θα μαζεύεις πιο ξεκούραστα και πιο γρήγορα χιλιόμετρα , μα θα είσαι λίγο πιο δυσκίνητος στην πόλη.



ότι και αν διαλέξεις φρόντισε να αποκτησεις πρώτα τον κατάλληλο εξοπλισμό και να συνεχίσεις να συλλέγεις όσο περισσότερες πληροφορίες μπορείς περισσότερο για τις τεχνικές της οδήγησης!



Ορθιος πάντα Πιτσιρίκο, γεια χαρά!







:wave2:

McGyver
20/08/2005, 16:59
Από πλευράς μου μόνο καλώς ήλθες!
:beer:

Συμβουλές από παλαιότερους...
:D

ronin1
20/08/2005, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
γειά σου φιλαράκο :wave2:



καλως όρισες !


να σε πληροφορήσω αν κάνεις κλίκ πάνω δεξιά στη σελίδα πάνω στη λέξη εύρεση , με μια λέξη κλειδί μπορείς να βρείς όλες τις συζητήσεις που έχουν προηγηθεί στο εκάστωτε θέμα, περισσότερο για να μπείς στο νόημα , όχι οτι κάποια πράγματα θεωρούνται ντε φάκτο πλέον...



ένεκα ηλικίας προς το παρών κάτι μέχρι τα 125 μπορείς να πάρεις πάντως...



απο εκεί και έπειτα έξοδα σε σέρβις ελαστικά και λοιπά αναλώσημα εξαρτώνται απο την κάθε μοτοσυκλέτα και τα χιλιόμετρα, τη χρήση δηλαδή που θα της κάνεις!


τα εντουράκια είναι ελαφρύτερα, έχουν και καρατιμόνα και είναι γενικώς πιο προσητα σε εναν νέο αναβάτη.


ο γνώμονα όμως στην απόφαση της διαλογής μοντέλου θα πρέπει να βρίσκεται στην προσωπική σου αισθητική και στη χρήση που προδιατείθεσαι να κάνεις...



σε μικρού κυβισμού μοτοσυκλέτες η κατανάλωση είναι ιδιαιτέρως μειωμένη.



άνω των 400 κυβικών και ανάλογα με το μοντέλο τη χρονολογία και τη χρήση ξεπερνούν την κατανάλωση της συντηρητικης οδήγησης ενός τετράτροχου οχήματος.


σε μία μοτοσυκλετα 600 κυβικών φυσική φθορά των ελαστικών έπέρχεται μετα ττα 14000 διανυθέντα χιλιόμετρα σε φυσιολογικές συνθήκες.


μέσα στη πόλη τετραγωνίζονται (φθείρεται το πίσω ελαστικό ) πολύ πιο γρήγορα!


αφού εσύ ξεκινάς ορθόδοξα και πέρνεις το δίπλωμα πρώτα


συνέχισε να σκέπτεσαι και ορθόδοξα και υπολόγισε ένα σεβαστό χρηματικό ποσό για το προστατευτικό εξοπλισμό που δε θα αποφύγειςνα αποκτήσεις.


ένα κρανος προδιαγραφών

ένα μπουφάν με προσταρευτικά σε ώμους και αγκόνες (τα σημεία που χτυπάς πρώτα και κυριότερα σε μια ενδεχώμενη πτώση)

ένα ζευγάρι μποτάκια μοτοσυκλετιστικά με ενίσχυση στους αστραγγάλους.

ένα ζευγάρι γαντάκια


επίσης για βόλτες πιο μακρινές προσωπικά θα πρότεινα μια ζώνη μεσης καθώς και ένα ζευγάρι επιγονατίδες αν δεν έχεις δερμάτινο παντελόνι με ενισχύσεις.


το σύνθημα μας είναι ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ


διαλογήσου για το τι σου αρέσει, και άν δεν είσαι τόσο κατασταλλαγμένος ακόμα διότη δεν έχιες την ελάχιστη εμπειρία ή ιδέα πλησίασε το πιο εμπορικό μοντέλο για να μπορείς να κάνεις μια ενδεχώμενη λιγοτερο έξοδη αλλαγή....



με το εντουράκι οι ρυθμοί σου θα είναι αργοί, στις στροφές όμως θα το διασκεδάζεις εξήσου...


θα έχεις και τη δυνατότητα να ανακαλύψεις τις ομορφιές της οδήγησης πάνω στη γυμνή γή.


με ένα στρήτ μηχανάκι θα μαζεύεις πιο ξεκούραστα και πιο γρήγορα χιλιόμετρα , μα θα είσαι λίγο πιο δυσκίνητος στην πόλη.



ότι και αν διαλέξεις φρόντισε να αποκτησεις πρώτα τον κατάλληλο εξοπλισμό και να συνεχίσεις να συλλέγεις όσο περισσότερες πληροφορίες μπορείς περισσότερο για τις τεχνικές της οδήγησης!



Ορθιος πάντα Πιτσιρίκο, γεια χαρά!







:wave2:

πολύ καλό

:) :beer:

ronin1
20/08/2005, 20:39
α ξέχασα να κάνω ντουυυυυυυυυυυ

ΝΤΟΥΥΥΥ ΝΤΟΥΥΥΥΥ

:D :D :D :D :winka:

Lupo
20/08/2005, 23:28
Όχι, το ντού σου το θέλεις!


Γιατί μπαίνετε απ'το παράθυρο?
Ολόκληρη πόρτα που λέει "Γενικές" δεν την είδες?

Και τώρα έρχετε η δικιά μου απορία:

Ποιά η σχέση του " Συναντήσεις - Βόλτες "

με...

α)Με το ότι ήθελες να συστηθείς (Καλωσόρισες :wave2: )

β) με το ότι θέλεις και πρόκειτε να βγάλεις δίπλωμα (με το καλό να το πάρεις)

γ)με το ότι θέλεις να πάρεις μηχανή και ποια ακριβώς (με το καλό και πάλι, να γίνεις άψογος οδηγός, να βρείς την μηχανή που ποθείς, και να την πάρεις)


Αν μου εξηγήσεις τον λόγο που τα παραπάνω θέματα σου είναι "Συναντήσεις - Βόλτες" :confused: :confused: τότε πάσο!


:lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως καλοσόρισες,

και για τα υπόλοιπα, με κάλυψε ο KaTaNaS, απόλυτα.


:wave2:

L.omerta
20/08/2005, 23:36
geia xara kai apo mena.. Egw tha symfwnisw me ton daskalo gia ena mikro entouro prwta!!!!

pavlaras1
21/08/2005, 00:12
Εγω ειμαι της αποψης να παρεις ενα 50αρακι οπως εκανα και εγω για αρχη.

Αφου μαθεις τα θετικα και τα αρνητικα της μηχανης και παιξεις μαζι της των επομενο χρονο αγοραζεις ενα 125αρι και τον παραεπομενο χρονο ενα 600αρι και μενεις εκει μιας και κατι παραπανω δεν πιστευω να το χρειαστεις.

Αυτα που σου ειπα εχω στο μυαλο μου να κανω για εμενα.

Το 600αρι θα ειναι σιγουρα FAZER.

Το 125αρι δεν εχω αποφασισει ακομη ποιο θα ειναι.

:wave2:

FestoNero
21/08/2005, 11:00
ΕΕΕΕΕ....:blush:
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας..
Δυστυχως οταν αποφασισα να "φτιαξω" συζητηση διαβαζα
για τα track days.. αλλα υπεθεσα οτι θα με αφησει να διαλεξω κατηγορια..
Μετα το ξεχασα να το κοιταξω..
οταν ειδα (μολις τωρα δηλαδη) οτι το εβαλα στις συναντησεις... :hypnotize :rotflmao:
θα συμφωνησω με τον gtsiros για το sticky,
Lazio πλακα κανω, αμα παρω Ζ750, δ θα προλαβω να τη βγαλω απ΄την αντιπροσωπεια.. :cry:
κ μετα θα βλεπετε εσεις το βιντεο κ θα λετε ΠΟΙΟΣ ΜΛΚΣ....:lol:
ευχαριστω McGyver κ ronin1
ΚαΤαΝαΣ ευχαριστω, παρακολουθω το φορουμ του μοτο.γρ
και του ποδηλατοδικτυου απο το πασχα..
κ διαβαζω κ απο προηγουμενες χρονιες θεματα..
οταν πρωτοαρχισα να ασχολουμαι ελεγα
η στολη ειναι για τα ςς, εγω μονο κρανος θα παρω..
μετα διαβασα τις καθημερινες ιστοριες του μπαικνετ.. :eek:
Οποτε κρανος των 500Ε, στολη, μποτα και γαντια.
Επιβαλλεται..
(Ειμαι απο τους φλωρους, οχι τους μαγκες,
εχω δει υπερβολικα πολλους μαγκες να πεφτουν...)

adam_tsouk
21/08/2005, 21:07
Καλώς ήρθες.......


Αν και ΖΖΖΖΖΖmaniac θα σου πω να μην το πάρεις!

Ούτε αυτό ούτε κανένα 600+!!!!!!!

Ξεκίνα με κάτι πιο χαλαρό και βλέπουμε.


Άσε που όπως είπε ο Κατάνας (νομίζω) δεν μπορείς να οδηγήσεις τόσα πολλά κυβικά ως νέος οδηγός (δεν το καλύπτει το δίπλωμά σου).

Από κει και πέρα, ε, περνάμε και από τις γενικές για να ... το γενικέψουμε!:lol: :lol: :lol:

siokatas
21/08/2005, 21:30
:wave2:


καλως ηρθες φιλε δεν ξερω τι να παρεις και τι οχι γιατι και εγω νεος ειμαι σε αυτον τον χωρο μολις ο 2ος χρονος παντως αν τις αγαπας ολα γινονται εγω πηρα πρωτα lead100 και σε 3 μηνες bmw f650st μεταχειρισμενο και τελικα κατεληξα μετα απο 8 μηνες σε transalp καινουργιο αφου εμαθα τα βασικοτερα με το bmw.....

cityfly
22/08/2005, 08:51
άντε βρε ντουουουουου


α ναι και καλώς ήρθες


και που σε

πάρε πρώτα το δίπλωμα και βλέπεις μετά τι μηχανή θα πάρεις

x-rider
22/08/2005, 09:14
Καλως τον




μην αγχωνεσαι , θα την βρεις την ακρη η λυση θα ερθει οταν θα


εισαι ετοιμος



:sun: :beer: :beer: :sun:

SaraMaritis
22/08/2005, 14:49
...FestoNero-μαν !!! :wave2:
Οριστε...:beer:

sotpag
22/08/2005, 16:43
καλος το το παιδι ...:wave2:


για δυο λογους θα ηταν καλο να παρεις ενα μικρο εντουρακι.
πρωτα πρωτα για να μαθεις ευκολα και χωρις πολλα εξοδα (μικροτερο κοστος συντηρησης)
και απο την αλλη αν πας απο τωρα στα 600-750 σε ενα δυο χρονια που θα θες κατι μεγαλητερο τι θα γινει πας στα 1000-1100 και τελος...εχεις γεμισει.
αν ανεβεις σιγα-σιγα και αποκτας εμπιρια και σεβασμο στα αλογα που "κρατας" ενω αν πας σε μεγαλα κυβικα η εμπιρια σου θα ειναι ο "φοβος" τις δυναμης......

για μενα το καλυτερο μηχανακη για πρωταρη ειναι το AX-1 250 κυβικα εξοδα συντηρησης μονο τα λαδια και κανα τακακι και αν πεσει κατω (........μακρια απο ολους....) αλλαζεις μια μανετα αντε και κανα τιμονι και ειναι και ευκολο μηχανακι και δυνατο και ολα...


οτι και να παρεις καλοταξιδο να ειναι.

ixnilatis
22/08/2005, 18:13
Βασικά καλωσόρισες!

Για μηχανάκι το βλέπουμε στη πορεία.

pepenaxos1
29/08/2005, 18:07
Μικρο μηχανακι για αρχη, εντουρο κατα προτιμηση και τα κυβικουλια να ανεβαινουν σιγα σιγα... Καλως ηρθες...

:beer:

FestoNero
30/08/2005, 03:11
Ευχαριστω, ανταποδιδω σε ολους :beer:
Εχω κανει 2 μαθηματα μεχρι στιγμης πανω
σε (χαλιά) αστρα τσουπρα, καλα τα παω λεει ο δασκαλος..
Στην ευθεια δ τα παω καλα, θελει 15 δευτερολεπτα να το κανω
αλλα εγω το κανω σε 8... (Ειμ' γρηγορος τι να κανουμ'):D
Το παπι ειναι πολυ σιχαμενο, οχι το συγκεκριμενο, γενικοτερα...
Να πω την αληθεα, εχω ψιλοαπογοητευτει απο την μεχρι τωρα εμπειρια,
ειναι αλλιως απ'οτι περιμενα.. Κ εχω κανει κ διαδρομη, γερακα-διονυσο-ν.μακρη..
ο αερας πανω σου ομως ειναι κορυφη..
Με πηγε ο δασκαλος βολτα με τη Ρενα του..
μου'φυγε το τσερβελο... το σκατο στη καλτσοδετα πηγε!!! εψαχνα απο που να πρωτοκρατηθω...
κατεβηκα κ ετρεμα ολοκληρος, απ'την ανδρεναλινη.. κ δακρυζα κιολας..
(περναγαν κ κατι γκομενακια :a8:, ρεζιλι εγινα! :bawl: )
Το θεμα με τη μηχανη που θα αγορασω ειναι οτι πρεπει να μ'αρεσει εμφανισιακα..
δινω μεγαλη βαση σ'αυτο.. κ το ΑΧακι ειναι ασχημο...:D :D :D
Κατσε πρωτα να το πουμε στη μαμα οτι πηρα το διπλωμα κ παω για μηχανη..
(Κανενα επιχειρημα κανεις; Ειναι η κλασικη Ελληνιδα μανα..
Νικολακη, ελα να πιεις τη πορτοκαλαδα σου...... Τι να τη κανω... Ειναι κ ποντια..
Ειναι ικανη να μου ριχνει τη μηχανη κατω καθε φορα που θα ερχεται σπιτι..):hypnotize :hypnotize
:a4:
Ευχαριστω οποιον με μετεφερε στις γενικες, μιας κ δεν ειμαστε για βολτες -ακομη!

free rider
30/08/2005, 06:47
τελικά τωρα ...το γλύτωσες το ντουυυ

δηλ κράξιμο δεν έχει...??


πάντως φίλε μου νομίζω οτι ξεκίνησες με τις καλύτερες προοπτικές εδω μέσα...

καλά να περνας...

:beer: :beer:


οι μπύρες ειναι το κλασικό καλοσώρισμα του ιδρύματος...

:lol: :lol: